Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Mt. Palomar Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mrs. Debbie Campbell-Freeman654 White Cap Drive
    Ventura, CA 93003
    Mr. Robert J. Caswell, Jr.3036 Viejas View Place
    Alpine, CA 91901
    Mr. Kenneth W. Clemons5400 Spotted Dog Trail
    Chino Valley, AZ 86323
    Dr. Dana Smith MasseyP.O. Box 160
    Valley Mills, TX 76689
    Mrs. Marion D. McPherson344 Plumosa Avenue
    Vista, CA 92083
    Mr. Gary Myers2805 Rainbow Glen Rd
    Fallbrook, CA 92028
    No No Classes
    Mr. Norman L. Patton2131 East Riverdale Street
    Mesa, AZ 85213
    Ms. Cecilia (Cec) Ringstrom#8 1400-9 Ave SE
    High River
    ALB Canada T1V1N4
    Ms. Brianne N Rock1239 1/2 Bothwell Ave.
    Colton, CA 92324
    Mrs. Jane E. Treiber16317 N. Sunrise Dr
    Nine Mile Falls, WA 99026

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Dr. Dana Smith Massey
    Ring Steward: Paul Garrity
    8:30 AM 
     7Pointer 4-2-(0-1)
     6German Shorthaired Pointer 3-2-(1-0)
     7Labrador Retriever 1-5-(1-0)
     4Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 1-0-(1-2)
    9:30 AM 
     1English Setter 0-1
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     13Irish Setter 5-4-(2-2)
     7Brittany 1-1-(2-2)
     3Flat-Coated Retriever 0-0-(2-1)
    10:30 AM 
     1Chesapeake Bay Retriever 0-0-(1-0)
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(1-0)
     1Wirehaired Vizsla 1-0
     23Golden Retriever 10-8-(2-3)
    11:30 AM 
     8Vizsla 2-3-(2-1)
     2Weimaraner 0-0-(1-1)
     3Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(2-1)
     8Clumber Spaniel 0-4-(1-3)
     5English Springer Spaniel 1-3-(1-0)
     1Cocker Spaniel (Black) 0-1
     3Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(3-0)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Robert J. Caswell, Jr.
    Ring Steward: Jennifer Groves
    8:30 AM 
     10Mastiff 4-4-(0-2)
     8Rottweiler 0-3-(3-2)
     4Akita 3-1
     4Black Russian Terrier 0-1-(1-2)
    9:30 AM 
     5Bullmastiff 1-2-(1-1)
     2Alaskan Malamute 0-0-(1-1)
     5Bernese Mountain Dog 2-2-(1-0)
     4Cane Corso 1-1-(1-1)
     6Doberman Pinscher 1-2-(0-3)
     4Dogue De Bordeaux 1-1-(2-0)
    10:30 AM 
     7Newfoundland 2-2-(2-1)
     14Great Dane 3-6-(2-3)
     4Great Pyrenees 2-0-(1-1)
    11:30 AM 
     1ST. Bernard 0-0-(1-0)
     5Anatolian Shepherd 1-2-(0-2)
     2Greater Swiss Mountain Dog 1-0-(1-0)
     2Portuguese Water Dog 1-0-(1-0)
     5Samoyed 0-3-(0-2)
     10Siberian Husky 3-2-(3-2)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Jane E. Treiber
    Ring Steward: Dennis Dollar
    8:30 AM 
     3Bloodhound 0-0-(3-0)
     42Rhodesian Ridgeback 12-24-(5-1)
    10:20 AM 
     6Greyhound 4-1-(0-1)
     3Afghan Hound 0-0-(3-0)
     1Basenji 0-0-(0-1)
     1Beagle Thirteen Inches 0-0-(0-1)
     1Beagle Fifteen Inches 1-0
     5Irish Wolfhound 2-1-(1-1)
    11:00 AM 
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(1-0)
     1Grand Basset Griffon Vendeen 1-0
     2Saluki 2-0
     20Borzoi 6-7-(3-4)
     9Whippet 3-5-(1-0)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Norman L. Patton
    Ring Steward: David Hayek
    8:30 AM 
     10Boxer 1-5-(3-1)
     7American Staffordshire Terrier 0-5-(0-2)
     2Staffordshire Bull Terriers 0-1-(0-1)
     5Border Terrier 1-3-(1-0)
    9:30 AM 
     1Standard Schnauzer 1-0
     1Airedale Terrier 0-0-(0-1)
     1Lakeland Terrier 0-0-(0-1)
     1Irish Terrier 1-0
     1Welsh Terrier 0-0-(1-0)
     2Cairn Terrier 1-0-(0-1)
     3Fox Terrier (Smooth) 0-1-(1-1)
     5Miniature Schnauzer 1-2-(1-1)
     9Parson Russell Terrier 3-5-(1-0)
    10:30 AM 
     1Australian Terrier 0-0-(1-0)
     1Miniature Bull Terrier 0-1
     3Rat Terrier 1-1-(1-0)
     1Russell Terriers 0-0-(0-1)
     3Scottish Terrier 0-0-(1-2)
     2Skye Terrier 1-1
     4Soft Coated Wheaten Terrier 1-1-(1-1)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Marion D. McPherson
    Ring Steward: Linda Heiner
    8:30 AM 
     4Cardigan Welsh Corgi 0-1-(2-1)
     8Pembroke Welsh Corgi 3-5
     2Belgian Sheepdog 0-1-(1-0)
     3Belgian Tervuren 2-0-(0-1)
     1Border Collie 1-0
     6Bouvier Des Flandres 2-1-(1-2)
    9:30 AM 
     4Briard 1-1-(1-1)
     3Collie (Rough) 0-2-(1-0)
     1Collie (Smooth) 1-0
     1German Shepherd Dog 0-0-(0-1)
     1Puli 1-0
     3Polish Lowland Sheepdog 1-0-(0-2)
     12Miniature American Shepherd 5-5-(2-0)
    10:30 AM 
     7Old English Sheepdog 1-3-(3-0)
     7Shetland Sheepdog 3-2-(2-0)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Gary Myers
    11:30 AM 
     7West Highland White Terrier 1-5-(1-0)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     6Dandie Dinmont Terrier 0-0-(2-4)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:30 AM 
     6Bulldog 1-4-(1-0)
     1Chow Chow 0-0-(1-0)
     2Keeshond 0-0-(1-1)
     9Pug 4-1-(4-0)
     5Toy Fox Terrier 1-3-(1-0)
     2Boston Terrier 0-0-(1-1)
    9:30 AM 
     8Poodle (Toy) 1-5-(1-1)
     12Pomeranian 7-2-(2-1)
     3Tibetan Spaniel 1-0-(1-1)
     3Xoloitzcuintli 1-0-(1-1)
    10:30 AM 
     22Dalmatian 7-5-(6-4)
    11:25 AM 
     1Silky Terrier 0-0-(0-1)
     1American Eskimos 1-0
     15Bichon Frises 4-5-(3-3)
    Ring No 7
    Judge: Ms. Cecilia (Cec) Ringstrom
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:30 AM 
     15French Bulldog 7-3-(1-4)
     6Pekingese 2-3-(1-0)
    9:20 AM 
     18Miniature Pinscher 6-10-(0-2)
     9Papillon 3-5-(1-0)
    10:25 AM 
     1Affenpinscher 1-0
     2Brussels Griffon 1-0-(1-0)
     10Chihuahua (Long Coat) 3-5-(1-1)
     4Chihuahua (Smooth Coat) 0-3-(1-0)
     7Chinese Crested 2-1-(3-1)
     2English Toy Spaniel (B&PC) 0-0-(2-0)
    11:25 AM 
     1Italian Greyhound 0-1
     6Havanese 2-2-(2-0)
     9Japanese Chin 1-5-(2-1)
    12:05 PM 
      Lunch
    12:50 PM 
     15Poodle (Miniature) 4-9-(1-1)
     6Maltese 3-2-(1-0)
    1:40 PM 
     19Cavalier King Charles Spaniel 5-9-1VB-(3-1)
     1Chinese Shar-Pei 0-0-(0-1)
     11Poodle (Standard) 2-9
    2:55 PM 
     4Australian Cattle Dog 0-1-(1-2)
     3Australian Shepherd 2-1
     3Bearded Collie 2-0-(1-0)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Kenneth W. Clemons
    Ring Steward: Lea Plaut
    8:30 AM 
     6Dachshund (Longhaired) 2-3-(1-0)
     6Dachshund (Smooth) 0-3-(1-2)
     3Dachshund (Wirehaired) 0-2-(1-0)
     2Plott Hound 0-1
    Ring No 8
    Judge: Ms. Brianne N Rock
    11:00 AM 
     1Novice Junior Class
     2Novice Intermediate Class
     1Novice Senior Class
     2Open Junior Class
     2Open Intermediate Class
     2Open Senior Class
     1The Master Class

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time
    NOHS groups in Ring 1
    at 1:00 PM.
    Terriers Mr. Myers
    Hounds Mr. Freeman
    Sporting Mr. Hayek
    Toys Mr. Myers
    Working Mr. Freeman
    NonSporting Mr. Hayek
    Herding Mrs Campbell-Freeman
    BISOH Mrs. McPherson
    Puppy Groups in Ring 2 at 1:30 PM.
    Terriers
    Hounds
    Sporting
    Toys
    Working
    NonSporting
    Herding
    Best Puppy In Show
    Judges TBD
    Variety groups in Rings 4-5 at 2:00 PM.
    Terriers Mr.Patton
    Hounds Mrs. Treiber
    Sporting Dr. Massey
    Toys Mrs. Campbell-Freeman
    Working Ms. Ringstrom
    NonSporting Ms. Ringstrom
    Herding Mrs. McPherson
    Best In Show Mr. Caswell
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 8:00 AM the morning of the show.
    NEW EXHIBITOR BRIEFING
    A New Exhibitor Briefing will be held 30 minutes prior to the published start of Group Judging. The briefing location will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.
    Note: At the time of this printing there have been no judge changes.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher110:25 AM7
    Afghan Hound310:20 AM3
    Airedale Terrier19:30 AM4
    Akita48:30 AM2
    Alaskan Malamute29:30 AM2
    American Eskimos111:25 AM6
    American Staffordshire Terrier78:30 AM4
    Anatolian Shepherd511:30 AM2
    Australian Cattle Dog42:55 PM7
    Australian Shepherd32:55 PM7
    Australian Terrier110:30 AM4
    Basenji110:20 AM3
    Beagle Thirteen Inches110:20 AM3
    Beagle Fifteen Inches110:20 AM3
    Bearded Collie32:55 PM7
    Belgian Sheepdog28:30 AM5
    Belgian Tervuren38:30 AM5
    Bernese Mountain Dog59:30 AM2
    Bichon Frises1511:25 AM6
    Black Russian Terrier48:30 AM2
    Bloodhound38:30 AM3
    Border Collie18:30 AM5
    Border Terrier58:30 AM4
    Borzoi2011:00 AM3
    Boston Terrier28:30 AM6
    Bouvier Des Flandres68:30 AM5
    Boxer108:30 AM4
    Briard49:30 AM5
    Brittany79:30 AM1
    Brussels Griffon210:25 AM7
    Bulldog68:30 AM6
    Bullmastiff59:30 AM2
    Cairn Terrier29:30 AM4
    Cane Corso49:30 AM2
    Cardigan Welsh Corgi48:30 AM5
    Cavalier King Charles Spaniel191:40 PM7
    Chesapeake Bay Retriever110:30 AM1
    Chihuahua (Long Coat)1010:25 AM7
    Chihuahua (Smooth Coat)410:25 AM7
    Chinese Crested710:25 AM7
    Chinese Shar-Pei11:40 PM7
    Chow Chow18:30 AM6
    Clumber Spaniel811:30 AM1
    Cocker Spaniel (Ascob)311:30 AM1
    Cocker Spaniel (Black)111:30 AM1
    Collie (Rough)39:30 AM5
    Collie (Smooth)19:30 AM5
    Dachshund (Longhaired)68:30 AM8
    Dachshund (Smooth)68:30 AM8
    Dachshund (Wirehaired)38:30 AM8
    Dalmatian2210:30 AM6
    Dandie Dinmont Terrier612:30 PM5
    Doberman Pinscher69:30 AM2
    Dogue De Bordeaux49:30 AM2
    English Setter19:30 AM1
    English Springer Spaniel511:30 AM1
    English Toy Spaniel (B&PC)210:25 AM7
    Flat-Coated Retriever39:30 AM1
    Fox Terrier (Smooth)39:30 AM4
    French Bulldog158:30 AM7
    German Shepherd Dog19:30 AM5
    German Shorthaired Pointer68:30 AM1
    Golden Retriever2310:30 AM1
    Gordon Setter19:30 AM1
    Grand Basset Griffon Vendeen111:00 AM3
    Great Dane1410:30 AM2
    Great Pyrenees410:30 AM2
    Greater Swiss Mountain Dog211:30 AM2
    Greyhound610:20 AM3
    Havanese611:25 AM7
    Irish Setter139:30 AM1
    Irish Terrier19:30 AM4
    Irish Wolfhound510:20 AM3
    Italian Greyhound111:25 AM7
    Japanese Chin911:25 AM7
    Keeshond28:30 AM6
    Labrador Retriever78:30 AM1
    Lakeland Terrier19:30 AM4
    Maltese612:50 PM7
    Mastiff108:30 AM2
    Miniature American Shepherd129:30 AM5
    Miniature Bull Terrier110:30 AM4
    Miniature Pinscher189:20 AM7
    Miniature Schnauzer59:30 AM4
    Newfoundland710:30 AM2
    Novice Junior Class111:00 AM8
    Novice Intermediate Class211:00 AM8
    Novice Senior Class111:00 AM8
    Old English Sheepdog710:30 AM5
    Open Junior Class211:00 AM8
    Open Intermediate Class211:00 AM8
    Open Senior Class211:00 AM8
    Papillon99:20 AM7
    Parson Russell Terrier99:30 AM4
    Pekingese68:30 AM7
    Pembroke Welsh Corgi88:30 AM5
    Petit Basset Griffon Vendeens111:00 AM3
    Plott Hound28:30 AM8
    Pointer78:30 AM1
    Polish Lowland Sheepdog39:30 AM5
    Pomeranian129:30 AM6
    Poodle (Miniature)1512:50 PM7
    Poodle (Standard)111:40 PM7
    Poodle (Toy)89:30 AM6
    Portuguese Water Dog211:30 AM2
    Pug98:30 AM6
    Puli19:30 AM5
    Rat Terrier310:30 AM4
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)48:30 AM1
    Rhodesian Ridgeback428:30 AM3
    Rottweiler88:30 AM2
    Russell Terriers110:30 AM4
    Saluki211:00 AM3
    Samoyed511:30 AM2
    Scottish Terrier310:30 AM4
    Shetland Sheepdog710:30 AM5
    Siberian Husky1011:30 AM2
    Silky Terrier111:25 AM6
    Skye Terrier210:30 AM4
    Soft Coated Wheaten Terrier410:30 AM4
    ST. Bernard111:30 AM2
    Staffordshire Bull Terriers28:30 AM4
    Standard Schnauzer19:30 AM4
    The Master Class111:00 AM8
    Tibetan Spaniel39:30 AM6
    Toy Fox Terrier58:30 AM6
    Vizsla811:30 AM1
    Weimaraner211:30 AM1
    Welsh Springer Spaniel110:30 AM1
    Welsh Terrier19:30 AM4
    West Highland White Terrier711:30 AM5
    Whippet911:00 AM3
    Wirehaired Pointing Griffon311:30 AM1
    Wirehaired Vizsla110:30 AM1
    Xoloitzcuintli39:30 AM6


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved