Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Ventura Co. Dog Fanciers Assoc

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Larry C. Abbott1060 Pecan Drive
    Fairview, TX 75069
    Mrs. Vicki L. Abbott1060 Pecan Drive
    Fairview, TX 75069
    Mr. Carl J. Anderson4230 Roxbury Street
    Simi Valley, CA 93063
    Mr. John Bink4 Forwood St
    Monash, AUST 2904
    Mrs. Lora Cox1467 Pashote Court
    Milpitas, CA 95035
    Ms. Rosemarie Crandahl4703 E. Villa Maria Drive
    Phoenix, AZ 85032
    Mrs. Lynn Jech11446 W. Hidalgo Avenue
    Tolleson, AZ 85353
    Mr. Robert M. Margolis13324 Sutton Street
    Cerritos, CA 90703
    Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna539 Osborn Lane
    Pleasant Hill, CA 94523
    Mr. George Milutinovich7564 N. Tahan
    Fresno, CA 93711
    Mrs. Betty S. Ribble13035 Via Caballo Rojo
    San Diego, CA 92129
    Ms. Ann Joe SampaioShis QL8 CJS Cs18
    Brasilia-DF 71620-255
    Brazil
    Ms. Jan Sutherland32948 Chadlyn Court
    Wildomar, CA 92595
    Mr. Luis Pinto TeixeiraAvenida De Brazil 132
    4TH Esq, Lisboa
    POR 1700-075
    Mr. Bruce E. Voran4897 N Darlene Circle
    Strawberry, AZ 85544
    Mr. Robert P. Widden28873 Michelle Drive
    Agoura Hills, CA 91301
    Mrs. Jeanne D. Zuver1611 Everitt Memorial Highway
    Mount Shasta, CA 96067

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Ms. Ann Joe Sampaio
    8:00 AM 
     6Bulldog 2-3-(1-0)
     5Chinese Shar-Pei 1-0-(3-1)
     2Lagotto Romagnolo 1-1
    8:30 AM 
     43French Bulldog 20-15-(5-3)
    10:15 AM 
     12Belgian Tervuren 1-4-(3-4)
     25Border Collie 8-11-(4-2)
    Ring No 1
    Judge: Mr. Bruce E. Voran
    11:35 AM 
     31Cardigan Welsh Corgi 6-12-(6-7)
    Ring No 2
    Judge: Mr. John Bink
    8:00 AM 
     5Parson Russell Terrier 2-0-(3-0)
     6Russell Terriers 4-0-(2-0)
     6Border Terrier 1-2-(2-1)
     3Manchester Terrier (Standard) 0-1-(1-1)
     2Miniature Bull Terrier 1-1
    8:50 AM 
     6German Shorthaired Pointer 1-2-(0-3)
     1German Wirehaired Pointer 0-0-(1-0)
     5Chesapeake Bay Retriever 0-2-(3-0)
     4Flat-Coated Retriever 2-1-(1-0)
     3Airedale Terrier 1-1-(1-0)
     4American Staffordshire Terrier 0-2-(1-1)
     2Lakeland Terrier 0-0-(1-1)
    9:50 AM 
     1Miniature Schnauzer 0-0-(1-0)
     1Norwich Terrier 0-0-(0-1)
     4Australian Terrier 0-0-(2-2)
     3Fox Terrier (Smooth) 1-1-(1-0)
     3West Highland White Terrier 0-2-(1-0)
     5Scottish Terrier 1-1-(3-0)
    10:30 AM 
     1Bull Terrier (White) 0-1
     2Sealyham Terrier 1-0-(0-1)
     2Welsh Terrier 1-0-(0-1)
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     1Staffordshire Bull Terriers 0-0-(0-1)
     15Soft Coated Wheaten Terrier 1-9-(3-2)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Larry C. Abbott
    11:20 AM 
     3Manchester Terrier (Toy) 1-1-(1-0)
     2Poodle (Toy) 0-1-(0-1)
    11:30 AM 
      Lunch
    Ring No 2
    Judge: Mr. Luis Pinto Teixeira
    12:30 PM 
     24Schipperke 5-9-(4-4)
    1:30 PM 
     10Basset Hound 2-3-(3-2)
     21Whippet 6-12-(2-1)
     1Basenji 0-0-(0-1)
     15Samoyed 2-9-(3-1)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
    8:00 AM 
     32Labrador Retriever 9-20-(3-0)
    9:15 AM 
     12Dalmatian 4-4-(3-1)
     1Shiba-Inu 0-0-(1-0)
     1Finnish Spitz 0-0-(1-0)
     3Xoloitzcuintli 1-0-(1-1)
    10:00 AM 
     7Poodle (Miniature) 2-4-(1-0)
     3Lhasa Apso 0-3
     1Tibetan Spaniel 0-1
     20Brittany 5-10-(1-4)
    11:15 AM 
     25Keeshond 5-8-(7-5)
     4Chow Chow 1-0-(2-1)
    12:25 PM 
      Lunch
    1:10 PM 
     16Bichon Frises 3-6-(4-3)
     9Poodle (Standard) 3-6
    2:10 PM 
     31Golden Retriever 14-11-1VD-(4-1)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Luis Pinto Teixeira
    8:00 AM 
     13Rhodesian Ridgeback 5-4-(2-2)
    8:30 AM 
     3Dachshund (Longhaired) 1-2
     12Dachshund (Smooth) 4-1-(6-1)
     9Dachshund (Wirehaired) 2-1-(4-2)
    9:30 AM 
     2Bloodhound 0-0-(2-0)
     1Harrier 1-0
     2Norwegian Elkhound 0-1-(0-1)
     1Pharaoh Hound 0-0-(1-0)
     9Saluki 1-4-(0-4)
     9Bearded Collie 7-2
    10:30 AM 
     32Pug 12-14-(4-2)
    11:45 AM 
      Lunch
    Ring No 4
    Judge: Ms. Ann Joe Sampaio
    12:30 PM 
     6Old English Sheepdog 0-3-(3-0)
     10Briard 2-5-(3-0)
     6Bouvier Des Flandres 1-1-(1-3)
     3Belgian Sheepdog 1-0-(2-0)
     6Australian Cattle Dog 1-2-(1-2)
    1:45 PM 
     8Boston Terrier 2-2-(1-3)
     2Anatolian Shepherd 0-0-(2-0)
     5English Setter 1-2-(2-0)
     3Gordon Setter 0-1-(2-0)
     5Irish Setter 1-1-(2-1)
     5Black and Tan Coonhound 0-2-(2-1)
     4Beagle Thirteen Inches 1-1-(0-2)
     7Beagle Fifteen Inches 2-0-(5-0)
    Ring No 5
    Judge: Mr. George Milutinovich
    8:00 AM 
     2Affenpinscher 1-0-(1-0)
     5Brussels Griffon 0-2-(2-1)
     7Italian Greyhound 0-4-(2-1)
     4Japanese Chin 2-2
     3Miniature Pinscher 1-0-(1-1)
     2Toy Fox Terrier 1-0-(1-0)
    8:55 AM 
     9Pekingese 1-5-(1-2)
     2Chihuahua (Long Coat) 0-1-(0-1)
     2Chihuahua (Smooth Coat) 1-1
     13Chinese Crested 3-6-(3-1)
    9:55 AM 
     1English Toy Spaniel (B&PC) 0-0-(1-0)
     10Havanese 2-5-(2-1)
     7Papillon 2-1-(3-1)
     9Pomeranian 3-5-(1-0)
    11:00 AM 
     1Silky Terrier 0-0-(1-0)
     4Shih Tzu 1-2-(1-0)
     5Maltese 0-5
     19Cavalier King Charles Spaniel 9-9-(1-0)
     5Yorkshire Terrier 2-2-(1-0)
     1Grand Basset Griffon Vendeen 1-0
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
    1:10 PM 
     2Redbone Coonhound 0-0-(0-2)
     2Sloughi 2-0
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Jeanne D. Zuver
    8:00 AM 
     13Greater Swiss Mountain Dog 1-6-(4-2)
     4Leonberger 0-0-(0-4)
     4Portuguese Water Dog 0-1-(1-2)
    8:50 AM 
     8Alaskan Malamute 2-1-(2-3)
     1Black Russian Terrier 0-1
     9Cane Corso 3-2-(3-1)
     1German Pinscher 0-0-(0-1)
     15Great Dane 1-9-(2-3)
    10:10 AM 
     2Bernese Mountain Dog 1-1
     4Dogue De Bordeaux 0-2-(1-1)
     11Bullmastiff 2-4-(4-1)
     4Standard Schnauzer 0-2-(2-0)
    Ring No 6
    Judge: Ms. Rosemarie Crandahl
    11:00 AM 
     13Afghan Hound 2-3-(6-2)
     8Borzoi 3-3-(2-0)
     4Greyhound 0-1-(2-1)
     5Irish Wolfhound 1-3-(1-0)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Lynn Jech
    8:00 AM 
     11Mastiff 2-5-(2-2)
     15Rottweiler 2-6-(4-3)
    9:00 AM 
     4Newfoundland 2-1-(1-0)
     7ST. Bernard 2-4
     11Siberian Husky 4-1-(5-1)
    Ring No 7
    Judge: Mr. Bruce E. Voran
    10:00 AM 
     16Pembroke Welsh Corgi 5-8-1VD-(2-0)
     6Collie (Rough) 1-2-(2-1)
     2Collie (Smooth) 2-0
    11:00 AM 
     14Shetland Sheepdog 5-6-(2-1)
    Ring No 7
    Judge: Ms. Jan Sutherland
    11:30 AM 
     2Novice Junior Class
     2Novice Senior Class
     1Open Junior Class
     3Open Intermediate Class
     7Open Senior Class
    Ring No 8
    Judge: Mr. Carl J. Anderson
    8:00 AM 
     15Boxer 3-8-(1-3)
     2Kuvasz 0-1-(1-0)
     5Australian Shepherd 1-4
     2Entlebucher Mountain Dog 0-0-(2-0)
    9:00 AM 
     9Miniature American Shepherd 1-4-(2-2)
     4Swedish Vallhund 1-0-(0-3)
     5Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 1-0-(1-3)
     2Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(1-1)
     1Wirehaired Vizsla 0-0-(1-0)
     1Akita 0-0-(1-0)
     3Weimaraner 0-1-(1-1)
    10:00 AM 
     1Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-0)
     3Cocker Spaniel (Ascob) 1-0-(2-0)
     10Cocker Spaniel (Black) 4-5-(1-0)
     1Irish Water Spaniel 0-0-(1-0)
     8Vizsla 2-4-(2-0)
     7English Springer Spaniel 2-2-(2-1)
     5Sussex Spaniel 3-1-(1-0)
    11:25 AM 
     29English Cocker Spaniel 9-10-1VD-(4-5)
    12:35 PM 
      Lunch
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Jeanne D. Zuver
    11:00 AM 
     29Great Pyrenees 9-11-(5-4)
    Ring No 9
    Judge: Mr. Carl J. Anderson
    1:20 PM 
     20Doberman Pinscher 3-11-1VD-(2-3)
     6German Shepherd Dog 2-2-(2-0)
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Betty S. Ribble
    8:00 AM 
     21Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    10:50 AM 
     16Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
     2Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
     2Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     7Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    Ring No 11
    Judge: Mr. Robert M. Margolis
    8:00 AM 
     8Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    9:00 AM 
     18Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    11:15 AM 
     16Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    Ring No 12
    Judge: Mrs. Lora Cox
    8:00 AM 
     15Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    8:50 AM 
     2Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    9:10 AM 
     18Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    10:00 AM 
     2Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    10:20 AM 
     10Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    11:00 AM 
     3Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SUNDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    NOHS Groups at 1:30 pm in 7.
    Terriers Ms.Michl
    Toys Mr.Voran
    NonSporting Mrs. Voran
    Hounds Mr. Lukins
    Herding Mrs. Voran
    Working Mr. Voran
    Sporting Mr. Lukins
    BISOH Mr. Bink
    Puppy Groups at 2:00 pm in 8
    Terriers Betty Michl
    Toys Jean Raba
    NonSp Michael Lerchenmueller
    Hounds Dale Carnathan
    Herding Lori Frost
    Working Linda Whisenhunt
    Sporting Connie Brown
    BPIS Peri Norman
    Variety Group at 2:30 pm in 5-6
    Terriers Mr. Bink
    Toys Mr. Milutinovich
    NonSporting Mr. Milutinovich
    Hounds Ms. Sampaio
    Herding Mrs. Zuver
    Working Mr. Teixeira
    Sporting Mrs. Abbott
    BIS Mr. Anderson
    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION - The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher28:00 AM5
    Afghan Hound1311:00 AM6
    Airedale Terrier38:50 AM2
    Akita19:00 AM8
    Alaskan Malamute88:50 AM6
    American Staffordshire Terrier48:50 AM2
    Anatolian Shepherd21:45 PM4
    Australian Cattle Dog612:30 PM4
    Australian Shepherd58:00 AM8
    Australian Terrier49:50 AM2
    Basenji11:30 PM2
    Basset Hound101:30 PM2
    Beagle Thirteen Inches41:45 PM4
    Beagle Fifteen Inches71:45 PM4
    Bearded Collie99:30 AM4
    Beginner Novice A710:50 AM10
    Beginner Novice B210:50 AM10
    Belgian Sheepdog312:30 PM4
    Belgian Tervuren1210:15 AM1
    Bernese Mountain Dog210:10 AM6
    Bichon Frises161:10 PM3
    Black and Tan Coonhound51:45 PM4
    Black Russian Terrier18:50 AM6
    Bloodhound29:30 AM4
    Border Collie2510:15 AM1
    Border Terrier68:00 AM2
    Borzoi811:00 AM6
    Boston Terrier81:45 PM4
    Bouvier Des Flandres612:30 PM4
    Boxer158:00 AM8
    Briard1012:30 PM4
    Brittany2010:00 AM3
    Brussels Griffon58:00 AM5
    Bull Terrier (White)110:30 AM2
    Bulldog68:00 AM1
    Bullmastiff1110:10 AM6
    Cane Corso98:50 AM6
    Cardigan Welsh Corgi3111:35 AM1
    Cavalier King Charles Spaniel1911:00 AM5
    Chesapeake Bay Retriever58:50 AM2
    Chihuahua (Long Coat)28:55 AM5
    Chihuahua (Smooth Coat)28:55 AM5
    Chinese Crested138:55 AM5
    Chinese Shar-Pei58:00 AM1
    Chow Chow411:15 AM3
    Cocker Spaniel (Ascob)310:00 AM8
    Cocker Spaniel (Black)1010:00 AM8
    Cocker Spaniel (Parti-Color)110:00 AM8
    Collie (Rough)610:00 AM7
    Collie (Smooth)210:00 AM7
    Dachshund (Longhaired)38:30 AM4
    Dachshund (Smooth)128:30 AM4
    Dachshund (Wirehaired)98:30 AM4
    Dalmatian129:15 AM3
    Doberman Pinscher201:20 PM9
    Dogue De Bordeaux410:10 AM6
    English Cocker Spaniel2911:25 AM8
    English Setter51:45 PM4
    English Springer Spaniel710:00 AM8
    English Toy Spaniel (B&PC)19:55 AM5
    Entlebucher Mountain Dog28:00 AM8
    Finnish Spitz19:15 AM3
    Flat-Coated Retriever48:50 AM2
    Fox Terrier (Smooth)39:50 AM2
    French Bulldog438:30 AM1
    German Pinscher18:50 AM6
    German Shepherd Dog61:20 PM9
    German Shorthaired Pointer68:50 AM2
    German Wirehaired Pointer18:50 AM2
    Golden Retriever312:10 PM3
    Gordon Setter31:45 PM4
    Grand Basset Griffon Vendeen111:00 AM5
    Great Dane158:50 AM6
    Great Pyrenees2911:00 AM9
    Greater Swiss Mountain Dog138:00 AM6
    Greyhound411:00 AM6
    Harrier19:30 AM4
    Havanese109:55 AM5
    Irish Setter51:45 PM4
    Irish Terrier110:30 AM2
    Irish Water Spaniel110:00 AM8
    Irish Wolfhound511:00 AM6
    Italian Greyhound78:00 AM5
    Japanese Chin48:00 AM5
    Keeshond2511:15 AM3
    Kuvasz28:00 AM8
    Labrador Retriever328:00 AM3
    Lagotto Romagnolo28:00 AM1
    Lakeland Terrier28:50 AM2
    Leonberger48:00 AM6
    Lhasa Apso310:00 AM3
    Maltese511:00 AM5
    Manchester Terrier (Standard)38:00 AM2
    Manchester Terrier (Toy)311:20 AM2
    Mastiff118:00 AM7
    Miniature American Shepherd99:00 AM8
    Miniature Bull Terrier28:00 AM2
    Miniature Pinscher38:00 AM5
    Miniature Schnauzer19:50 AM2
    Newfoundland49:00 AM7
    Norwegian Elkhound29:30 AM4
    Norwich Terrier19:50 AM2
    Novice Junior Class211:30 AM7
    Novice Class A210:50 AM10
    Novice Class B1611:15 AM11
    Novice Senior Class211:30 AM7
    Old English Sheepdog612:30 PM4
    Open Junior Class111:30 AM7
    Open Class A1610:50 AM10
    Open Class B189:00 AM11
    Open Intermediate Class311:30 AM7
    Open Senior Class711:30 AM7
    Papillon79:55 AM5
    Parson Russell Terrier58:00 AM2
    Pekingese98:55 AM5
    Pembroke Welsh Corgi1610:00 AM7
    Pharaoh Hound19:30 AM4
    Pomeranian99:55 AM5
    Poodle (Miniature)710:00 AM3
    Poodle (Standard)91:10 PM3
    Poodle (Toy)211:20 AM2
    Portuguese Water Dog48:00 AM6
    Pug3210:30 AM4
    Rally Novice A311:00 AM12
    Rally Novice B1010:20 AM12
    Rally Advanced A210:00 AM12
    Rally Advanced B189:10 AM12
    Rally Excellent A28:50 AM12
    Rally Excellent B158:00 AM12
    Redbone Coonhound21:10 PM5
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)59:00 AM8
    Rhodesian Ridgeback138:00 AM4
    Rottweiler158:00 AM7
    Russell Terriers68:00 AM2
    Saluki99:30 AM4
    Samoyed151:30 PM2
    Schipperke2412:30 PM2
    Scottish Terrier59:50 AM2
    Sealyham Terrier210:30 AM2
    Shetland Sheepdog1411:00 AM7
    Shiba-Inu19:15 AM3
    Shih Tzu411:00 AM5
    Siberian Husky119:00 AM7
    Silky Terrier111:00 AM5
    Sloughi21:10 PM5
    Soft Coated Wheaten Terrier1510:30 AM2
    ST. Bernard79:00 AM7
    Staffordshire Bull Terriers110:30 AM2
    Standard Schnauzer410:10 AM6
    Sussex Spaniel510:00 AM8
    Swedish Vallhund49:00 AM8
    Tibetan Spaniel110:00 AM3
    Toy Fox Terrier28:00 AM5
    Utility Class A88:00 AM11
    Utility Class B218:00 AM10
    Vizsla810:00 AM8
    Weimaraner39:00 AM8
    Welsh Terrier210:30 AM2
    West Highland White Terrier39:50 AM2
    Whippet211:30 PM2
    Wirehaired Pointing Griffon29:00 AM8
    Wirehaired Vizsla19:00 AM8
    Xoloitzcuintli39:15 AM3
    Yorkshire Terrier511:00 AM5


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved