Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Tucson Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Edd E. Bivin4108 Pebblebrook Court
    Fort Worth, TX 76109
    Mrs. Donna J. Buxton3215 Pine Arbor Trail
    Kingwood, TX 77345
    Ms. Cathleen Caballero1314 Sundrop Cove
    Round Rock, TX 78665
    Ms. Kathryn A. Cowsert5502 Kelrose Court
    Concord, CA 94521
    Miss. Gabriela GarciaDesierto De Los Leones KM 29.6
    Col Santa Rosa Xochial
    Mexico D.F. Mex 1830
    Mr. Randy E. Garren8537 Smith Rd
    Apex, NC 27539
    Mr. David J. Kirkland387 Holly Brook Rd
    Sanford, NC 27330
    Mrs. Connie Gerstner Miller8907 W. R Av
    Kalamazoo, MI 49009
    Ms. Tari A. Parish5855 North Avra Rd
    Tucson, AZ 85743
    Mr. Johnny R. Shoemaker5989 Sierra Medina Av
    Las Vegas, NV 89139
    Ms. Valerie Stanert223 Martha Lane
    Sequim, WA 98382
    Mrs. Faye Strauss29001 176th Ave S.E.
    Kent, WA 98042
    Mr. Charles E. TrotterP.O. Box 222036
    Carmel, CA 93922
    Mrs. Patricia V. TrotterP.O. Box 222036
    Carmel, CA 93922

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Charles E. Trotter
    9:15 AM 
     13Chihuahua (Long Coat) 3-4-(3-3)
     10Chihuahua (Smooth Coat) 3-3-(2-2)
    10:15 AM 
     9Pembroke Welsh Corgi 3-5-(0-1)
     7Cardigan Welsh Corgi 1-4-(2-0)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Randy E. Garren
    8:00 AM 
     11Dalmatian 2-3-(4-2)
     4Bulldog 1-1-(1-1)
     1Chow Chow 0-0-(1-0)
     3Chinese Shar-Pei 1-0-(0-2)
     7Keeshond 1-2-(2-2)
    9:15 AM 
     1Poodle (Miniature) 0-0-(1-0)
     9Boston Terrier 1-3-(2-3)
     1Shiba-Inu 0-0-(1-0)
     2Tibetan Spaniel 1-0-(1-0)
     1Tibetan Terrier 0-0-(0-1)
     1Lhasa Apso 0-0-(1-0)
     7Lowchen 3-4
     12Bichon Frise 2-5-(3-2)
    10:45 AM 
     21French Bulldog 8-5-(5-3)
     15Poodle (Standard) 6-6-(0-3)
     4Coton de Tulear 1-2-(1-0)
    Ring No 3
    Judge: Mr. David J. Kirkland
    8:00 AM 
     6Italian Greyhound 0-3-(1-2)
     1Pekingese 0-0-(1-0)
     1Poodle (Toy) 0-1
     4Pug 1-2-(1-0)
     5Yorkshire Terrier 3-1-(1-0)
     3English Toy Spaniel (B&PC) 2-0-(1-0)
     6Havanese 3-1-(1-1)
    9:00 AM 
     15Brussels Griffon 4-5-(1-5)
     7Maltese 0-6-(1-0)
     1Silky Terrier 0-0-(0-1)
    10:00 AM 
     3Affenpinscher 0-0-(1-2)
     5Chinese Crested 2-2-(0-1)
     4Japanese Chin 1-1-(2-0)
     9Pomeranian 3-2-(3-1)
     9Papillon 2-4-(2-1)
    Ring No 4
    Judge: Mr. David J. Kirkland
    11:30 AM 
     17Cavalier King Charles Spaniel 3-7-(7-0)
    Ring No 4
    Judge: Ms. Valerie Stanert
    1:15 PM 
     5Miniature Pinscher Sweepstakes 4-1
    Ring No 4
    Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
    1:30 PM 
     13Miniature Pinscher 4-2-(4-3)
    Ring No 5
    Judge: Miss. Gabriela Garcia
    8:00 AM 
     2Pointer 0-0-(0-2)
     5Brittany 0-3-(2-0)
     6German Shorthaired Pointer 1-1-(3-1)
     1Chesapeake Bay Retriever 0-0-(0-1)
     2Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 0-0-(2-0)
     2German Wirehaired Pointer 1-0-(1-0)
     5English Setter 1-0-(3-1)
     6Flat-Coated Retriever 0-1-(1-4)
    9:15 AM 
     26Gordon Setter 11-7-(6-2)
    10:20 AM 
     1Irish Red & White Setters 0-1
     1American Water Spaniel 1-0
     1Spinone Italiano 0-0-(0-1)
     5English Cocker Spaniel 1-1-(1-2)
     12English Springer Spaniel 1-7-(2-2)
     3Welsh Springer Spaniel 0-1-(0-2)
     1Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(0-1)
     1Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-0)
     1Russian Toy 1-0
     1Lancashire Heeler 1-0
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Donna J. Buxton
    8:00 AM 
     44Doberman Pinscher 17-15-1VB-(4-7)
    9:30 AM 
     10Portuguese Water Dog 3-6-(0-1)
     4Great Pyrenees 1-2-(0-1)
     3Greater Swiss Mountain Dog 1-0-(2-0)
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     9Mastiff 3-1-(1-4)
     1Newfoundland 0-0-(1-0)
    10:45 AM 
     12Samoyed 5-3-(2-2)
     6Siberian Husky 3-3
     6Tibetan Mastiff 2-3-(1-0)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:45 PM 
     19Standard Schnauzer 2-10-(5-2)
    Ring No 7
    Judge: Mr. Edd E. Bivin
    8:00 AM 
     6Border Terrier 0-4-(2-0)
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     1Kerry Blue Terrier 0-0-(0-1)
     2Lakeland Terrier 1-0-(1-0)
     2Airedale Terrier 0-1-(0-1)
     7Dandie Dinmont Terrier 0-4-(1-2)
     3Bull Terrier (Colored) 0-1-(1-1)
     1Bull Terrier (White) 0-0-(1-0)
     3Miniature Bull Terrier 0-1-(0-2)
    9:15 AM 
     13Miniature Schnauzer 4-4-(5-0)
     2Cairn Terrier 1-0-(0-1)
     1Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-0)
     7Sealyham Terrier 0-2-(4-1)
     1Skye Terrier 0-1
     1Soft Coated Wheaten Terrier 0-1
    10:30 AM 
     6West Highland White Terrier 1-2-(2-1)
     3Welsh Terrier 3-0
     2Russell Terriers 1-0-(0-1)
     2Rat Terrier 0-1-(1-0)
     3Parson Russell Terrier 2-1
     4Norwich Terrier 0-2-(2-0)
     2Norfolk Terrier 0-0-(1-1)
     2Fox Terrier (Wire) 0-0-(2-0)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Connie Gerstner Miller
    8:00 AM 
     23Labrador Retriever 9-9-(2-3)
    9:10 AM 
     15Vizsla 4-5-(2-4)
     3Weimaraner 1-0-(1-1)
     8Wirehaired Pointing Griffon 2-4-(0-2)
    10:20 AM 
     35Golden Retriever 11-19-(4-1)
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
    8:00 AM 
     10German Shepherd Dog 2-6-(1-1)
     14Bouvier Des Flandres 6-3-(3-2)
    9:00 AM 
     28Australian Shepherd 14-9-(5-0)
    10:10 AM 
     23Shetland Sheepdog 7-10-(5-1)
    11:10 AM 
     5Australian Cattle Dog 1-4
     4Bearded Collie 0-1-(2-1)
     2Belgian Malinois 0-1-(1-0)
     1Berger Picard 0-0-(1-0)
     1Old English Sheepdog 0-0-(1-0)
     2Puli 0-1-(1-0)
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     4Briard 1-2-(0-1)
     8Finnish Lapphund 2-2-(2-2)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     10Miniature American Shepherd 4-4-(1-1)
     16Collie (Rough) 9-4-(2-1)
     3Collie (Smooth) 0-0-(2-1)
     10Border Collie 3-3-(1-3)
    Ring No 10
    Judge: Ms. Kathryn A. Cowsert
    8:00 AM 
     10Basenji 4-3-(1-2)
     6Borzoi 2-4
     1Grand Basset Griffon Vendeen 0-0-(1-0)
     1Greyhound 0-0-(1-0)
     7Ibizan Hound 4-2-(1-0)
    9:10 AM 
     2Saluki 0-0-(1-1)
     4Scottish Deerhound 2-2
     5Pharaoh Hound 1-3-(0-1)
     12Irish Wolfhound 4-4-(2-2)
     1Treeing Walker Coonhound 0-1
    10:10 AM 
     19Whippet 5-5-(3-6)
    11:00 AM 
     29Irish Setter 7-12-1VD-(4-5)
    Ring No 11
    Judge: Mrs. Faye Strauss
    8:00 AM 
     31Great Dane 11-13-(6-1)
    9:15 AM 
     5Akita 1-1-(2-1)
     5Alaskan Malamute 0-0-(3-2)
     1Anatolian Shepherd 0-0-(0-1)
     10Rottweiler 1-2-(5-2)
     6Giant Schnauzer 1-0-(2-3)
    10:20 AM 
     22Boxer 3-15-(3-1)
    11:20 AM 
     7Cane Corso 2-2-(2-1)
     7Bullmastiff 1-2-(2-2)
     7German Pinscher 2-1-(2-2)
    Ring No 12
    Judge: Ms. Tari A. Parish
    8:00 AM 
     3Afghan Hounds Sweepstakes 1-2
     1Afghan Hound Veteran Sweepstakes 1-0
    Ring No 12
    Judge: Mr. Charles E. Trotter
    8:15 AM 
     20Afghan Hound 3-7-(7-3)
    Ring No 12
    Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
    9:15 AM 
     30Rhodesian Ridgeback 9-8-(9-4)
    9:30 AM 
     1Beagle Fifteen Inches 0-0-(0-1)
     1Beagle Thirteen Inches 0-0-(1-0)
     5Dachshund (Smooth) 2-2-(1-0)
     12Dachshund (Longhaired) 5-3-(4-0)
     6Dachshund (Wirehaired) 1-2-(2-1)
    10:30 AM 
     3Novice Intermediate Class
     2Open Junior Class
     5Open Intermediate Class
     2Open Senior Class
     4Basset Hound 1-1-(1-1)
    Ring No 14
    Judge: Ms. Cathleen Caballero
    8:00 AM 
     1Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    8:10 AM 
     2Obedience-Preferred Open
    (Starting number 0875 )
    8:30 AM 
     1Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    8:40 AM 
     5Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    9:20 AM 
     3Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    9:40 AM 
     2Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    9:55 AM 
     3Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    10:30 AM 
     5Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    11:00 AM 
     5Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     2Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
    11:20 AM 
     7Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
    11:40 AM 
     7Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
    12 Noon 
     12Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     4Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Additional Information & Notices

    FRIDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time. NOHS Groups will start at 1 p.m. in Ring 2
    Terriers Mr. Trotter
    NonSporting Mrs. Strauss
    Hounds Mr. Garren
    Working Miss Garcia
    Sporting Ms. Cowsert
    Toys Mrs. Trotter
    Herding Mr. Trotter
    BISOH Mr. Bivin
    Variety Groups will start at 1:30 pm in Rings 3 and 4
    Terrires Mr. Bivin
    NonSporting Mrs. Strauss
    Hounds Ms. Cowsert
    Working Mrs. Strauss
    Sporting Miss Garcia
    Toys Mr. Kirkland
    Herding Mrs. Trotter
    Best In Show Mr. Trotter
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mr. Shoemaker will judge Miniature Pinschers in place of Mr. Trotter.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher310:00 AM3
    Afghan Hound208:15 AM12
    Afghan Hound Veteran Sweepstakes18:00 AM12
    Afghan Hounds Sweepstakes38:00 AM12
    Airedale Terrier28:00 AM7
    Akita59:15 AM11
    Alaskan Malamute59:15 AM11
    American Water Spaniel110:20 AM5
    Anatolian Shepherd19:15 AM11
    Australian Cattle Dog511:10 AM9
    Australian Shepherd289:00 AM9
    Basenji108:00 AM10
    Basset Hound410:30 AM12
    Beagle Thirteen Inches19:30 AM12
    Beagle Fifteen Inches19:30 AM12
    Bearded Collie411:10 AM9
    Beginner Novice B39:55 AM14
    Belgian Malinois211:10 AM9
    Berger Picard111:10 AM9
    Bichon Frise129:15 AM2
    Border Collie101:15 PM9
    Border Terrier68:00 AM7
    Borzoi68:00 AM10
    Boston Terrier99:15 AM2
    Bouvier Des Flandres148:00 AM9
    Boxer2210:20 AM11
    Briard411:10 AM9
    Brittany58:00 AM5
    Brussels Griffon159:00 AM3
    Bull Terrier (Colored)38:00 AM7
    Bull Terrier (White)18:00 AM7
    Bulldog48:00 AM2
    Bullmastiff711:20 AM11
    Cairn Terrier29:15 AM7
    Cane Corso711:20 AM11
    Cardigan Welsh Corgi710:15 AM1
    Cavalier King Charles Spaniel1711:30 AM4
    Chesapeake Bay Retriever18:00 AM5
    Chihuahua (Long Coat)139:15 AM1
    Chihuahua (Smooth Coat)109:15 AM1
    Chinese Crested510:00 AM3
    Chinese Shar-Pei38:00 AM2
    Chow Chow18:00 AM2
    Cocker Spaniel (Ascob)110:20 AM5
    Cocker Spaniel (Parti-Color)110:20 AM5
    Collie (Rough)161:15 PM9
    Collie (Smooth)31:15 PM9
    Coton de Tulear410:45 AM2
    Dachshund (Longhaired)129:30 AM12
    Dachshund (Smooth)59:30 AM12
    Dachshund (Wirehaired)69:30 AM12
    Dalmatian118:00 AM2
    Dandie Dinmont Terrier78:00 AM7
    Doberman Pinscher448:00 AM6
    English Cocker Spaniel510:20 AM5
    English Setter58:00 AM5
    English Springer Spaniel1210:20 AM5
    English Toy Spaniel (B&PC)38:00 AM3
    Finnish Lapphund811:10 AM9
    Flat-Coated Retriever68:00 AM5
    Fox Terrier (Wire)210:30 AM7
    French Bulldog2110:45 AM2
    German Pinscher711:20 AM11
    German Shepherd Dog108:00 AM9
    German Shorthaired Pointer68:00 AM5
    German Wirehaired Pointer28:00 AM5
    Giant Schnauzer69:15 AM11
    Golden Retriever3510:20 AM8
    Gordon Setter269:15 AM5
    Grand Basset Griffon Vendeen18:00 AM10
    Great Dane318:00 AM11
    Great Pyrenees49:30 AM6
    Greater Swiss Mountain Dog39:30 AM6
    Greyhound18:00 AM10
    Havanese68:00 AM3
    Ibizan Hound78:00 AM10
    Irish Setter2911:00 AM10
    Irish Red & White Setters110:20 AM5
    Irish Terrier18:00 AM7
    Irish Wolfhound129:10 AM10
    Italian Greyhound68:00 AM3
    Japanese Chin410:00 AM3
    Keeshond78:00 AM2
    Kerry Blue Terrier18:00 AM7
    Kuvasz19:30 AM6
    Labrador Retriever238:00 AM8
    Lakeland Terrier28:00 AM7
    Lancashire Heeler110:20 AM5
    Lhasa Apso19:15 AM2
    Lowchen79:15 AM2
    Maltese79:00 AM3
    Manchester Terrier (Standard)19:15 AM7
    Mastiff99:30 AM6
    Miniature American Shepherd101:15 PM9
    Miniature Bull Terrier38:00 AM7
    Miniature Pinscher131:30 PM4
    Miniature Pinscher Sweepstakes51:15 PM4
    Miniature Schnauzer139:15 AM7
    Newfoundland19:30 AM6
    Norfolk Terrier210:30 AM7
    Norwich Terrier410:30 AM7
    Novice Class A29:40 AM14
    Novice Class B39:20 AM14
    Novice Intermediate Class310:30 AM12
    Old English Sheepdog111:10 AM9
    Open Junior Class210:30 AM12
    Open Class A58:40 AM14
    Open Class B18:30 AM14
    Open Intermediate Class510:30 AM12
    Open Senior Class210:30 AM12
    Papillon910:00 AM3
    Parson Russell Terrier310:30 AM7
    Pekingese18:00 AM3
    Pembroke Welsh Corgi910:15 AM1
    Pharaoh Hound59:10 AM10
    Pointer28:00 AM5
    Polish Lowland Sheepdog111:10 AM9
    Pomeranian910:00 AM3
    Poodle (Miniature)19:15 AM2
    Poodle (Standard)1510:45 AM2
    Poodle (Toy)18:00 AM3
    Portuguese Water Dog109:30 AM6
    Preferred Open28:10 AM14
    Pug48:00 AM3
    Puli211:10 AM9
    Rally Novice A412 Noon14
    Rally Novice B1212 Noon14
    Rally Intermediate711:40 AM14
    Rally Advanced B711:20 AM14
    Rally Excellent A211:00 AM14
    Rally Excellent B511:00 AM14
    Rally Master510:30 AM14
    Rat Terrier210:30 AM7
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)28:00 AM5
    Rhodesian Ridgeback309:15 AM12
    Rottweiler109:15 AM11
    Russell Terriers210:30 AM7
    Russian Toy110:20 AM5
    Saluki29:10 AM10
    Samoyed1210:45 AM6
    Scottish Deerhound49:10 AM10
    Sealyham Terrier79:15 AM7
    Shetland Sheepdog2310:10 AM9
    Shiba-Inu19:15 AM2
    Siberian Husky610:45 AM6
    Silky Terrier19:00 AM3
    Skye Terrier19:15 AM7
    Soft Coated Wheaten Terrier19:15 AM7
    Spinone Italiano110:20 AM5
    Standard Schnauzer1912:45 PM6
    Tibetan Mastiff610:45 AM6
    Tibetan Spaniel29:15 AM2
    Tibetan Terrier19:15 AM2
    Treeing Walker Coonhound19:10 AM10
    Utility Class B18:00 AM14
    Vizsla159:10 AM8
    Weimaraner39:10 AM8
    Welsh Springer Spaniel310:20 AM5
    Welsh Terrier310:30 AM7
    West Highland White Terrier610:30 AM7
    Whippet1910:10 AM10
    Wirehaired Pointing Griffon89:10 AM8
    Yorkshire Terrier58:00 AM3


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved