Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Kern County Kennel Club, Inc.

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mr. David A. Alexander164 Pine Canyon Road
    Corral de Tierra, CA 93908
    Mrs. Carolyn I. Alexander164 Pine Canyon Road
    Corral de Tierra, CA 93908
    Ms. Rita Biddle, Esq.12523 S. Forest Hill Road
    Eagle, MI 48822
    Mr. Dana P. Cline1816 Bell Ave.
    Rockford, IL 61103
    Mr. Roger R. Hartinger3548 Centurion
    Cincinnati, OH 45211
    Mrs. Paula H. Hartinger3548 Centurion
    Cincinnati, OH 45211
    Mrs. Ann D. Hearn3350 Woodward Court
    Buford, GA 30519
    Mrs. Shirley M. Indelicato2445 Trails End Road
    Acton, CA 93510
    Mr. David M. Krogh8225 SW Shenandoah Way
    Tualatin, OR 97062
    Mrs. Sharon A. Krogh8225 SW Shenandoah Way
    Tualatin, OR 97062
    Mr. Laurence J. Libeu1040 Refugio Road
    Santa Ynez, CA 93460
    Mr. James G. Reynolds3580 Rivergate Way #405
    Ottawa
    ONT Canada, K1V 1V5
    Mrs. Cindy Vogels3300 E. Belleview Avenue
    Greenwood Village, CO 80121


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Carolyn I. Alexander
    Ring Steward: Paulette DeLong
    8:00 AM 
     2Pekingese 2-0
     5Italian Greyhound 1-3-(0-1)
     9Miniature Pinscher 1-3-(2-3)
    Ring No 1
    Judge: Mr. David M. Krogh
    10:00 AM 
     28French Bulldog 15-9-(3-1)
    11:05 AM 
     13Cavalier King Charles Spaniel 6-2-(5-0)
     11Bichon Frises 2-6-(1-2)
    Ring No 2
    Judge: Ms. Rita Biddle, Esq.
    Ring Steward: Betsy Harvey
    8:00 AM 
     11Bulldog 6-4-(0-1)
     2Boston Terrier 1-1
     16Chinese Shar-Pei 8-3-(3-2)
    9:10 AM 
     4Lhasa Apso 2-1-(1-0)
     3Schipperke 0-1-(2-0)
     4Tibetan Spaniel 0-0-(1-3)
     1Finnish Spitz 0-0-(1-0)
     1Shiba-Inu 0-0-(0-1)
     2Tibetan Terrier 0-0-(0-2)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Ann D. Hearn
    9:50 AM 
     2Brussels Griffon 0-1-(0-1)
     4Havanese 1-2-(0-1)
     8Chinese Crested 3-2-(1-2)
     9Japanese Chin 2-5-(2-0)
     3Maltese 1-1-(1-0)
    10:50 AM 
     5Yorkshire Terrier 2-1-(1-1)
     5Pomeranian 3-2
     8Shih Tzu 3-5
     8Toy Fox Terrier 3-1-(2-2)
    Ring No 3
    Judge: Mr. David A. Alexander
    Ring Steward: Michael Potter
    8:00 AM 
     1Staffordshire Bull Terriers 1-0
     2American Staffordshire Terrier 0-1-(1-0)
     4Border Terrier 1-1-(2-0)
     1Bull Terrier (Colored) 1-0
     2Parson Russell Terrier 0-1-(1-0)
     1Rat Terrier 0-0-(0-1)
     1Norwich Terrier 0-0-(1-0)
     3Miniature Bull Terrier 0-3
     1Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-0)
    8:40 AM 
     9West Highland White Terrier 4-3-(1-1)
     1Cairn Terrier 0-0-(0-1)
     8Fox Terrier (Smooth) 3-4-(0-1)
     4Fox Terrier (Wire) 1-3
    9:30 AM 
     12Scottish Terrier 3-6-(3-0)
     7Soft Coated Wheaten Terrier 1-3-(2-1)
     1Airedale Terrier 0-0-(0-1)
     1Bedlington Terrier 0-0-(1-0)
     2Irish Terrier 0-0-(2-0)
     1Kerry Blue Terrier 0-0-(1-0)
    10:30 AM 
     8Miniature Schnauzer 3-2-(2-1)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Cindy Vogels
    10:50 AM 
     2Poodle (Toy) 0-1-(1-0)
     5Pug 0-2-(2-1)
     14Papillon 5-5-(2-2)
     3Silky Terrier 0-0-(2-1)
    11:50 AM 
      Lunch
    12:35 PM 
     2Poodle (Miniature) 1-0-(1-0)
     11Chihuahua (Long Coat) 2-6-(2-1)
     5Chihuahua (Smooth Coat) 3-1-(1-0)
     1Manchester Terrier (Toy) 0-0-(1-0)
     1Miniature American Shepherd 0-1
     6Poodle (Standard) 1-3-(2-0)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Dana P. Cline
    Ring Steward: Ginny Bryant
    8:00 AM 
     13Labrador Retriever 8-4-(1-0)
     2Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 0-0-(2-0)
     1Sussex Spaniel 0-0-(1-0)
     2Weimaraner 0-0-(2-0)
     1Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(0-1)
     6Saluki 3-2-(0-1)
    9:00 AM 
     17Golden Retriever 8-7-(1-1)
     5English Setter 0-2-(2-1)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     4Irish Setter 0-2-(1-0)
    10:00 AM 
     1Flat-Coated Retriever 0-1
     11English Cocker Spaniel 1-6-1VB-(3-0)
     2Cocker Spaniel (Ascob) 2-0
    Ring No 4
    Judge: Ms. Rita Biddle, Esq.
    10:40 AM 
     26Borzoi 9-13-(1-3)
    11:40 AM 
     5Harrier 4-1
     1Ibizan Hound 0-0-(1-0)
     2Irish Wolfhound 1-0-(1-0)
     1Otter Hound 0-0-(1-0)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(1-0)
     1Redbone Coonhound 0-0-(1-0)
     8Bloodhound 1-3-(3-1)
    Ring No 5
    Judge: Jan Sutherland
    6:00 AM 
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Ann D. Hearn
    Ring Steward: Jan Sutherland
    8:00 AM 
     3Brittany 0-2-(0-1)
     2German Shorthaired Pointer 1-0-(0-1)
     3German Wirehaired Pointer 0-0-(1-2)
     2Chesapeake Bay Retriever 1-0-(0-1)
     2American Water Spaniel 2-0
     1Irish Water Spaniel 0-0-(0-1)
     12Vizsla 2-5-(2-3)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Carolyn I. Alexander
    9:00 AM 
     2Alaskan Malamute 0-1-(1-0)
     9Bernese Mountain Dog 3-3-(2-1)
     3Bullmastiff 2-1
     8Cane Corso 2-4-(1-1)
     4Doberman Pinscher 1-1-(0-2)
    10:00 AM 
     2Dogue De Bordeaux 1-0-(0-1)
     1Giant Schnauzer 0-0-(0-1)
     7Great Pyrenees 2-2-(2-1)
     2Kuvasz 1-0-(1-0)
    10:30 AM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Sharon A. Krogh
    Ring Steward: Kathleen Soares
    8:00 AM 
     2Leonberger 0-0-(1-1)
     8Mastiff 2-4-(1-1)
     2Newfoundland 0-1-(1-0)
     5Rottweiler 1-3-(1-0)
     9Siberian Husky 0-6-1VD-(2-0)
    9:00 AM 
     1Greater Swiss Mountain Dog 0-1
     9Whippet 4-3-(2-0)
     10Samoyed 2-4-(1-3)
     4Standard Schnauzer 0-1-(2-1)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Roger R. Hartinger
    10:10 AM 
     10Boxer 3-3-1VB-(2-1)
     15Great Dane 4-5-(5-1)
    11:10 AM 
     5Afghan Hound 2-2-(1-0)
     3Basenji 0-2-(0-1)
     2Anatolian Shepherd 0-1-(1-0)
     2Belgian Tervuren 1-1
     11Bearded Collie 2-7-(0-2)
    Ring No 7
    Judge: Mr. James G. Reynolds
    Ring Steward: Colleen Dougherty
    8:00 AM 
     16Rhodesian Ridgeback 7-6-(2-1)
     7Swedish Vallhund 2-3-(0-2)
    8:55 AM 
     8Dachshund (Longhaired) 2-4-(2-0)
     2Dachshund (Smooth) 1-0-(1-0)
     2Dachshund (Wirehaired) 1-1
     1Norwegian Elkhound 0-0-(1-0)
     10Australian Shepherd 6-3-(0-1)
    9:50 AM 
     4Briard 2-2
     5Bouvier Des Flandres 1-2-(1-1)
     6Portuguese Water Dog 0-3-(3-0)
     11Australian Cattle Dog 2-6-(2-1)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Paula H. Hartinger
    Ring Steward: Johnnie Machhoff
    8:00 AM 
     2Beagle Thirteen Inches 0-0-(0-1)
     2Beagle Fifteen Inches 0-0-(1-1)
     3Portuguese Podengo Pequeno 0-2-(1-0)
     10Dalmatian 2-5-(2-1)
     1Puli 0-0-(1-0)
    8:45 AM 
     9Cardigan Welsh Corgi 3-2-(3-1)
     6Pembroke Welsh Corgi 0-4-(2-0)
     2Border Collie 0-0-(1-1)
     12Keeshond 3-5-(3-1)
    9:55 AM 
     5German Shepherd Dog 1-3-(1-0)
     13Old English Sheepdog 6-6-(0-1)
    10:40 AM 
     6Collie (Rough) 2-2-(1-1)
     14Shetland Sheepdog 4-8-(1-1)
    Ring No 20
    Judge: 10 Minutes Prior to Rally
    Ring Steward: Jennier and Elizabeth Lackey
    Ring Steward: Edith Hankins
    Ring Steward: Adrienne Craig
    6:00 AM 
    Ring No 20
    Judge: Mrs. Shirley M. Indelicato
    8:00 AM 
     12Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    8:40 AM 
     2Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    8:50 AM 
     11Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    9:30 AM 
     6Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    9:50 AM 
     13Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    10:30 AM 
     9Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    11:10 AM 
     6Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    11:50 AM 
     13Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    Ring No 21
    Judge: Mr. Laurence J. Libeu
    Ring Steward: Sherry Kelly
    Ring Steward: Anne Thomas
    Ring Steward: Merl Rasmusson
    Ring Steward: Kathy Honegger
    8:00 AM 
     12Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:45 AM 
     6Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    10:35 AM 
     1Obedience-Versatility Class
    (Starting number 0785 )
    10:45 AM 
     1Obedience-Pre Utility
    (Starting number 0875 )
    10:55 AM 
     14Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
     6Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
     3Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
     1Obedience-Pre Open
    (Starting number 0855 )
     9Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
     1Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
     2Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )

    Additional Information & Notices
    SUNDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.

    Bred by Exhibitor Group Judging at 1:00 PM in Ring 2. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Judges To Be Announced
    Herding
    Working
    Terriers
    Hounds
    Toys
    Sporting
    Non-Sporting
    Best Bred by Exhibitor in Show

    Variety Group Judging will start at 1:30 PM in Ring 1. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Herding Mrs. Hartinger
    Working Mrs. Alexander
    Terriers Mr. Alexander
    Hounds Mr. Reynolds
    Toys Mrs. Vogels
    Sporting Mr. Cline
    Non-Sporting Ms. Biddle, Esq.
    Best In Show Mrs. Hearn

    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Afghan Hound511:10 AM6
    Airedale Terrier19:30 AM3
    Alaskan Malamute29:00 AM5
    American Staffordshire Terrier28:00 AM3
    American Water Spaniel28:00 AM5
    Anatolian Shepherd211:10 AM6
    Australian Cattle Dog119:50 AM7
    Australian Shepherd108:55 AM7
    Basenji311:10 AM6
    Beagle Thirteen Inches28:00 AM8
    Beagle Fifteen Inches28:00 AM8
    Bearded Collie1111:10 AM6
    Bedlington Terrier19:30 AM3
    Beginner Novice A1311:50 AM20
    Beginner Novice B611:10 AM20
    Belgian Tervuren211:10 AM6
    Bernese Mountain Dog99:00 AM5
    Bichon Frises1111:05 AM1
    Bloodhound811:40 AM4
    Border Collie28:45 AM8
    Border Terrier48:00 AM3
    Borzoi2610:40 AM4
    Boston Terrier28:00 AM2
    Bouvier Des Flandres59:50 AM7
    Boxer1010:10 AM6
    Briard49:50 AM7
    Brittany38:00 AM5
    Brussels Griffon29:50 AM2
    Bull Terrier (Colored)18:00 AM3
    Bulldog118:00 AM2
    Bullmastiff39:00 AM5
    Cairn Terrier18:40 AM3
    Cane Corso89:00 AM5
    Cardigan Welsh Corgi98:45 AM8
    Cavalier King Charles Spaniel1311:05 AM1
    Chesapeake Bay Retriever28:00 AM5
    Chihuahua (Long Coat)1112:35 PM3
    Chihuahua (Smooth Coat)512:35 PM3
    Chinese Crested89:50 AM2
    Chinese Shar-Pei168:00 AM2
    Cocker Spaniel (Ascob)210:00 AM4
    Collie (Rough)610:40 AM8
    Dachshund (Longhaired)88:55 AM7
    Dachshund (Smooth)28:55 AM7
    Dachshund (Wirehaired)28:55 AM7
    Dalmatian108:00 AM8
    Doberman Pinscher49:00 AM5
    Dogue De Bordeaux210:00 AM5
    English Cocker Spaniel1110:00 AM4
    English Setter59:00 AM4
    Finnish Spitz19:10 AM2
    Flat-Coated Retriever110:00 AM4
    Fox Terrier (Smooth)88:40 AM3
    Fox Terrier (Wire)48:40 AM3
    French Bulldog2810:00 AM1
    German Shepherd Dog59:55 AM8
    German Shorthaired Pointer28:00 AM5
    German Wirehaired Pointer38:00 AM5
    Giant Schnauzer110:00 AM5
    Golden Retriever179:00 AM4
    Gordon Setter19:00 AM4
    Great Dane1510:10 AM6
    Great Pyrenees710:00 AM5
    Greater Swiss Mountain Dog19:00 AM6
    Harrier511:40 AM4
    Havanese49:50 AM2
    Ibizan Hound111:40 AM4
    Irish Setter49:00 AM4
    Irish Terrier29:30 AM3
    Irish Water Spaniel18:00 AM5
    Irish Wolfhound211:40 AM4
    Italian Greyhound58:00 AM1
    Japanese Chin99:50 AM2
    Keeshond128:45 AM8
    Kerry Blue Terrier19:30 AM3
    Kuvasz210:00 AM5
    Labrador Retriever138:00 AM4
    Leonberger28:00 AM6
    Lhasa Apso49:10 AM2
    Maltese39:50 AM2
    Manchester Terrier (Standard)18:00 AM3
    Manchester Terrier (Toy)112:35 PM3
    Mastiff88:00 AM6
    Miniature American Shepherd112:35 PM3
    Miniature Bull Terrier38:00 AM3
    Miniature Pinscher98:00 AM1
    Miniature Schnauzer810:30 AM3
    Newfoundland28:00 AM6
    Norwegian Elkhound18:55 AM7
    Norwich Terrier18:00 AM3
    Novice Junior Class210:30 AM5
    Novice Class A110:55 AM21
    Novice Class B910:55 AM21
    Novice Graduate210:55 AM21
    Novice Senior Class110:30 AM5
    Old English Sheepdog139:55 AM8
    Open Junior Class310:30 AM5
    Open Class A610:55 AM21
    Open Class B1410:55 AM21
    Open Graduate310:55 AM21
    Open Intermediate Class410:30 AM5
    Open Senior Class710:30 AM5
    Otter Hound111:40 AM4
    Papillon1410:50 AM3
    Parson Russell Terrier28:00 AM3
    Pekingese28:00 AM1
    Pembroke Welsh Corgi68:45 AM8
    Petit Basset Griffon Vendeens111:40 AM4
    Pomeranian510:50 AM2
    Poodle (Miniature)212:35 PM3
    Poodle (Standard)612:35 PM3
    Poodle (Toy)210:50 AM3
    Portuguese Podengo Pequeno38:00 AM8
    Portuguese Water Dog69:50 AM7
    Pre Open110:55 AM21
    Pre Utility110:45 AM21
    Pug510:50 AM3
    Puli18:00 AM8
    Rally Novice A910:30 AM20
    Rally Novice B139:50 AM20
    Rally Advanced A69:30 AM20
    Rally Advanced B118:50 AM20
    Rally Excellent A28:40 AM20
    Rally Excellent B128:00 AM20
    Rat Terrier18:00 AM3
    Redbone Coonhound111:40 AM4
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)28:00 AM4
    Rhodesian Ridgeback168:00 AM7
    Rottweiler58:00 AM6
    Saluki68:00 AM4
    Samoyed109:00 AM6
    Schipperke39:10 AM2
    Scottish Terrier129:30 AM3
    Shetland Sheepdog1410:40 AM8
    Shiba-Inu19:10 AM2
    Shih Tzu810:50 AM2
    Siberian Husky98:00 AM6
    Silky Terrier310:50 AM3
    Soft Coated Wheaten Terrier79:30 AM3
    Staffordshire Bull Terriers18:00 AM3
    Standard Schnauzer49:00 AM6
    Sussex Spaniel18:00 AM4
    Swedish Vallhund78:00 AM7
    The Master Class110:30 AM5
    Tibetan Spaniel49:10 AM2
    Tibetan Terrier29:10 AM2
    Toy Fox Terrier810:50 AM2
    Utility Class A69:45 AM21
    Utility Class B128:00 AM21
    Versatility Class110:35 AM21
    Vizsla128:00 AM5
    Weimaraner28:00 AM4
    West Highland White Terrier98:40 AM3
    Whippet99:00 AM6
    Wirehaired Pointing Griffon18:00 AM4
    Yorkshire Terrier510:50 AM2


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved