Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Apple Valley Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mr. Gregory A. Anderson4110 Adams Avenue
    San Diego, CA 92116
    Mr. Larry AndrusP.O. Box 960
    Crestline, CA 92325
    Mrs. Pauline AndrusP.O. Box 960
    Crestline, CA 92325
    Ms. Rita Biddle, Esq.12523 S. Forest Hill Road
    Eagle, MI 48822
    Mr. Robert J. Caswell, Jr.3036 Viejas View Place
    Alpine, CA 91901
    Ms. Marcie S. Dobkin14558 Topsham Street
    Poway, CA 92064
    No No Classes
    Col. Joe B. PurkhiserP O Box 700410
    San Antonio, TX 78270
    Mrs. Linda Stevens5 John Crawford Crescent
    Casey
    ACT, Aust 2913
    Mr. Joe C. Tacker2 Forest Rise Place
    Monterey, CA 93940
    Mr. Wood Wornall3913 Roblar Ave
    Santa Ynez, CA 93460


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Gregory A. Anderson
    Ring Steward: Ed Degner
    9:00 AM 
     7Weimaraner 1-4-(2-0)
     4Pointer 1-1-(0-2)
     3Welsh Springer Spaniel 0-2-(1-0)
     2Wirehaired Pointing Griffon 1-0-(1-0)
     9Labrador Retriever 1-6-(1-1)
    10:00 AM 
     2German Shorthaired Pointer 1-0-(1-0)
     3German Wirehaired Pointer 2-0-(1-0)
     16Brittany 3-7-(3-3)
     6English Springer Spaniel 1-2-(2-1)
    11:05 AM 
     4English Setter 0-1-(3-0)
     13Irish Setter 4-2-(5-2)
    11:45 AM 
     18Golden Retriever 5-9-(3-1)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     1Chesapeake Bay Retriever 0-0-(1-0)
     1Flat-Coated Retriever 0-1
     1Field Spaniel 1-0
     1Irish Water Spaniel 0-0-(0-1)
     6Vizsla 1-2-(3-0)
     2Sussex Spaniel 0-0-(2-0)
     7English Cocker Spaniel 2-2-(2-1)
     5Cocker Spaniel (Ascob) 1-2-(1-1)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Robert J. Caswell, Jr.
    Ring Steward: Paul Garrity
    9:00 AM 
     6Great Pyrenees 3-1-(2-0)
     2Greater Swiss Mountain Dog 1-0-(1-0)
     4Mastiff 0-2-(1-1)
     14Rottweiler 5-4-(2-3)
    10:00 AM 
     2Newfoundland 2-0
     6Portuguese Water Dog 1-1-(3-1)
     12Siberian Husky 3-2-(4-3)
     8Samoyed 0-3-(2-3)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Wood Wornall
    Ring Steward: Carolyn Alexander
    9:00 AM 
     2American Hairless Terrier 0-2
     3Miniature American Shepherd 1-2
     1Sloughi 0-1
     9Rat Terrier 3-3-(2-1)
     2Russell Terriers 0-1-(1-0)
     6Border Terrier 2-2-(2-0)
     3Cairn Terrier 1-1-(1-0)
    10:00 AM 
     5Australian Terrier 0-1-(2-2)
     1Fox Terrier (Smooth) 0-1
     2Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-1)
     1Miniature Bull Terrier 0-1
     1Manchester Terrier (Toy) 0-0-(1-0)
     2Parson Russell Terrier 0-0-(1-1)
     10Scottish Terrier 3-1-(4-2)
    10:50 AM 
     11Miniature Schnauzer 5-4-(1-1)
     1Airedale Terrier 0-0-(0-1)
     6Dandie Dinmont Terrier 0-4-(1-1)
     2Irish Terrier 0-1-(0-1)
     4Kerry Blue Terrier 1-2-(0-1)
     1Lakeland Terrier 0-0-(0-1)
     1Soft Coated Wheaten Terrier 0-0-(1-0)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Joe C. Tacker
    Ring Steward: Michael Potter
    9:00 AM 
     3Bernese Mountain Dog 2-1
     22Boxer 7-11-(3-1)
    10:00 AM 
     5Bullmastiff 0-3-(1-1)
     7Cane Corso 2-2-1VD-(1-1)
     10Doberman Pinscher 1-6-(2-1)
     3Dogue De Bordeaux 2-0-(0-1)
    11:00 AM 
     1Anatolian Shepherd 1-0
     1Black Russian Terrier 0-0-(1-0)
     1Giant Schnauzer 0-1
     3German Pinscher 2-0-(0-1)
     6Alaskan Malamute 3-1-(1-1)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Linda Stevens
    Ring Steward: Lou Guerrero
    Ring Steward: Hank Nave
    9:00 AM 
     2Boston Terrier 0-1-(1-0)
     9Papillon 3-3-(2-1)
     16Chinese Crested 4-5-(4-3)
    10:05 AM 
     9Bouvier Des Flandres 1-5-(0-3)
     23Shetland Sheepdog 10-12-(1-0)
    11:20 AM 
     5Old English Sheepdog 3-0-(2-0)
     5Collie (Rough) 2-2-(0-1)
     2Collie (Smooth) 0-2
     8Briard 2-5-(1-0)
     3Bearded Collie 0-0-(2-1)
     2Belgian Tervuren 0-0-(1-1)
     3Border Collie 0-1-(1-1)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     1Belgian Sheepdog 1-0
     10Australian Cattle Dog 2-5-(1-2)
     8Australian Shepherd 6-2
     6Cardigan Welsh Corgi 0-4-(2-0)
     5Pembroke Welsh Corgi 2-2-(0-1)
     6German Shepherd Dog 3-2-(1-0)
    Ring No 6
    Judge: Col. Joe B. Purkhiser
    Ring Steward: Juliet Rigtrup
    9:00 AM 
     3Greyhound 2-1
     7Irish Wolfhound 0-3-(1-3)
     10Saluki 2-4-(3-1)
     2Bloodhound 0-0-(1-1)
     3Borzoi 1-1-(0-1)
    10:00 AM 
     1Redbone Coonhound 0-0-(1-0)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(0-1)
     3Pharaoh Hound 0-0-(2-1)
     21Rhodesian Ridgeback 7-10-(4-0)
    11:00 AM 
     8Basset Hound 2-3-(2-1)
     20Whippet 2-11-(3-4)
    12:05 PM 
      Lunch
    12:50 PM 
     4Standard Schnauzer 0-0-(2-2)
     12Pomeranian 5-6-(0-1)
     4Beagle Thirteen Inches 1-3
     2Beagle Fifteen Inches 0-0-(2-0)
     2Basenji 0-1-(0-1)
     1Otterhound 0-0-(1-0)
     1Ibizan Hound 0-0-(0-1)
     3Afghan Hound 0-1-(1-1)
    2:00 PM 
     1Cirneco dell Etna 0-1
     6Black and Tan Coonhound 1-2-(2-1)
     4Norwegian Elkhound 0-2-(0-2)
     17Dachshund (Longhaired) 7-6-(4-0)
     8Dachshund (Smooth) 1-4-(1-2)
     11Dachshund (Wirehaired) 2-4-(1-4)
    Ring No 7
    Judge: Ms. Rita Biddle, Esq.
    Ring Steward: Kay Lawson
    9:00 AM 
     23French Bulldog 9-10-(3-1)
     8Bulldog 2-5-(0-1)
    10:15 AM 
     1Poodle (Toy) 1-0
     2Keeshond 0-1-(1-0)
     2Lhasa Apso 0-1-(0-1)
     29Great Dane 10-15-(2-2)
    11:35 AM 
      Lunch
    12:20 PM 
     6Poodle (Miniature) 0-2-(2-2)
     1Schipperke 0-0-(1-0)
     1Tibetan Terrier 0-0-(1-0)
     1Xoloitzcuintli 1-0
     1Shiba-Inu 0-0-(1-0)
     1Chow Chow 0-1
     1Coton de Tulear 0-1
     15Dalmatian 2-7-(4-2)
    1:25 PM 
     11Bichon Frises 1-6-(4-0)
     15Poodle (Standard) 6-8-(0-1)
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 8
    Judge: Ms. Marcie S. Dobkin
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    9:00 AM 
     11Pug 2-5-(3-1)
     4Italian Greyhound 1-0-(1-2)
     4Japanese Chin 0-2-(2-0)
     2Brussels Griffon 2-0
     5Toy Fox Terrier 2-0-(1-2)
    10:00 AM 
     2Silky Terrier 0-0-(1-1)
     2Shih Tzu 0-2
     10Havanese 1-6-(2-1)
     5Chihuahua (Long Coat) 2-1-(2-0)
     5Chihuahua (Smooth Coat) 0-3-(1-1)
    11:00 AM 
     8Maltese 1-7
     21Miniature Pinscher 7-10-(2-2)
    12:10 PM 
      Lunch
    12:55 PM 
     5Yorkshire Terrier 2-2-(1-0)
     15Cavalier King Charles Spaniel 4-6-(3-2)
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Pauline Andrus
    9:00 AM 
     2Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    9:10 AM 
     1Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    9:25 AM 
     4Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    9:55 AM 
     7Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    10:20 AM 
     1Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 10
    Judge: Mr. Larry Andrus
    9:00 AM 
     9Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    10:35 AM 
     1Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    10:45 AM 
     8Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    11:45 AM 
     3Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
     4Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )

    Additional Information & Notices

    SUNDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.

    Variety Group Judging will start at 1:30 p.m. in Rings 3 and 4. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Terriers Mr. Wornall
    Toys Ms. Dobkin
    Sporting Mr. Anderson
    Herding Mr. Caswell
    NonSporting Ms. Biddle, Esq.
    Hounds Mr. Tacker
    Working Col. Purkhiser
    Best In Show M
    rs. Stevens

    TRANSFERS The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 8:30 AM the morning of the show.

    JUDGE CHANGE
    Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mr. Tacker will judge the entire assignment of Mrs. Forsyth.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Afghan Hound312:50 PM6
    Airedale Terrier110:50 AM3
    Alaskan Malamute611:00 AM4
    American Hairless Terrier29:00 AM3
    Anatolian Shepherd111:00 AM4
    Australian Cattle Dog101:15 PM5
    Australian Shepherd81:15 PM5
    Australian Terrier510:00 AM3
    Basenji212:50 PM6
    Basset Hound811:00 AM6
    Beagle Thirteen Inches412:50 PM6
    Beagle Fifteen Inches212:50 PM6
    Bearded Collie311:20 AM5
    Belgian Sheepdog11:15 PM5
    Belgian Tervuren211:20 AM5
    Bernese Mountain Dog39:00 AM4
    Bichon Frises111:25 PM7
    Black and Tan Coonhound62:00 PM6
    Black Russian Terrier111:00 AM4
    Bloodhound29:00 AM6
    Border Collie311:20 AM5
    Border Terrier69:00 AM3
    Borzoi39:00 AM6
    Boston Terrier29:00 AM5
    Bouvier Des Flandres910:05 AM5
    Boxer229:00 AM4
    Briard811:20 AM5
    Brittany1610:00 AM1
    Brussels Griffon29:00 AM8
    Bulldog89:00 AM7
    Bullmastiff510:00 AM4
    Cairn Terrier39:00 AM3
    Cane Corso710:00 AM4
    Cardigan Welsh Corgi61:15 PM5
    Cavalier King Charles Spaniel1512:55 PM8
    Chesapeake Bay Retriever11:15 PM1
    Chihuahua (Long Coat)510:00 AM8
    Chihuahua (Smooth Coat)510:00 AM8
    Chinese Crested169:00 AM5
    Chow Chow112:20 PM7
    Cirneco dell Etna12:00 PM6
    Cocker Spaniel (Ascob)51:15 PM1
    Collie (Rough)511:20 AM5
    Collie (Smooth)211:20 AM5
    Coton de Tulear112:20 PM7
    Dachshund (Longhaired)172:00 PM6
    Dachshund (Smooth)82:00 PM6
    Dachshund (Wirehaired)112:00 PM6
    Dalmatian1512:20 PM7
    Dandie Dinmont Terrier610:50 AM3
    Doberman Pinscher1010:00 AM4
    Dogue De Bordeaux310:00 AM4
    English Cocker Spaniel71:15 PM1
    English Setter411:05 AM1
    English Springer Spaniel610:00 AM1
    Field Spaniel11:15 PM1
    Flat-Coated Retriever11:15 PM1
    Fox Terrier (Smooth)110:00 AM3
    French Bulldog239:00 AM7
    German Pinscher311:00 AM4
    German Shepherd Dog61:15 PM5
    German Shorthaired Pointer210:00 AM1
    German Wirehaired Pointer310:00 AM1
    Giant Schnauzer111:00 AM4
    Golden Retriever1811:45 AM1
    Great Dane2910:15 AM7
    Great Pyrenees69:00 AM2
    Greater Swiss Mountain Dog29:00 AM2
    Greyhound39:00 AM6
    Havanese1010:00 AM8
    Ibizan Hound112:50 PM6
    Irish Setter1311:05 AM1
    Irish Terrier210:50 AM3
    Irish Water Spaniel11:15 PM1
    Irish Wolfhound79:00 AM6
    Italian Greyhound49:00 AM8
    Japanese Chin49:00 AM8
    Keeshond210:15 AM7
    Kerry Blue Terrier410:50 AM3
    Labrador Retriever99:00 AM1
    Lakeland Terrier110:50 AM3
    Lhasa Apso210:15 AM7
    Maltese811:00 AM8
    Manchester Terrier (Standard)210:00 AM3
    Manchester Terrier (Toy)110:00 AM3
    Mastiff49:00 AM2
    Miniature American Shepherd39:00 AM3
    Miniature Bull Terrier110:00 AM3
    Miniature Pinscher2111:00 AM8
    Miniature Schnauzer1110:50 AM3
    Newfoundland210:00 AM2
    Norwegian Elkhound42:00 PM6
    Novice Junior Class11:25 PM7
    Novice Class B411:45 AM10
    Novice Intermediate Class21:25 PM7
    Novice Senior Class11:25 PM7
    Old English Sheepdog511:20 AM5
    Open Junior Class21:25 PM7
    Open Class A311:45 AM10
    Open Class B810:45 AM10
    Open Intermediate Class71:25 PM7
    Open Senior Class71:25 PM7
    Otterhound112:50 PM6
    Papillon99:00 AM5
    Parson Russell Terrier210:00 AM3
    Pembroke Welsh Corgi51:15 PM5
    Petit Basset Griffon Vendeens110:00 AM6
    Pharaoh Hound310:00 AM6
    Pointer49:00 AM1
    Pomeranian1212:50 PM6
    Poodle (Miniature)612:20 PM7
    Poodle (Standard)151:25 PM7
    Poodle (Toy)110:15 AM7
    Portuguese Water Dog610:00 AM2
    Pug119:00 AM8
    Rally Novice A110:20 AM9
    Rally Novice B79:55 AM9
    Rally Advanced B49:25 AM9
    Rally Excellent A19:10 AM9
    Rally Excellent B29:00 AM9
    Rat Terrier99:00 AM3
    Redbone Coonhound110:00 AM6
    Rhodesian Ridgeback2110:00 AM6
    Rottweiler149:00 AM2
    Russell Terriers29:00 AM3
    Saluki109:00 AM6
    Samoyed810:00 AM2
    Schipperke112:20 PM7
    Scottish Terrier1010:00 AM3
    Shetland Sheepdog2310:05 AM5
    Shiba-Inu112:20 PM7
    Shih Tzu210:00 AM8
    Siberian Husky1210:00 AM2
    Silky Terrier210:00 AM8
    Sloughi19:00 AM3
    Soft Coated Wheaten Terrier110:50 AM3
    Standard Schnauzer412:50 PM6
    Sussex Spaniel21:15 PM1
    Tibetan Terrier112:20 PM7
    Toy Fox Terrier59:00 AM8
    Utility Class A110:35 AM10
    Utility Class B99:00 AM10
    Vizsla61:15 PM1
    Weimaraner79:00 AM1
    Welsh Springer Spaniel39:00 AM1
    Whippet2011:00 AM6
    Wirehaired Pointing Griffon29:00 AM1
    Xoloitzcuintli112:20 PM7
    Yorkshire Terrier512:55 PM8


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved