Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Yuma Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Kenneth E. Berg136 Longfield Pl
    Moraga, CA 94556
    Mrs. Eva E. Berg136 Longfield Pl
    Moraga, CA 94556
    Mrs. Linn Klingel Brown5053 E Cedar Creek DR
    Cornville, AZ 86325
    Mrs. Bergit H. Coady-Kabel50890 Walker Canyon Dr
    Indio, CA 92201
    Ms. Denise DeanP.O. Box 50517
    Parks, AZ 86018
    Ms. Christine Erickson21015 E Cattle Dr
    Queen Creek, AZ 85142
    Mrs. Sally George1610 Napa Rd
    Sonoma, CA 95476
    Ms. Kimberly Anne Meredith5315 Averill Dr
    Grants Pass, OR 97526
    Mr. Robert L. Robinson1826 Palmcroft Way N.E.
    Phoenix, AZ 85007
    Mrs. Marilyn Vinson5538 W. Misty Ln
    Glendale, AZ 85310

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Kenneth E. Berg
    8:30 AM 
     2Parson Russell Terrier 0-0-(1-1)
     3Rat Terrier 0-2-(0-1)
     4Russell Terriers 1-0-(1-2)
     2Fox Terrier (Smooth) 0-0-(0-2)
     1Fox Terrier (Wire) 0-0-(1-0)
    9:00 AM 
     1Kerry Blue Terrier 0-0-(1-0)
     2Lakeland Terrier 0-1-(0-1)
     1Manchester Terrier (Standard) 0-0-(0-1)
     2Miniature Schnauzer 0-0-(1-1)
     1Norfolk Terrier 0-0-(1-0)
     7Norwich Terrier 2-3-(2-0)
     4West Highland White Terrier 1-2-(0-1)
     7Scottish Terrier 0-4-(2-1)
    10:00 AM 
     1Welsh Terrier 0-0-(1-0)
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     2Miniature Bull Terrier 1-0-(0-1)
     4Staffordshire Bull Terriers 2-1-(1-0)
     1Airedale Terrier 0-0-(1-0)
     1Manchester Terrier (Toy) 0-1
     15Cavalier King Charles Spaniel 4-6-(3-2)
    11:00 AM 
     5Affenpinscher 0-2-(2-1)
     3Biewer Terrier 1-1-(0-1)
     10Chihuahua (Long Coat) 3-3-(1-3)
     5Chihuahua (Smooth Coat) 2-1-(1-1)
    Ring No 2
    Judge: Ms. Christine Erickson
    8:00 AM 
     7Dachshund (Longhaired) 0-4-(3-0)
     6Dachshund (Smooth) 3-2-(0-1)
     10Dachshund (Wirehaired) 2-4-(2-2)
    8:55 AM 
     1English Toy Spaniel (KC&R) 0-0-(0-1)
     1Miniature Pinscher 0-0-(1-0)
     13Papillon 5-5-(3-0)
     3Pomeranian 1-0-(2-0)
     7Pug 0-1-(4-2)
    9:55 AM 
     5Toy Fox Terrier 2-2-(1-0)
     5Chinese Crested 2-0-(1-2)
     8Italian Greyhound 2-5-(1-0)
     10Yorkshire Terrier 1-8-(0-1)
    11:00 AM 
     1Japanese Chin 0-0-(1-0)
     5Maltese 0-5
     1Pekingese 0-0-(1-0)
     5Russian Toy 0-2-(2-1)
     14Havanese 4-4-(3-3)
    Ring No 4
    Judge: Ms. Denise Dean
    8:00 AM 
     41French Bulldog 15-17-(5-4)
    9:40 AM 
     11Bulldog 7-2-(0-2)
     7Chinese Shar-Pei 4-1-(1-0)
     1Keeshond 0-0-(1-0)
     8Poodle (Toy) 3-4-(0-1)
    10:45 AM 
     2Bichon Frise 0-0-(1-1)
     2Coton de Tulear 0-0-(1-1)
     1Lhasa Apso 0-0-(1-0)
     2Lowchen 0-0-(1-1)
     1Schipperke 0-0-(1-0)
     2Xoloitzcuintli 0-0-(1-1)
     1Tibetan Terrier 0-0-(1-0)
     10Poodle (Miniature) 1-6-(1-2)
    11:35 AM 
      Lunch
    Ring No 5
    Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
    8:00 AM 
     3Pointer 0-1-(1-1)
     3German Shorthaired Pointer 0-1-(1-1)
     9Flat-Coated Retriever 1-3-(3-2)
     9Labrador Retriever 2-4-(3-0)
    9:00 AM 
     1Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 0-0-(1-0)
     4Brittany 1-0-(1-2)
     5English Setter 2-0-(1-2)
     2Irish Setter 0-0-(0-2)
     1American Water Spaniel 0-0-(1-0)
     12Vizsla 2-5-(3-2)
    10:00 AM 
     1Spinone Italiano 1-0
     4Weimaraner 0-0-(2-2)
     1Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(0-1)
     1Nederlandse Kooikerhondjes 0-0-(1-0)
     2Cocker Spaniel (Black) 0-0-(0-2)
     1Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(1-0)
     1Cocker Spaniel (Parti-Color) 1-0
     2English Cocker Spaniel 0-0-(1-0)
    10:30 AM 
     47Golden Retriever 18-19-(8-2)
    12:25 PM 
      Lunch
    1:10 PM 
     1Clumber Spaniel 0-0-(1-0)
     2English Springer Spaniel 0-0-(0-1)
     1Novice Junior Class
     2Open Junior Class
     8Open Intermediate Class
     4Open Senior Class
    Ring No 6
    Judge: Mr. Robert L. Robinson
    8:00 AM 
     4Bloodhound 1-1-(2-0)
     22Rhodesian Ridgeback 6-6-(6-4)
    9:00 AM 
     1Black and Tan Coonhound 0-1
     2Ibizan Hound 0-0-(0-2)
     16Borzoi 2-8-(4-2)
     6Saluki 4-0-(1-1)
    10:00 AM 
     1Scottish Deerhound 0-1
     2Irish Wolfhound 0-0-(1-1)
     1Otterhound 0-0-(1-0)
     2Pharaoh Hound 0-0-(1-1)
     5Afghan Hound 0-0-(4-1)
     4Basenji 1-0-(3-0)
     3Beagle Fifteen Inch 1-1-(0-1)
     1Portuguese Podengo Pequeno 0-1
    10:50 AM 
     1Basset Hound 0-0-(1-0)
     13Whippet 3-4-(5-1)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Marilyn Vinson
    11:30 AM 
     1BracchI Italiani 1-0
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Sally George
    11:40 AM 
     3Portuguese Water Dog 0-0-(2-0)
     1Standard Schnauzer 0-0-(1-0)
     2Bearded Collie 0-0-(1-1)
     12Pembroke Welsh Corgi 3-5-(3-1)
    Ring No 6
    Judge: Ms. Denise Dean
    12:25 PM 
     17Boston Terrier 5-6-(3-3)
     6Dalmatian 0-0-(3-3)
     19Poodle (Standard) 9-5-(5-0)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Linn Klingel Brown
    8:00 AM 
     1Beauceron 1-0
     15German Shepherd Dog 6-7-(1-1)
     3Belgian Malinois 1-1-(1-0)
     4Belgian Tervuren 4-0
     2Australian Cattle Dog 0-1-(1-0)
    9:00 AM 
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(1-0)
     1Puli 0-0-(1-0)
     1Collie (Smooth) 1-0
     20Australian Shepherd 6-8-(1-5)
    9:55 AM 
     1Collie (Rough) 0-0-(1-0)
     1Briard 0-0-(0-1)
     18Bouvier Des Flandres 2-6-(5-5)
    10:45 AM 
     6American Staffordshire Terrier 1-1-(2-2)
     1Bull Terrier (Colored) 0-1
     1Bull Terrier (White) 0-0-(0-1)
     2Australian Terrier 0-1-(1-0)
     1Bedlington Terrier 0-0-(0-1)
     1Border Terrier 0-1
     1Dandie Dinmont Terrier 0-1
     15Border Collie 3-6-(4-2)
    11:50 AM 
      Lunch
    12:35 PM 
     2Old English Sheepdog 0-0-(1-1)
     7Cardigan Welsh Corgi 1-1-(1-4)
     19Miniature American Shepherd 4-9-(1-5)
     9Mudi 4-3-(2-0)
     2Pumi 0-2
     11Shetland Sheepdog 2-4-(2-2)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Eva E. Berg
    8:00 AM 
     7Boxer 1-4-(1-1)
     10Cane Corso 3-4-(3-0)
     6Akita 1-2-(0-3)
     3Alaskan Malamute 0-1-(2-0)
    9:00 AM 
     3Dogue De Bordeaux 1-0-(0-2)
     2Giant Schnauzer 1-0-(0-1)
     20Doberman Pinscher 3-11-(3-3)
    10:00 AM 
     1Anatolian Shepherd 0-0-(1-0)
     4Bernese Mountain Dog 0-2-(1-1)
     20Rottweiler 4-8-(4-4)
    11:00 AM 
     31Great Dane 6-15-(5-5)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     1Kuvasz 0-1
     1Neapolitan Mastiff 0-0-(1-0)
     1Siberian Husky 0-0-(1-0)
     4Bullmastiff 0-1-(2-1)
     6Great Pyrenees 1-4-(1-0)
     9Mastiff 2-3-(1-3)
     2Newfoundland 1-0-(1-0)
     4ST. Bernard 0-2-(1-1)
     7Samoyed 0-4-(2-1)

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show.
    Variety Group Judging will start at 1 pm in Rings 3-4
    Sporting Mr. Berg
    Terriers Mrs. George
    Toys Ms. Erickson
    Hounds Mr. Robinson
    NonSporting Ms. Dean
    Herding Mrs. Brown
    Working Mrs. Berg
    Best in Show Mrs. Coady-Kabel
    NOHS Group Judging immediately following each regular variety group in Rings 1-2.
    Sporting Mr. Robinson
    Terriers Mrs. Coady-Kabel
    Toys Ms. George
    Hounds Mrs. Brown
    NonSporting Mr. Berg
    Herding Ms. Dean
    Working Mrs. Brown
    BISOH Ms. Meredith
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show. Note: At the time of printing there were no judge changes
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher511:00 AM1
    Afghan Hound510:00 AM6
    Airedale Terrier110:00 AM1
    Akita68:00 AM8
    Alaskan Malamute38:00 AM8
    American Staffordshire Terrier610:45 AM7
    American Water Spaniel19:00 AM5
    Anatolian Shepherd110:00 AM8
    Australian Cattle Dog28:00 AM7
    Australian Shepherd209:00 AM7
    Australian Terrier210:45 AM7
    Basenji410:00 AM6
    Basset Hound110:50 AM6
    Beagle Fifteen Inch310:00 AM6
    Bearded Collie211:40 AM6
    Beauceron18:00 AM7
    Bedlington Terrier110:45 AM7
    Belgian Malinois38:00 AM7
    Belgian Tervuren48:00 AM7
    Bernese Mountain Dog410:00 AM8
    Bichon Frise210:45 AM4
    Biewer Terrier311:00 AM1
    Black and Tan Coonhound19:00 AM6
    Bloodhound48:00 AM6
    Border Collie1510:45 AM7
    Border Terrier110:45 AM7
    Borzoi169:00 AM6
    Boston Terrier1712:25 PM6
    Bouvier Des Flandres189:55 AM7
    Boxer78:00 AM8
    BracchI Italiani111:30 AM6
    Briard19:55 AM7
    Brittany49:00 AM5
    Bull Terrier (Colored)110:45 AM7
    Bull Terrier (White)110:45 AM7
    Bulldog119:40 AM4
    Bullmastiff41:00 PM8
    Cane Corso108:00 AM8
    Cardigan Welsh Corgi712:35 PM7
    Cavalier King Charles Spaniel1510:00 AM1
    Chihuahua (Long Coat)1011:00 AM1
    Chihuahua (Smooth Coat)511:00 AM1
    Chinese Crested59:55 AM2
    Chinese Shar-Pei79:40 AM4
    Clumber Spaniel11:10 PM5
    Cocker Spaniel (Ascob)110:00 AM5
    Cocker Spaniel (Black)210:00 AM5
    Cocker Spaniel (Parti-Color)110:00 AM5
    Collie (Rough)19:55 AM7
    Collie (Smooth)19:00 AM7
    Coton de Tulear210:45 AM4
    Dachshund (Longhaired)78:00 AM2
    Dachshund (Smooth)68:00 AM2
    Dachshund (Wirehaired)108:00 AM2
    Dalmatian612:25 PM6
    Dandie Dinmont Terrier110:45 AM7
    Doberman Pinscher209:00 AM8
    Dogue De Bordeaux39:00 AM8
    English Cocker Spaniel210:00 AM5
    English Setter59:00 AM5
    English Springer Spaniel21:10 PM5
    English Toy Spaniel (KC&R)18:55 AM2
    Flat-Coated Retriever98:00 AM5
    Fox Terrier (Smooth)28:30 AM1
    Fox Terrier (Wire)18:30 AM1
    French Bulldog418:00 AM4
    German Shepherd Dog158:00 AM7
    German Shorthaired Pointer38:00 AM5
    Giant Schnauzer29:00 AM8
    Golden Retriever4710:30 AM5
    Great Dane3111:00 AM8
    Great Pyrenees61:00 PM8
    Havanese1411:00 AM2
    Ibizan Hound29:00 AM6
    Irish Setter29:00 AM5
    Irish Terrier110:00 AM1
    Irish Wolfhound210:00 AM6
    Italian Greyhound89:55 AM2
    Japanese Chin111:00 AM2
    Keeshond19:40 AM4
    Kerry Blue Terrier19:00 AM1
    Kuvasz11:00 PM8
    Labrador Retriever98:00 AM5
    Lakeland Terrier29:00 AM1
    Lhasa Apso110:45 AM4
    Lowchen210:45 AM4
    Maltese511:00 AM2
    Manchester Terrier (Standard)19:00 AM1
    Manchester Terrier (Toy)110:00 AM1
    Mastiff91:00 PM8
    Miniature American Shepherd1912:35 PM7
    Miniature Bull Terrier210:00 AM1
    Miniature Pinscher18:55 AM2
    Miniature Schnauzer29:00 AM1
    Mudi912:35 PM7
    Neapolitan Mastiff11:00 PM8
    Nederlandse Kooikerhondjes110:00 AM5
    Newfoundland21:00 PM8
    Norfolk Terrier19:00 AM1
    Norwich Terrier79:00 AM1
    Novice Junior Class11:10 PM5
    Old English Sheepdog212:35 PM7
    Open Junior Class21:10 PM5
    Open Intermediate Class81:10 PM5
    Open Senior Class41:10 PM5
    Otterhound110:00 AM6
    Papillon138:55 AM2
    Parson Russell Terrier28:30 AM1
    Pekingese111:00 AM2
    Pembroke Welsh Corgi1211:40 AM6
    Pharaoh Hound210:00 AM6
    Pointer38:00 AM5
    Polish Lowland Sheepdog19:00 AM7
    Pomeranian38:55 AM2
    Poodle (Miniature)1010:45 AM4
    Poodle (Standard)1912:25 PM6
    Poodle (Toy)89:40 AM4
    Portuguese Podengo Pequeno110:00 AM6
    Portuguese Water Dog311:40 AM6
    Pug78:55 AM2
    Puli19:00 AM7
    Pumi212:35 PM7
    Rat Terrier38:30 AM1
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)19:00 AM5
    Rhodesian Ridgeback228:00 AM6
    Rottweiler2010:00 AM8
    Russell Terriers48:30 AM1
    Russian Toy511:00 AM2
    Saluki69:00 AM6
    Samoyed71:00 PM8
    Schipperke110:45 AM4
    Scottish Deerhound110:00 AM6
    Scottish Terrier79:00 AM1
    Shetland Sheepdog1112:35 PM7
    Siberian Husky11:00 PM8
    Spinone Italiano110:00 AM5
    ST. Bernard41:00 PM8
    Staffordshire Bull Terriers410:00 AM1
    Standard Schnauzer111:40 AM6
    Tibetan Terrier110:45 AM4
    Toy Fox Terrier59:55 AM2
    Vizsla129:00 AM5
    Weimaraner410:00 AM5
    Welsh Terrier110:00 AM1
    West Highland White Terrier49:00 AM1
    Whippet1310:50 AM6
    Wirehaired Pointing Griffon110:00 AM5
    Xoloitzcuintli210:45 AM4
    Yorkshire Terrier109:55 AM2


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved