Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Cabrillo Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Ms. Joy S. Brewster173 Mount Pleasant Road
    Newtown, CT 06470
    Mr. Robert J. Caswell, Jr.3036 Viejas View Place
    Alpine, CA 91901
    Mrs. Connie S. Clapp2466 Hanaland Drive
    Flint, MI 48507
    Mr. Peter Gaeta1049 Lowes Lane
    Iron Station, NC 28080
    Ms. Janina K. Laurin3 Field Road
    Danbury, CT 06811
    Mr. John C. Ramirez8526 Imperial Highway
    Downey, CA 90242
    Ms. Gretchen SchultzP.O. Box 2080
    Bethel Island, CA 94511
    Ms. Marion Dee Ward92 Porcupine Road
    Wilsall, MT 59086
    Mrs. Karen C. Wilson3290 Emerald Hill Road
    Sperryville, VA 22740
    Mr. Chuck Winslow11440 Weller Rd
    Monrovia, MD 21770
    Mr. Thomas Yates45 Yates Drive
    Hampton, GA 30228


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Dayna Lemke
    6:00 AM 
    Ring No 1
    Judge: Ms. Marion Dee Ward
    Ring Steward: Dayna Lemke
    8:00 AM 
     28Rottweiler 10-13-(5-0)
    9:00 AM 
     1ST. Bernard 0-0-(1-0)
     1Greater Swiss Mountain Dog 0-0-(1-0)
     1Kuvasz 0-0-(0-1)
     5Mastiff 0-3-(1-1)
     12Newfoundland 4-4-(2-2)
     5Standard Schnauzer 1-1-(1-2)
     4Miniature American Shepherd 3-1
    10:00 AM 
     8Portuguese Water Dog 1-1-(5-1)
     16Samoyed 1-5-(6-4)
    Ring No 1
    Judge: Ms. Janina K. Laurin
    10:50 AM 
     23Pembroke Welsh Corgi 9-10-(2-2)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     1Old English Sheepdog 0-0-(1-0)
     2Collie (Rough) 0-0-(1-1)
     10Collie (Smooth) 5-1-(3-1)
     8Shetland Sheepdog 3-4-(1-0)
     10German Shepherd Dog 6-2-(2-0)
    1:45 PM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 2
    Judge: Ms. Gretchen Schultz
    Ring Steward: Kim Tucker
    8:00 AM 
     4Weimaraner 0-1-(1-1)
     14Labrador Retriever 5-7-(1-1)
     11English Setter 6-4-(1-0)
    9:05 AM 
     40Golden Retriever 20-12-(7-1)
    10:40 AM 
     7Pointer 1-4-(1-1)
     10German Shorthaired Pointer 4-2-(1-3)
     9Irish Setter 4-0-(2-2)
    11:40 AM 
      Lunch
    12:25 PM 
     3Clumber Spaniel 1-0-(2-0)
     1English Cocker Spaniel 1-0
     9English Springer Spaniel 2-2-(3-2)
     10Vizsla 4-2-(2-2)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Robert J. Caswell, Jr.
    1:20 PM 
     11Australian Cattle Dog 0-5-(5-1)
     8Australian Shepherd 4-3-(0-1)
     6Belgian Sheepdog 2-1-(2-1)
    2:20 PM 
     1Beauceron 0-0-(1-0)
     1Canaan Dog 0-0-(1-0)
     1Border Collie 0-1
     6Bearded Collie 2-2-(1-1)
     5Briard 0-3-(2-0)
     5Belgian Tervuren 2-2-(1-0)
     6Bouvier Des Flandres 1-2-(3-0)
     4Cardigan Welsh Corgi 2-0-(2-0)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Peter Gaeta
    Ring Steward: Doris Bandoian
    8:00 AM 
     29Boxer 7-15-(4-3)
    9:10 AM 
     13Bullmastiff 1-6-(3-3)
     6Dogue De Bordeaux 2-4
     7Cane Corso 3-2-(2-0)
    10:10 AM 
     17Doberman Pinscher 5-7-(4-1)
     6Alaskan Malamute 3-0-(3-0)
    11:05 AM 
     6Cocker Spaniel (Ascob) 0-3-(2-1)
     2Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(2-0)
     5Brittany 2-1-(2-0)
     5Chesapeake Bay Retriever 1-2-(1-1)
     5Bernese Mountain Dog 2-2-(1-0)
     4Black Russian Terrier 0-1-(2-1)
     3Anatolian Shepherd 0-0-(2-1)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     1German Pinscher 0-0-(1-0)
     12Akita 3-4-(3-2)
     8Great Pyrenees 1-4-(2-1)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Chuck Winslow
    Ring Steward: John Fowler
    8:00 AM 
     16Bulldog 3-7-(5-1)
     1Chow Chow 0-0-(1-0)
     1Chinese Shar-Pei 0-0-(0-1)
    8:40 AM 
     26French Bulldog 9-14-(3-0)
    9:40 AM 
     6Boston Terrier 0-4-(1-1)
     30Great Dane 11-10-(5-4)
    11:05 AM 
     19Siberian Husky 2-11-(5-1)
    11:50 AM 
      Lunch
    12:35 PM 
     13Bichon Frises 1-8-(3-1)
     1Finnish Spitz 0-0-(1-0)
     11Dalmatian 4-3-(4-0)
    Ring No 5
    Judge: Ms. Joy S. Brewster
    Ring Steward: Donald Petryca
    8:00 AM 
     33Rhodesian Ridgeback 12-15-(2-4)
    9:20 AM 
     2Greyhound 2-0
     1Harrier 0-0-(1-0)
     4Ibizan Hound 2-0-(0-2)
     1Otter Hound 0-0-(1-0)
     10Irish Wolfhound 1-7-(2-0)
     3Portuguese Podengo Pequeno 1-2
     3Scottish Deerhound 2-0-(1-0)
    10:20 AM 
     24Whippet 7-12-(4-1)
    11:15 AM 
     11Saluki 4-7
     7Miniature Pinscher 1-3-(2-1)
     16Papillon 7-3-(4-2)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Connie S. Clapp
    6:00 AM 
    Ring No 6
    Judge: Mr. John C. Ramirez
    Ring Steward: Andrew Gene Mills
    8:00 AM 
     9Pug 3-4-(2-0)
     3Pekingese 2-1
     7Toy Fox Terrier 2-4-(1-0)
    8:45 AM 
     25Pomeranian 13-8-(2-2)
    9:45 AM 
     4Shih Tzu 3-1
     3Yorkshire Terrier 0-2-(1-0)
     1Silky Terrier 0-0-(1-0)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Connie S. Clapp
    10:10 AM 
     14Chihuahua (Long Coat) 6-6-(0-2)
     19Chihuahua (Smooth Coat) 7-10-(2-0)
    11:30 AM 
     2Italian Greyhound 1-1
     14Japanese Chin 3-7-(2-2)
     6Maltese 2-2-(1-1)
     3Manchester Terrier (Toy) 0-0-(2-1)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     1Affenpinscher 0-0-(1-0)
     14Cavalier King Charles Spaniel 4-7-(2-1)
     12Chinese Crested 4-5-(2-1)
     5English Toy Spaniel (B&PC) 3-2
     8Havanese 0-4-(2-2)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Karen C. Wilson
    Ring Steward: Sue Nass
    Ring Steward: Ellen Petryca
    8:00 AM 
     8Beagle Thirteen Inches 1-3-(2-2)
     10Beagle Fifteen Inches 2-3-(2-3)
     5Black and Tan Coonhound 1-2-(1-1)
     4Bloodhound 0-0-(3-1)
    9:05 AM 
     30Basset Hound 9-11-(7-2)
    10:15 AM 
     13Dachshund (Longhaired) 2-7-1VB-(3-0)
     12Dachshund (Smooth) 2-5-(2-3)
     4Dachshund (Wirehaired) 0-1-(3-0)
    11:25 AM 
     6Flat-Coated Retriever 1-1-(4-0)
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(1-0)
     2Spinone Italiano 0-1-(1-0)
     11Afghan Hound 3-6-(2-0)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     9Basenji 3-4-(1-1)
     20Borzoi 7-5-(4-4)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Thomas Yates
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     3American Staffordshire Terrier 1-0-(1-1)
     13Border Terrier 4-6-(0-2)
     7Parson Russell Terrier 4-2-(0-1)
     2Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-1)
    9:00 AM 
     2Dandie Dinmont Terrier 1-0-(0-1)
     1Sealyham Terrier 0-0-(1-0)
     4Tibetan Spaniel 1-2-(0-1)
     18Poodle (Toy) 10-4-(1-3)
    10:00 AM 
     10Scottish Terrier 1-6-(1-2)
     1Cairn Terrier 0-0-(0-1)
     5Fox Terrier (Smooth) 1-2-(1-1)
     2Miniature Bull Terrier 1-0-(1-0)
     1Schipperke 0-0-(1-0)
     2Tibetan Terrier 0-0-(1-1)
     2Shiba-Inu 2-0
     3Xoloitzcuintli 0-1-(1-1)
    11:00 AM 
     8Poodle (Miniature) 3-3-(0-2)
     2Keeshond 1-0-(1-0)
     3Lhasa Apso 0-0-(2-1)
     8Miniature Schnauzer 2-4-(2-0)
    11:50 AM 
      Lunch
    12:35 PM 
     8West Highland White Terrier 3-3-(1-1)
     15Poodle (Standard) 6-8-(0-1)
     4Soft Coated Wheaten Terrier 2-1-(0-1)
     4Irish Terrier 1-1-(0-2)
     5Staffordshire Bull Terriers 1-2-(2-0)

    Additional Information & Notices
    Electricity
    Event Plans will offer electricity at the Cabrillo Kennel Club shows. The fee is $50.00 per day (two day minimum). Please let the gate attendant know that you want electricity and it would be appreciated if you could have cash or check handy at the time of check-in. Checks should be made payable to Cabrillo Kennel Club.

    Variety Group Judging will start at 2:45 p.m. in the Rings 3 and 4. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Sporting Ms. Brewster
    Working Mr. Gaeta
    Terriers Mr. Yates
    Hounds Mrs. Wilson
    Toys Mr. Winslow
    Non-Sporting Mrs. Clapp
    Herding Mr. Caswell
    Best In Show Ms. Ward

    Owner-Handled Group Judging will start at 2:15 p.m. in Ring 5. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Sporting Ms. Brewster
    Working Mr. Gaeta
    Terriers Mr. Yates
    Hounds Mrs. Wilson
    Toys Mr. Winslow
    Non-Sporting Mrs. Clapp
    Herding Mr. Caswell
    Best Owner Handled In Show Ms. Ward

    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher11:15 PM6
    Afghan Hound1111:25 AM7
    Akita121:00 PM3
    Alaskan Malamute610:10 AM3
    American Staffordshire Terrier38:00 AM8
    Anatolian Shepherd311:05 AM3
    Australian Cattle Dog111:20 PM2
    Australian Shepherd81:20 PM2
    Basenji91:00 PM7
    Basset Hound309:05 AM7
    Beagle Thirteen Inches88:00 AM7
    Beagle Fifteen Inches108:00 AM7
    Bearded Collie62:20 PM2
    Beauceron12:20 PM2
    Belgian Sheepdog61:20 PM2
    Belgian Tervuren52:20 PM2
    Bernese Mountain Dog511:05 AM3
    Bichon Frises1312:35 PM4
    Black and Tan Coonhound58:00 AM7
    Black Russian Terrier411:05 AM3
    Bloodhound48:00 AM7
    Border Collie12:20 PM2
    Border Terrier138:00 AM8
    Borzoi201:00 PM7
    Boston Terrier69:40 AM4
    Bouvier Des Flandres62:20 PM2
    Boxer298:00 AM3
    Briard52:20 PM2
    Brittany511:05 AM3
    Bulldog168:00 AM4
    Bullmastiff139:10 AM3
    Cairn Terrier110:00 AM8
    Canaan Dog12:20 PM2
    Cane Corso79:10 AM3
    Cardigan Welsh Corgi42:20 PM2
    Cavalier King Charles Spaniel141:15 PM6
    Chesapeake Bay Retriever511:05 AM3
    Chihuahua (Long Coat)1410:10 AM6
    Chihuahua (Smooth Coat)1910:10 AM6
    Chinese Crested121:15 PM6
    Chinese Shar-Pei18:00 AM4
    Chow Chow18:00 AM4
    Clumber Spaniel312:25 PM2
    Cocker Spaniel (Ascob)611:05 AM3
    Cocker Spaniel (Parti-Color)211:05 AM3
    Collie (Rough)212:30 PM1
    Collie (Smooth)1012:30 PM1
    Dachshund (Longhaired)1310:15 AM7
    Dachshund (Smooth)1210:15 AM7
    Dachshund (Wirehaired)410:15 AM7
    Dalmatian1112:35 PM4
    Dandie Dinmont Terrier29:00 AM8
    Doberman Pinscher1710:10 AM3
    Dogue De Bordeaux69:10 AM3
    English Cocker Spaniel112:25 PM2
    English Setter118:00 AM2
    English Springer Spaniel912:25 PM2
    English Toy Spaniel (B&PC)51:15 PM6
    Finnish Spitz112:35 PM4
    Flat-Coated Retriever611:25 AM7
    Fox Terrier (Smooth)510:00 AM8
    French Bulldog268:40 AM4
    German Pinscher11:00 PM3
    German Shepherd Dog1012:30 PM1
    German Shorthaired Pointer1010:40 AM2
    Golden Retriever409:05 AM2
    Great Dane309:40 AM4
    Great Pyrenees81:00 PM3
    Greater Swiss Mountain Dog19:00 AM1
    Greyhound29:20 AM5
    Harrier19:20 AM5
    Havanese81:15 PM6
    Ibizan Hound49:20 AM5
    Irish Setter910:40 AM2
    Irish Terrier412:35 PM8
    Irish Wolfhound109:20 AM5
    Italian Greyhound211:30 AM6
    Japanese Chin1411:30 AM6
    Keeshond211:00 AM8
    Kuvasz19:00 AM1
    Labrador Retriever148:00 AM2
    Lhasa Apso311:00 AM8
    Maltese611:30 AM6
    Manchester Terrier (Standard)28:00 AM8
    Manchester Terrier (Toy)311:30 AM6
    Mastiff59:00 AM1
    Miniature American Shepherd49:00 AM1
    Miniature Bull Terrier210:00 AM8
    Miniature Pinscher711:15 AM5
    Miniature Schnauzer811:00 AM8
    Newfoundland129:00 AM1
    Novice Junior Class31:45 PM1
    Novice Senior Class11:45 PM1
    Old English Sheepdog112:30 PM1
    Open Junior Class21:45 PM1
    Open Intermediate Class61:45 PM1
    Open Senior Class41:45 PM1
    Otter Hound19:20 AM5
    Papillon1611:15 AM5
    Parson Russell Terrier78:00 AM8
    Pekingese38:00 AM6
    Pembroke Welsh Corgi2310:50 AM1
    Pointer710:40 AM2
    Pomeranian258:45 AM6
    Poodle (Miniature)811:00 AM8
    Poodle (Standard)1512:35 PM8
    Poodle (Toy)189:00 AM8
    Portuguese Podengo Pequeno39:20 AM5
    Portuguese Water Dog810:00 AM1
    Pug98:00 AM6
    Rhodesian Ridgeback338:00 AM5
    Rottweiler288:00 AM1
    Saluki1111:15 AM5
    Samoyed1610:00 AM1
    Schipperke110:00 AM8
    Scottish Deerhound39:20 AM5
    Scottish Terrier1010:00 AM8
    Sealyham Terrier19:00 AM8
    Shetland Sheepdog812:30 PM1
    Shiba-Inu210:00 AM8
    Shih Tzu49:45 AM6
    Siberian Husky1911:05 AM4
    Silky Terrier19:45 AM6
    Soft Coated Wheaten Terrier412:35 PM8
    Spinone Italiano211:25 AM7
    ST. Bernard19:00 AM1
    Staffordshire Bull Terriers512:35 PM8
    Standard Schnauzer59:00 AM1
    The Master Class41:45 PM1
    Tibetan Spaniel49:00 AM8
    Tibetan Terrier210:00 AM8
    Toy Fox Terrier78:00 AM6
    Vizsla1012:25 PM2
    Weimaraner48:00 AM2
    Welsh Springer Spaniel111:25 AM7
    West Highland White Terrier812:35 PM8
    Whippet2410:20 AM5
    Xoloitzcuintli310:00 AM8
    Yorkshire Terrier39:45 AM6


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved