Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Silver Bay Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Hal T. Biermann314 River Rd
    Chatham, NJ 07928
    Mr. Raymond V. Filburn, Jr.19 Lilac Ln
    Newmarket, NH 03857
    Mrs. Michele R. Illes1564 Aalborg Court
    Solvang, CA 93463
    Mrs. Marianne C. Klinkowski10010 Phar Lap Dr
    Cupertino, CA 95014
    Dr. Eric Liebes16160 Hopper Rd
    Peyton, CO 80831
    Mrs. Joan E. Luna Liebes16160 Hopper Rd
    Peyton, CO 80831
    Mr. Malcolm E. Moore120 Rivercrest Ln
    Vincent, AL 35178
    No Classes No Classes
    Ms. Peri D. NormanP.O. Box 90400
    Los Angeles, CA 90009
    Mrs. Paula J. NykielP.O. Box 1070
    Washington, MO 63090
    Ms. Wendy L. Paquette409 ST Agnes ST W, BX 979
    Azilda, ON P0M 1B0
    Canada
    Dr. Pamela C. Regan504 Rindge Ln
    Redondo Beach, CA 90278
    Ms. Carol Riback2408 Sturrock Dr
    Henderson, NV 89044
    Mrs. Linda M. Riedel8905 Maple Dr
    Pasco, WA 99301
    Mr. Bruce Schwartz6665 Halm Av
    Los Angeles, CA 90056
    Mr. Robert J. Shreve7979 W 28th St
    Greeley, CO 80634

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Ms. Carol Riback
    8:00 AM 
     13Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:50 AM 
     1Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    10:00 AM 
     3Obedience-Preferred Novice
    (Starting number 0855 )
    10:20 AM 
     7Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    11:05 AM 
     5Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    11:45 AM 
     9Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     3Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Michele R. Illes
    8:00 AM 
     2Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    8:20 AM 
     1Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
    8:30 AM 
     2Obedience-Preferred Open
    (Starting number 0875 )
    8:50 AM 
     7Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    9:40 AM 
     15Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    Ring No 3
    Judge: Dr. Pamela C. Regan
    8:00 AM 
     9Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    8:40 AM 
     10Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     1Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
    9:10 AM 
     11Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     4Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
    9:55 AM 
     10Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
    10:30 AM 
     21Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    11:40 AM 
     13Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 4
    Judge: Mr. Hal T. Biermann
    Ring Steward: Mickey Polimeni
    8:00 AM 
     18Basset Hound 6-3-(5-4)
    8:45 AM 
     20Whippet 7-8-(3-2)
    9:35 AM 
     4Black and Tan Coonhound 0-1-(2-1)
     21Borzoi 5-6-(5-3)
    10:30 AM 
     26Dachshund (Longhaired) 10-9-(6-0)
    11:30 AM 
     10Dachshund (Smooth) 1-2-(3-4)
     9Dachshund (Wirehaired) 2-1-(2-4)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     14Afghan Hound 2-5-1VB-(4-2)
     11Irish Wolfhound 2-3-(4-2)
     2Bloodhound 0-0-(0-2)
     5Saluki 2-1-(1-1)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Paula J. Nykiel
    Ring Steward: Karen Kennedy
    8:00 AM 
     18Labrador Retriever 4-8-(4-2)
     6Greyhound 1-1-(3-1)
    9:00 AM 
     19Irish Setter 3-6-(6-4)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(0-1)
     4Beagle Thirteen Inches 0-2-(1-1)
    10:00 AM 
     9Beagle Fifteen Inches 3-4-(1-1)
     16English Cocker Spaniel 4-4-(4-4)
    11:00 AM 
     10Basenji 2-2-(5-1)
     19Flat-Coated Retriever 4-5-(5-5)
    12:10 PM 
     12German Shorthaired Pointer 3-2-(3-4)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Joan E. Luna Liebes
    Ring Steward: Kim Jacobson
    8:00 AM 
     41Rottweiler 14-15-(6-6)
    9:30 AM 
     44Golden Retriever 17-17-(6-3)
    11:15 AM 
     4Norwegian Elkhound 0-3-(0-1)
     18Australian Shepherd 8-6-(2-2)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Raymond V. Filburn, Jr.
    1:45 PM 
     35Rhodesian Ridgeback 8-15-(8-4)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Marianne C. Klinkowski
    Ring Steward: Rachel A. Venier
    8:00 AM 
     9Manchester Terrier (Toy) 0-4-(2-3)
     10Miniature Pinscher 3-3-(2-2)
     8Pug 2-3-(2-1)
    9:05 AM 
     4Manchester Terrier (Standard) 0-1-(1-2)
     6Havanese 2-3-(1-0)
     12Italian Greyhound 1-5-(3-3)
    10:00 AM 
     3Maltese 0-0-(2-1)
     12Japanese Chin 3-4-(3-2)
    10:40 AM 
     33Cavalier King Charles Spaniel 6-16-(8-3)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     12Chinese Crested 1-4-(4-3)
     6Novice Junior Class
     1Novice Intermediate Class
     1Novice Senior Class
     4Open Junior Class
     6Open Intermediate Class
     5Open Senior Class
    Ring No 9
    Judge: Mr. Raymond V. Filburn, Jr.
    Ring Steward: Michelle Mixon
    8:00 AM 
     51French Bulldog 19-24-(5-3)
    10:00 AM 
     8Cardigan Welsh Corgi 0-5-(3-0)
     3Pembroke Welsh Corgi 1-1-(0-1)
     10Boston Terrier 0-6-(3-1)
     1Cirneco dell Etna 0-1
     1American Foxhound 1-0
    11:00 AM 
     23Papillon 6-11-(3-3)
    11:55 AM 
      Lunch
    12:40 PM 
     1Grand Basset Griffon Vendeen 0-0-(1-0)
     26Bichon Frise 5-6-(11-4)
    Ring No 10
    Judge: Ms. Wendy L. Paquette
    Ring Steward: Kari Ketchum
    8:00 AM 
     14Brittany 6-4-(3-1)
     7Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 2-2-(1-2)
    8:50 AM 
     1Affenpinscher 0-1
     1Brussels Griffon 0-0-(1-0)
     1English Toy Spaniel (B&PC) 0-0-(1-0)
     6Poodle (Toy) 0-5-(1-0)
     9Toy Fox Terrier 3-2-(2-2)
    9:35 AM 
     15Chihuahua (Long Coat) 4-4-(4-3)
     6Chihuahua (Smooth Coat) 0-3-(1-2)
     5Shih Tzu 1-4
    10:35 AM 
     10Poodle (Miniature) 1-7-(1-1)
     6Pekingese 2-3-(1-0)
     12Pomeranian 6-4-(2-0)
    11:40 AM 
      Lunch
    12:25 PM 
     1Silky Terrier 0-0-(1-0)
     11English Springer Spaniel 1-4-(2-4)
     17Poodle (Standard) 5-10-(1-1)
    Ring No 11
    Judge: Mr. Robert J. Shreve
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     3Sealyham Terrier 0-0-(2-1)
     4Skye Terrier 0-4
     7Welsh Terrier 4-1-(1-1)
     11Russell Terriers 0-4-(5-2)
    9:00 AM 
     2Rat Terrier 0-2
     2Parson Russell Terrier 0-0-(1-1)
     1Norwich Terrier 0-0-(1-0)
     3Norfolk Terrier 1-1-(0-1)
     3Australian Terrier 0-0-(1-2)
     2Bedlington Terrier 0-2
     5Border Terrier 1-2-(2-0)
     4Cairn Terrier 1-2-(0-1)
     1Fox Terrier (Smooth) 0-0-(0-1)
     2Fox Terrier (Wire) 0-0-(2-0)
    10:00 AM 
     11Soft Coated Wheaten Terrier 3-4-(3-1)
     14Staffordshire Bull Terriers 5-6-(3-0)
    11:00 AM 
     5American Staffordshire Terrier 1-3-(1-0)
     2Irish Terrier 0-0-(2-0)
     1Miniature Bull Terrier 0-0-(0-1)
     1Lakeland Terrier 0-0-(0-1)
     11Miniature Schnauzer 2-5-(3-1)
     4Airedale Terrier 0-2-(2-0)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1Bull Terrier (Colored) 0-0-(0-1)
     11Scottish Terrier 3-6-(0-2)
     7West Highland White Terrier 1-0-(5-1)
    Ring No 12
    Judge: Ms. Peri D. Norman
    Ring Steward: Genette Fuller
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     13Weimaraner 2-6-(1-4)
     7Wirehaired Pointing Griffon 2-3-(1-1)
     1Curly-Coated Retriever 0-0-(0-1)
     1Sussex Spaniel 0-0-(1-0)
    8:50 AM 
     9Portuguese Water Dog 2-3-(3-1)
     22Samoyed 3-12-(5-2)
    Ring No 14
    Judge: Mr. Bruce Schwartz
    Ring Steward: Logan Ott
    8:00 AM 
     39Boxer 8-24-(5-2)
    9:30 AM 
     16Mastiff 8-5-(2-1)
     2Giant Schnauzer 0-1-(0-1)
    10:15 AM 
     4Standard Schnauzer 1-0-(3-0)
     21Bullmastiff 6-5-(4-6)
    11:15 AM 
     11Bernese Mountain Dog 5-3-(2-1)
     15Doberman Pinscher 4-6-(2-3)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     43Great Dane 16-13-(6-8)
    Ring No 15
    Judge: Julie Zucker
    6:00 AM 
    Ring No 15
    Judge: Mr. Malcolm E. Moore
    Ring Steward: Julie Zucker
    8:00 AM 
     3Chinese Shar-Pei 0-0-(1-2)
     14Keeshond 4-1-(6-3)
     3Chow Chow 1-1-(1-0)
     3Schipperke 2-1
     2Shiba-Inu 1-0-(0-1)
    9:00 AM 
     7American Eskimos 1-4-(0-2)
     5Lhasa Apso 1-2-(2-0)
    9:30 AM 
     36Dalmatian 8-13-(8-6)
    11:00 AM 
     1Coton de Tulear 0-0-(0-1)
     2Finnish Spitz 0-0-(2-0)
     4Xoloitzcuintli 2-1-(1-0)
     1Tibetan Terrier 0-0-(1-0)
    Ring No 17
    Judge: Dr. Eric Liebes
    Ring Steward: Carol Murphy
    Ring Steward: Bill Murphy
    8:00 AM 
     5Belgian Malinois 2-2-(1-0)
     2Belgian Sheepdog 0-2
     4Belgian Tervuren 2-0-(2-0)
     8Beauceron 6-2
     1Bergamasco Sheepdog 0-1
     1Berger Picard 0-1
     1Canaan Dog 1-0
     4English Setter 1-0-(3-0)
    9:00 AM 
     1Cocker Spaniel (Ascob) 0-1
     4Cocker Spaniel (Parti-Color) 2-1-(1-0)
     1Gordon Setter 1-0
     9Border Collie 3-2-(2-2)
     8Briard 3-4-(1-0)
     2Collie (Rough) 0-1-(1-0)
    10:00 AM 
     23Newfoundland 4-9-(8-1)-1SD
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     1Puli 0-0-(1-0)
     2Pumi 1-0-(1-0)
    11:00 AM 
     13Bouvier Des Flandres 2-5-(3-3)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     15Australian Cattle Dog 2-9-(1-3)
     5Bearded Collie 0-1-(2-2)
    1:05 PM 
     16German Shepherd Dog 5-10-(1-0)
     7Old English Sheepdog 2-3-(1-1)
    2:00 PM 
     16Miniature American Shepherd 4-7-(2-3)
     9Shetland Sheepdog 2-5-(0-2)
    Ring No 18
    Judge: Mrs. Linda M. Riedel
    Ring Steward: Dorothy Barrett
    8:00 AM 
     27Bulldog 5-16-(4-2)
    9:05 AM 
     2Clumber Spaniel 1-0-(0-1)
     3Chesapeake Bay Retriever 1-1-(1-0)
     3Pointer 1-1-(1-0)
     2Kuvasz 0-0-(1-0)
     13Great Pyrenees 1-3-(6-3)
    10:00 AM 
     3Alaskan Malamute 0-1-(2-0)
     1Nederlandse Kooikerhondjes 0-0-(1-0)
     10Anatolian Shepherd 3-3-(3-1)
     8Black Russian Terrier 2-2-(1-3)
     2Boerboel 0-2
    11:00 AM 
     19Cane Corso 8-7-(4-0)
     6Leonberger 1-4-(1-0)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     7ST. Bernard 4-3
     12Siberian Husky 1-4-(5-1)
     15Vizsla 4-7-(3-1)

    Top

    Additional Information & Notices

    SUNDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    Variety Group Judging will start at 2 p.m. in Ring 10-11-12. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    NonSporting Mr. Moore*
    Terriers Mr. Shreve
    Toys Ms. Paquette
    Sporting Mrs. Riedel
    Herding Dr. Liebes
    Working Mrs. Nykiel
    HoundsMr. Biermann
    Best In Show Mr. Filburn, Jr.
    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION - The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    NEW EXHIBITOR BRIEFING - A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Ms. Riback will judge Utility B, Graduate Novice, Preferred Novice, Novice A & B, Beginning Novice A & B in place of Ms. Olbrich.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher18:50 AM10
    Afghan Hound141:00 PM4
    Airedale Terrier411:00 AM11
    Alaskan Malamute310:00 AM18
    American Eskimos79:00 AM15
    American Foxhound110:00 AM9
    American Staffordshire Terrier511:00 AM11
    Anatolian Shepherd1010:00 AM18
    Australian Cattle Dog1512:15 PM17
    Australian Shepherd1811:15 AM6
    Australian Terrier39:00 AM11
    Basenji1011:00 AM5
    Basset Hound188:00 AM4
    Beagle Thirteen Inches49:00 AM5
    Beagle Fifteen Inches910:00 AM5
    Bearded Collie512:15 PM17
    Beauceron88:00 AM17
    Bedlington Terrier29:00 AM11
    Beginner Novice A311:45 AM1
    Beginner Novice B911:45 AM1
    Belgian Malinois58:00 AM17
    Belgian Sheepdog28:00 AM17
    Belgian Tervuren48:00 AM17
    Bergamasco Sheepdog18:00 AM17
    Berger Picard18:00 AM17
    Bernese Mountain Dog1111:15 AM14
    Bichon Frise2612:40 PM9
    Black and Tan Coonhound49:35 AM4
    Black Russian Terrier810:00 AM18
    Bloodhound21:00 PM4
    Boerboel210:00 AM18
    Border Collie99:00 AM17
    Border Terrier59:00 AM11
    Borzoi219:35 AM4
    Boston Terrier1010:00 AM9
    Bouvier Des Flandres1311:00 AM17
    Boxer398:00 AM14
    Briard89:00 AM17
    Brittany148:00 AM10
    Brussels Griffon18:50 AM10
    Bull Terrier (Colored)112:45 PM11
    Bulldog278:00 AM18
    Bullmastiff2110:15 AM14
    Cairn Terrier49:00 AM11
    Canaan Dog18:00 AM17
    Cane Corso1911:00 AM18
    Cardigan Welsh Corgi810:00 AM9
    Cavalier King Charles Spaniel3310:40 AM8
    Chesapeake Bay Retriever39:05 AM18
    Chihuahua (Long Coat)159:35 AM10
    Chihuahua (Smooth Coat)69:35 AM10
    Chinese Crested1212:45 PM8
    Chinese Shar-Pei38:00 AM15
    Chow Chow38:00 AM15
    Cirneco dell Etna110:00 AM9
    Clumber Spaniel29:05 AM18
    Cocker Spaniel (Ascob)19:00 AM17
    Cocker Spaniel (Parti-Color)49:00 AM17
    Collie (Rough)29:00 AM17
    Coton de Tulear111:00 AM15
    Curly-Coated Retriever18:00 AM12
    Dachshund (Longhaired)2610:30 AM4
    Dachshund (Smooth)1011:30 AM4
    Dachshund (Wirehaired)911:30 AM4
    Dalmatian369:30 AM15
    Doberman Pinscher1511:15 AM14
    English Cocker Spaniel1610:00 AM5
    English Setter48:00 AM17
    English Springer Spaniel1112:25 PM10
    English Toy Spaniel (B&PC)18:50 AM10
    Finnish Spitz211:00 AM15
    Flat-Coated Retriever1911:00 AM5
    Fox Terrier (Smooth)19:00 AM11
    Fox Terrier (Wire)29:00 AM11
    French Bulldog518:00 AM9
    German Shepherd Dog161:05 PM17
    German Shorthaired Pointer1212:10 PM5
    Giant Schnauzer29:30 AM14
    Golden Retriever449:30 AM6
    Gordon Setter19:00 AM17
    Grand Basset Griffon Vendeen112:40 PM9
    Great Dane431:00 PM14
    Great Pyrenees139:05 AM18
    Greyhound68:00 AM5
    Havanese69:05 AM8
    Irish Setter199:00 AM5
    Irish Terrier211:00 AM11
    Irish Wolfhound111:00 PM4
    Italian Greyhound129:05 AM8
    Japanese Chin1210:00 AM8
    Keeshond148:00 AM15
    Kuvasz29:05 AM18
    Labrador Retriever188:00 AM5
    Lakeland Terrier111:00 AM11
    Leonberger611:00 AM18
    Lhasa Apso59:00 AM15
    Maltese310:00 AM8
    Manchester Terrier (Standard)49:05 AM8
    Manchester Terrier (Toy)98:00 AM8
    Mastiff169:30 AM14
    Miniature American Shepherd162:00 PM17
    Miniature Bull Terrier111:00 AM11
    Miniature Pinscher108:00 AM8
    Miniature Schnauzer1111:00 AM11
    Nederlandse Kooikerhondjes110:00 AM18
    Newfoundland2310:00 AM17
    Norfolk Terrier39:00 AM11
    Norwegian Elkhound411:15 AM6
    Norwich Terrier19:00 AM11
    Novice Junior Class612:45 PM8
    Novice Class A511:05 AM1
    Novice Class B710:20 AM1
    Novice Graduate19:50 AM1
    Novice Intermediate Class112:45 PM8
    Novice Senior Class112:45 PM8
    Old English Sheepdog71:05 PM17
    Open Junior Class412:45 PM8
    Open Class A78:50 AM2
    Open Class B159:40 AM2
    Open Graduate18:20 AM2
    Open Intermediate Class612:45 PM8
    Open Senior Class512:45 PM8
    Papillon2311:00 AM9
    Parson Russell Terrier29:00 AM11
    Pekingese610:35 AM10
    Pembroke Welsh Corgi310:00 AM9
    Petit Basset Griffon Vendeens19:00 AM5
    Pointer39:05 AM18
    Polish Lowland Sheepdog110:00 AM17
    Pomeranian1210:35 AM10
    Poodle (Miniature)1010:35 AM10
    Poodle (Standard)1712:25 PM10
    Poodle (Toy)68:50 AM10
    Portuguese Water Dog98:50 AM12
    Preferred Novice310:00 AM1
    Preferred Open28:30 AM2
    Pug88:00 AM8
    Puli110:00 AM17
    Pumi210:00 AM17
    Rally Novice A1311:40 AM3
    Rally Novice B2110:30 AM3
    Rally Intermediate109:55 AM3
    Rally Advanced A49:10 AM3
    Rally Advanced B119:10 AM3
    Rally Excellent A18:40 AM3
    Rally Excellent B108:40 AM3
    Rally Master98:00 AM3
    Rat Terrier29:00 AM11
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)78:00 AM10
    Rhodesian Ridgeback351:45 PM6
    Rottweiler418:00 AM6
    Russell Terriers118:00 AM11
    Saluki51:00 PM4
    Samoyed228:50 AM12
    Schipperke38:00 AM15
    Scottish Terrier1112:45 PM11
    Sealyham Terrier38:00 AM11
    Shetland Sheepdog92:00 PM17
    Shiba-Inu28:00 AM15
    Shih Tzu59:35 AM10
    Siberian Husky1212:45 PM18
    Silky Terrier112:25 PM10
    Skye Terrier48:00 AM11
    Soft Coated Wheaten Terrier1110:00 AM11
    ST. Bernard712:45 PM18
    Staffordshire Bull Terriers1410:00 AM11
    Standard Schnauzer410:15 AM14
    Sussex Spaniel18:00 AM12
    Tibetan Terrier111:00 AM15
    Toy Fox Terrier98:50 AM10
    Utility Class A28:00 AM2
    Utility Class B138:00 AM1
    Vizsla1512:45 PM18
    Weimaraner138:00 AM12
    Welsh Terrier78:00 AM11
    West Highland White Terrier712:45 PM11
    Whippet208:45 AM4
    Wirehaired Pointing Griffon78:00 AM12
    Xoloitzcuintli411:00 AM15


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved