Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Tucson Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Edd E. Bivin4108 Pebblebrook Court
    Fort Worth, TX 76109
    Mrs. Donna J. Buxton3215 Pine Arbor Trail
    Kingwood, TX 77345
    Ms. Cathleen Caballero1314 Sundrop Cove
    Round Rock, TX 78665
    Ms. Kathryn A. Cowsert5502 Kelrose Court
    Concord, CA 94521
    Miss. Gabriela GarciaDesierto De Los Leones KM 29.6
    Col Santa Rosa Xochial
    Mexico D.F. Mex 1830
    Ms. Connie Gard16090 N. Sotol Ave.
    Tucson, AZ 85739
    Mr. Randy E. Garren8537 Smith Rd
    Apex, NC 27539
    Mr. David J. Kirkland387 Holly Brook Rd
    Sanford, NC 27330
    Dr. Kenneth H. Levison8155 E. Galina Dr
    Tucson, AZ 85750
    Mr. Johnny R. Shoemaker5989 Sierra Medina Av
    Las Vegas, NV 89139
    Mr. Charles E. TrotterP.O. Box 222036
    Carmel, CA 93922
    Mrs. Patricia V. TrotterP.O. Box 222036
    Carmel, CA 93922

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Donna J. Buxton
    8:00 AM 
     1Silky Terrier 0-0-(0-1)
     6Chinese Crested 2-2-(1-1)
     16Papillon 6-7-(2-1)
     7Maltese 0-6-(1-0)
    Ring No 1
    Judge: Mr. Charles E. Trotter
    1:10 PM 
     9Italian Greyhound 1-5-(1-2)
    Ring No 1
    Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
    1:30 PM 
     17Poodle (Standard) 6-8-(0-3)
     8Boston Terrier 2-2-(1-3)
    2:30 PM 
     12Bichon Frise 2-5-(3-2)
     33French Bulldog 16-8-(6-3)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
    10:15 AM 
     6Bulldog 2-2-(1-1)
     3Chinese Shar-Pei 1-0-(0-2)
     1Chow Chow 0-0-(1-0)
     9Keeshond 3-2-(2-2)
     7Lowchen 3-4
     1Lhasa Apso 0-0-(1-0)
     4Coton de Tulear 1-2-(1-0)
    11:35 AM 
     1Poodle (Miniature) 0-0-(1-0)
     1Shiba-Inu 0-0-(1-0)
     4Tibetan Spaniel 2-0-(1-1)
     3Tibetan Terrier 0-2-(0-1)
    12 Noon 
      Lunch
    Ring No 3
    Judge: Mr. Randy E. Garren
    8:00 AM 
     14Brussels Griffon 4-5-(1-4)
     6Havanese 3-1-(1-1)
     2Pekingese 0-0-(2-0)
    9:10 AM 
     15Miniature Pinscher 5-3-(4-3)
     7Chihuahua (Smooth Coat) 2-2-(2-1)
     4Affenpinscher 0-1-(1-2)
     1Poodle (Toy) 0-1
    10:15 AM 
     13Chihuahua (Long Coat) 3-3-(4-3)
     3English Toy Spaniel (B&PC) 2-0-(1-0)
     4Japanese Chin 1-1-(2-0)
     5Pug 1-3-(1-0)
    11:15 AM 
     17Cavalier King Charles Spaniel 3-8-(6-0)
     6Yorkshire Terrier 4-1-(1-0)
    12:15 PM 
     9Pomeranian 3-2-(3-1)
    Ring No 5
    Judge: Miss. Gabriela Garcia
    8:00 AM 
     20Cardigan Welsh Corgi 5-9-(4-2)
     6Tibetan Mastiff 2-3-(1-0)
    9:15 AM 
     11Pembroke Welsh Corgi 3-6-(1-1)
     1Siberian Husky 0-1
     12Samoyed 5-3-(2-2)
    10:15 AM 
     38Golden Retriever 13-20-(4-1)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:45 PM 
     20Standard Schnauzer 2-11-(5-2)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Edd E. Bivin
    8:00 AM 
     20Boxer 3-13-(3-1)
     5Alaskan Malamute 0-0-(3-2)
    9:00 AM 
     5Akita 1-1-(2-1)
     7Cane Corso 2-2-(2-1)
     4Giant Schnauzer 0-0-(1-3)
     4Great Pyrenees 1-2-(0-1)
     4German Pinscher 1-0-(1-2)
     1Dogue De Bordeaux 1-0
    10:00 AM 
     42Doberman Pinscher 17-14-1VB-(3-7)
    Ring No 7
    Judge: Ms. Kathryn A. Cowsert
    8:00 AM 
     24Gordon Setter 9-7-(7-1)
    9:00 AM 
     6English Setter 1-1-(3-1)
     3Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 1-0-(2-0)
     5German Wirehaired Pointer 1-2-(1-1)
     8German Shorthaired Pointer 1-2-(3-2)
     2Pointer 0-0-(0-2)
    10:00 AM 
     4Novice Intermediate Class
     4Open Junior Class
     7Open Intermediate Class
     2Open Senior Class
    10:45 AM 
     8Brittany 0-6-(2-0)
     1Chesapeake Bay Retriever 0-0-(0-1)
     7Flat-Coated Retriever 1-1-(1-4)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
    8:00 AM 
     12Basenji 4-4-(2-2)
     7Borzoi 2-4-(0-1)
     1Greyhound 0-0-(1-0)
     5Pharaoh Hound 1-3-(0-1)
    9:00 AM 
     33Rhodesian Ridgeback 10-10-(9-4)
    10:20 AM 
     1Grand Basset Griffon Vendeen 0-0-(1-0)
     1Beagle Thirteen Inches 0-0-(1-0)
     1Beagle Fifteen Inches 0-0-(0-1)
     12Ibizan Hound 5-5-(0-2)
     6Saluki 2-2-(2-0)
     4Scottish Deerhound 2-2
     1Treeing Walker Coonhound 0-1
    11:20 AM 
     15Irish Wolfhound 4-5-(2-4)
     4Basset Hound 1-1-(1-1)
     6Dachshund (Wirehaired) 1-2-(2-1)
    12:20 PM 
      Lunch
    1:20 PM 
     14Dachshund (Longhaired) 6-3-(4-1)
     5Dachshund (Smooth) 2-2-(1-0)
     23Whippet 5-8-(4-6)
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Donna J. Buxton
    9:20 AM 
     10German Shepherd Dog 2-6-(1-1)
     11Rottweiler 1-4-(5-1)
     4Bearded Collie 0-1-(2-1)
    10:20 AM 
     14Bouvier Des Flandres 6-3-(3-2)
     1Beauceron 0-1
     3Belgian Malinois 0-1-(1-1)
     1Berger Picard 0-0-(1-0)
     6Australian Cattle Dog 1-4-(1-0)
    11:20 AM 
     27Shetland Sheepdog 8-12-(5-2)
    12:20 PM 
      Lunch
    1:20 PM 
     18Collie (Rough) 10-5-(2-1)
     3Collie (Smooth) 0-0-(2-1)
     4Briard 1-2-(0-1)
    2:20 PM 
     11Border Collie 3-3-(2-3)
     11Miniature American Shepherd 4-4-(1-2)
     2Old English Sheepdog 0-0-(2-0)
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     2Puli 0-1-(1-0)
     8Finnish Lapphund 2-2-(2-2)
    Ring No 10
    Judge: Mr. Charles E. Trotter
    8:00 AM 
     25Irish Setter 6-10-1VD-(3-5)
    9:00 AM 
     19Vizsla 4-8-(3-4)
     3Greater Swiss Mountain Dog 1-0-(2-0)
     3Anatolian Shepherd 0-1-(0-2)
    10:00 AM 
     13Miniature Schnauzer 4-4-(5-0)
     1Irish Red & White Setters 0-1
     2American Water Spaniel 1-0-(0-1)
     1Spinone Italiano 0-0-(0-1)
     2Weimaraner 1-0-(0-1)
     1Newfoundland 0-0-(1-0)
     3Leonberger 2-0-(1-0)
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     3Welsh Springer Spaniel 0-1-(0-2)
    11:00 AM 
     8Wirehaired Pointing Griffon 2-4-(0-2)
     1Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(0-1)
     1Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-0)
     5English Cocker Spaniel 1-1-(1-2)
     13English Springer Spaniel 1-8-(2-2)
    12:10 PM 
      Lunch
    1:45 PM 
     35Australian Shepherd 18-11-(5-1)
    Ring No 11
    Judge: Mr. David J. Kirkland
    8:00 AM 
     2Lakeland Terrier 1-0-(1-0)
     1Kerry Blue Terrier 0-0-(0-1)
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     2Fox Terrier (Wire) 0-0-(2-0)
     7Dandie Dinmont Terrier 0-4-(1-2)
     4Norwich Terrier 0-2-(2-0)
     2Norfolk Terrier 0-0-(1-1)
     3Miniature Bull Terrier 0-1-(0-2)
     1Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-0)
     1Lancashire Heeler 1-0
     1Russian Toy 1-0
    9:00 AM 
     3Bull Terrier (Colored) 0-1-(1-1)
     1Bull Terrier (White) 0-0-(1-0)
     2Cairn Terrier 1-0-(0-1)
     4Border Terrier 0-3-(1-0)
     5American Staffordshire Terrier 3-2
     2Soft Coated Wheaten Terrier 0-1
     3Welsh Terrier 3-0
     2Rat Terrier 0-1-(1-0)
    10:00 AM 
     7Sealyham Terrier 0-2-(4-1)
     2Russell Terriers 1-0-(0-1)
     4Parson Russell Terrier 2-2
     6West Highland White Terrier 1-2-(2-1)
     2Airedale Terrier 0-1-(0-1)
    Ring No 12
    Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
    8:00 AM 
     17Afghan Hound 3-6-(5-3)
     11Dalmatian 2-3-(4-2)
    9:05 AM 
     28Labrador Retriever 11-10-(3-4)
    Ring No 12
    Judge: Ms. Connie Gard
    10:15 AM 
     10Mastiff 5-1-(1-3)
     9Portuguese Water Dog 3-5-(0-1)
     7Bullmastiff 1-2-(2-2)
    11:15 AM 
     32Great Dane 11-14-(6-1)
    Ring No 14
    Judge: Ms. Cathleen Caballero
    8:00 AM 
     2Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    8:10 AM 
     1Obedience-Preferred Open
    (Starting number 0875 )
    8:20 AM 
     2Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    8:35 AM 
     5Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    9:05 AM 
     1Obedience-Preferred Novice
    (Starting number 0855 )
    9:10 AM 
     3Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    9:30 AM 
     3Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    9:50 AM 
     4Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    10:30 AM 
     6Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    11:00 AM 
     5Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     3Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
    11:25 AM 
     7Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     1Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
    11:45 AM 
     8Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
     11Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     4Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time. NOHS Groups will start at 2 pm in Ring 2
    Terriers Mr. Garren
    Toys Mr. Kirkland
    Hounds Ms. Cowsert
    Sporting Mr. Trotter
    Working Mrs. Buxton
    NonSporting Ms. Garcia
    Herding Mr. Bivin
    BISOH Mrs. Trotter
    Variety Groups will start at 2:30 p.m. in Rings 3 and 4
    Terriers Mr. Kirkland
    Toys Mr. Garren
    Hounds Dr. Levison
    Sporting Ms. Cowsert
    Working Mr. Trotter
    NonSporting Mr. Shoemaker
    Herding Mrs. Buxton
    Best In Show Ms. Garcia
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    Under Chapter 7, Section 13 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mr. Trotter will judge Australian Shepherds in place of Mrs. Buxton.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher49:10 AM3
    Afghan Hound178:00 AM12
    Airedale Terrier210:00 AM11
    Akita59:00 AM6
    Alaskan Malamute58:00 AM6
    American Staffordshire Terrier59:00 AM11
    American Water Spaniel210:00 AM10
    Anatolian Shepherd39:00 AM10
    Australian Cattle Dog610:20 AM9
    Australian Shepherd351:45 PM10
    Basenji128:00 AM8
    Basset Hound411:20 AM8
    Beagle Thirteen Inches110:20 AM8
    Beagle Fifteen Inches110:20 AM8
    Bearded Collie49:20 AM9
    Beauceron110:20 AM9
    Beginner Novice B49:50 AM14
    Belgian Malinois310:20 AM9
    Berger Picard110:20 AM9
    Bichon Frise122:30 PM1
    Border Collie112:20 PM9
    Border Terrier49:00 AM11
    Borzoi78:00 AM8
    Boston Terrier81:30 PM1
    Bouvier Des Flandres1410:20 AM9
    Boxer208:00 AM6
    Briard41:20 PM9
    Brittany810:45 AM7
    Brussels Griffon148:00 AM3
    Bull Terrier (Colored)39:00 AM11
    Bull Terrier (White)19:00 AM11
    Bulldog610:15 AM2
    Bullmastiff710:15 AM12
    Cairn Terrier29:00 AM11
    Cane Corso79:00 AM6
    Cardigan Welsh Corgi208:00 AM5
    Cavalier King Charles Spaniel1711:15 AM3
    Chesapeake Bay Retriever110:45 AM7
    Chihuahua (Long Coat)1310:15 AM3
    Chihuahua (Smooth Coat)79:10 AM3
    Chinese Crested68:00 AM1
    Chinese Shar-Pei310:15 AM2
    Chow Chow110:15 AM2
    Cocker Spaniel (Ascob)111:00 AM10
    Cocker Spaniel (Parti-Color)111:00 AM10
    Collie (Rough)181:20 PM9
    Collie (Smooth)31:20 PM9
    Coton de Tulear410:15 AM2
    Dachshund (Longhaired)141:20 PM8
    Dachshund (Smooth)51:20 PM8
    Dachshund (Wirehaired)611:20 AM8
    Dalmatian118:00 AM12
    Dandie Dinmont Terrier78:00 AM11
    Doberman Pinscher4210:00 AM6
    Dogue De Bordeaux19:00 AM6
    English Cocker Spaniel511:00 AM10
    English Setter69:00 AM7
    English Springer Spaniel1311:00 AM10
    English Toy Spaniel (B&PC)310:15 AM3
    Finnish Lapphund82:20 PM9
    Flat-Coated Retriever710:45 AM7
    Fox Terrier (Wire)28:00 AM11
    French Bulldog332:30 PM1
    German Pinscher49:00 AM6
    German Shepherd Dog109:20 AM9
    German Shorthaired Pointer89:00 AM7
    German Wirehaired Pointer59:00 AM7
    Giant Schnauzer49:00 AM6
    Golden Retriever3810:15 AM5
    Gordon Setter248:00 AM7
    Grand Basset Griffon Vendeen110:20 AM8
    Great Dane3211:15 AM12
    Great Pyrenees49:00 AM6
    Greater Swiss Mountain Dog39:00 AM10
    Greyhound18:00 AM8
    Havanese68:00 AM3
    Ibizan Hound1210:20 AM8
    Irish Setter258:00 AM10
    Irish Red & White Setters110:00 AM10
    Irish Terrier18:00 AM11
    Irish Wolfhound1511:20 AM8
    Italian Greyhound91:10 PM1
    Japanese Chin410:15 AM3
    Keeshond910:15 AM2
    Kerry Blue Terrier18:00 AM11
    Kuvasz110:00 AM10
    Labrador Retriever289:05 AM12
    Lakeland Terrier28:00 AM11
    Lancashire Heeler18:00 AM11
    Leonberger310:00 AM10
    Lhasa Apso110:15 AM2
    Lowchen710:15 AM2
    Maltese78:00 AM1
    Manchester Terrier (Standard)18:00 AM11
    Mastiff1010:15 AM12
    Miniature American Shepherd112:20 PM9
    Miniature Bull Terrier38:00 AM11
    Miniature Pinscher159:10 AM3
    Miniature Schnauzer1310:00 AM10
    Newfoundland110:00 AM10
    Norfolk Terrier28:00 AM11
    Norwich Terrier48:00 AM11
    Novice Class A39:30 AM14
    Novice Class B39:10 AM14
    Novice Intermediate Class410:00 AM7
    Old English Sheepdog22:20 PM9
    Open Junior Class410:00 AM7
    Open Class A58:35 AM14
    Open Class B28:20 AM14
    Open Intermediate Class710:00 AM7
    Open Senior Class210:00 AM7
    Papillon168:00 AM1
    Parson Russell Terrier410:00 AM11
    Pekingese28:00 AM3
    Pembroke Welsh Corgi119:15 AM5
    Pharaoh Hound58:00 AM8
    Pointer29:00 AM7
    Polish Lowland Sheepdog12:20 PM9
    Pomeranian912:15 PM3
    Poodle (Miniature)111:35 AM2
    Poodle (Standard)171:30 PM1
    Poodle (Toy)19:10 AM3
    Portuguese Water Dog910:15 AM12
    Preferred Novice19:05 AM14
    Preferred Open18:10 AM14
    Pug510:15 AM3
    Puli22:20 PM9
    Rally Novice A411:45 AM14
    Rally Novice B1111:45 AM14
    Rally Intermediate811:45 AM14
    Rally Advanced A111:25 AM14
    Rally Advanced B711:25 AM14
    Rally Excellent A311:00 AM14
    Rally Excellent B511:00 AM14
    Rally Master610:30 AM14
    Rat Terrier29:00 AM11
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)39:00 AM7
    Rhodesian Ridgeback339:00 AM8
    Rottweiler119:20 AM9
    Russell Terriers210:00 AM11
    Russian Toy18:00 AM11
    Saluki610:20 AM8
    Samoyed129:15 AM5
    Scottish Deerhound410:20 AM8
    Sealyham Terrier710:00 AM11
    Shetland Sheepdog2711:20 AM9
    Shiba-Inu111:35 AM2
    Siberian Husky19:15 AM5
    Silky Terrier18:00 AM1
    Soft Coated Wheaten Terrier29:00 AM11
    Spinone Italiano110:00 AM10
    Standard Schnauzer2012:45 PM5
    Tibetan Mastiff68:00 AM5
    Tibetan Spaniel411:35 AM2
    Tibetan Terrier311:35 AM2
    Treeing Walker Coonhound110:20 AM8
    Utility Class B28:00 AM14
    Vizsla199:00 AM10
    Weimaraner210:00 AM10
    Welsh Springer Spaniel310:00 AM10
    Welsh Terrier39:00 AM11
    West Highland White Terrier610:00 AM11
    Whippet231:20 PM8
    Wirehaired Pointing Griffon811:00 AM10
    Yorkshire Terrier611:15 AM3


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved