Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Imperial Valley Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Robert J. Caswell, Jr.3036 Viejas View Place
    Alpine, CA 91901
    Mrs. Suzanne Dillin6405 Burning Tree
    Flower Mound, TX 75022
    Mrs. Edy Dykstra-Blum12177 SW 54th Ln Rd
    Ocala, FL 34481
    Dr. H. Scott Kellogg3636 S. Mountain Rd
    Knoxville, MD 21758
    Mrs. Marianne C. Klinkowski10010 Phar Lap Dr
    Cupertino, CA 95014
    Mr. Richard J. Lewis150 Quail Ridge Rd
    Selah, WA 98942
    Mr. Laurence J. Libeu1040 Refugio Rd
    Santa Ynez, CA 93460
    Ms. Elizabeth "Lani" McKennon1014 N. Catalina St
    Burbank, CA 91505
    Ms. Mary B. Napper320 Jennings Ln
    Azle, TX 76020

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Suzanne Dillin
    9:00 AM 
     2Bulldog 1-1
     12Boston Terrier 4-4-(3-1)
     12Japanese Chin 2-6-(3-1)
    10:00 AM 
     1Toy Fox Terrier 0-0-(1-0)
     8Poodle (Toy) 1-6-(1-0)
     5Maltese 0-4-(1-0)
     3Affenpinscher 2-0-(1-0)
     2Brussels Griffon 0-1-(1-0)
     2Havanese 1-1
     1Shih Tzu 0-1
     1Silky Terrier 0-0-(0-1)
    10:55 AM 
     16French Bulldog 8-3-(3-2)
     7Dalmatian 1-0-(1-5)
    11:50 AM 
     5Poodle (Miniature) 0-3-(2-0)
     6Yorkshire Terrier 1-4-(0-1)
     4Bichon Frise 0-2-(2-0)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     14Poodle (Standard) 3-11
    Ring No 2
    Judge: Ms. Mary B. Napper
    8:00 AM 
     12Pug 4-6-(2-0)
     14Papillon 3-4-(4-3)
    9:00 AM 
     5Miniature Pinscher 0-3-(1-1)
     12Chinese Crested 2-5-(2-3)
     9Pomeranian 3-4-(2-0)
    10:00 AM 
     10Cavalier King Charles Spaniel 1-3-(6-0)
     10Chihuahua (Long Coat) 0-7-(1-1)
     2Chihuahua (Smooth Coat) 2-0
    Ring No 2
    Judge: Ms. Elizabeth "Lani" McKennon
    11:15 AM 
     1Lhasa Apso 0-0-(0-1)
     1Xoloitzcuintli 0-0-(0-1)
     8Coton de Tulear 3-3-(1-1)
     2Tibetan Spaniel 0-1-(1-0)
    Ring No 3
    Judge: Dr. H. Scott Kellogg
    8:45 AM 
     3Staffordshire Bull Terriers 0-2-(0-1)
     1American Staffordshire Terrier 1-0
     1Kerry Blue Terrier 0-1
     1Lakeland Terrier 0-0-(1-0)
     6Border Terrier 2-3-(1-0)
     1Australian Terrier 1-0
     2Cairn Terrier 0-2
     4Parson Russell Terrier 1-0-(2-1)
    9:30 AM 
     12Welsh Terrier 2-5-(1-4)
     4Dandie Dinmont Terrier 1-2-(1-0)
     1Fox Terrier (Smooth) 0-0-(1-0)
     2Norwich Terrier 1-1
     1Russell Terriers 1-0
     1Scottish Terrier 0-0-(0-1)
     3West Highland White Terrier 1-1-(1-0)
    10:30 AM 
     1Miniature Bull Terrier 0-0-(0-1)
     1Soft Coated Wheaten Terrier 0-0-(1-0)
     14Miniature Schnauzer 3-6-(3-2)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
    8:00 AM 
     10Border Collie 1-3-(4-2)
     13Miniature American Shepherd 3-4-(3-3)
    8:55 AM 
     10Australian Cattle Dog 3-3-(2-2)
     19Australian Shepherd 11-4-(3-1)
    10:00 AM 
     4Bearded Collie 1-0-(1-2)
     1Belgian Malinois 0-0-(0-1)
     2Belgian Sheepdog 0-1-(1-0)
     5Cardigan Welsh Corgi 0-2-(2-1)
     11Shetland Sheepdog 2-5-(3-1)
     1Pumi 1-0
    11:00 AM 
     2Novice Intermediate Class
     1Open Intermediate Class
     2Open Senior Class
    Ring No 5
    Judge: Dr. H. Scott Kellogg
    11:15 AM 
     3Old English Sheepdog 1-1-(0-1)
     6German Shepherd Dog 2-2-(2-0)
     6Pembroke Welsh Corgi 2-3-(1-0)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Marianne C. Klinkowski
    8:00 AM 
     2Beagle Fifteen Inches 0-0-(2-0)
     7Dachshund (Longhaired) 2-2-(2-1)
     2Dachshund (Smooth) 1-0-(0-1)
     11Dachshund (Wirehaired) 5-2-(4-0)
     7Basenji 3-4
    9:10 AM 
     28Rhodesian Ridgeback 7-14-(6-1)
    10:15 AM 
     9Borzoi 1-5-(1-2)
     4Black and Tan Coonhound 0-2-(1-1)
     9Bloodhound 2-1-(3-3)
     4Pharaoh Hound 2-0-(1-1)
    11:15 AM 
     3Afghan Hound 2-0-(0-1)
     6Greyhound 0-2-(2-2)
     2Saluki 1-0-(1-0)
     18Whippet 6-6-(2-4)
    Ring No 7
    Judge: Mr. Robert J. Caswell, Jr.
    8:00 AM 
     8Boxer 3-3-(1-1)
     3Bullmastiff 1-2
     6Siberian Husky 1-1-(2-2)
     7Cane Corso 1-2-(3-1)
     2Black Russian Terrier 1-0-(0-1)
    9:00 AM 
     2German Pinscher 1-0-(0-1)
     2Giant Schnauzer 1-0-(0-1)
     15Doberman Pinscher 3-9-(2-1)
     2Kuvasz 0-0-(1-1)
     5Mastiff 1-2-(2-0)
    10:00 AM 
     24Great Dane 8-12-(4-0)
    11:00 AM 
     1Akita 0-0-(1-0)
     1Anatolian Shepherd 0-0-(0-1)
     1Great Pyrenees 0-0-(1-0)
     1Portuguese Water Dog 0-0-(0-1)
     4Alaskan Malamute 0-1-(2-1)
     4Bernese Mountain Dog 0-3-(1-0)
     4Rottweiler 0-1-(2-1)
     2Samoyed 0-0-(2-0)
     6Standard Schnauzer 0-1-(2-3)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Suzanne Dillin
    8:00 AM 
     8Brittany 2-4-(0-1)
     1Lagotto Romagnolo 0-1
     2Pointer 0-1-(1-0)
     1German Wirehaired Pointer 0-0-(0-1)
     1Chesapeake Bay Retriever 0-0-(0-1)
     7Flat-Coated Retriever 1-3-(1-1)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(1-0)
     2Wirehaired Pointing Griffon 0-1-(1-0)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Richard J. Lewis
    9:15 AM 
     8Labrador Retriever 4-2-(1-1)
     2Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 1-0-(0-1)
     2Irish Setter 1-1
     3Irish Red & White Setters 0-1-(2-0)
     4Briard 3-0-(1-0)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Laurence J. Libeu
    12 Noon 
     32Golden Retriever 10-19-(2-1)
    1:15 PM 
     8German Shorthaired Pointer 1-4-(1-2)
     8Vizsla 1-3-(2-2)
     2Weimaraner 1-0-(1-0)
    Ring No 9
    Judge: Mr. Laurence J. Libeu
    8:00 AM 
     3Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    8:30 AM 
     2Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    8:50 AM 
     1Obedience-Versatility Class
    (Starting number 0785 )
    9:00 AM 
     5Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    9:40 AM 
     5Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    10:10 AM 
     1Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    10:20 AM 
     1Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    10:30 AM 
     4Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    10:55 AM 
     2Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    Ring No 9
    Judge: Mr. Richard J. Lewis
    12 Noon 
     1Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
     1Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     3Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     2Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
     5Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
     3Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     4Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Additional Information & Notices

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show.
    NOHS Group Judging will start at 1 pm in Ring 2. Working Ms. McKennon Terriers Mrs. Dykstra-Blum Herding Mr. Herr Hounds Mrs. Dillin Sporting Mr. Lewis Toys Mrs. Klinkowski NonSporting Mrs. Dillin BOHIS Mrs. Dykstra-Blum
    Variety Group Judging will start at 1:30 p.m. in Working Mr. Caswell Terriers Dr. Kellogg Herding Mrs.Dykstra-Blum Hounds Mrs. Klinkowski* Sporting Mrs. Dillin Toys Mrs. Dillin NonSporting Ms. McKennon Best In Show Mr. Lewis
    TRANSFERS The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    DOG SHOW TOUR Imperial Valley Kennel Club will offer Dog Show Tours at 9:30 AM on Sunday. Meet at the Superintendent's desk
    NEW EXHIBITOR MENTORING Imperial Valley Kennel Club will offer New Exhibitor Briefing at 10 am on Sunday. Meet at the Superintendent's desk
    Note: At the time of this printing there have been no judge changes.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher310:00 AM1
    Afghan Hound311:15 AM6
    Akita111:00 AM7
    Alaskan Malamute411:00 AM7
    American Staffordshire Terrier18:45 AM3
    Anatolian Shepherd111:00 AM7
    Australian Cattle Dog108:55 AM5
    Australian Shepherd198:55 AM5
    Australian Terrier18:45 AM3
    Basenji78:00 AM6
    Beagle Fifteen Inches28:00 AM6
    Bearded Collie410:00 AM5
    Beginner Novice A210:55 AM9
    Beginner Novice B410:30 AM9
    Belgian Malinois110:00 AM5
    Belgian Sheepdog210:00 AM5
    Bernese Mountain Dog411:00 AM7
    Bichon Frise411:50 AM1
    Black and Tan Coonhound410:15 AM6
    Black Russian Terrier28:00 AM7
    Bloodhound910:15 AM6
    Border Collie108:00 AM5
    Border Terrier68:45 AM3
    Borzoi910:15 AM6
    Boston Terrier129:00 AM1
    Boxer88:00 AM7
    Briard49:15 AM8
    Brittany88:00 AM8
    Brussels Griffon210:00 AM1
    Bulldog29:00 AM1
    Bullmastiff38:00 AM7
    Cairn Terrier28:45 AM3
    Cane Corso78:00 AM7
    Cardigan Welsh Corgi510:00 AM5
    Cavalier King Charles Spaniel1010:00 AM2
    Chesapeake Bay Retriever18:00 AM8
    Chihuahua (Long Coat)1010:00 AM2
    Chihuahua (Smooth Coat)210:00 AM2
    Chinese Crested129:00 AM2
    Coton de Tulear811:15 AM2
    Dachshund (Longhaired)78:00 AM6
    Dachshund (Smooth)28:00 AM6
    Dachshund (Wirehaired)118:00 AM6
    Dalmatian710:55 AM1
    Dandie Dinmont Terrier49:30 AM3
    Doberman Pinscher159:00 AM7
    Flat-Coated Retriever78:00 AM8
    Fox Terrier (Smooth)19:30 AM3
    French Bulldog1610:55 AM1
    German Pinscher29:00 AM7
    German Shepherd Dog611:15 AM5
    German Shorthaired Pointer81:15 PM8
    German Wirehaired Pointer18:00 AM8
    Giant Schnauzer29:00 AM7
    Golden Retriever3212 Noon8
    Gordon Setter18:00 AM8
    Great Dane2410:00 AM7
    Great Pyrenees111:00 AM7
    Greyhound611:15 AM6
    Havanese210:00 AM1
    Irish Setter29:15 AM8
    Irish Red & White Setters39:15 AM8
    Japanese Chin129:00 AM1
    Kerry Blue Terrier18:45 AM3
    Kuvasz29:00 AM7
    Labrador Retriever89:15 AM8
    Lagotto Romagnolo18:00 AM8
    Lakeland Terrier18:45 AM3
    Lhasa Apso111:15 AM2
    Maltese510:00 AM1
    Mastiff59:00 AM7
    Miniature American Shepherd138:00 AM5
    Miniature Bull Terrier110:30 AM3
    Miniature Pinscher59:00 AM2
    Miniature Schnauzer1410:30 AM3
    Norwich Terrier29:30 AM3
    Novice Class A110:20 AM9
    Novice Class B110:10 AM9
    Novice Intermediate Class211:00 AM5
    Old English Sheepdog311:15 AM5
    Open Class A59:40 AM9
    Open Class B59:00 AM9
    Open Intermediate Class111:00 AM5
    Open Senior Class211:00 AM5
    Papillon148:00 AM2
    Parson Russell Terrier48:45 AM3
    Pembroke Welsh Corgi611:15 AM5
    Pharaoh Hound410:15 AM6
    Pointer28:00 AM8
    Pomeranian99:00 AM2
    Poodle (Miniature)511:50 AM1
    Poodle (Standard)141:15 PM1
    Poodle (Toy)810:00 AM1
    Portuguese Water Dog111:00 AM7
    Pug128:00 AM2
    Pumi110:00 AM5
    Rally Novice A412 Noon9
    Rally Novice B312 Noon9
    Rally Intermediate512 Noon9
    Rally Advanced A212 Noon9
    Rally Advanced B312 Noon9
    Rally Excellent B112 Noon9
    Rally Master112 Noon9
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)29:15 AM8
    Rhodesian Ridgeback289:10 AM6
    Rottweiler411:00 AM7
    Russell Terriers19:30 AM3
    Saluki211:15 AM6
    Samoyed211:00 AM7
    Scottish Terrier19:30 AM3
    Shetland Sheepdog1110:00 AM5
    Shih Tzu110:00 AM1
    Siberian Husky68:00 AM7
    Silky Terrier110:00 AM1
    Soft Coated Wheaten Terrier110:30 AM3
    Staffordshire Bull Terriers38:45 AM3
    Standard Schnauzer611:00 AM7
    Tibetan Spaniel211:15 AM2
    Toy Fox Terrier110:00 AM1
    Utility Class A28:30 AM9
    Utility Class B38:00 AM9
    Versatility Class18:50 AM9
    Vizsla81:15 PM8
    Weimaraner21:15 PM8
    Welsh Springer Spaniel18:00 AM8
    Welsh Terrier129:30 AM3
    West Highland White Terrier39:30 AM3
    Whippet1811:15 AM6
    Wirehaired Pointing Griffon28:00 AM8
    Xoloitzcuintli111:15 AM2
    Yorkshire Terrier611:50 AM1


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved