Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
San Fernando Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mr. Gary L. Andersen6250 E. Pershing Avenue
    Scottsdale, AZ 85254
    Mr. Michael A. Brophy11216 Broadview Drive
    Moorpark, CA 93021
    Mr. Robert J. Caswell, Jr.3036 Viejas View Place
    Alpine, CA 91901
    Ms. Bonnie Linnell Clarke600 Wild Holly Lane
    Holly Springs, NC 27540
    Mr. Lowell K. Davis2476 Segovia
    La Verne, CA 91750
    Mrs. Lowell K. (Arlene) Davis2476 Segovia
    La Verne, CA 91750
    Ms. Cathy Dutra36638 Darvon Court
    Newark, CA 94560
    Mr. Dorin Jay Ladd563 North Locan
    Fresno, CA 93737
    Dr. Eric Liebes1406 Windsong Lane
    Richmond, TX 77406
    Miss Joan E. Luna1406 Windsong Lane
    Richmond, TX 77406
    Mrs. Florence A. Males11 Swansea Lane
    Pleasant Hill, CA 94523
    Dr. Gareth Morgan-Jones620 Jennifer Drive
    Auburn, AL 36830
    Mr. Johnny R. Shoemaker5989 Sierra Medina Avenue
    Las Vegas, NV 89139
    Mr. James D. Thomson78933 Falsetto Drive
    Palm Desert, CA 92211
    Mrs. Judy Webb432 Cordova Avenue NW
    Albuquerque, NM 87107


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Florence A. Males
    Ring Steward: Lani McKennon
    8:00 AM 
     9Pekingese 1-4-(3-1)
     9Chihuahua (Long Coat) 1-7-(1-0)
     7Chihuahua (Smooth Coat) 3-2-(1-1)
    9:00 AM 
     13Havanese 1-7-(2-3)
     7Chinese Crested 1-3-(2-0)
     4English Toy Spaniel (B&PC) 2-1-(1-0)
    10:00 AM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    10:45 AM 
     5Affenpinscher 1-3-(1-0)
     4Brussels Griffon 1-1-(1-1)
     19Cavalier King Charles Spaniel 5-11-(2-1)
    11:55 AM 
      Lunch
    Ring No 1
    Judge: Mr. Michael A. Brophy
    12:40 PM 
     34Boxer 11-18-(3-2)
    2:00 PM 
     33Basset Hound 6-13-(8-4)
     7Bloodhound 2-0-(3-2)
     4Beagle Thirteen Inches 0-2-(1-1)
     8Beagle Fifteen Inches 5-1-(1-1)
    Ring No 2
    Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     28Rhodesian Ridgeback 9-9-(8-1)
    9:05 AM 
     2Pharaoh Hound 0-0-(1-1)
     5Irish Wolfhound 2-0-(2-1)
     6Dachshund (Longhaired) 3-1-(2-0)
     8Dachshund (Smooth) 3-1-(3-1)
     6Dachshund (Wirehaired) 1-1-(2-2)
    10:10 AM 
     1Greyhound 0-0-(1-0)
     2Ibizan Hound 0-0-(1-1)
     6Basenji 2-3-(1-0)
     6Black and Tan Coonhound 2-1-(2-1)
     13Borzoi 4-6-(1-2)
    11:20 AM 
     13Afghan Hound 4-5-(4-0)
     16Saluki 3-5-(5-3)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     1Portuguese Podengo Pequeno 0-0-(0-1)
     3Norwegian Elkhound 0-1-(1-1)
     3Otter Hound 2-0-(1-0)
     2Petit Basset Griffon Vendeens 0-1-(1-0)
     24Whippet 3-12-(5-4)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Judy Webb
    Ring Steward: Randy Graves
    8:00 AM 
     2Staffordshire Bull Terriers 0-1-(1-0)
     1American Staffordshire Terrier 0-0-(1-0)
     5Airedale Terrier 1-2-(1-1)
     9Parson Russell Terrier 3-4-(2-0)
     3Rat Terrier 1-2
     4Boston Terrier 2-1-(0-1)
    9:00 AM 
     17Miniature Schnauzer 3-9-(5-0)
     9Border Terrier 3-3-(1-2)
    10:00 AM 
     26Pug 8-14-(2-2)
    11:00 AM 
     15Scottish Terrier 4-5-(4-2)
     4Miniature Bull Terrier 1-1-(1-1)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     1Spinone Italiano 0-0-(1-0)
     2Sussex Spaniel 0-0-(2-0)
     1Wirehaired Pointing Griffon 0-1
     10Vizsla 1-3-(2-4)
     38Golden Retriever 13-16-(7-2)
     2Sealyham Terrier 0-0-(0-2)
    2:35 PM 
     5West Highland White Terrier 1-2-(0-2)
     2Australian Terrier 0-0-(1-1)
     2Bedlington Terrier 0-1-(1-0)
     1Cairn Terrier 0-0-(1-0)
     1Fox Terrier (Smooth) 0-0-(1-0)
     2Fox Terrier (Wire) 2-0
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     1Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-0)
     1Norwich Terrier 0-1
     8Soft Coated Wheaten Terrier 0-5-(1-2)
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Lowell K. (Arlene) Davis
    Ring Steward: Jean Raba
    8:00 AM 
     9Brittany 2-4-(2-1)
     4Pointer 2-1-(0-1)
     4German Shorthaired Pointer 1-0-(2-1)
     3German Wirehaired Pointer 0-0-(2-1)
     2Chesapeake Bay Retriever 0-1-(0-1)
     9Flat-Coated Retriever 1-5-(2-1)
    9:15 AM 
     37Labrador Retriever 16-20-(1-0)
    10:45 AM 
     2English Setter 0-0-(2-0)
     1Canaan Dog 0-0-(1-0)
     12Irish Setter 6-3-(2-1)
     6Briard 2-4
     4Polish Lowland Sheepdog 0-3-(0-1)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     25Border Collie 12-10-(0-3)
     14Bouvier Des Flandres 4-6-(3-1)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
    Ring Steward: Betsy Harvey
    8:00 AM 
     14Papillon 4-5-(4-1)
     14Japanese Chin 1-7-(4-2)
    9:10 AM 
     4Poodle (Toy) 1-1-(1-1)
     4Tibetan Spaniel 0-1-(0-3)
     11Italian Greyhound 1-4-(2-4)
     7Miniature Pinscher 2-1-(2-2)
    10:10 AM 
     11Poodle (Miniature) 4-3-(3-1)
     7Maltese 1-2-(4-0)
     4Tibetan Terrier 0-1-(1-2)
     1Xoloitzcuintli 1-0
    11:00 AM 
      Lunch
    11:45 AM 
     15Poodle (Standard) 3-8-(3-1)
     9Schipperke 1-3-(3-2)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Gary L. Andersen
    8:00 AM 
     11Bulldog 4-5-(2-0)
     32French Bulldog 11-15-(3-3)
    9:40 AM 
     24Doberman Pinscher 6-14-(1-3)
    10:40 AM 
     12Keeshond 1-5-(4-2)
     9Lhasa Apso 2-5-(1-1)
    11:30 AM 
     12Bichon Frises 1-7-(3-1)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1Finnish Spitz 0-0-(1-0)
     6Dalmatian 2-2-(2-0)
     12Chinese Shar-Pei 7-1-(2-2)
     3Chow Chow 2-1
    Ring No 7
    Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
    Ring Steward: Candy Potter
    8:00 AM 
     8Clumber Spaniel 1-2-(4-1)
     4Weimaraner 0-0-(2-1)
     10English Springer Spaniel 2-2-(3-2)
    8:50 AM 
     28English Cocker Spaniel 7-15-(3-3)
    10:00 AM 
     1Irish Water Spaniel 1-0
     6Shih Tzu 4-2
     9Pomeranian 6-2-(1-0)
     14Toy Fox Terrier 8-4-(1-1)
    11:10 AM 
     2Silky Terrier 0-0-(1-1)
     19Yorkshire Terrier 7-7-(4-1)
    Ring No 8
    Judge: Dr. Eric Liebes
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     8Dogue De Bordeaux 1-1-(3-3)
     17Great Pyrenees 6-6-(3-2)
    9:00 AM 
     12Bullmastiff 5-3-(2-2)
     1German Pinscher 0-0-(0-1)
     8Bernese Mountain Dog 3-3-(2-0)
     4Black Russian Terrier 2-0-(1-1)
    10:00 AM 
     15Rottweiler 4-6-(3-2)
     11Cane Corso 5-3-(2-1)
    11:00 AM 
     7ST. Bernard 3-0-(2-2)
     17Samoyed 2-7-(5-3)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     3Anatolian Shepherd 0-1-(0-2)
     5Greater Swiss Mountain Dog 0-4-(1-0)
     2Komondor 1-1
     2Kuvasz 0-1-(1-0)
     6Standard Schnauzer 0-3-(2-1)
    Ring No 8
    Judge: Miss Joan E. Luna
    1:30 PM 
     9Collie (Rough) 2-5-(1-1)
     3Collie (Smooth) 3-0
     13Alaskan Malamute 5-4-(3-1)
    2:30 PM 
     24Siberian Husky 2-11-2VD-(6-3)
    Ring No 9
    Judge: Mr. Robert J. Caswell, Jr.
    Ring Steward: Johnnie Maschhoff
    8:00 AM 
     4Australian Cattle Dog 0-2-(2-0)
     17Australian Shepherd 9-7-(0-1)
     2Beauceron 0-1-(0-1)
    8:50 AM 
     10Belgian Tervuren 2-5-(2-1)
     11German Shepherd Dog 5-4-(2-0)
     8Pembroke Welsh Corgi 3-3-(1-0)
    10:00 AM 
     11Cardigan Welsh Corgi 4-4-(2-1)
     11Shetland Sheepdog 4-5-(2-0)
     5Belgian Sheepdog 3-2
    11:05 AM 
     9Bearded Collie 1-3-(3-2)
     8Old English Sheepdog 2-5-(1-0)
    11:45 AM 
      Lunch
    Ring No 9
    Judge: Mr. Lowell K. Davis
    12:30 PM 
     23Great Dane 6-10-(6-1)
     9Mastiff 3-2-(3-1)
     6Newfoundland 3-2-(0-1)
     8Portuguese Water Dog 1-4-(2-1)
     3Coton de Tulear 2-1
     1Lagotto Romagnolo 0-1
     4Miniature American Shepherd 1-3
    Ring No 10
    Judge: Mr. Dorin Jay Ladd
    Ring Steward: Barbara Arine
    Ring Steward: Bob Arine
    Ring Steward: Yvonne Martin
    8:00 AM 
     17Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    10:25 AM 
     11Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    11:45 AM 
     3Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
     5Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 11
    Judge: Mr. James D. Thomson
    Ring Steward: Julie Iwamoto
    Ring Steward: Steve Lewin
    Ring Steward: William Iwamoto
    8:00 AM 
     8Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    9:10 AM 
     18Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    11:40 AM 
     19Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    Ring No 12
    Judge: 10 Minutes Prior to Rally
    Ring Steward: Rex Mincheff
    Ring Steward: Susan Aguilar
    Ring Steward: Merrillee Ford
    Ring Steward: Dean Lund
    6:00 AM 
    Ring No 12
    Judge: Ms. Cathy Dutra
    8:00 AM 
     8Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    8:30 AM 
     3Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    8:40 AM 
     7Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    9:00 AM 
     4Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    9:15 AM 
     14Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    10:00 AM 
     3Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    10:25 AM 
     12Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    11:45 AM 
     2Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )

    Additional Information & Notices
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    Variety Group Judging will start at 2:30 p.m. in Rings 5 and 6. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show.
    Toys Dr. Morgan-Jones
    Non-Sporting Mr.Andersen
    Herding Mrs. Davis
    Sporting Ms. Clarke
    Working Mr. Caswell
    Terriers Mr. Davis
    Hounds- Mrs. Webb
    Best In Show Mr. Shoemaker
    Puppy Group Judging will start at 2:00 p.m. in Ring 8. The Puppy Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. The judges will be announced at the show.
    Toys
    Non-Sporting
    Herding
    Sporting
    Working
    Terriers
    Hounds
    Best Puppy In Show
    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION - The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.

    NEW EXHIBITOR BRIEFING - A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.

    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show. Under Ch. 7, Sec. 13 of the American Kennel Club Rules Applying to Dog Shows, the following judge changes are being made. Mr. Davis will judge the Miscellaneous Classes in place of Mrs. Webb.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher510:45 AM1
    Afghan Hound1311:20 AM2
    Airedale Terrier58:00 AM3
    Alaskan Malamute131:30 PM8
    American Staffordshire Terrier18:00 AM3
    Anatolian Shepherd312:45 PM8
    Australian Cattle Dog48:00 AM9
    Australian Shepherd178:00 AM9
    Australian Terrier22:35 PM3
    Basenji610:10 AM2
    Basset Hound332:00 PM1
    Beagle Thirteen Inches42:00 PM1
    Beagle Fifteen Inches82:00 PM1
    Bearded Collie911:05 AM9
    Beauceron28:00 AM9
    Bedlington Terrier22:35 PM3
    Beginner Novice A211:45 AM12
    Beginner Novice B1210:25 AM12
    Belgian Sheepdog510:00 AM9
    Belgian Tervuren108:50 AM9
    Bernese Mountain Dog89:00 AM8
    Bichon Frises1211:30 AM6
    Black and Tan Coonhound610:10 AM2
    Black Russian Terrier49:00 AM8
    Bloodhound72:00 PM1
    Border Collie2512:30 PM4
    Border Terrier99:00 AM3
    Borzoi1310:10 AM2
    Boston Terrier48:00 AM3
    Bouvier Des Flandres1412:30 PM4
    Boxer3412:40 PM1
    Briard610:45 AM4
    Brittany98:00 AM4
    Brussels Griffon410:45 AM1
    Bulldog118:00 AM6
    Bullmastiff129:00 AM8
    Cairn Terrier12:35 PM3
    Canaan Dog110:45 AM4
    Cane Corso1110:00 AM8
    Cardigan Welsh Corgi1110:00 AM9
    Cavalier King Charles Spaniel1910:45 AM1
    Chesapeake Bay Retriever28:00 AM4
    Chihuahua (Long Coat)98:00 AM1
    Chihuahua (Smooth Coat)78:00 AM1
    Chinese Crested79:00 AM1
    Chinese Shar-Pei1212:45 PM6
    Chow Chow312:45 PM6
    Clumber Spaniel88:00 AM7
    Collie (Rough)91:30 PM8
    Collie (Smooth)31:30 PM8
    Coton de Tulear312:30 PM9
    Dachshund (Longhaired)69:05 AM2
    Dachshund (Smooth)89:05 AM2
    Dachshund (Wirehaired)69:05 AM2
    Dalmatian612:45 PM6
    Doberman Pinscher249:40 AM6
    Dogue De Bordeaux88:00 AM8
    English Cocker Spaniel288:50 AM7
    English Setter210:45 AM4
    English Springer Spaniel108:00 AM7
    English Toy Spaniel (B&PC)49:00 AM1
    Finnish Spitz112:45 PM6
    Flat-Coated Retriever98:00 AM4
    Fox Terrier (Smooth)12:35 PM3
    Fox Terrier (Wire)22:35 PM3
    French Bulldog328:00 AM6
    German Pinscher19:00 AM8
    German Shepherd Dog118:50 AM9
    German Shorthaired Pointer48:00 AM4
    German Wirehaired Pointer38:00 AM4
    Golden Retriever3812:30 PM3
    Great Dane2312:30 PM9
    Great Pyrenees178:00 AM8
    Greater Swiss Mountain Dog512:45 PM8
    Greyhound110:10 AM2
    Havanese139:00 AM1
    Ibizan Hound210:10 AM2
    Irish Setter1210:45 AM4
    Irish Terrier12:35 PM3
    Irish Water Spaniel110:00 AM7
    Irish Wolfhound59:05 AM2
    Italian Greyhound119:10 AM5
    Japanese Chin148:00 AM5
    Keeshond1210:40 AM6
    Komondor212:45 PM8
    Kuvasz212:45 PM8
    Labrador Retriever379:15 AM4
    Lagotto Romagnolo112:30 PM9
    Lhasa Apso910:40 AM6
    Maltese710:10 AM5
    Manchester Terrier (Standard)12:35 PM3
    Mastiff912:30 PM9
    Miniature American Shepherd412:30 PM9
    Miniature Bull Terrier411:00 AM3
    Miniature Pinscher79:10 AM5
    Miniature Schnauzer179:00 AM3
    Newfoundland612:30 PM9
    Norwegian Elkhound31:15 PM2
    Norwich Terrier12:35 PM3
    Novice Junior Class210:00 AM1
    Novice Class A511:45 AM10
    Novice Class B1911:40 AM11
    Novice Graduate311:45 AM10
    Novice Intermediate Class110:00 AM1
    Old English Sheepdog811:05 AM9
    Open Junior Class310:00 AM1
    Open Class A1110:25 AM10
    Open Class B189:10 AM11
    Open Intermediate Class210:00 AM1
    Open Senior Class1010:00 AM1
    Otter Hound31:15 PM2
    Papillon148:00 AM5
    Parson Russell Terrier98:00 AM3
    Pekingese98:00 AM1
    Pembroke Welsh Corgi88:50 AM9
    Petit Basset Griffon Vendeens21:15 PM2
    Pharaoh Hound29:05 AM2
    Pointer48:00 AM4
    Polish Lowland Sheepdog410:45 AM4
    Pomeranian910:00 AM7
    Poodle (Miniature)1110:10 AM5
    Poodle (Standard)1511:45 AM5
    Poodle (Toy)49:10 AM5
    Portuguese Podengo Pequeno11:15 PM2
    Portuguese Water Dog812:30 PM9
    Pug2610:00 AM3
    Rally Novice A310:00 AM12
    Rally Novice B149:15 AM12
    Rally Advanced A49:00 AM12
    Rally Advanced B78:40 AM12
    Rally Excellent A38:30 AM12
    Rally Excellent B88:00 AM12
    Rat Terrier38:00 AM3
    Rhodesian Ridgeback288:00 AM2
    Rottweiler1510:00 AM8
    Saluki1611:20 AM2
    Samoyed1711:00 AM8
    Schipperke911:45 AM5
    Scottish Terrier1511:00 AM3
    Sealyham Terrier212:30 PM3
    Shetland Sheepdog1110:00 AM9
    Shih Tzu610:00 AM7
    Siberian Husky242:30 PM8
    Silky Terrier211:10 AM7
    Soft Coated Wheaten Terrier82:35 PM3
    Spinone Italiano112:30 PM3
    ST. Bernard711:00 AM8
    Staffordshire Bull Terriers28:00 AM3
    Standard Schnauzer612:45 PM8
    Sussex Spaniel212:30 PM3
    Tibetan Spaniel49:10 AM5
    Tibetan Terrier410:10 AM5
    Toy Fox Terrier1410:00 AM7
    Utility Class A88:00 AM11
    Utility Class B178:00 AM10
    Vizsla1012:30 PM3
    Weimaraner48:00 AM7
    West Highland White Terrier52:35 PM3
    Whippet241:15 PM2
    Wirehaired Pointing Griffon112:30 PM3
    Xoloitzcuintli110:10 AM5
    Yorkshire Terrier1911:10 AM7


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved