Ring No 1 Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith |
8:00 AM | |
| 12 | English Springer Spaniel 3-5-(2-2) |
| 12 | Vizsla 2-2-(4-3) |
9:00 AM | |
| 3 | German Shorthaired Pointer 2-0-(0-1) |
| 5 | Chesapeake Bay Retriever 2-2-(1-0) |
| 4 | Brittany 1-1-(0-2) |
| 14 | Golden Retriever 6-4-(2-2) |
10:00 AM | |
| 1 | Flat-Coated Retriever 1-0 |
| 1 | English Setter 0-1 |
| 1 | Spinone Italiano 0-0-(1-0) |
| 8 | Labrador Retriever 4-3-(1-0) |
| 7 | Irish Setter 0-3-(1-2) |
| 7 | Wirehaired Vizsla 1-6 |
| 2 | Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(0-2) |
Ring No 2 Judge: Mrs. Judith A. Brown |
8:00 AM | |
| 9 | Boxer 3-3-(1-2) |
| 3 | Akita 0-1-(1-1) |
| 1 | Bullmastiff 0-0-(1-0) |
| 9 | Cane Corso 3-4-(0-2) |
| 3 | Dogo Argentino 1-2 |
9:00 AM | |
| 4 | Dogue De Bordeaux 2-1-(0-1) |
| 21 | Great Dane 5-11-(4-1) |
10:00 AM | |
| 1 | Giant Schnauzer 0-0-(0-1) |
| 1 | Siberian Husky 0-0-(0-1) |
| 4 | ST. Bernard 0-2-(1-1) |
| 5 | Samoyed 0-3-(2-0) |
| 4 | Standard Schnauzer 1-0-(1-2) |
| 1 | Novice Junior Class |
| 3 | Open Junior Class |
| 4 | Open Intermediate Class |
| 1 | Open Senior Class |
| 1 | The Master Class |
Ring No 3 Judge: Mr. Darryl Vice |
8:00 AM | |
| 3 | Greater Swiss Mountain Dog 2-0-(1-0) |
| 9 | Great Pyrenees 3-5-(0-1) |
| 1 | Rottweiler 0-1 |
| 12 | Black Russian Terrier 5-5-(1-1) |
9:00 AM | |
| 3 | Leonberger 0-2-(1-0) |
| 15 | Doberman Pinscher 6-8-(1-0) |
| 7 | Mastiff 1-4-(2-0) |
| 2 | Bernese Mountain Dog 0-1-(0-1) |
| 2 | Neapolitan Mastiff 0-2 |
10:10 AM | |
| 1 | West Highland White Terrier 0-0-(0-1) |
| 1 | Cairn Terrier 1-0 |
| 1 | Parson Russell Terrier 0-0-(1-0) |
| 7 | Miniature Schnauzer 1-3-(1-2) |
| 4 | Norwich Terrier 2-1-(1-0) |
| 6 | Scottish Terrier 2-3-(1-0) |
| 1 | Irish Terrier 0-0-(1-0) |
| 1 | Kerry Blue Terrier 0-1 |
| 1 | Lakeland Terrier 0-0-(0-1) |
Ring No 4 Judge: Mr. John P. Wade |
8:00 AM | |
| 5 | Bulldog 2-2-(1-0) |
| 1 | Chinese Shar-Pei 0-1 |
| 15 | French Bulldog 4-9-(1-1) |
8:50 AM | |
| 8 | Poodle (Miniature) 6-2 |
| 4 | Bichon Frise 0-2-(2-0) |
| 3 | Lhasa Apso 1-2 |
| 7 | Boston Terrier 2-3-(0-2) |
| 2 | Tibetan Spaniel 0-2 |
9:50 AM | |
| 1 | Tibetan Terrier 0-0-(1-0) |
| 1 | Xoloitzcuintli 1-0 |
| 1 | Dalmatian 0-0-(1-0) |
| 13 | Poodle (Standard) 5-4-(3-1) |
| 7 | Weimaraner 5-1-(1-0) |
Ring No 5 Judge: Mrs. Terry B. Carter |
8:00 AM | |
| 1 | Australian Terrier 0-0-(1-0) |
| 1 | Fox Terrier (Wire) 0-0-(1-0) |
| 2 | Manchester Terrier (Standard) 0-1-(1-0) |
| 2 | Russell Terriers 0-0-(0-2) |
| 10 | Staffordshire Bull Terriers 1-6-(1-2) |
| 1 | Miniature Bull Terrier 1-0 |
| 7 | Miniature American Shepherd 1-4-(2-0) |
| 1 | Belgian Tervuren 1-0 |
9:00 AM | |
| 2 | Australian Cattle Dog 0-1-(1-0) |
| 13 | Beauceron 8-2-(1-2) |
| 1 | Bearded Collie 0-0-(0-1) |
| 1 | Berger Picard 0-1 |
| 3 | Border Collie 0-2-(1-0) |
| 3 | Collie (Rough) 1-2 |
10:00 AM | |
| 16 | Australian Shepherd 6-5-(3-2) |
| 5 | Bouvier Des Flandres 2-2-(1-0) |
| 3 | Collie (Smooth) 1-2 |
| 2 | German Shepherd Dog 2-0 |
11:00 AM | |
| 3 | Old English Sheepdog 1-1-(1-0) |
| 1 | Briard 0-1 |
| 3 | Canaan Dog 1-2 |
| 6 | Mudi 3-2-(1-0) |
| 8 | Pembroke Welsh Corgi 2-4-(2-0) |
| 5 | Shetland Sheepdog 1-3-(1-0) |
Ring No 6 Judge: Ms. Carmen Haller |
8:00 AM | |
| 3 | Pug 1-0-(2-0) |
| 6 | Chihuahua (Long Coat) 1-2-(1-2) |
| 4 | Chihuahua (Smooth Coat) 0-1-(1-2) |
| 6 | Italian Greyhound 1-3-(1-1) |
| 1 | Pekingese 1-0 |
| 4 | Papillon 0-3-(0-1) |
9:00 AM | |
| 2 | Russian Toy 1-1 |
| 23 | Cavalier King Charles Spaniel 8-11-(2-2) |
10:00 AM | |
| 10 | Havanese 0-6-(3-1) |
| 4 | Chinese Crested 2-2 |
| 3 | Pomeranian 0-1-(2-0) |
| 2 | Shih Tzu 1-0-(0-1) |
| 3 | Yorkshire Terrier 0-2-(0-1) |
| 7 | Poodle (Toy) 2-3-(1-1) |
| 2 | Peruvian Inca Orchid 1-1 |
Ring No 7 Judge: Mrs. Patricia V. Trotter |
8:00 AM | |
| 2 | Basset Hound 0-1-(0-1) |
| 6 | Whippet 2-1-(2-1) |
| 3 | Beagle Fifteen Inch 0-1-(1-1) |
| 14 | Dachshund (Longhaired) 1-9-(3-1) |
9:00 AM | |
| 5 | Dachshund (Smooth) 1-2-(1-1) |
| 18 | Dachshund (Wirehaired) 3-10-1VB-(3-1) |
| 6 | Basenji 1-3-(1-1) |
10:10 AM | |
| 6 | Petit Basset Griffon Vendeens 0-4-(1-1) |
| 2 | Afghan Hound 0-0-(1-1) |
| 4 | Saluki 1-1-(2-0) |
| 2 | Scottish Deerhound 1-1 |
| 1 | Redbone Coonhound 0-0-(1-0) |
10:45 AM | |
| 17 | Rhodesian Ridgeback 7-6-(2-2) |
| 2 | Pharaoh Hound 0-0-(1-1) |
Ring No 8 Judge: Miss Bonnie Lee |
8:00 AM | |
| 6 | Obedience-Utility Class B (Starting number 0275
) |
9:00 AM | |
| 1 | Obedience-Utility Class A (Starting number 0225
) |
9:10 AM | |
| 5 | Obedience-Open Class B (Starting number 0170
) |
| 2 | Obedience-Preferred Open (Starting number 0875
) |
10:00 AM | |
| 4 | Obedience-Open Class A (Starting number 0125
) |
10:30 AM | |
| 2 | Obedience-Novice Graduate (Starting number 0745
) |
10:45 AM | |
| 5 | Obedience-Novice Class B (Starting number 0075
) |
| 3 | Obedience-Novice Class A (Starting number 0005
) |
11:50 AM | |
| 5 | Obedience-Beginner Novice B (Starting number 0725
) |
| 2 | Obedience-Beginner Novice A (Starting number 0705
) |
Ring No 9 Judge: Ms. Gina Grissom |
8:00 AM | |
| 1 | Obedience-Rally Choice (Starting number 0805
) |
8:10 AM | |
| 10 | Obedience-Rally Master (Starting number 0705
) |
8:50 AM | |
| 6 | Obedience-Rally Excellent B (Starting number 0605
) |
| 1 | Obedience-Rally Excellent A (Starting number 0505
) |
9:20 AM | |
| 10 | Obedience-Rally Advanced B (Starting number 0405
) |
| 3 | Obedience-Rally Advanced A (Starting number 0305
) |
10:10 AM | |
| 10 | Obedience-Rally Intermediate (Starting number 0205
) |
10:50 AM | |
| 5 | Obedience-Rally Novice B (Starting number 0105
) |
| 3 | Obedience-Rally Novice A (Starting number 0005
) |
FRIDAY # 1
The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully
prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent
assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed
indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
Groups will be judged in the following order.
Any change in this order will be announced at the show.
Variety Groups at 11:05 AM in Rings 2 & 4
Working Mr. Wade
NonSporting Mr.Wade
Terriers Mr. Wade
Herding Mrs. Trotter
Sporting Ms. Meredith
Hounds Ms. Meredith
Toys Ms. Haller
Best In Show Mrs. Carter
NOHS Groups at 11:30 AM in Rings 1 & 3
Working Mrs. Brown
NonSporting Ms. Haller
Terriers Mrs. Carter
Herding Mrs. Carter
Sporting Mrs. Trotter
Hounds Mrs. Trotter
Toys Mrs. Brown
BISOH Mr. Wade
TRANSFERS
The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the
Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE - Under American Kennel Club rules, the
following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right
to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his
withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the
scheduled start of any regular conformation judging at the show.
Under Chapter 7, Section 13
Mr. Vice will judge Bernese Mtn. Dogs, Black Russian Terriers, Doberman Pinschers, Great Pyrenees,
Greater Swiss Mtn. Dogs, Leonbergers, Mastiffs, Neapolitan Mastiffs, Rottweilers in place of Mrs. Brown.
Mr. Vice will judge Cairn Terriers, Irish Terriers, Kerry Blue Terriers, Lakeland Terriers, Miniature
Schnauzers, Norwich Terriers, Parson Russell Terriers, Scottish Terriers, West Highland White Terriers in
place of Mrs. Carter.
Mr. Wade wil judge Weimaraners in place of Ms. Meredith.
Under Chapter 7, Section 8
Ms. Carmen Haller will judge the entire assignment of Ms. Nikki Riggsbee to include all Toy breeds,
Miscellaneous Classes, Toy Variety Group, NonSporting NOHS Group.