Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Apple Valley Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mrs. Debbie Campbell-Freeman654 White Cap Drive
    Ventura, CA 93003
    Dr. David T. Hayhurst1165 Midway Drive
    Alpine, CA 91901
    Mrs. Mari J. Hayhurst1165 Midway Drive
    Alpine, CA 91901
    Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna539 Osborn Lane
    Pleasant Hill, CA 94523
    Mrs. Sheila Polk170 Nardi Lane
    Martinez, CA 94553
    Mr. Del Richards9000 Ridgeway Drive
    Gilroy, CA 95020
    Mrs. Donnelle Richards9000 Ridgeway Drive
    Gilroy, CA 95020
    Mr. Darryl Vice22075 Skyview Dr
    Palm Springs, CA 92262
    Mr. Wood Wornall3913 Roblar Ave
    Santa Ynez, CA 93460
    Mr. Burton J. YamadaP.O. Box 4909
    Blue Jay, CA 92317


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Wood Wornall
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     1American Staffordshire Terrier 0-0-(1-0)
     2Staffordshire Bull Terriers 0-2
     1Irish Terrier 0-0-(0-1)
     2Kerry Blue Terrier 0-1-(0-1)
     1Bedlington Terrier 0-0-(1-0)
     1Dandie Dinmont Terrier 0-0-(1-0)
     8Rat Terrier 3-4-(0-1)
     7Russell Terriers 2-3-(1-1)
     2Bull Terrier (White) 0-0-(1-1)
    9:00 AM 
     2West Highland White Terrier 0-2
     1Norwich Terrier 0-1
     5Parson Russell Terrier 2-1-(1-1)
     10Border Terrier 5-2-(2-1)
     6Scottish Terrier 2-3-(1-0)
     2Soft Coated Wheaten Terrier 1-0-(1-0)
    10:00 AM 
     8Miniature Bull Terrier 0-5-(1-2)
     1Fox Terrier (Smooth) 0-0-(1-0)
     3Fox Terrier (Wire) 2-1
     8Miniature Schnauzer 3-4-(0-1)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Del Richards
    Ring Steward: Michael Potter
    8:00 AM 
     3Ibizan Hound 0-1-(1-1)
     22Rhodesian Ridgeback 9-8-(4-1)
    9:00 AM 
     4Basset Hound 3-0-(1-0)
     12Whippet 4-5-(3-0)
     2Black and Tan Coonhound 0-0-(1-1)
     6Irish Wolfhound 2-2-(1-1)
    10:00 AM 
     11Dachshund (Longhaired) 3-5-(2-1)
     10Dachshund (Smooth) 3-4-(3-0)
     12Dachshund (Wirehaired) 3-3-(5-1)
     3Beagle Thirteen Inches 0-2-(0-1)
     3Beagle Fifteen Inches 1-0-(2-0)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     6Afghan Hound 1-3-(2-0)
     4Basenji 2-0-(1-1)
     7Bloodhound 2-2-(3-0)
     5Borzoi 2-2-(1-0)
     1Harrier 0-0-(1-0)
     1Otter Hound 0-0-(1-0)
     4Saluki 1-2-(1-0)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
    Ring Steward: Mickey Polimeni
    8:00 AM 
     5Labrador Retriever 2-3
     1English Setter 0-0-(1-0)
     3Gordon Setter 0-1-(2-0)
     6Irish Setter 1-4-(1-0)
     4American Hairless Terrier 2-2
     1Coton de Tulear 0-1
     1Lagotto Romagnolo 0-1
    9:50 AM 
     2Yorkshire Terrier 1-0-(1-0)
     1Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-0)
     15Papillon 7-4-(3-1)
     2English Cocker Spaniel 1-1
    10:40 AM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Mari J. Hayhurst
    Ring Steward: Hank Nave
    8:00 AM 
     17Boxer 4-9-(3-1)
     3Anatolian Shepherd 0-2-(1-0)
    8:50 AM 
     10Bullmastiff 3-2-(2-3)
     13Doberman Pinscher 2-6-(2-3)
    Ring No 4
    Judge: Dr. David T. Hayhurst
    9:45 AM 
     7Newfoundland 1-2-(3-1)
     10Rottweiler 0-5-(4-1)
     11Mastiff 5-5-(1-0)
    10:50 AM 
     38Great Dane 14-13-(6-5)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Sheila Polk
    Ring Steward: Ellen Petryca
    8:00 AM 
     10Australian Shepherd 5-4-(1-0)
     15Bouvier Des Flandres 3-7-(3-2)
    9:00 AM 
     6Australian Cattle Dog 0-4-(1-1)
     4Finnish Lapphund 1-2-(1-0)
     3Cardigan Welsh Corgi 1-1-(1-0)
     12Pembroke Welsh Corgi 3-6-(2-1)
    10:00 AM 
     7Swedish Vallhund 2-4-(0-1)
     1Bearded Collie 0-0-(1-0)
     1Beauceron 0-0-(1-0)
     2Belgian Tervuren 0-2
     3Briard 2-0-(1-0)
     8German Shepherd Dog 5-2-(1-0)
    10:50 AM 
     3Old English Sheepdog 2-0-(1-0)
     19Shetland Sheepdog 5-11-(3-0)
     4Collie (Rough) 1-3
     3Border Collie 1-0-(1-1)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Darryl Vice
    Ring Steward: Donald Petryca
    8:00 AM 
     3Pekingese 1-0-(1-1)
     7Pug 2-2-(2-1)
     14Pomeranian 8-3-(3-0)
    9:00 AM 
     11Chihuahua (Long Coat) 5-1-(3-2)
     8Chihuahua (Smooth Coat) 2-3-(2-1)
     2Italian Greyhound 0-1-(0-1)
     5Japanese Chin 2-2-(1-0)
     2English Toy Spaniel (B&PC) 2-0
    10:00 AM 
     8Maltese 4-3-(1-0)
     5Brussels Griffon 3-1-(0-1)
     14Chinese Crested 4-5-(2-2)
    11:00 AM 
     12Toy Fox Terrier 4-5-(2-1)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     2Silky Terrier 0-0-(1-1)
     2Shih Tzu 1-1
     9Miniature Pinscher 4-3-(2-0)
     13Cavalier King Charles Spaniel 3-5-(4-1)
    1:15 PM 
     17Havanese 1-11-(3-2)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
    Ring Steward: Amanda Ashley
    8:00 AM 
     12Cane Corso 2-5-(4-1)
     12Dogue De Bordeaux 5-2-(2-3)
    9:00 AM 
     7Leonberger 0-0-(1-6)
     7Neapolitan Mastiff 6-0-(1-0)
     6Portuguese Water Dog 1-4-(1-0)
     6Kuvasz 2-3-(1-0)
    10:00 AM 
     2Akita 1-1
     1Alaskan Malamute 1-0
     3Bernese Mountain Dog 2-1
     5Black Russian Terrier 3-1-(1-0)
     1German Pinscher 0-0-(0-1)
     6Great Pyrenees 1-3-(1-1)
     2Greater Swiss Mountain Dog 0-0-(2-0)
     1Tibetan Mastiff 0-0-(1-0)
     4Weimaraner 0-1-(1-1)
    11:00 AM 
     26Golden Retriever 10-13-(1-2)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1Chesapeake Bay Retriever 0-0-(0-1)
     1Sussex Spaniel 0-0-(1-0)
     1Wirehaired Pointing Griffon 0-1
     6Vizsla 1-1-(1-3)
     4Brittany 0-3-(0-1)
     4Pointer 0-1-(1-1)
     2German Shorthaired Pointer 1-0-(1-0)
     7German Wirehaired Pointer 2-2-(2-1)
     10Flat-Coated Retriever 3-3-(3-1)
     5English Springer Spaniel 1-2-(1-0)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Donnelle Richards
    Ring Steward: Paul Garrity
    8:00 AM 
     11Bulldog 5-4-(1-1)
     7Xoloitzcuintli 3-2-(2-0)
    8:50 AM 
     24French Bulldog 9-9-(4-2)
    9:50 AM 
     7Poodle (Toy) 2-3-(1-1)
     2Samoyed 1-0-(0-1)
     12Siberian Husky 2-5-(4-0)
     5Dalmatian 2-0-(2-1)
    10:50 AM 
     6Keeshond 0-2-(3-1)
     2Shiba-Inu 1-1
     10Boston Terrier 1-7-(1-1)
     13Bichon Frises 4-6-(2-1)
     6Poodle (Miniature) 2-1-(3-0)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
    12:10 PM 
      Lunch
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Donnelle Richards
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     6Tibetan Spaniel 1-3-(1-1)
     1Chow Chow 0-0-(1-0)
     10Lhasa Apso 2-6-(1-1)
     5Poodle (Standard) 0-5

    Additional Information & Notices
    SATURDAY

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.

    Variety Group Judging will start at 1:30 p.m. in Rings 3 and 4. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Terrier Mr. Wornall
    Working Mr. Yamada
    Hounds Mrs. Richards
    Toys Mr. Vice
    Sporting Mrs. Campbell-Freeman
    Non-Sporting Mr. Vice
    Herding Mrs. Meredith-Cavanna
    Best In Show Mrs. Polk

    TRANSFERS The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.

    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show. Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. Mrs. Campbell-Freeman will judge Yorkshire Terrier in place of Mr. Vice.

    NEW EXHIBITOR BRIEFING A New Exhibitor Briefing will be held 30 minutes prior to the published start of Group Judging. The briefing location will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Afghan Hound612:15 PM2
    Akita210:00 AM7
    Alaskan Malamute110:00 AM7
    American Hairless Terrier48:00 AM3
    American Staffordshire Terrier18:00 AM1
    Anatolian Shepherd38:00 AM4
    Australian Cattle Dog69:00 AM5
    Australian Shepherd108:00 AM5
    Basenji412:15 PM2
    Basset Hound49:00 AM2
    Beagle Thirteen Inches310:00 AM2
    Beagle Fifteen Inches310:00 AM2
    Bearded Collie110:00 AM5
    Beauceron110:00 AM5
    Bedlington Terrier18:00 AM1
    Belgian Tervuren210:00 AM5
    Bernese Mountain Dog310:00 AM7
    Bichon Frises1310:50 AM8
    Black and Tan Coonhound29:00 AM2
    Black Russian Terrier510:00 AM7
    Bloodhound712:15 PM2
    Border Collie310:50 AM5
    Border Terrier109:00 AM1
    Borzoi512:15 PM2
    Boston Terrier1010:50 AM8
    Bouvier Des Flandres158:00 AM5
    Boxer178:00 AM4
    Briard310:00 AM5
    Brittany412:45 PM7
    Brussels Griffon510:00 AM6
    Bull Terrier (White)28:00 AM1
    Bulldog118:00 AM8
    Bullmastiff108:50 AM4
    Cane Corso128:00 AM7
    Cardigan Welsh Corgi39:00 AM5
    Cavalier King Charles Spaniel1312:15 PM6
    Chesapeake Bay Retriever112:45 PM7
    Chihuahua (Long Coat)119:00 AM6
    Chihuahua (Smooth Coat)89:00 AM6
    Chinese Crested1410:00 AM6
    Chow Chow11:00 PM8
    Cocker Spaniel (Parti-Color)19:50 AM3
    Collie (Rough)410:50 AM5
    Coton de Tulear18:00 AM3
    Dachshund (Longhaired)1110:00 AM2
    Dachshund (Smooth)1010:00 AM2
    Dachshund (Wirehaired)1210:00 AM2
    Dalmatian59:50 AM8
    Dandie Dinmont Terrier18:00 AM1
    Doberman Pinscher138:50 AM4
    Dogue De Bordeaux128:00 AM7
    English Cocker Spaniel29:50 AM3
    English Setter18:00 AM3
    English Springer Spaniel512:45 PM7
    English Toy Spaniel (B&PC)29:00 AM6
    Finnish Lapphund49:00 AM5
    Flat-Coated Retriever1012:45 PM7
    Fox Terrier (Smooth)110:00 AM1
    Fox Terrier (Wire)310:00 AM1
    French Bulldog248:50 AM8
    German Pinscher110:00 AM7
    German Shepherd Dog810:00 AM5
    German Shorthaired Pointer212:45 PM7
    German Wirehaired Pointer712:45 PM7
    Golden Retriever2611:00 AM7
    Gordon Setter38:00 AM3
    Great Dane3810:50 AM4
    Great Pyrenees610:00 AM7
    Greater Swiss Mountain Dog210:00 AM7
    Harrier112:15 PM2
    Havanese171:15 PM6
    Ibizan Hound38:00 AM2
    Irish Setter68:00 AM3
    Irish Terrier18:00 AM1
    Irish Wolfhound69:00 AM2
    Italian Greyhound29:00 AM6
    Japanese Chin59:00 AM6
    Keeshond610:50 AM8
    Kerry Blue Terrier28:00 AM1
    Kuvasz69:00 AM7
    Labrador Retriever58:00 AM3
    Lagotto Romagnolo18:00 AM3
    Leonberger79:00 AM7
    Lhasa Apso101:00 PM8
    Maltese810:00 AM6
    Mastiff119:45 AM4
    Miniature Bull Terrier810:00 AM1
    Miniature Pinscher912:15 PM6
    Miniature Schnauzer810:00 AM1
    Neapolitan Mastiff79:00 AM7
    Newfoundland79:45 AM4
    Norwich Terrier19:00 AM1
    Novice Junior Class210:40 AM3
    Old English Sheepdog310:50 AM5
    Open Junior Class310:40 AM3
    Open Intermediate Class310:40 AM3
    Open Senior Class310:40 AM3
    Otter Hound112:15 PM2
    Papillon159:50 AM3
    Parson Russell Terrier59:00 AM1
    Pekingese38:00 AM6
    Pembroke Welsh Corgi129:00 AM5
    Pointer412:45 PM7
    Pomeranian148:00 AM6
    Poodle (Miniature)610:50 AM8
    Poodle (Standard)51:00 PM8
    Poodle (Toy)79:50 AM8
    Portuguese Water Dog69:00 AM7
    Pug78:00 AM6
    Rat Terrier88:00 AM1
    Rhodesian Ridgeback228:00 AM2
    Rottweiler109:45 AM4
    Russell Terriers78:00 AM1
    Saluki412:15 PM2
    Samoyed29:50 AM8
    Scottish Terrier69:00 AM1
    Shetland Sheepdog1910:50 AM5
    Shiba-Inu210:50 AM8
    Shih Tzu212:15 PM6
    Siberian Husky129:50 AM8
    Silky Terrier212:15 PM6
    Soft Coated Wheaten Terrier29:00 AM1
    Staffordshire Bull Terriers28:00 AM1
    Sussex Spaniel112:45 PM7
    Swedish Vallhund710:00 AM5
    The Master Class210:40 AM3
    Tibetan Mastiff110:00 AM7
    Tibetan Spaniel61:00 PM8
    Toy Fox Terrier1211:00 AM6
    Vizsla612:45 PM7
    Weimaraner410:00 AM7
    West Highland White Terrier29:00 AM1
    Whippet129:00 AM2
    Wirehaired Pointing Griffon112:45 PM7
    Xoloitzcuintli78:00 AM8
    Yorkshire Terrier29:50 AM3


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved