Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Mt. Palomar Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mrs. Marissa L. Clark915 121st Street NW
    Gig Harbor, WA 98332
    Mrs. Sulie Greendale-Paveza56 Knoll Road
    Hamden, CT 06518
    Mr. Juan J. GriegoP.O.Box 1004
    Belen, NM 87002
    Mrs. Nancy R. GriegoP.O. Box 1004
    Belen, NM 87002
    Mrs. Carolyn A. HerbelRt 1 Box 50
    Putnam, OK 73659
    Mrs. Dennis (Mary Lou) Kniola781 Stratford Road
    Delaware, OH 43015
    Mrs. Marion D. McPherson344 Plumosa Avenue
    Vista, CA 92083
    Mr. Andrew (Gene) Mills3870 Avenida San Miguel
    Bonita, CA 91902
    No No Classes
    Mr. Robert L. Robinson1826 Palmcroft Way N.E.
    Phoenix, AZ 85007
    Mr. Frank T. Sabella32 Serene Ave., Unit 402
    Las Vegas, NV 89123
    Mrs. Patricia Ulloa20945 E. Mesarica Road
    Covina, CA 91724
    Mr. John P. Wade4173 Laird Road
    Loomis, CA 95650


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Juan J. Griego
    Ring Steward: Barbara Zapf
    8:30 AM 
     52Great Dane 17-20-(10-5)
    10:35 AM 
     7Mastiff 3-3-(1-0)
     10Rottweiler 1-4-(5-0)
    Ring No 1
    Judge: Mrs. Nancy R. Griego
    11:15 AM 
     12Boxer 4-5-(2-1)
     5Akita 4-1
     9Doberman Pinscher 1-4-(2-2)
    12:15 PM 
      Lunch
    Ring No 1
    Judge: Mr. Robert L. Robinson
    1:00 PM 
     25Golden Retriever 8-10-(4-3)
    2:00 PM 
     5Bloodhound 2-2-(1-0)
     2Ibizan Hound 0-0-(1-1)
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     4Otter Hound 0-2-(0-2)
     4Portuguese Podengo Pequeno 1-3
     1Redbone Coonhound 1-0
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:30 AM 
     8Bullmastiff 4-2-(0-2)
     4Greater Swiss Mountain Dog 0-3-(0-1)
     5Bernese Mountain Dog 1-2-(2-0)
     3Portuguese Water Dog 0-1-(2-0)
     4Tibetan Mastiff 2-1-(0-1)
    9:30 AM 
     1Alaskan Malamute 0-0-(0-1)
     1Black Russian Terrier 0-0-(1-0)
     9Cane Corso 3-4-(2-0)
     4Dogue De Bordeaux 2-1-(0-1)
     1Giant Schnauzer 1-0
     9Newfoundland 2-6-(0-1)
    10:30 AM 
     2Kuvasz 0-0-(1-1)
     9Samoyed 2-2-(5-0)
     7Siberian Husky 1-1-(3-2)
     4Standard Schnauzer 0-2-(2-0)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(1-0)
     1Scottish Deerhound 0-0-(1-0)
     2Greyhound 2-0
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     19Whippet 3-10-1VD-(3-2)
     7Irish Wolfhound 2-4-(1-0)
     12Saluki 4-6-(1-1)
     5Anatolian Shepherd 1-4
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Patricia Ulloa
    Ring Steward: Jennifer Groves
    8:30 AM 
     6Beagle Thirteen Inches 2-2-(0-2)
     2Beagle Fifteen Inches 1-0-(0-1)
     3Dachshund (Longhaired) 0-2-(1-0)
     5Dachshund (Smooth) 1-1-(1-2)
     2Dachshund (Wirehaired) 1-0-(1-0)
    9:15 AM 
     16Borzoi 4-6-(2-4)
     3Black and Tan Coonhound 0-0-(1-2)
    10:00 AM 
     4Basenji 2-0-(1-1)
     20Rhodesian Ridgeback 8-6-(3-3)
     5Afghan Hound 2-1-(2-0)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Frank T. Sabella
    Ring Steward: Paul Garrity
    8:30 AM 
     13Bulldog 5-7-(0-1)
    9:00 AM 
     23French Bulldog 12-10-(1-0)
     9Boston Terrier 1-4-(1-3)
    10:15 AM 
     2Tibetan Spaniel 0-2
     1Lhasa Apso 0-1
     6American Eskimos 2-4
     9Bichon Frises 3-3-(3-0)
     2Keeshond 0-0-(1-1)
     1Tibetan Terrier 0-0-(0-1)
     7Xoloitzcuintli 4-2-(1-0)
    11:20 AM 
     7Poodle (Miniature) 0-4-(2-1)
     10Dalmatian 5-2-(2-1)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     9Poodle (Standard) 1-6-(2-0)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Dennis (Mary Lou) Kniola
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:30 AM 
     10Chihuahua (Smooth Coat) 1-4-(4-1)
     18Chihuahua (Long Coat) 7-7-(3-1)
    9:35 AM 
     14Papillon 0-6-(6-2)
    10:15 AM 
     22Cavalier King Charles Spaniel 5-11-(5-1)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Andrew (Gene) Mills
    11:10 AM 
     5Havanese 2-1-(1-1)
     7Manchester Terrier (Toy) 3-2-(1-1)
     7Pekingese 3-2-(1-1)
     11Pug 2-6-(3-0)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     2Silky Terrier 0-0-(1-1)
     2Toy Fox Terrier 1-0-(1-0)
     11Pomeranian 6-4-(1-0)
     6Miniature Pinscher 0-3-(1-2)
     4Affenpinscher 1-2-(1-0)
    2:15 PM 
     1Brussels Griffon 1-0
     5Chinese Crested 3-1-(0-1)
     2Italian Greyhound 0-0-(1-1)
     3Poodle (Toy) 0-1-(1-1)
     2Yorkshire Terrier 0-2
    Ring No 6
    Judge: Tammie Gilbert
    6:00 AM 
    Ring No 6
    Judge: Mr. John P. Wade
    Ring Steward: Tammie Gilbert
    8:30 AM 
     4Soft Coated Wheaten Terrier 1-1-(1-1)
     1Staffordshire Bull Terriers 0-1
     3Welsh Terrier 2-1
     1Irish Terrier 0-0-(0-1)
     1Lakeland Terrier 0-0-(1-0)
     9Border Terrier 1-4-(3-1)
     2American Hairless Terrier 0-2
     1Coton de Tulear 0-1
     1Pumi 0-1
    9:25 AM 
     1Parson Russell Terrier 0-0-(0-1)
     10Scottish Terrier 3-4-(2-1)
     6Russell Terriers 1-4-(1-0)
     6Rat Terrier 2-0-(1-3)
     1Norfolk Terrier 0-1
     2Norwich Terrier 0-0-(2-0)
    10:25 AM 
     4West Highland White Terrier 2-1-(1-0)
     3Miniature Bull Terrier 1-0-(1-1)
     1Cairn Terrier 0-0-(0-1)
     5Fox Terrier (Smooth) 2-1-(2-0)
     2Fox Terrier (Wire) 0-1-(1-0)
     1Airedale Terrier 0-0-(1-0)
     1Bedlington Terrier 0-0-(1-0)
    11:10 AM 
     10Miniature Schnauzer 2-5-(2-1)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Marissa L. Clark
    Ring Steward: Gary Myers
    8:30 AM 
     9Labrador Retriever 5-4
     9Flat-Coated Retriever 3-3-(1-2)
     3Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 1-1-(0-1)
     4English Setter 0-2-(2-0)
    9:30 AM 
     4Cocker Spaniel (Ascob) 0-1-(2-1)
     1Pointer 0-0-(0-1)
     13Brittany 1-8-(2-2)
     9German Shorthaired Pointer 3-3-(1-2)
    10:35 AM 
     2Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(2-0)
     6English Cocker Spaniel 2-3-(1-0)
     5English Springer Spaniel 2-2-(1-0)
     9Irish Setter 3-4-(1-1)
     3Clumber Spaniel 0-0-(1-2)
    11:35 AM 
     1Chesapeake Bay Retriever 1-0
     1Irish Water Spaniel 0-0-(0-1)
     1Sussex Spaniel 0-0-(1-0)
     6Vizsla 2-2-(2-0)
     4Weimaraner 0-1-(2-1)
     9Wirehaired Pointing Griffon 0-4-(0-5)
    12:25 PM 
      Lunch
    1:10 PM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Marion D. McPherson
    Ring Steward: Linda Heiner
    8:30 AM 
     18Australian Cattle Dog 1-10-(4-3)
     1Belgian Sheepdog 0-0-(1-0)
     2Belgian Tervuren 0-2
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
    9:30 AM 
     2Shih Tzu 0-2
     11Maltese 5-5-(1-0)
     11Bouvier Des Flandres 0-7-(3-1)
    10:30 AM 
     6Bearded Collie 1-0-(2-3)
     5Briard 1-3-(0-1)
     16Australian Shepherd 5-8-(2-1)
    11:35 AM 
     1Beauceron 0-0-(1-0)
     1Border Collie 1-0
     1Canaan Dog 0-0-(1-0)
     6Cardigan Welsh Corgi 2-2-(2-0)
     9Pembroke Welsh Corgi 1-4-(2-2)
    12:20 PM 
      Lunch
    1:05 PM 
     11Japanese Chin 2-5-(4-0)
     1Finnish Lapphund 1-0
     3Collie (Rough) 0-3
     6German Shepherd Dog 3-1-(2-0)
    1:55 PM 
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     13Shetland Sheepdog 6-6
     10Old English Sheepdog 2-4-(3-1)

    Additional Information & Notices
    SUNDAY

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    Variety Group Judging will start at 1:30 p.m. in Rings 3 & 4. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Terriers Mrs. McPherson
    Non-Sporting Mrs. Kniola
    Working Mr.Wade
    Sporting Mrs.Clark
    Hounds Mr. Robinson
    Toys Mr. Mills
    Herding - Mrs. Greendale-Paveza
    Best In Show Mr. Sabella

    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 8:00 AM the morning of the show.

    OFFICE NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mrs. Herbel will judge Japanese Chin, Maltese and Shih Tzus in place of Dr. Payro.
    Mr. Sabella will judge Miniature Poodles and Standard Poodles in place of Dr. Payro.
    Mr. Mills will judge Affenpinschers, Brussels Griffon, Chinese Crested, Havanese, Italian Greyhounds, Toy Manchester Terriers, Miniature Pinschers, Pekingese, Pomeranians, Toy Poodles, Pugs, Silky Terriers, Toy Fox Terriers and Yorkshire Terriers in place of Dr.Payro.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher41:15 PM5
    Afghan Hound510:00 AM3
    Airedale Terrier110:25 AM6
    Akita511:15 AM1
    Alaskan Malamute19:30 AM2
    American Eskimos610:15 AM4
    American Hairless Terrier28:30 AM6
    Anatolian Shepherd512:15 PM2
    Australian Cattle Dog188:30 AM8
    Australian Shepherd1610:30 AM8
    Basenji410:00 AM3
    Beagle Thirteen Inches68:30 AM3
    Beagle Fifteen Inches28:30 AM3
    Bearded Collie610:30 AM8
    Beauceron111:35 AM8
    Bedlington Terrier110:25 AM6
    Belgian Sheepdog18:30 AM8
    Belgian Tervuren28:30 AM8
    Bernese Mountain Dog58:30 AM2
    Bichon Frises910:15 AM4
    Black and Tan Coonhound39:15 AM3
    Black Russian Terrier19:30 AM2
    Bloodhound52:00 PM1
    Border Collie111:35 AM8
    Border Terrier98:30 AM6
    Borzoi169:15 AM3
    Boston Terrier99:00 AM4
    Bouvier Des Flandres119:30 AM8
    Boxer1211:15 AM1
    Briard510:30 AM8
    Brittany139:30 AM7
    Brussels Griffon12:15 PM5
    Bulldog138:30 AM4
    Bullmastiff88:30 AM2
    Cairn Terrier110:25 AM6
    Canaan Dog111:35 AM8
    Cane Corso99:30 AM2
    Cardigan Welsh Corgi611:35 AM8
    Cavalier King Charles Spaniel2210:15 AM5
    Chesapeake Bay Retriever111:35 AM7
    Chihuahua (Long Coat)188:30 AM5
    Chihuahua (Smooth Coat)108:30 AM5
    Chinese Crested52:15 PM5
    Clumber Spaniel310:35 AM7
    Cocker Spaniel (Ascob)49:30 AM7
    Cocker Spaniel (Parti-Color)210:35 AM7
    Collie (Rough)31:05 PM8
    Coton de Tulear18:30 AM6
    Dachshund (Longhaired)38:30 AM3
    Dachshund (Smooth)58:30 AM3
    Dachshund (Wirehaired)28:30 AM3
    Dalmatian1011:20 AM4
    Doberman Pinscher911:15 AM1
    Dogue De Bordeaux49:30 AM2
    English Cocker Spaniel610:35 AM7
    English Setter48:30 AM7
    English Springer Spaniel510:35 AM7
    Finnish Lapphund11:05 PM8
    Flat-Coated Retriever98:30 AM7
    Fox Terrier (Smooth)510:25 AM6
    Fox Terrier (Wire)210:25 AM6
    French Bulldog239:00 AM4
    German Shepherd Dog61:05 PM8
    German Shorthaired Pointer99:30 AM7
    Giant Schnauzer19:30 AM2
    Golden Retriever251:00 PM1
    Great Dane528:30 AM1
    Greater Swiss Mountain Dog48:30 AM2
    Greyhound210:30 AM2
    Havanese511:10 AM5
    Ibizan Hound22:00 PM1
    Irish Setter910:35 AM7
    Irish Terrier18:30 AM6
    Irish Water Spaniel111:35 AM7
    Irish Wolfhound712:15 PM2
    Italian Greyhound22:15 PM5
    Japanese Chin111:05 PM8
    Keeshond210:15 AM4
    Kuvasz210:30 AM2
    Labrador Retriever98:30 AM7
    Lakeland Terrier18:30 AM6
    Lhasa Apso110:15 AM4
    Maltese119:30 AM8
    Manchester Terrier (Toy)711:10 AM5
    Mastiff710:35 AM1
    Miniature Bull Terrier310:25 AM6
    Miniature Pinscher61:15 PM5
    Miniature Schnauzer1011:10 AM6
    Newfoundland99:30 AM2
    Norfolk Terrier19:25 AM6
    Norwegian Elkhound12:00 PM1
    Norwich Terrier29:25 AM6
    Novice Junior Class41:10 PM7
    Old English Sheepdog101:55 PM8
    Open Junior Class21:10 PM7
    Open Intermediate Class21:10 PM7
    Open Senior Class111:10 PM7
    Otter Hound42:00 PM1
    Papillon149:35 AM5
    Parson Russell Terrier19:25 AM6
    Pekingese711:10 AM5
    Pembroke Welsh Corgi911:35 AM8
    Petit Basset Griffon Vendeens110:30 AM2
    Pointer19:30 AM7
    Polish Lowland Sheepdog11:55 PM8
    Pomeranian111:15 PM5
    Poodle (Miniature)711:20 AM4
    Poodle (Standard)912:45 PM4
    Poodle (Toy)32:15 PM5
    Portuguese Podengo Pequeno42:00 PM1
    Portuguese Water Dog38:30 AM2
    Pug1111:10 AM5
    Pumi18:30 AM6
    Rat Terrier69:25 AM6
    Redbone Coonhound12:00 PM1
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)38:30 AM7
    Rhodesian Ridgeback2010:00 AM3
    Rottweiler1010:35 AM1
    Russell Terriers69:25 AM6
    Saluki1212:15 PM2
    Samoyed910:30 AM2
    Scottish Deerhound110:30 AM2
    Scottish Terrier109:25 AM6
    Shetland Sheepdog131:55 PM8
    Shih Tzu29:30 AM8
    Siberian Husky710:30 AM2
    Silky Terrier21:15 PM5
    Soft Coated Wheaten Terrier48:30 AM6
    Staffordshire Bull Terriers18:30 AM6
    Standard Schnauzer410:30 AM2
    Sussex Spaniel111:35 AM7
    The Master Class11:10 PM7
    Tibetan Mastiff48:30 AM2
    Tibetan Spaniel210:15 AM4
    Tibetan Terrier110:15 AM4
    Toy Fox Terrier21:15 PM5
    Vizsla611:35 AM7
    Weimaraner411:35 AM7
    Welsh Terrier38:30 AM6
    West Highland White Terrier410:25 AM6
    Whippet1912:15 PM2
    Wirehaired Pointing Griffon911:35 AM7
    Xoloitzcuintli710:15 AM4
    Yorkshire Terrier22:15 PM5


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved