Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Los Encinos Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mrs. Vicki L. Abbott1060 Pecan Drive
    Fairview, TX 75069
    Ms. Amanda J. Ashley39989 Temecky Way
    Murrieta, CA 92562
    Mr. Louis D'Alessandro4542 Jones Canyon Rd
    Acton, CA 93510
    Mr. Lowell K. Davis2476 Segovia
    La Verne, CA 91750
    Mrs. Suzanne Dillin6405 Burning Tree
    Flower Mound, TX 75022
    Mr. Alvin W. Eng4925 Charter Road
    Rocklin, CA 95765
    Mr. Michael J Feigelson3332 Overton Rd
    Mountain Brk, AL 35223
    Mr. Enrique Jorge FilippiniAve Santa Fe 1991, Piso-9 (1123)
    Buenos Aires
    ARG
    Mr. Peter J. GreenP.O. Box 186
    Bowmansville, PA 17507
    Mrs. Nancy Grimm66 N. Southfork Dr
    Casa Grande, AZ 85122
    Mrs. Peggy Gutierrez-OteroProgreso 21 #1, Col
    Totolpan, Del Magdalena Contreras
    Mexico 10900
    Mr. Vern A. Harvey1830 Acorn Wood Drive
    Olive Branch, MS 38654
    Ms. Bridgett Higginbotham13954 Brooks Road
    Grass Valley, CA 95945
    Mrs. Lesley E. HiltzP.O. Box 606
    Brush Prairie, WA 98606
    Mr. Jason Hoke314 S Midvale Blvd
    Madison, WI 53705
    Dr. Eric Liebes1406 Windsong Lane
    Richmond, TX 77406
    Ms. Elizabeth "Lani" McKennon1014 N. Catalina Street
    Burbank, CA 91505
    Mrs. Valerie Nunes-Atkinson36200 Calle Puerta Bonita
    Temecula, CA 92529
    Mr. David A. OjalvoAyacucho 505 - Piso 1
    Buenos Aires 1016
    ARG
    Mr. John C. Ramirez8526 Imperial Highway
    Downey, CA 90242
    Ms. Beth SweigartP.O. Box 186
    Bowmansville, PA 17507


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Sharon Zaker
    6:00 AM 
    Ring No 1
    Judge: Mrs. Peggy Gutierrez-Otero
    Ring Steward: Sharon Zaker
    9:00 AM 
     34Boxer 9-15-1VB-(4-5)
    10:20 AM 
     21Bullmastiff 8-5-(3-5)
    11:10 AM 
     7Dogue De Bordeaux 3-1-(1-2)
     26Cane Corso 7-10-(5-4)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     33Doberman Pinscher 10-16-(3-4)
    2:35 PM 
     5Akita 1-3-(0-1)
     11Alaskan Malamute 2-3-(3-3)
     6Anatolian Shepherd 1-3-(1-1)
     10Bernese Mountain Dog 6-3-(1-0)
     8Black Russian Terrier 2-2-(3-1)
     11German Pinscher 1-3-(2-4)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Suzanne Dillin
    Ring Steward: Jan Wood
    Ring Steward: Debra Schuch
    9:00 AM 
     13Dachshund (Smooth) 4-5-(1-3)
     7Dachshund (Longhaired) 2-4-(1-0)
     10Dachshund (Wirehaired) 2-3-(3-2)
    10:10 AM 
     1Norwegian Elkhound 0-0-(1-0)
     2Basenji 0-0-(1-1)
     9Saluki 2-3-(3-1)
     12Borzoi 4-4-(2-2)
    11:10 AM 
     23Whippet 5-11-(3-4)
    12:05 PM 
      Lunch
    12:50 PM 
     17Afghan Hound 6-8-(3-0)
     12Vizsla 3-3-(5-1)
    2:00 PM 
     1Sussex Spaniel 0-0-(1-0)
     3Field Spaniel 1-2
     20English Springer Spaniel 4-12-(3-1)
     14Weimaraner 4-4-(3-2)
     7Wirehaired Pointing Griffon 0-4-(0-3)
     4American Hairless Terrier 2-2
     2Miniature American Shepherd 1-1
     1Pumi 0-1
     3Sloughi 2-1
    Ring No 3
    Judge: Mr. Enrique Jorge Filippini
    Ring Steward: Joe Wood
    Ring Steward: Wayne Shapran
    9:00 AM 
     46French Bulldog 18-18-(8-2)
    10:45 AM 
     10Chinese Shar-Pei 7-2-(0-1)
     8Mastiff 5-2-(0-1)
     7Greater Swiss Mountain Dog 3-1-(2-1)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     1Finnish Spitz 0-0-(1-0)
     12Chow Chow 6-2-(4-0)
     18Dalmatian 7-6-(2-2)
    1:40 PM 
     12Shiba-Inu 4-5-(3-0)
     5Tibetan Terrier 0-2-(1-2)
     22Shetland Sheepdog 9-10-(1-1)
    3:10 PM 
     11Keeshond 0-4-(5-1)
     5Xoloitzcuintli 0-2-(2-1)
     5Lhasa Apso 1-0-(2-2)
     4Tibetan Spaniel 0-2-(1-1)
    Ring No 4
    Judge: Dr. Eric Liebes
    Ring Steward: Janet Georgeanne
    9:00 AM 
     11Beagle Thirteen Inches 3-5-(1-2)
     16Beagle Fifteen Inches 7-5-(1-3)
    10:05 AM 
     11Basset Hound 1-8-(1-1)
     7Black and Tan Coonhound 1-3-(2-1)
     5Bloodhound 0-2-(3-0)
    11:00 AM 
     25Siberian Husky 5-10-(7-2)
    12 Noon 
     1Ibizan Hound 0-0-(0-1)
     13Irish Wolfhound 3-7-(2-1)
    12:45 PM 
      Lunch
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Valerie Nunes-Atkinson
    1:30 PM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 5
    Judge: Mr. Louis D'Alessandro
    Ring Steward: Karin Byrne
    Ring Steward: Wilma Johnson
    10:30 AM 
     6Brittany Sweepstakes 1-5
     5Brittany Veteran Sweepstakes 2-3
    Ring No 5
    Judge: Mr. David A. Ojalvo
    11:00 AM 
     30Brittany 6-15-1FD-2VD-(3-3)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     11Cocker Spaniel (Black) 1-6-(2-2)
     42Rhodesian Ridgeback 14-15-(10-3)
    3:05 PM 
     13Cocker Spaniel (Ascob) 2-6-(5-0)
     19English Cocker Spaniel 7-8-(2-2)
     12Cocker Spaniel (Parti-Color) 1-7-(4-0)
     15Schipperke 3-7-(2-3)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Vern A. Harvey
    6:00 AM 
    Ring No 6
    Judge: Mr. Vern A. Harvey
    Ring Steward: Belle Stein
    9:00 AM 
     37Rottweiler 8-19-(8-2)
    10:25 AM 
     9Newfoundland 2-3-(3-1)
     21Portuguese Water Dog 3-10-(6-2)
    11:35 AM 
      Lunch
    12:20 PM 
     31Great Dane 11-11-(8-1)
    1:35 PM 
     5Leonberger 0-0-(0-5)
     16Standard Schnauzer 2-3-(6-5)
     18Samoyed 4-7-(5-2)
    Ring No 7
    Judge: Ms. Beth Sweigart
    Ring Steward: Janice McClary
    9:00 AM 
     18Labrador Retriever 6-12
     6German Wirehaired Pointer 2-2-(1-1)
    10:00 AM 
     1Gordon Setter 0-1
     22Golden Retriever 10-10-(2-0)
    11:00 AM 
     13English Setter 3-3-(6-1)
     12Irish Setter 5-3-(3-1)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     11German Shorthaired Pointer 6-2-(2-1)
     10Pointer 3-3-(2-2)
     5Chesapeake Bay Retriever 1-2-(1-1)
    1:45 PM 
     16Flat-Coated Retriever 3-5-(5-3)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Bridgett Higginbotham
    Ring Steward: Ron McClary
    9:00 AM 
     32Bulldog 8-18-(2-4)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Michael J Feigelson
    10:30 AM 
     8Silky Terrier 1-3-(1-3)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Elizabeth "Lani" McKennon
    11:00 AM 
     11Bichon Frises 2-6-(3-0)
     6American Eskimos 2-3-(1-0)
    Ring No 9
    Judge: Mr. Peter J. Green
    Ring Steward: Anne Catterson
    9:00 AM 
     29Pembroke Welsh Corgi 10-15-(2-2)
    10:10 AM 
     17Scottish Terrier 6-6-(4-1)
     1Manchester Terrier (Toy) 1-0
     2Manchester Terrier (Standard) 1-0-(1-0)
    11:00 AM 
     14Border Terrier 5-4-(3-2)
     1Cairn Terrier 0-1
     6Fox Terrier (Smooth) 0-1-(4-1)
     4Fox Terrier (Wire) 2-2
    12 Noon 
     1Norfolk Terrier 0-1
     3Norwich Terrier 0-1-(2-0)
     8Parson Russell Terrier 0-3-(3-2)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     2Airedale Terrier 0-0-(1-1)
     2American Staffordshire Terrier 1-0-(0-1)
     2Dandie Dinmont Terrier 0-1-(1-0)
     1Bedlington Terrier 0-0-(1-0)
     5Irish Terrier 1-0-(1-3)
     3Kerry Blue Terrier 0-3
     2Lakeland Terrier 0-1-(1-0)
     9Soft Coated Wheaten Terrier 2-3-(3-1)
     7Staffordshire Bull Terriers 2-4-(1-0)
    2:35 PM 
     27Miniature Schnauzer 3-16-(5-2)
     8Australian Terrier 2-2-(2-2)
     8Miniature Bull Terrier 1-5-(1-1)
     8Rat Terrier 4-0-(1-3)
     4Welsh Terrier 2-1-(0-1)
    Ring No 10
    Judge: Mr. John C. Ramirez
    Ring Steward: David Powers
    10:15 AM 
     29Pomeranian 13-13-(3-0)
     3Giant Schnauzer 2-0-(0-1)
    11:30 AM 
      Lunch
    Ring No 10
    Judge: Mr. Lowell K. Davis
    12:15 PM 
     7West Highland White Terrier 3-2-(2-0)
     14Cardigan Welsh Corgi 5-4-(3-2)
     11Border Collie 6-2-(2-1)
    Ring No 10
    Judge: Mr. Vern A. Harvey
    3:00 PM 
     1Great Pyrenees 0-0-(1-0)
     1Neapolitan Mastiff 1-0
     1ST. Bernard 0-1
     3Tibetan Mastiff 2-0-(0-1)
     10Kuvasz 3-2-(1-4)
    Ring No 11
    Judge: Mr. Jason Hoke
    Ring Steward: Janet Thomas
    9:00 AM 
     12Japanese Chin 3-5-(2-2)
     10Italian Greyhound 1-6-(1-2)
     4Affenpinscher 0-3-(1-0)
    10:00 AM 
     25Chinese Crested 9-7-(3-5)
    11:00 AM 
     5Shih Tzu 1-4
     7Maltese 2-5
     7Brussels Griffon 3-1-(2-1)
    11:45 AM 
     21Havanese 4-12-(3-2)
    12:35 PM 
      Lunch
    1:20 PM 
     32Cavalier King Charles Spaniel 8-15-(7-2)
    2:35 PM 
     9Chihuahua (Long Coat) 2-3-(3-1)
     11Chihuahua (Smooth Coat) 2-4-(2-3)
     20Miniature Pinscher 5-11-(2-2)
    Ring No 12
    Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
    Ring Steward: Bill Edwards
    9:00 AM 
     14Australian Cattle Dog 2-7-(3-2)
     4Belgian Sheepdog 2-2
     7Belgian Tervuren 1-3-(0-3)
    10:00 AM 
     31Australian Shepherd 16-10-(3-2)
    11:15 AM 
     20Bouvier Des Flandres 3-6-(6-5)
    12:05 PM 
      Lunch
    12:50 PM 
     20Briard 4-10-(2-4)
     14Polish Lowland Sheepdog 2-6-(3-3)
    2:10 PM 
     11Old English Sheepdog 3-3-(4-1)
     1Beauceron 1-0
     1Canaan Dog 0-0-(1-0)
     1Belgian Malinois 1-0
     12Bearded Collie 2-2-(2-6)
    3:10 PM 
     1Entlebucher Mountain Dog 1-0
     2Finnish Lapphund 1-1
     9Collie (Rough) 1-5-(2-0)
     9Collie (Smooth) 7-2
     9German Shepherd Dog 4-4-(1-0)
     8Puli 5-2-(1-0)
    Ring No 14
    Judge: Ms. Amanda J. Ashley
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    9:00 AM 
     2Boston Terrier Sweepstakes 0-2
     5Boston Terrier Veteran Sweepstakes 4-1
    Ring No 14
    Judge: Mr. David A. Ojalvo
    9:30 AM 
     21Boston Terrier 3-9-3VD-1VB-(1-4)
     4Welsh Springer Spaniel 0-1-(1-2)
     8Clumber Spaniel 4-0-(3-1)
    Ring No 15
    Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
    Ring Steward: Betsy Harvey
    9:00 AM 
     6Pekingese 2-0-(3-1)
     22Papillon 6-12-(3-1)
    10:05 AM 
     10Poodle (Toy) 5-4-(1-0)
     28Pug 10-13-(4-1)
    11:35 AM 
     8Poodle (Miniature) 2-5-(1-0)
    11:55 AM 
      Lunch
    12:40 PM 
     3Toy Fox Terrier 0-0-(1-2)
     24Yorkshire Terrier 7-11-(5-1)
    1:40 PM 
     17Poodle (Standard) 4-11-(2-0)
    Ring No 16
    Judge: Mrs. Nancy Grimm
    Ring Steward: Carole Foth
    Ring Steward: Carl Wright
    Ring Steward: Doris Schlicht
    9:00 AM 
     14Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    11:00 AM 
     4Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    11:35 AM 
     16Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
     10Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    Ring No 17
    Judge: 10 Minutes Prior to Rally
    Ring Steward: Dean Lund
    Ring Steward: Steve Lewin
    Ring Steward: Carroll Brown
    Ring Steward: Daphne Bell
    6:00 AM 
    Ring No 17
    Judge: Mr. Alvin W. Eng
    9:00 AM 
     13Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    10:20 AM 
     4Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    11:15 AM 
     10Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    11:50 AM 
     1Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    12 Noon 
     14Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
     8Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
     15Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     10Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Additional Information & Notices
    SATURDAY

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.

    Variety Group Judging will start at 3:45 p.m. in the Rings 6 and 7. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time. Hounds Dr.Liebes
    Toys Mr. Hoke
    Working Mr.Harvey
    Terriers Mr. Green
    Herding Mrs. Hiltz
    Sporting Mr. Filippini
    Non-Sporting Mr. Ojalvo
    Best Bred by In Show Mrs. Dillin
    Best In Show Mrs. Dillin

    Bred by Exhibitor Group Judging will start at 3:15 p.m. in Ring 8. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time. Hounds Wilma Johnson
    Toys Lowell Davis
    Working Sharon Zaker
    Terriers Donna Greenamyer
    Herding Bill Edwards
    Sporting Larry Abbott
    Non-Sporting Amanda Ashley

    TRANSFERS The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 8:30 AM the morning of the show.

    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE - Under American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show. Under Chapter 7, Section 8 Mr. Ramirez will judge Pomeranians in place of Mr. Gregory. Mr. Ojalvo will judge Rhodesian Ridgebacks in place of Mr. Gregory.
    Ms. McKennon will judge Bichon Frises and American Eskimo in place of Mr. Gregory.
    Dr. Liebes will judge Basset Hounds, 13 Beagles, 15 Beagles, Black & Tan Coonhounds, Bloodhounds, Ibizan Hounds, Irish Wolfhounds and Siberian Huskies in place of Mr. Gregory.

    Under Chapter 7, Section 13 Mr. Davis will judge West Highland White Terriers in place of Mr. Green. Mr. Ramirez will judge Giant Schnauzers in place of Mrs. Gutierrez-Otero.
    Mr. Davis will judge Border Collies in place of Mrs. Hiltz.
    Mrs. Dillin will judge Vizlas in place of Mr. Ojalvo.
    Mr. Filippini will judge Shiba Inu in place of Mr. Ojalvo.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher49:00 AM11
    Afghan Hound1712:50 PM2
    Airedale Terrier21:15 PM9
    Akita52:35 PM1
    Alaskan Malamute112:35 PM1
    American Eskimos611:00 AM8
    American Hairless Terrier42:00 PM2
    American Staffordshire Terrier21:15 PM9
    Anatolian Shepherd62:35 PM1
    Australian Cattle Dog149:00 AM12
    Australian Shepherd3110:00 AM12
    Australian Terrier82:35 PM9
    Basenji210:10 AM2
    Basset Hound1110:05 AM4
    Beagle Thirteen Inches119:00 AM4
    Beagle Fifteen Inches169:00 AM4
    Bearded Collie122:10 PM12
    Beauceron12:10 PM12
    Bedlington Terrier11:15 PM9
    Belgian Malinois12:10 PM12
    Belgian Sheepdog49:00 AM12
    Belgian Tervuren79:00 AM12
    Bernese Mountain Dog102:35 PM1
    Bichon Frises1111:00 AM8
    Black and Tan Coonhound710:05 AM4
    Black Russian Terrier82:35 PM1
    Bloodhound510:05 AM4
    Border Collie1112:15 PM10
    Border Terrier1411:00 AM9
    Borzoi1210:10 AM2
    Boston Terrier219:30 AM14
    Boston Terrier Sweepstakes29:00 AM14
    Boston Terrier Veteran Sweepstakes59:00 AM14
    Bouvier Des Flandres2011:15 AM12
    Boxer349:00 AM1
    Briard2012:50 PM12
    Brittany3011:00 AM5
    Brittany Sweepstakes610:30 AM5
    Brittany Veteran Sweepstakes510:30 AM5
    Brussels Griffon711:00 AM11
    Bulldog329:00 AM8
    Bullmastiff2110:20 AM1
    Cairn Terrier111:00 AM9
    Canaan Dog12:10 PM12
    Cane Corso2611:10 AM1
    Cardigan Welsh Corgi1412:15 PM10
    Cavalier King Charles Spaniel321:20 PM11
    Chesapeake Bay Retriever512:45 PM7
    Chihuahua (Long Coat)92:35 PM11
    Chihuahua (Smooth Coat)112:35 PM11
    Chinese Crested2510:00 AM11
    Chinese Shar-Pei1010:45 AM3
    Chow Chow1212:30 PM3
    Clumber Spaniel89:30 AM14
    Cocker Spaniel (Ascob)133:05 PM5
    Cocker Spaniel (Black)111:00 PM5
    Cocker Spaniel (Parti-Color)123:05 PM5
    Collie (Rough)93:10 PM12
    Collie (Smooth)93:10 PM12
    Dachshund (Longhaired)79:00 AM2
    Dachshund (Smooth)139:00 AM2
    Dachshund (Wirehaired)109:00 AM2
    Dalmatian1812:30 PM3
    Dandie Dinmont Terrier21:15 PM9
    Doberman Pinscher331:15 PM1
    Dogue De Bordeaux711:10 AM1
    English Cocker Spaniel193:05 PM5
    English Setter1311:00 AM7
    English Springer Spaniel202:00 PM2
    Entlebucher Mountain Dog13:10 PM12
    Field Spaniel32:00 PM2
    Finnish Lapphund23:10 PM12
    Finnish Spitz112:30 PM3
    Flat-Coated Retriever161:45 PM7
    Fox Terrier (Smooth)611:00 AM9
    Fox Terrier (Wire)411:00 AM9
    French Bulldog469:00 AM3
    German Pinscher112:35 PM1
    German Shepherd Dog93:10 PM12
    German Shorthaired Pointer1112:45 PM7
    German Wirehaired Pointer69:00 AM7
    Giant Schnauzer310:15 AM10
    Golden Retriever2210:00 AM7
    Gordon Setter110:00 AM7
    Great Dane3112:20 PM6
    Great Pyrenees13:00 PM10
    Greater Swiss Mountain Dog710:45 AM3
    Havanese2111:45 AM11
    Ibizan Hound112 Noon4
    Irish Setter1211:00 AM7
    Irish Terrier51:15 PM9
    Irish Wolfhound1312 Noon4
    Italian Greyhound109:00 AM11
    Japanese Chin129:00 AM11
    Keeshond113:10 PM3
    Kerry Blue Terrier31:15 PM9
    Kuvasz103:00 PM10
    Labrador Retriever189:00 AM7
    Lakeland Terrier21:15 PM9
    Leonberger51:35 PM6
    Lhasa Apso53:10 PM3
    Maltese711:00 AM11
    Manchester Terrier (Standard)210:10 AM9
    Manchester Terrier (Toy)110:10 AM9
    Mastiff810:45 AM3
    Miniature American Shepherd22:00 PM2
    Miniature Bull Terrier82:35 PM9
    Miniature Pinscher202:35 PM11
    Miniature Schnauzer272:35 PM9
    Neapolitan Mastiff13:00 PM10
    Newfoundland910:25 AM6
    Norfolk Terrier112 Noon9
    Norwegian Elkhound110:10 AM2
    Norwich Terrier312 Noon9
    Novice Junior Class41:30 PM4
    Novice Class A410:20 AM17
    Novice Class B139:00 AM17
    Novice Intermediate Class11:30 PM4
    Novice Senior Class21:30 PM4
    Old English Sheepdog112:10 PM12
    Open Junior Class21:30 PM4
    Open Class A1011:35 AM16
    Open Class B1611:35 AM16
    Open Intermediate Class41:30 PM4
    Open Senior Class101:30 PM4
    Papillon229:00 AM15
    Parson Russell Terrier812 Noon9
    Pekingese69:00 AM15
    Pembroke Welsh Corgi299:00 AM9
    Pointer1012:45 PM7
    Polish Lowland Sheepdog1412:50 PM12
    Pomeranian2910:15 AM10
    Poodle (Miniature)811:35 AM15
    Poodle (Standard)171:40 PM15
    Poodle (Toy)1010:05 AM15
    Portuguese Water Dog2110:25 AM6
    Pug2810:05 AM15
    Puli83:10 PM12
    Pumi12:00 PM2
    Rally Novice A1012 Noon17
    Rally Novice B1512 Noon17
    Rally Advanced A812 Noon17
    Rally Advanced B1412 Noon17
    Rally Excellent A111:50 AM17
    Rally Excellent B1011:15 AM17
    Rat Terrier82:35 PM9
    Rhodesian Ridgeback421:00 PM5
    Rottweiler379:00 AM6
    Saluki910:10 AM2
    Samoyed181:35 PM6
    Schipperke153:05 PM5
    Scottish Terrier1710:10 AM9
    Shetland Sheepdog221:40 PM3
    Shiba-Inu121:40 PM3
    Shih Tzu511:00 AM11
    Siberian Husky2511:00 AM4
    Silky Terrier810:30 AM8
    Sloughi32:00 PM2
    Soft Coated Wheaten Terrier91:15 PM9
    ST. Bernard13:00 PM10
    Staffordshire Bull Terriers71:15 PM9
    Standard Schnauzer161:35 PM6
    Sussex Spaniel12:00 PM2
    The Master Class21:30 PM4
    Tibetan Mastiff33:00 PM10
    Tibetan Spaniel43:10 PM3
    Tibetan Terrier51:40 PM3
    Toy Fox Terrier312:40 PM15
    Utility Class A411:00 AM16
    Utility Class B149:00 AM16
    Vizsla1212:50 PM2
    Weimaraner142:00 PM2
    Welsh Springer Spaniel49:30 AM14
    Welsh Terrier42:35 PM9
    West Highland White Terrier712:15 PM10
    Whippet2311:10 AM2
    Wirehaired Pointing Griffon72:00 PM2
    Xoloitzcuintli53:10 PM3
    Yorkshire Terrier2412:40 PM15


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved