Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Rio Hondo Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Eugene Blake8946 E. 60th Street
    Tulsa, OK 74145
    Mrs. Anne K. Catterson17120 Cole Avenue
    Riverside, CA 92508
    Mr. Lowell K. Davis2476 Segovia
    La Verne, CA 91750
    Mr. George E. Marquis1825 Coco Palm Drive
    Edgewater, FL 32132
    Mr. Christopher T. Moore100-104 Homestead Road
    Berwick, Victoria
    Australia, 3006
    Mrs. Betty-Anne Stenmark12970 Skyline Boulevard
    Woodside, CA 94062

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Eugene Blake
    8:00 AM 
     11Rhodesian Ridgeback 4-4-(2-1)
     6Redbone Coonhound 1-4-(1-0)
     6Borzoi 2-2-(0-2)
    8:50 AM 
     10Basset Hound 0-5-(4-1)
     16Whippet 3-7-(2-4)
    9:40 AM 
     12Pug 5-6-(1-0)
     1Basenji 0-0-(0-1)
     3Pekingese 1-1-(1-0)
     2Dachshund (Longhaired) 2-0
     3Dachshund (Smooth) 0-3
     3Dachshund (Wirehaired) 0-2-(1-0)
    10:35 AM 
     1Bloodhound 0-0-(1-0)
     1Irish Wolfhound 0-0-(1-0)
     2Norwegian Elkhound 2-0
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(1-0)
     6Saluki 0-2-(4-0)
     12Afghan Hound 2-4-(6-0)
    11:30 AM 
     4Brussels Griffon 0-2-(1-1)
     6Havanese 2-3-(1-0)
     8Chinese Crested 1-3-(4-0)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Anne K. Catterson
    8:00 AM 
     27French Bulldog 9-13-(2-3)
    9:05 AM 
     11Bulldog 2-6-(2-1)
     6Chinese Shar-Pei 0-2-(3-1)
     12Keeshond 3-4-(2-3)
    10:15 AM 
     7Poodle (Miniature) 2-3-(1-1)
     2Boston Terrier 1-0-(0-1)
     2Finnish Spitz 0-2
     5Dalmatian 2-2-(0-1)
     5Xoloitzcuintli 1-3-(0-1)
     4Australian Shepherd 3-1
    11:15 AM 
     2Novice Intermediate Class
     1Open Junior Class
     2Open Intermediate Class
     1Open Senior Class
     1The Master Class
    11:35 AM 
      Lunch
    12:20 PM 
     10Bichon Frises 3-2-(4-1)
     3Lhasa Apso 2-1
     1Tibetan Terrier 0-1
     9Shiba-Inu 5-2-(2-0)
     6Poodle (Standard) 1-4-(0-1)
    Ring No 3
    Judge: Mr. George E. Marquis
    8:00 AM 
     5Pointer 2-1-(1-1)
     6German Shorthaired Pointer 3-2-(1-0)
     6Flat-Coated Retriever 0-2-(3-1)
     4Labrador Retriever 2-1-(1-0)
     4English Springer Spaniel 0-2-(2-0)
    9:00 AM 
     1English Setter 0-0-(1-0)
     4Brittany 1-0-(0-3)
     3Chesapeake Bay Retriever 1-2
     7Irish Setter 1-1-(4-1)
     6Vizsla 2-0-(4-0)
     5Weimaraner 0-2-(1-2)
    10:00 AM 
     2Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(1-1)
     15Golden Retriever 5-5-(2-3)
     8Miniature Pinscher 1-3-(2-2)
    11:00 AM 
     6Poodle (Toy) 2-3-(0-1)
     13Old English Sheepdog 4-4-(3-2)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     1Clumber Spaniel 0-0-(0-1)
     1Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-0)
     4English Cocker Spaniel 0-2-(1-1)
     16Cavalier King Charles Spaniel 5-6-1VB-(3-1)
    1:20 PM 
     1Belgian Malinois 0-1
     1Belgian Tervuren 0-1
     2Collie (Rough) 1-0-(0-1)
     5German Shepherd Dog 1-1-(2-1)
     8Pembroke Welsh Corgi 2-4-(0-1)
     22Shetland Sheepdog 8-10-(3-1)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Christopher T. Moore
    8:00 AM 
     7Australian Cattle Dog 1-4-(1-1)
     3Bullmastiff 1-2
     11Dogue De Bordeaux 3-5-(3-0)
     3Mastiff 2-1
    9:00 AM 
     4Portuguese Water Dog 0-1-(2-1)
     5Newfoundland 2-1-(2-0)
     3Neapolitan Mastiff 1-2
     2Black Russian Terrier 0-1-(1-0)
     3Cane Corso 1-0-(0-2)
     8Rottweiler 2-3-(1-2)
    10:05 AM 
     22Papillon 8-11-(3-0)
    10:55 AM 
     24Great Dane 8-9-(4-3)
     3Kuvasz 1-0-(2-0)
    11:55 AM 
     1English Toy Spaniel (B&PC) 0-0-(1-0)
     5Silky Terrier 0-4-(0-1)
     7Italian Greyhound 0-5-(0-2)
    12:25 PM 
      Lunch
    1:10 PM 
     1Manchester Terrier (Toy) 0-0-(1-0)
     1Toy Fox Terrier 0-1
     3Yorkshire Terrier 0-2-(1-0)
     6Maltese 3-2-(0-1)
     5Japanese Chin 1-3-(1-0)
     7Chihuahua (Long Coat) 2-3-(1-1)
     1Chihuahua (Smooth Coat) 0-1
    2:05 PM 
     14Pomeranian 6-6-(1-1)
     8Great Pyrenees 2-3-(2-1)
     1Bearded Collie 1-0
     1Cardigan Welsh Corgi 0-0-(0-1)
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     5Border Collie 2-0-(3-0)
     5Bouvier Des Flandres 1-3-(0-1)
     5Briard 2-0-(2-1)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
    8:00 AM 
     7Boxer 1-5-(0-1)
     11Siberian Husky 5-3-(2-1)
     3Greater Swiss Mountain Dog 0-1-(2-0)
     3ST. Bernard 0-2-(1-0)
    9:00 AM 
     1Akita 1-0
     6Doberman Pinscher 1-2-(1-2)
     8Samoyed 0-6-(2-0)
     2Standard Schnauzer 1-0-(0-1)
     2Alaskan Malamute 1-0-(0-1)
     1American Staffordshire Terrier 0-0-(0-1)
     2Dandie Dinmont Terrier 0-1-(1-0)
     1Irish Terrier 0-1
     4Soft Coated Wheaten Terrier 1-3
    10:00 AM 
     5West Highland White Terrier 1-2-(2-0)
     2Border Terrier 0-1-(1-0)
     2Manchester Terrier (Standard) 0-1-(1-0)
     3Miniature Bull Terrier 2-0-(0-1)
     4Parson Russell Terrier 2-0-(0-2)
     9Russell Terriers 3-5-(1-0)
    11:00 AM 
     11Scottish Terrier 4-5-(1-1)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Lowell K. Davis
    11:45 AM 
     10Miniature American Shepherd 3-4-(3-0)

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    Variety Group Judging will start at 1:30 p.m. in Ring 1. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Terriers Mrs. Stenmark
    Sporting Mr. Blake
    NonSporting Mrs. Catterson*
    Toys Mr. Blake
    Working Mr. Marquis
    Herding Mr. Moore
    Hounds Mr. Moore
    Best In Show Mr. Marquis
    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    NEW EXHIBITOR BRIEFING
    A New Exhibitor Briefing will be held 30 minutes prior to the published start of Group Judging. The briefing location will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.
    JUDGE CHANGE
    Under American Kennel Club rules, Ch. 7 Sec. 13 the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mr. Blake will judge Pekingese in place of Mr. Moore.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Afghan Hound1210:35 AM1
    Akita19:00 AM5
    Alaskan Malamute29:00 AM5
    American Staffordshire Terrier19:00 AM5
    Australian Cattle Dog78:00 AM4
    Australian Shepherd410:15 AM2
    Basenji19:40 AM1
    Basset Hound108:50 AM1
    Bearded Collie12:05 PM4
    Belgian Malinois11:20 PM3
    Belgian Tervuren11:20 PM3
    Bichon Frises1012:20 PM2
    Black Russian Terrier29:00 AM4
    Bloodhound110:35 AM1
    Border Collie52:05 PM4
    Border Terrier210:00 AM5
    Borzoi68:00 AM1
    Boston Terrier210:15 AM2
    Bouvier Des Flandres52:05 PM4
    Boxer78:00 AM5
    Briard52:05 PM4
    Brittany49:00 AM3
    Brussels Griffon411:30 AM1
    Bulldog119:05 AM2
    Bullmastiff38:00 AM4
    Cane Corso39:00 AM4
    Cardigan Welsh Corgi12:05 PM4
    Cavalier King Charles Spaniel1612:30 PM3
    Chesapeake Bay Retriever39:00 AM3
    Chihuahua (Long Coat)71:10 PM4
    Chihuahua (Smooth Coat)11:10 PM4
    Chinese Crested811:30 AM1
    Chinese Shar-Pei69:05 AM2
    Clumber Spaniel112:30 PM3
    Cocker Spaniel (Parti-Color)112:30 PM3
    Collie (Rough)21:20 PM3
    Dachshund (Longhaired)29:40 AM1
    Dachshund (Smooth)39:40 AM1
    Dachshund (Wirehaired)39:40 AM1
    Dalmatian510:15 AM2
    Dandie Dinmont Terrier29:00 AM5
    Doberman Pinscher69:00 AM5
    Dogue De Bordeaux118:00 AM4
    English Cocker Spaniel412:30 PM3
    English Setter19:00 AM3
    English Springer Spaniel48:00 AM3
    English Toy Spaniel (B&PC)111:55 AM4
    Finnish Spitz210:15 AM2
    Flat-Coated Retriever68:00 AM3
    French Bulldog278:00 AM2
    German Shepherd Dog51:20 PM3
    German Shorthaired Pointer68:00 AM3
    Golden Retriever1510:00 AM3
    Great Dane2410:55 AM4
    Great Pyrenees82:05 PM4
    Greater Swiss Mountain Dog38:00 AM5
    Havanese611:30 AM1
    Irish Setter79:00 AM3
    Irish Terrier19:00 AM5
    Irish Wolfhound110:35 AM1
    Italian Greyhound711:55 AM4
    Japanese Chin51:10 PM4
    Keeshond129:05 AM2
    Kuvasz310:55 AM4
    Labrador Retriever48:00 AM3
    Lhasa Apso312:20 PM2
    Maltese61:10 PM4
    Manchester Terrier (Standard)210:00 AM5
    Manchester Terrier (Toy)11:10 PM4
    Mastiff38:00 AM4
    Miniature American Shepherd1011:45 AM5
    Miniature Bull Terrier310:00 AM5
    Miniature Pinscher810:00 AM3
    Neapolitan Mastiff39:00 AM4
    Newfoundland59:00 AM4
    Norwegian Elkhound210:35 AM1
    Novice Intermediate Class211:15 AM2
    Old English Sheepdog1311:00 AM3
    Open Junior Class111:15 AM2
    Open Intermediate Class211:15 AM2
    Open Senior Class111:15 AM2
    Papillon2210:05 AM4
    Parson Russell Terrier410:00 AM5
    Pekingese39:40 AM1
    Pembroke Welsh Corgi81:20 PM3
    Petit Basset Griffon Vendeens110:35 AM1
    Pointer58:00 AM3
    Polish Lowland Sheepdog12:05 PM4
    Pomeranian142:05 PM4
    Poodle (Miniature)710:15 AM2
    Poodle (Standard)612:20 PM2
    Poodle (Toy)611:00 AM3
    Portuguese Water Dog49:00 AM4
    Pug129:40 AM1
    Redbone Coonhound68:00 AM1
    Rhodesian Ridgeback118:00 AM1
    Rottweiler89:00 AM4
    Russell Terriers910:00 AM5
    Saluki610:35 AM1
    Samoyed89:00 AM5
    Scottish Terrier1111:00 AM5
    Shetland Sheepdog221:20 PM3
    Shiba-Inu912:20 PM2
    Siberian Husky118:00 AM5
    Silky Terrier511:55 AM4
    Soft Coated Wheaten Terrier49:00 AM5
    ST. Bernard38:00 AM5
    Standard Schnauzer29:00 AM5
    The Master Class111:15 AM2
    Tibetan Terrier112:20 PM2
    Toy Fox Terrier11:10 PM4
    Vizsla69:00 AM3
    Weimaraner59:00 AM3
    West Highland White Terrier510:00 AM5
    Whippet168:50 AM1
    Wirehaired Pointing Griffon210:00 AM3
    Xoloitzcuintli510:15 AM2
    Yorkshire Terrier31:10 PM4


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved