Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
San Gabriel Valley Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mrs. Vicki L. Abbott1060 Pecan Drive
    Fairview, TX 75069
    Mr. Lowell K. Davis2476 Segovia
    La Verne, CA 91750
    Mrs. Suzanne Dillin6405 Burning Tree
    Flower Mound, TX 75022
    Mr. Alvin W. Eng4925 Charter Road
    Rocklin, CA 95765
    Mr. Enrique Jorge FilippiniAve Santa Fe 1991, Piso-9 (1123)
    Buenos Aires
    ARG
    Mrs. Nancy Grimm66 N. Southfork Dr
    Casa Grande, AZ 85122
    Mr. Vern A. Harvey1830 Acorn Wood Drive
    Olive Branch, MS 38654
    Mrs. Lesley E. HiltzP.O. Box 606
    Brush Prairie, WA 98606
    Mr. Jason Hoke314 S Midvale Blvd
    Madison, WI 53705
    Dr. Eric Liebes1406 Windsong Lane
    Richmond, TX 77406
    Mr. George Milutinovich7564 N. Tahan
    Fresno, CA 93711
    Mr. David A. OjalvoAyacucho 505 - Piso 1
    Buenos Aires 1016
    ARG


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Jennifer Bridges
    6:00 AM 
    Ring No 1
    Judge: Mr. Vern A. Harvey
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    Ring Steward: Jennifer Bridges
    9:00 AM 
     30Boxer 8-14-(4-4)
    10:10 AM 
     27Bullmastiff 9-7-(6-5)
    11:15 AM 
     25Cane Corso 6-10-(5-4)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     31Doberman Pinscher 9-15-(3-4)
    2:15 PM 
     10Alaskan Malamute 3-2-(3-2)
     5Anatolian Shepherd 1-2-(1-1)
     7Bernese Mountain Dog 3-2-(2-0)
     6Black Russian Terrier 2-2-(2-0)
    3:15 PM 
     7Dogue De Bordeaux 3-1-(1-2)
     8German Pinscher 1-2-(1-3)
     3Giant Schnauzer 2-0-(0-1)
     14Shetland Sheepdog 6-6-(0-1)
    Ring No 4
    Judge: Mr. David A. Ojalvo
    Ring Steward: Doris Bandoian
    9:00 AM 
     26Rottweiler 3-16-(6-1)
    10:00 AM 
     1Neapolitan Mastiff 1-0
     24Siberian Husky 4-10-(7-2)
    11:00 AM 
     4Mastiff 4-0
     10Newfoundland 4-3-(2-1)
     22Portuguese Water Dog 4-10-(6-2)
    12:25 PM 
      Lunch
    1:10 PM 
     14Samoyed 4-4-(4-2)
     11Standard Schnauzer 1-2-(6-2)
    2:10 PM 
     1Great Pyrenees 0-0-(1-0)
     14English Springer Spaniel 5-6-(2-1)
     4Greater Swiss Mountain Dog 2-1-(1-0)
     10Kuvasz 3-2-(1-4)
     5Leonberger 0-0-(0-5)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Enrique Jorge Filippini
    3:35 PM 
     6West Highland White Terrier 3-1-(2-0)
     2Norwich Terrier 0-1-(1-0)
     2Airedale Terrier 0-0-(1-1)
     2American Staffordshire Terrier 1-0-(0-1)
     3Dandie Dinmont Terrier 1-1-(1-0)
     3Irish Terrier 1-0-(1-1)
     2Lakeland Terrier 0-1-(1-0)
     4Soft Coated Wheaten Terrier 2-0-(1-1)
     4Welsh Terrier 2-1-(0-1)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
    Ring Steward: Michael Potter
    Ring Steward: Penny Inan
    9:00 AM 
     24Bulldog 7-13-(1-3)
     5Chinese Shar-Pei 3-1-(0-1)
    10:10 AM 
     43French Bulldog 16-19-(7-1)
    11:50 AM 
      Lunch
    12:35 PM 
     24Brittany 4-12-(4-4)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Jason Hoke
    1:35 PM 
     26Great Dane 7-11-(7-1)
    2:35 PM 
     6Silky Terrier 1-2-(1-2)
     2Toy Fox Terrier 0-0-(0-2)
     24Whippet 6-12-(3-3)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Enrique Jorge Filippini
    Ring Steward: Paul Garrity
    Ring Steward: Kay Lawson
    9:00 AM 
     3Field Spaniel 1-2
     4Welsh Springer Spaniel 0-1-(1-2)
     8Weimaraner 2-2-(2-1)
     7Wirehaired Pointing Griffon 0-4-(0-3)
     3Staffordshire Bull Terriers 1-1-(1-0)
    10:00 AM 
     21Miniature Schnauzer 2-11-(5-2)
     4Parson Russell Terrier 0-2-(1-1)
    11:00 AM 
     3Kerry Blue Terrier 0-3
     22Bouvier Des Flandres 3-8-(6-5)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     9Vizsla 2-2-(5-0)
     17Scottish Terrier 6-6-(4-1)
    1:45 PM 
     8Australian Terrier 2-2-(2-2)
     14Border Terrier 5-4-(3-2)
     4Fox Terrier (Smooth) 1-0-(3-0)
     4Fox Terrier (Wire) 2-2
     2Manchester Terrier (Standard) 1-0-(1-0)
     7Miniature Bull Terrier 1-4-(2-0)
     7Rat Terrier 3-0-(1-3)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Suzanne Dillin
    Ring Steward: Betsy Harvey
    Ring Steward: Masaki Shimizu
    9:00 AM 
     14Labrador Retriever 5-9
     12Flat-Coated Retriever 3-5-(3-1)
    10:00 AM 
     1Gordon Setter 0-1
     23Golden Retriever 11-9-(3-0)
    11:00 AM 
     12English Setter 3-2-1VD-(5-1)
     9Irish Setter 5-1-(1-2)
     11German Shorthaired Pointer 6-2-(1-2)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     10Cocker Spaniel (Black) 0-6-(2-2)
     1Clumber Spaniel 0-0-(1-0)
     7Pointer 3-1-(1-2)
     4German Wirehaired Pointer 1-1-(1-1)
     3Chesapeake Bay Retriever 1-0-(1-1)
    2:00 PM 
     16Cocker Spaniel (Ascob) 4-6-(5-1)
     11English Cocker Spaniel 5-5-(0-1)
     11Cocker Spaniel (Parti-Color) 1-7-(3-0)
    Ring No 9
    Judge: Mr. Jason Hoke
    Ring Steward: Colleen Dougherty
    9:00 AM 
     6Pekingese 2-0-(3-1)
     16Papillon 4-8-(3-1)
    9:55 AM 
     23Pug 7-11-(4-1)
    10:50 AM 
     23Pomeranian 13-8-(2-0)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     26Yorkshire Terrier 7-12-(6-1)
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
    1:30 PM 
     9Bichon Frises 1-5-(3-0)
     5American Eskimos 1-3-(1-0)
     1Finnish Spitz 0-0-(1-0)
     9Chow Chow 3-2-(4-0)
     12Dalmatian 3-4-(2-2)
     4Affenpinscher 0-3-(1-0)
    3:00 PM 
     6Brussels Griffon 2-1-(2-1)
     2American Hairless Terrier 0-2
     2Miniature American Shepherd 1-1
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 10
    Judge: Dr. Eric Liebes
    Ring Steward: Jean Raba
    9:00 AM 
     10Cardigan Welsh Corgi 3-2-(3-2)
     20Pembroke Welsh Corgi 7-9-(2-2)
    10:10 AM 
     1Beauceron 1-0
     3Finnish Lapphund 2-1
     1Canaan Dog 0-0-(1-0)
     1Belgian Sheepdog 0-0-(1-0)
     8Puli 5-2-(1-0)
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
    10:50 AM 
     11Basset Hound 2-6-(2-1)
     9Beagle Thirteen Inches 2-4-(1-2)
     14Beagle Fifteen Inches 5-5-(1-3)
    12:10 PM 
      Lunch
    12:55 PM 
     2Schipperke 0-0-(1-1)
     6Lhasa Apso 1-1-(2-2)
     8Keeshond 0-2-(5-1)
     10Shiba-Inu 4-4-(2-0)
     3Xoloitzcuintli 0-0-(2-1)
    2:00 PM 
     1Norwegian Elkhound 0-0-(1-0)
     1Ibizan Hound 0-0-(0-1)
     1Basenji 0-0-(1-0)
     11Afghan Hound 4-4-(3-0)
     7Black and Tan Coonhound 1-3-(2-1)
     5Bloodhound 0-2-(3-0)
    3:00 PM 
     6Borzoi 2-2-(1-1)
     5Dachshund (Longhaired) 2-2-(1-0)
     13Dachshund (Smooth) 4-5-(1-3)
     8Dachshund (Wirehaired) 1-3-(2-2)
     5Saluki 1-2-(2-0)
    Ring No 12
    Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
    Ring Steward: Lani McKennon
    9:00 AM 
     34Rhodesian Ridgeback 10-14-(8-2)
    10:20 AM 
     11Irish Wolfhound 2-6-(2-1)
    Ring No 12
    Judge: Dr. Eric Liebes
    10:50 AM 
     2Akita 0-2
     27Australian Shepherd 12-10-(3-2)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     13Polish Lowland Sheepdog 2-5-(3-3)
     20Briard 3-10-(2-5)
    2:05 PM 
     8Old English Sheepdog 1-3-(3-1)
     7Collie (Rough) 1-4-(2-0)
     7Collie (Smooth) 5-2
     11Australian Cattle Dog 2-5-(2-2)
     11Bearded Collie 2-2-(2-5)
     6Belgian Tervuren 1-3-(0-2)
     10Border Collie 5-2-(2-1)
     6German Shepherd Dog 2-3-(1-0)
    Ring No 14
    Judge: Mr. George Milutinovich
    Ring Steward: Mickey Polimeni
    9:00 AM 
     20Boston Terrier 3-9-(1-4)
    9:50 AM 
     9Poodle (Toy) 4-4-(1-0)
     18Havanese 3-11-(2-2)
    10:50 AM 
     17Chinese Crested 4-5-(3-4)
     6Chihuahua (Long Coat) 1-3-(2-0)
     7Chihuahua (Smooth Coat) 1-3-(0-3)
    Ring No 14
    Judge: Mr. Lowell K. Davis
    12 Noon 
     1Sussex Spaniel 0-0-(1-0)
     1Bedlington Terrier 0-0-(1-0)
     1Cairn Terrier 0-1
     1Norfolk Terrier 0-1
     1Manchester Terrier (Toy) 1-0
    Ring No 14
    Judge: Mr. George Milutinovich
    12:45 PM 
     7Poodle (Miniature) 2-4-(1-0)
     10Italian Greyhound 1-4-(2-3)
     11Japanese Chin 2-5-(2-2)
    1:50 PM 
     29Cavalier King Charles Spaniel 6-14-(7-2)
    3:00 PM 
     17Poodle (Standard) 4-11-(2-0)
     4Tibetan Terrier 0-1-(1-2)
     2Shih Tzu 0-2
     14Miniature Pinscher 2-9-(2-1)
     5Maltese 1-4
    Ring No 16
    Judge: Mrs. Nancy Grimm
    Ring Steward: Carl Wright
    Ring Steward: Carole Foth
    Ring Steward: Doris Schlicht
    9:00 AM 
     10Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    10:45 AM 
     3Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    11:10 AM 
     14Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
     11Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    Ring No 17
    Judge: 10 Minutes Prior to Rally
    Ring Steward: Steve Lewin
    Ring Steward: Carroll Brown
    Ring Steward: Dean Lund
    Ring Steward: Daphne Bell
    6:00 AM 
    Ring No 17
    Judge: Mr. Alvin W. Eng
    9:00 AM 
     9Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    10:00 AM 
     3Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    10:50 AM 
     5Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    11:10 AM 
     3Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    11:25 AM 
     12Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    12 Noon 
     7Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
     15Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     3Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Additional Information & Notices

    FRIDAY The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.

    Variety Group Judging will start at 4:15 p.m. in Rings 6 and 7. The Variety Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time. Sporting – Mrs. Dillin
    Working – Mr. Ojalvo
    Non-Sporting – Mrs. Abott
    Hounds – Mrs. Hiltz
    Terriers – Mr. Filippini
    Toys – Mr.Milutinovich
    Herding – Mr. Liebes
    Best Puppy In Show – Mr. Hoke
    Best In Show – Mr. Hoke

    Puppy Group Judging will start at 3:45 p.m. in Rings 8. The Puppy Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time. Sporting – Loran Morgan
    Working – Stephen Cabral
    Non-Sporting – Lowell Davis
    Hounds – Ken Griffith
    Terriers – Virginia O’Connor
    Toys – Dorinne Waterman
    Herding – Tina Beatty

    TRANSFERS The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 8:30 AM the morning of the show.

    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE - Under American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.

    Under Chapter 7, Section 8 - Mr. Filipini will judge Bouviers des Flandres in place of Mr. Gregory. Mrs. Abbott will judge Brittany in place of Mr. Gregory. Dr. Liebes will judge Australian Cattle Dogs, Bearded Collies, Beauceron, Belgian Sheepdogs, Belgian Tervuren, Border Collies, Briards, Canaan Dogs, Cardigan Welsh Corgis, Rough Collies, Smooth Collies, Finnish Laphund, German Shepherd Dogs, Old English Sheepdogs, Pembroke Welsh Corgis, Polish Lowland Sheepdogs and Pulik in place of Mr. Gregory.

    Under Chapter 7, Section 13 - Mr. Davis will judge Sussex Spaniels, Bedlington Terriers, Cairn Terriers, Norfolk Terriers and Toy Manchester Terriers in place of Mr. Filippini. Dr. Liebes will judge Akitas and Australian Shepherd Dogs in place of Mr. Harvey. Mr. Hoke will judge Whippets in place of Mrs. Hiltz.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher41:30 PM9
    Afghan Hound112:00 PM10
    Airedale Terrier23:35 PM4
    Akita210:50 AM12
    Alaskan Malamute102:15 PM1
    American Eskimos51:30 PM9
    American Hairless Terrier23:00 PM9
    American Staffordshire Terrier23:35 PM4
    Anatolian Shepherd52:15 PM1
    Australian Cattle Dog112:05 PM12
    Australian Shepherd2710:50 AM12
    Australian Terrier81:45 PM6
    Basenji12:00 PM10
    Basset Hound1110:50 AM10
    Beagle Thirteen Inches910:50 AM10
    Beagle Fifteen Inches1410:50 AM10
    Bearded Collie112:05 PM12
    Beauceron110:10 AM10
    Bedlington Terrier112 Noon14
    Belgian Sheepdog110:10 AM10
    Belgian Tervuren62:05 PM12
    Bernese Mountain Dog72:15 PM1
    Bichon Frises91:30 PM9
    Black and Tan Coonhound72:00 PM10
    Black Russian Terrier62:15 PM1
    Bloodhound52:00 PM10
    Border Collie102:05 PM12
    Border Terrier141:45 PM6
    Borzoi63:00 PM10
    Boston Terrier209:00 AM14
    Bouvier Des Flandres2211:00 AM6
    Boxer309:00 AM1
    Briard2012:45 PM12
    Brittany2412:35 PM5
    Brussels Griffon63:00 PM9
    Bulldog249:00 AM5
    Bullmastiff2710:10 AM1
    Cairn Terrier112 Noon14
    Canaan Dog110:10 AM10
    Cane Corso2511:15 AM1
    Cardigan Welsh Corgi109:00 AM10
    Cavalier King Charles Spaniel291:50 PM14
    Chesapeake Bay Retriever31:00 PM7
    Chihuahua (Long Coat)610:50 AM14
    Chihuahua (Smooth Coat)710:50 AM14
    Chinese Crested1710:50 AM14
    Chinese Shar-Pei59:00 AM5
    Chow Chow91:30 PM9
    Clumber Spaniel11:00 PM7
    Cocker Spaniel (Ascob)162:00 PM7
    Cocker Spaniel (Black)101:00 PM7
    Cocker Spaniel (Parti-Color)112:00 PM7
    Collie (Rough)72:05 PM12
    Collie (Smooth)72:05 PM12
    Dachshund (Longhaired)53:00 PM10
    Dachshund (Smooth)133:00 PM10
    Dachshund (Wirehaired)83:00 PM10
    Dalmatian121:30 PM9
    Dandie Dinmont Terrier33:35 PM4
    Doberman Pinscher311:00 PM1
    Dogue De Bordeaux73:15 PM1
    English Cocker Spaniel112:00 PM7
    English Setter1211:00 AM7
    English Springer Spaniel142:10 PM4
    Field Spaniel39:00 AM6
    Finnish Lapphund310:10 AM10
    Finnish Spitz11:30 PM9
    Flat-Coated Retriever129:00 AM7
    Fox Terrier (Smooth)41:45 PM6
    Fox Terrier (Wire)41:45 PM6
    French Bulldog4310:10 AM5
    German Pinscher83:15 PM1
    German Shepherd Dog62:05 PM12
    German Shorthaired Pointer1111:00 AM7
    German Wirehaired Pointer41:00 PM7
    Giant Schnauzer33:15 PM1
    Golden Retriever2310:00 AM7
    Gordon Setter110:00 AM7
    Great Dane261:35 PM5
    Great Pyrenees12:10 PM4
    Greater Swiss Mountain Dog42:10 PM4
    Havanese189:50 AM14
    Ibizan Hound12:00 PM10
    Irish Setter911:00 AM7
    Irish Terrier33:35 PM4
    Irish Wolfhound1110:20 AM12
    Italian Greyhound1012:45 PM14
    Japanese Chin1112:45 PM14
    Keeshond812:55 PM10
    Kerry Blue Terrier311:00 AM6
    Kuvasz102:10 PM4
    Labrador Retriever149:00 AM7
    Lakeland Terrier23:35 PM4
    Leonberger52:10 PM4
    Lhasa Apso612:55 PM10
    Maltese53:00 PM14
    Manchester Terrier (Standard)21:45 PM6
    Manchester Terrier (Toy)112 Noon14
    Mastiff411:00 AM4
    Miniature American Shepherd23:00 PM9
    Miniature Bull Terrier71:45 PM6
    Miniature Pinscher143:00 PM14
    Miniature Schnauzer2110:00 AM6
    Neapolitan Mastiff110:00 AM4
    Newfoundland1011:00 AM4
    Norfolk Terrier112 Noon14
    Norwegian Elkhound12:00 PM10
    Norwich Terrier23:35 PM4
    Novice Junior Class33:00 PM9
    Novice Class A310:00 AM17
    Novice Class B99:00 AM17
    Novice Intermediate Class13:00 PM9
    Novice Senior Class13:00 PM9
    Old English Sheepdog82:05 PM12
    Open Junior Class23:00 PM9
    Open Class A1111:10 AM16
    Open Class B1411:10 AM16
    Open Intermediate Class23:00 PM9
    Open Senior Class73:00 PM9
    Papillon169:00 AM9
    Parson Russell Terrier410:00 AM6
    Pekingese69:00 AM9
    Pembroke Welsh Corgi209:00 AM10
    Pointer71:00 PM7
    Polish Lowland Sheepdog1312:45 PM12
    Pomeranian2310:50 AM9
    Poodle (Miniature)712:45 PM14
    Poodle (Standard)173:00 PM14
    Poodle (Toy)99:50 AM14
    Portuguese Water Dog2211:00 AM4
    Pug239:55 AM9
    Puli810:10 AM10
    Rally Novice A312 Noon17
    Rally Novice B1512 Noon17
    Rally Advanced A712 Noon17
    Rally Advanced B1211:25 AM17
    Rally Excellent A311:10 AM17
    Rally Excellent B510:50 AM17
    Rat Terrier71:45 PM6
    Rhodesian Ridgeback349:00 AM12
    Rottweiler269:00 AM4
    Saluki53:00 PM10
    Samoyed141:10 PM4
    Schipperke212:55 PM10
    Scottish Terrier1712:45 PM6
    Shetland Sheepdog143:15 PM1
    Shiba-Inu1012:55 PM10
    Shih Tzu23:00 PM14
    Siberian Husky2410:00 AM4
    Silky Terrier62:35 PM5
    Soft Coated Wheaten Terrier43:35 PM4
    Staffordshire Bull Terriers39:00 AM6
    Standard Schnauzer111:10 PM4
    Sussex Spaniel112 Noon14
    The Master Class13:00 PM9
    Tibetan Terrier43:00 PM14
    Toy Fox Terrier22:35 PM5
    Utility Class A310:45 AM16
    Utility Class B109:00 AM16
    Vizsla912:45 PM6
    Weimaraner89:00 AM6
    Welsh Springer Spaniel49:00 AM6
    Welsh Terrier43:35 PM4
    West Highland White Terrier63:35 PM4
    Whippet242:35 PM5
    Wirehaired Pointing Griffon79:00 AM6
    Xoloitzcuintli312:55 PM10
    Yorkshire Terrier2612:30 PM9


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved