Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Kennel Club of Palm Springs

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mrs. Loraine Boutwell12026 North 55th St
    Scottsdale, AZ 85254
    Mr. Rudi BrandtBonnetvej 9
    Horbelev DEN 4871
    Mr. Timothy Catterson1198 South C.R. 375 East
    New Castle, IN 47362
    Mrs. Linda Clark9370 S. Union Ave
    Tulsa, OK 74132
    Mr. James Comunale741 Jares Ct
    Ballwin, MO 63011
    Mr. John Cox18025 8th Av NW
    Shoreline, WA 98177
    Mrs. Sue Cox18025 8th Ave NW
    Shoreline, WA 98177
    Mr. Rick Gschwender7189 Hacienda Way
    Nampa, ID 83686
    Mr. Jamie Hubbard5821 East State Rd 46
    Bloomington, IN 47401
    Mr. Sei-Ichiro Ishimaru2-5-7 Seijo Setagaya-Ku
    Tokyo, Japan 1570066
    Mr. Douglas A. Johnson5821 East State Rd 46
    Bloomington, IN 47401
    Mrs. Mareth K. KippP.O. Box 291
    North Prairie, WI 53153
    Mr. Joseph Neil McGinnis III8848 Beverly Hills Rd
    Lakewood, FL 33809
    Mr. Richard V. MillerP.O. Box 401
    La Harpe, IL 61450
    Mr. Juan MirandaCiencias 25-402 Col Hipodromo
    Condesa Delcuauhtemoc, Mex City
    CP Mexico 06170
    Ms. Elizabeth Muthard12040 Country Mill Dr
    Bristow, VA 20136
    Dr. Robert W.T. Myall8229 SW 11th Ave.
    Portland, OR 97219
    Mrs. Janet Turnage Nahikian18395 Meyer Ave.
    Port Charlotte, FL 33948
    Mr. Charles L Olvis12040 Country Mill Dr.
    Bristow, VA 20136
    Mr. Jeffrey G. Pepper10582 Whitewind Circle
    Boynton Beach, FL 33473
    Mr. Richard W. Powell207 Govenor Stable Rd
    Bainbridge, PA 17502
    Ms. Sandra Reeve84 Chelmsford St
    Newton, Sydney
    NSW AUS 2042
    Mr. Timothy S. Robbins5900 Bayway Dr
    Baytown, TX 77520
    Mr. James E Taylor1073 Pinecrest Ln
    Grand Blanc, MI 48439
    Mrs. Anne Marie Taylor1073 Pinecrest Ln
    Grand Blanc, MI 48439
    Ms. Bonnie P. Threlfall105 Tayport Court
    Cary, NC 27511
    Mr. Earl B. Vaughan460 Islandcrest Dr.
    Camano Island, WA 98282

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
    Ring Steward: Rita Mather
    Ring Steward: John Shoemaker
    8:00 AM 
     81Rhodesian Ridgeback 21-37-1VD-1VB-(17-3)
    11:05 AM 
     1Lagotto Romagnolo 0-0-(0-1)
     2Sussex Spaniel 0-1-(1-0)
     15Basenji 6-4-(2-3)
     3Otterhound 1-0-(1-1)
     2Petit Basset Griffon Vendeens 0-1-(0-1)
    12 Noon 
      Lunch
    Ring No 2
    Judge: Mr. James E Taylor
    Ring Steward: David Alexander
    Ring Steward: Lafayette McGowan
    8:00 AM 
     2Belgian Malinois 0-1-(1-0)
     4Belgian Sheepdog 1-1-(2-0)
     11Belgian Tervuren 5-4-(2-0)
     13Dogue De Bordeaux 3-5-(3-2)
    9:10 AM 
     6Great Pyrenees 0-0-(4-2)
     18Portuguese Water Dog 5-6-(3-4)
    10:10 AM 
     19Australian Cattle Dog 3-8-(4-4)
     7Briard 2-2-(3-0)
    11:10 AM 
     36Rottweiler 7-11-(9-8)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Rudi Brandt
    Ring Steward: Pauline Weiland
    Ring Steward: Paul Garrity
    8:00 AM 
     11Greyhound 4-3-(2-2)
     6Pharaoh Hound 1-2-(2-1)
     9Scottish Deerhound 1-6-(2-0)
    9:00 AM 
     36Borzoi 8-15-(5-8)
    10:25 AM 
     6Portuguese Podengo Pequeno 1-0-(3-2)
     4Tibetan Spaniel 1-1-(0-2)
    10:50 AM 
     32Saluki 9-9-(10-4)
    Ring No 4
    Judge: Jennifer Bridges
    6:00 AM 
    Ring No 4
    Judge: Mr. Sei-Ichiro Ishimaru
    Ring Steward: Jennifer Bridges
    8:00 AM 
     92Whippet 22-40-(12-14)-2BR-1SD
    11:30 AM 
      Lunch
    Ring No 5
    Judge: Mr. Jamie Hubbard
    Ring Steward: Sydney Burnside
    8:00 AM 
     37Irish Wolfhound 9-12-(8-8)
    9:30 AM 
     12Ibizan Hound 2-4-(2-4)
    10:00 AM 
     34Afghan Hound 10-11-(11-2)
    11:20 AM 
     9German Wirehaired Pointer 5-2-(1-1)
     3Irish Water Spaniel 0-2-(0-1)
     8Wirehaired Pointing Griffon 0-2-(3-3)
     1English Toy Spaniel (B&PC) 1-0
     3English Toy Spaniel (KC&R) 2-1
    12:20 PM 
      Lunch
    1:05 PM 
     36Irish Setter 10-12-(5-8)
    Ring No 6
    Judge: Connie Clark
    6:00 AM 
    Ring No 6
    Judge: Mr. Timothy S. Robbins
    Ring Steward: Connie Clark
    8:00 AM 
     43Dalmatian 9-14-(12-6)-2BR
    9:40 AM 
     5German Pinscher 1-0-(3-1)
     31Basset Hound 6-13-1VB-(6-5)
    11:05 AM 
     26Dachshund (Longhaired) 9-7-(8-2)
    12:05 PM 
      Lunch
    12:50 PM 
     16Dachshund (Smooth) 5-5-(2-4)
    1:30 PM 
     27Dachshund (Wirehaired) 3-9-(10-5)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Douglas A. Johnson
    Ring Steward: Paullet DeLong
    8:00 AM 
     9Black and Tan Coonhound 1-2-(4-2)
     13Bloodhound 2-4-(6-1)
     4Sloughi 3-0
    9:00 AM 
     1Cirneco dell Etna 0-0-(1-0)
     1Harrier 0-0-(0-1)
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     2Redbone Coonhound 1-0-(0-1)
     2Clumber Spaniel 0-0-(2-0)
     10Weimaraner 1-5-(2-2)
    9:40 AM 
     15Japanese Chin 3-6-(3-3)
     6Shih Tzu 1-3-(2-0)
    10:35 AM 
     29Flat-Coated Retriever 6-9-1VD-1VB-(6-6)
    11:45 AM 
     9Manchester Terrier (Standard) 1-1-(4-3)
     13Manchester Terrier (Toy) 2-4-(2-5)
    12:35 PM 
      Lunch
    1:20 PM 
     23Brittany 3-10-(5-4)
     11Irish Red & White Setters 4-3-(2-2)
     1Leonberger 1-0
     4Tibetan Mastiff 0-2-(2-0)
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Mareth K. Kipp
    Ring Steward: Ron Dickey
    8:00 AM 
     10Alaskan Malamute 1-2-(4-3)
     21English Setter 7-4-(5-5)
    9:15 AM 
     31Border Terrier 9-11-(8-3)
    10:25 AM 
     1Cesky Terrier 0-0-(1-0)
     2Dandie Dinmont Terrier 0-2
     6Skye Terrier 1-2-(1-2)
     17Rat Terrier 5-4-(4-4)
    11:25 AM 
     17Miniature Schnauzer 5-5-1VD-(4-2)
    12:10 PM 
      Lunch
    12:55 PM 
     16Parson Russell Terrier 6-2-(3-5)
     17Russell Terriers 6-5-(4-2)
    Ring No 10
    Judge: Dr. Robert W.T. Myall
    Ring Steward: Christine Erickson
    8:00 AM 
     34Staffordshire Bull Terriers 9-14-(8-3)
    9:20 AM 
     9American Staffordshire Terrier 4-4-(1-0)
     10Airedale Terrier 2-5-(2-1)
     9Sealyham Terrier 1-5-(2-1)
    10:30 AM 
     11Bull Terrier (Colored) 4-3-(1-3)
     12Bull Terrier (White) 5-4-(3-0)
    11:25 AM 
     21Miniature Bull Terrier 5-6-(4-6)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     7Scottish Terrier 0-5-(0-2)
     18Irish Terrier 3-9-(4-2)
    2:00 PM 
     4Bedlington Terrier 0-1-(2-1)
     18West Highland White Terrier 6-7-(3-2)
    Ring No 11
    Judge: Mr. Richard W. Powell
    Ring Steward: Susan Garrity
    8:00 AM 
     16Kerry Blue Terrier 4-5-(3-4)
     14Lakeland Terrier 5-5-(2-2)
    9:10 AM 
     3Norfolk Terrier 1-0-(1-1)
     22Norwich Terrier 3-11-(6-2)
    10:05 AM 
     5Welsh Terrier 0-0-(1-4)
     1American Hairless Terrier 0-0-(1-0)
     12Australian Terrier 4-2-(3-3)
    10:50 AM 
     19Fox Terrier (Smooth) 6-6-(5-2)
     15Fox Terrier (Wire) 6-4-(3-2)
    12:10 PM 
      Lunch
    12:55 PM 
     27Soft Coated Wheaten Terrier 5-12-(2-8)
     9Cairn Terrier 2-2-(3-2)
     3Giant Schnauzer 0-1-(1-1)
     15Standard Schnauzer 3-2-1VB-(7-2)
    Ring No 14
    Judge: Ms. Elizabeth Muthard
    Ring Steward: Janet Fink
    10:35 AM 
     52Samoyed 9-24-1VD-1VB-(11-6)
    Ring No 18
    Judge: Mr. Charles L Olvis
    Ring Steward: Doris Bandoian
    8:00 AM 
     114Golden Retriever 33-56-(16-9)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     8Akita 1-4-(2-1)
     56Bernese Mountain Dog 15-18-1VD-1VB-(15-4)-2BR
    Ring No 19
    Judge: Mrs. Linda Clark
    Ring Steward: Joy DeGruccio
    8:00 AM 
     55Vizsla 11-25-1VD-1VB-(10-7)
    10:15 AM 
     26German Shepherd Dog 9-8-(7-2)
    11:15 AM 
     9Canaan Dog 3-4-(2-0)
     23Bullmastiff 7-7-(6-3)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     8Beagle Thirteen Inches 1-1-(1-5)
     26Beagle Fifteen Inches 10-4-(6-6)
    Ring No 20
    Judge: Mr. Juan Miranda
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    12:45 PM 
     24German Shorthaired Pointer 7-10-(4-3)
     10ST. Bernard 6-3-(1-0)
    Ring No 21
    Judge: Ms. Bonnie P. Threlfall
    Ring Steward: Greg Garrity
    8:00 AM 
     88Labrador Retriever 28-37-(9-11)-2BR
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     27English Cocker Spaniel 8-9-(6-4)
     14Welsh Springer Spaniel 1-3-(4-6)
     5Novice Junior Class
     2Novice Intermediate Class
     1Novice Senior Class
     5Open Junior Class
     19Open Intermediate Class
     15Open Senior Class
    Ring No 23
    Judge: Mr. Richard V. Miller
    Ring Steward: Carolyn Alexander
    8:00 AM 
     62French Bulldog 29-22-1VB-(4-6)
    10:30 AM 
     19Boston Terrier 3-6-(6-4)
     7Lowchen 3-3-(0-1)
    11:30 AM 
     7Xoloitzcuintli 1-3-(0-3)
     4Coton de Tulear 0-0-(1-3)
     15Finnish Spitz 6-3-(4-2)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     1Tibetan Terrier 0-0-(0-1)
     2Schipperke 0-1-(1-0)
     18Bichon Frise 3-9-(5-1)
     6Keeshond 1-1-(3-1)
    Ring No 24
    Judge: Ms. Sandra Reeve
    Ring Steward: Logan Ott
    8:00 AM 
     27Chinese Shar-Pei 9-9-(5-4)
    9:00 AM 
     34Pug 13-14-(4-3)
    10:20 AM 
     6Brussels Griffon 2-1-(2-1)
     18Havanese 4-6-(5-3)
    11:15 AM 
     30Italian Greyhound 7-11-(6-6)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     15Shiba-Inu 4-6-(4-0)
    Ring No 26
    Judge: Mrs. Janet Turnage Nahikian
    Ring Steward: Ellen Petryca
    8:00 AM 
     47Australian Shepherd 21-17-(5-4)
    9:50 AM 
     21Border Collie 5-7-(7-2)
    10:40 AM 
     32Shetland Sheepdog 8-14-(7-3)
    11:55 AM 
      Lunch
    12:40 PM 
     1Norwegian Buhund 0-0-(1-0)
     16Old English Sheepdog 5-5-(3-3)
     8Maltese 3-3-(2-0)
     20Chihuahua (Long Coat) 5-9-(4-1)
     14Chihuahua (Smooth Coat) 4-6-(2-2)
     7Yorkshire Terrier 2-4-(1-0)
    Ring No 27
    Judge: Ms. Elizabeth Muthard
    Ring Steward: Mickey Polimeni
    8:00 AM 
     17Miniature Pinscher 2-8-(2-5)
     5Nederlandse Kooikerhondjes 1-4
    9:00 AM 
     1Grand Basset Griffon Vendeen 1-0
     10Lhasa Apso 1-2-(5-2)
    9:30 AM 
     25Chow Chow 10-7-(5-3)
    Ring No 27
    Judge: Mr. Sei-Ichiro Ishimaru
    12:15 PM 
     41Papillon 12-15-(10-4)
     30Chinese Crested 6-10-(7-7)
    Ring No 28
    Judge: Mr. Juan Miranda
    Ring Steward: Donald Petryca
    8:00 AM 
     41Siberian Husky 14-11-(12-4)
    9:40 AM 
     35English Springer Spaniel 9-18-1VB-(5-1)
    11:05 AM 
     11Gordon Setter 4-5-(1-0)
     4Chesapeake Bay Retriever 1-1-(0-2)
     2Cocker Spaniel (Black) 0-0-(1-1)
     2Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-1)
    12 Noon 
      Lunch
    Ring No 28
    Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
    12:45 PM 
     38Cavalier King Charles Spaniel 9-14-(13-2)
    Ring No 28
    Judge: Mr. Joseph Neil McGinnis III
    2:15 PM 
     8Pekingese 1-5-(2-0)
    Ring No 29
    Judge: Mr. Timothy Catterson
    Ring Steward: Jean Raba
    8:00 AM 
     46Bulldog 17-19-(6-4)
    9:50 AM 
     1Toy Fox Terrier 0-1
     25Pomeranian 13-9-(2-1)
    10:50 AM 
     6Silky Terrier 0-0-(3-3)
     23Affenpinscher 5-9-(6-3)
     5Spinone Italiano 3-0-(1-1)
    Ring No 31
    Judge: Marilyn Rimmer
    6:00 AM 
    Ring No 31
    Judge: Mrs. Anne Marie Taylor
    Ring Steward: Marilyn Rimmer
    8:00 AM 
     15Anatolian Shepherd 4-5-(3-3)
    8:35 AM 
     58Great Dane 21-25-(8-4)
    Ring No 31
    Judge: Mrs. Loraine Boutwell
    11:00 AM 
     31Newfoundland 8-9-(10-4)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     16Poodle (Toy) 5-8-(1-2)
     11Poodle (Miniature) 4-4-(1-2)
     37Poodle (Standard) 8-20-(5-4)
    Ring No 32
    Judge: Mr. Rick Gschwender
    Ring Steward: Laura Lei Strain
    8:00 AM 
     4Cardigan Welsh Corgi 0-1-1VD-(1-1)
     27Pembroke Welsh Corgi 5-14-(2-6)
    9:15 AM 
     10Pumi 5-2-(1-2)
     2Puli 1-1
     2Entlebucher Mountain Dog 0-0-(1-1)
     12Pointer 3-3-(4-2)
    10:15 AM 
     1Wirehaired Vizsla 0-0-(1-0)
     3Beauceron 0-0-(3-0)
     13Bearded Collie 3-3-(3-4)
     4Collie (Rough) 1-2-(1-0)
    11:05 AM 
     13Berger Picard 1-7-(4-1)
     14Bouvier Des Flandres 6-3-(2-3)
    12:05 PM 
      Lunch
    12:50 PM 
     49Doberman Pinscher 11-26-(7-5)
    Ring No 33
    Judge: Mrs. Loraine Boutwell
    Ring Steward: Diane Wall
    8:00 AM 
     74Boxer 17-43-(8-6)
    Ring No 33
    Judge: Mrs. Anne Marie Taylor
    11:00 AM 
     3Kuvasz 1-0-(1-1)
     24Miniature American Shepherd 6-12-(1-5)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     20Cane Corso 8-6-(4-2)
     3Greater Swiss Mountain Dog 1-0-(2-0)
     21Mastiff 6-8-(4-2)
    Ring No 34
    Judge: Mrs. Sue Cox
    Ring Steward: Pamela Wollenburg
    Ring Steward: Nancy Kennedy
    Ring Steward: Daphne Bell
    Ring Steward: Leonie Kettleton
    8:00 AM 
     7Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    8:50 AM 
     8Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
    9:40 AM 
     13Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
    10:20 AM 
     2Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
    10:30 AM 
     8Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
    11:20 AM 
     13Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     10Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 35
    Judge: Mr. James Comunale
    Ring Steward: Linda Hawes
    Ring Steward: Yvonne Martin
    Ring Steward: Steve Lewin
    8:00 AM 
     2Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    8:10 AM 
     1Obedience-Preferred Open
    (Starting number 0875 )
    8:20 AM 
     7Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    9:15 AM 
     30Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    Ring No 36
    Judge: Mr. Earl B. Vaughan
    Ring Steward: Mike Wiley
    Ring Steward: Margie Horton
    Ring Steward: Elizabeth Daschner
    8:00 AM 
     29Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    12 Noon 
     5Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
     1Obedience-Preferred Utility
    (Starting number 0895 )
     4Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
     12Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    Ring No 37
    Judge: Mr. John Cox
    Ring Steward: Pat Harvie
    Ring Steward: Kathy Kail
    8:00 AM 
     4Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    8:25 AM 
     6Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    9:00 AM 
     8Obedience-Preferred Novice
    (Starting number 0855 )
    9:55 AM 
     3Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    10:15 AM 
     1Obedience-Versatility Class
    (Starting number 0785 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SUNDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    NOHS Group Judging will start at 2:30 p.m. in Rings 1 and 3.
    Hounds Ms. Beyerle
    Herding Mr. Hubbard
    Sporting Mrs. Ulloa
    Terriers Dr. Myall
    Toys Ms. Nahikian
    NonSporting Mr. Gschwender
    Working Mr. Catterson
    BOHIS Mr Miller
    Variety Group Judging will start at 2:45 p.m. in Rings 5 and 7.
    Hounds Mr. Miranda
    Herding Ms. Muthard
    Sporting Mr. Johnson
    Terriers Mr. Powell
    Toys Mr. Ishimaru
    NonSporting Mr. Robbins
    Working Mr. Taylor
    Brace, Best In Show Mr. Olvis
    TRANSFERS The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    American Kennel Club Rules Applying to Dog Shows, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show. Under Ch. 7, Sec. 8 -Mr. McGinnis will judge Pekingese in place of Ms. Reeve
    Under Ch. 7, Sec. 13 -Mr. Johnson will judge Brittany and Irish Red & White Setters in place of Ms. Threlfall.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher2310:50 AM29
    Afghan Hound3410:00 AM5
    Airedale Terrier109:20 AM10
    Akita81:15 PM18
    Alaskan Malamute108:00 AM9
    American Hairless Terrier110:05 AM11
    American Staffordshire Terrier99:20 AM10
    Anatolian Shepherd158:00 AM31
    Australian Cattle Dog1910:10 AM2
    Australian Shepherd478:00 AM26
    Australian Terrier1210:05 AM11
    Basenji1511:05 AM1
    Basset Hound319:40 AM6
    Beagle Thirteen Inches81:15 PM19
    Beagle Fifteen Inches261:15 PM19
    Bearded Collie1310:15 AM32
    Beauceron310:15 AM32
    Bedlington Terrier42:00 PM10
    Beginner Novice A48:00 AM37
    Beginner Novice B68:25 AM37
    Belgian Malinois28:00 AM2
    Belgian Sheepdog48:00 AM2
    Belgian Tervuren118:00 AM2
    Berger Picard1311:05 AM32
    Bernese Mountain Dog561:15 PM18
    Bichon Frise181:15 PM23
    Black and Tan Coonhound98:00 AM8
    Bloodhound138:00 AM8
    Border Collie219:50 AM26
    Border Terrier319:15 AM9
    Borzoi379:00 AM3
    Boston Terrier1910:30 AM23
    Bouvier Des Flandres1411:05 AM32
    Boxer748:00 AM33
    Briard710:10 AM2
    Brittany231:20 PM8
    Brussels Griffon610:20 AM24
    Bull Terrier (Colored)1110:30 AM10
    Bull Terrier (White)1210:30 AM10
    Bulldog468:00 AM29
    Bullmastiff2311:15 AM19
    Cairn Terrier912:55 PM11
    Canaan Dog911:15 AM19
    Cane Corso2012:45 PM33
    Cardigan Welsh Corgi48:00 AM32
    Cavalier King Charles Spaniel3812:45 PM28
    Cesky Terrier110:25 AM9
    Chesapeake Bay Retriever411:05 AM28
    Chihuahua (Long Coat)2012:40 PM26
    Chihuahua (Smooth Coat)1412:40 PM26
    Chinese Crested3012:15 PM27
    Chinese Shar-Pei278:00 AM24
    Chow Chow259:30 AM27
    Cirneco dell Etna19:00 AM8
    Clumber Spaniel29:00 AM8
    Cocker Spaniel (Black)211:05 AM28
    Cocker Spaniel (Parti-Color)211:05 AM28
    Collie (Rough)410:15 AM32
    Coton de Tulear411:30 AM23
    Dachshund (Longhaired)2611:05 AM6
    Dachshund (Smooth)1612:50 PM6
    Dachshund (Wirehaired)271:30 PM6
    Dalmatian438:00 AM6
    Dandie Dinmont Terrier210:25 AM9
    Doberman Pinscher4912:50 PM32
    Dogue De Bordeaux138:00 AM2
    English Cocker Spaniel2712:15 PM21
    English Setter218:00 AM9
    English Springer Spaniel359:40 AM28
    English Toy Spaniel (B&PC)111:20 AM5
    English Toy Spaniel (KC&R)311:20 AM5
    Entlebucher Mountain Dog29:15 AM32
    Finnish Spitz1511:30 AM23
    Flat-Coated Retriever2910:35 AM8
    Fox Terrier (Smooth)1910:50 AM11
    Fox Terrier (Wire)1510:50 AM11
    French Bulldog628:00 AM23
    German Pinscher59:40 AM6
    German Shepherd Dog2610:15 AM19
    German Shorthaired Pointer2412:45 PM20
    German Wirehaired Pointer911:20 AM5
    Giant Schnauzer312:55 PM11
    Golden Retriever1148:00 AM18
    Gordon Setter1111:05 AM28
    Grand Basset Griffon Vendeen19:00 AM27
    Great Dane588:35 AM31
    Great Pyrenees69:10 AM2
    Greater Swiss Mountain Dog312:45 PM33
    Greyhound118:00 AM3
    Harrier19:00 AM8
    Havanese1810:20 AM24
    Ibizan Hound129:30 AM5
    Irish Setter361:05 PM5
    Irish Red & White Setters111:20 PM8
    Irish Terrier181:00 PM10
    Irish Water Spaniel311:20 AM5
    Irish Wolfhound378:00 AM5
    Italian Greyhound3011:15 AM24
    Japanese Chin159:40 AM8
    Keeshond61:15 PM23
    Kerry Blue Terrier168:00 AM11
    Kuvasz311:00 AM33
    Labrador Retriever888:00 AM21
    Lagotto Romagnolo111:05 AM1
    Lakeland Terrier148:00 AM11
    Leonberger11:20 PM8
    Lhasa Apso109:00 AM27
    Lowchen710:30 AM23
    Maltese812:40 PM26
    Manchester Terrier (Standard)911:45 AM8
    Manchester Terrier (Toy)1311:45 AM8
    Mastiff2112:45 PM33
    Miniature American Shepherd2411:00 AM33
    Miniature Bull Terrier2111:25 AM10
    Miniature Pinscher178:00 AM27
    Miniature Schnauzer1711:25 AM9
    Nederlandse Kooikerhondjes58:00 AM27
    Newfoundland3111:00 AM31
    Norfolk Terrier39:10 AM11
    Norwegian Buhund112:40 PM26
    Norwegian Elkhound19:00 AM8
    Norwich Terrier229:10 AM11
    Novice Junior Class512:15 PM21
    Novice Class A39:55 AM37
    Novice Class B1212 Noon36
    Novice Graduate28:00 AM35
    Novice Intermediate Class212:15 PM21
    Novice Senior Class112:15 PM21
    Old English Sheepdog1612:40 PM26
    Open Junior Class512:15 PM21
    Open Class A78:20 AM35
    Open Class B309:15 AM35
    Open Graduate412 Noon36
    Open Intermediate Class1912:15 PM21
    Open Senior Class1512:15 PM21
    Otterhound311:05 AM1
    Papillon4112:15 PM27
    Parson Russell Terrier1612:55 PM9
    Pekingese82:15 PM28
    Pembroke Welsh Corgi278:00 AM32
    Petit Basset Griffon Vendeens211:05 AM1
    Pharaoh Hound68:00 AM3
    Pointer129:15 AM32
    Pomeranian259:50 AM29
    Poodle (Miniature)111:00 PM31
    Poodle (Standard)371:00 PM31
    Poodle (Toy)161:00 PM31
    Portuguese Podengo Pequeno610:25 AM3
    Portuguese Water Dog189:10 AM2
    Preferred Novice89:00 AM37
    Preferred Open18:10 AM35
    Preferred Utility112 Noon36
    Pug349:00 AM24
    Puli29:15 AM32
    Pumi109:15 AM32
    Rally Novice A1011:20 AM34
    Rally Novice B1311:20 AM34
    Rally Intermediate810:30 AM34
    Rally Advanced A210:20 AM34
    Rally Advanced B139:40 AM34
    Rally Excellent B88:50 AM34
    Rally Master78:00 AM34
    Rat Terrier1710:25 AM9
    Redbone Coonhound29:00 AM8
    Rhodesian Ridgeback818:00 AM1
    Rottweiler3611:10 AM2
    Russell Terriers1712:55 PM9
    Saluki3210:50 AM3
    Samoyed5210:35 AM14
    Schipperke21:15 PM23
    Scottish Deerhound98:00 AM3
    Scottish Terrier71:00 PM10
    Sealyham Terrier99:20 AM10
    Shetland Sheepdog3210:40 AM26
    Shiba-Inu151:15 PM24
    Shih Tzu69:40 AM8
    Siberian Husky418:00 AM28
    Silky Terrier610:50 AM29
    Skye Terrier610:25 AM9
    Sloughi48:00 AM8
    Soft Coated Wheaten Terrier2712:55 PM11
    Spinone Italiano510:50 AM29
    ST. Bernard1012:45 PM20
    Staffordshire Bull Terriers348:00 AM10
    Standard Schnauzer1512:55 PM11
    Sussex Spaniel211:05 AM1
    Tibetan Mastiff41:20 PM8
    Tibetan Spaniel410:25 AM3
    Tibetan Terrier11:15 PM23
    Toy Fox Terrier19:50 AM29
    Utility Class A512 Noon36
    Utility Class B298:00 AM36
    Versatility Class110:15 AM37
    Vizsla558:00 AM19
    Weimaraner109:00 AM8
    Welsh Springer Spaniel1412:15 PM21
    Welsh Terrier510:05 AM11
    West Highland White Terrier182:00 PM10
    Whippet928:00 AM4
    Wirehaired Pointing Griffon811:20 AM5
    Wirehaired Vizsla110:15 AM32
    Xoloitzcuintli711:30 AM23
    Yorkshire Terrier712:40 PM26


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved