Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

#1 Great Western Terrier Assoc

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Quick Count

    Rings and times will be posted as soon as possible. Corrected counts will be posted at that time.

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.

    Top

    List of Judges

    Ms. Marcie S. Dobkin14558 Topsham St
    Poway, CA 92064
    Miss Diane D. Foote1308 Common St Ste 205
    New Braunfels, TX 78130
    Mr. Ronald Hoh1600 La Playa Way
    Sacramento, CA 96864
    Mr. Kenneth Kauffman1250 Ridge Rd
    Sellerville, PA 18960
    Mr. Michael Leonard196 Kimmage Road West
    Dublin
    Ireland 12
    Mr. Richard Lopaschuk9631 Clearview Rd., Cranbrook
    BC Canada V1C7E2
    Mr. Kent Meyer2240 Freeport Rd
    Rockton, IL 61072
    Ms. Ann Radford313 Milverton Bl
    Toronto, Ontario M4J 1V8
    Canada
    Mrs. Sue-Ellyn Rempel22124 Mun. 43 N
    Iles Des Chenes East, MB
    Canada R0A OT3
    Mrs. Carol L. Scott3127 Green Bush Rd.
    Katy, TX 77494
    Mr. David Tuttle35495 Sumac Ave
    Murrieta, CA 92562
    Mr. Joe C. Walton41 Swaying Trees Court
    Chapel Hill, NC 27517

    Top

    Judging Program

    Ring No 7
    Judge: Mrs. Sue-Ellyn Rempel
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    9:00 AM 
     9Fox Terrier (Smooth) 2-2-1BB-(2-1)-1BR
     4Fox Terrier (Wire) 1-2-(1-0)
     5Australian Terrier 3-0-(1-1)
     8Airedale Terrier 1-3-(3-1)
    10:00 AM 
     9American Hairless Terrier 5-1-(1-2)
     6Sealyham Terrier 1-1-(1-3)
     13Rat Terrier 3-6-(3-1)
    Ring No 8
    Judge: Miss Diane D. Foote
    Ring Steward: Gayle Denman
    Ring Steward: Dick Denman
    8:05 AM 
     9Bull Terrier (Colored) 1-1-1VD-(3-3)
     8Bull Terrier (White) 2-1-(3-2)
    8:45 AM 
     18Miniature Bull Terrier 3-5-(5-5)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Richard Lopaschuk
    9:30 AM 
     8American Staffordshire Terrier 3-2-(1-2)
     12Russell Terriers 2-1-(3-4)-2BR
    10:20 AM 
     12Border Terrier 1-3-(6-2)
     12Skye Terrier 3-3-(3-3)
    11:15 AM 
      Lunch
    Ring No 9
    Judge: Mr. Kent Meyer
    Ring Steward: Bergit Kabel
    8:00 AM 
     1Bull Terriers (Colored) Veteran Sweepstakes 1-0
     1American Hairless Terrier Sweepstakes 1-0
     4Staffordshire Bull Terriers Sweepstakes 2-2
     3Rat Terriers Sweepstakes 1-2
     2Border Terrier Sweepstakes 1-1
     1Russell Terriers Sweepstakes 1-0
     3Australian Terrier Sweepstakes 3-0
     1Irish Terriers Sweepstakes 1-0
     2Sealyham Terrier Vet Sweepstakes 1-1
     3Scottish Terriers Sweepstakes 2-1
    Ring No 9
    Judge: Mr. David Tuttle
    8:50 AM 
     6Cairn Terriers Sweepstakes 3-3
     1Cairn Terrier Veteran Sweepstakes 0-1
    Ring No 9
    Judge: Mr. Michael Leonard
    9:15 AM 
     29Cairn Terrier 5-12-(6-6)
    10:25 AM 
     20Scottish Terrier 5-9-(4-2)
    11:00 AM 
     8Irish Terrier 4-2-(1-1)
    Ring No 10
    Judge: Mr. Kenneth Kauffman
    Ring Steward: Betsy Harvey
    8:30 AM 
     26Staffordshire Bull Terriers 3-11-(6-4)-2BR
    9:30 AM 
     8Welsh Terrier 3-1-(2-2)
     18West Highland White Terrier 3-10-(2-1)-2BR
    10:30 AM 
     10Norwich Terrier 3-3-(4-0)
     1Norfolk Terrier 0-0-(1-0)
     4Manchester Terrier (Standard) 0-1-(1-2)
     8Kerry Blue Terrier 3-1-(2-2)
     3Bedlington Terrier 1-0-(0-2)
    11:30 AM 
     5Lakeland Terrier 1-1-1VB-(1-1)
    Ring No 11
    Judge: Mrs. Carol L. Scott
    Ring Steward: Wilma Johnson
    Ring Steward: Lynne Aguirre
    8:00 AM 
     1Manchester Terrier (Standard) Sweepstakes 0-1
     1Bedlington Terriers Sweepstakes 1-0
     1Norwich Terrier Sweepstakes 1-0
     2Fox Terriers (Smooth) Sweepstakes 0-2
     4Miniature Schnauzers Sweepstakes 1-3
     2Miniature Schnauzer Veteran Sweepstakes 1-1
     1Skye Terriers Sweepstakes 1-0
     6West Highland White Terriers Sweepstakes 1-5
     3Soft Coated Wheaten Terriers Sweepstakes 1-2
    Ring No 11
    Judge: Mr. Joe C. Walton
    9:00 AM 
     30Soft Coated Wheaten Terrier 4-10-1VB-(7-6)-2BR
    Ring No 11
    Judge: Ms. Marcie S. Dobkin
    10:10 AM 
     3Parson Russell Terrier Sweepstakes 0-3
    Ring No 11
    Judge: Mr. Joe C. Walton
    10:20 AM 
     23Parson Russell Terrier 3-5-(4-2)-2BR-1TM
    11:00 AM 
     1Novice Intermediate Class
     1Open Junior Class
     3Open Intermediate Class
     5Open Senior Class
    Ring No 12
    Judge: Mr. Ronald Hoh
    Ring Steward: John Kunipo
    10:30 AM 
     14Miniature Schnauzer 2-7-(2-2)

    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Airedale Terrier89:00 AM7
    American Hairless Terrier910:00 AM7
    American Hairless Terrier Sweepstakes18:00 AM9
    American Staffordshire Terrier89:30 AM8
    Australian Terrier59:00 AM7
    Australian Terrier Sweepstakes38:00 AM9
    Bedlington Terrier310:30 AM10
    Bedlington Terriers Sweepstakes18:00 AM11
    Border Terrier1210:20 AM8
    Border Terrier Sweepstakes28:00 AM9
    Bull Terrier (Colored)98:05 AM8
    Bull Terrier (White)88:05 AM8
    Bull Terriers (Colored) Veteran Sweepstakes18:00 AM9
    Cairn Terrier299:15 AM9
    Cairn Terrier Veteran Sweepstakes18:50 AM9
    Cairn Terriers Sweepstakes68:50 AM9
    Fox Terrier (Smooth)99:00 AM7
    Fox Terrier (Wire)49:00 AM7
    Fox Terriers (Smooth) Sweepstakes28:00 AM11
    Irish Terrier811:00 AM9
    Irish Terriers Sweepstakes18:00 AM9
    Kerry Blue Terrier810:30 AM10
    Lakeland Terrier511:30 AM10
    Manchester Terrier (Standard)410:30 AM10
    Manchester Terrier (Standard) Sweepstakes18:00 AM11
    Miniature Bull Terrier188:45 AM8
    Miniature Schnauzer1410:30 AM12
    Miniature Schnauzer Veteran Sweepstakes28:00 AM11
    Miniature Schnauzers Sweepstakes48:00 AM11
    Norfolk Terrier110:30 AM10
    Norwich Terrier1010:30 AM10
    Norwich Terrier Sweepstakes18:00 AM11
    Novice Intermediate Class111:00 AM11
    Open Junior Class111:00 AM11
    Open Intermediate Class311:00 AM11
    Open Senior Class511:00 AM11
    Parson Russell Terrier2310:20 AM11
    Parson Russell Terrier Sweepstakes310:10 AM11
    Rat Terrier1310:00 AM7
    Rat Terriers Sweepstakes38:00 AM9
    Russell Terriers129:30 AM8
    Russell Terriers Sweepstakes18:00 AM9
    Scottish Terrier2010:25 AM9
    Scottish Terriers Sweepstakes38:00 AM9
    Sealyham Terrier610:00 AM7
    Sealyham Terrier Vet Sweepstakes28:00 AM9
    Skye Terrier1210:20 AM8
    Skye Terriers Sweepstakes18:00 AM11
    Soft Coated Wheaten Terrier309:00 AM11
    Soft Coated Wheaten Terriers Sweepstakes38:00 AM11
    Staffordshire Bull Terriers268:30 AM10
    Staffordshire Bull Terriers Sweepstakes48:00 AM9
    Welsh Terrier89:30 AM10
    West Highland White Terrier189:30 AM10
    West Highland White Terriers Sweepstakes68:00 AM11


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved