Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Ventura Co. Dog Fanciers Assoc

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    JP in PDF for Judging Program page on website:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mrs. Ginny (Virginia) Altman771 Gramsie Rd
    Shoreview, MN 55126
    Mr. Kenneth E. Berg136 Longfield Place
    Moraga, CA 94556
    Mrs. Eva E. Berg136 Longfield Pl
    Moraga, CA 94556
    Mrs. Linda Clark9370 S. Union Ave
    Tulsa, OK 74132
    Mrs. Carole Corbin123 Hillside Ln
    Saylorsburg, PA 18353
    Dr. Troy Clifford Dargin780 Riverside Dr. Apt 11f
    New York, NY 10032
    Ms. Gay H. Dunlap80519 Aveenida Camarillo
    Indio, CA 92203
    Mrs. Patricia (Pat) Hastings17195 SW Division
    Aloha, OR 97007
    Mrs. Janice M Leonard1749 S. Dallas St
    Denver, CO 80247
    Mr. Richard J. Lewis150 Quail Ridge Rd
    Selah, WA 98942
    Miss Sandra M. Lex70 Enfield Av
    Toronto, Ontario M8W 1T9
    CANADA
    Ms. Elizabeth "Lani" McKennon1014 N. Catalina St
    Burbank, CA 91505
    Mrs. Brenda Newcomb262 NE Cerritos
    Palm Springs, CA 92262
    Dr. Roger S. Pritchard310 S. Sooner Rd
    Mid West City, OK 73110
    Ms. Robin Rhoden8083 W. 98th Ave
    Westminster, CO 80021
    Ms. Amy Sorbie4186 S Pagosa Ct
    Aurora, CO 80013

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Brenda Newcomb
    Ring Steward: Bill Dumas
    8:00 AM 
     37Bulldog 14-14-(6-3)
    9:30 AM 
     1Lhasa Apso 0-0-(1-0)
     4Lowchen 1-3
     3Shiba-Inu 0-1-(2-0)
     5Boston Terrier 1-2-(1-1)
    10:00 AM 
     27Chinese Shar-Pei 5-7-(5-10)
     3Coton de Tulear 1-2
    12:45 PM 
     1Chow Chow 0-0-(1-0)
     2Finnish Spitz 0-0-(1-1)
     15Bichon Frises 3-9-(1-2)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Janice M Leonard
    Ring Steward: Margaret Hodge
    10:00 AM 
     11Pug 3-6-(2-0)
     4Schipperke 2-0-(1-1)
     5Tibetan Terrier 0-1-(1-3)
     10Keeshond 1-4-(4-1)
     2Gordon Setter 1-0-(1-0)
     7Irish Setter 0-0-(4-3)
    11:30 AM 
      Lunch
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
    12:15 PM 
     4West Highland White Terrier 2-0-(1-1)
     4Welsh Terrier 0-3-(0-1)
     1Sealyham Terrier 0-0-(1-0)
     5Scottish Terrier 0-2-(1-2)
     4Russell Terriers 1-2-(1-0)
     1Rat Terrier 0-1
    1:00 PM 
     3Norwich Terrier 0-0-(1-2)
     10Miniature Schnauzer 3-1-(5-1)
     7Border Terrier 1-2-(4-0)
     2Miniature Bull Terrier 0-0-(1-1)
     1Lakeland Terrier 0-0-(1-0)
     3Kerry Blue Terrier 0-0-(3-0)
    Ring No 4
    Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
    Ring Steward: Jean Raba
    9:00 AM 
     5Toy Fox Terrier 0-4-(1-0)
     6Pekingese 3-1-(1-1)
     7Chihuahua (Long Coat) 3-1-(2-1)
     5Chihuahua (Smooth Coat) 2-0-(3-0)
    10:00 AM 
     10Poodle (Toy) 1-7-(1-1)
     7Havanese 3-1-(1-2)
     7Maltese 1-5-(0-1)
    11:00 AM 
     12Poodle (Miniature) 2-6-(3-1)
     1Silky Terrier 0-0-(1-0)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:45 PM 
     1English Toy Spaniel (B&PC) 1-0
     13Cavalier King Charles Spaniel 2-4-(4-3)
     17Poodle (Standard) 3-10-(1-3)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Kenneth E. Berg
    Ring Steward: Lorraine Ebdon
    8:00 AM 
     3Lagotto Romagnolo 1-1-(0-1)
     1Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 0-0-(1-0)
     11German Shorthaired Pointer 3-3-(3-2)
     4Airedale Terrier 1-1-(1-1)
    8:50 AM 
     1Fox Terrier (Smooth) 0-0-(0-1)
     2Manchester Terrier (Standard) 0-0-(2-0)
     1Norfolk Terrier 0-0-(0-1)
     1Parson Russell Terrier 0-0-(0-1)
     6Manchester Terrier (Toy) 0-2-(1-3)
     13Papillon 1-6-(5-1)
    9:50 AM 
     19Italian Greyhound 1-7-1VD-(5-5)
     5Soft Coated Wheaten Terrier 0-3-(2-0)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Carole Corbin
    Ring Steward: Randy Graves
    8:00 AM 
     48French Bulldog 21-19-1VB-(5-2)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Linda Clark
    10:30 AM 
     2Collie (Rough) 1-0-(0-1)
     1Collie (Smooth) 1-0
     9Miniature American Shepherd 4-1-(1-3)
     11Shetland Sheepdog 4-6-(0-1)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     1Novice Junior Class
     1Novice Intermediate Class
     2Open Junior Class
     13Open Intermediate Class
     10Open Senior Class
     1The Master Class
    Ring No 7
    Judge: Ms. Gay H. Dunlap
    Ring Steward: Sandra Groeschel
    8:00 AM 
     8Miniature Pinscher 1-3-(2-2)
     8Japanese Chin 2-3-(1-2)
     4Chinese Crested 0-2-(1-1)
     2Brussels Griffon 0-0-(1-1)
     4Affenpinscher 2-2
    9:00 AM 
     7Pomeranian 1-4-(2-0)
     19Dachshund (Longhaired) 6-6-(5-2)
    10:00 AM 
     7Dachshund (Smooth) 1-1-(1-4)
     17Dachshund (Wirehaired) 3-4-(6-4)
    11:00 AM 
     9Afghan Hound 2-2-(4-1)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Eva E. Berg
    Ring Steward: Carolyn Alexander
    8:00 AM 
     8Petit Basset Griffon Vendeens 2-5-(0-1)
     1Ibizan Hound 0-0-(0-1)
     4Bluetick Coonhound 0-0-(1-3)
     1Irish Red & White Setters 1-0
     3Black and Tan Coonhound 0-2-(1-0)
     1Sussex Spaniel 0-0-(1-0)
     4English Springer Spaniel 0-2-1VB-(0-1)
     1Clumber Spaniel 0-1
     4Pointer 1-2-(1-0)
    9:00 AM 
     1Irish Water Spaniel 0-0-(0-1)
     1German Wirehaired Pointer 0-0-(1-0)
     18Brittany 4-10-(3-1)
    9:50 AM 
     9Chesapeake Bay Retriever 4-2-(1-2)
     2Cocker Spaniel (Black) 1-1
     2Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(2-0)
     1Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-0)
    10:25 AM 
     52English Cocker Spaniel 16-24-(6-5)
    12:30 PM 
      Lunch
    Ring No 9
    Judge: Mr. Richard J. Lewis
    Ring Steward: Doris Bandoian
    8:00 AM 
     53Boxer 12-29-(6-6)
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Brenda Newcomb
    11:10 AM 
     22Dalmatian 6-4-(8-4)
    12 Noon 
      Lunch
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Eva E. Berg
    1:15 PM 
     1Redbone Coonhound 0-0-(0-1)
     4Greyhound 0-1-(1-2)
     4Irish Wolfhound 1-1-(1-1)
     4Pharaoh Hound 0-1-(2-1)
     6Saluki 2-2-(1-1)
     2Anatolian Shepherd 0-0-(1-1)
     8Bernese Mountain Dog 3-4-(1-0)
     8Black Russian Terrier 3-2-(1-2)
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     15Bullmastiff 4-7-(3-1)
     12Alaskan Malamute 1-1-(6-4)
    9:05 AM 
     26Samoyed 8-8-(5-5)
    10:05 AM 
     21Doberman Pinscher 8-7-1VD-(3-2)
    10:55 AM 
     14Great Pyrenees 3-4-(5-2)
    11:30 AM 
      Lunch
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Janice M Leonard
    12:15 PM 
     2English Setter 0-0-(2-0)
     28Golden Retriever 8-14-(4-2)
    Ring No 11
    Judge: Miss Sandra M. Lex
    Ring Steward: Lori Frost
    8:00 AM 
     28Labrador Retriever 11-15-(1-1)
    9:05 AM 
     2Flat-Coated Retriever 0-0-(1-1)
     3Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(1-2)
     16Weimaraner 2-6-1VD-(4-3)
    10:00 AM 
     10Vizsla 2-2-(4-2)
    Ring No 12
    Judge: Mrs. Ginny (Virginia) Altman
    Ring Steward: David Alexander
    8:00 AM 
     4Cardigan Welsh Corgi 1-2-(1-0)
     8Pembroke Welsh Corgi 2-4-(1-1)
     15Bouvier Des Flandres 7-3-(2-3)
    9:05 AM 
     4Beauceron 2-2
     19Australian Shepherd 5-10-(1-3)
    10:00 AM 
     24Belgian Tervuren 12-3-(3-6)
    10:55 AM 
     34Australian Cattle Dog 7-12-(6-7)
    12:15 PM 
     12Old English Sheepdog 6-2-(2-2)
     3Bearded Collie 0-1-(1-1)
     11Briard 3-3-(4-1)
    Ring No 14
    Judge: Mr. Richard J. Lewis
    Ring Steward: Michael Potter
    10:15 AM 
     27Border Collie 8-11-(3-5)
    11:20 AM 
     15Berger Picard 2-8-(5-0)
     11Cane Corso 2-3-(4-2)
    12:20 PM 
      Lunch
    1:05 PM 
     29Great Dane 11-9-(7-2)
    Ring No 15
    Judge: Ms. Amy Sorbie
    Ring Steward: Jennifer Constantinidis
    8:00 AM 
     20Rhodesian Ridgeback 6-10-(3-1)
    8:50 AM 
     6Beagle Thirteen Inches 1-2-(1-2)
     4Beagle Fifteen Inches 3-0-(1-0)
     19Borzoi 4-8-(4-3)
    10:00 AM 
     7Basset Hound 0-3-1VB-(0-3)
     11Basenji 4-2-(3-2)
    Ring No 15
    Judge: Ms. Robin Rhoden
    10:45 AM 
     1Norwegian Elkhound Veteran Sweepstakes 1-0
    Ring No 15
    Judge: Ms. Amy Sorbie
    10:50 AM 
     7Norwegian Elkhound 3-2-(1-1)
     24Bloodhound 5-5-1VD-2VB-(6-5)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     36Whippet 10-16-(4-5)
     2Otterhound 1-0-(1-0)
     1Portuguese Podengo Pequeno 0-0-(1-0)
    Ring No 16
    Judge: Dr. Roger S. Pritchard
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     9Dogue De Bordeaux 2-3-(3-1)
     3German Pinscher 0-0-(2-1)
     6Greater Swiss Mountain Dog 3-1-(2-0)
     6Mastiff 2-1-(1-2)
    9:00 AM 
     3Giant Schnauzer 1-0-(1-1)
     5Newfoundland 2-1-(2-0)
     6Portuguese Water Dog 2-0-(3-1)
     4ST. Bernard 0-2-(0-2)
     2Grand Basset Griffon Vendeen 1-1
     1Peruvian Inca Orchid 0-1
     1Nederlandse Kooikerhondjes 1-0
    9:50 AM 
     21Rottweiler 4-12-(4-1)
    10:40 AM 
     10Siberian Husky 1-4-(4-1)
     14Standard Schnauzer 0-2-1VB-(7-4)
    Ring No 17
    Judge: Mrs. Carole Corbin
    Ring Steward: Lori Frost
    11:00 AM 
     20German Shepherd Dog 11-6-(3-0)
     2Belgian Malinois 0-1-(0-1)
     7Belgian Sheepdog 1-1-(3-2)

    Top

    Additional Information & Notices

    FRIDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    NOHS Groups will start at 1:30 pm in Rings 7-8.
    NonSporting Mrs. Corbin
    Toys Mrs. Leonard
    Sporting Mrs. Clark
    Herding Mrs. Altman
    Terriers Ms. Dunlap
    Working Ms. McKennon
    Hounds Mr. Lewis
    BISOH Mr. Berg
    Variety Groups will start at 2 pm in
    Rings 5-6
    NonSporting Ms. Newcomb
    Toys Ms. McKennon*
    Sporting Mrs. Lex
    Herding Mr. Lewis
    Terriers Mrs. Hastings
    Working Mrs. Berg
    Hounds Ms. Sorbie*
    Best In Show Dr. Dargin
    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    Note: There were no judge changes at the time of this printing.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher48:00 AM7
    Afghan Hound911:00 AM7
    Airedale Terrier48:00 AM5
    Alaskan Malamute128:00 AM10
    Anatolian Shepherd21:15 PM9
    Australian Cattle Dog3410:55 AM12
    Australian Shepherd199:05 AM12
    Basenji1110:00 AM15
    Basset Hound710:00 AM15
    Beagle Thirteen Inches68:50 AM15
    Beagle Fifteen Inches48:50 AM15
    Bearded Collie312:15 PM12
    Beauceron49:05 AM12
    Belgian Malinois211:00 AM17
    Belgian Sheepdog711:00 AM17
    Belgian Tervuren2410:00 AM12
    Berger Picard1511:20 AM14
    Bernese Mountain Dog81:15 PM9
    Bichon Frises1512:45 PM1
    Black and Tan Coonhound38:00 AM8
    Black Russian Terrier81:15 PM9
    Bloodhound2410:50 AM15
    Bluetick Coonhound48:00 AM8
    Border Collie2710:15 AM14
    Border Terrier71:00 PM3
    Borzoi198:50 AM15
    Boston Terrier59:30 AM1
    Bouvier Des Flandres158:00 AM12
    Boxer538:00 AM9
    Briard1112:15 PM12
    Brittany189:00 AM8
    Brussels Griffon28:00 AM7
    Bulldog378:00 AM1
    Bullmastiff158:00 AM10
    Cane Corso1111:20 AM14
    Cardigan Welsh Corgi48:00 AM12
    Cavalier King Charles Spaniel1312:45 PM4
    Chesapeake Bay Retriever99:50 AM8
    Chihuahua (Long Coat)79:00 AM4
    Chihuahua (Smooth Coat)59:00 AM4
    Chinese Crested48:00 AM7
    Chinese Shar-Pei2710:00 AM1
    Chow Chow112:45 PM1
    Clumber Spaniel18:00 AM8
    Cocker Spaniel (Ascob)29:50 AM8
    Cocker Spaniel (Black)29:50 AM8
    Cocker Spaniel (Parti-Color)19:50 AM8
    Collie (Rough)210:30 AM6
    Collie (Smooth)110:30 AM6
    Coton de Tulear310:00 AM1
    Dachshund (Longhaired)199:00 AM7
    Dachshund (Smooth)710:00 AM7
    Dachshund (Wirehaired)1710:00 AM7
    Dalmatian2211:10 AM9
    Doberman Pinscher2110:05 AM10
    Dogue De Bordeaux98:00 AM16
    English Cocker Spaniel5210:25 AM8
    English Setter212:15 PM10
    English Springer Spaniel48:00 AM8
    English Toy Spaniel (B&PC)112:45 PM4
    Finnish Spitz212:45 PM1
    Flat-Coated Retriever29:05 AM11
    Fox Terrier (Smooth)18:50 AM5
    French Bulldog488:00 AM6
    German Pinscher38:00 AM16
    German Shepherd Dog2011:00 AM17
    German Shorthaired Pointer118:00 AM5
    German Wirehaired Pointer19:00 AM8
    Giant Schnauzer39:00 AM16
    Golden Retriever2812:15 PM10
    Gordon Setter210:00 AM3
    Grand Basset Griffon Vendeen29:00 AM16
    Great Dane291:05 PM14
    Great Pyrenees1410:55 AM10
    Greater Swiss Mountain Dog68:00 AM16
    Greyhound41:15 PM9
    Havanese710:00 AM4
    Ibizan Hound18:00 AM8
    Irish Setter710:00 AM3
    Irish Red & White Setters18:00 AM8
    Irish Water Spaniel19:00 AM8
    Irish Wolfhound41:15 PM9
    Italian Greyhound199:50 AM5
    Japanese Chin88:00 AM7
    Keeshond1010:00 AM3
    Kerry Blue Terrier31:00 PM3
    Labrador Retriever288:00 AM11
    Lagotto Romagnolo38:00 AM5
    Lakeland Terrier11:00 PM3
    Lhasa Apso19:30 AM1
    Lowchen49:30 AM1
    Maltese710:00 AM4
    Manchester Terrier (Standard)28:50 AM5
    Manchester Terrier (Toy)68:50 AM5
    Mastiff68:00 AM16
    Miniature American Shepherd910:30 AM6
    Miniature Bull Terrier21:00 PM3
    Miniature Pinscher88:00 AM7
    Miniature Schnauzer101:00 PM3
    Nederlandse Kooikerhondjes19:00 AM16
    Newfoundland59:00 AM16
    Norfolk Terrier18:50 AM5
    Norwegian Elkhound710:50 AM15
    Norwegian Elkhound Veteran Sweepstakes110:45 AM15
    Norwich Terrier31:00 PM3
    Novice Junior Class112:15 PM6
    Novice Intermediate Class112:15 PM6
    Old English Sheepdog1212:15 PM12
    Open Junior Class212:15 PM6
    Open Intermediate Class1312:15 PM6
    Open Senior Class1012:15 PM6
    Otterhound212:45 PM15
    Papillon138:50 AM5
    Parson Russell Terrier18:50 AM5
    Pekingese69:00 AM4
    Pembroke Welsh Corgi88:00 AM12
    Peruvian Inca Orchid19:00 AM16
    Petit Basset Griffon Vendeens88:00 AM8
    Pharaoh Hound41:15 PM9
    Pointer48:00 AM8
    Pomeranian79:00 AM7
    Poodle (Miniature)1211:00 AM4
    Poodle (Standard)1712:45 PM4
    Poodle (Toy)1010:00 AM4
    Portuguese Podengo Pequeno112:45 PM15
    Portuguese Water Dog69:00 AM16
    Pug1110:00 AM3
    Rat Terrier112:15 PM3
    Redbone Coonhound11:15 PM9
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)18:00 AM5
    Rhodesian Ridgeback208:00 AM15
    Rottweiler219:50 AM16
    Russell Terriers412:15 PM3
    Saluki61:15 PM9
    Samoyed269:05 AM10
    Schipperke410:00 AM3
    Scottish Terrier512:15 PM3
    Sealyham Terrier112:15 PM3
    Shetland Sheepdog1110:30 AM6
    Shiba-Inu39:30 AM1
    Siberian Husky1010:40 AM16
    Silky Terrier111:00 AM4
    Soft Coated Wheaten Terrier59:50 AM5
    ST. Bernard49:00 AM16
    Standard Schnauzer1410:40 AM16
    Sussex Spaniel18:00 AM8
    The Master Class112:15 PM6
    Tibetan Terrier510:00 AM3
    Toy Fox Terrier59:00 AM4
    Vizsla1010:00 AM11
    Weimaraner169:05 AM11
    Welsh Terrier412:15 PM3
    West Highland White Terrier412:15 PM3
    Whippet3612:45 PM15
    Wirehaired Pointing Griffon39:05 AM11


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved