Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Kennel Club of Palm Springs

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Ms. Nancy Arbuckle7159 S. Retriever Lane
    Zionsville, IN 46077
    To Be Assigned
    Mr. Bobby BirdsongPO Box 40684
    Raleigh, NC 27629
    Mrs. Marsha Hall Brown30813 E. Green Dr.
    Murrieta, CA 92563
    Ms. Amy Caple46 Flat Shoals Church Rd
    Stockbridge, GA 30281
    Ms. Cathy Clapp2533 Salem Church Road
    Hodgenville, KY 42748
    Mrs. Marissa L. Clark915 121st Street NW
    Gig Harbor, WA 98332
    Mrs. Jeraldeen R. Crandall4951 Rio Bravo Drive
    Banning, CA 92220
    Mrs. Suzanne Dillin6405 Burning Tree
    Flower Mound, TX 75022
    Mrs. Sharon A. Dok1201 E. Leeds Drive
    Shelton, WA 98584
    Mr. Michael J Feigelson3332 Overton Rd
    Mountain Brk, AL 35223
    Mr. Alfred J. Ferruggiaro3201 Belle Cote Dr.
    Burtonsville, MD 20866
    Mr. Rick L. Garvin4566 Harbour Hills Drive
    Manhattan, KS 66503
    Mrs. Nancy R. GriegoP.O. Box 1004
    Belen, NM 87002
    Mrs. Nancy Smith Hafner1100 South Hook Street
    Tuscumbia, AL 35674
    Mr. Rodney Herner24 Meitzler Rd
    Bechtelsville, PA 19505
    Mrs. Michele R. Illes1564 Aalborg Court
    Solvang, CA 93463
    Mrs. Marianne C. Klinkowski10010 Phar Lap Drive
    Cupertino, CA 95014
    Mrs. Marilyn LittleBox 3093
    Overgaard, AZ 85933
    Mrs. Janice L. McClaryP. O. Box 5013
    Hacienda Heights, CA 91745
    Ms. Edweena (Teddy) McDowell12130 S. Moonlight Road
    Olathe, KS 66061
    Mrs. Karen S. McFarlane15826 Oakmont Drive
    Kearney, MO 64060
    Mrs. Jeannette McGinnis30824 La Miranda #210
    Rancho Sta Margarita, CA 92688
    Mr. Brian Meyer4761 Chandon Woods Drive
    Cherry Valley, IL 61016
    Mr. Bart A. Miller5802 Bob Bullock Loop Ste 328C-8
    Laredo, TX 78041
    Dr. Alton J. Pertuit, Jr.330 Wellington Way
    Central, SC 29630
    Mr. Dana L. Plonkey13710 Manor Way
    Lynnwood, WA 98087
    Mr. John C. Ramirez8526 Imperial Highway
    Downey, CA 90242
    Ms. Kay A. Reamensnyder5509 NW 304th Street
    Ridgefield, WA 98642
    Ms. Mary Beth Sako3410 Eric Court
    El Sobrante, CA 94803
    Mrs. Rosemary Shoreman1385 Baseline Rd RR1M Phelpston
    ONT Canada L0L 2K0
    Ms. Jan Sutherland32948 Chadlyn Court
    Wildomar, CA 92595
    Mr. Steve Terry34483 E. 184th North
    Skiatook, OK 74070
    Mrs. Jennifer Terry34483 E. 184th North
    Skiatook, OK 74070
    Mrs. Debra Thornton581 Blacks Lane
    Scottsville, VA 24590
    Ms. Marjorie Underwood9806 Beech Drive
    Cincinnati, OH 45231
    Ms. Naomi Waynee19135 West Taylor Street
    Buckeye, AZ 85326
    Mr. Rick Weyrich765 Page Street
    San Francisco, CA 94114
    Mr. Henry (Hank) J. WilliamsP.O. Box 1080
    Brush Prairie, WA 98606
    Mrs. Connie Williams14203 N. 19th Ave. Unit 2037
    Phoenix, AZ 85023
    Mrs. Karen C. Wilson3290 Emerald Hill Road
    Sperryville, VA 22740


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Marianne C. Klinkowski
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     93Rhodesian Ridgeback 26-39-3VD-(14-11)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     14Basenji 4-7-(1-2)
     4Scottish Deerhound 2-2
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Jeannette McGinnis
    Ring Steward: Don Emslie
    8:00 AM 
     54Basset Hound 17-20-(12-5)
    10:10 AM 
     8Pharaoh Hound 2-1-(3-2)
     8Portuguese Podengo Pequeno 2-1-(3-2)
     5Redbone Coonhound 2-1-(2-0)
    11:00 AM 
     17Ibizan Hound 7-7-(2-1)
     9Treeing Walker Coonhound 4-2-(1-0)-2BR
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     45Saluki 16-15-(8-6)
    2:30 PM 
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(1-0)
     12Bluetick Coonhound 1-7-(2-2)
     11Otterhound 3-2-(4-2)
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Debra Thornton
    Ring Steward: John Shoemaker
    8:00 AM 
     40Irish Wolfhound 9-20-(9-2)
    9:35 AM 
     40Borzoi 13-16-(5-5)
    11:10 AM 
      Lunch
    11:55 AM 
     92Whippet 24-44-1VD-(9-12)-2BR
    Ring No 5
    Judge: Mr. Steve Terry
    Ring Steward: Jean Raba
    8:00 AM 
     43French Bulldog 13-14-(8-8)
    9:45 AM 
     54Bulldog 17-29-(5-3)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Rick Weyrich
    Ring Steward: Judith Dexter
    9:45 AM 
     29Dalmatian 4-8-(11-6)
    10:50 AM 
     32Italian Greyhound 5-10-(8-7)-2BR
    Ring No 6
    Judge: Mr. Michael J Feigelson
    1:00 PM 
     3Manchester Terrier (Standard) Sweepstakes 1-2
     2Manchester Terrier (Toy) Sweepstakes 0-2
     1Manchester Terrier (Toy) Veteran Sweepstakes 1-0
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Karen C. Wilson
    1:25 PM 
     22Manchester Terrier (Standard) 0-5-(11-6)
     15Manchester Terrier (Toy) 2-3-1VD-(5-4)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Jennifer Terry
    Ring Steward: Suzy Rouds
    9:00 AM 
     9Bulldogs Sweepstakes 2-7
    Ring No 7
    Judge: Ms. Cathy Clapp
    10:00 AM 
     6Chow Chow Sweepstakes 2-4
     1Chow Chow Veteran Sweepstakes 1-0
    Ring No 7
    Judge: Ms. Naomi Waynee
    10:30 AM 
     16Bull Terrier (White) 4-6-1VB-(5-0)
     14Bull Terrier (Colored) 4-5-(2-3)
    11:40 AM 
     19Miniature Bull Terrier 5-5-(5-4)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Rodney Herner
    Ring Steward: Mickey Polimeni
    8:00 AM 
     20Chinese Shar-Pei 4-4-(4-8)
     4Finnish Spitz 0-0-(2-2)
    9:00 AM 
     39Boston Terrier 7-23-(8-0)
    10:30 AM 
     4Norfolk Terrier 1-2-(1-0)
     16Norwich Terrier 4-8-(3-1)
    11:20 AM 
     19Chow Chow 7-6-(4-2)
    Ring No 9
    Judge: Dr. Alton J. Pertuit, Jr.
    Ring Steward: Paullet De Long
    8:00 AM 
     6Irish Terrier 1-1-(2-2)
     11Airedale Terrier 0-6-(2-3)
     7Welsh Terrier 5-1-(0-1)
    9:00 AM 
     20Miniature Schnauzer 3-8-(5-3)
    9:50 AM 
     41Border Terrier 8-20-(8-2)-2BR
    11:25 AM 
     14Australian Terrier 2-5-(2-3)-2BR
    11:55 AM 
      Lunch
    12:40 PM 
     16Fox Terrier (Smooth) 5-6-(4-1)
     8Fox Terrier (Wire) 3-3-(0-2)
     1Dandie Dinmont Terrier 0-0-(1-0)
     2Bedlington Terrier 1-0-(1-0)
    Ring No 10
    Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
    Ring Steward: Pauline Weiland
    8:00 AM 
     17Rat Terrier 8-4-(3-2)
     13Russell Terriers 3-7-(2-1)
    9:10 AM 
     14Parson Russell Terrier 4-2-(6-2)
     17Cairn Terrier 6-6-(2-3)
    10:25 AM 
     31Soft Coated Wheaten Terrier 7-14-(5-5)
    11:40 AM 
     21Scottish Terrier 4-5-(5-7)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     1Skye Terrier 0-0-(1-0)
     3Sealyham Terrier 0-0-(0-3)
     8Lakeland Terrier 4-2-(2-0)
     14West Highland White Terrier 2-5-(5-2)
    Ring No 11
    Judge: Ms. Marjorie Underwood
    Ring Steward: Pam Koch
    8:00 AM 
     40Pug 12-15-(7-6)
    9:30 AM 
     26Havanese 7-9-1VB-(5-4)
    10:30 AM 
     35Chinese Crested 11-13-(5-5)
    11:55 AM 
      Lunch
    12:40 PM 
     1Lowchen 0-0-(1-0)
     3Xoloitzcuintli 0-0-(2-1)
     5Keeshond 0-2-(3-0)
     23Pomeranian 11-9-(3-0)
    Ring No 12
    Judge: Mrs. Suzanne Dillin
    Ring Steward: Doris Bandoian
    8:00 AM 
     4Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 0-0-(4-0)
     12Welsh Springer Spaniel 2-5-(2-2)
    8:40 AM 
     26Affenpinscher 2-14-(7-3)
    9:40 AM 
     7Pekingese 4-1-(2-0)
     5English Toy Spaniel (B&PC) 4-0-(1-0)
     2English Toy Spaniel (KC&R) 0-0-(1-1)
     12Brussels Griffon 1-7-(3-1)
    10:40 AM 
     6Shih Tzu 2-3-(0-1)
     20Toy Fox Terrier 8-7-(1-4)
    11:40 AM 
      Lunch
    12:25 PM 
     15Silky Terrier 1-10-(2-2)
     15Maltese 5-6-(3-1)
    1:40 PM 
     6Yorkshire Terrier 1-3-(1-1)
     3Norwegian Elkhound 1-1-(0-1)
     33Afghan Hound 12-12-(7-2)
    Ring No 14
    Judge: Mr. Henry (Hank) J. Williams
    Ring Steward: Ellen Petryca
    8:00 AM 
     45Great Dane 9-20-(8-6)-2BR
    9:50 AM 
     48Cavalier King Charles Spaniel 14-18-1VB-(11-4)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     16Bullmastiff 4-3-(6-3)
     4Alaskan Malamute 1-0-(1-2)
     10Akita 2-6-(2-0)
    Ring No 15
    Judge: Ms. Edweena (Teddy) McDowell
    Ring Steward: Susie Harris
    8:00 AM 
     10Border Collie 4-2-(2-2)
     15Weimaraner 2-6-(4-3)
    9:00 AM 
     4Briard 0-3-(1-0)
     3Beauceron 0-1-(1-1)
     17Brittany 2-6-(6-3)
    10:00 AM 
     7Kerry Blue Terrier 3-1-(1-2)
     18Flat-Coated Retriever 3-7-(5-3)
    11:00 AM 
     1Swedish Vallhund 0-0-(0-1)
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     4Collie (Rough) 1-1-(2-0)
     2Collie (Smooth) 2-0
     21Bouvier Des Flandres 4-10-(5-2)
    Ring No 18
    Judge: Ms. Nancy Arbuckle
    Ring Steward: Carolyn Alexander
    8:00 AM 
     88Golden Retriever 34-37-1VD-(9-7)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     66Labrador Retriever 20-34-1VD-(7-4)
    Ring No 19
    Judge: Mrs. Marissa L. Clark
    Ring Steward: Tim Doxtater
    8:00 AM 
     22German Shorthaired Pointer 7-7-(3-5)
    8:50 AM 
     1Irish Red & White Setters 1-0
     2Irish Water Spaniel 0-1-(0-1)
     1Wirehaired Vizsla 0-0-(1-0)
     18Wirehaired Pointing Griffon 2-7-(5-4)
    9:40 AM 
     49Irish Setter 10-17-1VD-1VB-(11-9)
    11:40 AM 
      Lunch
    Ring No 19
    Judge: Ms. Mary Beth Sako
    12:25 PM 
     1Shiba-Inu Sweepstakes 0-1
    Ring No 19
    Judge: Mrs. Janice L. McClary
    12:35 PM 
     22Shiba-Inu 6-7-(5-3)
    Ring No 20
    Judge: Ms. Amy Caple
    Ring Steward: Donald Petryca
    8:00 AM 
     38Pembroke Welsh Corgi 14-18-1VD-(1-4)
    Ring No 20
    Judge: Ms. Jan Sutherland
    9:35 AM 
     9Clumber Spaniel 2-5-(1-1)
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    11:40 AM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 22
    Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
    Ring Steward: Dr. Barry Baum
    8:00 AM 
     15American Staffordshire Terrier 5-7-(1-2)
     16Staffordshire Bull Terriers 3-5-1VD-(2-5)
    9:15 AM 
     17Greyhound 5-8-(2-2)
    10:00 AM 
     1Schipperke 0-0-(1-0)
     11Lhasa Apso 4-2-(2-3)
     12Cardigan Welsh Corgi 0-5-(5-2)
    11:00 AM 
     10Standard Schnauzer 1-1-(5-3)
     3Tibetan Terrier 0-0-(2-1)
     7Tibetan Spaniel 0-2-(3-2)
    11:50 AM 
      Lunch
    Ring No 22
    Judge: Mrs. Karen S. McFarlane
    12:35 PM 
     12Bichon Frises 3-5-(3-1)
     7Coton de Tulear 2-1-(1-3)
    Ring No 23
    Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
    Ring Steward: Marilyn Rimmer
    8:00 AM 
     21Japanese Chin 6-4-(8-3)
    8:50 AM 
     20Poodle (Toy) 4-9-(1-4)-2BR
    9:35 AM 
     24Chihuahua (Long Coat) 8-8-(6-2)
    10:30 AM 
     23Poodle (Miniature) 6-12-(4-1)
    11:20 AM 
     18Chihuahua (Smooth Coat) 4-6-(6-2)
    12:10 PM 
      Lunch
    12:55 PM 
     23Miniature Pinscher 7-13-(2-1)
    1:50 PM 
     40Poodle (Standard) 17-16-(4-3)
    Ring No 25
    Judge: Mrs. Sharon A. Dok
    Ring Steward: Betsy Harvey
    10:00 AM 
     3Bloodhounds Sweepstakes 3-0
     1Bloodhounds Veteran Sweepstakes 1-0
    Ring No 25
    Judge: Mrs. Jeraldeen R. Crandall
    10:20 AM 
     9Black and Tan Coonhound 2-2-(4-1)
     2Cirneco dell Etna 1-1
    Ring No 25
    Judge: Mrs. Connie Williams
    11:00 AM 
     13Vizsla Sweepstakes 6-7
     4Vizsla Vet Sweepstakes 1-3
    Ring No 25
    Judge: Mr. Dana L. Plonkey
    12:30 PM 
     41Papillon 15-18-(5-3)
     3American Hairless Terrier 1-2
     1Berger Picard 1-0
     1Lagotto Romagnolo 0-1
     5Miniature American Shepherd 2-3
     1Pumi 0-1
    Ring No 26
    Judge: Mr. Bart A. Miller
    Ring Steward: Colleen Dougherty
    8:00 AM 
     15Pointer 4-2-(5-4)
     4Chesapeake Bay Retriever 0-3-(0-1)
     5Sussex Spaniel 1-0-(4-0)
    9:00 AM 
     31English Setter 10-8-1VD-(7-5)
    10:15 AM 
     14Bearded Collie 4-3-(3-4)
     11German Wirehaired Pointer 4-4-(2-1)
    11:15 AM 
     1Curly-Coated Retriever 1-0
     1Harrier 0-0-(1-0)
     1Plott Hound 0-1
     5Black Russian Terrier 3-1-(1-0)
     14English Cocker Spaniel 2-5-(3-4)
    Ring No 27
    Judge: Mrs. Marsha Hall Brown
    8:00 AM 
     31Dachshund (Wirehaired) 7-13-(6-5)
    9:10 AM 
     24Dachshund (Smooth) 3-9-(7-5)
    10:05 AM 
     17Dachshund (Longhaired) 2-10-(4-1)
    10:45 AM 
     20Bloodhound 4-2-(8-4)
    11:35 AM 
      Lunch
    12:20 PM 
     3Cocker Spaniel (Black) 2-0-(1-0)
     2Cocker Spaniel (Ascob) 2-0
     1Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-0)
     42Vizsla 10-18-(8-6)
    Ring No 28
    Judge: Mr. John C. Ramirez
    8:00 AM 
     43Siberian Husky 10-16-(8-6)-2BR
    9:40 AM 
     25Bernese Mountain Dog 6-8-(4-4)-2BR
    10:35 AM 
     14Dogue De Bordeaux 4-3-(3-4)
     10Cane Corso 4-3-(1-2)
    11:30 AM 
     17Mastiff 1-9-(5-2)
    Ring No 29
    Judge: Ms. Kay A. Reamensnyder
    8:00 AM 
     2Belgian Malinois 0-1-(0-1)
     9Belgian Sheepdog 4-3-(2-0)
     12Belgian Tervuren 3-2-(3-4)
    8:55 AM 
     54Australian Shepherd 22-20-(8-4)
    11:05 AM 
     1Norwegian Buhund 0-0-(1-0)
     19Shetland Sheepdog 8-8-(2-1)
    11:55 AM 
      Lunch
    12:40 PM 
     41German Shepherd Dog 14-17-1VD-1VB-(5-2)
    Ring No 30
    Judge: Mr. Brian Meyer
    8:00 AM 
     35Rottweiler 9-15-(7-4)
    9:25 AM 
     66Samoyed 14-22-(15-12)-1BR
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     8Old English Sheepdog 4-2-(2-0)
     3Great Pyrenees 1-0-(2-0)
     27Australian Cattle Dog 5-15-(4-3)
    Ring No 31
    Judge: Mrs. Karen C. Wilson
    8:00 AM 
     16Gordon Setter 5-5-(3-3)
    8:40 AM 
     40English Springer Spaniel 12-15-(9-2)
    10:10 AM 
     23Beagle Thirteen Inches 2-14-(2-4)
    11:05 AM 
     36Beagle Fifteen Inches 18-10-(5-2)
    12:40 PM 
      Lunch
    Ring No 32
    Judge: Mrs. Nancy R. Griego
    9:00 AM 
     55Doberman Pinscher 12-30-1VB-(7-5)
    Ring No 33
    Judge: Mr. Bobby Birdsong
    8:00 AM 
     55Boxer 17-26-(8-4)
    10:15 AM 
     44Newfoundland 15-18-(7-2)-2BR
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1Tibetan Mastiff 0-0-(0-1)
     12ST. Bernard 1-4-(3-2)-2BR
     11Anatolian Shepherd 1-4-(2-4)
     8German Pinscher 0-5-(2-1)
    1:55 PM 
     9Greater Swiss Mountain Dog 5-2-(2-0)
     5Kuvasz 1-2-(1-1)
     30Portuguese Water Dog 6-12-(7-4)
    Ring No 34
    Judge: 10 Minutes Prior to Rally
    Ring Steward: Elizabeth Daschner
    Ring Steward: Daphne Bell
    Ring Steward: Rex Mincheff
    Ring Steward: Nancy Kennedy
    6:00 AM 
    Ring No 34
    Judge: Mrs. Michele R. Illes
    8:00 AM 
     9Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    8:30 AM 
     1Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    8:35 AM 
     12Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    9:20 AM 
     7Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    9:45 AM 
     21Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    10:55 AM 
     4Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    11:40 AM 
     9Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     7Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
     6Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
     8Obedience-Pre Novice
    (Starting number 0855 )
     3Obedience-Versatility Class
    (Starting number 0785 )
    Ring No 35
    Judge: Mr. Rick L. Garvin
    Ring Steward: Steve Lewin
    Ring Steward: Carole Foth
    Ring Steward: Doris Schlicht
    8:00 AM 
     11Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    9:15 AM 
     2Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    9:30 AM 
     1Obedience-Pre Open
    (Starting number 0875 )
    9:40 AM 
     25Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    11:50 AM 
     1Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
    12 Noon 
     6Obedience-Wild Card Novice
    (Starting number 0000 )
    Ring No 36
    Judge: Mrs. Marilyn Little
    Ring Steward: William Kasper
    Ring Steward: Megan Pilarcik
    Ring Steward: Yvonne Martin
    8:00 AM 
     26Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    11:20 AM 
     5Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    12 Noon 
     9Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
     1Obedience-Wild Card Open
    (Starting number 0000 )

    Additional Information & Notices

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    Variety Group Judging will start at 2:30 p.m. in Rings 5 and 7. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.

    Herding Ms. McDowell
    Terriers Mr. Ferruggiaro
    Toys Mrs. Hafner
    Sporting Mrs. Wilson
    Non-Sporting Ms. Underwood
    Hounds Mrs. McGinnis
    Working Mr. Ramirez
    Best Brace In Show, Best In Show Mrs. Shoreman

    TRANSFERS - The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's table prior to 7:30 AM the morning of the show.

    NEW EXHIBITOR BRIEFING - A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents table. Spectators are welcome to attend.

    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE

    The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Under Ch. 7, Sec. 13 of the American Kennel Club Rules Applying to Dog Shows, the following judge changes are being made. Mr. Meyers will judge Great Pyrenees in place of Mr. Birdsong.
    Under Ch. 7, Sec. 8 of the American Kennel Club Rules Applying to Dog Shows, the following judge changes are being made. Mrs. Shoreman will judge Cardigan Welsh Corgi in place of Mrs. Pape.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher268:40 AM12
    Afghan Hound331:40 PM12
    Airedale Terrier118:00 AM9
    Akita1012:30 PM14
    Alaskan Malamute412:30 PM14
    American Hairless Terrier312:30 PM25
    American Staffordshire Terrier158:00 AM22
    Anatolian Shepherd1112:45 PM33
    Australian Cattle Dog2712:45 PM30
    Australian Shepherd548:55 AM29
    Australian Terrier1411:25 AM9
    Basenji1412:30 PM1
    Basset Hound548:00 AM2
    Beagle Thirteen Inches2310:10 AM31
    Beagle Fifteen Inches3611:05 AM31
    Bearded Collie1410:15 AM26
    Beauceron39:00 AM15
    Bedlington Terrier212:40 PM9
    Beginner Novice A711:40 AM34
    Beginner Novice B911:40 AM34
    Belgian Malinois28:00 AM29
    Belgian Sheepdog98:00 AM29
    Belgian Tervuren128:00 AM29
    Berger Picard112:30 PM25
    Bernese Mountain Dog259:40 AM28
    Bichon Frises1212:35 PM22
    Black and Tan Coonhound910:20 AM25
    Black Russian Terrier511:15 AM26
    Bloodhound2010:45 AM27
    Bloodhounds Sweepstakes310:00 AM25
    Bloodhounds Veteran Sweepstakes110:00 AM25
    Bluetick Coonhound122:30 PM2
    Border Collie108:00 AM15
    Border Terrier419:50 AM9
    Borzoi409:35 AM4
    Boston Terrier399:00 AM8
    Bouvier Des Flandres2111:00 AM15
    Boxer558:00 AM33
    Briard49:00 AM15
    Brittany179:00 AM15
    Brussels Griffon129:40 AM12
    Bull Terrier (Colored)1410:30 AM7
    Bull Terrier (White)1610:30 AM7
    Bulldog559:45 AM5
    Bulldogs Sweepstakes109:00 AM7
    Bullmastiff1612:30 PM14
    Cairn Terrier179:10 AM10
    Cane Corso1010:35 AM28
    Cardigan Welsh Corgi1210:00 AM22
    Cavalier King Charles Spaniel489:50 AM14
    Chesapeake Bay Retriever48:00 AM26
    Chihuahua (Long Coat)249:35 AM23
    Chihuahua (Smooth Coat)1811:20 AM23
    Chinese Crested3510:30 AM11
    Chinese Shar-Pei208:00 AM8
    Chow Chow1911:20 AM8
    Chow Chow Sweepstakes610:00 AM7
    Chow Chow Veteran Sweepstakes110:00 AM7
    Cirneco dell Etna210:20 AM25
    Clumber Spaniel99:35 AM20
    Cocker Spaniel (Ascob)212:20 PM27
    Cocker Spaniel (Black)312:20 PM27
    Cocker Spaniel (Parti-Color)112:20 PM27
    Collie (Rough)411:00 AM15
    Collie (Smooth)211:00 AM15
    Coton de Tulear712:35 PM22
    Curly-Coated Retriever111:15 AM26
    Dachshund (Longhaired)1710:05 AM27
    Dachshund (Smooth)249:10 AM27
    Dachshund (Wirehaired)318:00 AM27
    Dalmatian299:45 AM6
    Dandie Dinmont Terrier112:40 PM9
    Doberman Pinscher559:00 AM32
    Dogue De Bordeaux1410:35 AM28
    English Cocker Spaniel1411:15 AM26
    English Setter319:00 AM26
    English Springer Spaniel408:40 AM31
    English Toy Spaniel (B&PC)59:40 AM12
    English Toy Spaniel (KC&R)29:40 AM12
    Finnish Spitz48:00 AM8
    Flat-Coated Retriever1810:00 AM15
    Fox Terrier (Smooth)1612:40 PM9
    Fox Terrier (Wire)812:40 PM9
    French Bulldog438:00 AM5
    German Pinscher812:45 PM33
    German Shepherd Dog4112:40 PM29
    German Shorthaired Pointer228:00 AM19
    German Wirehaired Pointer1110:15 AM26
    Golden Retriever888:00 AM18
    Gordon Setter168:00 AM31
    Great Dane458:00 AM14
    Great Pyrenees312:45 PM30
    Greater Swiss Mountain Dog91:55 PM33
    Greyhound179:15 AM22
    Harrier111:15 AM26
    Havanese269:30 AM11
    Ibizan Hound1711:00 AM2
    Irish Setter499:40 AM19
    Irish Red & White Setters18:50 AM19
    Irish Terrier68:00 AM9
    Irish Water Spaniel28:50 AM19
    Irish Wolfhound408:00 AM4
    Italian Greyhound3210:50 AM6
    Japanese Chin218:00 AM23
    Keeshond512:40 PM11
    Kerry Blue Terrier710:00 AM15
    Kuvasz51:55 PM33
    Labrador Retriever6612:15 PM18
    Lagotto Romagnolo112:30 PM25
    Lakeland Terrier81:15 PM10
    Lhasa Apso1110:00 AM22
    Lowchen112:40 PM11
    Maltese1512:25 PM12
    Manchester Terrier (Standard)221:25 PM6
    Manchester Terrier (Standard) Sweepstakes31:00 PM6
    Manchester Terrier (Toy)151:25 PM6
    Manchester Terrier (Toy) Sweepstakes21:00 PM6
    Manchester Terrier (Toy) Veteran Sweepstakes11:00 PM6
    Mastiff1711:30 AM28
    Miniature American Shepherd512:30 PM25
    Miniature Bull Terrier1911:40 AM7
    Miniature Pinscher2312:55 PM23
    Miniature Schnauzer209:00 AM9
    Newfoundland4410:15 AM33
    Norfolk Terrier410:30 AM8
    Norwegian Buhund111:05 AM29
    Norwegian Elkhound31:40 PM12
    Norwich Terrier1610:30 AM8
    Novice Junior Class69:35 AM20
    Novice Class A611:40 AM34
    Novice Class B118:00 AM35
    Novice Graduate29:15 AM35
    Novice Intermediate Class39:35 AM20
    Old English Sheepdog812:45 PM30
    Open Junior Class1110:35 AM20
    Open Class A912 Noon36
    Open Class B259:40 AM35
    Open Graduate111:50 AM35
    Open Intermediate Class1310:35 AM20
    Open Senior Class2311:40 AM20
    Otterhound112:30 PM2
    Papillon4112:30 PM25
    Parson Russell Terrier149:10 AM10
    Pekingese79:40 AM12
    Pembroke Welsh Corgi388:00 AM20
    Petit Basset Griffon Vendeens12:30 PM2
    Pharaoh Hound810:10 AM2
    Plott Hound111:15 AM26
    Pointer158:00 AM26
    Polish Lowland Sheepdog111:00 AM15
    Pomeranian2312:40 PM11
    Poodle (Miniature)2310:30 AM23
    Poodle (Standard)401:50 PM23
    Poodle (Toy)208:50 AM23
    Portuguese Podengo Pequeno810:10 AM2
    Portuguese Water Dog301:55 PM33
    Pre Novice811:40 AM34
    Pre Open19:30 AM35
    Pug408:00 AM11
    Pumi112:30 PM25
    Rally Novice A410:55 AM34
    Rally Novice B219:45 AM34
    Rally Advanced A79:20 AM34
    Rally Advanced B128:35 AM34
    Rally Excellent A18:30 AM34
    Rally Excellent B98:00 AM34
    Rat Terrier178:00 AM10
    Redbone Coonhound510:10 AM2
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)48:00 AM12
    Rhodesian Ridgeback938:00 AM1
    Rottweiler358:00 AM30
    Russell Terriers138:00 AM10
    Saluki4512:45 PM2
    Samoyed669:25 AM30
    Schipperke110:00 AM22
    Scottish Deerhound412:30 PM1
    Scottish Terrier2111:40 AM10
    Sealyham Terrier31:15 PM10
    Shetland Sheepdog1911:05 AM29
    Shiba-Inu2212:35 PM19
    Shiba-Inu Sweepstakes112:25 PM19
    Shih Tzu610:40 AM12
    Siberian Husky438:00 AM28
    Silky Terrier1512:25 PM12
    Skye Terrier11:15 PM10
    Soft Coated Wheaten Terrier3110:25 AM10
    ST. Bernard1212:45 PM33
    Staffordshire Bull Terriers168:00 AM22
    Standard Schnauzer1011:00 AM22
    Sussex Spaniel58:00 AM26
    Swedish Vallhund111:00 AM15
    The Master Class111:40 AM20
    Tibetan Mastiff112:45 PM33
    Tibetan Spaniel711:00 AM22
    Tibetan Terrier311:00 AM22
    Toy Fox Terrier2010:40 AM12
    Treeing Walker Coonhound911:00 AM2
    Utility Class A511:20 AM36
    Utility Class B268:00 AM36
    Versatility Class311:40 AM34
    Vizsla4212:20 PM27
    Vizsla Sweepstakes1311:00 AM25
    Vizsla Vet Sweepstakes411:00 AM25
    Weimaraner158:00 AM15
    Welsh Springer Spaniel128:00 AM12
    Welsh Terrier78:00 AM9
    West Highland White Terrier141:15 PM10
    Whippet9211:55 AM4
    Wild Card Novice612 Noon35
    Wild Card Open112 Noon36
    Wirehaired Pointing Griffon188:50 AM19
    Wirehaired Vizsla18:50 AM19
    Xoloitzcuintli312:40 PM11
    Yorkshire Terrier61:40 PM12


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved