Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Western Hound Association of S.C.

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Dr. Andrea Bradford4280 Ball Ground Rd
    Ball Ground, GA 30107
    Ms. Mary Cutherell12826 13th Street
    Yucaipa, CA 92399
    Ms. Carina EkwallLagauagen 30
    Bagarmossen,
    Swe 12843
    Mr. Robert R. Frost1826 W. 400 N
    Greenfield, IN 46140
    Mr. Colin L. Hamilton25 Lance Road RSD Diggers Rest
    Melbourne 3427
    Australia
    Ms. Tena Hawkes1839 N. Silver Mtn. Pl.
    Tucson, AZ 85745
    Mr. Robert E. Hutton216 W. Kenwood Drive
    Louisville, KY 40214
    Mr. Ross Jones2008 Dorothy St., NE
    Albuquerque, NM 87112
    Mr. Thomas S. Powers17633 Community Street
    Northridge, CA 91325
    Mrs. Lani Powers17633 Community Street
    Northridge, CA 91325
    Mrs. Janis ReitalP.O. Box 998
    Rancho Santa Fe, CA 92067
    Ms. Anna Stromberg24 Wakeman Road
    South Salem, NY 10590
    Mrs. Cindy Vogels3300 E. Belleview Avenue
    Greenwood Village, CO 80121


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Ms. Mary Cutherell
    Ring Steward: Cheryl Shultz
    10:00 AM 
     7Afghan Hounds Sweepstakes 2-5
    Ring No 1
    Judge: Mrs. Janis Reital
    10:20 AM 
     27Afghan Hound 7-11-(5-4)
    Ring No 1
    Judge: Mr. Robert E. Hutton
    12:30 PM 
     7Basset Hound Sweepstakes 3-4
    Ring No 1
    Judge: Dr. Andrea Bradford
    12:50 PM 
     32Basset Hound 5-13-(10-3)
    Ring No 1
    Judge: Mrs. Janis Reital
    2:30 PM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 2
    Judge: Maria Bivens
    6:00 AM 
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Cindy Vogels
    Ring Steward: Maria Bivens
    Ring Steward: Marlene Perez
    8:30 AM 
     1Harrier Sweepstakes 0-1
    Ring No 2
    Judge: Mr. Robert R. Frost
    8:35 AM 
     11Harrier 4-4-(2-1)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Robert E. Hutton
    9:05 AM 
     3Dachshund (Longhaired) Sweepstakes 1-2
     2Dachshund (Smooth) Sweepstakes 2-0
     2Dachshund (Wirehaired) Sweepstakes 0-2
    Ring No 2
    Judge: Dr. Andrea Bradford
    9:30 AM 
     15Dachshund (Longhaired) 4-7-(2-2)
     15Dachshund (Smooth) 5-4-(2-4)
     13Dachshund (Wirehaired) 3-4-(1-3)-2BR
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Cindy Vogels
    1:00 PM 
     2Beagles Thirteen Inch Sweepstakes 1-1
     4Beagle Fifteen Inch Sweepstakes 2-2
    Ring No 2
    Judge: Mr. Thomas S. Powers
    1:20 PM 
     7Beagle Thirteen Inches 1-2-(1-2)
     12Beagle Fifteen Inches 3-5-(3-1)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Thomas S. Powers
    Ring Steward: Paul Garrity
    9:00 AM 
     3Otter Hound Sweepstakes 1-2
     3Basenji Sweepstakes 0-3
     2Portuguese Podengo Pequeno Sweepstakes 1-1
     4Black and Tan Coonhound Sweepstakes 3-1
     2Bloodhounds Sweepstakes 1-1
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Lani Powers
    9:35 AM 
     1Petit Basset Griffon Vendeens Sweepstakes 0-1
    Ring No 3
    Judge: Mr. Robert R. Frost
    9:40 AM 
     3Petit Basset Griffon Vendeens 0-1-(2-0)
     9Otter Hound 1-3-(3-2)
     9Basenji 2-3-(1-3)
     3Portuguese Podengo Pequeno 1-1-(0-1)
    10:40 AM 
     9Black and Tan Coonhound 1-1-(4-3)
     16Bloodhound 4-4-1VD-(4-3)
     5Pharaoh Hound 0-0-(2-2)
     3Bluetick Coonhound 1-1-(1-0)
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     2Portuguese Podengo 1-1
     4Sloughi 2-2
    Ring No 3
    Judge: Ms. Tena Hawkes
    12:15 PM 
     10Saluki Sweepstakes 3-7
    Ring No 3
    Judge: Ms. Carina Ekwall
    12:45 PM 
     53Saluki 17-19-(9-8)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Ross Jones
    Ring Steward: Robert Scott
    Ring Steward: Debbie Legrand
    9:00 AM 
     24Rhodesian Ridgeback Sweepstakes 12-12
    Ring No 4
    Judge: Mr. Colin L. Hamilton
    10:00 AM 
     105Rhodesian Ridgeback 28-39-5VD-2VB-(16-13)-2BR
    Ring No 5
    Judge: Mr. Thomas S. Powers
    Ring Steward: John Gatturna
    8:40 AM 
     3Ibizan Hound Sweepstakes 0-3
    Ring No 5
    Judge: Mr. Colin L. Hamilton
    9:00 AM 
     22Ibizan Hound 5-7-(4-6)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Thomas S. Powers
    11:30 AM 
     6Whippets Sweepstakes 3-3
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Janis Reital
    11:50 AM 
     45Whippet 16-21-(4-4)
    Ring No 6
    Judge: Ms. Anna Stromberg
    Ring Steward: Steve Shultz
    11:45 AM 
     1Redbone Coonhound Sweepstakes 1-0
     2Borzoi Sweepstakes 1-1
     1Greyhound Sweepstakes 0-1
    Ring No 6
    Judge: Ms. Carina Ekwall
    12 Noon 
     9Irish Wolfhound Sweepstakes 5-4
    Ring No 6
    Judge: Mr. Robert R. Frost
    1:00 PM 
     2Redbone Coonhound 1-0-(1-0)
     9Greyhound 0-5-(2-2)
     16Borzoi 6-5-(2-3)
     30Irish Wolfhound 13-10-(3-4)
     1Scottish Deerhound 0-0-(1-0)

    Additional Information & Notices
    SUNDAY
    Best Junior Handler Presentation at 3:00 pm. in Ring 2. Immediately following, Ms. Theresa Lyons will judge the Scenthound Sweepstakes Group, followed by Ms. Denise Flaim will judge the Sighthound Sweepstakes Group, followed by Mr. Robert Frost judging Best Hound In Sweepstakes and Hound Group.

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Afghan Hound2710:20 AM1
    Afghan Hounds Sweepstakes710:00 AM1
    Basenji99:40 AM3
    Basenji Sweepstakes39:00 AM3
    Basset Hound3212:50 PM1
    Basset Hound Sweepstakes712:30 PM1
    Beagle Thirteen Inches71:20 PM2
    Beagle Fifteen Inch Sweepstakes41:00 PM2
    Beagle Fifteen Inches121:20 PM2
    Beagles Thirteen Inch Sweepstakes21:00 PM2
    Black and Tan Coonhound910:40 AM3
    Black and Tan Coonhound Sweepstakes49:00 AM3
    Bloodhound1610:40 AM3
    Bloodhounds Sweepstakes29:00 AM3
    Bluetick Coonhound310:40 AM3
    Borzoi161:00 PM6
    Borzoi Sweepstakes211:45 AM6
    Dachshund (Longhaired)159:30 AM2
    Dachshund (Longhaired) Sweepstakes39:05 AM2
    Dachshund (Smooth)159:30 AM2
    Dachshund (Smooth) Sweepstakes29:05 AM2
    Dachshund (Wirehaired)139:30 AM2
    Dachshund (Wirehaired) Sweepstakes29:05 AM2
    Greyhound91:00 PM6
    Greyhound Sweepstakes111:45 AM6
    Harrier118:35 AM2
    Harrier Sweepstakes18:30 AM2
    Ibizan Hound229:00 AM5
    Ibizan Hound Sweepstakes38:40 AM5
    Irish Wolfhound301:00 PM6
    Irish Wolfhound Sweepstakes912 Noon6
    Norwegian Elkhound110:40 AM3
    Novice Junior Class12:30 PM1
    Novice Senior Class12:30 PM1
    Open Junior Class12:30 PM1
    Open Intermediate Class12:30 PM1
    Open Senior Class42:30 PM1
    Otter Hound99:40 AM3
    Otter Hound Sweepstakes39:00 AM3
    Petit Basset Griffon Vendeens39:40 AM3
    Petit Basset Griffon Vendeens Sweepstakes19:35 AM3
    Pharaoh Hound510:40 AM3
    Portuguese Podengo210:40 AM3
    Portuguese Podengo Pequeno39:40 AM3
    Portuguese Podengo Pequeno Sweepstakes29:00 AM3
    Redbone Coonhound21:00 PM6
    Redbone Coonhound Sweepstakes111:45 AM6
    Rhodesian Ridgeback10510:00 AM4
    Rhodesian Ridgeback Sweepstakes249:00 AM4
    Saluki5312:45 PM3
    Saluki Sweepstakes1012:15 PM3
    Scottish Deerhound11:00 PM6
    Sloughi410:40 AM3
    Whippet4511:50 AM5
    Whippets Sweepstakes611:30 AM5


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved