Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Kennel Club of Pasadena

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • Show Information
    ATTENTION EXHIBITORS, Please allow extra time in driving to the show in Pasadena this weekend. They will be having other events at the Rose Bowl and there could possibly be traffic delays.

    List of Judges

    Mr. Irving Bonios1203 N. Kings Road #303
    West Hollywood, CA 90069
    Mrs. Loralei Dewe5916 Sunny Brook Lane
    Dixon, CA 95620
    Mr. Robert R. Frost1826 W. 400 N
    Greenfield, IN 46140
    Mr. Robert E. Hutton216 W. Kenwood Drive
    Louisville, KY 40214
    Mr. Kenneth B. Miller709 Waimea Drive
    El Cajon, CA 92019
    No No Classes
    Col. Joe B. PurkhiserP O Box 700410
    San Antonio, TX 78270
    Mrs. Betty S. Ribble13035 Via Caballo Rojo
    San Diego, CA 92129
    Mr. William R. RussellP.O. Box 2029
    Milton, WA 98354
    Mrs. Patricia A. SosaP.O. Box 159
    Mandeville, LA 70470
    Ms. Tink Ten Eyck12405 Venice Blvd #271
    Los Angeles, CA 90066
    Mr. Darryl Vice22075 Skyview Dr
    Palm Springs, CA 92262


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Irving Bonios
    Ring Steward: Doris Bandoian
    8:00 AM 
     4Brussels Griffon 1-2-(1-0)
     5Chihuahua (Long Coat) 1-0-(4-0)
     4Chihuahua (Smooth Coat) 1-1-(2-0)
     13Pomeranian 3-8-(1-1)
    9:00 AM 
     1Pekingese 0-0-(1-0)
     6Pug 3-2-(1-0)
     5Chinese Crested 0-0-(3-2)
     2English Toy Spaniel (B&PC) 0-0-(2-0)
     1English Toy Spaniel (KC&R) 0-1
     13Italian Greyhound 2-5-(2-2)-2BR
    10:00 AM 
     4Maltese 0-4
     2Japanese Chin 0-0-(2-0)
     6Manchester Terrier (Toy) 1-3-(2-0)
     3Toy Fox Terrier 1-1-(1-0)
     3Yorkshire Terrier 1-1-(1-0)
     8Miniature Pinscher 4-3-(1-0)
    11:00 AM 
     10Havanese 4-4-(2-0)
    11:25 AM 
      Lunch
    12:10 PM 
     22Papillon 7-11-(2-2)
    1:00 PM 
     3Silky Terrier 0-1-(1-1)
     15Cavalier King Charles Spaniel 5-7-1VB-(1-1)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Robert R. Frost
    Ring Steward: Ed Degner
    8:00 AM 
     8Rhodesian Ridgeback 2-4-(2-0)
     4Dachshund (Longhaired) 1-1-(1-1)
     6Dachshund (Smooth) 1-2-(1-2)
     6Dachshund (Wirehaired) 3-0-(1-2)
    9:00 AM 
     17Basset Hound 2-8-(5-2)
    9:40 AM 
     22Whippet 7-8-(2-5)
    10:30 AM 
     6Black and Tan Coonhound 0-2-(3-1)
     2Greyhound 0-1-(0-1)
     1Harrier 1-0
     1Ibizan Hound 0-0-(0-1)
     7Irish Wolfhound 2-5
     2Norwegian Elkhound 0-1-(0-1)
     2Otterhound 0-0-(2-0)
     1Pharaoh Hound 0-0-(1-0)
    11:20 AM 
     9Basenji 2-4-(1-2)
     4Beagle Thirteen Inches 1-3
     4Beagle Fifteen Inches 1-1-(1-1)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     4Bloodhound 2-0-(1-1)
     1Redbone Coonhound 0-0-(1-0)
     21Borzoi 8-10-(2-1)
    1:45 PM 
     1Scottish Deerhound 0-1
     10Afghan Hound 3-2-(3-2)
     18Saluki 5-9-(2-2)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Darryl Vice
    Ring Steward: Belle Stein
    8:00 AM 
     29French Bulldog 12-9-1VD-(5-2)
    9:10 AM 
     10Chinese Shar-Pei 2-3-(1-4)
     2Shiba-Inu 1-1
     6Xoloitzcuintli 2-3-(1-0)
     5Dalmatian 0-1-(3-1)
    10:05 AM 
     5Shih Tzu 2-2-(1-0)
     12Keeshond 4-6-(1-1)
     4Lhasa Apso 1-2-(1-0)
     5Coton de Tulear 0-3-(2-0)
    11:05 AM 
     1Finnish Spitz 0-0-(1-0)
     2Chow Chow 2-0
     4Schipperke 2-1-(0-1)
     14Bichon Frises 4-7-(1-2)
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Patricia A. Sosa
    Ring Steward: Michael Potter
    8:00 AM 
     14Bulldog 3-8-(3-0)
     6Standard Schnauzer 1-0-(2-3)
     4Bernese Mountain Dog 2-2
    9:00 AM 
     11Poodle (Toy) 3-6-(1-1)
     4Newfoundland 2-2
     4Dogue De Bordeaux 1-1-(1-1)
     7Bullmastiff 1-3-(2-1)
     4Leonberger 0-0-(0-4)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Robert E. Hutton
    10:20 AM 
     5Cairn Terrier 2-2-(1-0)
     1Fox Terrier (Wire) 0-0-(0-1)
     1Norwich Terrier 0-0-(0-1)
     17Scottish Terrier 6-6-(3-2)
    11:20 AM 
      Lunch
    12:05 PM 
     12West Highland White Terrier 5-5-(1-1)
     1Welsh Terrier 0-0-(0-1)
     6Soft Coated Wheaten Terrier 0-3-(1-2)
    12:50 PM 
     7Australian Terrier 0-1-(2-2)-2BR
     10Miniature Schnauzer 0-6-(3-1)
     2Parson Russell Terrier 1-1
    Ring No 5
    Judge: Mr. William R. Russell
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     4Labrador Retriever 0-4
     1Wirehaired Vizsla 0-0-(1-0)
     3Flat-Coated Retriever 1-2
     7Chesapeake Bay Retriever 1-4-(1-1)
     10Brittany 2-4-(1-3)
    9:00 AM 
     9Pointer 3-2-(2-2)
     1English Setter 0-0-(1-0)
     2Clumber Spaniel 1-1
     11English Cocker Spaniel 2-3-(3-2)
    9:55 AM 
     6German Shorthaired Pointer 3-2-(1-0)
     20German Wirehaired Pointer 8-8-(2-1)-1SD
    Ring No 5
    Judge: Col. Joe B. Purkhiser
    10:55 AM 
     4Australian Cattle Dog 1-1-(1-1)
     5Old English Sheepdog 3-0-(2-0)
     9Australian Shepherd 3-5-(1-0)
     9Bearded Collie 2-4-(2-1)
     11Belgian Tervuren 1-4-(4-2)
    12:20 PM 
      Lunch
    1:05 PM 
     13Shetland Sheepdog 5-7-(1-0)
     3Collie (Rough) 0-2-(1-0)
     4Collie (Smooth) 2-2
     6Briard 0-4-(2-0)
    2:05 PM 
     9Bouvier Des Flandres 4-2-(1-2)
     8Border Collie 4-3-(1-0)
     2American Hairless Terrier 0-2
     2Miniature American Shepherd 1-1
     2Sloughi 1-1
    3:00 PM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 6
    Judge: Col. Joe B. Purkhiser
    Ring Steward: Betsy Harvey
    8:00 AM 
     22Great Dane 8-9-(0-5)
    8:50 AM 
     21Boxer 2-15-(3-1)
    9:35 AM 
     1Dandie Dinmont Terrier 0-0-(1-0)
     6Greater Swiss Mountain Dog 2-2-(1-1)
     11Doberman Pinscher 3-4-(4-0)
    10:20 AM 
     2Cardigan Welsh Corgi 0-1-(1-0)
     8Pembroke Welsh Corgi 2-3-1VD-(1-1)
     2German Shepherd Dog 0-0-(2-0)
    Ring No 6
    Judge: Mr. William R. Russell
    10:55 AM 
     28Vizsla 8-10-(6-3)
    12 Noon 
     1Wirehaired Pointing Griffon 1-0
     4Weimaraner 1-1-(2-0)
     1Sussex Spaniel 0-0-(1-0)
     2Welsh Springer Spaniel 0-2
     7English Springer Spaniel 2-2-(2-1)
    12:35 PM 
      Lunch
    1:20 PM 
     1Cocker Spaniel (Ascob) 1-0
     20Golden Retriever 9-7-1VD-(3-0)
    Ring No 10
    Judge: Mr. Robert E. Hutton
    Ring Steward: Paul Garrity
    8:00 AM 
     5Rat Terrier 1-2-(1-1)
     4Russell Terriers 1-1-(1-1)
     9Border Terrier 3-4-(1-1)
     7Manchester Terrier (Standard) 0-2-(1-4)
    9:00 AM 
     3Staffordshire Bull Terriers 0-2-(1-0)
     4Airedale Terrier 1-0-(2-1)
     1Kerry Blue Terrier 0-1
     1Lakeland Terrier 0-0-(0-1)
     3Irish Terrier 0-1-(0-2)
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Loralei Dewe
    9:30 AM 
     8Rottweiler Sweepstakes 3-5
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Patricia A. Sosa
    10:00 AM 
     41Rottweiler 9-17-(10-5)
    11:40 AM 
      Lunch
    12:25 PM 
     4Poodle (Miniature) 0-1-(3-0)
     1Tibetan Mastiff 1-0
     1Giant Schnauzer 0-1
     3Akita 2-1
     2Alaskan Malamute 0-0-(0-2)
     3Anatolian Shepherd 1-0-(2-0)
     8Cane Corso 2-3-(3-0)
    1:15 PM 
     11Great Pyrenees 3-3-(4-1)
     6Portuguese Water Dog 2-3-(0-1)
     10Poodle (Standard) 2-7-(1-0)
    2:20 PM 
     9Samoyed 2-3-(4-0)
     14Siberian Husky 5-5-(2-2)
    Ring No 11
    Judge: Mrs. Betty S. Ribble
    Ring Steward: Barbara LaRandeau
    Ring Steward: Steve Lewin
    8:00 AM 
     18Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    10:35 AM 
     18Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
     8Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    Ring No 12
    Judge: Mr. Kenneth B. Miller
    Ring Steward: Carole Foth
    Ring Steward: Carl Wright
    Ring Steward: Doris Schlicht
    8:00 AM 
     4Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    8:35 AM 
     7Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    9:30 AM 
     3Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 14
    Judge: 10 Minutes Prior to Rally
    Ring Steward: Carroll Brown
    Ring Steward: Ruth Nunn
    Ring Steward: Daphne Bell
    Ring Steward: Rex Mincheff
    6:00 AM 
    Ring No 14
    Judge: Ms. Tink Ten Eyck
    8:00 AM 
     4Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    8:20 AM 
     11Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    9:00 AM 
     2Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    9:15 AM 
     12Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    9:55 AM 
     3Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Additional Information & Notices
    SATURDAY

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.

    Variety Group Judging will start at 2:00 p.m. in Rings 3 and 4. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Terriers Mr. Vice
    Toys Mr. Bonios*
    Hounds Mr. Russell
    NonSporting Mr. Frost
    Sporting Col. Purkhiser
    Working Mrs. Sosa*
    Herding Col. Purkhiser
    Best Brace In Show, Best In Show Mr. Hutton

    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.

    NEW EXHIBITOR BRIEFING
    A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.

    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show. Under Chapter 7, Section 13 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made.
    Col. Purkhiser will judge Boxers and Doberman Pinschers in place of Mrs. Sosa.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Afghan Hound101:45 PM2
    Airedale Terrier49:00 AM10
    Akita312:25 PM10
    Alaskan Malamute212:25 PM10
    American Hairless Terrier22:05 PM5
    Anatolian Shepherd312:25 PM10
    Australian Cattle Dog410:55 AM5
    Australian Shepherd910:55 AM5
    Australian Terrier712:50 PM4
    Basenji911:20 AM2
    Basset Hound179:00 AM2
    Beagle Thirteen Inches411:20 AM2
    Beagle Fifteen Inches411:20 AM2
    Bearded Collie910:55 AM5
    Belgian Tervuren1110:55 AM5
    Bernese Mountain Dog48:00 AM4
    Bichon Frises1411:05 AM3
    Black and Tan Coonhound610:30 AM2
    Bloodhound412:45 PM2
    Border Collie82:05 PM5
    Border Terrier98:00 AM10
    Borzoi2112:45 PM2
    Bouvier Des Flandres92:05 PM5
    Boxer218:50 AM6
    Briard61:05 PM5
    Brittany108:00 AM5
    Brussels Griffon48:00 AM1
    Bulldog148:00 AM4
    Bullmastiff79:00 AM4
    Cairn Terrier510:20 AM4
    Cane Corso812:25 PM10
    Cardigan Welsh Corgi210:20 AM6
    Cavalier King Charles Spaniel151:00 PM1
    Chesapeake Bay Retriever78:00 AM5
    Chihuahua (Long Coat)58:00 AM1
    Chihuahua (Smooth Coat)48:00 AM1
    Chinese Crested59:00 AM1
    Chinese Shar-Pei109:10 AM3
    Chow Chow211:05 AM3
    Clumber Spaniel29:00 AM5
    Cocker Spaniel (Ascob)11:20 PM6
    Collie (Rough)31:05 PM5
    Collie (Smooth)41:05 PM5
    Coton de Tulear510:05 AM3
    Dachshund (Longhaired)48:00 AM2
    Dachshund (Smooth)68:00 AM2
    Dachshund (Wirehaired)68:00 AM2
    Dalmatian59:10 AM3
    Dandie Dinmont Terrier19:35 AM6
    Doberman Pinscher119:35 AM6
    Dogue De Bordeaux49:00 AM4
    English Cocker Spaniel119:00 AM5
    English Setter19:00 AM5
    English Springer Spaniel712 Noon6
    English Toy Spaniel (B&PC)29:00 AM1
    English Toy Spaniel (KC&R)19:00 AM1
    Finnish Spitz111:05 AM3
    Flat-Coated Retriever38:00 AM5
    Fox Terrier (Wire)110:20 AM4
    French Bulldog298:00 AM3
    German Shepherd Dog210:20 AM6
    German Shorthaired Pointer69:55 AM5
    German Wirehaired Pointer209:55 AM5
    Giant Schnauzer112:25 PM10
    Golden Retriever201:20 PM6
    Great Dane228:00 AM6
    Great Pyrenees111:15 PM10
    Greater Swiss Mountain Dog69:35 AM6
    Greyhound210:30 AM2
    Harrier110:30 AM2
    Havanese1011:00 AM1
    Ibizan Hound110:30 AM2
    Irish Terrier39:00 AM10
    Irish Wolfhound710:30 AM2
    Italian Greyhound139:00 AM1
    Japanese Chin210:00 AM1
    Keeshond1210:05 AM3
    Kerry Blue Terrier19:00 AM10
    Labrador Retriever48:00 AM5
    Lakeland Terrier19:00 AM10
    Leonberger49:00 AM4
    Lhasa Apso410:05 AM3
    Maltese410:00 AM1
    Manchester Terrier (Standard)78:00 AM10
    Manchester Terrier (Toy)610:00 AM1
    Miniature American Shepherd22:05 PM5
    Miniature Pinscher810:00 AM1
    Miniature Schnauzer1012:50 PM4
    Newfoundland49:00 AM4
    Norwegian Elkhound210:30 AM2
    Norwich Terrier110:20 AM4
    Novice Junior Class23:00 PM5
    Novice Class A39:30 AM12
    Novice Class B810:35 AM11
    Old English Sheepdog510:55 AM5
    Open Junior Class13:00 PM5
    Open Class A78:35 AM12
    Open Class B1810:35 AM11
    Open Intermediate Class43:00 PM5
    Open Senior Class63:00 PM5
    Otterhound210:30 AM2
    Papillon2212:10 PM1
    Parson Russell Terrier212:50 PM4
    Pekingese19:00 AM1
    Pembroke Welsh Corgi810:20 AM6
    Pharaoh Hound110:30 AM2
    Pointer99:00 AM5
    Pomeranian138:00 AM1
    Poodle (Miniature)412:25 PM10
    Poodle (Standard)101:15 PM10
    Poodle (Toy)119:00 AM4
    Portuguese Water Dog61:15 PM10
    Pug69:00 AM1
    Rally Novice A39:55 AM14
    Rally Novice B129:15 AM14
    Rally Advanced A29:00 AM14
    Rally Advanced B118:20 AM14
    Rally Excellent B48:00 AM14
    Rat Terrier58:00 AM10
    Redbone Coonhound112:45 PM2
    Rhodesian Ridgeback88:00 AM2
    Rottweiler4110:00 AM10
    Rottweiler Sweepstakes89:30 AM10
    Russell Terriers48:00 AM10
    Saluki181:45 PM2
    Samoyed92:20 PM10
    Schipperke411:05 AM3
    Scottish Deerhound11:45 PM2
    Scottish Terrier1710:20 AM4
    Shetland Sheepdog131:05 PM5
    Shiba-Inu29:10 AM3
    Shih Tzu510:05 AM3
    Siberian Husky142:20 PM10
    Silky Terrier31:00 PM1
    Sloughi22:05 PM5
    Soft Coated Wheaten Terrier612:05 PM4
    Staffordshire Bull Terriers39:00 AM10
    Standard Schnauzer68:00 AM4
    Sussex Spaniel112 Noon6
    The Master Class23:00 PM5
    Tibetan Mastiff112:25 PM10
    Toy Fox Terrier310:00 AM1
    Utility Class A48:00 AM12
    Utility Class B188:00 AM11
    Vizsla2810:55 AM6
    Weimaraner412 Noon6
    Welsh Springer Spaniel212 Noon6
    Welsh Terrier112:05 PM4
    West Highland White Terrier1212:05 PM4
    Whippet229:40 AM2
    Wirehaired Pointing Griffon112 Noon6
    Wirehaired Vizsla18:00 AM5
    Xoloitzcuintli69:10 AM3
    Yorkshire Terrier310:00 AM1


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved