Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Yuma Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. David A. Alexander164 Pine Canyon Rd
    Corral de Tierra, CA 93908
    Mrs. Carolyn I. Alexander164 Pine Canyon Rd
    Corral de Tierra, CA 93908
    Mrs. Judi Bendt7645 Elk Creek Rd
    Piedmont, SD 57769
    Ms. Kathryn A. Cowsert5502 Kelrose Court
    Concord, CA 94521
    Mr. Ronald Hoh1600 La Playa Way
    Sacramento, CA 96864
    Dr. H. Scott Kellogg3636 S. Mountain Rd
    Knoxville, MD 21758
    Mr. Richard J. Lewis150 Quail Ridge Rd
    Selah, WA 98942
    Mr. Laurence J. Libeu1040 Refugio Rd
    Santa Ynez, CA 93460
    Mr. Sidney L. Marx2312 N Hibbert Cir
    Mesa, AZ 85201
    Mrs. Shelly Spencer Marx2312 N Hibbert Cir
    Meza, AZ 85201
    Ms. Elizabeth "Lani" McKennon1014 N. Catalina St
    Burbank, CA 91505
    Ms. Peri D. NormanP.O. Box 90400
    Los Angeles, CA 90009

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Ms. Elizabeth "Lani" McKennon
    8:00 AM 
     1Toy Fox Terrier 0-0-(1-0)
     12Pug 4-6-(2-0)
     2Brussels Griffon 0-1-(1-0)
     11Pomeranian 3-4-(2-2)
    9:00 AM 
     8Poodle (Toy) 1-5-(1-1)
     7Miniature Pinscher 0-3-(2-2)
     14Japanese Chin 2-7-(4-1)
    10:05 AM 
     1Pekingese 0-0-(1-0)
     5Maltese 0-4-(1-0)
     1Shih Tzu 0-1
     1Silky Terrier 0-0-(0-1)
     15Papillon 3-5-(4-3)
    11:00 AM 
     5Yorkshire Terrier 1-3-(0-1)
     10Chihuahua (Long Coat) 0-7-(1-1)
     2Chihuahua (Smooth Coat) 2-0
     9Chinese Crested 1-4-(2-2)
    12 Noon 
     11Cavalier King Charles Spaniel 1-3-(6-1)
    Ring No 2
    Judge: Ms. Kathryn A. Cowsert
    8:00 AM 
     16French Bulldog 8-3-(3-2)
     12Boston Terrier 4-4-(3-1)
     1Lhasa Apso 0-0-(0-1)
     1Keeshond 1-0
    Ring No 2
    Judge: Mr. Ronald Hoh
    9:30 AM 
     1Australian Terrier 1-0
     6Border Terrier 2-3-(1-0)
     2Cairn Terrier 0-2
     3West Highland White Terrier 1-1-(1-0)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Carolyn I. Alexander
    10:30 AM 
     1Soft Coated Wheaten Terrier 0-0-(1-0)
     4Staffordshire Bull Terriers 0-3-(0-1)
     1Miniature Bull Terrier 0-0-(0-1)
     2Skye Terrier 0-2
     1American Staffordshire Terrier 1-0
     2Norwich Terrier 1-1
     14Miniature Schnauzer 3-6-(3-2)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Judi Bendt
    9:15 AM 
     1Fox Terrier (Smooth) 0-0-(1-0)
     4Parson Russell Terrier 1-0-(2-1)
     3Affenpinscher 2-0-(1-0)
     2Havanese 1-1
     8Coton de Tulear 3-3-(1-1)
    10:00 AM 
     5Poodle (Miniature) 0-3-(2-0)
     4Tibetan Spaniel 0-1-(2-1)
     1Xoloitzcuintli 0-0-(0-1)
     1Pumi 1-0
     15Miniature American Shepherd 3-5-(4-3)
    11:00 AM 
     4Bichon Frise 0-2-(2-0)
     1Lakeland Terrier 0-0-(1-0)
     5Dalmatian 1-0-(1-3)
     14Poodle (Standard) 3-11
    Ring No 5
    Judge: Mr. David A. Alexander
    8:00 AM 
     6German Shepherd Dog 2-2-(2-0)
     6Pembroke Welsh Corgi 2-3-(1-0)
     1Kerry Blue Terrier 0-1
     1Scottish Terrier 0-0-(0-1)
     4Dandie Dinmont Terrier 1-2-(1-0)
    8:45 AM 
     32Golden Retriever 10-19-(2-1)
    Ring No 5
    Judge: Dr. H. Scott Kellogg
    10:00 AM 
     10Australian Cattle Dog 3-3-(2-2)
     10Border Collie 1-3-(4-2)
     5Cardigan Welsh Corgi 0-2-(2-1)
    11:00 AM 
     1Belgian Malinois 0-0-(0-1)
     2Belgian Sheepdog 0-1-(1-0)
     4Briard 3-0-(1-0)
     4Bearded Collie 1-0-(1-2)
     18Australian Shepherd 11-3-(3-1)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Sidney L. Marx
    8:00 AM 
     26Rhodesian Ridgeback 7-13-(5-1)
    9:00 AM 
     2Greyhound 0-0-(1-1)
     3Pharaoh Hound 2-0-(1-0)
     2Saluki 1-0-(1-0)
     2Samoyed 0-0-(2-0)
     9Bloodhound 2-1-(3-3)
     4Black and Tan Coonhound 0-2-(1-1)
     4Afghan Hound 3-0-(0-1)
    10:00 AM 
     7Borzoi 1-3-(1-2)
     8Labrador Retriever 4-2-(1-1)
     12Welsh Terrier 2-5-(1-4)
    11:05 AM 
     6Basenji 3-3
     2Beagle Fifteen Inches 0-0-(2-0)
     8Dachshund (Longhaired) 2-3-(2-1)
     2Dachshund (Smooth) 1-0-(0-1)
     11Dachshund (Wirehaired) 5-2-(4-0)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Carolyn I. Alexander
    8:00 AM 
     15Doberman Pinscher 3-9-(2-1)
     7Cane Corso 1-2-(3-1)
     2German Pinscher 1-0-(0-1)
     2Giant Schnauzer 1-0-(0-1)
     1Portuguese Water Dog 0-0-(0-1)
    9:00 AM 
     4Bernese Mountain Dog 0-3-(1-0)
     1Akita 0-0-(1-0)
     4Alaskan Malamute 0-1-(2-1)
     1Anatolian Shepherd 0-0-(0-1)
     2Black Russian Terrier 1-0-(0-1)
     1Great Pyrenees 0-0-(1-0)
     2Kuvasz 0-0-(1-1)
     6Mastiff 2-2-(2-0)
     1Komondor 1-0
     7Siberian Husky 1-1-(3-2)
    Ring No 7
    Judge: Mr. Richard J. Lewis
    10:30 AM 
     8Boxer 3-3-(1-1)
     3Bullmastiff 1-2
     4Rottweiler 0-1-(2-1)
     6Standard Schnauzer 0-1-(2-3)
    11:20 AM 
     23Great Dane 8-11-(4-0)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Shelly Spencer Marx
    9:10 AM 
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(1-0)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Kathryn A. Cowsert
    9:20 AM 
     10Brittany 2-4-(0-2)
     2Pointer 0-1-(1-0)
     8German Shorthaired Pointer 1-4-(1-2)
     7Flat-Coated Retriever 1-3-(1-1)
    10:20 AM 
     1Lagotto Romagnolo 0-1
     1German Wirehaired Pointer 0-0-(0-1)
     1Chesapeake Bay Retriever 0-0-(0-1)
     2Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 1-0-(0-1)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     2Irish Setter 1-1
     3Irish Red & White Setters 0-1-(2-0)
     8Vizsla 1-3-(2-2)
    11:10 AM 
     2Weimaraner 1-0-(1-0)
     2Wirehaired Pointing Griffon 0-1-(1-0)
     18Whippet 6-6-(2-4)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Peri D. Norman
    12:45 PM 
     3Old English Sheepdog 1-1-(0-1)
     12Shetland Sheepdog 2-5-(4-1)
     2Novice Intermediate Class
     1Open Intermediate Class
     3Open Senior Class
    Ring No 9
    Judge: Mr. Richard J. Lewis
    8:00 AM 
     2Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    8:20 AM 
     2Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    8:40 AM 
     1Obedience-Versatility Class
    (Starting number 0785 )
    8:50 AM 
     4Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    9:20 AM 
     5Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    9:50 AM 
     1Obedience-Preferred Novice
    (Starting number 0855 )
    10:00 AM 
     1Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    10:10 AM 
     2Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    10:25 AM 
     4Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    10:50 AM 
     3Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    Ring No 9
    Judge: Mr. Laurence J. Libeu
    12 Noon 
     1Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
     1Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     3Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     2Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
     3Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
     2Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     4Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Additional Information & Notices

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show.
    NOHS Group Judging will start at 1 p.m. in Ring 2. Sporting Mrs. Marx Terriers Mrs. Bendt Hounds Dr. Kellogg NonSporting Ms. Cowsert Working Mr. Marx Toys Ms. Cowsert Herding Mr. Alexander BOHIS Ms. Norman
    Variety Group Judging will start at 1:30 p.m. in Rings 3 and 4. Sporting Ms. Cowsert Terriers Mrs. Alexander Hounds Mr. Marx NonSporting Mrs. Bendt Working Ms. Alexander Toys Ms. McKennon* Herding Mrs. Bendt Best In Show Dr. Kellogg
    TRANSFERS The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    NEW EXHIBITOR BRIEFING A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.
    DOG SHOW TOUR Yuma Kennel Club will offer Dog Show Tours at 9:30 AM on Saturday. Meet at the Superintendent's desk
    Note: At the time of this printing there have been no judge changes.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher39:15 AM3
    Afghan Hound49:00 AM6
    Akita19:00 AM7
    Alaskan Malamute49:00 AM7
    American Staffordshire Terrier110:30 AM2
    Anatolian Shepherd19:00 AM7
    Australian Cattle Dog1010:00 AM5
    Australian Shepherd1811:00 AM5
    Australian Terrier19:30 AM2
    Basenji611:05 AM6
    Beagle Fifteen Inches211:05 AM6
    Bearded Collie411:00 AM5
    Beginner Novice A310:50 AM9
    Beginner Novice B410:25 AM9
    Belgian Malinois111:00 AM5
    Belgian Sheepdog211:00 AM5
    Bernese Mountain Dog49:00 AM7
    Bichon Frise411:00 AM3
    Black and Tan Coonhound49:00 AM6
    Black Russian Terrier29:00 AM7
    Bloodhound99:00 AM6
    Border Collie1010:00 AM5
    Border Terrier69:30 AM2
    Borzoi710:00 AM6
    Boston Terrier128:00 AM2
    Boxer810:30 AM7
    Briard411:00 AM5
    Brittany109:20 AM8
    Brussels Griffon28:00 AM1
    Bullmastiff310:30 AM7
    Cairn Terrier29:30 AM2
    Cane Corso78:00 AM7
    Cardigan Welsh Corgi510:00 AM5
    Cavalier King Charles Spaniel1112 Noon1
    Chesapeake Bay Retriever110:20 AM8
    Chihuahua (Long Coat)1011:00 AM1
    Chihuahua (Smooth Coat)211:00 AM1
    Chinese Crested911:00 AM1
    Coton de Tulear89:15 AM3
    Dachshund (Longhaired)811:05 AM6
    Dachshund (Smooth)211:05 AM6
    Dachshund (Wirehaired)1111:05 AM6
    Dalmatian511:00 AM3
    Dandie Dinmont Terrier48:00 AM5
    Doberman Pinscher158:00 AM7
    Flat-Coated Retriever79:20 AM8
    Fox Terrier (Smooth)19:15 AM3
    French Bulldog168:00 AM2
    German Pinscher28:00 AM7
    German Shepherd Dog68:00 AM5
    German Shorthaired Pointer89:20 AM8
    German Wirehaired Pointer110:20 AM8
    Giant Schnauzer28:00 AM7
    Golden Retriever328:45 AM5
    Gordon Setter110:20 AM8
    Great Dane2311:20 AM7
    Great Pyrenees19:00 AM7
    Greyhound29:00 AM6
    Havanese29:15 AM3
    Irish Setter210:20 AM8
    Irish Red & White Setters310:20 AM8
    Japanese Chin149:00 AM1
    Keeshond18:00 AM2
    Kerry Blue Terrier18:00 AM5
    Komondor19:00 AM7
    Kuvasz29:00 AM7
    Labrador Retriever810:00 AM6
    Lagotto Romagnolo110:20 AM8
    Lakeland Terrier111:00 AM3
    Lhasa Apso18:00 AM2
    Maltese510:05 AM1
    Mastiff69:00 AM7
    Miniature American Shepherd1510:00 AM3
    Miniature Bull Terrier110:30 AM2
    Miniature Pinscher79:00 AM1
    Miniature Schnauzer1410:30 AM2
    Norwich Terrier210:30 AM2
    Novice Class A210:10 AM9
    Novice Class B110:00 AM9
    Novice Intermediate Class212:45 PM8
    Old English Sheepdog312:45 PM8
    Open Class A59:20 AM9
    Open Class B48:50 AM9
    Open Intermediate Class112:45 PM8
    Open Senior Class312:45 PM8
    Papillon1510:05 AM1
    Parson Russell Terrier49:15 AM3
    Pekingese110:05 AM1
    Pembroke Welsh Corgi68:00 AM5
    Pharaoh Hound39:00 AM6
    Pointer29:20 AM8
    Pomeranian118:00 AM1
    Poodle (Miniature)510:00 AM3
    Poodle (Standard)1411:00 AM3
    Poodle (Toy)89:00 AM1
    Portuguese Water Dog18:00 AM7
    Preferred Novice19:50 AM9
    Pug128:00 AM1
    Pumi110:00 AM3
    Rally Novice A412 Noon9
    Rally Novice B212 Noon9
    Rally Intermediate312 Noon9
    Rally Advanced A212 Noon9
    Rally Advanced B312 Noon9
    Rally Excellent B112 Noon9
    Rally Master112 Noon9
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)210:20 AM8
    Rhodesian Ridgeback268:00 AM6
    Rottweiler410:30 AM7
    Saluki29:00 AM6
    Samoyed29:00 AM6
    Scottish Terrier18:00 AM5
    Shetland Sheepdog1212:45 PM8
    Shih Tzu110:05 AM1
    Siberian Husky79:00 AM7
    Silky Terrier110:05 AM1
    Skye Terrier210:30 AM2
    Soft Coated Wheaten Terrier110:30 AM2
    Staffordshire Bull Terriers410:30 AM2
    Standard Schnauzer610:30 AM7
    Tibetan Spaniel410:00 AM3
    Toy Fox Terrier18:00 AM1
    Utility Class A28:20 AM9
    Utility Class B28:00 AM9
    Versatility Class18:40 AM9
    Vizsla810:20 AM8
    Weimaraner211:10 AM8
    Welsh Springer Spaniel19:10 AM8
    Welsh Terrier1210:00 AM6
    West Highland White Terrier39:30 AM2
    Whippet1811:10 AM8
    Wirehaired Pointing Griffon211:10 AM8
    Xoloitzcuintli110:00 AM3
    Yorkshire Terrier511:00 AM1


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved