Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Cabrillo Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mrs. Kathy Beliew28979 San Timoteo Canyon Road
    Redlands, CA 92373
    Ms. Joy S. Brewster173 Mount Pleasant Road
    Newtown, CT 06470
    Mr. Robert J. Caswell, Jr.3036 Viejas View Place
    Alpine, CA 91901
    Mrs. Connie S. Clapp2466 Hanaland Drive
    Flint, MI 48507
    Mr. Bud DiDonato27 Concord Lane
    Yardley, PA 19067
    Mr. Peter Gaeta1049 Lowes Lane
    Iron Station, NC 28080
    Mr. Patrick Garcia Jr.30964 Cole Grade Road
    Valley Center, CA 92082
    Ms. Janina K. Laurin3 Field Road
    Danbury, CT 06811
    Mr. Frank J. Polimeni1651 Avocado Drive
    Vista, CA 92083
    Mr. John C. Ramirez8526 Imperial Highway
    Downey, CA 90242
    Ms. Marion Dee Ward92 Porcupine Road
    Wilsall, MT 59086
    Mrs. Karen C. Wilson3290 Emerald Hill Road
    Sperryville, VA 22740
    Mr. Chuck Winslow11440 Weller Rd
    Monrovia, MD 21770
    Mr. Thomas Yates45 Yates Drive
    Hampton, GA 30228


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Ms. Marion Dee Ward
    Ring Steward: Andrew Gene Mills
    8:00 AM 
     29Boxer 7-15-(4-3)
    9:05 AM 
     14Bullmastiff 2-6-(3-3)
     7Cane Corso 3-2-(2-0)
     6Alaskan Malamute 3-0-(3-0)
    10:00 AM 
     3Anatolian Shepherd 0-0-(2-1)
     5Bernese Mountain Dog 2-2-(1-0)
     5German Pinscher 0-3-(1-1)
     6Dogue De Bordeaux 2-4
     12Akita 3-5-(2-2)
    11:00 AM 
     28Great Dane 10-9-(5-4)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     4Black Russian Terrier 0-1-(2-1)
     17Doberman Pinscher 5-7-(4-1)
     8Great Pyrenees 1-4-(2-1)
    Ring No 2
    Judge: Dayna Lemke
    6:00 AM 
    Ring No 2
    Judge: Mr. Bud DiDonato
    Ring Steward: Dayna Lemke
    8:00 AM 
     5Chesapeake Bay Retriever 1-2-(1-1)
     7Flat-Coated Retriever 2-1-(4-0)
     14Labrador Retriever 4-8-(1-1)
    9:00 AM 
     36Golden Retriever 16-12-(7-1)
    10:25 AM 
     5Brittany 2-1-(2-0)
     7Pointer 1-3-(2-1)
     11Irish Setter 4-3-(1-2)
     5Weimaraner 0-2-(1-2)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     6Cocker Spaniel (Ascob) 0-3-(2-1)
     2Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(2-0)
     1English Cocker Spaniel 1-0
     11English Springer Spaniel 3-3-(3-2)
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(1-0)
     1English Setter 0-0-(1-0)
     10Vizsla 4-3-(2-1)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Peter Gaeta
    Ring Steward: Doris Bandoian
    8:00 AM 
     30Rottweiler 12-13-(5-0)
    9:10 AM 
     3Clumber Spaniel 1-0-(2-0)
     2Spinone Italiano 0-1-(1-0)
     2Greater Swiss Mountain Dog 0-1-(1-0)
     5Mastiff 0-3-(1-1)
     11German Shorthaired Pointer 4-4-(1-2)
    10:00 AM 
     1ST. Bernard 0-0-(1-0)
     1Kuvasz 0-0-(0-1)
     5Standard Schnauzer 1-1-(1-2)
     8Portuguese Water Dog 1-1-(5-1)
     15Samoyed 1-4-(6-4)
    11:10 AM 
     22Siberian Husky 3-12-(5-2)
    12 Noon 
      Lunch
    Ring No 3
    Judge: Mr. Frank J. Polimeni
    12:45 PM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 4
    Judge: Mr. Thomas Yates
    Ring Steward: Ellen Petryca
    Ring Steward: Sue Nass
    8:00 AM 
     14Bulldog 3-5-(5-1)
    8:30 AM 
     25French Bulldog 9-14-(2-0)
    9:30 AM 
     8Boston Terrier 0-6-(1-1)
     13Bichon Frises 1-8-(3-1)
    10:20 AM 
     1Chow Chow 0-0-(1-0)
     3Chinese Shar-Pei 0-0-(0-3)
     12Dalmatian 4-3-(4-1)
     1Finnish Spitz 0-0-(1-0)
     1Lagotto Romagnolo 0-1
     4Miniature American Shepherd 3-1
    Ring No 4
    Judge: Mr. Robert J. Caswell, Jr.
    12 Noon 
     1Old English Sheepdog 0-0-(1-0)
     2Collie (Rough) 0-0-(1-1)
     10Collie (Smooth) 5-1-(3-1)
     9German Shepherd Dog 6-1-(2-0)
     6Shetland Sheepdog 2-3-(1-0)
    1:05 PM 
     20Pembroke Welsh Corgi 6-10-(2-2)
    Ring No 5
    Judge: Ms. Joy S. Brewster
    Ring Steward: Donald Petryca
    8:00 AM 
     35Basset Hound 9-14-(8-3)
    9:25 AM 
     10Basenji 4-4-(1-1)
     15Borzoi 3-5-(3-4)
    10:25 AM 
     5Black and Tan Coonhound 1-2-(1-1)
     4Bloodhound 0-0-(3-1)
     7Beagle Thirteen Inches 1-3-(1-2)
     10Beagle Fifteen Inches 2-3-(2-3)
    11:25 AM 
      Lunch
    12:10 PM 
     12Afghan Hound 3-7-(2-0)
     13Dachshund (Longhaired) 3-6-1VB-(3-0)
     13Dachshund (Smooth) 3-5-(2-3)
     6Dachshund (Wirehaired) 2-1-(3-0)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Kathy Beliew
    2:00 PM 
     1Otter Hound 0-0-(1-0)
     3Scottish Deerhound 2-0-(1-0)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Patrick Garcia Jr.
    2:10 PM 
     8Irish Wolfhound 1-6-(1-0)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Connie S. Clapp
    Ring Steward: Tim Tucker
    8:00 AM 
     11Pug 3-6-(2-0)
     5Pekingese 2-2-(1-0)
     11Toy Fox Terrier 4-5-(1-1)
    9:05 AM 
     25Pomeranian 11-9-(3-2)
    10:05 AM 
     1Silky Terrier 0-0-(1-0)
     4Shih Tzu 3-1
     2Yorkshire Terrier 0-2
     7Miniature Pinscher 1-3-(2-1)
     15Papillon 7-3-(3-2)
    Ring No 6
    Judge: Mr. John C. Ramirez
    12 Noon 
     14Chihuahua (Long Coat) 7-5-(0-2)
     21Chihuahua (Smooth Coat) 7-12-(2-0)
    1:25 PM 
     1Affenpinscher 0-0-(1-0)
     5English Toy Spaniel (B&PC) 3-2
     11Chinese Crested 4-4-(2-1)
     17Cavalier King Charles Spaniel 4-9-(3-1)
    Ring No 7
    Judge: Ms. Janina K. Laurin
    Ring Steward: John Fowler
    8:00 AM 
     11Australian Cattle Dog 1-4-(4-2)
     8Australian Shepherd 4-3-(0-1)
     6Belgian Tervuren 2-2-(1-1)
    9:00 AM 
     5Bouvier Des Flandres 1-2-(2-0)
     5Briard 0-3-(2-0)
     1Beauceron 0-0-(1-0)
     1Canaan Dog 0-0-(1-0)
     13Newfoundland 5-4-(2-2)
    10:00 AM 
     6Bearded Collie 2-2-(1-1)
     5Belgian Sheepdog 2-1-(2-0)
     4Cardigan Welsh Corgi 2-0-(2-0)
    Ring No 7
    Judge: Mr. Chuck Winslow
    10:45 AM 
     16Poodle (Toy) 9-3-(1-3)
     4Tibetan Spaniel 1-2-(0-1)
     7Maltese 3-2-(1-1)
    11:50 AM 
     2Italian Greyhound 1-1
     14Japanese Chin 3-7-(2-2)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     8Poodle (Miniature) 3-3-(0-2)
     10Havanese 0-5-(2-3)
     3Keeshond 2-0-(1-0)
     4Lhasa Apso 0-0-(3-1)
    2:15 PM 
     2Tibetan Terrier 0-0-(1-1)
     3Xoloitzcuintli 0-1-(1-1)
     2Shiba-Inu 2-0
     12Poodle (Standard) 4-7-(0-1)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Karen C. Wilson
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     24Rhodesian Ridgeback 11-10-(2-1)
    9:00 AM 
     2Greyhound 2-0
     1Harrier 0-0-(1-0)
     4Ibizan Hound 2-0-(0-2)
     3Portuguese Podengo Pequeno 1-2
     9Saluki 3-6
     2Soft Coated Wheaten Terrier 1-0-(0-1)
     5Staffordshire Bull Terriers 1-2-(2-0)
    10:00 AM 
     20Whippet 6-11-(2-1)
     3American Staffordshire Terrier 1-0-(1-1)
     4Irish Terrier 1-1-(0-2)
    11:05 AM 
     9Scottish Terrier 1-6-(0-2)
     1Cairn Terrier 0-0-(0-1)
     2Miniature Bull Terrier 1-0-(1-0)
     12Border Terrier 4-6-(0-2)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     8West Highland White Terrier 3-3-(1-1)
     4Fox Terrier (Smooth) 1-2-(1-0)
     2Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-1)
     3Manchester Terrier (Toy) 0-0-(2-1)
     6Parson Russell Terrier 4-2
     1Sealyham Terrier 0-0-(1-0)
     2Dandie Dinmont Terrier 1-0-(0-1)
     8Miniature Schnauzer 2-4-(2-0)

    Additional Information & Notices
    Electricity
    Event Plans will offer electricity at the Cabrillo Kennel Club shows. The fee is $50.00 per day (two day minimum). Please let the gate attendant know that you want electricity and it would be appreciated if you could have cash or check handy at the time of check-in. Checks should be made payable to Cabrillo Kennel Club.

    Variety Group Judging will start at 2:30 p.m. in the Rings 3 and 4. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Sporting Mrs. Wilson
    Herding Ms. Laurin
    Working Ms. Ward
    Terriers Mrs. Wilson
    Hounds Mrs. Brewster
    Toys Mrs. Clapp
    Non-Sporting Mr. Winslow
    Best In Show Mr. Yates

    Bred by Group Judging will start at 2:00 p.m. in Ring 2. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time. Judges will be announced at the show.
    Sporting Mrs. Kim Tucker
    Herding - Mrs. Mickey Polimeni
    Working Mr. Tim Tucker
    Terriers Mr. Patrick Garcia
    Hounds Mr. Frank Polimeni
    Toys Mrs. Leita Estes
    Non-Sporting Mr. Robert Caswell
    Best Bred by In Show Mr. Thomas Yates

    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher11:25 PM6
    Afghan Hound1212:10 PM5
    Akita1210:00 AM1
    Alaskan Malamute69:05 AM1
    American Staffordshire Terrier310:00 AM8
    Anatolian Shepherd310:00 AM1
    Australian Cattle Dog118:00 AM7
    Australian Shepherd88:00 AM7
    Basenji109:25 AM5
    Basset Hound358:00 AM5
    Beagle Thirteen Inches710:25 AM5
    Beagle Fifteen Inches1010:25 AM5
    Bearded Collie610:00 AM7
    Beauceron19:00 AM7
    Belgian Sheepdog510:00 AM7
    Belgian Tervuren68:00 AM7
    Bernese Mountain Dog510:00 AM1
    Bichon Frises139:30 AM4
    Black and Tan Coonhound510:25 AM5
    Black Russian Terrier412:45 PM1
    Bloodhound410:25 AM5
    Border Terrier1211:05 AM8
    Borzoi159:25 AM5
    Boston Terrier89:30 AM4
    Bouvier Des Flandres59:00 AM7
    Boxer298:00 AM1
    Briard59:00 AM7
    Brittany510:25 AM2
    Bulldog148:00 AM4
    Bullmastiff149:05 AM1
    Cairn Terrier111:05 AM8
    Canaan Dog19:00 AM7
    Cane Corso79:05 AM1
    Cardigan Welsh Corgi410:00 AM7
    Cavalier King Charles Spaniel171:25 PM6
    Chesapeake Bay Retriever58:00 AM2
    Chihuahua (Long Coat)1412 Noon6
    Chihuahua (Smooth Coat)2112 Noon6
    Chinese Crested111:25 PM6
    Chinese Shar-Pei310:20 AM4
    Chow Chow110:20 AM4
    Clumber Spaniel39:10 AM3
    Cocker Spaniel (Ascob)612:15 PM2
    Cocker Spaniel (Parti-Color)212:15 PM2
    Collie (Rough)212 Noon4
    Collie (Smooth)1012 Noon4
    Dachshund (Longhaired)1312:10 PM5
    Dachshund (Smooth)1312:10 PM5
    Dachshund (Wirehaired)612:10 PM5
    Dalmatian1210:20 AM4
    Dandie Dinmont Terrier212:45 PM8
    Doberman Pinscher1712:45 PM1
    Dogue De Bordeaux610:00 AM1
    English Cocker Spaniel112:15 PM2
    English Setter112:15 PM2
    English Springer Spaniel1112:15 PM2
    English Toy Spaniel (B&PC)51:25 PM6
    Finnish Spitz110:20 AM4
    Flat-Coated Retriever78:00 AM2
    Fox Terrier (Smooth)412:45 PM8
    French Bulldog258:30 AM4
    German Pinscher510:00 AM1
    German Shepherd Dog912 Noon4
    German Shorthaired Pointer119:10 AM3
    Golden Retriever369:00 AM2
    Great Dane2811:00 AM1
    Great Pyrenees812:45 PM1
    Greater Swiss Mountain Dog29:10 AM3
    Greyhound29:00 AM8
    Harrier19:00 AM8
    Havanese101:15 PM7
    Ibizan Hound49:00 AM8
    Irish Setter1110:25 AM2
    Irish Terrier410:00 AM8
    Irish Wolfhound82:10 PM5
    Italian Greyhound211:50 AM7
    Japanese Chin1411:50 AM7
    Keeshond31:15 PM7
    Kuvasz110:00 AM3
    Labrador Retriever148:00 AM2
    Lagotto Romagnolo110:20 AM4
    Lhasa Apso41:15 PM7
    Maltese710:45 AM7
    Manchester Terrier (Standard)212:45 PM8
    Manchester Terrier (Toy)312:45 PM8
    Mastiff59:10 AM3
    Miniature American Shepherd410:20 AM4
    Miniature Bull Terrier211:05 AM8
    Miniature Pinscher710:05 AM6
    Miniature Schnauzer812:45 PM8
    Newfoundland139:00 AM7
    Novice Junior Class512:45 PM3
    Novice Senior Class112:45 PM3
    Old English Sheepdog112 Noon4
    Open Junior Class212:45 PM3
    Open Intermediate Class612:45 PM3
    Open Senior Class212:45 PM3
    Otter Hound12:00 PM5
    Papillon1510:05 AM6
    Parson Russell Terrier612:45 PM8
    Pekingese58:00 AM6
    Pembroke Welsh Corgi201:05 PM4
    Pointer710:25 AM2
    Pomeranian259:05 AM6
    Poodle (Miniature)81:15 PM7
    Poodle (Standard)122:15 PM7
    Poodle (Toy)1610:45 AM7
    Portuguese Podengo Pequeno39:00 AM8
    Portuguese Water Dog810:00 AM3
    Pug118:00 AM6
    Rhodesian Ridgeback248:00 AM8
    Rottweiler308:00 AM3
    Saluki99:00 AM8
    Samoyed1510:00 AM3
    Scottish Deerhound32:00 PM5
    Scottish Terrier911:05 AM8
    Sealyham Terrier112:45 PM8
    Shetland Sheepdog612 Noon4
    Shiba-Inu22:15 PM7
    Shih Tzu410:05 AM6
    Siberian Husky2211:10 AM3
    Silky Terrier110:05 AM6
    Soft Coated Wheaten Terrier29:00 AM8
    Spinone Italiano29:10 AM3
    ST. Bernard110:00 AM3
    Staffordshire Bull Terriers59:00 AM8
    Standard Schnauzer510:00 AM3
    The Master Class412:45 PM3
    Tibetan Spaniel410:45 AM7
    Tibetan Terrier22:15 PM7
    Toy Fox Terrier118:00 AM6
    Vizsla1012:15 PM2
    Weimaraner510:25 AM2
    Welsh Springer Spaniel112:15 PM2
    West Highland White Terrier812:45 PM8
    Whippet2010:00 AM8
    Xoloitzcuintli32:15 PM7
    Yorkshire Terrier210:05 AM6


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved