Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Western Hound Association of S.C.

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Dr. Andrea Bradford4280 Ball Ground Rd
    Ball Ground, GA 30107
    Ms. Catherine Comroe3640 Lariat Drive
    Cameron Park, CA 95682
    Mr. Chris Demery2941 Magnolia Trce
    Tarpon Springs, FL 34688
    Ms. Carina EkwallLagauagen 30
    Bagarmossen,
    Swe 12843
    Mr. Robert R. Frost1826 W. 400 N
    Greenfield, IN 46140
    Ms. Sandra Groeschel1575 La Linda Lane
    Rosamond, CA 93560
    Mr. Colin L. Hamilton25 Lance Road RSD Diggers Rest
    Melbourne 3427
    Australia
    Dr. Barbara L. Henderson16200 Burton Lane
    Laurel, MD 20707
    Mr. Robert E. Hutton216 W. Kenwood Drive
    Louisville, KY 40214
    Ms. Sharon NanceP.O. Box 1445
    Abiquiu, NM 87510
    Mrs. Lani Powers17633 Community Street
    Northridge, CA 91325
    Ms. Anna Stromberg24 Wakeman Road
    South Salem, NY 10590
    Mrs. Cindy Vogels3300 E. Belleview Avenue
    Greenwood Village, CO 80121


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Ms. Anna Stromberg
    Ring Steward: Hank Nave
    Ring Steward: Darlene Anderson
    10:00 AM 
     9Afghan Hounds Sweepstakes 3-6
    Ring No 1
    Judge: Ms. Carina Ekwall
    10:25 AM 
     31Afghan Hound 6-14-(6-5)
    Ring No 1
    Judge: Mrs. Cindy Vogels
    12 Noon 
     9Basset Hound Sweepstakes 4-5
    Ring No 1
    Judge: Ms. Sharon Nance
    12:25 PM 
     32Basset Hound 6-13-(9-3)
    Ring No 1
    Judge: Mrs. Cindy Vogels
    2:00 PM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 2
    Judge: Maria Bivens
    6:00 AM 
    Ring No 2
    Judge: Ms. Sharon Nance
    Ring Steward: Maria Bivens
    Ring Steward: Steve Shultz
    10:45 AM 
     3Dachshund (Longhaired) Sweepstakes 1-2
     2Dachshund (Smooth) Sweepstakes 2-0
     3Dachshund (Wirehaired) Sweepstakes 1-2
    Ring No 2
    Judge: Mr. Colin L. Hamilton
    11:15 AM 
     15Dachshund (Longhaired) 4-7-(2-2)
     15Dachshund (Smooth) 5-4-(2-4)
     15Dachshund (Wirehaired) 4-4-(2-3)-2BR
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Lani Powers
    1:00 PM 
     1Harrier Sweepstakes 0-1
    Ring No 2
    Judge: Ms. Sandra Groeschel
    1:05 PM 
     4Beagles Thirteen Inch Sweepstakes 1-3
     4Beagle Fifteen Inch Sweepstakes 2-2
    Ring No 2
    Judge: Dr. Andrea Bradford
    1:30 PM 
     13Harrier 4-4-(3-2)
     11Beagle Thirteen Inches 2-5-(1-2)
     13Beagle Fifteen Inches 3-6-(3-1)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Lani Powers
    Ring Steward: Debbie Legrand
    Ring Steward: Cheryl Shultz
    8:15 AM 
     4Basenji Sweepstakes 1-3
    Ring No 3
    Judge: Mr. Robert E. Hutton
    8:30 AM 
     1Petit Basset Griffon Vendeens Sweepstakes 0-1
     3Otter Hound Sweepstakes 1-2
     4Black and Tan Coonhound Sweepstakes 3-1
     2Bloodhounds Sweepstakes 1-1
    Ring No 3
    Judge: Mr. Colin L. Hamilton
    9:00 AM 
     10Basenji 2-3-(2-3)
     3Petit Basset Griffon Vendeens 0-1-(2-0)
     9Otter Hound 1-3-(3-2)
     8Black and Tan Coonhound 1-1-(4-2)
    10:10 AM 
     16Bloodhound 4-4-1VD-(4-3)
     5Pharaoh Hound 0-0-(2-2)
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     2Sloughi 1-1
    Ring No 3
    Judge: Ms. Catherine Comroe
    1:00 PM 
     10Saluki Sweepstakes 3-7
    Ring No 3
    Judge: Mr. Colin L. Hamilton
    1:30 PM 
     57Saluki 20-21-(8-8)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Chris Demery
    Ring Steward: Robert Scott
    Ring Steward: Paul Garrity
    9:00 AM 
     25Rhodesian Ridgeback Sweepstakes 11-14
    Ring No 4
    Judge: Mr. Robert R. Frost
    10:00 AM 
     107Rhodesian Ridgeback 27-43-4VD-3VB-(15-13)-2BR
    Ring No 5
    Judge: Mr. Robert R. Frost
    Ring Steward: Marlene Perez
    9:00 AM 
     22Ibizan Hound 5-7-(4-6)
    Ring No 5
    Judge: Dr. Barbara L. Henderson
    10:00 AM 
     1Greyhound Sweepstakes 0-1
     59Whippet 20-29-1VB-(2-7)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Cindy Vogels
    Ring Steward: John Gatturna
    8:30 AM 
     3Ibizan Hound Sweepstakes 0-3
     10Whippets Sweepstakes 4-6
     1Redbone Coonhound Sweepstakes 1-0
     2Borzoi Sweepstakes 1-1
    Ring No 6
    Judge: Ms. Anna Stromberg
    9:10 AM 
     9Irish Wolfhound Sweepstakes 5-4
    Ring No 6
    Judge: Dr. Andrea Bradford
    9:35 AM 
     2Redbone Coonhound 1-0-(1-0)
     34Irish Wolfhound 14-11-(3-6)
    11:00 AM 
     19Borzoi 6-8-(3-2)
     9Greyhound 0-5-(2-2)
     3Bluetick Coonhound 1-1-(1-0)
     3Scottish Deerhound 0-2-(1-0)

    Additional Information & Notices
    SATURDAY
    Best Junior Handler Presentation at 3:15 pm. in Ring 2. Immediately following, Ms. Denise Flaim will judge the Scenthound Sweepstakes Group, followed by Ms. Theresa Lyons will judge the Sighthound Sweepstakes Group, followed by Mr. Colin Hamilton judging Best Hound In Sweepstakes and Hound Group.

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Afghan Hound3110:25 AM1
    Afghan Hounds Sweepstakes910:00 AM1
    Basenji109:00 AM3
    Basenji Sweepstakes48:15 AM3
    Basset Hound3212:25 PM1
    Basset Hound Sweepstakes912 Noon1
    Beagle Thirteen Inches111:30 PM2
    Beagle Fifteen Inch Sweepstakes41:05 PM2
    Beagle Fifteen Inches131:30 PM2
    Beagles Thirteen Inch Sweepstakes41:05 PM2
    Black and Tan Coonhound89:00 AM3
    Black and Tan Coonhound Sweepstakes48:30 AM3
    Bloodhound1610:10 AM3
    Bloodhounds Sweepstakes28:30 AM3
    Bluetick Coonhound311:00 AM6
    Borzoi1911:00 AM6
    Borzoi Sweepstakes28:30 AM6
    Dachshund (Longhaired)1511:15 AM2
    Dachshund (Longhaired) Sweepstakes310:45 AM2
    Dachshund (Smooth)1511:15 AM2
    Dachshund (Smooth) Sweepstakes210:45 AM2
    Dachshund (Wirehaired)1511:15 AM2
    Dachshund (Wirehaired) Sweepstakes310:45 AM2
    Greyhound911:00 AM6
    Greyhound Sweepstakes110:00 AM5
    Harrier131:30 PM2
    Harrier Sweepstakes11:00 PM2
    Ibizan Hound229:00 AM5
    Ibizan Hound Sweepstakes38:30 AM6
    Irish Wolfhound349:35 AM6
    Irish Wolfhound Sweepstakes99:10 AM6
    Norwegian Elkhound110:10 AM3
    Novice Junior Class12:00 PM1
    Novice Senior Class12:00 PM1
    Open Intermediate Class32:00 PM1
    Open Senior Class52:00 PM1
    Otter Hound99:00 AM3
    Otter Hound Sweepstakes38:30 AM3
    Petit Basset Griffon Vendeens39:00 AM3
    Petit Basset Griffon Vendeens Sweepstakes18:30 AM3
    Pharaoh Hound510:10 AM3
    Redbone Coonhound29:35 AM6
    Redbone Coonhound Sweepstakes18:30 AM6
    Rhodesian Ridgeback10710:00 AM4
    Rhodesian Ridgeback Sweepstakes259:00 AM4
    Saluki571:30 PM3
    Saluki Sweepstakes101:00 PM3
    Scottish Deerhound311:00 AM6
    Sloughi210:10 AM3
    Whippet5910:00 AM5
    Whippets Sweepstakes108:30 AM6


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved