Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Bahia Sur Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Ms. Annella CooperP.O. Box 770918
    Eagle River, AK 99577
    Ms. Arlene A. Czech778 99th Avenue North
    Naples, FL 34108
    Mr. Bradley Jenkins336 C.R. 143
    Bono, AR 72416
    Mrs. Keke Kahn1723 Starling Drive
    Sarasota, FL 34231
    Mr. Garry K. Newton10519 Hidden Lakes Lane
    Richmond, TX 77406
    Mr. Robert Paust384 Johnson St
    Modesto, CA 95354
    Mr. Del Richards9000 Ridgeway Drive
    Gilroy, CA 95020
    Mr. Richard A. Strong7721 Cardinal Cv N
    Indianapolis, IN 46256
    Ms. Patricia A. Strong7721 Cardinal Cv N
    Indianapolis, IN 46256
    Mr. Adrian Woodfork5912 Park Village Street
    Sacramento, CA 95822


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Robert Paust
    Ring Steward: Stephanie Hardin
    Ring Steward: Susan Berzill
    10:00 AM 
     1Australian Terrier 0-1
     6Border Terrier 3-2-(0-1)
     1Cairn Terrier 0-0-(0-1)
     2Fox Terrier (Smooth) 0-0-(2-0)
     1Fox Terrier (Wire) 1-0
     2Dandie Dinmont Terrier 0-1-(1-0)
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     4Bedlington Terrier 1-1-(0-2)
     1Airedale Terrier 0-0-(1-0)
     1American Staffordshire Terrier 0-0-(0-1)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Adrian Woodfork
    Ring Steward: David Hardin
    8:00 AM 
     9Bullmastiff 2-2-(3-2)
     31Boxer 7-18-1VB-(2-3)
    9:30 AM 
     10Anatolian Shepherd 1-6-(2-1)
     3Akita 1-0-(1-1)
     3Alaskan Malamute 1-1-(1-0)
     6Bernese Mountain Dog 3-2-(1-0)
     3Dogue De Bordeaux 1-1-(0-1)
    10:30 AM 
     1Black Russian Terrier 0-0-(1-0)
     1Great Pyrenees 0-0-(1-0)
     23Great Dane 8-10-(4-1)
    11:30 AM 
     6Cane Corso 1-1-(3-1)
     1Greater Swiss Mountain Dog 0-0-(1-0)
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Keke Kahn
    Ring Steward: Kari Ketchum
    Ring Steward: Dorothy Barrett
    8:00 AM 
     2Pointer 0-0-(0-2)
     11German Shorthaired Pointer 1-5-(2-3)
     2Flat-Coated Retriever 0-0-(2-0)
     6Parson Russell Terrier 1-3-(2-0)
     4Russell Terriers 2-2
    9:00 AM 
     3Soft Coated Wheaten Terrier 1-1-(0-1)
     7Staffordshire Bull Terriers 1-5-(0-1)
     3Skye Terrier 1-2
     8Doberman Pinscher 3-4-(1-0)
     1Brittany 0-0-(1-0)
     1Lakeland Terrier 0-0-(1-0)
    10:00 AM 
     25Golden Retriever 10-10-(3-2)
    11:00 AM 
     2West Highland White Terrier 0-0-(1-1)
     1Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-0)
     1Miniature Bull Terrier 0-0-(1-0)
     6Rat Terrier 0-4-(1-1)
     7Scottish Terrier 1-5-(1-0)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     14Miniature Schnauzer 1-6-(6-1)
    Ring No 4
    Judge: Ms. Annella Cooper
    Ring Steward: Vinton Balagot
    8:00 AM 
     5Mastiff 2-3
     7Tibetan Mastiff 2-4-(0-1)
     11Newfoundland 3-3-(3-2)
    8:55 AM 
     1ST. Bernard 0-0-(0-1)
     9Siberian Husky 3-2-(2-2)
     4Portuguese Water Dog 0-2-(1-1)
     13Rottweiler 1-6-(6-0)
    10:00 AM 
     1Kuvasz 0-1
     1Finnish Spitz 0-0-(1-0)
     1Keeshond 1-0
     6American Eskimos 1-5
     10German Shepherd Dog 3-4-(3-0)
     7Pembroke Welsh Corgi 0-3-(2-2)
    11:00 AM 
     27Samoyed 8-10-(7-1)
    12:05 PM 
      Lunch
    12:50 PM 
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     6Old English Sheepdog 1-3-(2-0)
     8Shetland Sheepdog 3-5
     2Collie (Rough) 0-1
     2Collie (Smooth) 1-0-(1-0)
     1Standard Schnauzer 0-0-(0-1)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Garry K. Newton
    Ring Steward: Bill Murphy
    Ring Steward: Debbie Williams
    8:00 AM 
     4Saluki 1-2-(0-1)
     3Australian Cattle Dog 0-1-(1-1)
     5Australian Shepherd 1-4
     6Bouvier Des Flandres 0-2-(3-1)
     5Cardigan Welsh Corgi 1-1-(3-0)
    9:00 AM 
     1Beauceron 1-0
     1Belgian Tervuren 0-0-(0-1)
     1Briard 0-1
     2Border Collie 1-0-(0-1)
     5Bearded Collie 0-0-(3-2)
     13Whippet 4-5-(3-1)
    9:50 AM 
     33Rhodesian Ridgeback 11-14-(7-1)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Del Richards
    Ring Steward: Carol Murphy
    8:00 AM 
     3Labrador Retriever 1-1-(1-0)
     7Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 1-4-(1-1)
     6Weimaraner 1-0-(2-3)
     2Pharaoh Hound 0-1-(1-0)
     4Ibizan Hound 2-0-(1-1)
     4Black and Tan Coonhound 0-1-(0-3)
    9:00 AM 
     2Beagle Thirteen Inches 1-0-(1-0)
     2Beagle Fifteen Inches 0-0-(1-1)
     7Dachshund (Longhaired) 3-3-(1-0)
     5Dachshund (Smooth) 2-1-(1-1)
     2Dachshund (Wirehaired) 0-0-(1-1)
     2Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-1)
     2English Setter 0-0-(2-0)
     5Irish Setter 1-2-(1-1)
     3Basenji 1-1-(0-1)
    10:00 AM 
     5Basset Hound 0-1-(3-1)
     1Clumber Spaniel 0-0-(1-0)
     2English Cocker Spaniel 1-1
     2English Springer Spaniel 1-0-(1-0)
     1Irish Water Spaniel 0-0-(1-0)
     2Sussex Spaniel 0-0-(2-0)
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(1-0)
     4Vizsla 0-1-(2-1)
    10:45 AM 
     5Afghan Hound 0-4-(0-1)
     1Bloodhound 0-0-(1-0)
     8Borzoi 3-2-(1-2)
     1Irish Wolfhound 0-0-(1-0)
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     1Otter Hound 0-0-(1-0)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(1-0)
    Ring No 7
    Judge: Ms. Arlene A. Czech
    Ring Steward: Pat Seifert
    Ring Steward: Brandon Melanese
    8:00 AM 
     8Pug 0-3-(5-0)
     15French Bulldog 5-6-(3-1)
    8:55 AM 
     3Poodle (Toy) 1-1-(1-0)
     15Pomeranian 7-5-(2-1)
     2Tibetan Spaniel 0-2
     2Toy Fox Terrier 0-1-(1-0)
    9:45 AM 
     11Japanese Chin 2-5-(2-2)
     10Miniature Pinscher 1-4-(1-3)
    10:35 AM 
     6Manchester Terrier (Toy) 4-1-(1-0)
     4Shih Tzu 1-2-(1-0)
     4Yorkshire Terrier 0-2-(2-0)
    11:10 AM 
     9Poodle (Miniature) 1-6-(1-1)
     1Shiba-Inu 0-0-(1-0)
     1Xoloitzcuintli 0-0-(1-0)
    11:40 AM 
      Lunch
    12:25 PM 
     5Maltese 0-4-(1-0)
     12Papillon 2-3-(4-3)
     1Silky Terrier 0-0-(0-1)
     5Lhasa Apso 0-0-(3-2)
     13Poodle (Standard) 2-10-(1-0)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Bradley Jenkins
    Ring Steward: June Kaiser
    Ring Steward: Christopher Taylor
    8:00 AM 
     11Bulldog 3-5-(2-1)
     12Boston Terrier 4-3-(3-2)
    8:55 AM 
     6Dalmatian 4-1-(1-0)
     19Chinese Crested 9-6-(2-2)
    9:55 AM 
     1Chihuahua (Long Coat) 0-1
     2Affenpinscher 0-1-(1-0)
     2Brussels Griffon 0-1-(0-1)
     6Cavalier King Charles Spaniel 2-3-(1-0)
     4Havanese 0-1-(2-1)
     3Italian Greyhound 0-1-(1-1)
     7Bichon Frises 3-2-(2-0)
    Ring No 9
    Judge: Mr. Richard A. Strong
    Ring Steward: Donna Kurtz
    Ring Steward: Le Kubow
    Ring Steward: Heather Smith
    8:00 AM 
     7Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:00 AM 
     3Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    9:25 AM 
     1Obedience-Pre Open
    (Starting number 0855 )
    9:35 AM 
     7Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    10:30 AM 
     4Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    11:00 AM 
     2Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    Ring No 10
    Judge: 10 Minutes Prior to Rally
    Ring Steward: Nicole Morris
    Ring Steward: Pat Ames
    Ring Steward: Bonnie O'Neill
    Ring Steward: Rachel Williams
    6:00 AM 
    Ring No 10
    Judge: Ms. Patricia A. Strong
    8:00 AM 
     3Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    8:20 AM 
     2Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    8:35 AM 
     3Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    8:55 AM 
     1Obedience-Pre Novice
    (Starting number 0815 )
    9:35 AM 
     3Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    9:40 AM 
     1Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    9:45 AM 
     4Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    10:00 AM 
     6Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    10:20 AM 
     5Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Additional Information & Notices

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.

    Variety Group Judging will start at 1:00 p.m. in Rings 1 and 2. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.

    Hounds Mr. Richards
    Terriers Mrs. Kahn
    Sporting Mrs. Kahn
    Herding Mr. Newton
    Toys Ms. Czech
    Working Ms.Cooper
    Non-Sporting Mr. Jenkins
    Best In Show Mr. Woodfork

    TRANSFERS

    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher29:55 AM8
    Afghan Hound510:45 AM6
    Airedale Terrier110:00 AM1
    Akita39:30 AM2
    Alaskan Malamute39:30 AM2
    American Eskimos610:00 AM4
    American Staffordshire Terrier110:00 AM1
    Anatolian Shepherd109:30 AM2
    Australian Cattle Dog38:00 AM5
    Australian Shepherd58:00 AM5
    Australian Terrier110:00 AM1
    Basenji39:00 AM6
    Basset Hound510:00 AM6
    Beagle Thirteen Inches29:00 AM6
    Beagle Fifteen Inches29:00 AM6
    Bearded Collie59:00 AM5
    Beauceron19:00 AM5
    Bedlington Terrier410:00 AM1
    Beginner Novice B38:35 AM10
    Belgian Tervuren19:00 AM5
    Bernese Mountain Dog69:30 AM2
    Bichon Frises79:55 AM8
    Black and Tan Coonhound48:00 AM6
    Black Russian Terrier110:30 AM2
    Bloodhound110:45 AM6
    Border Collie29:00 AM5
    Border Terrier610:00 AM1
    Borzoi810:45 AM6
    Boston Terrier128:00 AM8
    Bouvier Des Flandres68:00 AM5
    Boxer318:00 AM2
    Briard19:00 AM5
    Brittany19:00 AM3
    Brussels Griffon29:55 AM8
    Bulldog118:00 AM8
    Bullmastiff98:00 AM2
    Cairn Terrier110:00 AM1
    Cane Corso611:30 AM2
    Cardigan Welsh Corgi58:00 AM5
    Cavalier King Charles Spaniel69:55 AM8
    Chihuahua (Long Coat)19:55 AM8
    Chinese Crested198:55 AM8
    Clumber Spaniel110:00 AM6
    Cocker Spaniel (Parti-Color)29:00 AM6
    Collie (Rough)212:50 PM4
    Collie (Smooth)212:50 PM4
    Dachshund (Longhaired)79:00 AM6
    Dachshund (Smooth)59:00 AM6
    Dachshund (Wirehaired)29:00 AM6
    Dalmatian68:55 AM8
    Dandie Dinmont Terrier210:00 AM1
    Doberman Pinscher89:00 AM3
    Dogue De Bordeaux39:30 AM2
    English Cocker Spaniel210:00 AM6
    English Setter29:00 AM6
    English Springer Spaniel210:00 AM6
    Finnish Spitz110:00 AM4
    Flat-Coated Retriever28:00 AM3
    Fox Terrier (Smooth)210:00 AM1
    Fox Terrier (Wire)110:00 AM1
    French Bulldog158:00 AM7
    German Shepherd Dog1010:00 AM4
    German Shorthaired Pointer118:00 AM3
    Golden Retriever2510:00 AM3
    Great Dane2310:30 AM2
    Great Pyrenees110:30 AM2
    Greater Swiss Mountain Dog111:30 AM2
    Havanese49:55 AM8
    Ibizan Hound48:00 AM6
    Irish Setter59:00 AM6
    Irish Terrier110:00 AM1
    Irish Water Spaniel110:00 AM6
    Irish Wolfhound110:45 AM6
    Italian Greyhound39:55 AM8
    Japanese Chin119:45 AM7
    Keeshond110:00 AM4
    Kuvasz110:00 AM4
    Labrador Retriever38:00 AM6
    Lakeland Terrier19:00 AM3
    Lhasa Apso512:25 PM7
    Maltese512:25 PM7
    Manchester Terrier (Standard)111:00 AM3
    Manchester Terrier (Toy)610:35 AM7
    Mastiff58:00 AM4
    Miniature Bull Terrier111:00 AM3
    Miniature Pinscher109:45 AM7
    Miniature Schnauzer1412:30 PM3
    Newfoundland118:00 AM4
    Norwegian Elkhound110:45 AM6
    Novice Junior Class111:30 AM2
    Novice Class A28:20 AM10
    Novice Class B38:00 AM10
    Novice Graduate211:00 AM9
    Novice Intermediate Class111:30 AM2
    Old English Sheepdog612:50 PM4
    Open Class A410:30 AM9
    Open Class B79:35 AM9
    Open Intermediate Class211:30 AM2
    Open Senior Class811:30 AM2
    Otter Hound110:45 AM6
    Papillon1212:25 PM7
    Parson Russell Terrier68:00 AM3
    Pembroke Welsh Corgi710:00 AM4
    Petit Basset Griffon Vendeens110:45 AM6
    Pharaoh Hound28:00 AM6
    Pointer28:00 AM3
    Polish Lowland Sheepdog112:50 PM4
    Pomeranian158:55 AM7
    Poodle (Miniature)911:10 AM7
    Poodle (Standard)1312:25 PM7
    Poodle (Toy)38:55 AM7
    Portuguese Water Dog48:55 AM4
    Pre Novice18:55 AM10
    Pre Open19:25 AM9
    Pug88:00 AM7
    Rally Novice A510:20 AM10
    Rally Novice B610:00 AM10
    Rally Advanced A49:45 AM10
    Rally Advanced B19:40 AM10
    Rally Excellent B39:35 AM10
    Rat Terrier611:00 AM3
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)78:00 AM6
    Rhodesian Ridgeback339:50 AM5
    Rottweiler138:55 AM4
    Russell Terriers48:00 AM3
    Saluki48:00 AM5
    Samoyed2711:00 AM4
    Scottish Terrier711:00 AM3
    Shetland Sheepdog812:50 PM4
    Shiba-Inu111:10 AM7
    Shih Tzu410:35 AM7
    Siberian Husky98:55 AM4
    Silky Terrier112:25 PM7
    Skye Terrier39:00 AM3
    Soft Coated Wheaten Terrier39:00 AM3
    ST. Bernard18:55 AM4
    Staffordshire Bull Terriers79:00 AM3
    Standard Schnauzer112:50 PM4
    Sussex Spaniel210:00 AM6
    The Master Class111:30 AM2
    Tibetan Mastiff78:00 AM4
    Tibetan Spaniel28:55 AM7
    Toy Fox Terrier28:55 AM7
    Utility Class A39:00 AM9
    Utility Class B78:00 AM9
    Vizsla410:00 AM6
    Weimaraner68:00 AM6
    Welsh Springer Spaniel110:00 AM6
    West Highland White Terrier211:00 AM3
    Whippet139:00 AM5
    Xoloitzcuintli111:10 AM7
    Yorkshire Terrier410:35 AM7


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved