Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Orange Empire Dog Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Ms. Rita Biddle, Esq.12523 S. Forest Hill Road
    Eagle, MI 48822
    Mrs. Linda Caldwell590 Farrington Hwy , #210
    Kapolei, HI 96707
    Mrs. Dorothy N. Collier5070 N. Ocean Drive, Apt 17A
    Riviera Beach, FL 33404
    Mrs. Jeraldeen R. Crandall4951 Rio Bravo Drive
    Banning, CA 92220
    Mrs. Janice K. Dees10145 Twin Cities Rd
    Galt, CA 95632
    Ms. Gay H. Dunlap80519 Avenida Camarillo
    Indio, CA 92203
    Dr. E. Carolyn HensleyP.O. Box 249
    Norco, CA 92860
    Mrs. Mareth K. KippP.O. Box 291
    North Prairie, WI 53153
    Dr. Kenneth H. Levison8155 E. Galina Drive
    Tucson, AZ 85750
    Mr. Laurence J. Libeu1040 Refugio Road
    Santa Ynez, CA 93460
    Mr. Robert M. Margolis13324 Sutton Street
    Cerritos, CA 90703
    Mrs. Janice L. McClaryP. O. Box 5013
    Hacienda Heights, CA 91745
    Mrs. Pamela Murphy3627 Monte Real
    Escondido, CA 92029
    Mr. John C. Ramirez8526 Imperial Highway
    Downey, CA 90242
    Mr. Harry L. Tufts496 E. Deerfield Street
    Ontario, CA 91761
    Ms. Sandy I. Wheat4301 E Southern
    Phoenix, AZ 85042


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. John C. Ramirez
    Ring Steward: Anne Catterson
    8:00 AM 
     8American Staffordshire Terrier 0-6-(1-1)
     4Staffordshire Bull Terriers 1-2-(1-0)
     8Portuguese Water Dog 1-3-(2-2)
     2Giant Schnauzer 1-0-(0-1)
    8:55 AM 
     22Havanese 2-12-(6-2)
     8Italian Greyhound 1-3-(1-3)
    10:05 AM 
     28Siberian Husky 3-11-2VD-(8-2)-2BR
    11:05 AM 
     28Great Pyrenees 10-5-(6-5)-2BR
    12:05 PM 
      Lunch
    12:50 PM 
     11Standard Schnauzer 1-6-(3-1)
     17Samoyed 5-6-(4-2)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Linda Caldwell
    Ring Steward: Amber McGee
    Ring Steward: Susan Nance
    8:00 AM 
     8Akita 5-2-(1-0)
     19Boxer 6-8-(4-1)
    9:00 AM 
     5Fox Terrier (Smooth) 1-0-(2-2)
     2Toy Fox Terrier 1-0-(1-0)
     10Parson Russell Terrier 4-4-(1-1)
    9:45 AM 
     12Miniature Schnauzer 1-8-(2-1)
    Ring No 2
    Judge: Ms. Sandy I. Wheat
    10:30 AM 
     20Miniature Pinscher 7-7-(2-4)
    11:20 AM 
     5Old English Sheepdog 3-0-(2-0)
     10German Shepherd Dog 4-3-(2-1)
     14Pembroke Welsh Corgi 2-9-(1-2)
     4Shetland Sheepdog 2-1
    Ring No 4
    Judge: Ms. Gay H. Dunlap
    Ring Steward: Sharon Cole
    Ring Steward: Diedre Taber
    8:00 AM 
     4Manchester Terrier (Toy) 2-1-(1-0)
     7English Toy Spaniel (B&PC) 4-2-(1-0)
     19Pomeranian 6-9-(3-1)
    9:10 AM 
     9Poodle (Toy) 4-3-(2-0)
     1Shih Tzu 1-0
     6Maltese 3-2-(1-0)
     4Brussels Griffon 2-1-(0-1)
    10:00 AM 
     32Chihuahua (Long Coat) 10-13-(5-4)
    11:10 AM 
     13Chihuahua (Smooth Coat) 2-4-(4-3)
     18Chinese Crested 3-9-(3-2)
    12:25 PM 
      Lunch
    1:10 PM 
     11Poodle (Miniature) 3-4-(1-3)
     12Cavalier King Charles Spaniel 4-6-(2-0)
     14Poodle (Standard) 3-9-(1-1)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Mareth K. Kipp
    Ring Steward: Greg Garrity
    8:00 AM 
     13Alaskan Malamute 3-5-(2-2)
     13Bernese Mountain Dog 6-6-(1-0)
    9:00 AM 
     4Australian Terrier 0-0-(1-1)-2BR
     7Border Terrier 1-3-(2-1)
     3Cairn Terrier 0-1-(1-1)
     8Miniature Bull Terrier 0-5-(1-2)
     5Rat Terrier 2-3
    10:00 AM 
     6Sealyham Terrier 0-4-(0-2)
     9Soft Coated Wheaten Terrier 1-6-(1-1)
     5Welsh Terrier 4-0-(0-1)
     5Dandie Dinmont Terrier 2-1-(2-0)
    11:00 AM 
     10Scottish Terrier 2-2-(5-1)
     6Russell Terriers 4-2
     3Norwich Terrier 1-1-(1-0)
     2Fox Terrier (Wire) 0-1-(0-1)
    11:50 AM 
      Lunch
    12:35 PM 
     3West Highland White Terrier 0-1-(0-2)
     2Bedlington Terrier 0-1-(1-0)
     2Airedale Terrier 0-0-(2-0)
     4Lakeland Terrier 2-1-(1-0)
    Ring No 6
    Judge: Ms. Sandy I. Wheat
    1:00 PM 
     14Cardigan Welsh Corgi 2-6-(5-1)
    Ring No 6
    Judge: Ms. Rita Biddle, Esq.
    2:00 PM 
     1American Eskimos 0-0-(0-1)
     7Shiba-Inu 2-2-(3-0)
     2Tibetan Terrier 0-1-(0-1)
     4Xoloitzcuintli 1-2-(1-0)
     9Chinese Shar-Pei 3-2-(1-3)
    Ring No 7
    Judge: Dr. E. Carolyn Hensley
    Ring Steward: Elena Edwards
    8:00 AM 
     19Pug 8-7-(4-0)
     7Beagle Thirteen Inches 2-3-(0-2)
     5Beagle Fifteen Inches 2-2-(0-1)
    9:15 AM 
     26Basset Hound 7-8-(7-3)
    10:15 AM 
     12Dachshund (Longhaired) 2-5-(3-2)
     21Dachshund (Smooth) 4-7-(4-6)
     13Dachshund (Wirehaired) 2-5-(4-2)
    12:05 PM 
      Lunch
    12:50 PM 
     5Silky Terrier 0-1-(1-3)
     13Japanese Chin 3-7-(2-1)
     2Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-1)
     5Yorkshire Terrier 0-2-(2-1)
    1:45 PM 
     2Harrier 2-0
     1Pharaoh Hound 0-0-(1-0)
     22Borzoi 7-9-(1-5)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Sandy I. Wheat
    Ring Steward: Bill Buell
    Ring Steward: Barbara Odell
    9:30 AM 
     11Schipperke 1-5-1VD-(3-1)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Harry L. Tufts
    10:15 AM 
     7Bloodhound 1-3-(2-1)
     3Scottish Deerhound 0-2-(1-0)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Janice K. Dees
    10:45 AM 
     5ST. Bernard 3-2
     4Affenpinscher 0-2-(2-0)
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 12
    Judge: Mrs. Jeraldeen R. Crandall
    Ring Steward: Suzie Lascoe
    Ring Steward: Susan Garrity
    8:30 AM 
     3Kuvasz 0-1-(1-1)
     23Dogue De Bordeaux 7-8-(4-4)
    9:30 AM 
     10Cane Corso 2-3-(2-3)
     21Bullmastiff 6-6-(6-3)
    10:40 AM 
     28Papillon 8-13-(6-1)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     2Anatolian Shepherd 0-0-(1-1)
     10Black Russian Terrier 4-3-(3-0)
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     1Otter Hound 0-0-(1-0)
     2Portuguese Podengo Pequeno 0-0-(1-1)
     7Black and Tan Coonhound 1-3-(2-1)
     13Afghan Hound 5-5-(3-0)
    Ring No 14
    Judge: Ms. Rita Biddle, Esq.
    Ring Steward: Marlene Perez
    Ring Steward: Valerie Stokes
    8:00 AM 
     17Bulldog 5-11-(1-0)
    8:40 AM 
     39French Bulldog 18-18-(3-0)
    10:10 AM 
     9Chow Chow 6-2-(1-0)
     8Dalmatian 1-7
     10Greater Swiss Mountain Dog 3-4-(2-1)
    11:15 AM 
     7Boston Terrier 0-4-(1-2)
     7Bichon Frises 0-3-(3-1)
     7Lhasa Apso 1-1-(4-1)
     4Tibetan Spaniel 1-3
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     23Keeshond 3-8-(8-4)
    Ring No 15
    Judge: Mr. Laurence J. Libeu
    Ring Steward: Beverly Evans
    8:00 AM 
     8Weimaraner 2-2-(3-0)
     3German Wirehaired Pointer 2-1
     7Chesapeake Bay Retriever 2-5
     3Flat-Coated Retriever 0-1-(2-0)
     6Brittany 2-2-(1-1)
    9:00 AM 
     11Labrador Retriever 4-7
     15Irish Setter 4-7-(2-2)
    10:05 AM 
     7Pointer 4-1-(1-1)
     13German Shorthaired Pointer 6-5-(1-1)
     3English Setter 0-1-(1-1)
    11:00 AM 
     3Gordon Setter 0-2-(1-0)
     23Golden Retriever 8-7-(5-3)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1Cocker Spaniel (Black) 0-0-(0-1)
     1Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(1-0)
     2Cocker Spaniel (Parti-Color) 1-0-(1-0)
     7Clumber Spaniel 1-2-(3-1)
     4English Cocker Spaniel 1-1-(2-0)
     14English Springer Spaniel 3-5-(4-1)
     2Sussex Spaniel 0-0-(2-0)
     2Welsh Springer Spaniel 2-0
     5Vizsla 1-1-(1-2)
    Ring No 16
    Judge: 10 Minutes Prior to Rally
    Ring Steward: Kim Woodward
    Ring Steward: Karen McColeman
    Ring Steward: Doug McColeman
    Ring Steward: Anita Palmer
    6:00 AM 
    Ring No 16
    Judge: Mrs. Pamela Murphy
    9:30 AM 
     4Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    9:50 AM 
     1Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    10:00 AM 
     7Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    10:20 AM 
     2Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    10:30 AM 
     6Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    10:50 AM 
     2Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 17
    Judge: Mr. Robert M. Margolis
    Ring Steward: Sandra Cannon
    Ring Steward: Barbara Woodward
    8:00 AM 
     8Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:10 AM 
     5Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    10:00 AM 
     1Obedience-Pre Open
    (Starting number 0855 )
    10:10 AM 
     7Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    11:00 AM 
     5Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    11:50 AM 
     3Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
     5Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
     6Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     3Obedience-Pre Novice
    (Starting number 0815 )
    Ring No 19
    Judge: Mrs. Dorothy N. Collier
    Ring Steward: Mort Evans
    8:00 AM 
     23Rottweiler 3-12-(7-1)
    8:55 AM 
     11Mastiff 6-4-(1-0)
     11Newfoundland 3-4-(2-2)
     1Coton de Tulear 1-0
     2Miniature American Shepherd 2-0
     3Sloughi 1-2
    9:55 AM 
     47Great Dane 13-22-(5-3)
    11:40 AM 
      Lunch
    12:25 PM 
     2German Pinscher 0-0-(0-2)
     33Doberman Pinscher 5-21-(5-2)
    Ring No 20
    Judge: Dr. Kenneth H. Levison
    Ring Steward: Gail Nishijima
    8:00 AM 
     41Rhodesian Ridgeback 18-13-(4-6)
    9:40 AM 
     40Whippet 16-18-(3-3)
    11:10 AM 
     1Greyhound 0-0-(0-1)
     7Basenji 1-3-(1-2)
     7Ibizan Hound 4-1-(1-1)
     9Irish Wolfhound 3-2-(1-3)
     5Saluki 1-2-(2-0)
    Ring No 21
    Judge: Mrs. Janice L. McClary
    Ring Steward: Suzanne LeRoy
    8:00 AM 
     2Beauceron 0-1-(0-1)
     23Australian Shepherd 14-8-(0-1)
    9:00 AM 
     9Australian Cattle Dog 4-3-(1-1)
     4Border Collie 2-1-(1-0)
     13Bouvier Des Flandres 4-5-(3-1)
     4Belgian Sheepdog 3-1
    10:00 AM 
     1Canaan Dog 0-1
     8Bearded Collie 0-1-(4-3)
     8Belgian Tervuren 0-2-(2-4)
     9Collie (Rough) 4-5
     5Collie (Smooth) 2-1-(1-1)

    Additional Information & Notices
    Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time. Variety Group Judging will start at 2:30 p.m. in Rings 12 and 14. The Groups will be judged in the following order.
    Herding Ms. Wheat
    Terriers Mrs. Kipp
    Working Mrs. Collier
    Sporting Mr.Libeu
    Hounds Mrs. Crandall
    Toys Ms. Dunlap
    Non-Sporting Ms. Wheat
    Best Brace, Best Team, Best In Show Ms. Biddle, Esq.
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher410:45 AM8
    Afghan Hound1312:30 PM12
    Airedale Terrier212:35 PM6
    Akita88:00 AM2
    Alaskan Malamute138:00 AM6
    American Eskimos12:00 PM6
    American Staffordshire Terrier88:00 AM1
    Anatolian Shepherd212:30 PM12
    Australian Cattle Dog99:00 AM21
    Australian Shepherd238:00 AM21
    Australian Terrier49:00 AM6
    Basenji711:10 AM20
    Basset Hound269:15 AM7
    Beagle Thirteen Inches78:00 AM7
    Beagle Fifteen Inches58:00 AM7
    Bearded Collie810:00 AM21
    Beauceron28:00 AM21
    Bedlington Terrier212:35 PM6
    Beginner Novice B611:50 AM17
    Belgian Sheepdog49:00 AM21
    Belgian Tervuren810:00 AM21
    Bernese Mountain Dog138:00 AM6
    Bichon Frises711:15 AM14
    Black and Tan Coonhound712:30 PM12
    Black Russian Terrier1012:30 PM12
    Bloodhound710:15 AM8
    Border Collie49:00 AM21
    Border Terrier79:00 AM6
    Borzoi221:45 PM7
    Boston Terrier711:15 AM14
    Bouvier Des Flandres139:00 AM21
    Boxer198:00 AM2
    Brittany68:00 AM15
    Brussels Griffon49:10 AM4
    Bulldog178:00 AM14
    Bullmastiff219:30 AM12
    Cairn Terrier39:00 AM6
    Canaan Dog110:00 AM21
    Cane Corso109:30 AM12
    Cardigan Welsh Corgi141:00 PM6
    Cavalier King Charles Spaniel121:10 PM4
    Chesapeake Bay Retriever78:00 AM15
    Chihuahua (Long Coat)3210:00 AM4
    Chihuahua (Smooth Coat)1311:10 AM4
    Chinese Crested1811:10 AM4
    Chinese Shar-Pei92:00 PM6
    Chow Chow910:10 AM14
    Clumber Spaniel712:45 PM15
    Cocker Spaniel (Ascob)112:45 PM15
    Cocker Spaniel (Black)112:45 PM15
    Cocker Spaniel (Parti-Color)212:45 PM15
    Collie (Rough)910:00 AM21
    Collie (Smooth)510:00 AM21
    Coton de Tulear18:55 AM19
    Dachshund (Longhaired)1210:15 AM7
    Dachshund (Smooth)2110:15 AM7
    Dachshund (Wirehaired)1310:15 AM7
    Dalmatian810:10 AM14
    Dandie Dinmont Terrier510:00 AM6
    Doberman Pinscher3312:25 PM19
    Dogue De Bordeaux238:30 AM12
    English Cocker Spaniel412:45 PM15
    English Setter310:05 AM15
    English Springer Spaniel1412:45 PM15
    English Toy Spaniel (B&PC)78:00 AM4
    Flat-Coated Retriever38:00 AM15
    Fox Terrier (Smooth)59:00 AM2
    Fox Terrier (Wire)211:00 AM6
    French Bulldog398:40 AM14
    German Pinscher212:25 PM19
    German Shepherd Dog1011:20 AM2
    German Shorthaired Pointer1310:05 AM15
    German Wirehaired Pointer38:00 AM15
    Giant Schnauzer28:00 AM1
    Golden Retriever2311:00 AM15
    Gordon Setter311:00 AM15
    Great Dane479:55 AM19
    Great Pyrenees2811:05 AM1
    Greater Swiss Mountain Dog1010:10 AM14
    Greyhound111:10 AM20
    Harrier21:45 PM7
    Havanese228:55 AM1
    Ibizan Hound711:10 AM20
    Irish Setter159:00 AM15
    Irish Wolfhound911:10 AM20
    Italian Greyhound88:55 AM1
    Japanese Chin1312:50 PM7
    Keeshond231:00 PM14
    Kuvasz38:30 AM12
    Labrador Retriever119:00 AM15
    Lakeland Terrier412:35 PM6
    Lhasa Apso711:15 AM14
    Maltese69:10 AM4
    Manchester Terrier (Standard)212:50 PM7
    Manchester Terrier (Toy)48:00 AM4
    Mastiff118:55 AM19
    Miniature American Shepherd28:55 AM19
    Miniature Bull Terrier89:00 AM6
    Miniature Pinscher2010:30 AM2
    Miniature Schnauzer129:45 AM2
    Newfoundland118:55 AM19
    Norwegian Elkhound112:30 PM12
    Norwich Terrier311:00 AM6
    Novice Junior Class110:45 AM8
    Novice Class A511:50 AM17
    Novice Class B311:50 AM17
    Old English Sheepdog511:20 AM2
    Open Junior Class410:45 AM8
    Open Class A511:00 AM17
    Open Class B710:10 AM17
    Open Intermediate Class610:45 AM8
    Open Senior Class910:45 AM8
    Otter Hound112:30 PM12
    Papillon2810:40 AM12
    Parson Russell Terrier109:00 AM2
    Pembroke Welsh Corgi1411:20 AM2
    Pharaoh Hound11:45 PM7
    Pointer710:05 AM15
    Pomeranian198:00 AM4
    Poodle (Miniature)111:10 PM4
    Poodle (Standard)141:10 PM4
    Poodle (Toy)99:10 AM4
    Portuguese Podengo Pequeno212:30 PM12
    Portuguese Water Dog88:00 AM1
    Pre Novice311:50 AM17
    Pre Open110:00 AM17
    Pug198:00 AM7
    Rally Novice A210:50 AM16
    Rally Novice B610:30 AM16
    Rally Advanced A210:20 AM16
    Rally Advanced B710:00 AM16
    Rally Excellent A19:50 AM16
    Rally Excellent B49:30 AM16
    Rat Terrier59:00 AM6
    Rhodesian Ridgeback418:00 AM20
    Rottweiler238:00 AM19
    Russell Terriers611:00 AM6
    Saluki511:10 AM20
    Samoyed1712:50 PM1
    Schipperke119:30 AM8
    Scottish Deerhound310:15 AM8
    Scottish Terrier1011:00 AM6
    Sealyham Terrier610:00 AM6
    Shetland Sheepdog411:20 AM2
    Shiba-Inu72:00 PM6
    Shih Tzu19:10 AM4
    Siberian Husky2810:05 AM1
    Silky Terrier512:50 PM7
    Sloughi38:55 AM19
    Soft Coated Wheaten Terrier910:00 AM6
    ST. Bernard510:45 AM8
    Staffordshire Bull Terriers48:00 AM1
    Standard Schnauzer1112:50 PM1
    Sussex Spaniel212:45 PM15
    Tibetan Spaniel411:15 AM14
    Tibetan Terrier22:00 PM6
    Toy Fox Terrier29:00 AM2
    Utility Class A59:10 AM17
    Utility Class B88:00 AM17
    Vizsla512:45 PM15
    Weimaraner88:00 AM15
    Welsh Springer Spaniel212:45 PM15
    Welsh Terrier510:00 AM6
    West Highland White Terrier312:35 PM6
    Whippet409:40 AM20
    Xoloitzcuintli42:00 PM6
    Yorkshire Terrier512:50 PM7


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved