Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Kennel Club of Pasadena

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mrs. Nancy E. Craig1219 E Cactus Valley Dr
    Kingman, AZ 86409
    Ms. Paullet DeLong19500 Clement Dr.
    Castro Valley, CA 94552
    Mr. Ronald Freeman654 White Cap Dr
    Ventura, CA 93003
    Mr. Lou M. Guerrero15555 Main St, Suite D4, PMB 202
    Hesperia, CA 92345
    Miss Bonnie Lee7809 Sand Harbor Court
    Las Vegas, NV 89128
    Mr. Jake LumPO Box 4634
    Kaneohe, HI 96744
    Mrs. Doety Marks22311 Eagle Rock Way
    Laguna Beach, CA 92651
    Mrs. Marilyn Mayfield3282 Calle de Debesa
    Camarillo, CA 93010
    Ms. Carol Jean Nelson12382 FM 114
    Avery, TX 75554
    Mrs. Pamela B. Peat10360 E. Raintree Dr
    Scottsdale, AZ 85255
    Mrs. Keiko Shimizu40 Colorido
    Rancho St Margarita, CA 92688
    Mrs. Debra Thornton581 Blacks Ln
    Scottsville, VA 24590
    Mr. Jerry M. Watson130 Carrington St
    Savannah, TN 38372
    Mr. Robert P. Widden28873 Michelle Dr
    Agoura Hills, CA 91301

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Pamela B. Peat
    Ring Steward: Ellen Petryca
    8:00 AM 
     21French Bulldog 9-7-(0-5)
     5Boston Terrier 1-3-(0-1)
    9:00 AM 
     1Bulldog 0-0-(1-0)
     9Keeshond 2-1-(3-3)
     8Poodle (Toy) 1-5-(1-1)
     11Dalmatian 4-1-(2-4)
    10:10 AM 
     7Poodle (Miniature) 2-4-(1-0)
     1Lowchen 0-0-(1-0)
     1Coton de Tulear 0-0-(0-1)
     8Lhasa Apso 3-3-(2-0)
    10:55 AM 
     9Bichon Frise 0-5-(4-0)
     2Tibetan Terrier 0-0-(0-2)
     8Poodle (Standard) 2-5-(0-1)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Marilyn Mayfield
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     7Miniature American Shepherd 2-2-(1-2)
     2Cardigan Welsh Corgi 0-1-(1-0)
     1Pumi 1-0
     3Puli 1-1-(1-0)
     11Belgian Tervuren 6-2-(0-2)
    9:00 AM 
     6Australian Cattle Dog 0-1-(2-3)
     8Australian Shepherd 3-2-(2-1)
     5Bearded Collie 3-0-(1-1)
     7Border Collie 0-3-(2-2)
    10:00 AM 
     4Old English Sheepdog 1-2-(0-1)
     5Shetland Sheepdog 1-4
     5Bouvier Des Flandres 3-0-(2-0)
     3German Shepherd Dog 1-1-(0-1)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Ronald Freeman
    10:45 AM 
     27Boxer 5-16-(2-4)
    11:50 AM 
     3Bernese Mountain Dog 2-1
     3Mastiff 0-2-(1-0)
     9Rottweiler 4-3-(1-1)
     3Tibetan Mastiff 0-2-(1-0)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Debra Thornton
    Ring Steward: Donald Petryca
    9:00 AM 
     3Alaskan Malamute 0-0-(1-2)
     1Boerboel 0-1
     10Cane Corso 3-4-(2-1)
     6Great Pyrenees 1-1-(2-2)
     6Siberian Husky 1-1-(3-1)
    10:00 AM 
     6Russell Terriers 0-1-(1-2)-2BR
     2Doberman Pinscher 0-1-(1-0)
     3Greater Swiss Mountain Dog 1-0-(1-1)
     8Newfoundland 1-3-(3-1)
     3Portuguese Water Dog 0-0-(2-1)
     5Samoyed 0-4-(1-0)
     1Standard Schnauzer 0-0-(1-0)
    11:00 AM 
     14Soft Coated Wheaten Terrier 0-6-(3-5)
     3Miniature Schnauzer 1-1-(0-1)
     1Norfolk Terrier 0-0-(0-1)
     3Sealyham Terrier 0-2-(1-0)
     3West Highland White Terrier 0-0-(1-2)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Lou M. Guerrero
    Ring Steward: Janet Georgeanne
    8:00 AM 
     13Rhodesian Ridgeback 1-7-(4-1)
     11Borzoi 3-5-(1-2)
     2Black and Tan Coonhound 0-0-(1-1)
    9:00 AM 
     1Beagle Thirteen Inches 0-0-(0-1)
     3Beagle Fifteen Inches 0-0-(2-1)
     4Dachshund (Longhaired) 2-0-(2-0)
     3Dachshund (Smooth) 0-2-(0-1)
     5Dachshund (Wirehaired) 0-1-(1-3)
     9Basenji 5-2-(1-1)
    10:00 AM 
     2Portuguese Podengo Pequeno 0-0-(1-1)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(0-1)
     1American Foxhound 1-0
     1Grand Basset Griffon Vendeen 1-0
     1Greyhound 1-0
     5Irish Wolfhound 0-2-(2-1)
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     1Pharaoh Hound 0-0-(0-1)
     6Saluki 1-2-(3-0)
    10:50 AM 
     1Scottish Deerhound 0-1
     4Sloughi 3-1
     11Basset Hound 4-1-(4-2)
     14Whippet 0-7-(3-3)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Jake Lum
    Ring Steward: Jean Raba
    9:00 AM 
     1Novice Junior Class
     3Novice Intermediate Class
     2Open Junior Class
     3Open Intermediate Class
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Doety Marks
    9:30 AM 
     6Bullmastiff 1-2-(0-3)
     4Great Dane 1-2-(1-0)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Robert P. Widden
    10:00 AM 
     5American Hairless Terrier 3-2
     9Scottish Terrier 2-4-(2-1)
    Ring No 5
    Judge: Ms. Carol Jean Nelson
    10:40 AM 
     2American Staffordshire Terrier 1-1
     1Bull Terrier (Colored) 1-0
     1Kerry Blue Terrier 1-0
     1Staffordshire Bull Terriers 0-1
     4Lakeland Terrier 2-1-(1-0)
     4Australian Terrier 0-2-(1-1)
    11:15 AM 
     8Border Terrier 1-5-(2-0)
     1Fox Terrier (Smooth) 0-0-(0-1)
     1Fox Terrier (Wire) 0-0-(1-0)
     3Parson Russell Terrier 0-2-(1-0)
     2Rat Terrier 2-0
     11Cairn Terrier 2-4-(3-2)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Jerry M. Watson
    Ring Steward: Lafayette McGowan
    8:00 AM 
     9Labrador Retriever 3-5-(1-0)
     11Flat-Coated Retriever 1-4-(5-1)
     4Weimaraner 1-1-(0-2)
     3Wirehaired Pointing Griffon 0-1-(0-2)
    9:00 AM 
     2Lagotto Romagnolo 2-0
     1Nederlandse Kooikerhondjes 1-0
     3Pointer 1-1-(1-0)
     4German Shorthaired Pointer 1-3
     1Collie (Rough) 0-0-(1-0)
     2Belgian Malinois 0-1-(1-0)
     9Briard 3-4-(2-0)
     4Irish Setter 1-0-(2-1)
    10:00 AM 
     12Brittany 2-4-(2-3)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Keiko Shimizu
    10:30 AM 
     14Vizsla Sweepstakes 6-8
    Ring No 6
    Judge: Mr. Jerry M. Watson
    11:00 AM 
     30Vizsla 9-11-(5-5)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     7English Springer Spaniel 1-3-(3-0)
     20Golden Retriever 6-7-(5-2)
    2:05 PM 
     1Field Spaniel 0-0-(1-0)
     1English Setter 0-0-(1-0)
     10Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 2-6-(1-1)
     8English Cocker Spaniel 4-1-(3-0)
     1Cocker Spaniel (Black) 0-0-(1-0)
     3Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-2-(1-0)
    Ring No 7
    Judge: Ms. Paullet DeLong
    Ring Steward: John Kunipo
    9:00 AM 
     5Miniature Pinscher 2-1-(2-0)
     6Papillon 1-3-(1-1)
     3Pekingese 1-1-(1-0)
     1Manchester Terrier (Toy) 0-0-(1-0)
     1Brussels Griffon 0-1
     7Chinese Crested 2-3-(0-2)
     3Italian Greyhound 0-0-(0-3)
    10:00 AM 
     1Dutch Shepherd 0-1
     1Peruvian Inca Orchid 0-1
     1Chihuahua (Smooth Coat) 0-1
     9Chihuahua (Long Coat) 3-4-(2-0)
     6Pug 3-3
     4Pomeranian 2-1-(1-0)
     2Silky Terrier 1-0-(1-0)
    11:00 AM 
     11Cavalier King Charles Spaniel 4-5-(0-2)
     3Havanese 1-2
     5Maltese 2-2-(1-0)
     4Afghan Hound 1-0-(2-1)
    Ring No 9
    Judge: Miss Bonnie Lee
    Ring Steward: Doris Schlicht
    Ring Steward: Carl Wright
    Ring Steward: Barbara LaRandeau
    8:00 AM 
     18Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    10:35 AM 
     4Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    11:10 AM 
     21Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
     6Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Nancy E. Craig
    Ring Steward: Carroll Brown
    Ring Steward: Susan Nikkel
    Ring Steward: Steve Lewin
    8:00 AM 
     10Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    8:35 AM 
     9Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     12Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     4Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
    9:45 AM 
     10Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
    10:15 AM 
     6Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     7Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    11:50 AM 
     3Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     3Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SUNDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order. Variety Group Judging will start at 1 pm in Rings 3 and 4. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time. Hounds Mr. Guerrero
    Working Mrs. Thornton
    Terriers Mr.Widden
    Toys Mrs. Nelson
    NonSporting Ms. DeLong
    Herding Mrs. Mayfield
    Sporting Mr. Watson
    Best Brace In Show, Best In Show Mrs. Peat
    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made.
    Pamela Peat will judge Poodles. Carol Jean Nelson will judge the remainder of his assignment (Best In Show, Airedale, American Staffordshire, Australian, Border, Cairn, Bull (Colored, White), Fox (Smooth), Glen of Imaal, Irish, Kerry, Lakeland, Mini Bull, Parson Russell, Rat, Staffordshire Bull, Wire Fox.
    Carol Jean Nelson will judge Toy Group and Tibetan Spaniels. Pamela Peat will judge the remainder of her assignment (American Eskimo, Bichon, Boston, Bulldog, Chinese Shar Pei, Chow, Coton, Dalmatian, Finnish, French Bulldog, Keeshond, Lhasa, Lowchen, Norwegian Lundehund, Schipperke, Shiba Inu, Tibetan Terrier, Xolo).
    Mr. Ron Freeman will judge Bernese Mtn. Dogs, Boxers, Kuvaszok, Mastiffs, Rottweilers, and Tibetan Mastiffs in place of Ms. Debra Thornton.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Afghan Hound411:00 AM7
    Alaskan Malamute39:00 AM3
    American Foxhound110:00 AM4
    American Hairless Terrier510:00 AM5
    American Staffordshire Terrier210:40 AM5
    Australian Cattle Dog69:00 AM2
    Australian Shepherd89:00 AM2
    Australian Terrier410:40 AM5
    Basenji99:00 AM4
    Basset Hound1110:50 AM4
    Beagle Thirteen Inches19:00 AM4
    Beagle Fifteen Inches39:00 AM4
    Bearded Collie59:00 AM2
    Beginner Novice A311:50 AM10
    Beginner Novice B311:50 AM10
    Belgian Malinois29:00 AM6
    Belgian Tervuren118:00 AM2
    Bernese Mountain Dog311:50 AM2
    Bichon Frise910:55 AM1
    Black and Tan Coonhound28:00 AM4
    Boerboel19:00 AM3
    Border Collie79:00 AM2
    Border Terrier811:15 AM5
    Borzoi118:00 AM4
    Boston Terrier58:00 AM1
    Bouvier Des Flandres510:00 AM2
    Boxer2710:45 AM2
    Briard99:00 AM6
    Brittany1210:00 AM6
    Brussels Griffon19:00 AM7
    Bull Terrier (Colored)110:40 AM5
    Bulldog19:00 AM1
    Bullmastiff69:30 AM5
    Cairn Terrier1111:15 AM5
    Cane Corso109:00 AM3
    Cardigan Welsh Corgi28:00 AM2
    Cavalier King Charles Spaniel1111:00 AM7
    Chihuahua (Long Coat)910:00 AM7
    Chihuahua (Smooth Coat)110:00 AM7
    Chinese Crested79:00 AM7
    Cocker Spaniel (Black)12:05 PM6
    Cocker Spaniel (Parti-Color)32:05 PM6
    Collie (Rough)19:00 AM6
    Coton de Tulear110:10 AM1
    Dachshund (Longhaired)49:00 AM4
    Dachshund (Smooth)39:00 AM4
    Dachshund (Wirehaired)59:00 AM4
    Dalmatian119:00 AM1
    Doberman Pinscher210:00 AM3
    Dutch Shepherd110:00 AM7
    English Cocker Spaniel82:05 PM6
    English Setter12:05 PM6
    English Springer Spaniel71:00 PM6
    Field Spaniel12:05 PM6
    Flat-Coated Retriever118:00 AM6
    Fox Terrier (Smooth)111:15 AM5
    Fox Terrier (Wire)111:15 AM5
    French Bulldog218:00 AM1
    German Shepherd Dog310:00 AM2
    German Shorthaired Pointer49:00 AM6
    Golden Retriever201:00 PM6
    Grand Basset Griffon Vendeen110:00 AM4
    Great Dane49:30 AM5
    Great Pyrenees69:00 AM3
    Greater Swiss Mountain Dog310:00 AM3
    Greyhound110:00 AM4
    Havanese311:00 AM7
    Irish Setter49:00 AM6
    Irish Wolfhound510:00 AM4
    Italian Greyhound39:00 AM7
    Keeshond99:00 AM1
    Kerry Blue Terrier110:40 AM5
    Labrador Retriever98:00 AM6
    Lagotto Romagnolo29:00 AM6
    Lakeland Terrier410:40 AM5
    Lhasa Apso810:10 AM1
    Lowchen110:10 AM1
    Maltese511:00 AM7
    Manchester Terrier (Toy)19:00 AM7
    Mastiff311:50 AM2
    Miniature American Shepherd78:00 AM2
    Miniature Pinscher59:00 AM7
    Miniature Schnauzer311:00 AM3
    Nederlandse Kooikerhondjes19:00 AM6
    Newfoundland810:00 AM3
    Norfolk Terrier111:00 AM3
    Norwegian Elkhound110:00 AM4
    Novice Junior Class19:00 AM5
    Novice Class B711:00 AM10
    Novice Intermediate Class39:00 AM5
    Old English Sheepdog410:00 AM2
    Open Junior Class29:00 AM5
    Open Class A611:10 AM9
    Open Class B2111:10 AM9
    Open Intermediate Class39:00 AM5
    Papillon69:00 AM7
    Parson Russell Terrier311:15 AM5
    Pekingese39:00 AM7
    Peruvian Inca Orchid110:00 AM7
    Petit Basset Griffon Vendeens110:00 AM4
    Pharaoh Hound110:00 AM4
    Pointer39:00 AM6
    Pomeranian410:00 AM7
    Poodle (Miniature)710:10 AM1
    Poodle (Standard)810:55 AM1
    Poodle (Toy)89:00 AM1
    Portuguese Podengo Pequeno210:00 AM4
    Portuguese Water Dog310:00 AM3
    Pug610:00 AM7
    Puli38:00 AM2
    Pumi18:00 AM2
    Rally Novice B610:15 AM10
    Rally Intermediate109:45 AM10
    Rally Advanced A49:00 AM10
    Rally Advanced B129:00 AM10
    Rally Excellent B98:35 AM10
    Rally Master108:00 AM10
    Rat Terrier211:15 AM5
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)102:05 PM6
    Rhodesian Ridgeback138:00 AM4
    Rottweiler911:50 AM2
    Russell Terriers610:00 AM3
    Saluki610:00 AM4
    Samoyed510:00 AM3
    Scottish Deerhound110:50 AM4
    Scottish Terrier910:00 AM5
    Sealyham Terrier311:00 AM3
    Shetland Sheepdog510:00 AM2
    Siberian Husky69:00 AM3
    Silky Terrier210:00 AM7
    Sloughi410:50 AM4
    Soft Coated Wheaten Terrier1411:00 AM3
    Staffordshire Bull Terriers110:40 AM5
    Standard Schnauzer110:00 AM3
    Tibetan Mastiff311:50 AM2
    Tibetan Terrier210:55 AM1
    Utility Class A410:35 AM9
    Utility Class B188:00 AM9
    Vizsla3011:00 AM6
    Vizsla Sweepstakes1410:30 AM6
    Weimaraner48:00 AM6
    West Highland White Terrier311:00 AM3
    Whippet1410:50 AM4
    Wirehaired Pointing Griffon38:00 AM6


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved