Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Greater Sierra Vista Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mrs. Carolyn I. Alexander164 Pine Canyon Rd
    Corral de Tierra, CA 93908
    Ms. Rita J. Biddle, Esq.12523 S. Forest Hill Rd
    Eagle, MI 48822
    Mr. Jon R. ColeP.O. Box 160205
    Nashville, TN 37216
    Mrs. Sheila Polk170 Nardi Ln
    Martinez, CA 94553
    Mr. Robert L. Robinson1826 Palmcroft Way N.E.
    Phoenix, AZ 85007
    Mrs. Linda ScanlonP.O. Box 4559
    Eagle, CO 81631
    Mr. Johnny R. Shoemaker5989 Sierra Medina Av
    Las Vegas, NV 89139
    Mr. Donavon Thompson4132 Auburn Blvd
    Sacramento, CA 95841
    Mr. Darryl Vice22075 Skyview Dr
    Palm Springs, CA 92262
    Ms. Sharol Candace Way752 Ewing Rd
    Cochranville, PA 19330

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Jon R. Cole
    8:00 AM 
     13Boston Terrier 4-6-(2-1)
     3Lowchen 1-0-(1-1)
     4Shiba-Inu 1-0-(2-1)
     1Coton de Tulear 0-0-(1-0)
     3Keeshond 0-0-(3-0)
     2Chinese Shar-Pei 0-0-(0-2)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Darryl Vice
    8:00 AM 
     30French Bulldog 12-13-(1-4)
    9:10 AM 
     1Bulldog 0-0-(0-1)
     3Bichon Frise 0-1-(1-1)
     1Lhasa Apso 0-0-(1-0)
     12Dalmatian 1-3-(3-5)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Carolyn I. Alexander
    1:15 PM 
     3Greater Swiss Mountain Dog 1-1-(1-0)
     5Yorkshire Terrier 1-0-(3-1)
     13Miniature Pinscher 2-5-(4-2)
    2:05 PM 
     19Cavalier King Charles Spaniel 3-8-(6-2)
     5Shih Tzu 1-2-(0-2)
     7Maltese 1-4-(1-1)
     12Pomeranian 3-6-(3-0)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
    8:00 AM 
     35Basenji 7-13-(11-4)
    9:30 AM 
     9Tibetan Terrier 5-3-(1-0)
     2Novice Junior Class
     1Novice Intermediate Class
     1Open Junior Class
     3Open Intermediate Class
     8Open Senior Class
    Ring No 4
    Judge: Ms. Sharol Candace Way
    8:00 AM 
     2Airedale Terrier 1-0-(1-0)
     1Miniature Bull Terrier 0-0-(1-0)
     2Norwich Terrier 0-1-(1-0)
     2Bull Terrier (Colored) 0-1-(0-1)
     3Manchester Terrier (Standard) 0-2-(0-1)
     14Miniature Schnauzer 6-3-(4-1)
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
    9:00 AM 
     3West Highland White Terrier 1-1-(0-1)
     5Soft Coated Wheaten Terrier 1-1-(1-2)
     5Russell Terriers 1-2-(2-0)
     1Parson Russell Terrier 0-0-(0-1)
     3Rat Terrier 0-2-(0-1)
     6Fox Terrier (Wire) 1-5
     1Border Terrier 0-1
    10:05 AM 
     2Cairn Terrier 1-1
     2Welsh Terrier 2-0
     2Staffordshire Bull Terriers 0-1-(1-0)
     2Lakeland Terrier 0-1-(1-0)
     3Scottish Terrier 1-1-(0-1)
     2Bedlington Terrier 1-1
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Carolyn I. Alexander
    8:00 AM 
     12Chihuahua (Long Coat) 0-9-(1-2)
     7Chihuahua (Smooth Coat) 3-2-(0-2)
     2Japanese Chin 0-2
     4Pug 0-0-(3-1)
    9:00 AM 
     1Poodle (Toy) 1-0
     20Papillon 8-8-(1-3)
     5Affenpinscher 0-2-(1-2)
    10:00 AM 
     20Havanese 4-10-(3-3)
     9Italian Greyhound 1-4-(2-2)
    11:15 AM 
     13Chinese Crested 6-1-(3-3)
     10Brussels Griffon 3-4-(2-1)
     1Manchester Terrier (Toy) 0-0-(1-0)
     1Pekingese 0-1
    12:15 PM 
      Lunch
    Ring No 6
    Judge: Mr. Donavon Thompson
    8:00 AM 
     5German Shepherd Dog 1-2-(2-0)
     23Pembroke Welsh Corgi 7-10-(2-4)
    9:10 AM 
     10Petit Basset Griffon Vendeens 4-4-(0-2)
     7Dachshund (Longhaired) 0-3-(4-0)
     3Dachshund (Wirehaired) 0-1-(2-0)
     1Dachshund (Smooth) 0-0-(1-0)
     1Portuguese Podengo Pequeno 0-0-(1-0)
     3Black and Tan Coonhound 1-1-(0-1)
     2Bloodhound 1-0-(0-1)
     2Harrier 0-0-(0-2)
    10:15 AM 
     20Samoyed 2-10-(6-2)
     5Siberian Husky 2-2-(1-0)
    11:15 AM 
     18Irish Wolfhound 7-7-(3-1)
     15Standard Schnauzer 5-4-(3-3)
    12:35 PM 
      Lunch
    1:35 PM 
     5Tibetan Mastiff 0-4-(1-0)
     4Great Pyrenees 1-1-(2-0)
     1ST. Bernard 0-0-(1-0)
     2Komondor 1-0-(1-0)
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     1Leonberger 0-0-(1-0)
     2Newfoundland 1-0-(1-0)
     12Portuguese Water Dog 4-7-(1-0)
    2:40 PM 
     7Ibizan Hound 1-4-(1-1)
     8Borzoi 0-2-(3-3)
     4Pharaoh Hound 0-2-(0-2)
     7Saluki 0-2-(2-3)
     5Treeing Walker Coonhound 1-4
     1Otterhound 1-0
    Ring No 7
    Judge: Ms. Rita J. Biddle, Esq.
    8:00 AM 
     11Rottweiler 2-3-(5-1)
     14Akita 2-7-(3-2)
    9:05 AM 
     21Great Dane 9-5-(4-3)
     4Giant Schnauzer 2-0-(1-1)
    10:05 AM 
     30Boxer 10-14-(4-2)
    11:20 AM 
     2Mudi 1-1
     1Russian Toy 0-1
     8Cane Corso 1-3-(3-1)
     5German Pinscher 1-1-(2-1)
     7Bernese Mountain Dog 2-3-(1-1)
     3Black Russian Terrier 1-0-(1-1)
    12:20 PM 
      Lunch
    1:20 PM 
     39Doberman Pinscher 12-16-(6-5)
    2:50 PM 
     5Bullmastiff 1-0-(4-0)
     5Alaskan Malamute 0-0-(4-1)
     4Anatolian Shepherd 0-0-(0-4)
     1Boerboel 0-0-(1-0)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Sharol Candace Way
    10:45 AM 
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     35Labrador Retriever 11-14-(6-3)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     2Pointer 0-0-(1-1)
     1Nederlandse Kooikerhondjes 0-0-(1-0)
     1Chesapeake Bay Retriever 0-0-(1-0)
     4English Setter 1-0-(3-0)
     1Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 0-0-(1-0)
     4Flat-Coated Retriever 1-0-(1-2)
     1German Shorthaired Pointer 0-1
     1German Wirehaired Pointer 0-0-(0-1)
     5Lagotto Romagnolo 1-3-(0-1)
     6Brittany 0-3-(3-0)
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Sheila Polk
    8:00 AM 
     17Mastiff 2-10-(3-2)
     5Australian Cattle Dog 0-3-(2-0)
     1Berger Picard 0-0-(1-0)
     1Belgian Tervuren 0-1
     1Finnish Lapphund 0-0-(1-0)
     6Swedish Vallhund 4-1-(1-0)
     1Spanish Water Dog 0-0-(1-0)
    9:20 AM 
     32Rhodesian Ridgeback 9-12-(8-3)
    10:40 AM 
     21Shetland Sheepdog 6-12-(3-0)
     4Puli 1-1-(2-0)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:45 PM 
     15Border Collie 5-4-(4-2)
     5Bouvier Des Flandres 0-0-(4-1)
     4Bearded Collie 0-0-(3-1)
     2Beauceron 0-1-(1-0)
    1:45 PM 
     12Briard 6-4-(1-1)
     13Miniature American Shepherd 4-5-(3-1)
     2Collie (Smooth) 1-0-(1-0)
     8Collie (Rough) 3-3-(1-1)
    Ring No 10
    Judge: Mr. Jon R. Cole
    9:15 AM 
     19Vizsla 4-8-(5-2)
     4English Springer Spaniel 1-2-(1-0)
     4Welsh Springer Spaniel 1-2-(0-1)
    10:15 AM 
     18Cardigan Welsh Corgi 5-7-(3-3)
     4Cocker Spaniel (Parti-Color) 1-2-(1-0)
     2Irish Red & White Setters 1-1
     2Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(1-1)
    11:15 AM 
     14Australian Shepherd 5-6-(2-1)
     3Weimaraner 0-2-(0-1)
     1Spinone Italiano 0-0-(1-0)
     1Sussex Spaniel 0-0-(1-0)
     1English Cocker Spaniel 0-1
     1Clumber Spaniel 1-0
     1American Water Spaniel 0-0-(1-0)
    Ring No 11
    Judge: Mr. Robert L. Robinson
    9:00 AM 
     23Irish Setter 7-6-(7-3)
    Ring No 11
    Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
    10:30 AM 
     10Basset Hound 4-5-(1-0)
     1Beagle Thirteen Inches 0-0-(1-0)
     18Afghan Hound 5-4-(4-5)
    11:40 AM 
     19Whippet 2-9-(5-3)
    Ring No 12
    Judge: Mr. Darryl Vice
    10:10 AM 
     37Golden Retriever 12-17-(3-5)
    11:40 AM 
     8Poodle (Miniature) 3-5
    12 Noon 
      Lunch
    1:00 PM 
     11Poodle (Standard) 3-7-(1-0)
    Ring No 15
    Judge: Mrs. Linda Scanlon
    8:00 AM 
     2Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    8:20 AM 
     4Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
     1Obedience-Preferred Open
    (Starting number 0875 )
    9:10 AM 
     2Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    9:30 AM 
     3Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    9:50 AM 
     1Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    10:00 AM 
     2Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     1Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    10:45 AM 
     5Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    11:10 AM 
     6Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
    11:40 AM 
     4Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     7Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
     4Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     1Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SUNDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time. NOHS Groups will start at 2 p.m. in Ring 1, opening up to 2 as it becomes available
    Terriers Mr. Vice
    Sporting Mr. Cole
    Herding Mr. Cole
    Working Ms. Way
    NonSporting Ms. Biddle, Esq.
    Toys Mrs. Alexander
    Hounds Mrs. Scanlon
    BISOH Mr. Thompson
    Variety Groups will start at 2:30 pm in Rings 4-5
    Terriers Ms. Way
    Sporting Mrs. Polk*
    Herding Mrs. Polk
    Working Mr. Vice
    NonSporting Mrs. Alexander*
    Toys Mr. Shoemaker
    Hounds Mr. Thompson
    Best In Show Mrs. Scanlon
    . TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    NEW EXHIBITOR BRIEFING
    A New Exhibitor Briefing will be held on Sunday and given by the Greater Sierra Vista Kennel Club. Please join us at 10:00 AM to see different breeds, meet breeders, owners and handlers. Tour meets 5 minutes prior to our departure at the Superintendentís table in Old Pueblo Hall. OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    Under Chapter 7, Section 13 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mrs. Alexander will judge Greater Swiss Mtn Dogs in place of Mr. Thompson
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher59:00 AM5
    Afghan Hound1810:30 AM11
    Airedale Terrier28:00 AM4
    Akita148:00 AM7
    Alaskan Malamute52:50 PM7
    American Water Spaniel111:15 AM10
    Anatolian Shepherd42:50 PM7
    Australian Cattle Dog58:00 AM9
    Australian Shepherd1411:15 AM10
    Basenji358:00 AM3
    Basset Hound1010:30 AM11
    Beagle Thirteen Inches110:30 AM11
    Bearded Collie412:45 PM9
    Beauceron212:45 PM9
    Bedlington Terrier210:05 AM4
    Beginner Novice A110:00 AM15
    Beginner Novice B210:00 AM15
    Belgian Tervuren18:00 AM9
    Berger Picard18:00 AM9
    Bernese Mountain Dog711:20 AM7
    Bichon Frise39:10 AM2
    Black and Tan Coonhound39:10 AM6
    Black Russian Terrier311:20 AM7
    Bloodhound29:10 AM6
    Boerboel12:50 PM7
    Border Collie1512:45 PM9
    Border Terrier19:00 AM4
    Borzoi82:40 PM6
    Boston Terrier138:00 AM1
    Bouvier Des Flandres512:45 PM9
    Boxer3010:05 AM7
    Briard121:45 PM9
    Brittany61:15 PM8
    Brussels Griffon1011:15 AM5
    Bull Terrier (Colored)28:00 AM4
    Bulldog19:10 AM2
    Bullmastiff52:50 PM7
    Cairn Terrier210:05 AM4
    Cane Corso811:20 AM7
    Cardigan Welsh Corgi1810:15 AM10
    Cavalier King Charles Spaniel192:05 PM2
    Chesapeake Bay Retriever11:15 PM8
    Chihuahua (Long Coat)128:00 AM5
    Chihuahua (Smooth Coat)78:00 AM5
    Chinese Crested1311:15 AM5
    Chinese Shar-Pei28:00 AM1
    Clumber Spaniel111:15 AM10
    Cocker Spaniel (Parti-Color)410:15 AM10
    Collie (Rough)81:45 PM9
    Collie (Smooth)21:45 PM9
    Coton de Tulear18:00 AM1
    Dachshund (Longhaired)79:10 AM6
    Dachshund (Smooth)19:10 AM6
    Dachshund (Wirehaired)39:10 AM6
    Dalmatian129:10 AM2
    Doberman Pinscher391:20 PM7
    English Cocker Spaniel111:15 AM10
    English Setter41:15 PM8
    English Springer Spaniel49:15 AM10
    Finnish Lapphund18:00 AM9
    Flat-Coated Retriever41:15 PM8
    Fox Terrier (Wire)69:00 AM4
    French Bulldog308:00 AM2
    German Pinscher511:20 AM7
    German Shepherd Dog58:00 AM6
    German Shorthaired Pointer11:15 PM8
    German Wirehaired Pointer11:15 PM8
    Giant Schnauzer49:05 AM7
    Golden Retriever3710:10 AM12
    Gordon Setter110:45 AM8
    Great Dane219:05 AM7
    Great Pyrenees41:35 PM6
    Greater Swiss Mountain Dog31:15 PM2
    Harrier29:10 AM6
    Havanese2010:00 AM5
    Ibizan Hound72:40 PM6
    Irish Setter239:00 AM11
    Irish Red & White Setters210:15 AM10
    Irish Terrier18:00 AM4
    Irish Wolfhound1811:15 AM6
    Italian Greyhound910:00 AM5
    Japanese Chin28:00 AM5
    Keeshond38:00 AM1
    Komondor21:35 PM6
    Kuvasz11:35 PM6
    Labrador Retriever3510:45 AM8
    Lagotto Romagnolo51:15 PM8
    Lakeland Terrier210:05 AM4
    Leonberger11:35 PM6
    Lhasa Apso19:10 AM2
    Lowchen38:00 AM1
    Maltese72:05 PM2
    Manchester Terrier (Standard)38:00 AM4
    Manchester Terrier (Toy)111:15 AM5
    Mastiff178:00 AM9
    Miniature American Shepherd141:45 PM9
    Miniature Bull Terrier18:00 AM4
    Miniature Pinscher131:15 PM2
    Miniature Schnauzer148:00 AM4
    Mudi211:20 AM7
    Nederlandse Kooikerhondjes11:15 PM8
    Newfoundland21:35 PM6
    Norwich Terrier28:00 AM4
    Novice Junior Class29:30 AM3
    Novice Class A19:50 AM15
    Novice Class B39:30 AM15
    Novice Intermediate Class19:30 AM3
    Open Junior Class19:30 AM3
    Open Class A29:10 AM15
    Open Class B48:20 AM15
    Open Intermediate Class39:30 AM3
    Open Senior Class89:30 AM3
    Otterhound12:40 PM6
    Papillon209:00 AM5
    Parson Russell Terrier19:00 AM4
    Pekingese111:15 AM5
    Pembroke Welsh Corgi238:00 AM6
    Petit Basset Griffon Vendeens109:10 AM6
    Pharaoh Hound42:40 PM6
    Pointer21:15 PM8
    Pomeranian122:05 PM2
    Poodle (Miniature)811:40 AM12
    Poodle (Standard)111:00 PM12
    Poodle (Toy)19:00 AM5
    Portuguese Podengo Pequeno19:10 AM6
    Portuguese Water Dog121:35 PM6
    Preferred Open18:20 AM15
    Pug48:00 AM5
    Puli410:40 AM9
    Rally Novice A111:40 AM15
    Rally Novice B411:40 AM15
    Rally Intermediate711:40 AM15
    Rally Advanced B411:40 AM15
    Rally Excellent B611:10 AM15
    Rally Master510:45 AM15
    Rat Terrier39:00 AM4
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)11:15 PM8
    Rhodesian Ridgeback329:20 AM9
    Rottweiler118:00 AM7
    Russell Terriers59:00 AM4
    Russian Toy111:20 AM7
    Saluki72:40 PM6
    Samoyed2010:15 AM6
    Scottish Terrier310:05 AM4
    Shetland Sheepdog2110:40 AM9
    Shiba-Inu48:00 AM1
    Shih Tzu52:05 PM2
    Siberian Husky510:15 AM6
    Soft Coated Wheaten Terrier59:00 AM4
    Spanish Water Dog18:00 AM9
    Spinone Italiano111:15 AM10
    ST. Bernard11:35 PM6
    Staffordshire Bull Terriers210:05 AM4
    Standard Schnauzer1511:15 AM6
    Sussex Spaniel111:15 AM10
    Swedish Vallhund68:00 AM9
    Tibetan Mastiff51:35 PM6
    Tibetan Terrier99:30 AM3
    Treeing Walker Coonhound52:40 PM6
    Utility Class B28:00 AM15
    Vizsla199:15 AM10
    Weimaraner311:15 AM10
    Welsh Springer Spaniel49:15 AM10
    Welsh Terrier210:05 AM4
    West Highland White Terrier39:00 AM4
    Whippet1911:40 AM11
    Wirehaired Pointing Griffon210:15 AM10
    Yorkshire Terrier51:15 PM2


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved