Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

San Gabriel Valley Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    JP in PDF for Judging Program page on website:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mrs. Pauline AndrusP.O. Box 960
    Crestline, CA 92325
    Mr. John F. Booth12106 White Birch St
    San Antonio, TX 78245
    Mrs. Lowell K. (Arlene) Davis2476 Segovia
    La Verne, CA 91750
    Mr. Michael H. FaulknerP.O. Box 208
    Center Cross, VA 22437
    Mr. Robert R. Frost1826 W. 400 N
    Greenfield, IN 46140
    Mrs. Nancy R. GriegoP.O. Box 1004
    Belen, NM 87002
    Mrs. Patricia A. Hess1500 Accokeek Rd
    Accokeek, MD 20607
    Ms. Gloria Kerr6820 E. Golden Ln
    Sahuarita, AZ 85629
    Miss Bonnie Lee7809 Sand Harbor Court
    Las Vegas, NV 89128
    Mr. Mikael Matteson770 Beverly Dr
    Nipomo, CA 93442
    Dr. Gerard C. Penta200 Lakeside Way
    Greensburg, PA 15601
    Mrs. June A. Penta200 Lakeside Way
    Greensburg, PA 15601
    Mr. William F. Potter, II721 Plantmore St
    St. Louis, MO 63135
    Mrs. Keiko Shimizu40 Colorido
    Rancho St Margarita, CA 92688

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. John F. Booth
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:30 AM 
     3Schipperke 0-1-(1-1)
     3Shiba-Inu 1-1
     18Keeshond 3-6-(7-2)
    9:30 AM 
     10Poodle (Toy) 2-4-(0-3)
     23Papillon 6-12-(4-1)
    10:45 AM 
     10Poodle (Miniature) 2-7-(1-0)
     4Lhasa Apso 0-2-(1-1)
     3Shih Tzu 1-2
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     20Poodle (Standard) 5-11-(0-4)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Robert R. Frost
    Ring Steward: Doris Bandoian
    8:30 AM 
     43French Bulldog 20-17-(5-1)
    10:15 AM 
     9Bulldog 2-6-(1-0)
     9Chinese Shar-Pei 2-1-(4-2)
     3Chow Chow 0-0-(3-0)
    11:05 AM 
     1Coton de Tulear 0-0-(0-1)
     3Tibetan Spaniel 1-2
     19Dalmatian 6-5-(5-3)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1Tibetan Terrier 0-0-(0-1)
     2Xoloitzcuintli 1-0-(0-1)
     18Bichon Frise 3-6-(7-2)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. June A. Penta
    8:30 AM 
     4Chihuahua (Smooth Coat) 3-1
     14Miniature Pinscher 1-7-(4-2)
     6Pekingese 2-2-(2-0)
    9:25 AM 
     8Havanese 2-4-(1-1)
     8Pomeranian 4-3-(1-0)
     10Italian Greyhound 2-3-(0-5)
    10:25 AM 
     5Maltese 0-3-(2-0)
     6Chihuahua (Long Coat) 1-2-(3-0)
     1Brussels Griffon 0-0-(0-1)
    10:50 AM 
     33Cavalier King Charles Spaniel 11-13-(5-4)
    12:10 PM 
      Lunch
    12:55 PM 
     20Chinese Crested 4-9-(2-5)
     10Japanese Chin 1-5-(1-3)
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Keiko Shimizu
    Ring Steward: Lucinda Bersano
    10:00 AM 
     4Flat-Coated Retriever 0-1-(1-2)
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Lowell K. (Arlene) Davis
    10:15 AM 
     4Bearded Collie 1-0-(1-2)
     4Belgian Malinois 0-2-(0-2)
     1Belgian Sheepdog 0-0-(1-0)
     4Bouvier Des Flandres 2-0-(1-1)
     3Briard 0-3
     3Collie (Smooth) 0-3
     1German Shepherd Dog 0-0-(1-0)
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Mikael Matteson
    11:05 AM 
     3Novice Junior Class
     1Novice Intermediate Class
     3Open Junior Class
     7Open Intermediate Class
     5Open Senior Class
    Ring No 5
    Judge: Dr. Gerard C. Penta
    Ring Steward: Kathleen Soares
    8:30 AM 
     19Rottweiler 8-7-(1-3)
     4Tibetan Mastiff 1-2-(1-0)
    9:25 AM 
     1Anatolian Shepherd 0-0-(0-1)
     1Greater Swiss Mountain Dog 0-0-(1-0)
     28Boston Terrier 7-12-(4-5)
    10:30 AM 
     3Manchester Terrier (Toy) 0-1-(1-1)
     1American Hairless Terrier 1-0
     6Border Terrier 2-3-(1-0)
     5Parson Russell Terrier 0-0-(3-2)
     11Miniature Bull Terrier 6-1-(1-3)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     6West Highland White Terrier 3-0-(2-1)
     6Russell Terriers 1-2-(2-1)
     5Scottish Terrier 0-1-(1-3)
    1:00 PM 
     13Welsh Terrier 4-6-(0-3)
     1Airedale Terrier 0-0-(1-0)
     2Irish Terrier 0-0-(2-0)
     9Miniature Schnauzer 2-3-(4-0)
     3Skye Terrier 0-2-(1-0)
     13Soft Coated Wheaten Terrier 1-8-(2-2)
    Ring No 6
    Judge: Mr. William F. Potter, II
    Ring Steward: Donna Smiley
    8:30 AM 
     27Rhodesian Ridgeback 8-11-(7-1)
    9:35 AM 
     3Black and Tan Coonhound 0-1-(1-1)
     4Bloodhound 0-1-(3-0)
     8Bluetick Coonhound 1-4-(0-3)
     3Harrier 1-0-(1-1)
     7Irish Wolfhound 3-2-(1-1)
    10:35 AM 
     17Basset Hound 2-6-(5-4)
    11:15 AM 
     12Dachshund (Longhaired) 2-5-(4-1)
     7Dachshund (Smooth) 1-2-1VD-1VB-(1-1)
     5Dachshund (Wirehaired) 0-0-(4-1)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     21Whippet 6-9-(1-5)
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(0-1)
     1Portuguese Podengo Pequeno 0-0-(0-1)
     1Sloughi 1-0
     1American Foxhound 1-0
    2:00 PM 
     7Afghan Hound 4-0-(3-0)
     7Borzoi 0-5-(1-1)
     4Greyhound 0-0-(3-1)
     3Pharaoh Hound 0-2-(0-1)
     5Redbone Coonhound 1-2-(0-2)
     6Saluki 2-3-(1-0)
     7Basenji 3-2-(2-0)
     6Beagle Thirteen Inches 0-3-(1-2)
     6Beagle Fifteen Inches 2-1-(2-1)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Nancy R. Griego
    Ring Steward: Paul Garrity
    8:30 AM 
     26Boxer 8-12-(3-3)
    9:30 AM 
     4Akita 2-2
     2German Pinscher 0-0-(2-0)
     10Doberman Pinscher 3-3-(2-2)
     10Dogue De Bordeaux 3-3-(3-1)
    10:30 AM 
     2Giant Schnauzer 0-0-(1-1)
     15Great Dane 7-5-(1-2)
     6Bernese Mountain Dog 1-3-(2-0)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     7Newfoundland 1-3-(2-1)
     5Alaskan Malamute 0-0-(2-3)
     4Black Russian Terrier 2-1-(0-1)
     6Great Pyrenees 1-0-(3-2)
     17Bullmastiff 2-6-(5-4)
     21Cane Corso 4-12-(4-1)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Patricia A. Hess
    Ring Steward: Jean Raba
    8:30 AM 
     6Mastiff 2-2-(0-2)
     14Siberian Husky 4-6-(3-1)
     6German Shorthaired Pointer 2-3-(1-0)
    9:30 AM 
     1English Setter 0-0-(1-0)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     9Irish Setter 2-1-(3-3)
     5Welsh Springer Spaniel 0-2-(2-1)
     2Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(1-1)
     2Kuvasz 0-0-(1-1)
    10:20 AM 
     1Irish Water Spaniel 0-0-(0-1)
     1Nederlandse Kooikerhondjes 1-0
     15Samoyed 4-5-(4-2)
     8Standard Schnauzer 1-3-(2-2)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Gloria Kerr
    1:15 PM 
     3Fox Terrier (Smooth) 0-2-(0-1)
     18Vizsla 6-5-(6-1)
     3Weimaraner 1-0-(1-1)
     7Brittany 2-2-(0-2)
     1German Wirehaired Pointer 0-0-(0-1)
     3Cocker Spaniel (Black) 1-0-(2-0)
     1Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-0)
    Ring No 9
    Judge: Mr. Michael H. Faulkner
    Ring Steward: Joy DeGruccio
    8:30 AM 
     19Labrador Retriever 6-8-(2-3)
     7Pug 2-3-(1-1)
    9:30 AM 
     2Collie (Rough) 0-2
     14Australian Cattle Dog 3-5-(1-5)
     11Miniature American Shepherd 1-7-(3-0)
    10:30 AM 
     4Silky Terrier 1-0-(1-1)
     6Australian Shepherd 3-0-(1-2)
     3Belgian Tervuren 1-1-(0-1)
     11Shetland Sheepdog 1-6-(1-3)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     16Border Collie 3-7-(3-3)
     17Cardigan Welsh Corgi 7-6-(4-0)
    1:35 PM 
     12Old English Sheepdog 5-4-(1-2)
     2Puli 1-1
     20Pembroke Welsh Corgi 4-14-(1-1)
    Ring No 10
    Judge: Ms. Gloria Kerr
    Ring Steward: Sydney Burnside
    8:30 AM 
     6Staffordshire Bull Terriers 1-3-(1-1)
     1Clumber Spaniel 0-0-(1-0)
     5Chesapeake Bay Retriever 2-0-(1-2)
     14English Cocker Spaniel 3-5-(3-3)
    9:30 AM 
     12English Springer Spaniel 2-4-(3-2)
    10:00 AM 
     39Golden Retriever 15-17-(5-2)
    11:30 AM 
     24Pointer 11-5-(5-3)
    12:30 PM 
      Lunch
    Ring No 14
    Judge: Larry Andrus
    6:00 AM 
    Ring No 14
    Judge: Miss Bonnie Lee
    Ring Steward: Carroll Brown
    Ring Steward: Barbara LaRandeau
    Ring Steward: Larry Andrus
    Ring Steward: Steve Lewin
    8:30 AM 
     6Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    9:00 AM 
     5Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
    9:20 AM 
     1Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
    9:25 AM 
     7Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
    9:45 AM 
     3Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
    9:55 AM 
     10Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    10:25 AM 
     3Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    10:50 AM 
     4Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    11:20 AM 
     4Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    11:45 AM 
     3Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 15
    Judge: Mrs. Pauline Andrus
    Ring Steward: Doris Schlicht
    Ring Steward: Carl Wright
    Ring Steward: Carole Foth
    8:30 AM 
     14Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    10:30 AM 
     7Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    11:30 AM 
     14Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order. BEST WESTERN COSTUME IN SHOW CONTEST
    & BEST KIDS WESTERN COSTUME IN SHOW
    To be held in Ring 4 at 1:30 pm
    The Groups will be judged in the following order. Groups may be judged two at a time at the discretion of the Club. Any change in this order will be announced at the show.
    NOHS groups at 1:45 pm in Ring 4
    NonSporting Mr. Myers
    Toys Mr. Davis
    Terriers Mr. Myers
    Working Mrs. Davis
    Hounds Mrs. Davis
    Herding Mrs. Garrity
    Sporting Mr. Shimizu
    BOHIS Mr. Davis
    Variety groups at 2:15 pm in Rings 1-2
    NonSporting Mr. Frost
    Toys Mrs. Penta
    Terriers Dr. Penta
    Working Mrs. Griego*
    Hounds Mr. Potter
    Herding Mr. Faulkner
    Sporting Mrs. Hess
    Best In Show Mrs. Davis
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 8:00 AM the morning of the show.
    NEW EXHIBITOR BRIEFING
    A New Exhibitor Briefing will be held 30 minutes prior to the published start of Group Judging. The briefing location will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club Rules and Regulations, the following judge change is being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mrs. Hess will judge German Shorthaired Pointers, English Setters, Gordon Setters, Irish Water Spaniels, Welsh Springer Spaniels, and Wirehaired Pointing Griffons in place of Mr. Faulkner.
    Mrs. Griego will judge Great Pyrenees in place of Dr. Penta.
    Mrs. Griego will judge Newfoundlands in place of Mrs. Hess.
    Dr. Penta will judge Rottwilers in place of Mrs. Hess.
    Dr. Penta will judge Boston Terriers in place of Mr. Frost.
    Ms. Garrity will judge NOHS Herding Group in place of Mr. Garrity.
    Under Chapter 7, Section 13 of the American Kennel Club Rules and Regulations, the following judge change is being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mrs. Davis will judge Bearded Collies, Belgian Malinois, Belgian Sheepdogs, Bouvier des Flandres, Briards, Collies (Smooth), German Shepherds, and Polish Lowland Sheepdogs in place of Mr. Faulkner.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Afghan Hound72:00 PM6
    Airedale Terrier11:00 PM5
    Akita49:30 AM7
    Alaskan Malamute512:15 PM7
    American Foxhound11:00 PM6
    American Hairless Terrier110:30 AM5
    Anatolian Shepherd19:25 AM5
    Australian Cattle Dog149:30 AM9
    Australian Shepherd610:30 AM9
    Basenji72:00 PM6
    Basset Hound1710:35 AM6
    Beagle Thirteen Inches62:00 PM6
    Beagle Fifteen Inches62:00 PM6
    Bearded Collie410:15 AM4
    Belgian Malinois410:15 AM4
    Belgian Sheepdog110:15 AM4
    Belgian Tervuren310:30 AM9
    Bernese Mountain Dog610:30 AM7
    Bichon Frise1812:45 PM2
    Black and Tan Coonhound39:35 AM6
    Black Russian Terrier412:15 PM7
    Bloodhound49:35 AM6
    Bluetick Coonhound89:35 AM6
    Border Collie1612:15 PM9
    Border Terrier610:30 AM5
    Borzoi72:00 PM6
    Boston Terrier289:25 AM5
    Bouvier Des Flandres410:15 AM4
    Boxer268:30 AM7
    Briard310:15 AM4
    Brittany71:15 PM8
    Brussels Griffon110:25 AM3
    Bulldog910:15 AM2
    Bullmastiff1712:15 PM7
    Cane Corso2112:15 PM7
    Cardigan Welsh Corgi1712:15 PM9
    Cavalier King Charles Spaniel3310:50 AM3
    Chesapeake Bay Retriever58:30 AM10
    Chihuahua (Long Coat)610:25 AM3
    Chihuahua (Smooth Coat)48:30 AM3
    Chinese Crested2012:55 PM3
    Chinese Shar-Pei910:15 AM2
    Chow Chow310:15 AM2
    Clumber Spaniel18:30 AM10
    Cocker Spaniel (Black)31:15 PM8
    Cocker Spaniel (Parti-Color)11:15 PM8
    Collie (Rough)29:30 AM9
    Collie (Smooth)310:15 AM4
    Coton de Tulear111:05 AM2
    Dachshund (Longhaired)1211:15 AM6
    Dachshund (Smooth)711:15 AM6
    Dachshund (Wirehaired)511:15 AM6
    Dalmatian1911:05 AM2
    Doberman Pinscher109:30 AM7
    Dogue De Bordeaux109:30 AM7
    English Cocker Spaniel148:30 AM10
    English Setter19:30 AM8
    English Springer Spaniel129:30 AM10
    Flat-Coated Retriever410:00 AM4
    Fox Terrier (Smooth)31:15 PM8
    French Bulldog438:30 AM2
    German Pinscher29:30 AM7
    German Shepherd Dog110:15 AM4
    German Shorthaired Pointer68:30 AM8
    German Wirehaired Pointer11:15 PM8
    Giant Schnauzer210:30 AM7
    Golden Retriever3910:00 AM10
    Gordon Setter19:30 AM8
    Great Dane1510:30 AM7
    Great Pyrenees612:15 PM7
    Greater Swiss Mountain Dog19:25 AM5
    Greyhound42:00 PM6
    Harrier39:35 AM6
    Havanese89:25 AM3
    Irish Setter99:30 AM8
    Irish Terrier21:00 PM5
    Irish Water Spaniel110:20 AM8
    Irish Wolfhound79:35 AM6
    Italian Greyhound109:25 AM3
    Japanese Chin1012:55 PM3
    Keeshond188:30 AM1
    Kuvasz29:30 AM8
    Labrador Retriever198:30 AM9
    Lhasa Apso410:45 AM1
    Maltese510:25 AM3
    Manchester Terrier (Toy)310:30 AM5
    Mastiff68:30 AM8
    Miniature American Shepherd119:30 AM9
    Miniature Bull Terrier1110:30 AM5
    Miniature Pinscher148:30 AM3
    Miniature Schnauzer91:00 PM5
    Nederlandse Kooikerhondjes110:20 AM8
    Newfoundland712:15 PM7
    Norwegian Elkhound11:00 PM6
    Novice Junior Class311:05 AM4
    Novice Class A311:45 AM14
    Novice Class B411:20 AM14
    Novice Intermediate Class111:05 AM4
    Old English Sheepdog121:35 PM9
    Open Junior Class311:05 AM4
    Open Class A410:50 AM14
    Open Class B1411:30 AM15
    Open Intermediate Class711:05 AM4
    Open Senior Class511:05 AM4
    Papillon239:30 AM1
    Parson Russell Terrier510:30 AM5
    Pekingese68:30 AM3
    Pembroke Welsh Corgi201:35 PM9
    Petit Basset Griffon Vendeens11:00 PM6
    Pharaoh Hound32:00 PM6
    Pointer2411:30 AM10
    Polish Lowland Sheepdog110:15 AM4
    Pomeranian89:25 AM3
    Poodle (Miniature)1010:45 AM1
    Poodle (Standard)2012:15 PM1
    Poodle (Toy)109:30 AM1
    Portuguese Podengo Pequeno11:00 PM6
    Pug78:30 AM9
    Puli21:35 PM9
    Rally Novice A310:25 AM14
    Rally Novice B109:55 AM14
    Rally Advanced A39:45 AM14
    Rally Advanced B79:25 AM14
    Rally Excellent A19:20 AM14
    Rally Excellent B59:00 AM14
    Rally Master68:30 AM14
    Redbone Coonhound52:00 PM6
    Rhodesian Ridgeback278:30 AM6
    Rottweiler198:30 AM5
    Russell Terriers612:15 PM5
    Saluki62:00 PM6
    Samoyed1510:20 AM8
    Schipperke38:30 AM1
    Scottish Terrier512:15 PM5
    Shetland Sheepdog1110:30 AM9
    Shiba-Inu38:30 AM1
    Shih Tzu310:45 AM1
    Siberian Husky148:30 AM8
    Silky Terrier410:30 AM9
    Skye Terrier31:00 PM5
    Sloughi11:00 PM6
    Soft Coated Wheaten Terrier131:00 PM5
    Staffordshire Bull Terriers68:30 AM10
    Standard Schnauzer810:20 AM8
    Tibetan Mastiff48:30 AM5
    Tibetan Spaniel311:05 AM2
    Tibetan Terrier112:45 PM2
    Utility Class A710:30 AM15
    Utility Class B148:30 AM15
    Vizsla181:15 PM8
    Weimaraner31:15 PM8
    Welsh Springer Spaniel59:30 AM8
    Welsh Terrier131:00 PM5
    West Highland White Terrier612:15 PM5
    Whippet211:00 PM6
    Wirehaired Pointing Griffon29:30 AM8
    Xoloitzcuintli212:45 PM2


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved