Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Silver Bay Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Ms. Vicki E. Allenbrand24779 Harmony Rd
    Paola, KS 66071
    Mr. James M. Brown2249 Country Road 132
    Penrose, CO 81240
    Mrs. Susan St. John Brown2249 Country Road 132
    Penrose, CO 81240
    Mr. James Comunale741 Jares Ct
    Ballwin, MO 63011
    Ms. Laurel Deptuch2863 River Rd
    Chemainus BC V0R 1K3
    Canada
    Ms. Tempest Deptuch7298 Somenos Rd
    Duncan, BC V9L 5Z9
    Canada
    Mrs. Edy Dykstra-Blum12177 SW 54th Ln Rd
    Ocala, FL 34481
    Mrs. Janet L. Fink1227 Mira Monte Dr
    Redlands, CA 92373
    Mr. Rick L. Garvin4566 Harbour Hills Dr
    Manhattan, KS 66503
    Dr. Andrew A. Kramer1410 Heathcliff Rd
    High Point, NC 27262
    Mrs. Daphne Nimmons Marvin795 Bethlehem Rd
    Paris, KY 40361
    Ms. Mary B. Napper320 Jennings Ln
    Azle, TX 76020
    Ms. Marina Pavlovsky3817 W Red Coach Ave
    North Las Vegas, NV 89031
    Mr. Richard W. Powell519 W. Ridge Rd
    Palmyra, PA 17078
    Ms. Michelle T. Shultz7172 Regional St #123
    Dublin, CA 94568
    Mr. John P. Wade299 Steptoe Lane
    Washoe Valley, NV 89704

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Ms. Marina Pavlovsky
    Ring Steward: Teri Johnson
    Ring Steward: Sandra Harada
    Ring Steward: Vickie Carr
    8:00 AM 
     20Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    10:50 AM 
     7Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    11:50 AM 
     1Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
    12 Noon 
     5Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
     8Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 2
    Judge: Mr. James Comunale
    Ring Steward: Lydia Tucker-Clark
    Ring Steward: Alison Enoch-Morris
    Ring Steward: Pamela Wollenburg
    8:00 AM 
     7Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     3Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    9:15 AM 
     1Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    9:20 AM 
     4Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    9:45 AM 
     23Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    Ring No 3
    Judge: Mr. Rick L. Garvin
    Ring Steward: Paula Strasser
    Ring Steward: Vicki Meadows
    Ring Steward: Mason Campbell
    8:00 AM 
     1Obedience-Rally Choice
    (Starting number 0805 )
    8:10 AM 
     27Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    9:30 AM 
     19Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
    10:30 AM 
     3Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
    10:45 AM 
     19Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
    11:40 AM 
     7Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
    12 Noon 
     11Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
     16Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     19Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 4
    Judge: Dr. Andrew A. Kramer
    Ring Steward: Carol Hamilton
    11:00 AM 
     38Rhodesian Ridgeback 7-20-(7-4)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     3Ibizan Hound 1-0-(1-1)
     23Dachshund (Longhaired) 9-8-(2-4)
    2:15 PM 
     20Dachshund (Smooth) 4-7-(6-3)
     15Dachshund (Wirehaired) 3-4-(2-6)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Susan St. John Brown
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     43French Bulldog 15-19-(5-4)
    9:45 AM 
     8Basset Hound 0-4-(2-2)
     9Chow Chow 3-1-(3-2)
     1Coton de Tulear 0-0-(0-1)
     6Beagle Thirteen Inch 1-2-(2-1)
     8Beagle Fifteen Inch 1-3-(3-1)
    11:00 AM 
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(0-1)
     1Harrier 0-0-(0-1)
     1Norwegian Elkhound 0-1
     2Otterhound 0-2
     3Saluki 2-1
     6Scottish Deerhound 1-2-(1-2)
     2Brittany 0-0-(1-1)
     3Cocker Spaniel (Black) 1-0-(1-1)
     5Cocker Spaniel (Ascob) 0-2-(3-0)
     4Cocker Spaniel (Parti-Color) 1-1-(2-0)
    Ring No 6
    Judge: Elena Edwards
    6:00 AM 
    Ring No 6
    Judge: Mr. James M. Brown
    Ring Steward: Elena Edwards
    8:00 AM 
     15Bullmastiff 4-3-(4-3)
     17Doberman Pinscher 1-7-(5-4)
    9:15 AM 
     26Labrador Retriever 10-7-(6-3)
    10:15 AM 
     9German Shorthaired Pointer 2-3-(2-2)
    Ring No 7
    Judge: Ms. Laurel Deptuch
    Ring Steward: Marshall "Brigg" Sherman
    8:00 AM 
     29Boxer 8-14-(6-1)
    9:10 AM 
     2Giant Schnauzer 0-0-(0-2)
     11Mastiff 2-3-(2-4)
     7Newfoundland 2-1-(1-2)
     2American Foxhound 1-1
    10:00 AM 
     1Bloodhound 0-0-(0-1)
     2Black and Tan Coonhound 1-0-(0-1)
     14Irish Wolfhound 4-6-(2-2)
     3Greyhound 0-1-(1-1)
    10:50 AM 
     11Basenji 5-3-(2-1)
     16Borzoi 6-6-(2-2)
    11:55 AM 
      Lunch
    12:40 PM 
     22Whippet 5-10-(2-5)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Mary B. Napper
    Ring Steward: Daniel Ontiveros
    12:30 PM 
     4Toy Fox Terrier 1-2-(1-0)
     8Japanese Chin 2-4-(2-0)
     7Chihuahua (Long Coat) 1-1-(2-3)
     5Chihuahua (Smooth Coat) 1-1-(2-1)
    1:30 PM 
     7Pekingese 3-0-(3-1)
     2Russian Toy 1-0-(1-0)
     7Chinese Crested 3-1-(2-1)
     9Italian Greyhound 3-3-(2-1)
    2:30 PM 
     23Papillon 9-7-(5-2)
    Ring No 9
    Judge: Mr. John P. Wade
    Ring Steward: Wendy Lee Margon
    12:30 PM 
     6Affenpinscher 1-3-(2-0)
     6Biewer Terrier 2-1-(2-1)
     7Brussels Griffon 0-4-(1-2)
     5Havanese 0-2-(3-0)
    1:30 PM 
     1Maltese 0-0-(1-0)
     1English Toy Spaniel (B&PC) 0-1
     24Cavalier King Charles Spaniel 4-11-(5-4)
    2:30 PM 
     1Shih Tzu 0-0-(0-1)
     2Silky Terrier 0-1-(0-1)
     12Pug 2-5-(4-1)
     13Yorkshire Terrier 2-6-(0-5)
    Ring No 10
    Judge: Mr. John P. Wade
    Ring Steward: Karen Lee
    8:00 AM 
     6Weimaraner 1-2-(1-2)
     2Wirehaired Pointing Griffon 0-1-(0-1)
     16Vizsla 2-5-(6-3)
    9:00 AM 
     2Nederlandse Kooikerhondjes 0-1-(1-0)
     3English Setter 1-0-(1-1)
     5Irish Setter 1-2-(0-2)
     13Afghan Hound 2-2-(7-2)
     2Pharaoh Hound 0-1-(1-0)
     2Portuguese Podengo Pequeno 0-1-(1-0)
    10:00 AM 
     1Gordon Setter 1-0
     3Clumber Spaniel 0-0-(3-0)
     4Lancashire Heeler 4-0
    Ring No 10
    Judge: Ms. Tempest Deptuch
    12:15 PM 
     13Poodle (Toy) 3-3-(4-3)
    Ring No 10
    Judge: Ms. Michelle T. Shultz
    1:20 PM 
     1Miniature Pinscher 0-0-(1-0)
     16Pomeranian 5-6-(5-0)
    Ring No 11
    Judge: Mr. Richard W. Powell
    Ring Steward: Genette Fuller
    8:00 AM 
     4Norwich Terrier 0-3-(1-0)
     2Parson Russell Terrier 0-0-(0-2)
     5Russell Terriers 1-1-(2-1)
     11Staffordshire Bull Terriers 5-4-(2-0)
     4American Staffordshire Terrier 0-1-(2-1)
    9:00 AM 
     4Scottish Terrier 0-0-(3-1)
     7Skye Terrier 0-4-(2-1)
     1Welsh Terrier 0-0-(1-0)
     1American Hairless Terrier 0-0-(0-1)
     3Airedale Terrier 1-1-(1-0)
     2Bull Terrier (Colored) 0-0-(0-2)
     6Soft Coated Wheaten Terrier 1-1-(1-3)
    Ring No 11
    Judge: Mr. James M. Brown
    10:45 AM 
     5Pointer 2-0-(1-2)
     1Spinone Italiano 1-0
     2Wirehaired Vizsla 0-1-(0-1)
     18English Cocker Spaniel 4-6-(4-3)
    11:45 AM 
     4Welsh Springer Spaniel 1-1-(2-0)
     8English Springer Spaniel 0-2-(4-2)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     3Chesapeake Bay Retriever 1-1-(0-1)
     3Novice Junior Class
     1Novice Senior Class
     5Open Junior Class
     4Open Intermediate Class
     5Open Senior Class
     1The Master Class
    Ring No 12
    Judge: Ms. Mary B. Napper
    Ring Steward: Andrea Kelly
    8:00 AM 
     66Golden Retriever 30-24-(8-4)
    Ring No 12
    Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
    10:40 AM 
     7Australian Cattle Dog 0-5-(1-1)
     18Australian Shepherd 6-8-(2-2)
    11:40 AM 
      Lunch
    12:25 PM 
     6Beauceron 3-3
     2Belgian Malinois 0-0-(2-0)
     19Bouvier Des Flandres 3-7-(3-6)
    1:25 PM 
     1Bearded Collie 0-0-(0-1)
     1Belgian Tervuren 0-0-(1-0)
     1Briard 0-0-(0-1)
     10Collie (Rough) 2-4-(2-2)
    Ring No 14
    Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
    Ring Steward: John Kunipo
    8:00 AM 
     5German Shepherd Dog 1-1-(1-2)
     17Miniature American Shepherd 4-8-(4-1)
     3Collie (Smooth) 1-0-(2-0)
    9:00 AM 
     9Border Collie 3-3-(2-1)
    Ring No 14
    Judge: Mrs. Daphne Nimmons Marvin
    9:45 AM 
     5Cairn Terriers Sweepstakes 3-2
     4Cairn Terrier Veteran Sweepstakes 2-2
    Ring No 14
    Judge: Mr. Richard W. Powell
    10:15 AM 
     30Cairn Terrier 6-10-1VD-2VB-(5-6)
    11:30 AM 
      Lunch
    Ring No 15
    Judge: Ms. Vicki E. Allenbrand
    Ring Steward: Richard Bellows
    8:00 AM 
     5Black Russian Terrier 1-1-(1-2)
     14Cane Corso 7-2-(4-1)
     12Anatolian Shepherd 0-5-(3-4)
    9:10 AM 
     3Tibetan Mastiff 0-2-(1-0)
     23Great Dane 7-9-(3-4)
    10:10 AM 
     3German Pinscher 0-1-(1-1)
     4Dogo Argentino 2-1-(0-1)
     4Great Pyrenees 1-1-(2-0)
     15Rottweiler 3-6-(6-0)
     2Alaskan Malamute 0-1-(1-0)
    11:15 AM 
      Lunch
    Ring No 15
    Judge: Mr. Richard W. Powell
    12:15 PM 
     9Bernese Mountain Dog 2-2-(3-2)
     8Standard Schnauzer 0-2-(2-4)
    1:00 PM 
     4BracchI Italiani 3-0-(1-0)
     22Flat-Coated Retriever 6-5-(6-5)
    2:00 PM 
     1Manchester Terrier (Toy) 1-0
     6West Highland White Terrier 1-1-(3-1)
     1Dandie Dinmont Terrier 0-0-(0-1)
     7Fox Terrier (Wire) 2-4-(0-1)
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     1Kerry Blue Terrier 0-1
     1Lakeland Terrier 0-0-(0-1)
     2Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-1)
     1Miniature Bull Terrier 0-0-(1-0)
     5Miniature Schnauzer 1-1-(2-1)
     1Norfolk Terrier 0-0-(1-0)
     3Australian Terrier 0-1-(2-0)
     1Bedlington Terrier 0-0-(0-1)
     5Border Terrier 1-2-(1-1)
    Ring No 16
    Judge: Ms. Tempest Deptuch
    Ring Steward: Karen Kennedy
    8:00 AM 
     5Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 3-0-(1-1)
     3Akita 0-1-(1-1)
     1Dogue De Bordeaux 0-1
     2Kuvasz 0-1-(0-1)
     2Portuguese Water Dog 0-2
     13Siberian Husky 5-2-(3-3)
    9:00 AM 
     9Samoyed 2-4-(2-1)
     2Norwegian Buhund 0-0-(1-1)
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(1-0)
     2Puli 0-0-(2-0)
     3Pumi 0-3
     3Shetland Sheepdog 0-1-(2-0)
    Ring No 17
    Judge: Ms. Michelle T. Shultz
    Ring Steward: Laura Lei Strain
    8:00 AM 
     5American Eskimos 1-1-(0-3)
     5Shiba-Inu 1-2-(2-0)
     1Finnish Spitz 0-0-(1-0)
     11Boston Terrier 1-3-(3-4)
    8:50 AM 
     6Keeshond 1-2-(2-1)
     2Chinese Shar-Pei 0-0-(0-1)
     4Xoloitzcuintli 0-1-(1-2)
     4Lhasa Apso 2-0-(2-0)
     2Lowchen 0-0-(1-1)
     6Tibetan Terrier 2-2-(1-1)
    9:50 AM 
     18Dalmatian 4-5-(4-5)
    Ring No 17
    Judge: Mrs. Janet L. Fink
    1:00 PM 
     14Bichon Frises Sweepstakes 6-8
    Ring No 17
    Judge: Ms. Michelle T. Shultz
    2:10 PM 
     46Bichon Frise 7-12-(8-7)
    Ring No 18
    Judge: Ms. Tempest Deptuch
    Ring Steward: Ron Dickey
    10:40 AM 
     20ST. Bernard 3-10-(5-2)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:50 PM 
     3Old English Sheepdog 0-1-(1-1)
     11Cardigan Welsh Corgi 2-5-(3-1)
     16Pembroke Welsh Corgi 3-7-(6-0)
    2:00 PM 
     2Poodle (Miniature) 1-1
     23Poodle (Standard) 8-10-(3-2)
    Ring No 19
    Judge: Ms. Michelle T. Shultz
    Ring Steward: Lafayette McGowan
    10:40 AM 
     48Bulldog 15-17-(8-8)
    12:35 PM 
      Lunch

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show.

    NOHS Group Judging will start at 2:30 p.m. in Ring 14.
    Working Mr. Cabral
    Herding Ms. Laurel Deptuch
    Terriers Mrs. Dykstra-Blum
    Toys Mrs. Dykstra-Blum
    Sporting Ms. Napper
    Hounds Mr. Cabral
    NonSporting Mr. Cabral
    BOHIS Ms. Shultz

    Variety Group Judging will start at 3 p.m. in Ring 10, 11, 12.
    Working Ms. Allenbrand
    Herding Mrs. Dykstra-Blum
    Terriers Mr. Powell
    Toys Mr. Wade
    Sporting Mr. Brown
    Hounds Mrs. St. John Brown
    NonSporting Ms. Shultz
    Best In Show Ms. Tempest Deptuch

    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION - The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.

    NEW EXHIBITOR BRIEFING - A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.

    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Ms Reimschiissel will judge Biewer Terriers, Cavaliers, Long Chihuahuas, Smooth Chihuahuas, English Toy Spaniel (B&PC), Havanese, Maltese, Pomeranian, Toy Poodles, Shih Tzus, Silky Terriers, Yorkshire Terriers in place of Dr.Shaw at Toy Dog Fanciers Group show.

    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher612:30 PM9
    Afghan Hound139:00 AM10
    Airedale Terrier39:00 AM11
    Akita38:00 AM16
    Alaskan Malamute210:10 AM15
    American Eskimos58:00 AM17
    American Foxhound29:10 AM7
    American Hairless Terrier19:00 AM11
    American Staffordshire Terrier48:00 AM11
    Anatolian Shepherd128:00 AM15
    Australian Cattle Dog710:40 AM12
    Australian Shepherd1810:40 AM12
    Australian Terrier32:00 PM15
    Basenji1110:50 AM7
    Basset Hound89:45 AM5
    Beagle Thirteen Inch69:45 AM5
    Beagle Fifteen Inch89:45 AM5
    Bearded Collie11:25 PM12
    Beauceron612:25 PM12
    Bedlington Terrier12:00 PM15
    Beginner Novice A38:00 AM2
    Beginner Novice B78:00 AM2
    Belgian Malinois212:25 PM12
    Belgian Tervuren11:25 PM12
    Bernese Mountain Dog912:15 PM15
    Bichon Frise462:10 PM17
    Bichon Frises Sweepstakes141:00 PM17
    Biewer Terrier612:30 PM9
    Black and Tan Coonhound210:00 AM7
    Black Russian Terrier58:00 AM15
    Bloodhound110:00 AM7
    Border Collie99:00 AM14
    Border Terrier52:00 PM15
    Borzoi1610:50 AM7
    Boston Terrier118:00 AM17
    Bouvier Des Flandres1912:25 PM12
    Boxer298:00 AM7
    BracchI Italiani41:00 PM15
    Briard11:25 PM12
    Brittany211:00 AM5
    Brussels Griffon712:30 PM9
    Bull Terrier (Colored)29:00 AM11
    Bulldog4810:40 AM19
    Bullmastiff158:00 AM6
    Cairn Terrier3010:15 AM14
    Cairn Terrier Veteran Sweepstakes49:45 AM14
    Cairn Terriers Sweepstakes59:45 AM14
    Cane Corso148:00 AM15
    Cardigan Welsh Corgi1112:50 PM18
    Cavalier King Charles Spaniel241:30 PM9
    Chesapeake Bay Retriever31:00 PM11
    Chihuahua (Long Coat)712:30 PM8
    Chihuahua (Smooth Coat)512:30 PM8
    Chinese Crested71:30 PM8
    Chinese Shar-Pei28:50 AM17
    Chow Chow99:45 AM5
    Clumber Spaniel310:00 AM10
    Cocker Spaniel (Ascob)511:00 AM5
    Cocker Spaniel (Black)311:00 AM5
    Cocker Spaniel (Parti-Color)411:00 AM5
    Collie (Rough)101:25 PM12
    Collie (Smooth)38:00 AM14
    Coton de Tulear19:45 AM5
    Dachshund (Longhaired)231:15 PM4
    Dachshund (Smooth)202:15 PM4
    Dachshund (Wirehaired)152:15 PM4
    Dalmatian189:50 AM17
    Dandie Dinmont Terrier12:00 PM15
    Doberman Pinscher178:00 AM6
    Dogo Argentino410:10 AM15
    Dogue De Bordeaux18:00 AM16
    English Cocker Spaniel1810:45 AM11
    English Setter39:00 AM10
    English Springer Spaniel811:45 AM11
    English Toy Spaniel (B&PC)11:30 PM9
    Finnish Spitz18:00 AM17
    Flat-Coated Retriever221:00 PM15
    Fox Terrier (Wire)72:00 PM15
    French Bulldog438:00 AM5
    German Pinscher310:10 AM15
    German Shepherd Dog58:00 AM14
    German Shorthaired Pointer910:15 AM6
    Giant Schnauzer29:10 AM7
    Golden Retriever668:00 AM12
    Gordon Setter110:00 AM10
    Great Dane239:10 AM15
    Great Pyrenees410:10 AM15
    Greyhound310:00 AM7
    Harrier111:00 AM5
    Havanese512:30 PM9
    Ibizan Hound31:15 PM4
    Irish Setter59:00 AM10
    Irish Terrier12:00 PM15
    Irish Wolfhound1410:00 AM7
    Italian Greyhound91:30 PM8
    Japanese Chin812:30 PM8
    Keeshond68:50 AM17
    Kerry Blue Terrier12:00 PM15
    Kuvasz28:00 AM16
    Labrador Retriever269:15 AM6
    Lakeland Terrier12:00 PM15
    Lancashire Heeler410:00 AM10
    Lhasa Apso48:50 AM17
    Lowchen28:50 AM17
    Maltese11:30 PM9
    Manchester Terrier (Standard)22:00 PM15
    Manchester Terrier (Toy)12:00 PM15
    Mastiff119:10 AM7
    Miniature American Shepherd178:00 AM14
    Miniature Bull Terrier12:00 PM15
    Miniature Pinscher11:20 PM10
    Miniature Schnauzer52:00 PM15
    Nederlandse Kooikerhondjes29:00 AM10
    Newfoundland79:10 AM7
    Norfolk Terrier12:00 PM15
    Norwegian Buhund29:00 AM16
    Norwegian Elkhound111:00 AM5
    Norwich Terrier48:00 AM11
    Novice Junior Class31:00 PM11
    Novice Class A812 Noon1
    Novice Class B512 Noon1
    Novice Graduate19:15 AM2
    Novice Senior Class11:00 PM11
    Old English Sheepdog312:50 PM18
    Open Junior Class51:00 PM11
    Open Class A49:20 AM2
    Open Class B239:45 AM2
    Open Graduate111:50 AM1
    Open Intermediate Class41:00 PM11
    Open Senior Class51:00 PM11
    Otterhound211:00 AM5
    Papillon232:30 PM8
    Parson Russell Terrier28:00 AM11
    Pekingese71:30 PM8
    Pembroke Welsh Corgi1612:50 PM18
    Petit Basset Griffon Vendeens111:00 AM5
    Pharaoh Hound29:00 AM10
    Pointer510:45 AM11
    Polish Lowland Sheepdog19:00 AM16
    Pomeranian161:20 PM10
    Poodle (Miniature)22:00 PM18
    Poodle (Standard)232:00 PM18
    Poodle (Toy)1312:15 PM10
    Portuguese Podengo Pequeno29:00 AM10
    Portuguese Water Dog28:00 AM16
    Pug122:30 PM9
    Puli29:00 AM16
    Pumi39:00 AM16
    Rally Novice A1912 Noon3
    Rally Novice B1612 Noon3
    Rally Intermediate1112 Noon3
    Rally Advanced A711:40 AM3
    Rally Advanced B1910:45 AM3
    Rally Excellent A310:30 AM3
    Rally Excellent B199:30 AM3
    Rally Master278:10 AM3
    Rally Choice18:00 AM3
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)58:00 AM16
    Rhodesian Ridgeback3811:00 AM4
    Rottweiler1510:10 AM15
    Russell Terriers58:00 AM11
    Russian Toy21:30 PM8
    Saluki311:00 AM5
    Samoyed99:00 AM16
    Scottish Deerhound611:00 AM5
    Scottish Terrier49:00 AM11
    Shetland Sheepdog39:00 AM16
    Shiba-Inu58:00 AM17
    Shih Tzu12:30 PM9
    Siberian Husky138:00 AM16
    Silky Terrier22:30 PM9
    Skye Terrier79:00 AM11
    Soft Coated Wheaten Terrier69:00 AM11
    Spinone Italiano110:45 AM11
    ST. Bernard2010:40 AM18
    Staffordshire Bull Terriers118:00 AM11
    Standard Schnauzer812:15 PM15
    The Master Class11:00 PM11
    Tibetan Mastiff39:10 AM15
    Tibetan Terrier68:50 AM17
    Toy Fox Terrier412:30 PM8
    Utility Class A710:50 AM1
    Utility Class B208:00 AM1
    Vizsla168:00 AM10
    Weimaraner68:00 AM10
    Welsh Springer Spaniel411:45 AM11
    Welsh Terrier19:00 AM11
    West Highland White Terrier62:00 PM15
    Whippet2212:40 PM7
    Wirehaired Pointing Griffon28:00 AM10
    Wirehaired Vizsla210:45 AM11
    Xoloitzcuintli48:50 AM17
    Yorkshire Terrier132:30 PM9


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved