Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
NOHS Group Judging will start at 1:00 p.m. in Ring 2. Sporting Ms. Norman Terriers Ms. Norman Toys Mrs. Bendt Hounds Mr. Alexander Working Mr. Alexander NonSporting Ms. Alexander Herding Ms. Alexander BOHIS Mr. Marx
Variety Group Judging will start at 1:30 p.m. in Ring 3 and 4. Sporting Mr. Marx Terriers Mr. Alexander Toys Ms. Alexander Hounds Ms. Cowsert Working Mr. Lewis NonSporting Mr. Alexander Herding Ms. Norman Best In Show Mrs. Bendt
TRANSFERS The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
NEW EXHIBITOR MENTORING Yuma Kennel Club will offer New Exhibitor Briefing at 10 am on Friday. Meet at the Superintendent's desk
Note: At the time of this printing there have been no judge changes. Top

Judging Schedule

Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

Yuma Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. David A. Alexander164 Pine Canyon Rd
    Corral de Tierra, CA 93908
    Mrs. Carolyn I. Alexander164 Pine Canyon Rd
    Corral de Tierra, CA 93908
    Mrs. Judi Bendt7645 Elk Creek Rd
    Piedmont, SD 57769
    Ms. Kathryn A. Cowsert5502 Kelrose Court
    Concord, CA 94521
    Mr. Ronald Hoh1600 La Playa Way
    Sacramento, CA 96864
    Mr. Richard J. Lewis150 Quail Ridge Rd
    Selah, WA 98942
    Mr. Laurence J. Libeu1040 Refugio Rd
    Santa Ynez, CA 93460
    Mr. Sidney L. Marx2312 N Hibbert Cir
    Mesa, AZ 85201
    Mrs. Shelly Spencer Marx2312 N Hibbert Cir
    Meza, AZ 85201
    Ms. Peri D. NormanP.O. Box 90400
    Los Angeles, CA 90009

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Sidney L. Marx
    10:00 AM 
     2Cairn Terrier 0-2
     4Dandie Dinmont Terrier 1-2-(1-0)
     3Parson Russell Terrier 0-0-(2-1)
     1Lakeland Terrier 0-0-(1-0)
    Ring No 1
    Judge: Mrs. Carolyn I. Alexander
    11:00 AM 
     1Scottish Terrier 0-0-(0-1)
     3West Highland White Terrier 1-1-(1-0)
     4Coton de Tulear 2-2
     15French Bulldog 7-3-(3-2)
     2Brussels Griffon 0-1-(1-0)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     3Affenpinscher 2-0-(1-0)
     10Chihuahua (Long Coat) 0-7-(1-1)
     2Chihuahua (Smooth Coat) 2-0
     1English Toy Spaniel (B&PC) 1-0
     2Havanese 1-1
     11Japanese Chin 1-6-(3-1)
     7Miniature Pinscher 0-3-(2-2)
    Ring No 2
    Judge: Mr. David A. Alexander
    8:00 AM 
     9Miniature American Shepherd 2-4-(2-1)
     7Dalmatian 1-0-(1-5)
     9Boston Terrier 3-2-(3-1)
    9:00 AM 
     8Poodle (Toy) 1-6-(1-0)
     6Border Terrier 2-3-(1-0)
     12Welsh Terrier 2-5-(1-4)
    10:00 AM 
     4Poodle (Miniature) 0-2-(2-0)
     1Lhasa Apso 0-0-(0-1)
     3Tibetan Spaniel 0-1-(1-1)
     1Xoloitzcuintli 0-0-(0-1)
     1Australian Terrier 1-0
     1Miniature Bull Terrier 0-0-(0-1)
     1Soft Coated Wheaten Terrier 0-0-(1-0)
     2Belgian Sheepdog 0-1-(1-0)
     4Briard 3-0-(1-0)
    10:45 AM 
     4Bichon Frise 0-2-(2-0)
     13Poodle (Standard) 2-11
    11:30 AM 
     14Miniature Schnauzer 3-6-(3-2)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Judi Bendt
    9:00 AM 
     1Toy Fox Terrier 0-0-(1-0)
     12Pug 4-6-(2-0)
     9Chinese Crested 2-3-(2-2)
    9:50 AM 
     16Papillon 3-5-(5-3)
     9Pomeranian 3-4-(2-0)
    10:50 AM 
     1Pekingese 0-0-(1-0)
     1Shih Tzu 0-1
     1Silky Terrier 0-0-(0-1)
     11Cavalier King Charles Spaniel 1-3-(6-1)
     5Maltese 0-4-(1-0)
     6Yorkshire Terrier 1-4-(0-1)
     1Novice Intermediate Class
     2Open Senior Class
    Ring No 3
    Judge: Mr. Ronald Hoh
    12 Noon 
     1Fox Terrier (Smooth) 0-0-(1-0)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Sidney L. Marx
    8:00 AM 
     2Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 1-0-(0-1)
     2Pointer 0-1-(1-0)
     8German Shorthaired Pointer 1-4-(1-2)
     1German Wirehaired Pointer 0-0-(0-1)
     1Chesapeake Bay Retriever 0-0-(0-1)
     3Irish Red & White Setters 0-1-(2-0)
     10Brittany 2-4-(0-2)
     1Lagotto Romagnolo 0-1
    9:00 AM 
     14Whippet 4-4-(2-4)
     2Staffordshire Bull Terriers 0-2
    Ring No 5
    Judge: Ms. Kathryn A. Cowsert
    10:00 AM 
     4Basenji 2-2
     1Beagle Fifteen Inches 0-0-(1-0)
     7Dachshund (Longhaired) 2-3-(2-0)
     6Dachshund (Wirehaired) 1-1-(4-0)
     5Borzoi 0-2-(1-2)
    11:00 AM 
     1Pharaoh Hound 0-0-(0-1)
     1Saluki 0-0-(1-0)
     2Afghan Hound 1-0-(0-1)
     4Black and Tan Coonhound 0-2-(1-1)
     9Bloodhound 2-1-(3-3)
    11:45 AM 
     16Rhodesian Ridgeback 4-6-(5-1)
     2Greyhound 0-0-(1-1)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Shelly Spencer Marx
    8:00 AM 
     6Flat-Coated Retriever 0-3-(1-1)
     8Labrador Retriever 4-2-(1-1)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     7Vizsla 1-3-(1-2)
    Ring No 6
    Judge: Ms. Peri D. Norman
    9:15 AM 
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(1-0)
     1Pumi 1-0
     14Australian Shepherd 9-2-(2-1)
    10:00 AM 
     15Doberman Pinscher 3-9-(2-1)
     10Border Collie 1-3-(4-2)
    11:00 AM 
     2Wirehaired Pointing Griffon 0-1-(1-0)
     1Portuguese Water Dog 0-0-(0-1)
     2Samoyed 0-0-(2-0)
     8Australian Cattle Dog 1-3-(1-2)
     2Bearded Collie 0-0-(0-2)
     1Belgian Malinois 0-0-(0-1)
     1Weimaraner 0-0-(1-0)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Carolyn I. Alexander
    8:00 AM 
     8Boxer 3-3-(1-1)
     2Bullmastiff 1-1
     22Great Dane 8-10-(4-0)
    9:15 AM 
     30Golden Retriever 10-17-(2-1)
    10:25 AM 
     4Rottweiler 0-1-(2-1)
     6Standard Schnauzer 0-1-(2-3)
    Ring No 7
    Judge: Mr. Richard J. Lewis
    12 Noon 
     3Old English Sheepdog 1-1-(0-1)
     1Cardigan Welsh Corgi 0-0-(1-0)
     5Pembroke Welsh Corgi 2-3
     10Shetland Sheepdog 3-3-(3-1)
     6German Shepherd Dog 2-2-(2-0)
     1Akita 0-0-(1-0)
     1Komondor 1-0
    1:00 PM 
     4Alaskan Malamute 0-1-(2-1)
     1Anatolian Shepherd 0-0-(0-1)
     4Bernese Mountain Dog 0-3-(1-0)
     2Black Russian Terrier 1-0-(0-1)
     6Cane Corso 1-1-(3-1)
     1German Pinscher 0-0-(0-1)
     2Giant Schnauzer 1-0-(0-1)
     2Kuvasz 0-0-(1-1)
     6Mastiff 2-2-(2-0)
     4Siberian Husky 0-0-(2-2)
    Ring No 9
    Judge: Mr. Richard J. Lewis
    8:00 AM 
     2Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    8:20 AM 
     2Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    8:40 AM 
     4Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    9:10 AM 
     5Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    9:50 AM 
     1Obedience-Preferred Novice
    (Starting number 0855 )
    10:00 AM 
     1Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    10:10 AM 
     1Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    10:20 AM 
     4Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    10:45 AM 
     2Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    Ring No 9
    Judge: Mr. Laurence J. Libeu
    12 Noon 
     1Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
     2Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     4Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     1Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
     4Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
     1Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     4Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Additional Information & Notices

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher312:45 PM1
    Afghan Hound211:00 AM5
    Akita112 Noon7
    Alaskan Malamute41:00 PM7
    Anatolian Shepherd11:00 PM7
    Australian Cattle Dog811:00 AM6
    Australian Shepherd149:15 AM6
    Australian Terrier110:00 AM2
    Basenji410:00 AM5
    Beagle Fifteen Inches110:00 AM5
    Bearded Collie211:00 AM6
    Beginner Novice A210:45 AM9
    Beginner Novice B410:20 AM9
    Belgian Malinois111:00 AM6
    Belgian Sheepdog210:00 AM2
    Bernese Mountain Dog41:00 PM7
    Bichon Frise410:45 AM2
    Black and Tan Coonhound411:00 AM5
    Black Russian Terrier21:00 PM7
    Bloodhound911:00 AM5
    Border Collie1010:00 AM6
    Border Terrier69:00 AM2
    Borzoi510:00 AM5
    Boston Terrier98:00 AM2
    Boxer88:00 AM7
    Briard410:00 AM2
    Brittany108:00 AM5
    Brussels Griffon211:00 AM1
    Bullmastiff28:00 AM7
    Cairn Terrier210:00 AM1
    Cane Corso61:00 PM7
    Cardigan Welsh Corgi112 Noon7
    Cavalier King Charles Spaniel1110:50 AM3
    Chesapeake Bay Retriever18:00 AM5
    Chihuahua (Long Coat)1012:45 PM1
    Chihuahua (Smooth Coat)212:45 PM1
    Chinese Crested99:00 AM3
    Coton de Tulear411:00 AM1
    Dachshund (Longhaired)710:00 AM5
    Dachshund (Wirehaired)610:00 AM5
    Dalmatian78:00 AM2
    Dandie Dinmont Terrier410:00 AM1
    Doberman Pinscher1510:00 AM6
    English Toy Spaniel (B&PC)112:45 PM1
    Flat-Coated Retriever68:00 AM6
    Fox Terrier (Smooth)112 Noon3
    French Bulldog1511:00 AM1
    German Pinscher11:00 PM7
    German Shepherd Dog612 Noon7
    German Shorthaired Pointer88:00 AM5
    German Wirehaired Pointer18:00 AM5
    Giant Schnauzer21:00 PM7
    Golden Retriever309:15 AM7
    Gordon Setter18:00 AM6
    Great Dane228:00 AM7
    Greyhound211:45 AM5
    Havanese212:45 PM1
    Irish Red & White Setters38:00 AM5
    Japanese Chin1112:45 PM1
    Komondor112 Noon7
    Kuvasz21:00 PM7
    Labrador Retriever88:00 AM6
    Lagotto Romagnolo18:00 AM5
    Lakeland Terrier110:00 AM1
    Lhasa Apso110:00 AM2
    Maltese510:50 AM3
    Mastiff61:00 PM7
    Miniature American Shepherd98:00 AM2
    Miniature Bull Terrier110:00 AM2
    Miniature Pinscher712:45 PM1
    Miniature Schnauzer1411:30 AM2
    Novice Class A110:10 AM9
    Novice Class B110:00 AM9
    Novice Intermediate Class110:50 AM3
    Old English Sheepdog312 Noon7
    Open Class A59:10 AM9
    Open Class B48:40 AM9
    Open Senior Class210:50 AM3
    Papillon169:50 AM3
    Parson Russell Terrier310:00 AM1
    Pekingese110:50 AM3
    Pembroke Welsh Corgi512 Noon7
    Pharaoh Hound111:00 AM5
    Pointer28:00 AM5
    Pomeranian99:50 AM3
    Poodle (Miniature)410:00 AM2
    Poodle (Standard)1310:45 AM2
    Poodle (Toy)89:00 AM2
    Portuguese Water Dog111:00 AM6
    Preferred Novice19:50 AM9
    Pug129:00 AM3
    Pumi19:15 AM6
    Rally Novice A412 Noon9
    Rally Novice B112 Noon9
    Rally Intermediate412 Noon9
    Rally Advanced A112 Noon9
    Rally Advanced B412 Noon9
    Rally Excellent B212 Noon9
    Rally Master112 Noon9
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)28:00 AM5
    Rhodesian Ridgeback1611:45 AM5
    Rottweiler410:25 AM7
    Saluki111:00 AM5
    Samoyed211:00 AM6
    Scottish Terrier111:00 AM1
    Shetland Sheepdog1012 Noon7
    Shih Tzu110:50 AM3
    Siberian Husky41:00 PM7
    Silky Terrier110:50 AM3
    Soft Coated Wheaten Terrier110:00 AM2
    Staffordshire Bull Terriers29:00 AM5
    Standard Schnauzer610:25 AM7
    Tibetan Spaniel310:00 AM2
    Toy Fox Terrier19:00 AM3
    Utility Class A28:20 AM9
    Utility Class B28:00 AM9
    Vizsla78:00 AM6
    Weimaraner111:00 AM6
    Welsh Springer Spaniel19:15 AM6
    Welsh Terrier129:00 AM2
    West Highland White Terrier311:00 AM1
    Whippet149:00 AM5
    Wirehaired Pointing Griffon211:00 AM6
    Xoloitzcuintli110:00 AM2
    Yorkshire Terrier610:50 AM3


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved