Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Rio Hondo Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mr. Fred C. Bassett737 W. Helena Street
    Broken Arrow, OK 74012
    Mrs. Sue Goldberg19 Skyline Drive
    Warren, NJ 07059
    Mr. Ken J. Murray4403 S. Roberts Rd
    Island Lake, IL 60042
    Mrs. Barbara G. Rupert1606 Joshua Tree Lane
    Fallbrook, CA 92028
    Mr. Robert H. Slay107 Kalmia Lane
    Cary, NC 27518
    Mr. Luis F. SosaP.O. Box 159
    Mandeville, LA 70470
    Mrs. Patricia A. SosaP.O. Box 1426
    Mandeville, LA 70447
    Ms. Sandy I. Wheat4301 E Southern
    Phoenix, AZ 85042


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Barbara G. Rupert
    Ring Steward: Paul Garrity
    8:00 AM 
     6Beagle Thirteen Inches 0-4-(0-2)
     3Beagle Fifteen Inches 2-0-(0-1)
     1Dachshund (Longhaired) 0-1
     4Dachshund (Wirehaired) 0-1-(2-1)
     8Irish Wolfhound 1-5-(0-2)
     3Bloodhound 0-2-(1-0)
    9:00 AM 
     18Basset Hound 5-9-(2-1)
     14Whippet 2-8-(1-3)
    10:15 AM 
     1Greyhound 0-0-(0-1)
     2Norwegian Elkhound 0-0-(1-1)
     1Pharaoh Hound 0-0-(1-0)
     4Portuguese Podengo Pequeno 1-3
     4Saluki 1-1-(2-0)
     6Borzoi 3-2-(0-1)
     6Black and Tan Coonhound 0-2-(2-2)
    11:15 AM 
     3Basenji 1-1-(1-0)
     13Afghan Hound 4-6-(3-0)
    Ring No 2
    Judge: Ms. Sandy I. Wheat
    Ring Steward: John Gatturna
    8:00 AM 
     20French Bulldog 7-9-(4-0)
    8:50 AM 
     14Chinese Shar-Pei 5-2-(5-2)
     12Australian Shepherd 4-7-(0-1)
    9:50 AM 
     1Belgian Tervuren 0-1
     2Border Collie 1-1
     8Bouvier Des Flandres 3-2-(1-2)
     7Briard 3-3-(1-0)
     4Bearded Collie 1-0-(1-2)
     3Akita 2-0-(1-0)
    10:50 AM 
     3Alaskan Malamute 0-1-(1-0)
     8Australian Cattle Dog 1-5-(1-1)
     5Cardigan Welsh Corgi 1-2-(1-1)
     12Pembroke Welsh Corgi 4-5-(1-2)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     5Collie (Rough) 0-2-(2-1)
     1Collie (Smooth) 1-0
     22Shetland Sheepdog 10-10-1VD-(1-0)
     1Canaan Dog 0-0-(1-0)
     2Finnish Lapphund 0-1-(1-0)
     6German Shepherd Dog 3-3
     3Polish Lowland Sheepdog 0-2-(0-1)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Robert H. Slay
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     8English Setter 1-3-(3-1)
     6Irish Setter 1-2-(2-1)
     8Labrador Retriever 4-4
     6Weimaraner 1-2-(1-1)
    9:00 AM 
     5Brittany 1-3-(0-1)
     9Pointer 4-2-(1-2)
     2Chesapeake Bay Retriever 1-0-(1-0)
     1Flat-Coated Retriever 0-0
     1Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 0-0-(1-0)
     9English Springer Spaniel 2-5-(2-0)
    10:00 AM 
     1Gordon Setter 0-1
     1Irish Water Spaniel 0-0-(0-1)
     1Wirehaired Pointing Griffon 0-1
     2Vizsla 0-0-(1-1)
     4English Cocker Spaniel 1-2-(1-0)
     4German Shorthaired Pointer 2-2
     18Golden Retriever 8-7-(3-0)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Ken J. Murray
    Ring Steward: Suzie Lascoe
    8:00 AM 
     21Boxer 10-7-1VB-(1-2)
     4American Hairless Terrier 2-2
     2Miniature American Shepherd 1-1
    9:05 AM 
     1Dogue De Bordeaux 0-0-(0-1)
     2Kuvasz 1-1
     3Portuguese Water Dog 0-2-(0-1)
     26Rhodesian Ridgeback 14-7-(3-2)
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Patricia A. Sosa
    10:30 AM 
     11Bullmastiff 4-4-(2-1)
     6Cane Corso 2-2-(2-0)
     6Doberman Pinscher 1-3-(2-0)
    11:20 AM 
     4Greater Swiss Mountain Dog 0-0-(3-1)
     20Great Dane 7-7-(4-2)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     1Anatolian Shepherd 0-1
     4Black Russian Terrier 1-1-(1-1)
     1Giant Schnauzer 1-0
     3Samoyed 1-0-(2-0)
     8Siberian Husky 2-2-(4-0)
     4Standard Schnauzer 0-1-(2-1)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Luis F. Sosa
    Ring Steward: Valerie Stokes
    8:00 AM 
     10Bulldog 6-4
     2Bernese Mountain Dog 1-0-(1-0)
     4Great Pyrenees 0-2-(1-1)
     6Mastiff 1-3-(2-0)
    8:50 AM 
     9Newfoundland 4-2-(2-1)
     20Rottweiler 5-9-(5-1)
    10:00 AM 
     5Boston Terrier 1-1-(1-2)
     5Poodle (Toy) 3-1-(0-1)
     2Tibetan Spaniel 0-0-(1-1)
     7Xoloitzcuintli 3-3-(1-0)
     7Dalmatian 0-4-(3-0)
    11:00 AM 
     1Shiba-Inu 1-0
     7Poodle (Miniature) 1-4-(1-1)
     4Keeshond 0-1-(2-1)
     8Lhasa Apso 1-6-(1-0)
    11:50 AM 
      Lunch
    12:35 PM 
     2Bichon Frises 0-1-(1-0)
     8Poodle (Standard) 3-5
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Sue Goldberg
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     10Border Terrier 5-2-(2-1)
     1Cairn Terrier 0-0-(0-1)
     1Fox Terrier (Smooth) 0-0-(0-1)
     2Fox Terrier (Wire) 1-1
     2Australian Terrier 0-0-(1-1)
     2Miniature Bull Terrier 0-0-(1-1)
     3Parson Russell Terrier 0-0-(2-1)
     3Dandie Dinmont Terrier 0-1-(1-1)
    9:00 AM 
     7Scottish Terrier 1-5-(0-1)
     8Soft Coated Wheaten Terrier 1-5-(1-1)
     3Staffordshire Bull Terriers 0-3
     2Welsh Terrier 2-0
     2Irish Terrier 1-0-(0-1)
     2Lakeland Terrier 1-0-(1-0)
     1Airedale Terrier 0-0-(1-0)
     1American Staffordshire Terrier 0-0-(0-1)
    10:00 AM 
     5Miniature Schnauzer 1-2-(1-1)
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
     3Manchester Terrier (Standard) 0-2-(0-1)
     7West Highland White Terrier 4-2-(0-1)
    Ring No 7
    Judge: Mr. Fred C. Bassett
    Ring Steward: Alice Sakayeda
    8:00 AM 
     4Brussels Griffon 2-1-(0-1)
     11Chihuahua (Long Coat) 3-4-(3-1)
     7Chihuahua (Smooth Coat) 0-3-(3-1)
     5Pug 2-2-(1-0)
    9:00 AM 
     8Havanese 2-4-(1-1)
     9Italian Greyhound 0-4-(1-4)
     8Japanese Chin 1-5-(1-1)
    10:00 AM 
     14Papillon 2-6-(4-2)
     12Pomeranian 5-5-(2-0)
    11:00 AM 
     1Silky Terrier 0-0-(0-1)
     5Toy Fox Terrier 3-1-(1-0)
     10Old English Sheepdog 2-5-(2-0)
    11:40 AM 
      Lunch
    12:25 PM 
     15Cavalier King Charles Spaniel 4-6-(4-1)
     13Chinese Crested 6-3-1VB-(1-2)
     4Maltese 1-2-(1-0)
     6Shih Tzu 2-4
     5Yorkshire Terrier 2-3
     3Miniature Pinscher 0-1-(0-2)

    Additional Information & Notices

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience.

    However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order. Variety Group Judging will start at 1:00 p.m. in Ring 1. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Terriers Mrs. Goldberg
    Sporting Mr. Slay
    Hounds Mrs. Rupert
    Working Mr. Murray
    Toys Mr. Bassett
    Herding Mr. Slay
    Non-Sporting Mrs. Wheat
    Best In Show Mr. Sosa

    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Afghan Hound1311:15 AM1
    Airedale Terrier19:00 AM6
    Akita39:50 AM2
    Alaskan Malamute310:50 AM2
    American Hairless Terrier48:00 AM4
    American Staffordshire Terrier19:00 AM6
    Anatolian Shepherd11:00 PM4
    Australian Cattle Dog810:50 AM2
    Australian Shepherd128:50 AM2
    Australian Terrier28:00 AM6
    Basenji311:15 AM1
    Basset Hound189:00 AM1
    Beagle Thirteen Inches68:00 AM1
    Beagle Fifteen Inches38:00 AM1
    Bearded Collie49:50 AM2
    Belgian Tervuren19:50 AM2
    Bernese Mountain Dog28:00 AM5
    Bichon Frises212:35 PM5
    Black and Tan Coonhound610:15 AM1
    Black Russian Terrier41:00 PM4
    Bloodhound38:00 AM1
    Border Collie29:50 AM2
    Border Terrier108:00 AM6
    Borzoi610:15 AM1
    Boston Terrier510:00 AM5
    Bouvier Des Flandres89:50 AM2
    Boxer218:00 AM4
    Briard79:50 AM2
    Brittany59:00 AM3
    Brussels Griffon48:00 AM7
    Bulldog108:00 AM5
    Bullmastiff1110:30 AM4
    Cairn Terrier18:00 AM6
    Canaan Dog112:45 PM2
    Cane Corso610:30 AM4
    Cardigan Welsh Corgi510:50 AM2
    Cavalier King Charles Spaniel1512:25 PM7
    Chesapeake Bay Retriever29:00 AM3
    Chihuahua (Long Coat)118:00 AM7
    Chihuahua (Smooth Coat)78:00 AM7
    Chinese Crested1312:25 PM7
    Chinese Shar-Pei148:50 AM2
    Collie (Rough)512:45 PM2
    Collie (Smooth)112:45 PM2
    Dachshund (Longhaired)18:00 AM1
    Dachshund (Wirehaired)48:00 AM1
    Dalmatian710:00 AM5
    Dandie Dinmont Terrier38:00 AM6
    Doberman Pinscher610:30 AM4
    Dogue De Bordeaux19:05 AM4
    English Cocker Spaniel410:00 AM3
    English Setter88:00 AM3
    English Springer Spaniel99:00 AM3
    Finnish Lapphund212:45 PM2
    Flat-Coated Retriever19:00 AM3
    Fox Terrier (Smooth)18:00 AM6
    Fox Terrier (Wire)28:00 AM6
    French Bulldog208:00 AM2
    German Shepherd Dog612:45 PM2
    German Shorthaired Pointer410:00 AM3
    Giant Schnauzer11:00 PM4
    Golden Retriever1810:00 AM3
    Gordon Setter110:00 AM3
    Great Dane2011:20 AM4
    Great Pyrenees48:00 AM5
    Greater Swiss Mountain Dog411:20 AM4
    Greyhound110:15 AM1
    Havanese89:00 AM7
    Irish Setter68:00 AM3
    Irish Terrier29:00 AM6
    Irish Water Spaniel110:00 AM3
    Irish Wolfhound88:00 AM1
    Italian Greyhound99:00 AM7
    Japanese Chin89:00 AM7
    Keeshond411:00 AM5
    Kuvasz29:05 AM4
    Labrador Retriever88:00 AM3
    Lakeland Terrier29:00 AM6
    Lhasa Apso811:00 AM5
    Maltese412:25 PM7
    Manchester Terrier (Standard)310:00 AM6
    Mastiff68:00 AM5
    Miniature American Shepherd28:00 AM4
    Miniature Bull Terrier28:00 AM6
    Miniature Pinscher312:25 PM7
    Miniature Schnauzer510:00 AM6
    Newfoundland98:50 AM5
    Norwegian Elkhound210:15 AM1
    Novice Junior Class110:00 AM6
    Novice Intermediate Class110:00 AM6
    Old English Sheepdog1011:00 AM7
    Open Junior Class110:00 AM6
    Open Intermediate Class210:00 AM6
    Open Senior Class410:00 AM6
    Papillon1410:00 AM7
    Parson Russell Terrier38:00 AM6
    Pembroke Welsh Corgi1210:50 AM2
    Pharaoh Hound110:15 AM1
    Pointer99:00 AM3
    Polish Lowland Sheepdog312:45 PM2
    Pomeranian1210:00 AM7
    Poodle (Miniature)711:00 AM5
    Poodle (Standard)812:35 PM5
    Poodle (Toy)510:00 AM5
    Portuguese Podengo Pequeno410:15 AM1
    Portuguese Water Dog39:05 AM4
    Pug58:00 AM7
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)19:00 AM3
    Rhodesian Ridgeback269:05 AM4
    Rottweiler208:50 AM5
    Saluki410:15 AM1
    Samoyed31:00 PM4
    Scottish Terrier79:00 AM6
    Shetland Sheepdog2212:45 PM2
    Shiba-Inu111:00 AM5
    Shih Tzu612:25 PM7
    Siberian Husky81:00 PM4
    Silky Terrier111:00 AM7
    Soft Coated Wheaten Terrier89:00 AM6
    Staffordshire Bull Terriers39:00 AM6
    Standard Schnauzer41:00 PM4
    The Master Class210:00 AM6
    Tibetan Spaniel210:00 AM5
    Toy Fox Terrier511:00 AM7
    Vizsla210:00 AM3
    Weimaraner68:00 AM3
    Welsh Terrier29:00 AM6
    West Highland White Terrier710:00 AM6
    Whippet149:00 AM1
    Wirehaired Pointing Griffon110:00 AM3
    Xoloitzcuintli710:00 AM5
    Yorkshire Terrier512:25 PM7


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved