Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Orange Empire Dog Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Ms. Rita Biddle, Esq.12523 S. Forest Hill Road
    Eagle, MI 48822
    Mrs. Linda Caldwell590 Farrington Hwy , #210
    Kapolei, HI 96707
    Mrs. Dorothy N. Collier5070 N. Ocean Drive, Apt 17A
    Riviera Beach, FL 33404
    Mrs. Jeraldeen R. Crandall4951 Rio Bravo Drive
    Banning, CA 92220
    Mr. Howard C. Dees10145 Twin Cities Rd.
    Galt, CA 95632
    Ms. Gay H. Dunlap80519 Avenida Camarillo
    Indio, CA 92203
    Dr. E. Carolyn HensleyP.O. Box 249
    Norco, CA 92860
    Mrs. Mareth K. KippP.O. Box 291
    North Prairie, WI 53153
    Mrs. Louise LeonePO Box 992
    Franktown, CO 80116
    Mr. Robert M. Margolis13324 Sutton Street
    Cerritos, CA 90703
    Mrs. Janice L. McClaryP. O. Box 5013
    Hacienda Heights, CA 91745
    Mrs. Pamela Murphy3627 Monte Real
    Escondido, CA 92029
    Mr. John C. Ramirez8526 Imperial Highway
    Downey, CA 90242
    Ms. Valerie W. Stokes315 Santa Isabel Ave.
    Costa Mesa, CA 92627
    Ms. Sandy I. Wheat4301 E Southern
    Phoenix, AZ 85042


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Dorothy N. Collier
    Ring Steward: Sharon Cole
    Ring Steward: Suzanne LeRoy
    1:00 PM 
     26Great Pyrenees 8-5-(6-5)-2BR
    Ring No 2
    Judge: Ms. Gay H. Dunlap
    Ring Steward: Susan Garrity
    8:00 AM 
     5American Staffordshire Terrier 0-3-(1-1)
     2Airedale Terrier 0-0-(2-0)
     6Sealyham Terrier 0-4-(0-2)
     3Staffordshire Bull Terriers 0-2-(1-0)
     5Welsh Terrier 4-0-(0-1)
     4Lakeland Terrier 2-1-(1-0)
    9:00 AM 
     10Scottish Terrier 2-2-(5-1)
     6Russell Terriers 4-2
     5Rat Terrier 2-3
     4Affenpinscher 0-2-(2-0)
    10:00 AM 
     23Havanese 2-13-(6-2)
     8Italian Greyhound 1-3-(1-3)
    11:10 AM 
     12Miniature Schnauzer 1-8-(2-1)
     7Miniature Bull Terrier 0-5-(1-1)
     9Parson Russell Terrier 3-4-(1-1)
    12:15 PM 
      Lunch
    Ring No 2
    Judge: Dr. E. Carolyn Hensley
    1:00 PM 
     3West Highland White Terrier 0-1-(0-2)
     23Miniature Pinscher 9-8-(2-4)
    Ring No 3
    Judge: Mr. John C. Ramirez
    Ring Steward: Anne Catterson
    8:30 AM 
     16Pug 5-7-(4-0)
     3Toy Fox Terrier 2-0-(1-0)
     14Japanese Chin 3-8-(2-1)
    9:45 AM 
     9Poodle (Toy) 4-3-(2-0)
     19Pomeranian 8-7-(3-1)
    10:50 AM 
     1Pekingese 0-0-(1-0)
     30Papillon 9-15-(5-1)
    12 Noon 
     11Poodle (Miniature) 4-3-(1-3)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     5Silky Terrier 0-1-(1-3)
     2Shih Tzu 2-0
     5Yorkshire Terrier 0-2-(2-1)
     14Poodle (Standard) 3-9-(1-1)
    Ring No 4
    Judge: Dr. E. Carolyn Hensley
    Ring Steward: Diedre Taber
    8:30 AM 
     17Chinese Crested 3-8-(3-2)
     4Manchester Terrier (Toy) 2-1-(1-0)
     3English Toy Spaniel (B&PC) 2-1
    9:30 AM 
     7Maltese 4-2-(1-0)
     3Cairn Terrier 0-1-(1-1)
     15Cavalier King Charles Spaniel 5-7-(3-0)
    10:30 AM 
     32Chihuahua (Long Coat) 9-14-(5-4)
     14Chihuahua (Smooth Coat) 2-5-(4-3)
    12:15 PM 
      Lunch
    Ring No 4
    Judge: Ms. Gay H. Dunlap
    1:00 PM 
     4Australian Terrier 0-0-(1-1)-2BR
     7Border Terrier 1-3-(2-1)
     5Fox Terrier (Smooth) 1-0-(2-2)
     2Fox Terrier (Wire) 0-1-(0-1)
     8Norwich Terrier 2-5-(1-0)
     2Bedlington Terrier 0-1-(1-0)
     5Dandie Dinmont Terrier 2-1-(2-0)
     1Irish Terrier 0-1
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Janice L. McClary
    Ring Steward: Carol R. Hamilton
    Ring Steward: Susan Nikkel
    8:00 AM 
     18Bulldog 6-11-(1-0)
    8:45 AM 
     36French Bulldog 18-16-(2-0)
    10:10 AM 
     6Boston Terrier 0-4-(1-1)
     7Lhasa Apso 1-1-(4-1)
     12Shiba-Inu 3-4-1VB-(3-1)
    11:10 AM 
     16Pembroke Welsh Corgi 3-10-(1-2)
     17Cardigan Welsh Corgi 2-8-(6-1)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     13Dalmatian 3-8-(0-1)
     10Chinese Shar-Pei 4-2-(1-3)
     2Coton de Tulear 1-1
     2Miniature American Shepherd 2-0
     2Portuguese Podengo 1-1
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Jeraldeen R. Crandall
    Ring Steward: John Gatturna
    12 Noon 
     15Dachshund (Longhaired) 3-7-(3-2)
     22Dachshund (Smooth) 5-7-(4-6)
     16Dachshund (Wirehaired) 3-7-(4-2)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Rita Biddle, Esq.
    Ring Steward: Suzie Lascoe
    2:15 PM 
     18Schipperke 2-9-1VD-(3-3)
    Ring No 12
    Judge: Ms. Valerie W. Stokes
    Ring Steward: Marlene Perez
    Ring Steward: Suzie Lascoe
    8:30 AM 
     41Whippet 17-19-(3-2)
    10:10 AM 
     14Borzoi 5-5-(0-4)
     12Afghan Hound 4-5-(3-0)
    Ring No 12
    Judge: Mrs. Louise Leone
    11:15 AM 
     7Soft Coated Wheaten Terrier 1-4-(1-1)
    Ring No 14
    Judge: Ms. Sandy I. Wheat
    Ring Steward: Suzanne LeRoy
    Ring Steward: Sharon Cole
    8:00 AM 
     2Beauceron 0-1-(0-1)
     4Belgian Sheepdog 3-1
     8Belgian Tervuren 0-2-(2-4)
     4Border Collie 2-1-(1-0)
     9Australian Cattle Dog 3-4-(1-1)
    9:00 AM 
     1Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-0)
     4Brussels Griffon 2-1-(0-1)
     2Tibetan Spaniel 0-2
     1American Eskimos 0-0-(0-1)
     7Bichon Frises 0-3-(3-1)
     10Chow Chow 7-2-(1-0)
    10:00 AM 
     27Keeshond 5-9-(8-5)
    11:00 AM 
     2Tibetan Terrier 0-1-(0-1)
     4Xoloitzcuintli 1-2-(1-0)
     13Bouvier Des Flandres 4-5-(3-1)
     8Bearded Collie 0-1-(4-3)
     8Portuguese Water Dog 1-3-(2-2)
    12:25 PM 
      Lunch
    Ring No 15
    Judge: Mrs. Mareth K. Kipp
    Ring Steward: Susan Nance
    Ring Steward: Beverly Evans
    8:00 AM 
     8Weimaraner 2-2-(3-0)
     8Labrador Retriever 2-6
     10Irish Setter 3-4-(2-1)
    9:00 AM 
     6Brittany 2-2-(1-1)
     7Pointer 4-1-(1-1)
     7Chesapeake Bay Retriever 2-5
     3English Setter 0-1-(1-1)
     3Gordon Setter 0-2-(1-0)
    10:00 AM 
     11German Shorthaired Pointer 5-4-(1-1)
     3German Wirehaired Pointer 2-1
     7Vizsla 2-2-(1-2)
     2Sussex Spaniel 0-0-(2-0)
     2Welsh Springer Spaniel 2-0
    11:00 AM 
     26Golden Retriever 10-8-(5-3)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1Cocker Spaniel (Black) 0-0-(0-1)
     1Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(1-0)
     2Cocker Spaniel (Parti-Color) 1-0-(1-0)
     4English Cocker Spaniel 1-2-(1-0)
     22English Springer Spaniel 6-8-(5-2)
     3Flat-Coated Retriever 0-1-(2-0)
     7Clumber Spaniel 1-2-(3-1)
    Ring No 16
    Judge: 10 Minutes Prior to Rally
    Ring Steward: Kim Woodward
    Ring Steward: Karen McColeman
    Ring Steward: Doug McColeman
    Ring Steward: Sandra Cannon
    6:00 AM 
    Ring No 16
    Judge: Mr. Robert M. Margolis
    9:30 AM 
     5Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    9:50 AM 
     1Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    9:55 AM 
     6Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    10:15 AM 
     2Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    10:25 AM 
     4Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    10:35 AM 
     4Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 17
    Judge: Mrs. Pamela Murphy
    Ring Steward: Barry Juull
    Ring Steward: Anita Palmer
    8:30 AM 
     9Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:40 AM 
     5Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    10:25 AM 
     2Obedience-Pre Open
    (Starting number 0855 )
    10:40 AM 
     7Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    11:35 AM 
     8Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
     1Obedience-Pre Novice
    (Starting number 0815 )
     5Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
     4Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
     6Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     1Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    Ring No 19
    Judge: Mrs. Dorothy N. Collier
    Ring Steward: Mort Evans
    8:00 AM 
     17Boxer 5-7-(4-1)
     10Cane Corso 2-3-(2-3)
    9:00 AM 
     30Siberian Husky 3-13-2VD-(8-2)-2BR
    10:05 AM 
     9Akita 5-3-(1-0)
     12Alaskan Malamute 3-4-(2-2)
    10:55 AM 
     1Anatolian Shepherd 0-0-(0-1)
     10Black Russian Terrier 4-3-(3-0)
     10German Shepherd Dog 4-3-(2-1)
    11:50 AM 
     4Old English Sheepdog 3-0-(1-0)
     6Shetland Sheepdog 3-2
    12:15 PM 
      Lunch
    Ring No 19
    Judge: Ms. Sandy I. Wheat
    1:10 PM 
     2Giant Schnauzer 1-0-(0-1)
     23Dogue De Bordeaux 7-8-(4-4)
    2:10 PM 
     1Canaan Dog 0-1
     8Collie (Rough) 4-4
     5Collie (Smooth) 2-1-(1-1)
     22Australian Shepherd 13-8-(0-1)
    Ring No 20
    Judge: Mrs. Jeraldeen R. Crandall
    Ring Steward: Gail Nishijima
    8:00 AM 
     49Great Dane 12-22-(7-4)
    9:55 AM 
     2German Pinscher 0-0-(0-2)
     11Greater Swiss Mountain Dog 3-5-(2-1)
     17Samoyed 5-6-(4-2)
    11:15 AM 
      Lunch
    Ring No 20
    Judge: Mrs. Linda Caldwell
    12 Noon 
     10Standard Schnauzer 1-5-(3-1)
     33Doberman Pinscher 5-21-(5-2)
    Ring No 21
    Judge: Ms. Rita Biddle, Esq.
    Ring Steward: Elena Edwards
    8:00 AM 
     43Rhodesian Ridgeback 19-14-(4-6)
    9:45 AM 
     24Basset Hound 7-8-(4-4)
    10:45 AM 
     7Beagle Thirteen Inches 2-3-(0-2)
     6Beagle Fifteen Inches 2-2-(1-1)
     7Basenji 1-3-(1-2)
     1Greyhound 0-0-(0-1)
     2Harrier 2-0
     2Portuguese Podengo Pequeno 0-0-(1-1)
     7Ibizan Hound 4-1-(1-1)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1Pharaoh Hound 0-0-(1-0)
     7Black and Tan Coonhound 1-3-(2-1)
     8Bloodhound 1-4-(2-1)
     9Irish Wolfhound 4-2-(1-2)
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     1Otter Hound 0-0-(1-0)
     1Scottish Deerhound 0-0-(1-0)
     9Saluki 3-5-(1-0)
    Ring No 22
    Judge: Mr. Howard C. Dees
    Ring Steward: Bill Buell
    Ring Steward: Barbara Odell
    8:00 AM 
     23Rottweiler 3-12-(7-1)
    8:55 AM 
     10Newfoundland 2-4-(1-3)
     20Bullmastiff 7-5-(5-3)
    10:00 AM 
     7ST. Bernard 4-3
     10Bernese Mountain Dog 4-6
     3Kuvasz 0-1-(1-1)
     13Mastiff 5-6-(2-0)
    11:15 AM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition

    Additional Information & Notices
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.

    NEW EXHIBITOR BRIEFING
    A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend. Variety Group Judging will start at 2:30 p.m. in Rings 12 and 14. The Groups will be judged in the following order.
    Toys Mr. Ramirez
    Working Mrs. Crandall
    Terriers Ms. Dunlap
    Sporting Mrs. Kipp
    Hounds Ms. Biddle, Esq.
    Non-Sporting Ms. Biddle, Esq.
    Herding Mrs. McClary
    Best Brace, Best Team, Best In Show Mrs. Collier
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    Under Chapter 7, Section 13 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Ms. Dunlap will judge Affenpinschers in place of Ms. Wheat.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher49:00 AM2
    Afghan Hound1210:10 AM12
    Airedale Terrier28:00 AM2
    Akita910:05 AM19
    Alaskan Malamute1210:05 AM19
    American Eskimos19:00 AM14
    American Staffordshire Terrier58:00 AM2
    Anatolian Shepherd110:55 AM19
    Australian Cattle Dog98:00 AM14
    Australian Shepherd222:10 PM19
    Australian Terrier41:00 PM4
    Basenji710:45 AM21
    Basset Hound249:45 AM21
    Beagle Thirteen Inches710:45 AM21
    Beagle Fifteen Inches610:45 AM21
    Bearded Collie811:00 AM14
    Beauceron28:00 AM14
    Bedlington Terrier21:00 PM4
    Beginner Novice A111:35 AM17
    Beginner Novice B611:35 AM17
    Belgian Sheepdog48:00 AM14
    Belgian Tervuren88:00 AM14
    Bernese Mountain Dog1010:00 AM22
    Bichon Frises79:00 AM14
    Black and Tan Coonhound712:45 PM21
    Black Russian Terrier1010:55 AM19
    Bloodhound812:45 PM21
    Border Collie48:00 AM14
    Border Terrier71:00 PM4
    Borzoi1410:10 AM12
    Boston Terrier610:10 AM6
    Bouvier Des Flandres1311:00 AM14
    Boxer178:00 AM19
    Brittany69:00 AM15
    Brussels Griffon49:00 AM14
    Bulldog188:00 AM6
    Bullmastiff208:55 AM22
    Cairn Terrier39:30 AM4
    Canaan Dog12:10 PM19
    Cane Corso108:00 AM19
    Cardigan Welsh Corgi1711:10 AM6
    Cavalier King Charles Spaniel159:30 AM4
    Chesapeake Bay Retriever79:00 AM15
    Chihuahua (Long Coat)3210:30 AM4
    Chihuahua (Smooth Coat)1410:30 AM4
    Chinese Crested178:30 AM4
    Chinese Shar-Pei101:15 PM6
    Chow Chow109:00 AM14
    Clumber Spaniel712:45 PM15
    Cocker Spaniel (Ascob)112:45 PM15
    Cocker Spaniel (Black)112:45 PM15
    Cocker Spaniel (Parti-Color)212:45 PM15
    Collie (Rough)82:10 PM19
    Collie (Smooth)52:10 PM19
    Coton de Tulear21:15 PM6
    Dachshund (Longhaired)1512 Noon7
    Dachshund (Smooth)2212 Noon7
    Dachshund (Wirehaired)1612 Noon7
    Dalmatian131:15 PM6
    Dandie Dinmont Terrier51:00 PM4
    Doberman Pinscher3312 Noon20
    Dogue De Bordeaux231:10 PM19
    English Cocker Spaniel412:45 PM15
    English Setter39:00 AM15
    English Springer Spaniel2212:45 PM15
    English Toy Spaniel (B&PC)38:30 AM4
    Flat-Coated Retriever312:45 PM15
    Fox Terrier (Smooth)51:00 PM4
    Fox Terrier (Wire)21:00 PM4
    French Bulldog368:45 AM6
    German Pinscher29:55 AM20
    German Shepherd Dog1010:55 AM19
    German Shorthaired Pointer1110:00 AM15
    German Wirehaired Pointer310:00 AM15
    Giant Schnauzer21:10 PM19
    Golden Retriever2611:00 AM15
    Gordon Setter39:00 AM15
    Great Dane498:00 AM20
    Great Pyrenees261:00 PM1
    Greater Swiss Mountain Dog119:55 AM20
    Greyhound110:45 AM21
    Harrier210:45 AM21
    Havanese2310:00 AM2
    Ibizan Hound710:45 AM21
    Irish Setter108:00 AM15
    Irish Terrier11:00 PM4
    Irish Wolfhound912:45 PM21
    Italian Greyhound810:00 AM2
    Japanese Chin148:30 AM3
    Keeshond2710:00 AM14
    Kuvasz310:00 AM22
    Labrador Retriever88:00 AM15
    Lakeland Terrier48:00 AM2
    Lhasa Apso710:10 AM6
    Maltese79:30 AM4
    Manchester Terrier (Standard)19:00 AM14
    Manchester Terrier (Toy)48:30 AM4
    Mastiff1310:00 AM22
    Miniature American Shepherd21:15 PM6
    Miniature Bull Terrier711:10 AM2
    Miniature Pinscher231:00 PM2
    Miniature Schnauzer1211:10 AM2
    Newfoundland108:55 AM22
    Norwegian Elkhound112:45 PM21
    Norwich Terrier81:00 PM4
    Novice Junior Class111:15 AM22
    Novice Class A411:35 AM17
    Novice Class B511:35 AM17
    Novice Intermediate Class111:15 AM22
    Old English Sheepdog411:50 AM19
    Open Junior Class511:15 AM22
    Open Class A811:35 AM17
    Open Class B710:40 AM17
    Open Intermediate Class611:15 AM22
    Open Senior Class1011:15 AM22
    Otter Hound112:45 PM21
    Papillon3010:50 AM3
    Parson Russell Terrier911:10 AM2
    Pekingese110:50 AM3
    Pembroke Welsh Corgi1611:10 AM6
    Pharaoh Hound112:45 PM21
    Pointer79:00 AM15
    Pomeranian199:45 AM3
    Poodle (Miniature)1112 Noon3
    Poodle (Standard)141:15 PM3
    Poodle (Toy)99:45 AM3
    Portuguese Podengo21:15 PM6
    Portuguese Podengo Pequeno210:45 AM21
    Portuguese Water Dog811:00 AM14
    Pre Novice111:35 AM17
    Pre Open210:25 AM17
    Pug168:30 AM3
    Rally Novice A410:35 AM16
    Rally Novice B410:25 AM16
    Rally Advanced A210:15 AM16
    Rally Advanced B69:55 AM16
    Rally Excellent A19:50 AM16
    Rally Excellent B59:30 AM16
    Rat Terrier59:00 AM2
    Rhodesian Ridgeback438:00 AM21
    Rottweiler238:00 AM22
    Russell Terriers69:00 AM2
    Saluki912:45 PM21
    Samoyed179:55 AM20
    Schipperke182:15 PM8
    Scottish Deerhound112:45 PM21
    Scottish Terrier109:00 AM2
    Sealyham Terrier68:00 AM2
    Shetland Sheepdog611:50 AM19
    Shiba-Inu1210:10 AM6
    Shih Tzu21:15 PM3
    Siberian Husky309:00 AM19
    Silky Terrier51:15 PM3
    Soft Coated Wheaten Terrier711:15 AM12
    ST. Bernard710:00 AM22
    Staffordshire Bull Terriers38:00 AM2
    Standard Schnauzer1012 Noon20
    Sussex Spaniel210:00 AM15
    Tibetan Spaniel29:00 AM14
    Tibetan Terrier211:00 AM14
    Toy Fox Terrier38:30 AM3
    Utility Class A59:40 AM17
    Utility Class B98:30 AM17
    Vizsla710:00 AM15
    Weimaraner88:00 AM15
    Welsh Springer Spaniel210:00 AM15
    Welsh Terrier58:00 AM2
    West Highland White Terrier31:00 PM2
    Whippet418:30 AM12
    Xoloitzcuintli411:00 AM14
    Yorkshire Terrier51:15 PM3


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved