Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Contact Information
Antelope Valley Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mrs. Barbara Dempsey Alderman114 Spring Run Road Ext
    Moon Township, PA 15108
    Mr. Clay Coady6909 E. Lincoln Drive
    Paradise Valley, AZ 85253
    Mrs. Terry M. DePietro659 Casino Drive
    Howell, NJ 07731
    Dr. Daniel W. Dowling433 Buzzel Hill Road
    Hope, ME 04847
    Ms. Esther Joseph647 Mt. William Road
    Victoria, AUS 3436
    Mr. Laurence J. Libeu1040 Refugio Road
    Santa Ynez, CA 93460
    Mr. Carl Gene Liepmann9144 West Mount Morris Road
    Flushing, MI 48433
    Ms. Elizabeth Muthard12040 Country Mill Drive
    Bristow, VA 20136
    Mr. Charles L Olvis12040 Country Mill Dr.
    Bristow, VA 20136
    Ms. Susie Osburn4048 Pepe Circle
    Las Vegas, NV 89121
    Mr. James G. Reynolds3580 Rivergate Way #405
    ONT Canada, K1V 1V5
    Mr. Bruce Schwartz6665 Halm Avenue
    Los Angeles, CA 90056

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
    Ring Steward: Lucinda Bersano
    9:00 AM 
     52French Bulldog 18-22-(10-2)
    11:00 AM 
     2English Toy Spaniel (B&PC) 1-0-(1-0)
     13Havanese 5-3-(3-2)
     10Italian Greyhound 1-4-(4-1)
    12 Noon 
    12:45 PM 
     3Affenpinscher 0-1-(1-1)
     3Brussels Griffon 0-2-(1-0)
     31Cavalier King Charles Spaniel 6-16-(4-5)
    2:10 PM 
     11Chihuahua (Long Coat) 3-5-(3-0)
     10Chihuahua (Smooth Coat) 3-3-(2-2)
     12Chinese Crested 3-3-(5-1)
     4Japanese Chin 0-0-(3-1)
     3Maltese 0-3
     1American Hairless Terrier 1-0
     4Miniature American Shepherd 2-2
     4Sloughi 2-2
    Ring No 2
    Judge: Mr. Clay Coady
    Ring Steward: Colleen Dougherty
    9:00 AM 
     10Weimaraner 2-4-(3-1)
     4Wirehaired Pointing Griffon 2-0-(1-1)
     4English Cocker Spaniel 0-2-(0-2)
     6Clumber Spaniel 1-3-(1-1)
    10:00 AM 
     6Cocker Spaniel (Black) 0-1-(3-2)
     9Cocker Spaniel (Ascob) 3-2-(3-1)
     6Cocker Spaniel (Parti-Color) 1-3-(2-0)
     3Irish Water Spaniel 1-0-(1-1)
     2Welsh Springer Spaniel 0-0-(1-1)
    11:00 AM 
     7Pekingese 2-4-(1-0)
     18Whippet 4-9-(2-3)
    12 Noon 
    12:45 PM 
     21Pomeranian 7-12-(2-0)
     1Wirehaired Vizsla 0-0-(1-0)
     1Sussex Spaniel 0-0-(1-0)
     9Vizsla 1-3-(3-2)
     20English Springer Spaniel 3-10-(4-3)
    Ring No 3
    Judge: Dr. Daniel W. Dowling
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    9:00 AM 
     11Basset Hound 1-4-(2-4)
     6Beagle Thirteen Inches 1-3-(1-1)
     8Beagle Fifteen Inches 3-2-(2-0)
    10:00 AM 
     12Dachshund (Longhaired) 5-5-(1-1)
     16Dachshund (Smooth) 3-9-(3-1)
    11:05 AM 
     18Dachshund (Wirehaired) 2-10-(5-1)
     5Irish Wolfhound 1-4
    12 Noon 
    12:45 PM 
     1Basenji 0-0-(0-1)
     7Afghan Hound 1-3-(2-1)
     3Black and Tan Coonhound 0-0-(2-1)
     4Bloodhound 3-0-(1-0)
     1Borzoi 1-0
     2Ibizan Hound 0-0-(0-2)
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     1Otterhound 0-0-(1-0)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(1-0)
     2Pharaoh Hound 0-0-(1-1)
    1:35 PM 
     1Treeing Walker Coonhound 0-0-(1-0)
     1Portuguese Podengo Pequeno 1-0
     4Redbone Coonhound 1-2-(0-1)
     12Rhodesian Ridgeback 6-1-(3-2)
     3Saluki 0-1-(1-1)
    Ring No 4
    Judge: Ms. Esther Joseph
    Ring Steward: Michael Potter
    9:00 AM 
     18Bulldog 3-10-(3-2)
     14Boston Terrier 2-8-(2-2)
    10:15 AM 
     12Cardigan Welsh Corgi 4-3-(3-2)
     15Pembroke Welsh Corgi 5-7-1VD-(1-1)
    11:15 AM 
     7American Eskimos 1-5-(1-0)
     11Chinese Shar-Pei 1-3-(2-4)
    12 Noon 
    12:45 PM 
     14Chow Chow 6-5-(2-1)
     17Dalmatian 4-4-(5-4)
     5Shiba-Inu 0-2-(3-0)
     18Bichon Frises 4-8-(2-4)
    Ring No 5
    Judge: Ms. Elizabeth Muthard
    Ring Steward: Lafayette McGowan
    9:00 AM 
     24Labrador Retriever 8-13-(3-0)
    9:50 AM 
     29Brittany 8-13-(3-5)
    11:00 AM 
     32Golden Retriever 15-13-(2-2)
    12:15 PM 
    1:00 PM 
     1Gordon Setter 0-0-(0-1)
     6Pointer 1-0-(3-2)
     2German Shorthaired Pointer 1-0-(1-0)
     9German Wirehaired Pointer 4-2-(2-1)
     3Chesapeake Bay Retriever 0-2-(1-0)
     8Flat-Coated Retriever 2-2-(3-1)
    2:05 PM 
     2Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 1-1
     6English Setter 0-2-(2-2)
     11Irish Setter 2-3-(4-2)
     26Australian Shepherd 11-12-(0-3)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
    Ring Steward: Paul Garrity
    9:00 AM 
     37Boxer 14-17-(4-2)
    10:30 AM 
     8Dogue De Bordeaux 2-1-(2-3)
     16Bullmastiff 4-5-(5-2)
    11:30 AM 
    12:15 PM 
     9Akita 4-3-(2-0)
     14Alaskan Malamute 5-2-(4-3)
     11Bernese Mountain Dog 3-6-(2-0)
     6Black Russian Terrier 1-1-(3-1)
     14Cane Corso 5-2-1VD-(3-3)
     16Doberman Pinscher 3-7-(3-3)
     6German Pinscher 2-0-(2-2)
     3Giant Schnauzer 2-1
    Ring No 7
    Judge: Mr. James G. Reynolds
    Ring Steward: Jean Raba
    9:00 AM 
     3German Shepherd Dog 0-1-(2-0)
     22Bouvier Des Flandres 5-7-(5-5)
    10:00 AM 
     14Briard 3-5-(2-4)
     8Shetland Sheepdog 3-3-1VD-(1-0)
     8Swedish Vallhund 3-1-(0-4)
    11:10 AM 
     10Old English Sheepdog 3-2-(4-1)
     13Collie (Rough) 2-8-(2-1)
     9Collie (Smooth) 5-4
    12:30 PM 
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Terry M. DePietro
    Ring Steward: Kathleen Hairston
    9:00 AM 
     25Rottweiler 5-13-(3-4)
    10:00 AM 
     3Neapolitan Mastiff 3-0
     6Newfoundland 2-2-(2-0)
     17Portuguese Water Dog 4-4-(4-5)
    11:00 AM 
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     4ST. Bernard 1-0-(2-1)
     20Siberian Husky 4-11-(3-2)
    12 Noon 
     6Greater Swiss Mountain Dog 2-1-(2-1)
     6Standard Schnauzer 0-3-(2-1)
    12:30 PM 
    1:15 PM 
     3Great Pyrenees 2-0-(1-0)
     4Leonberger 0-0-(0-4)
     2Mastiff 0-2
     15Samoyed 4-7-(2-1)
    Ring No 9
    Judge: Mr. James G. Reynolds
    Ring Steward: Jean Raba
    1:15 PM 
     7Australian Cattle Dog 1-4-(1-1)
     5Bearded Collie 1-0-(2-2)
     7Belgian Sheepdog 2-2-(2-1)
     8Border Collie 6-1-(1-0)
     10Soft Coated Wheaten Terrier 2-4-(2-2)
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Terry M. DePietro
    Ring Steward: Kathleen Hairston
    2:15 PM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 11
    Judge: Mr. Charles L Olvis
    Ring Steward: Doris Bandoian
    9:00 AM 
     24Papillon 7-10-(4-3)
    10:00 AM 
     2Poodle (Toy) 0-0-(1-1)
     32Pug 9-16-(6-1)
    11:20 AM 
     20Miniature Pinscher 8-8-(3-1)
    12:05 PM 
    12:50 PM 
     9Shih Tzu 4-4-(1-0)
     13Poodle (Miniature) 3-5-(3-2)
     2Silky Terrier 0-0-(1-1)
     4Toy Fox Terrier 0-1-(1-2)
    1:55 PM 
     18Yorkshire Terrier 4-9-(5-0)
     4Coton de Tulear 0-3-(1-0)
     5Keeshond 1-1-(2-1)
     3Lhasa Apso 0-0-(2-1)
     1Schipperke 0-1
     1Tibetan Terrier 0-1
     5Xoloitzcuintli 1-2-(2-0)
     21Poodle (Standard) 5-13-(1-2)
    Ring No 14
    Judge: Mr. Bruce Schwartz
    Ring Steward: Betsy Harvey
    9:00 AM 
     47Great Dane 19-18-(3-7)
    10:55 AM 
     5Manchester Terrier (Toy) 0-2-(2-1)
     6West Highland White Terrier 0-2-(4-0)
     12Scottish Terrier 2-5-(3-2)
     1Norfolk Terrier 0-0-(1-0)
     1Norwich Terrier 0-0-(0-1)
     3Rat Terrier 1-1-(1-0)
    12 Noon 
    12:45 PM 
     6Miniature Schnauzer 1-2-(3-0)
     8Miniature Bull Terrier 2-4-(2-0)
     4Manchester Terrier (Standard) 0-1-(1-2)
     6Parson Russell Terrier 1-2-(0-3)
     8Russell Terriers 4-4
    2:00 PM 
     1Fox Terrier (Smooth) 0-0-(1-0)
     4Fox Terrier (Wire) 1-3
     3Cairn Terrier 1-0-(1-1)
     15Border Terrier 5-7-(2-1)
     10Australian Terrier 2-3-(2-3)
    3:15 PM 
     7Airedale Terrier 1-1-(3-2)
     1American Staffordshire Terrier 0-1
     4Bedlington Terrier 1-3
     3Dandie Dinmont Terrier 0-0-1VB-(1-1)
     3Irish Terrier 0-1-(0-2)
     7Kerry Blue Terrier 2-4-(0-1)
     1Lakeland Terrier 1-0
     2Staffordshire Bull Terriers 0-1-(0-1)
     2Welsh Terrier 1-0-(0-1)
    Ring No 15
    Judge: Ms. Susie Osburn
    Ring Steward: Carl Wright
    Ring Steward: Carole Foth
    Ring Steward: Doris Schlicht
    9:00 AM 
     10Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    10:25 AM 
     1Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    10:35 AM 
     1Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    10:45 AM 
     8Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    Ring No 16
    Judge: 10 Minutes Prior to Rally
    Ring Steward: Dean Lund
    Ring Steward: Steve Lewin
    Ring Steward: Carroll Brown
    Ring Steward: Rex Mincheff
    6:00 AM 
    Ring No 16
    Judge: Mr. Laurence J. Libeu
    9:00 AM 
     9Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    10:00 AM 
     1Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    10:40 AM 
     11Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    11:20 AM 
     1Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    11:40 AM 
     13Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
     2Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
     12Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     3Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Additional Information & Notices

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.

    Variety Group Judging will start at 2:30 p.m. in Rings 7 and 8. Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Hounds Dr. Dowling
    Sporting Mr. Coady
    Working Ms. Joseph
    NonSporting Ms. Muthard
    Toys Mrs. Alderman
    Herding Mr. Reynolds
    Terriers Mr. Schwartz
    Best In Show Mr. Olvis

    TRANSFERS - The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 8:30 AM the morning of the show.

    Under Chapter 7, Section 13 Mr. Reynolds will judge Soft Coated Wheaten Terriers in place of Mr. Schwartz.
    Mrs. DePietro will judge Junior Showmanship in place of Ms. Muthard.

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    Affenpinscher312:45 PM1
    Afghan Hound712:45 PM3
    Airedale Terrier73:15 PM14
    Akita912:15 PM6
    Alaskan Malamute1412:15 PM6
    American Eskimos711:15 AM4
    American Hairless Terrier12:10 PM1
    American Staffordshire Terrier13:15 PM14
    Australian Cattle Dog71:15 PM9
    Australian Shepherd262:05 PM5
    Australian Terrier102:00 PM14
    Basenji112:45 PM3
    Basset Hound119:00 AM3
    Beagle Thirteen Inches69:00 AM3
    Beagle Fifteen Inches89:00 AM3
    Bearded Collie51:15 PM9
    Bedlington Terrier43:15 PM14
    Belgian Sheepdog71:15 PM9
    Bernese Mountain Dog1112:15 PM6
    Bichon Frises1812:45 PM4
    Black and Tan Coonhound312:45 PM3
    Black Russian Terrier612:15 PM6
    Bloodhound412:45 PM3
    Border Collie81:15 PM9
    Border Terrier152:00 PM14
    Borzoi112:45 PM3
    Boston Terrier149:00 AM4
    Bouvier Des Flandres229:00 AM7
    Boxer379:00 AM6
    Briard1410:00 AM7
    Brittany299:50 AM5
    Brussels Griffon312:45 PM1
    Bulldog189:00 AM4
    Bullmastiff1610:30 AM6
    Cairn Terrier32:00 PM14
    Cane Corso1412:15 PM6
    Cardigan Welsh Corgi1210:15 AM4
    Cavalier King Charles Spaniel3112:45 PM1
    Chesapeake Bay Retriever31:00 PM5
    Chihuahua (Long Coat)112:10 PM1
    Chihuahua (Smooth Coat)102:10 PM1
    Chinese Crested122:10 PM1
    Chinese Shar-Pei1111:15 AM4
    Chow Chow1412:45 PM4
    Clumber Spaniel69:00 AM2
    Cocker Spaniel (Ascob)910:00 AM2
    Cocker Spaniel (Black)610:00 AM2
    Cocker Spaniel (Parti-Color)610:00 AM2
    Collie (Rough)1311:10 AM7
    Collie (Smooth)911:10 AM7
    Coton de Tulear41:55 PM11
    Dachshund (Longhaired)1210:00 AM3
    Dachshund (Smooth)1610:00 AM3
    Dachshund (Wirehaired)1811:05 AM3
    Dalmatian1712:45 PM4
    Dandie Dinmont Terrier33:15 PM14
    Doberman Pinscher1612:15 PM6
    Dogue De Bordeaux810:30 AM6
    English Cocker Spaniel49:00 AM2
    English Setter62:05 PM5
    English Springer Spaniel2012:45 PM2
    English Toy Spaniel (B&PC)211:00 AM1
    Flat-Coated Retriever81:00 PM5
    Fox Terrier (Smooth)12:00 PM14
    Fox Terrier (Wire)42:00 PM14
    French Bulldog529:00 AM1
    German Pinscher612:15 PM6
    German Shepherd Dog39:00 AM7
    German Shorthaired Pointer21:00 PM5
    German Wirehaired Pointer91:00 PM5
    Giant Schnauzer312:15 PM6
    Golden Retriever3211:00 AM5
    Gordon Setter11:00 PM5
    Great Dane479:00 AM14
    Great Pyrenees31:15 PM8
    Greater Swiss Mountain Dog612 Noon8
    Havanese1311:00 AM1
    Ibizan Hound212:45 PM3
    Irish Setter112:05 PM5
    Irish Terrier33:15 PM14
    Irish Water Spaniel310:00 AM2
    Irish Wolfhound511:05 AM3
    Italian Greyhound1011:00 AM1
    Japanese Chin42:10 PM1
    Keeshond51:55 PM11
    Kerry Blue Terrier73:15 PM14
    Kuvasz111:00 AM8
    Labrador Retriever249:00 AM5
    Lakeland Terrier13:15 PM14
    Leonberger41:15 PM8
    Lhasa Apso31:55 PM11
    Maltese32:10 PM1
    Manchester Terrier (Standard)412:45 PM14
    Manchester Terrier (Toy)510:55 AM14
    Mastiff21:15 PM8
    Miniature American Shepherd42:10 PM1
    Miniature Bull Terrier812:45 PM14
    Miniature Pinscher2011:20 AM11
    Miniature Schnauzer612:45 PM14
    Neapolitan Mastiff310:00 AM8
    Newfoundland610:00 AM8
    Norfolk Terrier110:55 AM14
    Norwegian Elkhound112:45 PM3
    Norwich Terrier110:55 AM14
    Novice Junior Class12:15 PM10
    Novice Class A110:00 AM16
    Novice Class B99:00 AM16
    Old English Sheepdog1011:10 AM7
    Open Junior Class52:15 PM10
    Open Class A110:35 AM15
    Open Class B810:45 AM15
    Open Intermediate Class82:15 PM10
    Open Senior Class82:15 PM10
    Otterhound112:45 PM3
    Papillon249:00 AM11
    Parson Russell Terrier612:45 PM14
    Pekingese711:00 AM2
    Pembroke Welsh Corgi1510:15 AM4
    Petit Basset Griffon Vendeens112:45 PM3
    Pharaoh Hound212:45 PM3
    Pointer61:00 PM5
    Pomeranian2112:45 PM2
    Poodle (Miniature)1312:50 PM11
    Poodle (Standard)211:55 PM11
    Poodle (Toy)210:00 AM11
    Portuguese Podengo Pequeno11:35 PM3
    Portuguese Water Dog1710:00 AM8
    Pug3210:00 AM11
    Rally Novice A311:40 AM16
    Rally Novice B1211:40 AM16
    Rally Advanced A211:40 AM16
    Rally Advanced B1311:40 AM16
    Rally Excellent A111:20 AM16
    Rally Excellent B1110:40 AM16
    Rat Terrier310:55 AM14
    Redbone Coonhound41:35 PM3
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)22:05 PM5
    Rhodesian Ridgeback121:35 PM3
    Rottweiler259:00 AM8
    Russell Terriers812:45 PM14
    Saluki31:35 PM3
    Samoyed151:15 PM8
    Schipperke11:55 PM11
    Scottish Terrier1210:55 AM14
    Shetland Sheepdog810:00 AM7
    Shiba-Inu512:45 PM4
    Shih Tzu912:50 PM11
    Siberian Husky2011:00 AM8
    Silky Terrier212:50 PM11
    Sloughi42:10 PM1
    Soft Coated Wheaten Terrier101:15 PM9
    ST. Bernard411:00 AM8
    Staffordshire Bull Terriers23:15 PM14
    Standard Schnauzer612 Noon8
    Sussex Spaniel112:45 PM2
    Swedish Vallhund810:00 AM7
    The Master Class12:15 PM10
    Tibetan Terrier11:55 PM11
    Toy Fox Terrier412:50 PM11
    Treeing Walker Coonhound11:35 PM3
    Utility Class A110:25 AM15
    Utility Class B109:00 AM15
    Vizsla912:45 PM2
    Weimaraner109:00 AM2
    Welsh Springer Spaniel210:00 AM2
    Welsh Terrier23:15 PM14
    West Highland White Terrier610:55 AM14
    Whippet1811:00 AM2
    Wirehaired Pointing Griffon49:00 AM2
    Wirehaired Vizsla112:45 PM2
    Xoloitzcuintli51:55 PM11
    Yorkshire Terrier181:55 PM11

    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved