Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Yuma Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mrs. Loraine Boutwell12026 North 55th Street
    Scottsdale, AZ 85254
    Mr. Timothy Catterson1198 South C.R. 375 East
    New Castle, IN 47362
    Dr. Sophia Kaluzniacki220 E Duval Road
    Green Valley, AZ 85614
    Mr. Laurence J. Libeu1040 Refugio Road
    Santa Ynez, CA 93460
    Mr. Robert M. Margolis13324 Sutton Street
    Cerritos, CA 90703
    Mr. Thomas D. Parrotti552 Cobb Cross Road
    Hamden, NY 13782
    Ms. Claudia J. SeabergP.O. Box 846
    Franklin, TN 37065
    Mr. Johnny R. Shoemaker5989 Sierra Medina Avenue
    Las Vegas, NV 89139

    Top

    Judging Program

     1Novice Intermediate Class
    Ring No 1
    Judge: Dr. Sophia Kaluzniacki
    12:20 PM 
     16Chinese Crested 4-7-(4-1)
    Ring No 1
    Judge: Mr. Timothy Catterson
    1:45 PM 
     1Italian Greyhound 0-0-(0-1)
     7Papillon 2-0-(3-2)
     10Pomeranian 3-5-(2-0)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Thomas D. Parrotti
    9:00 AM 
     2Cairn Terrier 0-1-(1-0)
     12Miniature Schnauzer 3-6-(2-1)
     4West Highland White Terrier 0-1-(2-1)
     7Pug 1-4-(2-0)
    10:00 AM 
     1Pekingese 0-0-(1-0)
     1Shih Tzu 0-0-(1-0)
     17Chihuahua (Long Coat) 3-7-(4-3)
     5Chihuahua (Smooth Coat) 3-0-(1-0)
    11:00 AM 
     12Havanese 3-4-(3-2)
     11Cavalier King Charles Spaniel 4-3-(3-1)
     2Soft Coated Wheaten Terrier 0-0-(1-1)
     1Staffordshire Bull Terriers 0-1
    Ring No 3
    Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
    10:15 AM 
     1Poodle (Toy) 1-0
     1Brussels Griffon 0-0-(0-1)
     1English Toy Spaniel (B&PC) 0-0-(1-0)
     1Manchester Terrier (Toy) 0-0-(0-1)
     5Miniature Pinscher 0-1-(3-1)
     7Japanese Chin 2-2-(3-0)
     3Affenpinscher 0-0-(3-0)
    11:00 AM 
     1Silky Terrier 0-0-(0-1)
     4Yorkshire Terrier 1-3
     8Boston Terrier 2-4-(1-1)
     1Tibetan Spaniel 0-1
     2Shiba-Inu 0-0-(2-0)
     5Dalmatian 1-0-(3-1)
     3Keeshond 0-1-(1-1)
    Ring No 4
    Judge: Ms. Claudia J. Seaberg
    8:00 AM 
     7Standard Schnauzer 0-3-(1-3)
     18French Bulldog 10-4-(0-4)
    9:00 AM 
     6Airedale Terrier 1-2-(2-1)
     3American Staffordshire Terrier 0-1-(0-1)
     2Lakeland Terrier 0-0-(2-0)
     3Poodle (Miniature) 0-2-(0-1)
     11Coton de Tulear 4-4-(1-2)
    10:00 AM 
     7Australian Terrier 1-1-(2-3)
     3Border Terrier 0-2-(0-1)
     2Fox Terrier (Smooth) 1-0-(1-0)
     12Parson Russell Terrier 3-4-(2-3)
     2Russell Terriers 1-0-(1-0)
    11:00 AM 
     2Miniature Bull Terrier 0-0-(1-1)
     2Scottish Terrier 0-0-(1-1)
     1Bichon Frises 0-0-(1-0)
     4Welsh Terrier 0-2-(1-1)
     8Dandie Dinmont Terrier 3-4-(1-0)
     9Poodle (Standard) 2-7
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Loraine Boutwell
    8:00 AM 
     4Bullmastiff 0-1-(1-2)
     6Cane Corso 4-2
     5Black Russian Terrier 1-1-(2-1)
     6Kuvasz 2-3-(1-0)
     6Mastiff 1-2-(3-0)
    9:00 AM 
     27Great Dane 9-10-(4-4)
    10:05 AM 
     1Dogue De Bordeaux 0-0-(1-0)
     1Tibetan Mastiff 0-0-(1-0)
     1German Pinscher 0-0-(0-1)
     1Giant Schnauzer 0-0-(0-1)
     6Portuguese Water Dog 1-2-(2-1)
     8Rottweiler 0-2-(2-4)
     1Cocker Spaniel (Black) 0-1
     1Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(1-0)
     1Beagle Thirteen Inches 0-0-(1-0)
     3Beagle Fifteen Inches 0-0-(3-0)
    11:00 AM 
     6Dachshund (Longhaired) 1-2-(3-0)
     4Dachshund (Smooth) 2-0-(1-1)
     7Dachshund (Wirehaired) 1-3-(2-1)
    11:40 AM 
      Lunch
    12:25 PM 
     2Sussex Spaniel 0-0-(2-0)
     1Pointer 0-0-(1-0)
     1German Wirehaired Pointer 0-0-(0-1)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     1Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 0-0-(0-1)
     2Chesapeake Bay Retriever 0-0-(1-1)
     10Flat-Coated Retriever 0-3-(4-2)
     5English Setter 1-2-(1-1)
     8Irish Setter 2-1-(2-3)
     4Wirehaired Pointing Griffon 1-2-(1-0)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Timothy Catterson
    8:00 AM 
     36Boxer 8-18-(5-5)
    9:25 AM 
     6Bulldog 3-2-(0-1)
     1Chinese Shar-Pei 0-0-(0-1)
     7Chow Chow 4-2-(1-0)
    10:00 AM 
     15Whippet 2-7-(2-4)
     2Pharaoh Hound 0-0-(1-1)
     7Borzoi 0-2-(3-2)
    11:00 AM 
     1Treeing Walker Coonhound 0-0-(1-0)
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     3Saluki 0-2-(1-0)
     19Rhodesian Ridgeback 5-7-(3-3)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     6Afghan Hound 2-2-(2-0)
     6Bloodhound 1-4-(1-0)
     5Ibizan Hound 0-4-(1-0)
     7Basenji 1-3-(3-0)
    Ring No 7
    Judge: Dr. Sophia Kaluzniacki
    8:00 AM 
     4Pembroke Welsh Corgi 0-3-(0-1)
     4Australian Shepherd 1-1-(1-1)
     1Belgian Sheepdog 0-0-(1-0)
     2Berger Picard 0-1-(1-0)
     3Border Collie 2-0-(1-0)
     2Bouvier Des Flandres 0-0-(0-2)
     6German Shepherd Dog 1-4-(0-1)
    8:50 AM 
     1Great Pyrenees 0-0-(1-0)
     1Greater Swiss Mountain Dog 0-0-(1-0)
     2Akita 0-0-(2-0)
     3Anatolian Shepherd 1-0-(1-1)
     9Samoyed 3-0-(2-4)
     4Siberian Husky 1-0-(2-1)
     5Alaskan Malamute 1-0-(3-1)
    9:50 AM 
     1Pumi 0-0-(1-0)
     1Entlebucher Mountain Dog 0-1
     2Bearded Collie 0-0-(2-0)
     9Briard 4-3-(2-0)
     12Miniature American Shepherd 4-5-(0-3)
    10:50 AM 
     6Old English Sheepdog 1-4-(1-0)
     4Doberman Pinscher 2-0-(0-2)
     7Australian Cattle Dog 0-5-(1-1)
    11:35 AM 
      Lunch
    1:00 PM 
     26Shetland Sheepdog 10-11-(4-1)
     2Open Junior Class
     3Open Intermediate Class
     3Open Senior Class
    Ring No 8
    Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
    8:00 AM 
     42Golden Retriever 15-21-(3-3)
    9:40 AM 
     12Vizsla 2-4-(4-2)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Laurence J. Libeu
    10:15 AM 
     4Brittany 1-0-(1-2)
     3German Shorthaired Pointer 1-1-(1-0)
     13Labrador Retriever 4-7-(0-2)
     4English Springer Spaniel 0-2-1VB-(1-0)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Robert M. Margolis
    11:15 AM 
     3Weimaraner 0-0-(1-2)
    Ring No 9
    Judge: Mr. Robert M. Margolis
    Ring Steward: Jean Sellner
    Ring Steward: Christine Filler
    8:00 AM 
     5Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    8:45 AM 
     4Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    9:15 AM 
     2Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    9:30 AM 
     1Obedience-Preferred Open
    (Starting number 0875 )
    9:40 AM 
     3Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    10:00 AM 
     4Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    10:25 AM 
     1Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    Ring No 9
    Judge: Mr. Laurence J. Libeu
    12:30 PM 
     3Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
     3Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
     2Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
     6Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     2Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Additional Information & Notices

    FRIDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show.
    NOHS Group Judging will start at 1:00 p.m. in Ring 2.
    Terriers Dr. Hensley
    NonSporting Dr. Hensley
    Sporting Mr. Shoemaker
    Working Dr. Kaluzniacki
    Hounds Mr. Parrotti
    Toys Ms. Seaberg
    Herding Ms. Seaberg
    BOHIS Dr. Hensley
    Variety Group Judging will start at 1:30 p.m. in Ring 3 and 4.
    Terriers Ms. Seaberg
    NonSporting Mr. Shoemaker
    Sporting Mrs.Boutwell
    Working Mrs. Boutwell
    Hounds Mr. Catterson
    Toys Mr.Shoemaker
    Herding Dr. Kaluzniacki
    Best In Show Mr. Parrotti
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show. NEW EXHIBITOR MENTORING
    Yuma Kennel Club will offer New Exhibitor Briefing at 10 am on Friday. Meet at the Superintendent's desk Note: At the time of this printing there have been no judge changes.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher310:15 AM3
    Afghan Hound612:45 PM6
    Airedale Terrier69:00 AM4
    Akita28:50 AM7
    Alaskan Malamute58:50 AM7
    American Staffordshire Terrier39:00 AM4
    Anatolian Shepherd38:50 AM7
    Australian Cattle Dog710:50 AM7
    Australian Shepherd48:00 AM7
    Australian Terrier710:00 AM4
    Basenji712:45 PM6
    Beagle Thirteen Inches110:05 AM5
    Beagle Fifteen Inches310:05 AM5
    Bearded Collie29:50 AM7
    Beginner Novice A110:25 AM9
    Beginner Novice B410:00 AM9
    Belgian Sheepdog18:00 AM7
    Berger Picard28:00 AM7
    Bichon Frises111:00 AM4
    Black Russian Terrier58:00 AM5
    Bloodhound612:45 PM6
    Border Collie38:00 AM7
    Border Terrier310:00 AM4
    Borzoi810:00 AM6
    Boston Terrier811:00 AM3
    Bouvier Des Flandres28:00 AM7
    Boxer368:00 AM6
    Briard99:50 AM7
    Brittany410:15 AM8
    Brussels Griffon110:15 AM3
    Bulldog69:25 AM6
    Bullmastiff48:00 AM5
    Cairn Terrier29:00 AM2
    Cane Corso68:00 AM5
    Cavalier King Charles Spaniel1111:00 AM2
    Chesapeake Bay Retriever212:25 PM5
    Chihuahua (Long Coat)1710:00 AM2
    Chihuahua (Smooth Coat)510:00 AM2
    Chinese Crested1612:20 PM1
    Chinese Shar-Pei19:25 AM6
    Chow Chow79:25 AM6
    Cocker Spaniel (Ascob)110:05 AM5
    Cocker Spaniel (Black)110:05 AM5
    Coton de Tulear119:00 AM4
    Dachshund (Longhaired)611:00 AM5
    Dachshund (Smooth)411:00 AM5
    Dachshund (Wirehaired)711:00 AM5
    Dalmatian511:00 AM3
    Dandie Dinmont Terrier811:00 AM4
    Doberman Pinscher410:50 AM7
    Dogue De Bordeaux110:05 AM5
    English Setter512:25 PM5
    English Springer Spaniel410:15 AM8
    English Toy Spaniel (B&PC)110:15 AM3
    Entlebucher Mountain Dog19:50 AM7
    Flat-Coated Retriever1012:25 PM5
    Fox Terrier (Smooth)210:00 AM4
    French Bulldog188:00 AM4
    German Pinscher110:05 AM5
    German Shepherd Dog68:00 AM7
    German Shorthaired Pointer310:15 AM8
    German Wirehaired Pointer112:25 PM5
    Giant Schnauzer110:05 AM5
    Golden Retriever428:00 AM8
    Gordon Setter112:25 PM5
    Great Dane279:00 AM5
    Great Pyrenees18:50 AM7
    Greater Swiss Mountain Dog18:50 AM7
    Havanese1211:00 AM2
    Ibizan Hound512:45 PM6
    Irish Setter812:25 PM5
    Italian Greyhound11:45 PM1
    Japanese Chin710:15 AM3
    Keeshond311:00 AM3
    Kuvasz68:00 AM5
    Labrador Retriever1310:15 AM8
    Lakeland Terrier29:00 AM4
    Manchester Terrier (Toy)110:15 AM3
    Mastiff68:00 AM5
    Miniature American Shepherd129:50 AM7
    Miniature Bull Terrier211:00 AM4
    Miniature Pinscher510:15 AM3
    Miniature Schnauzer129:00 AM2
    Norwegian Elkhound111:00 AM6
    Novice Class B39:40 AM9
    Novice Intermediate Class16:00 AM
    Old English Sheepdog610:50 AM7
    Open Junior Class21:00 PM7
    Open Class A29:15 AM9
    Open Class B48:45 AM9
    Open Intermediate Class41:00 PM7
    Open Senior Class31:00 PM7
    Papillon71:45 PM1
    Parson Russell Terrier1210:00 AM4
    Pekingese110:00 AM2
    Pembroke Welsh Corgi48:00 AM7
    Pharaoh Hound210:00 AM6
    Pointer112:25 PM5
    Pomeranian101:45 PM1
    Poodle (Miniature)39:00 AM4
    Poodle (Standard)911:00 AM4
    Poodle (Toy)110:15 AM3
    Portuguese Water Dog610:05 AM5
    Preferred Open19:30 AM9
    Pug79:00 AM2
    Pumi19:50 AM7
    Rally Novice A212:30 PM9
    Rally Novice B612:30 PM9
    Rally Advanced A212:30 PM9
    Rally Advanced B312:30 PM9
    Rally Excellent B312:30 PM9
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)112:25 PM5
    Rhodesian Ridgeback1911:00 AM6
    Rottweiler810:05 AM5
    Russell Terriers210:00 AM4
    Saluki311:00 AM6
    Samoyed98:50 AM7
    Scottish Terrier211:00 AM4
    Shetland Sheepdog261:00 PM7
    Shiba-Inu211:00 AM3
    Shih Tzu110:00 AM2
    Siberian Husky48:50 AM7
    Silky Terrier111:00 AM3
    Soft Coated Wheaten Terrier211:00 AM2
    Staffordshire Bull Terriers111:00 AM2
    Standard Schnauzer78:00 AM4
    Sussex Spaniel212:25 PM5
    Tibetan Mastiff110:05 AM5
    Tibetan Spaniel111:00 AM3
    Treeing Walker Coonhound111:00 AM6
    Utility Class B58:00 AM9
    Vizsla129:40 AM8
    Weimaraner311:15 AM8
    Welsh Terrier411:00 AM4
    West Highland White Terrier49:00 AM2
    Whippet1510:00 AM6
    Wirehaired Pointing Griffon412:25 PM5
    Yorkshire Terrier411:00 AM3


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved