Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Santa Maria Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mr. Dana P. Cline410 Bolt Ave
    Greenwood, SC 29646
    Ms. Kathryn A. Cowsert5502 Kelrose Court
    Concord, CA 94521
    Mr. Robert D. Ennis1563 Burns Road
    Angola, NY 14006
    Mrs. Jill Ferrera9200 Encino Avenue
    Northridge, CA 91325
    Mr. Randy E. Garren8537 Smith Road
    Apex, NC 27539
    Mrs. Nancy Grimm66 N. Southfork Dr
    Casa Grande, AZ 85122
    Mrs. Patricia (Pat) Hastings17195 SW Division
    Aloha, OR 97007
    Ms. Terry Hawkinson18136 Wedge Pkwy
    Reno, NV 89523
    Mrs. Lydia Coleman Hutchinson7400 Holter Road
    Middletown, MD 21769
    Ms. Betty Regina Leininger11018 Elizabeth Avenue
    Frisco, TX 75035
    Mr. Ronald Lukins561 Avenida Gaviota
    Camarillo, CA 93012
    Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna539 Osborn Lane
    Pleasant Hill, CA 94523
    Ms. Kathy Moore1225 Willow Drive
    Norco, CA 92860
    Mr. George Murray13250 Taylor Road
    Brooklyn, MI 49230
    Dr. Judith A. Newton10519 Hidden Lakes Lane
    Richmond, TX 77469
    Mr. Garry K. Newton10519 Hidden Lakes Lane
    Richmond, TX 77406
    Ms. Peri D. NormanP.O. Box 90400
    Los Angeles, CA 90009
    Ms. Vonnie Russell11107 Doerksen Rd.
    Denair, CA 95316
    Mr. Johnny R. Shoemaker5989 Sierra Medina Avenue
    Las Vegas, NV 89139
    Mr. Michael Shoreman1385 Baseline Rd, RR1, Phelpston
    ONT Canada L0L 2K0
    Mrs. Rosemary Shoreman1385 Baseline Rd RR1M Phelpston
    ONT Canada L0L 2K0
    Mr. Donavon Thompson4132 Auburn Blvd
    Sacramento, CA 95841
    Mr. Anders Thoreson7605 89th Ave SE
    Snohomish, WA 98290
    Mr. Wendell Tinsley12891 Rocky Road
    Conroe, TX 77306
    Mrs. Cindy Vogels3300 E. Belleview Avenue
    Greenwood Village, CO 80121
    Mrs. Carolyn S. WrayBox 145
    St. Helens, OR 97051


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Michael Shoreman
    Ring Steward: Betsy Harvey
    8:00 AM 
     62French Bulldog 23-26-(9-4)
    10:30 AM 
     23Boston Terrier 7-12-(4-0)
    11:25 AM 
     28Chinese Shar-Pei 6-10-(7-3)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     13Bichon Frises 4-5-(1-3)
     3American Eskimos 2-0-(0-1)
     3Coton de Tulear 0-0-(1-2)
     7Finnish Spitz 1-4-(1-1)
    2:15 PM 
     5Chow Chow 1-3-(1-0)
     12Shiba-Inu 3-7-(2-0)
    Ring No 2
    Judge: Ms. Terry Hawkinson
    Ring Steward: Doris Bandoian
    8:00 AM 
     14Bulldogs Sweepstakes 3-11
    Ring No 2
    Judge: Mr. Wendell Tinsley
    8:45 AM 
     51Bulldog 12-25-(8-6)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Anders Thoreson
    11:00 AM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Cindy Vogels
    Ring Steward: Wilma Johnson
    8:00 AM 
     3Pekingese 1-1-(1-0)
     8Toy Fox Terrier 1-2-(4-1)
    8:30 AM 
     30Pug 9-17-(3-1)
    9:40 AM 
     11Shih Tzu 4-6-(1-0)
     14Pomeranian 5-5-(3-1)
    10:40 AM 
     16Miniature Pinscher 5-6-(2-3)
    11:10 AM 
      Lunch
    11:55 AM 
     55Papillon 16-25-(9-5)
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Lydia Coleman Hutchinson
    Ring Steward: Carolyn Alexander
    8:00 AM 
     13Bouvier Des Flandres 3-4-(3-3)
     13Italian Greyhound 3-4-(3-1)-2BR
    9:00 AM 
     11Poodle (Toy) 2-7-(1-1)
     15Japanese Chin 2-6-(4-3)
    10:00 AM 
     1Silky Terrier 0-0-(1-0)
     6Maltese 1-4-(0-1)
     12Poodle (Miniature) 4-3-(3-2)
    10:50 AM 
      Lunch
    11:50 AM 
     2Yorkshire Terrier 0-0-(2-0)
     24Poodle (Standard) 6-12-(4-2)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Garry K. Newton
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     15Dachshund (Longhaired) 2-8-(3-2)
     18Dachshund (Smooth) 3-6-(6-3)
    9:15 AM 
     21Dachshund (Wirehaired) 5-7-(7-2)
    10:05 AM 
     5Beagle Thirteen Inches 0-2-(1-2)
     8Beagle Fifteen Inches 4-2-(2-0)
    10:35 AM 
     35Basset Hound 12-13-(3-6)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     8Affenpinscher 1-3-(2-2)
     10English Toy Spaniel (B&PC) 6-2-(1-1)
     2Sloughi 1-1
    8:50 AM 
     15Chihuahua (Long Coat) 5-5-(4-1)
     5Chihuahua (Smooth Coat) 1-2-(1-1)
    9:40 AM 
     27Chinese Crested 9-9-(5-4)
    10:40 AM 
     27Keeshond 5-10-(6-6)
    11:45 AM 
     18Havanese 5-9-1VD-(2-1)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     1Brussels Griffon 0-0-(1-0)
     16Cavalier King Charles Spaniel 3-6-(4-2)
     9Lhasa Apso 3-3-(2-1)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
    Ring Steward: Lani McKennon
    8:00 AM 
     5Staffordshire Bull Terriers 1-2-(1-1)
     4Norwich Terrier 1-2-(0-1)
     2Norfolk Terrier 0-0-(2-0)
     10Parson Russell Terrier 1-4-(5-0)
     5Russell Terriers 1-1-(1-2)
    9:00 AM 
     5Airedale Terrier 1-1-(1-2)
     3American Staffordshire Terrier 1-2
     1Dandie Dinmont Terrier 1-0
     3Irish Terrier 0-2-(1-0)
     3Kerry Blue Terrier 1-2
     3Lakeland Terrier 0-2-(0-1)
     8Welsh Terrier 2-5-(0-1)
    10:00 AM 
     13Miniature Schnauzer 2-7-(3-1)
     12Miniature Bull Terrier 1-7-(2-2)
    11:00 AM 
     2Cairn Terrier 0-0-(1-1)
     9Australian Terrier 0-1-(3-3)-2BR
     11Border Terrier 3-2-(4-2)
     8Fox Terrier (Smooth) 1-4-(2-1)
     3Fox Terrier (Wire) 1-1-(0-1)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     6West Highland White Terrier 1-2-(2-1)
     3Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-2)
     3Rat Terrier 1-0-(2-0)
     11Manchester Terrier (Toy) 1-5-(3-2)
    1:55 PM 
     1Sealyham Terrier 0-0-(0-1)
     8Soft Coated Wheaten Terrier 1-4-(3-0)
     16Scottish Terrier 4-6-(3-3)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
    Ring Steward: Ken Haefliger
    8:00 AM 
     3Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 0-0-(3-0)
     3American Water Spaniel 2-1
     7Chesapeake Bay Retriever 0-4-(2-1)
     13Lagotto Romagnolo 5-8
    9:00 AM 
     45English Cocker Spaniel 12-18-(7-8)
    10:45 AM 
     4Cocker Spaniel (Ascob) 2-0-(1-1)
     12English Springer Spaniel 2-4-(3-3)
     5Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-5
    11:35 AM 
      Lunch
    Ring No 9
    Judge: Ms. Betty Regina Leininger
    Ring Steward: Michael Potter
    8:00 AM 
     9Dogue De Bordeaux 3-2-(1-3)
     64Boxer 21-30-(7-6)
    Ring No 9
    Judge: Ms. Peri D. Norman
    10:50 AM 
     7Cane Corso Sweepstakes 3-4
    Ring No 9
    Judge: Ms. Betty Regina Leininger
    11:05 AM 
     35Cane Corso 12-9-1VD-(7-6)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     6German Pinscher 1-0-(1-4)
     12Great Pyrenees 4-3-(4-1)
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
    Ring Steward: Randy Graves
    8:00 AM 
     15Bullmastiff 6-2-(5-2)
     9Akita 1-6-(2-0)
    9:00 AM 
     44Doberman Pinscher 10-23-(5-6)
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Jill Ferrera
    10:45 AM 
     7Standard Schnauzer Sweepstakes 4-3
     1Standard Schnauzer Vet Sweepstakes 0-1
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
    11:15 AM 
     32Standard Schnauzer 7-9-3VB-(5-7)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     16Alaskan Malamute 4-3-1VD-(2-6)
     3Anatolian Shepherd 0-1-(1-1)
     12Bernese Mountain Dog 4-6-(2-0)
     6Black Russian Terrier 2-0-(3-1)
    Ring No 11
    Judge: Dr. Judith A. Newton
    Ring Steward: Jean Raba
    8:00 AM 
     12German Shorthaired Pointer 4-3-(1-4)
     17Weimaraner 4-5-(7-1)
    9:10 AM 
     33Great Dane 10-15-(3-5)
    10:30 AM 
     45Golden Retriever 16-20-1VD-(4-4)
    12:20 PM 
      Lunch
    Ring No 11
    Judge: Mr. Donavon Thompson
    1:05 PM 
     26German Shepherd Dog 11-11-(3-1)
    Ring No 12
    Judge: Mr. Donavon Thompson
    Ring Steward: David Alexander
    8:00 AM 
     11Beauceron 3-6-(1-1)
     9Belgian Sheepdog 3-2-(3-1)
    8:45 AM 
     24Belgian Tervuren 6-9-(3-4)
    9:45 AM 
     1Collie (Smooth) 0-1
     9Collie (Rough) 3-2-(3-1)
     12Briard 2-7-(2-1)
    10:35 AM 
     30Australian Cattle Dog 3-11-1VB-(7-6)-2BR
    11:45 AM 
      Lunch
    Ring No 13
    Judge: Mr. Dana P. Cline
    Ring Steward: Belle Stein
    8:00 AM 
     6Berger Picard 5-1
     16Miniature American Shepherd 8-8
    8:50 AM 
     42Australian Shepherd 17-20-(3-2)
    10:30 AM 
     13Old English Sheepdog 5-4-(3-1)
    Ring No 14
    Judge: Mr. Randy E. Garren
    Ring Steward: Dixie Howell-Hirsch
    8:00 AM 
     20Saluki 1-11-(5-3)
     4Greyhound 2-2
     2Pharaoh Hound 0-0-(0-2)
    9:00 AM 
     1Cirneco dell Etna 0-1
     1Harrier 1-0
     3Ibizan Hound 0-0-(1-2)
     21Borzoi 7-7-(3-4)
    10:00 AM 
     28Whippet 7-13-(3-5)
    11:10 AM 
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(1-0)
     1Scottish Deerhound 0-1
     1Treeing Walker Coonhound 0-0-(1-0)
     3Otterhound 1-0-(1-1)
     6Norwegian Elkhound 0-5-(0-1)
    11:40 AM 
      Lunch
    12:25 PM 
     2Tibetan Spaniel 0-1-(1-0)
     17Schipperke 3-7-(5-2)
     9Xoloitzcuintli 1-6-(2-0)
    Ring No 15
    Judge: Mr. George Murray
    Ring Steward: Colleen Dougherty
    8:00 AM 
     29Rottweiler 5-14-(4-6)
    9:10 AM 
     24Mastiff 3-12-(5-4)
    10:05 AM 
     8Newfoundland 4-2-(2-0)
     1Neapolitan Mastiff 1-0
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     14Greater Swiss Mountain Dog 3-5-(5-1)
    11:00 AM 
     3ST. Bernard 0-0-(1-2)
     4Leonberger 0-0-(0-4)
     29Portuguese Water Dog 7-9-(8-5)
    12:25 PM 
      Lunch
    1:10 PM 
     37Samoyed 8-13-1VD-1VB-(8-4)-2BR
    Ring No 16
    Judge: Ms. Kathryn A. Cowsert
    Ring Steward: Janet Georgeanne
    8:00 AM 
     19Bloodhound 6-3-(4-3)-1SD
     3Black and Tan Coonhound 2-0-(1-0)
     4Bluetick Coonhound 0-3-(0-1)
    9:00 AM 
     1Portuguese Podengo Pequeno 0-0-(1-0)
     3Irish Wolfhound 1-1-(1-0)
     24Rhodesian Ridgeback 8-8-(6-2)
    10:05 AM 
     15Afghan Hound 2-3-(9-1)
     9Basenji 2-5-(0-2)
    Ring No 16
    Judge: Mr. Dana P. Cline
    11:05 AM 
     31Border Collie 10-10-(6-5)
    12:20 PM 
      Lunch
    1:05 PM 
     1Polish Lowland Sheepdog 1-0
     1Swedish Vallhund 0-0-(0-1)
     14Bearded Collie 3-5-(3-3)
     19Shetland Sheepdog 7-9-(3-0)
    Ring No 17
    Judge: Ms. Vonnie Russell
    Ring Steward: Kathleen Soares
    9:50 AM 
     38Labrador Retriever 10-24-(3-1)
    Ring No 17
    Judge: Mr. Ronald Lukins
    11:20 AM 
     6Redbone Coonhound 2-2-(1-1)
    11:35 AM 
      Lunch
    Ring No 17
    Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
    12:20 PM 
     19Brittany 5-6-(3-5)
     12Flat-Coated Retriever 1-5-(5-1)
     1Field Spaniel 1-0
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(1-0)
     4Clumber Spaniel 0-2-(2-0)
    1:45 PM 
     16Cardigan Welsh Corgi 4-5-(5-2)
     3Entlebucher Mountain Dog 1-1-(1-0)
     5Icelandic Sheepdog 2-1-(1-1)
     21Pembroke Welsh Corgi 6-11-1VD-(1-2)
    Ring No 18
    Judge: Larry Libeu
    6:00 AM 
    Ring No 18
    Judge: Mr. Robert D. Ennis
    Ring Steward: Larry Libeu
    8:00 AM 
     16Siberian Husky 1-8-1VD-(4-2)
     7German Wirehaired Pointer 2-3-(1-1)
     3Gordon Setter 2-0-(0-1)
    9:00 AM 
     16Dalmatian 2-4-(6-4)
     10English Setter 3-3-(1-3)
    10:00 AM 
     1Wirehaired Vizsla 0-0-(1-0)
     17Pointer 9-3-(2-3)
     3Sussex Spaniel 1-1-(1-0)
    10:50 AM 
     11Irish Setter 2-5-(3-0)
     10Vizsla 2-4-(4-0)
     6Wirehaired Pointing Griffon 0-1-(3-2)
    Ring No 19
    Judge: Mrs. Nancy Grimm
    Ring Steward: Daphne Bell
    Ring Steward: Sue Meile
    Ring Steward: Julie Iwamoto
    Ring Steward: Steve Lewin
    8:00 AM 
     15Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    10:10 AM 
     2Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
    10:25 AM 
     10Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    11:45 AM 
     10Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 20
    Judge: Ms. Kathy Moore
    Ring Steward: Pearl Solomon
    Ring Steward: Sharon Clark
    8:00 AM 
     2Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    8:20 AM 
     18Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    10:35 AM 
     2Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    10:50 AM 
     18Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    Ring No 21
    Judge: 10 Minutes Prior to Rally
    Ring Steward: Matt Grieve
    Ring Steward: Merrillee Ford
    Ring Steward: Rex Mincheff
    6:00 AM 
    Ring No 21
    Judge: Mrs. Carolyn S. Wray
    8:00 AM 
     13Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    9:25 AM 
     7Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    10:40 AM 
     14Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    11:30 AM 
     5Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    11:45 AM 
     24Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    11:55 AM 
     10Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
     20Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     11Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Additional Information & Notices
    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order. Variety
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    NOHS Group Judging will start at 2:00 pm in Ring 8.
    Sporting Mrs. Russell
    Terriers Mrs. Hutchinson
    Hounds Mr. Garren
    Toys Mrs. Vogels
    NonSporting Mr. Tinsley
    Working Mr. Murray
    Herding Mr. Cline
    BOHIS Mr. Newton
    Variety Group Judging will start at 2:30 p.m. in Rings 5 and 6.
    Sporting Mr. Ennis
    Terriers Mrs. Hastings*
    Hounds Dr. Newton
    Toys Mr. Shoemaker
    NonSporting Mr. Shoreman
    Working Mrs. Shoreman
    Herding Mr. Thompson
    Best Brace in Show, Best in Show Ms. Leininger
    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    NEW EXHIBITOR BRIEFING
    A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend. OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE Under Chapter 7, Section 13 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mr. Ennis will judge Sussex Spaniels in place of Mrs. Meredith-Cavanna.

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher88:00 AM6
    Afghan Hound1510:05 AM16
    Airedale Terrier59:00 AM7
    Akita98:00 AM10
    Alaskan Malamute161:15 PM10
    American Eskimos31:15 PM1
    American Staffordshire Terrier39:00 AM7
    American Water Spaniel38:00 AM8
    Anatolian Shepherd31:15 PM10
    Australian Cattle Dog3010:35 AM12
    Australian Shepherd428:50 AM13
    Australian Terrier911:00 AM7
    Basenji910:05 AM16
    Basset Hound3510:35 AM5
    Beagle Thirteen Inches510:05 AM5
    Beagle Fifteen Inches810:05 AM5
    Bearded Collie141:05 PM16
    Beauceron118:00 AM12
    Beginner Novice A79:25 AM21
    Beginner Novice B138:00 AM21
    Belgian Sheepdog98:00 AM12
    Belgian Tervuren248:45 AM12
    Berger Picard68:00 AM13
    Bernese Mountain Dog121:15 PM10
    Bichon Frises131:15 PM1
    Black and Tan Coonhound38:00 AM16
    Black Russian Terrier61:15 PM10
    Bloodhound198:00 AM16
    Bluetick Coonhound48:00 AM16
    Border Collie3111:05 AM16
    Border Terrier1111:00 AM7
    Borzoi219:00 AM14
    Boston Terrier2310:30 AM1
    Bouvier Des Flandres138:00 AM4
    Boxer648:00 AM9
    Briard129:45 AM12
    Brittany1912:20 PM17
    Brussels Griffon11:15 PM6
    Bulldog518:45 AM2
    Bulldogs Sweepstakes148:00 AM2
    Bullmastiff158:00 AM10
    Cairn Terrier211:00 AM7
    Cane Corso3511:05 AM9
    Cane Corso Sweepstakes710:50 AM9
    Cardigan Welsh Corgi161:45 PM17
    Cavalier King Charles Spaniel161:15 PM6
    Chesapeake Bay Retriever78:00 AM8
    Chihuahua (Long Coat)158:50 AM6
    Chihuahua (Smooth Coat)58:50 AM6
    Chinese Crested279:40 AM6
    Chinese Shar-Pei2811:25 AM1
    Chow Chow52:15 PM1
    Cirneco dell Etna19:00 AM14
    Clumber Spaniel412:20 PM17
    Cocker Spaniel (Ascob)410:45 AM8
    Cocker Spaniel (Parti-Color)510:45 AM8
    Collie (Rough)99:45 AM12
    Collie (Smooth)19:45 AM12
    Coton de Tulear31:15 PM1
    Dachshund (Longhaired)158:00 AM5
    Dachshund (Smooth)188:00 AM5
    Dachshund (Wirehaired)219:15 AM5
    Dalmatian169:00 AM18
    Dandie Dinmont Terrier19:00 AM7
    Doberman Pinscher449:00 AM10
    Dogue De Bordeaux98:00 AM9
    English Cocker Spaniel459:00 AM8
    English Setter109:00 AM18
    English Springer Spaniel1210:45 AM8
    English Toy Spaniel (B&PC)108:00 AM6
    Entlebucher Mountain Dog31:45 PM17
    Field Spaniel112:20 PM17
    Finnish Spitz71:15 PM1
    Flat-Coated Retriever1212:20 PM17
    Fox Terrier (Smooth)811:00 AM7
    Fox Terrier (Wire)311:00 AM7
    French Bulldog628:00 AM1
    German Pinscher61:15 PM9
    German Shepherd Dog261:05 PM11
    German Shorthaired Pointer128:00 AM11
    German Wirehaired Pointer78:00 AM18
    Golden Retriever4510:30 AM11
    Gordon Setter38:00 AM18
    Great Dane339:10 AM11
    Great Pyrenees121:15 PM9
    Greater Swiss Mountain Dog1410:05 AM15
    Greyhound48:00 AM14
    Harrier19:00 AM14
    Havanese1811:45 AM6
    Ibizan Hound39:00 AM14
    Icelandic Sheepdog51:45 PM17
    Irish Setter1110:50 AM18
    Irish Terrier39:00 AM7
    Irish Wolfhound39:00 AM16
    Italian Greyhound138:00 AM4
    Japanese Chin159:00 AM4
    Keeshond2710:40 AM6
    Kerry Blue Terrier39:00 AM7
    Kuvasz110:05 AM15
    Labrador Retriever389:50 AM17
    Lagotto Romagnolo138:00 AM8
    Lakeland Terrier39:00 AM7
    Leonberger411:00 AM15
    Lhasa Apso91:15 PM6
    Maltese610:00 AM4
    Manchester Terrier (Standard)31:00 PM7
    Manchester Terrier (Toy)111:00 PM7
    Mastiff249:10 AM15
    Miniature American Shepherd168:00 AM13
    Miniature Bull Terrier1210:00 AM7
    Miniature Pinscher1610:40 AM3
    Miniature Schnauzer1310:00 AM7
    Neapolitan Mastiff110:05 AM15
    Newfoundland810:05 AM15
    Norfolk Terrier28:00 AM7
    Norwegian Elkhound611:10 AM14
    Norwich Terrier48:00 AM7
    Novice Junior Class411:00 AM2
    Novice Class A1011:45 AM19
    Novice Class B1810:50 AM20
    Novice Graduate210:35 AM20
    Novice Intermediate Class311:00 AM2
    Novice Senior Class211:00 AM2
    Old English Sheepdog1310:30 AM13
    Open Junior Class211:00 AM2
    Open Class A1010:25 AM19
    Open Class B188:20 AM20
    Open Graduate210:10 AM19
    Open Intermediate Class1011:00 AM2
    Open Senior Class1111:00 AM2
    Otterhound311:10 AM14
    Papillon5511:55 AM3
    Parson Russell Terrier108:00 AM7
    Pekingese38:00 AM3
    Pembroke Welsh Corgi211:45 PM17
    Petit Basset Griffon Vendeens111:10 AM14
    Pharaoh Hound28:00 AM14
    Pointer1710:00 AM18
    Polish Lowland Sheepdog11:05 PM16
    Pomeranian149:40 AM3
    Poodle (Miniature)1210:00 AM4
    Poodle (Standard)2411:50 AM4
    Poodle (Toy)119:00 AM4
    Portuguese Podengo Pequeno19:00 AM16
    Portuguese Water Dog2911:00 AM15
    Pug308:30 AM3
    Rally Novice A1111:55 AM21
    Rally Novice B2011:55 AM21
    Rally Advanced A1011:55 AM21
    Rally Advanced B2411:45 AM21
    Rally Excellent A511:30 AM21
    Rally Excellent B1410:40 AM21
    Rat Terrier31:00 PM7
    Redbone Coonhound611:20 AM17
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)38:00 AM8
    Rhodesian Ridgeback249:00 AM16
    Rottweiler298:00 AM15
    Russell Terriers58:00 AM7
    Saluki208:00 AM14
    Samoyed371:10 PM15
    Schipperke1712:25 PM14
    Scottish Deerhound111:10 AM14
    Scottish Terrier161:55 PM7
    Sealyham Terrier11:55 PM7
    Shetland Sheepdog191:05 PM16
    Shiba-Inu122:15 PM1
    Shih Tzu119:40 AM3
    Siberian Husky168:00 AM18
    Silky Terrier110:00 AM4
    Sloughi28:00 AM6
    Soft Coated Wheaten Terrier81:55 PM7
    ST. Bernard311:00 AM15
    Staffordshire Bull Terriers58:00 AM7
    Standard Schnauzer3211:15 AM10
    Standard Schnauzer Sweepstakes710:45 AM10
    Standard Schnauzer Vet Sweepstakes110:45 AM10
    Sussex Spaniel310:00 AM18
    Swedish Vallhund11:05 PM16
    The Master Class811:00 AM2
    Tibetan Spaniel212:25 PM14
    Toy Fox Terrier88:00 AM3
    Treeing Walker Coonhound111:10 AM14
    Utility Class A28:00 AM20
    Utility Class B158:00 AM19
    Vizsla1010:50 AM18
    Weimaraner178:00 AM11
    Welsh Springer Spaniel112:20 PM17
    Welsh Terrier89:00 AM7
    West Highland White Terrier61:00 PM7
    Whippet2810:00 AM14
    Wirehaired Pointing Griffon610:50 AM18
    Wirehaired Vizsla110:00 AM18
    Xoloitzcuintli912:25 PM14
    Yorkshire Terrier211:50 AM4


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved