Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Long Beach Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mrs. Vita Allison4753 Lomina
    Lakewood, CA 90713
    Mr. Wayne Burton32 Folkes Street, Elderslie
    NSW 2570 Australia
    Mrs. Marissa L. Clark217 Bella Bella Drive FI
    Fox Island, WA 98333
    Ms. Pluis Davern16485 Twin Lakes Drive
    Royal Oaks, CA 95076
    Mrs. Patricia N. Gannon2489 N. U.S. Highway 69
    Mineola, TX 75773
    Mrs. Joan Goldstein5 Klinger Lane
    Warren, NJ 07059
    Mrs. Sulie Greendale-Paveza56 Knoll Road
    Hamden, CT 06518
    Dr. Alvin W. Krause2570 W Horizon Ridge Pkwy #113
    Henderson, NV 89052
    Mr. Michael LeonardDublin
    Ireland 12
    Dr. Eric Liebes1406 Windsong Lane
    Richmond, TX 77406
    Mrs. Shirley Limoges1507-265 Poulin Avenue
    Ottawa, ONTK2B 7Y8
    Ms. Joanne (Jan) N. Paulk781 Stagecoach Circle
    Santa Fe, NM 87501
    Dr. Pamela C. Regan504 Rindge Lane
    Redondo Beach, CA 90278
    Mrs. Patricia Ann Weymouth17512 Leafwood Lane
    Tustin, CA 92780


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Shirley Limoges
    Ring Steward: Sam Israel
    8:00 AM 
     3Boston Terrier 1-1-(1-0)
     6Toy Fox Terrier 1-1-1VB-(3-0)
     18Siberian Husky 4-7-(5-2)
    9:10 AM 
     1Otterhound 0-0-(1-0)
     12Irish Wolfhound 3-7-(1-1)
     3Shiba-Inu 1-0-(2-0)
    9:50 AM 
     49Cavalier King Charles Spaniel 19-13-1VB-(9-7)
    11:50 AM 
      Lunch
    12:35 PM 
     12Standard Schnauzer 4-2-(2-4)
     14Bichon Frises 1-7-(3-3)
    Ring No 2
    Judge: Jan Sutherland
    6:00 AM 
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Joan Goldstein
    Ring Steward: Jan Sutherland
    8:00 AM 
     2Black and Tan Coonhound 0-0-(1-1)
     3Bloodhound 1-0-(2-0)
     6Borzoi 3-1-(0-2)
     4Greyhound 2-2
     1Harrier 1-0
     2Ibizan Hound 0-0-(0-2)
     1Pharaoh Hound 0-0-(0-1)
     7Saluki 0-2-(3-2)
     4Scottish Deerhound 2-2
    9:10 AM 
     19Basset Hound 4-8-(4-2)
    10:00 AM 
     20Beagle Thirteen Inches 5-8-(1-5)
    10:50 AM 
     27Beagle Fifteen Inches 8-9-(7-2)
    11:50 AM 
     9Chinese Shar-Pei 1-2-(3-3)
     6Coton de Tulear 0-2-(2-2)
     1Xoloitzcuintli 0-0-(1-0)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     30Dalmatian 3-9-(9-9)
    2:25 PM 
     8Afghan Hound 0-3-(4-1)
     3Basenji 2-0-(1-0)
     3Dachshund (Longhaired) 1-1-(1-0)
     3Dachshund (Smooth) 0-1-(1-1)
     1Dachshund (Wirehaired) 0-0-(0-1)
     1Treeing Walker Coonhound 0-0-(1-0)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Patricia Ann Weymouth
    Ring Steward: Loralee Runnels
    11:00 AM 
     1Australian Cattle Dog 0-0-(0-1)
     1Belgian Sheepdog 0-1
     5Belgian Tervuren 2-2-(1-0)
     3Cardigan Welsh Corgi 0-1-(2-0)
     5Pembroke Welsh Corgi 1-1-(1-2)
     11Australian Shepherd 3-6-(1-1)
     11Bouvier Des Flandres 2-4-(5-0)
    12:30 PM 
      Lunch
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Marissa L. Clark
    1:15 PM 
     9Weimaraner 2-3-(1-3)
    Ring No 4
    Judge: Dr. Eric Liebes
    Ring Steward: Robette Johns
    8:00 AM 
     28Boxer 8-14-(5-1)
    9:05 AM 
     19Rhodesian Ridgeback 9-8-(2-0)
     1Berger Picard 0-1
     2Miniature American Shepherd 2-0
    9:55 AM 
     4Bearded Collie 0-0-(2-2)
     8Border Collie 3-3-(2-0)
     2Briard 1-0-(1-0)
     1Canaan Dog 1-0
     4Collie (Rough) 0-0-(2-0)-2BR
     1Collie (Smooth) 0-1
     1German Shepherd Dog 1-0
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     1Swedish Vallhund 0-0-(1-0)
    10:45 AM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    12 Noon 
     9Shetland Sheepdog 5-2-1VD-(1-0)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Michael Leonard
    Ring Steward: Cindy Huggins
    8:00 AM 
     7Pekingese 3-3-(1-0)
     19Pomeranian 6-10-(2-1)
    9:00 AM 
     25Pug 8-14-(3-0)
    10:00 AM 
     26Havanese 2-16-1VD-(4-3)
    11:00 AM 
     1Affenpinscher 0-0-(1-0)
     8Chihuahua (Long Coat) 3-0-(3-2)
     8Chihuahua (Smooth Coat) 0-4-(3-1)
     6English Toy Spaniel (B&PC) 3-1-(2-0)
     5Yorkshire Terrier 1-3-(1-0)
    12:05 PM 
      Lunch
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
    Ring Steward: Cecily Skinner
    8:00 AM 
     21Rottweiler 5-9-(5-2)
    8:50 AM 
     14Bullmastiff 3-3-(5-3)
     11Cane Corso 6-1-1VD-(2-1)
    9:50 AM 
     13Mastiff 4-5-(2-2)
     11Doberman Pinscher 2-4-(4-1)
    10:50 AM 
     2Dogue De Bordeaux 1-0-(1-0)
     2German Pinscher 0-0-(2-0)
     22Great Dane 5-11-(3-3)
    11:50 AM 
     4Leonberger 0-0-(0-4)
     12Greater Swiss Mountain Dog 4-3-(3-2)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     12Newfoundland 4-6-(2-0)
     2Akita 0-1-(0-1)
     2Alaskan Malamute 0-0-(0-2)
     7Bernese Mountain Dog 2-2-(1-0)-2BR
     8Great Pyrenees 0-1-(5-2)
    2:25 PM 
     12Samoyed 2-5-(4-1)
     5Kuvasz 1-0-(2-2)
     3Neapolitan Mastiff 2-1
     6Portuguese Water Dog 1-2-(2-1)
     5Old English Sheepdog 1-1-(3-0)
    Ring No 7
    Judge: Mr. Wayne Burton
    Ring Steward: Lani Powers
    8:00 AM 
     8Pointer 3-1-(1-3)
     14German Shorthaired Pointer 7-2-(3-2)
    8:50 AM 
     12English Cocker Spaniel 1-5-(4-2)
     11Clumber Spaniel 2-3-(4-2)
    9:45 AM 
     8Poodle (Toy) 3-2-(2-1)
     53Whippet 12-24-(9-8)
    12:10 PM 
      Lunch
    12:55 PM 
     8Poodle (Miniature) 2-4-(1-1)
     3Cocker Spaniel (Black) 2-0-(1-0)
     6Cocker Spaniel (Ascob) 2-0-(4-0)
     1Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-0)
    1:35 PM 
     1Chesapeake Bay Retriever 0-0-(1-0)
     2Finnish Spitz 0-0-(2-0)
     7Keeshond 2-3-(1-1)
     18Poodle (Standard) 5-10-(3-0)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Joanne (Jan) N. Paulk
    Ring Steward: Dr. Barry Baum
    8:00 AM 
     17Bulldog 4-9-(2-2)
    8:40 AM 
     40French Bulldog 16-16-(6-2)
    10:10 AM 
     6English Setter 1-1-(2-2)
     4Gordon Setter 1-0-(2-1)
     14Brittany 2-6-(2-3)
    11:10 AM 
     10Lhasa Apso 4-3-(2-1)
     12Italian Greyhound 2-4-(3-3)
    12 Noon 
      Lunch
    Ring No 8
    Judge: Mr. Michael Leonard
    12:50 PM 
     5Miniature Pinscher 2-2-(0-1)
     10Chinese Crested 4-2-(4-0)
     4Japanese Chin 1-1-(2-0)
     5Maltese 0-5
    1:50 PM 
     6Silky Terrier 1-4-(0-1)
     3Shih Tzu 0-2-(1-0)
     19Papillon 3-11-(4-1)
     4Brussels Griffon 1-1-(2-0)
    Ring No 9
    Judge: Dr. Alvin W. Krause
    8:00 AM 
     3Parson Russell Terrier 1-1-(1-0)
     2Rat Terrier 0-1-(1-0)
     2Russell Terriers 0-1-(0-1)
     4Border Terrier 0-1-(3-0)
     6American Staffordshire Terrier 2-1-1VD-(2-0)
     4Wirehaired Pointing Griffon 2-1-(0-1)
    8:55 AM 
     6Airedale Terrier 2-1-(1-2)
     1Wirehaired Vizsla 0-0-(1-0)
     3Irish Terrier 0-2-(1-0)
     1Kerry Blue Terrier 0-1
     2Staffordshire Bull Terriers 0-1-(1-0)
     7Welsh Terrier 2-4-(0-1)
    9:45 AM 
     7American Eskimos 1-4-(2-0)
     7Bedlington Terrier 2-4-(1-0)
     6Soft Coated Wheaten Terrier 0-2-(2-2)
     1Fox Terrier (Wire) 0-1
     6Fox Terrier (Smooth) 3-2-(1-0)
    10:45 AM 
     9Scottish Terrier 5-2-(1-1)
     32Golden Retriever 13-13-(4-2)
    12:25 PM 
     7Cairn Terrier 3-1-(2-1)
    12:40 PM 
      Lunch
    1:25 PM 
     8West Highland White Terrier 2-4-(2-0)
     1Norwich Terrier 0-0-(0-1)
     1Miniature Bull Terrier 0-0-(1-0)
     3Australian Terrier 0-0-(1-2)
     17Miniature Schnauzer 3-7-(4-3)
    Ring No 10
    Judge: Ms. Pluis Davern
    8:00 AM 
     26Labrador Retriever 6-15-(4-1)
    9:00 AM 
     24English Springer Spaniel 4-13-(4-3)
    10:00 AM 
     1Field Spaniel 1-0
     1Sussex Spaniel 0-0-(1-0)
     18Welsh Springer Spaniel 2-8-1VD-(4-3)
    10:50 AM 
     21Irish Setter 6-7-(6-2)
    11:40 AM 
     3Irish Water Spaniel 0-0-(0-3)
     9Flat-Coated Retriever 1-4-(3-1)
     12Vizsla 3-4-(3-2)
    Ring No 14
    Judge: Mrs. Patricia N. Gannon
    Ring Steward: Barbara LaRandeau
    Ring Steward: Carole Foth
    Ring Steward: Carl Wright
    8:00 AM 
     7Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:00 AM 
     2Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    9:20 AM 
     2Obedience-Versatility Class
    (Starting number 0785 )
    9:40 AM 
     1Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
    9:50 AM 
     8Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    10:50 AM 
     4Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    11:20 AM 
     1Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    Ring No 15
    Judge: 10 Minutes Prior to Rally
    Ring Steward: Dean Lund
    Ring Steward: Rex Mincheff
    Ring Steward: Steve Lewin
    6:00 AM 
    Ring No 15
    Judge: Mrs. Vita Allison
    8:00 AM 
     7Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    8:25 AM 
     1Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    8:45 AM 
     5Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    9:15 AM 
     8Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    9:45 AM 
     1Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 16
    Judge: Dr. Pamela C. Regan
    Ring Steward: Steve Foth
    Ring Steward: Daphne Bell
    8:00 AM 
     10Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    9:10 AM 
     3Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    9:30 AM 
     6Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    10:10 AM 
     2Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )

    Additional Information & Notices
    NOHS Group judging will start at 2:00 pm in Ring 3.
    Sporting Mr. Jack Smith
    Terriers Mr. Jack Smith
    NonSporting Ms. Cindy Huggins
    Toys Mr. Thomas Powers
    Hounds Mr. Richard Rupert
    Working Mr. Robert Margolis
    Herding Mr. Douglas McFarlane
    BOHIS Mrs. Barbara Rupert
    Variety Group Judging will start at 2:30 pm in Rings 4 and 5.
    Presentation of Best Junior Handler
    Sporting Mrs. Clark
    Terriers Dr Krause
    NonSporting Mrs. Limoges
    Toys Mr. Leonard
    Hounds Mrs. Goldstein
    Working Dr. Liebes
    Herding Mrs. Greendale Paveza
    Best Brace In Show, Best In Show Mr. Burton
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show. NEW EXHIBITOR BRIEFING
    A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher111:00 AM5
    Afghan Hound82:25 PM2
    Airedale Terrier68:55 AM9
    Akita21:15 PM6
    Alaskan Malamute21:15 PM6
    American Eskimos79:45 AM9
    American Staffordshire Terrier68:00 AM9
    Australian Cattle Dog111:00 AM3
    Australian Shepherd1111:00 AM3
    Australian Terrier31:25 PM9
    Basenji32:25 PM2
    Basset Hound199:10 AM2
    Beagle Thirteen Inches2010:00 AM2
    Beagle Fifteen Inches2710:50 AM2
    Bearded Collie49:55 AM4
    Bedlington Terrier79:45 AM9
    Beginner Novice A210:10 AM16
    Beginner Novice B69:30 AM16
    Belgian Sheepdog111:00 AM3
    Belgian Tervuren511:00 AM3
    Berger Picard19:05 AM4
    Bernese Mountain Dog71:15 PM6
    Bichon Frises1412:35 PM1
    Black and Tan Coonhound28:00 AM2
    Bloodhound38:00 AM2
    Border Collie89:55 AM4
    Border Terrier48:00 AM9
    Borzoi68:00 AM2
    Boston Terrier38:00 AM1
    Bouvier Des Flandres1111:00 AM3
    Boxer288:00 AM4
    Briard29:55 AM4
    Brittany1410:10 AM8
    Brussels Griffon41:50 PM8
    Bulldog178:00 AM8
    Bullmastiff148:50 AM6
    Cairn Terrier712:25 PM9
    Canaan Dog19:55 AM4
    Cane Corso118:50 AM6
    Cardigan Welsh Corgi311:00 AM3
    Cavalier King Charles Spaniel499:50 AM1
    Chesapeake Bay Retriever11:35 PM7
    Chihuahua (Long Coat)811:00 AM5
    Chihuahua (Smooth Coat)811:00 AM5
    Chinese Crested1012:50 PM8
    Chinese Shar-Pei911:50 AM2
    Clumber Spaniel118:50 AM7
    Cocker Spaniel (Ascob)612:55 PM7
    Cocker Spaniel (Black)312:55 PM7
    Cocker Spaniel (Parti-Color)112:55 PM7
    Collie (Rough)49:55 AM4
    Collie (Smooth)19:55 AM4
    Coton de Tulear611:50 AM2
    Dachshund (Longhaired)32:25 PM2
    Dachshund (Smooth)32:25 PM2
    Dachshund (Wirehaired)12:25 PM2
    Dalmatian311:15 PM2
    Doberman Pinscher119:50 AM6
    Dogue De Bordeaux210:50 AM6
    English Cocker Spaniel128:50 AM7
    English Setter610:10 AM8
    English Springer Spaniel259:00 AM10
    English Toy Spaniel (B&PC)611:00 AM5
    Field Spaniel110:00 AM10
    Finnish Spitz21:35 PM7
    Flat-Coated Retriever911:40 AM10
    Fox Terrier (Smooth)69:45 AM9
    Fox Terrier (Wire)19:45 AM9
    French Bulldog408:40 AM8
    German Pinscher210:50 AM6
    German Shepherd Dog19:55 AM4
    German Shorthaired Pointer148:00 AM7
    Golden Retriever3210:45 AM9
    Gordon Setter410:10 AM8
    Great Dane2210:50 AM6
    Great Pyrenees81:15 PM6
    Greater Swiss Mountain Dog1211:50 AM6
    Greyhound48:00 AM2
    Harrier18:00 AM2
    Havanese2610:00 AM5
    Ibizan Hound28:00 AM2
    Irish Setter2110:50 AM10
    Irish Terrier38:55 AM9
    Irish Water Spaniel311:40 AM10
    Irish Wolfhound129:10 AM1
    Italian Greyhound1211:10 AM8
    Japanese Chin412:50 PM8
    Keeshond71:35 PM7
    Kerry Blue Terrier18:55 AM9
    Kuvasz52:25 PM6
    Labrador Retriever268:00 AM10
    Leonberger411:50 AM6
    Lhasa Apso1011:10 AM8
    Maltese512:50 PM8
    Mastiff139:50 AM6
    Miniature American Shepherd29:05 AM4
    Miniature Bull Terrier11:25 PM9
    Miniature Pinscher512:50 PM8
    Miniature Schnauzer171:25 PM9
    Neapolitan Mastiff32:25 PM6
    Newfoundland121:15 PM6
    Norwich Terrier11:25 PM9
    Novice Junior Class110:45 AM4
    Novice Class A39:10 AM16
    Novice Class B108:00 AM16
    Novice Graduate111:20 AM14
    Novice Intermediate Class310:45 AM4
    Novice Senior Class310:45 AM4
    Old English Sheepdog52:25 PM6
    Open Junior Class410:45 AM4
    Open Class A410:50 AM14
    Open Class B89:50 AM14
    Open Graduate19:40 AM14
    Open Intermediate Class610:45 AM4
    Open Senior Class1010:45 AM4
    Otterhound19:10 AM1
    Papillon191:50 PM8
    Parson Russell Terrier38:00 AM9
    Pekingese78:00 AM5
    Pembroke Welsh Corgi511:00 AM3
    Pharaoh Hound18:00 AM2
    Pointer88:00 AM7
    Polish Lowland Sheepdog19:55 AM4
    Pomeranian198:00 AM5
    Poodle (Miniature)812:55 PM7
    Poodle (Standard)181:35 PM7
    Poodle (Toy)89:45 AM7
    Portuguese Water Dog62:25 PM6
    Pug259:00 AM5
    Rally Novice A19:45 AM15
    Rally Novice B89:15 AM15
    Rally Advanced B58:45 AM15
    Rally Excellent A18:25 AM15
    Rally Excellent B78:00 AM15
    Rat Terrier28:00 AM9
    Rhodesian Ridgeback199:05 AM4
    Rottweiler218:00 AM6
    Russell Terriers28:00 AM9
    Saluki78:00 AM2
    Samoyed122:25 PM6
    Scottish Deerhound48:00 AM2
    Scottish Terrier910:45 AM9
    Shetland Sheepdog912 Noon4
    Shiba-Inu39:10 AM1
    Shih Tzu31:50 PM8
    Siberian Husky188:00 AM1
    Silky Terrier61:50 PM8
    Soft Coated Wheaten Terrier69:45 AM9
    Staffordshire Bull Terriers28:55 AM9
    Standard Schnauzer1212:35 PM1
    Sussex Spaniel110:00 AM10
    Swedish Vallhund19:55 AM4
    The Master Class810:45 AM4
    Toy Fox Terrier68:00 AM1
    Treeing Walker Coonhound12:25 PM2
    Utility Class A29:00 AM14
    Utility Class B78:00 AM14
    Versatility Class29:20 AM14
    Vizsla1211:40 AM10
    Weimaraner91:15 PM3
    Welsh Springer Spaniel1810:00 AM10
    Welsh Terrier78:55 AM9
    West Highland White Terrier81:25 PM9
    Whippet539:45 AM7
    Wirehaired Pointing Griffon48:00 AM9
    Wirehaired Vizsla18:55 AM9
    Xoloitzcuintli111:50 AM2
    Yorkshire Terrier511:00 AM5


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved