Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Santa Barbara Kennel Club, Inc.

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Ms. Diane Burvee5131 NE Marvin
    Kansas City, MO 64118
    Mr. Dana P. Cline410 Bolt Ave
    Greenwood, SC 29646
    Mrs. Gayle M. DenmanPO Box 71160
    Salt Lake City, UT 84171
    Mr. David W. Haddock1410 Chickering Rd.
    Nashville, TN 37215
    Ms. Adrienne Hill6849 Shadow Ridge Place
    Alta Loma, CA 91701
    Mr. Jason Hoke314 S Midvale Blvd
    Madison, WI 53705
    Mr. Jack H. IrelandP O Box 64
    Fingal, Ontario, N0L 1K0
    CANADA
    Mr. David J. Kirkland387 Holly Brook Road
    Sanford, NC 27330
    Mrs. Judy E. Mears5360 Gladiola Street
    Arvada, CO 80002
    Mr. Juan MirandaCiencias 25-402 Col Hipodromo
    Condesa Delcuauhtemoc, Mex City
    CP Mexico 06170
    Ms. Susan C. Murphy10477 Ethel Circle
    Cypress, CA 90630
    Mr. William F. Potter, II721 Plantmore Street
    St. Louis, MO 63135
    Mrs. Virginia T. RowlandPO Box 300
    Templeton, MA 01468
    Mrs. Betty-Anne Stenmark12970 Skyline Boulevard
    Woodside, CA 94062
    Dr. Donald Sturz, Jr.833 Monroe Dr
    Centerpoint, NY 11721


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. David J. Kirkland
    Ring Steward: Ruth Winston
    8:00 AM 
     15Bulldog 2-10-(3-0)
     12Miniature Pinscher 3-6-(1-2)
    9:00 AM 
     1American Staffordshire Terrier 0-1
     2Affenpinscher 1-0-(1-0)
     2Manchester Terrier (Toy) 0-0-(1-1)
     21Papillon 4-11-(4-2)
    10:00 AM 
     12Border Terrier 3-4-(2-2)
     5Miniature Schnauzer 0-3-(1-1)
     7English Toy Spaniel (B&PC) 4-2-(1-0)
     1English Toy Spaniel (KC&R) 0-1
    11:00 AM 
     28Cavalier King Charles Spaniel 14-10-(1-3)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1Brussels Griffon 0-0-(1-0)
     12Japanese Chin 1-6-(3-2)
     1Maltese 0-0-(0-1)
     4Yorkshire Terrier 0-3-(1-0)
    Ring No 2
    Judge: Ms. Susan C. Murphy
    Ring Steward: Betsy Dale
    8:00 AM 
     12Staffordshire Bull Terriers 2-5-(2-3)
    Ring No 2
    Judge: Mr. William F. Potter, II
    8:30 AM 
     6Fox Terrier (Smooth) 2-2-(1-1)
     5Manchester Terrier (Standard) 0-2-(0-3)
     6Parson Russell Terrier 1-1-(3-1)
     4Russell Terriers 2-1-(1-0)
     1Norwich Terrier 0-0-(0-1)
    9:30 AM 
     5Airedale Terrier 1-1-(2-1)
     5Australian Terrier 0-1-(2-2)
     1Cairn Terrier 0-0-(1-0)
     3Dandie Dinmont Terrier 0-1-(2-0)
     5Fox Terrier (Wire) 1-3-(0-1)
     2Irish Terrier 0-0-(0-2)
     7Kerry Blue Terrier 0-5-(2-0)
    10:30 AM 
     6Lakeland Terrier 2-2-(1-1)
     4Norfolk Terrier 0-2-(1-1)
     1Rat Terrier 0-0-(1-0)
     4Scottish Terrier 1-0-(1-2)
     2Sealyham Terrier 1-0-(0-1)
     1Welsh Terrier 0-0-(0-1)
     1West Highland White Terrier 1-0
     19Soft Coated Wheaten Terrier 3-7-(5-4)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Gayle M. Denman
    11:45 AM 
     24Miniature Bull Terrier 4-11-1VB-(4-4)
    12:45 PM 
     13Bull Terrier (Colored) 2-8-(2-1)
     14Bull Terrier (White) 5-6-(3-0)
     3Coton de Tulear 0-2-(0-1)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Jason Hoke
    Ring Steward: Viola Burgos
    8:00 AM 
     14Pug 4-8-(2-0)
     7Boston Terrier 2-2-(2-1)
     3Silky Terrier 0-1-(0-2)
    9:00 AM 
     1Shih Tzu 0-0-(1-0)
     9Pomeranian 4-3-(1-1)
    Ring No 3
    Judge: Ms. Diane Burvee
    9:30 AM 
     3Poodle (Toy) 1-1-(1-0)
     7Pekingese 2-3-(2-0)
     5Poodle (Miniature) 1-1-(2-1)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Juan Miranda
    10:15 AM 
     13Chihuahua (Long Coat) 6-3-(4-0)
     11Chihuahua (Smooth Coat) 4-2-(2-3)
    11:15 AM 
     20Chinese Crested 3-9-(5-3)
     8Italian Greyhound 1-3-(3-1)
     11Havanese 3-5-(3-0)
    12:45 PM 
      Lunch
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Virginia T. Rowland
    Ring Steward: Nancy Shaw
    8:00 AM 
     40French Bulldog 17-13-(6-4)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
    Ring Steward: Donna O'Toole
    8:00 AM 
     30Labrador Retriever 13-12-1VB-(3-1)
    9:15 AM 
     14Brittany 1-6-(3-3)
     4Flat-Coated Retriever 1-3
    10:00 AM 
     2German Wirehaired Pointer 0-0-(2-0)
     9Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 5-2-(2-0)
     2English Setter 0-0-(1-1)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     12Irish Setter 2-3-(4-3)
    11:00 AM 
     26Vizsla 7-9-(5-5)
     3Sussex Spaniel 1-0-(2-0)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     3Clumber Spaniel 1-0-(2-0)
     1Cocker Spaniel (Black) 0-0-(1-0)
     4Cocker Spaniel (Ascob) 1-0-(2-1)
     1Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-0)
     14English Springer Spaniel 1-8-(4-1)
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(1-0)
     4Weimaraner 0-0-(2-2)
     8Wirehaired Pointing Griffon 2-2-(1-3)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Dana P. Cline
    Ring Steward: Bruce Clark
    Ring Steward: Robert Ungar
    Ring Steward: John Shoemaker
    8:00 AM 
     24Great Dane 7-11-(2-4)
     2Black Russian Terrier 1-0-(1-0)
     1Anatolian Shepherd 0-0-(0-1)
    9:00 AM 
     11Dogue De Bordeaux 1-4-(4-2)
     9German Pinscher 2-2-(1-4)
     7Cane Corso 2-2-(2-1)
    10:00 AM 
     31Boxer 8-14-(4-5)
    11:15 AM 
     1Wirehaired Vizsla 0-0-(1-0)
     6Portuguese Podengo Pequeno 1-2-(2-1)
     5Greater Swiss Mountain Dog 0-2-(3-0)
     4Leonberger 0-0-(0-4)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     13Bichon Frises 3-3-(5-2)
     14Dalmatian 3-3-(5-3)
    1:45 PM 
     6Chinese Shar-Pei 0-0-(4-1)
     16Keeshond 3-4-(5-4)
     4Lhasa Apso 0-2-(0-2)
     1Shiba-Inu 0-0-(1-0)
    Ring No 7
    Judge: Mr. Juan Miranda
    Ring Steward: Pam Davis
    8:00 AM 
     8Greyhound 2-2-(2-2)
     7Ibizan Hound 3-1-(1-2)
     5Pharaoh Hound 0-0-(2-3)
     1Irish Wolfhound 0-0-(0-1)
    8:45 AM 
     15Saluki 6-5-(3-1)
     10Borzoi 2-7-(1-0)
    9:45 AM 
     14Basenji 3-5-(2-4)
    Ring No 7
    Judge: Ms. Diane Burvee
    11:00 AM 
     11Afghan Hound 2-3-(4-2)
     9Poodle (Standard) 0-6-(2-1)
    Ring No 7
    Judge: Ms. Adrienne Hill
    12 Noon 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 8
    Judge: Mr. Juan Miranda
    Ring Steward: Gretchen Bernardi
    1:30 PM 
     23Basset Hound 6-8-(4-5)
     2Black and Tan Coonhound 0-0-(1-1)
    2:30 PM 
     7Xoloitzcuintli 1-3-(1-2)
     1Chow Chow 1-0
     1Treeing Walker Coonhound 0-0-(1-0)
     6Redbone Coonhound 2-3-(0-1)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(1-0)
     1Otterhound 0-0-(1-0)
     3Norwegian Elkhound 0-2-(0-1)
     1Harrier 0-0-(1-0)
     2Bloodhound 0-0-(2-0)
    Ring No 9
    Judge: Mr. Jason Hoke
    Ring Steward: Carl Blaine
    Ring Steward: Fran Sunseri
    9:30 AM 
     6Pointer 2-0-(1-3)
     11German Shorthaired Pointer 4-2-(3-2)
     8Beagle Thirteen Inches 2-3-(1-2)
     6Beagle Fifteen Inches 2-1-(3-0)
    10:30 AM 
     30Whippet 3-17-(4-6)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     22English Cocker Spaniel 6-6-(5-4)
    Ring No 12
    Judge: Mrs. Judy E. Mears
    Ring Steward: Cheri Hollenback
    Ring Steward: Georgia Betts
    8:00 AM 
     14Doberman Pinscher 3-6-(4-1)
     3Akita 1-0-(1-1)
     5Bernese Mountain Dog 1-3-(1-0)
     4Newfoundland 3-1
    9:00 AM 
     18Rottweiler 5-9-(2-2)
     7Siberian Husky 2-2-(1-2)
    10:00 AM 
     13Alaskan Malamute 4-2-(3-4)
    10:30 AM 
     26Samoyed 2-12-(7-5)
    Ring No 14
    Judge: Mrs. Virginia T. Rowland
    Ring Steward: Harry Booker
    10:00 AM 
     10Bullmastiff 1-2-(5-2)
     3Great Pyrenees 2-0-(1-0)
     10Mastiff 1-5-(4-0)
    Ring No 14
    Judge: Mr. David W. Haddock
    11:00 AM 
     5Portuguese Water Dog 0-4-(1-0)
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     4Standard Schnauzer 0-2-(1-1)
    Ring No 15
    Judge: Mr. Jack H. Ireland
    Ring Steward: Doug Johnson
    Ring Steward: Jamie Hubbard
    8:00 AM 
     8Swedish Vallhund 1-4-(0-3)
     4Australian Cattle Dog 1-3
     10Cardigan Welsh Corgi 1-4-(3-2)
     1Collie (Smooth) 0-0-(1-0)
     2Entlebucher Mountain Dog 1-0-(1-0)
    9:00 AM 
     6Pembroke Welsh Corgi 0-2-1VD-1VB-(1-1)
     9Shetland Sheepdog 5-2-(2-0)
     3German Shepherd Dog 0-0-(2-1)
     4Miniature American Shepherd 2-2
     1Berger Picard 1-0
     1Briard 0-0-(1-0)
    10:00 AM 
     25Australian Shepherd 11-11-(0-3)
    11:00 AM 
     6Bearded Collie 1-0-(3-2)
     3Belgian Sheepdog 0-0-(3-0)
     3Belgian Tervuren 1-0-(0-2)
     4Collie (Rough) 0-2-(2-0)
     10Bouvier Des Flandres 0-3-(5-2)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     13Old English Sheepdog 3-6-(4-0)
     16Border Collie 5-7-(3-0)
     1Azawakh 0-1
     1Grand Basset Griffon Vendeen 1-0
     3Pumi 1-2
    Ring No 16
    Judge: Dr. Donald Sturz, Jr.
    Ring Steward: John Shoemaker
    8:00 AM 
     8Rhodesian Ridgeback 3-3-(1-1)
     2Dachshund (Longhaired) 1-0-(1-0)
     8Dachshund (Smooth) 2-2-(3-1)
     11Dachshund (Wirehaired) 2-1-(6-2)
    9:15 AM 
     4Lagotto Romagnolo 1-3
     32Golden Retriever 9-17-(2-3)

    Additional Information & Notices
    SUNDAY

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.

    Variety Group Judging will start at 2:00 PM in the Arena. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Toys Mr. Hoke
    Terriers Mr. Kirkland
    Working Mr. Ireland
    Sporting Dr. Sturz
    NonSporting Mrs. Denman
    Herding Mr. Cline
    Hounds Mr. Potter
    Foreign Bred Class will immediately follow group judging.
    Judges Jason Hoke and Dana Cline
    Best In Show Mrs. Stenmark

    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.

    DOG SHOW TOUR
    There will be a Dog Show tour on Sunday at the Santa Barbara Kennel Club show. Anyone who would like to learn more about dog shows is welcome to attend. The tour will be at 10:00 AM. Please meet at the catalog sales table.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher29:00 AM1
    Afghan Hound1111:00 AM7
    Airedale Terrier59:30 AM2
    Akita38:00 AM12
    Alaskan Malamute1310:00 AM12
    American Staffordshire Terrier19:00 AM1
    Anatolian Shepherd18:00 AM6
    Australian Cattle Dog48:00 AM15
    Australian Shepherd2510:00 AM15
    Australian Terrier59:30 AM2
    Azawakh112:45 PM15
    Basenji149:45 AM7
    Basset Hound231:30 PM8
    Beagle Thirteen Inches89:30 AM9
    Beagle Fifteen Inches69:30 AM9
    Bearded Collie611:00 AM15
    Belgian Sheepdog311:00 AM15
    Belgian Tervuren311:00 AM15
    Berger Picard19:00 AM15
    Bernese Mountain Dog58:00 AM12
    Bichon Frises1312:45 PM6
    Black and Tan Coonhound21:30 PM8
    Black Russian Terrier28:00 AM6
    Bloodhound22:30 PM8
    Border Collie1612:45 PM15
    Border Terrier1210:00 AM1
    Borzoi108:45 AM7
    Boston Terrier78:00 AM3
    Bouvier Des Flandres1011:00 AM15
    Boxer3110:00 AM6
    Briard19:00 AM15
    Brittany149:15 AM5
    Brussels Griffon112:45 PM1
    Bull Terrier (Colored)1312:45 PM2
    Bull Terrier (White)1412:45 PM2
    Bulldog158:00 AM1
    Bullmastiff1010:00 AM14
    Cairn Terrier19:30 AM2
    Cane Corso79:00 AM6
    Cardigan Welsh Corgi108:00 AM15
    Cavalier King Charles Spaniel2811:00 AM1
    Chihuahua (Long Coat)1310:15 AM3
    Chihuahua (Smooth Coat)1110:15 AM3
    Chinese Crested2011:15 AM3
    Chinese Shar-Pei61:45 PM6
    Chow Chow12:30 PM8
    Clumber Spaniel312:45 PM5
    Cocker Spaniel (Ascob)412:45 PM5
    Cocker Spaniel (Black)112:45 PM5
    Cocker Spaniel (Parti-Color)112:45 PM5
    Collie (Rough)411:00 AM15
    Collie (Smooth)18:00 AM15
    Coton de Tulear312:45 PM2
    Dachshund (Longhaired)28:00 AM16
    Dachshund (Smooth)88:00 AM16
    Dachshund (Wirehaired)118:00 AM16
    Dalmatian1412:45 PM6
    Dandie Dinmont Terrier39:30 AM2
    Doberman Pinscher148:00 AM12
    Dogue De Bordeaux119:00 AM6
    English Cocker Spaniel2212:30 PM9
    English Setter210:00 AM5
    English Springer Spaniel1412:45 PM5
    English Toy Spaniel (B&PC)710:00 AM1
    English Toy Spaniel (KC&R)110:00 AM1
    Entlebucher Mountain Dog28:00 AM15
    Flat-Coated Retriever49:15 AM5
    Fox Terrier (Smooth)68:30 AM2
    Fox Terrier (Wire)59:30 AM2
    French Bulldog408:00 AM4
    German Pinscher99:00 AM6
    German Shepherd Dog39:00 AM15
    German Shorthaired Pointer119:30 AM9
    German Wirehaired Pointer210:00 AM5
    Golden Retriever329:15 AM16
    Gordon Setter110:00 AM5
    Grand Basset Griffon Vendeen112:45 PM15
    Great Dane248:00 AM6
    Great Pyrenees310:00 AM14
    Greater Swiss Mountain Dog511:15 AM6
    Greyhound88:00 AM7
    Harrier12:30 PM8
    Havanese1111:15 AM3
    Ibizan Hound78:00 AM7
    Irish Setter1210:00 AM5
    Irish Terrier29:30 AM2
    Irish Wolfhound18:00 AM7
    Italian Greyhound811:15 AM3
    Japanese Chin1212:45 PM1
    Keeshond161:45 PM6
    Kerry Blue Terrier79:30 AM2
    Kuvasz111:00 AM14
    Labrador Retriever308:00 AM5
    Lagotto Romagnolo49:15 AM16
    Lakeland Terrier610:30 AM2
    Leonberger411:15 AM6
    Lhasa Apso41:45 PM6
    Maltese112:45 PM1
    Manchester Terrier (Standard)58:30 AM2
    Manchester Terrier (Toy)29:00 AM1
    Mastiff1010:00 AM14
    Miniature American Shepherd49:00 AM15
    Miniature Bull Terrier2411:45 AM2
    Miniature Pinscher128:00 AM1
    Miniature Schnauzer510:00 AM1
    Newfoundland48:00 AM12
    Norfolk Terrier410:30 AM2
    Norwegian Elkhound32:30 PM8
    Norwich Terrier18:30 AM2
    Novice Junior Class212 Noon7
    Old English Sheepdog1312:45 PM15
    Open Junior Class412 Noon7
    Open Intermediate Class512 Noon7
    Open Senior Class812 Noon7
    Otterhound12:30 PM8
    Papillon219:00 AM1
    Parson Russell Terrier68:30 AM2
    Pekingese79:30 AM3
    Pembroke Welsh Corgi69:00 AM15
    Petit Basset Griffon Vendeens12:30 PM8
    Pharaoh Hound58:00 AM7
    Pointer69:30 AM9
    Pomeranian99:00 AM3
    Poodle (Miniature)59:30 AM3
    Poodle (Standard)911:00 AM7
    Poodle (Toy)39:30 AM3
    Portuguese Podengo Pequeno611:15 AM6
    Portuguese Water Dog511:00 AM14
    Pug148:00 AM3
    Pumi312:45 PM15
    Rat Terrier110:30 AM2
    Redbone Coonhound62:30 PM8
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)910:00 AM5
    Rhodesian Ridgeback88:00 AM16
    Rottweiler189:00 AM12
    Russell Terriers48:30 AM2
    Saluki158:45 AM7
    Samoyed2610:30 AM12
    Scottish Terrier410:30 AM2
    Sealyham Terrier210:30 AM2
    Shetland Sheepdog99:00 AM15
    Shiba-Inu11:45 PM6
    Shih Tzu19:00 AM3
    Siberian Husky79:00 AM12
    Silky Terrier38:00 AM3
    Soft Coated Wheaten Terrier1910:30 AM2
    Staffordshire Bull Terriers128:00 AM2
    Standard Schnauzer411:00 AM14
    Sussex Spaniel311:00 AM5
    Swedish Vallhund88:00 AM15
    The Master Class912 Noon7
    Treeing Walker Coonhound12:30 PM8
    Vizsla2611:00 AM5
    Weimaraner412:45 PM5
    Welsh Springer Spaniel112:45 PM5
    Welsh Terrier110:30 AM2
    West Highland White Terrier110:30 AM2
    Whippet3010:30 AM9
    Wirehaired Pointing Griffon812:45 PM5
    Wirehaired Vizsla111:15 AM6
    Xoloitzcuintli72:30 PM8
    Yorkshire Terrier412:45 PM1


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved