Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Kennel Club of Riverside

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Ms. Vicki E. Allenbrand24779 Harmony Rd
    Paola, KS 66071
    Mr. Luc Boileau415 S Wells St, Unit 803
    Lake Geneva, WI 53147
    Ms. Karen J. Hynek11801 Links Rd
    Mathasville, MO 63357
    Ms. Edweena (Teddy) McDowell12130 S. Moonlight Rd
    Olathe, KS 66061
    Mrs. Debbie L. Melgreen386 Knox Rd 2300E
    Yates City, IL 61572
    Mr. Richard V. MillerP.O. Box 401
    La Harpe, IL 61450
    Ms. Joanne (Jan) N. Paulk781 Stagecoach Circle
    Santa Fe, NM 87501
    Ms. Charlene Smutny30701 Angeles Forest Hwy
    Palmdale, CA 93550
    Mrs. Judy Webb432 Cordova Ave NW
    Albuquerque, NM 87107

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Debbie L. Melgreen
    Ring Steward: Paul Garrity
    8:00 AM 
     10Labrador Retriever 3-6-(1-0)
     11Flat-Coated Retriever 1-3-(3-4)
     5Pointer 2-0-(2-1)
    9:00 AM 
     7Brittany 1-2-(2-1)
     10German Shorthaired Pointer 3-3-(1-3)
     7Irish Setter 5-1-(1-0)
     2Chesapeake Bay Retriever 1-0-(0-1)
    10:00 AM 
     1Lagotto Romagnolo 0-1
     1Nederlandse Kooikerhondjes 0-0-(1-0)
     1English Setter 0-0-(1-0)
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(0-1)
     8Vizsla 2-3-(2-1)
     9English Springer Spaniel 1-5-(2-1)
     5English Cocker Spaniel 2-0-(2-1)
    11:00 AM 
     3Weimaraner 0-1-(1-1)
     1Clumber Spaniel 0-0-(1-0)
     4Cocker Spaniel (Black) 0-2-(0-2)
     3Cocker Spaniel (Ascob) 0-1-(2-0)
    11:25 AM 
     9Novice Junior Class
     2Open Junior Class
     5Open Intermediate Class
     3Open Senior Class
     1The Master Class
    Ring No 2
    Judge: Mr. Luc Boileau
    Ring Steward: Robert Smith
    8:00 AM 
     6Bulldog 1-5
     2Chinese Shar-Pei 0-0-(0-2)
     3Chow Chow 1-0-(2-0)
     2Keeshond 1-0-(0-1)
     9Chinese Crested 2-4-(2-1)
     2Boston Terrier 1-1
    9:00 AM 
     15Dalmatian 1-3-1VB-(6-4)
     5American Eskimos 2-3
     3Coton de Tulear 0-3
    10:00 AM 
     1Lhasa Apso 1-0
     1Xoloitzcuintli 0-0-(1-0)
     1Tibetan Terrier 0-0-(0-1)
     7Poodle (Miniature) 1-4-(1-1)
     9Bichon Frise 2-5-(2-0)
    10:50 AM 
     30Poodle (Standard) 12-14-(2-2)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Richard V. Miller
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     7Russell Terriers 1-1-(2-3)
     6Border Terrier 0-5-(1-0)
     5Fox Terrier (Smooth) 3-2
     2West Highland White Terrier 0-0-(2-0)
     5Skye Terrier 1-4
    9:00 AM 
     11Scottish Terrier 3-6-(0-2)
     7American Hairless Terrier 2-4-(1-0)
     7Dandie Dinmont Terrier 0-6-(1-0)
    10:00 AM 
     1Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-0)
     4Miniature Schnauzer 1-2-(0-1)
     8Rat Terrier 1-6-(1-0)
     6Welsh Terrier 1-5
     6Havanese 2-4
    11:00 AM 
     1Silky Terrier 0-0-(0-1)
     1Brussels Griffon 0-0-(1-0)
     4Maltese 0-2-(2-0)
     2Airedale Terrier 2-0
     2American Staffordshire Terrier 0-1-(0-1)
     8Irish Terrier 0-4-(1-3)
     2Miniature Bull Terrier 1-0-(0-1)
     5Soft Coated Wheaten Terrier 1-1-(1-2)
    12 Noon 
     11Staffordshire Bull Terriers 5-5-(1-0)
     3Fox Terrier (Wire) 0-2-(1-0)
    Ring No 4
    Judge: Ms. Joanne (Jan) N. Paulk
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     4Toy Fox Terrier 0-0-(1-3)
     26French Bulldog 10-11-(2-3)
    9:10 AM 
     5Poodle (Toy) 1-3-(1-0)
     2Pug 0-2
     6Pekingese 3-2-(1-0)
     5Italian Greyhound 2-2-(1-0)
     4Japanese Chin 2-2
    10:00 AM 
     2Chihuahua (Smooth Coat) 0-0-(0-2)
     9Chihuahua (Long Coat) 2-2-(4-1)
     14Papillon 3-6-(4-1)
    11:00 AM 
     1Affenpinscher 0-1
     6Manchester Terrier (Toy) 1-2-(2-1)
     14Miniature Pinscher 3-5-(3-3)
     5Pomeranian 2-3
    12 Noon 
     13Cavalier King Charles Spaniel 4-5-(3-1)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     12Great Dane 3-5-(2-2)
    Ring No 5
    Judge: Ms. Karen J. Hynek
    Ring Steward: Phyllis Williams
    8:00 AM 
     5Mastiff 1-1-(1-2)
     21Boxer 5-11-(2-3)
    9:00 AM 
     13Bullmastiff 4-3-(2-4)
     5Doberman Pinscher 2-1-(0-2)
     7Bernese Mountain Dog 3-2-(1-1)
    10:00 AM 
     6Samoyed 2-0-(3-1)
     2ST. Bernard 0-1-(1-0)
     10Rottweiler 2-7-(1-0)
     1Akita 0-0-(1-0)
     1Dogue De Bordeaux 0-0-(1-0)
     2Anatolian Shepherd 0-0-(0-2)
     4Alaskan Malamute 2-1-(1-0)
    11:00 AM 
     9Newfoundland 4-2-(2-1)
     17Cane Corso 8-3-(4-2)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1German Pinscher 0-0-(1-0)
     1Greater Swiss Mountain Dog 0-0-(1-0)
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     1Neapolitan Mastiff 1-0
     3Black Russian Terrier 1-0-(2-0)
     4Portuguese Water Dog 2-1-(0-1)
     9Siberian Husky 3-1-(4-1)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Judy Webb
    Ring Steward: Ron Wassenaar
    8:00 AM 
     26Rhodesian Ridgeback 6-11-(9-0)
    9:00 AM 
     18Basset Hound 5-5-(6-2)
    9:45 AM 
     22Whippet 6-10-(4-2)
    10:35 AM 
     2Saluki 0-2
     3Sloughi 2-1
     15Irish Wolfhound 3-3-(5-4)
     3Bloodhound 0-1-(0-2)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     4Afghan Hound 0-1-(2-1)
     14Borzoi 5-4-(4-1)
     1Grand Basset Griffon Vendeen 0-0-(1-0)
     2Greyhound 0-0-(1-1)
     7Harrier 3-2-(2-0)
    1:15 PM 
     4Ibizan Hound 0-3-(0-1)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(0-1)
     9Basenji 3-1-(3-2)
     3Beagle Fifteen Inches 0-2-(1-0)
     14Dachshund (Longhaired) 4-6-(3-1)
     9Dachshund (Smooth) 1-2-(3-3)
     3Dachshund (Wirehaired) 2-0-(0-1)
    Ring No 7
    Judge: Ms. Edweena (Teddy) McDowell
    Ring Steward: Gerri Shurb
    8:00 AM 
     8Australian Shepherd 3-2-(2-1)
     5Belgian Sheepdog 1-3-(1-0)
     4Belgian Tervuren 2-0-(1-0)
     2Entlebucher Mountain Dog 0-0-(1-1)
     8Miniature American Shepherd 2-4-(2-0)
    9:05 AM 
     1American Foxhound 1-0
     4Australian Cattle Dog 1-1-(1-1)
     1Bearded Collie 0-0-(0-1)
     1Beauceron 1-0
     1Border Collie 0-0-(0-1)
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     1Peruvian Inca Orchid 0-1
     8Collie (Rough) 2-4-(2-0)
     2Collie (Smooth) 0-1-(0-1)
    9:55 AM 
     1Briard 1-0
     14Cardigan Welsh Corgi 2-8-(3-1)
     12Pembroke Welsh Corgi 2-9-(1-0)
    11:00 AM 
     5Bouvier Des Flandres 1-2-(1-1)
     29Golden Retriever 11-10-(5-2)
    12:20 PM 
      Lunch
    1:05 PM 
     6Old English Sheepdog 3-2-(1-0)
     5German Shepherd Dog 0-4-(1-0)
     12Shetland Sheepdog 3-6-(1-2)
    Ring No 9
    Judge: Ms. Charlene Smutny
    Ring Steward: Sylvia Thomas
    10:15 AM 
     4Great Pyrenees Sweepstakes 2-2
     3Great Pyrenees Veteran Sweepstakes 2-1
    Ring No 9
    Judge: Ms. Vicki E. Allenbrand
    11:00 AM 
     2Pumi 1-0-(1-0)
     1Standard Schnauzer 0-1
     21Great Pyrenees 7-5-(4-3)

    Top

    Additional Information & Notices

    SUNDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time. NOHS groups at 1:30 pm in Ring 2.
    NonSporting Mrs. Waldron
    Working Ms. Allenbrand
    Toys Mrs. Waldron
    Herding Ms. Allenbrand
    Sporting Ms. Hynek
    Hounds Mr. Miller
    Terriers Mrs. Melgreen
    BISOH Ms. McDowell
    Variety groups at 2 pm in Rings 1 and 3.
    NonSporting Mr. Boileau
    Working Ms. Hynek*
    Toys Ms. Paulk
    Herding Ms. McDowell
    Sporting Mrs. Melgreen*
    Hounds Mrs.Webb
    Terriers Ms. Paulk
    Best In Show Mr. Miller
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    NEW EXHIBITOR BRIEFING
    A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend. Note: At the time of this printing there have been no judge changes.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher111:00 AM4
    Afghan Hound412:15 PM6
    Airedale Terrier211:00 AM3
    Akita110:00 AM5
    Alaskan Malamute410:00 AM5
    American Eskimos59:00 AM2
    American Foxhound19:05 AM7
    American Hairless Terrier79:00 AM3
    American Staffordshire Terrier211:00 AM3
    Anatolian Shepherd210:00 AM5
    Australian Cattle Dog49:05 AM7
    Australian Shepherd88:00 AM7
    Basenji91:15 PM6
    Basset Hound189:00 AM6
    Beagle Fifteen Inches31:15 PM6
    Bearded Collie19:05 AM7
    Beauceron19:05 AM7
    Belgian Sheepdog58:00 AM7
    Belgian Tervuren48:00 AM7
    Bernese Mountain Dog79:00 AM5
    Bichon Frise910:00 AM2
    Black Russian Terrier312:45 PM5
    Bloodhound310:35 AM6
    Border Collie19:05 AM7
    Border Terrier68:00 AM3
    Borzoi1412:15 PM6
    Boston Terrier28:00 AM2
    Bouvier Des Flandres511:00 AM7
    Boxer218:00 AM5
    Briard19:55 AM7
    Brittany79:00 AM1
    Brussels Griffon111:00 AM3
    Bulldog68:00 AM2
    Bullmastiff139:00 AM5
    Cane Corso1711:00 AM5
    Cardigan Welsh Corgi149:55 AM7
    Cavalier King Charles Spaniel1312 Noon4
    Chesapeake Bay Retriever29:00 AM1
    Chihuahua (Long Coat)910:00 AM4
    Chihuahua (Smooth Coat)210:00 AM4
    Chinese Crested98:00 AM2
    Chinese Shar-Pei28:00 AM2
    Chow Chow38:00 AM2
    Clumber Spaniel111:00 AM1
    Cocker Spaniel (Ascob)311:00 AM1
    Cocker Spaniel (Black)411:00 AM1
    Collie (Rough)89:05 AM7
    Collie (Smooth)29:05 AM7
    Coton de Tulear39:00 AM2
    Dachshund (Longhaired)141:15 PM6
    Dachshund (Smooth)91:15 PM6
    Dachshund (Wirehaired)31:15 PM6
    Dalmatian159:00 AM2
    Dandie Dinmont Terrier79:00 AM3
    Doberman Pinscher59:00 AM5
    Dogue De Bordeaux110:00 AM5
    English Cocker Spaniel510:00 AM1
    English Setter110:00 AM1
    English Springer Spaniel910:00 AM1
    Entlebucher Mountain Dog28:00 AM7
    Flat-Coated Retriever118:00 AM1
    Fox Terrier (Smooth)58:00 AM3
    Fox Terrier (Wire)312 Noon3
    French Bulldog268:00 AM4
    German Pinscher112:45 PM5
    German Shepherd Dog51:05 PM7
    German Shorthaired Pointer109:00 AM1
    Golden Retriever2911:00 AM7
    Grand Basset Griffon Vendeen112:15 PM6
    Great Dane121:15 PM4
    Great Pyrenees2111:00 AM9
    Great Pyrenees Sweepstakes410:15 AM9
    Great Pyrenees Veteran Sweepstakes310:15 AM9
    Greater Swiss Mountain Dog112:45 PM5
    Greyhound212:15 PM6
    Harrier712:15 PM6
    Havanese610:00 AM3
    Ibizan Hound41:15 PM6
    Irish Setter79:00 AM1
    Irish Terrier811:00 AM3
    Irish Wolfhound1510:35 AM6
    Italian Greyhound59:10 AM4
    Japanese Chin49:10 AM4
    Keeshond28:00 AM2
    Kuvasz112:45 PM5
    Labrador Retriever108:00 AM1
    Lagotto Romagnolo110:00 AM1
    Lhasa Apso110:00 AM2
    Maltese411:00 AM3
    Manchester Terrier (Standard)110:00 AM3
    Manchester Terrier (Toy)611:00 AM4
    Mastiff58:00 AM5
    Miniature American Shepherd88:00 AM7
    Miniature Bull Terrier211:00 AM3
    Miniature Pinscher1411:00 AM4
    Miniature Schnauzer410:00 AM3
    Neapolitan Mastiff112:45 PM5
    Nederlandse Kooikerhondjes110:00 AM1
    Newfoundland911:00 AM5
    Novice Junior Class911:25 AM1
    Old English Sheepdog61:05 PM7
    Open Junior Class211:25 AM1
    Open Intermediate Class511:25 AM1
    Open Senior Class311:25 AM1
    Papillon1410:00 AM4
    Pekingese69:10 AM4
    Pembroke Welsh Corgi129:55 AM7
    Peruvian Inca Orchid19:05 AM7
    Petit Basset Griffon Vendeens11:15 PM6
    Pointer58:00 AM1
    Polish Lowland Sheepdog19:05 AM7
    Pomeranian511:00 AM4
    Poodle (Miniature)710:00 AM2
    Poodle (Standard)3010:50 AM2
    Poodle (Toy)59:10 AM4
    Portuguese Water Dog412:45 PM5
    Pug29:10 AM4
    Pumi211:00 AM9
    Rat Terrier810:00 AM3
    Rhodesian Ridgeback268:00 AM6
    Rottweiler1010:00 AM5
    Russell Terriers78:00 AM3
    Saluki210:35 AM6
    Samoyed610:00 AM5
    Scottish Terrier119:00 AM3
    Shetland Sheepdog121:05 PM7
    Siberian Husky912:45 PM5
    Silky Terrier111:00 AM3
    Skye Terrier58:00 AM3
    Sloughi310:35 AM6
    Soft Coated Wheaten Terrier511:00 AM3
    ST. Bernard210:00 AM5
    Staffordshire Bull Terriers1112 Noon3
    Standard Schnauzer111:00 AM9
    The Master Class111:25 AM1
    Tibetan Terrier110:00 AM2
    Toy Fox Terrier48:00 AM4
    Vizsla810:00 AM1
    Weimaraner311:00 AM1
    Welsh Springer Spaniel110:00 AM1
    Welsh Terrier610:00 AM3
    West Highland White Terrier28:00 AM3
    Whippet229:45 AM6
    Xoloitzcuintli110:00 AM2


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved