Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Kennel Club of Palm Springs

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. David A. Alexander164 Pine Canyon Rd
    Corral de Tierra, CA 93908
    Mrs. Carolyn I. Alexander164 Pine Canyon Rd
    Corral de Tierra, CA 93908
    Ms. Christine Salyers Anderson401 Sunset Bay Rd
    Hot Springs, AR 71913
    Ms. Peggy Beisel-McIlwaine6225 N. Maple Rd
    Ann Arbor, MI 48105
    Ms. Rita Biddle, Esq.12523 S. Forest Hill Rd
    Eagle, MI 48822
    Ms. Betty Brask186 Kaualani Dr
    Makawao, HI 96768
    Mr. Bradley S. Buttner6712 W. Highway 86
    Japlin, MO 64804
    Miss Casandra Clark13662 Utt Dr., Apt B
    Tustin, CA 92780
    Ms. Sharon L. Clark133 New Harrison Bridge Rd
    Simpsonville, SC 29680
    Mrs. Debbie Claussen1314 Dayton Av
    Alameda, CA 94501
    Mr. James S. Covey27 Old Field Rd
    Climax, NY 12042
    Mrs. Doris Cozart10000 La Jolla Way
    Denton, TX 76207
    Mrs. Gayle M. DenmanPO Box 71160
    Salt Lake City, UT 84171
    Mr. Alvin W. Eng4925 Charter Rd
    Rocklin, CA 95765
    Mr. Michael J. Feigelson3332 Overton Rd
    Mountain Brk, AL 35223
    Mr. Peter A. Frost28 Currajong Rd
    East Hawthorn
    Aus 3123
    Mrs. Sheila M. Gordon41-429 Butler Court
    Indio, CA 92203
    Mr. Peter J. GreenP.O. Box 186
    Bowmansville, PA 17507
    Mr. Vincent T. Grosso1828 Litchfield Dr
    Banning, CA 92220
    Ms. Susan Henderson5171 Highland Dr
    Yorba Linda, CA 92886
    Mrs. Lydia Coleman Hutchinson7400 Holter Rd
    Middletown, MD 21769
    Ms. Tracey Isaacson981 W. Detroit St
    Chandler, AZ 85225
    Ms. Patricia JenkinsP.O. Box 417
    Richmond, UT 84333
    Mr. Carl P. Lentz7162 SW 180th Place
    Aloha, OR 97007
    Mr. Carl Gene Liepmann9144 West Mount Morris Rd
    Flushing, MI 48433
    Mrs. Karen S. McFarlane15826 Oakmont Dr
    Kearney, MO 64060
    Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna539 Osborn Ln
    Pleasant Hill, CA 94523
    Mr. Ken J. Murray4403 S. Roberts Rd
    Island Lake, IL 60042
    Ms. Helene Nietsch14 Dodgingtown Rd
    Newtown, CT 06470
    Mrs. Paula J. NykielP.O. Box 1070
    Washington, MO 63090
    Mr. Bradley Odagiri728 Kaulana Pl
    Honolulu, HI 96821
    Mrs. Janice G. Pardue1539 4th Av
    Kingsburg, CA 93631
    Mr. Robert Paust384 Johnson St
    Modesto, CA 95354
    Ms. Ruth Sampson238 Greenfield Ave.
    San Mateo, CA 94403
    Ms. Rhonda Silveira42793 Valley View Dr
    Scio, OR 97374
    Ms. Carolyn Snavely1045 Florence St
    Denver, CO 80247
    Ms. Elizabeth "Beth" SweigartP.O. Box 186
    Bowmansville, PA 17507
    ToBeAssigned ToBeAssigned
    Ms. Lynn Wyza12 Del Fiore
    Lake Elsinore, CA 92532

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
    Ring Steward: Sydney Burnside
    Ring Steward: Lafayette McGowan
    8:00 AM 
     34Boston Terrier 10-14-(3-7)
    9:15 AM 
     77Rhodesian Ridgeback 22-32-1VD-(15-7)
    12:20 PM 
      Lunch
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Paula J. Nykiel
    Ring Steward: Pauline Weiland
    8:00 AM 
     7Chesapeake Bay Retriever 2-0-(1-4)
     9German Wirehaired Pointer 1-4-(3-1)
    8:40 AM 
     31Newfoundland 7-13-(6-5)
    9:55 AM 
     62Whippet 14-30-1VD-(8-9)
    12:25 PM 
      Lunch
    1:10 PM 
     9Wirehaired Pointing Griffon 1-2-(4-2)
     33Afghan Hound 10-6-(11-6)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Lydia Coleman Hutchinson
    Ring Steward: Jean Raba
    8:00 AM 
     8Belgian Sheepdog 1-0-(5-2)
     18Belgian Tervuren 2-9-(2-5)
    9:00 AM 
     26Pembroke Welsh Corgi 8-13-(2-3)
    10:00 AM 
     23Shetland Sheepdog 10-6-(6-1)
    10:55 AM 
     32German Shepherd Dog 9-16-(5-2)
    12:10 PM 
      Lunch
    12:55 PM 
     4Belgian Malinois 1-3
     7Berger Picard 1-4-(1-1)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Robert Paust
    Ring Steward: Greg Garrity
    8:00 AM 
     5Norfolk Terrier 1-0-(1-3)
     16Norwich Terrier 2-7-(4-3)
     3Skye Terrier 0-2-(1-0)
    9:00 AM 
     6Russell Terriers 3-1-(2-0)
     9Lakeland Terrier 2-3-(2-2)
     11Irish Terrier 4-3-(3-1)
    10:00 AM 
     50Borzoi 14-17-(11-8)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     37Saluki 15-7-(9-5)
    Ring No 5
    Judge: Ms. Patricia Jenkins
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     12Alaskan Malamute 1-2-(6-3)
    Ring No 5
    Judge: Ms. Rhonda Silveira
    9:00 AM 
     31Australian Shepherd 12-10-(6-3)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Bradley S. Buttner
    10:30 AM 
     4Novice Junior Class
     2Novice Intermediate Class
     1Novice Senior Class
     6Open Junior Class
     11Open Intermediate Class
     15Open Senior Class
     1The Master Class
    Ring No 6
    Judge: Mr. Peter A. Frost
    Ring Steward: Paul Garrity
    8:00 AM 
     14Greyhound 3-2-(3-6)
     6Otterhound 0-3-(2-1)
     4Petit Basset Griffon Vendeens 0-3-(0-1)
     2Portuguese Podengo Pequeno 0-1-(1-0)
    9:00 AM 
     21Dachshund (Longhaired) 8-7-(5-1)
    9:50 AM 
     21Dachshund (Smooth) 6-7-(4-4)
    10:40 AM 
     26Dachshund (Wirehaired) 5-13-(5-3)
    11:40 AM 
      Lunch
    12:25 PM 
     14Redbone Coonhound 4-7-(1-2)
    1:00 PM 
     41Rottweiler 11-13-1VD-1VB-(12-3)
    Ring No 7
    Judge: Ms. Rita Biddle, Esq.
    Ring Steward: Susan Garrity
    8:00 AM 
     24Irish Wolfhound 6-11-(4-3)
    9:00 AM 
     14Bloodhound 4-4-(5-1)
     5Pharaoh Hound 0-0-(4-1)
     6Scottish Deerhound 1-4-(1-0)
    10:00 AM 
     38Basset Hound 10-11-1VB-(7-9)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     5Black and Tan Coonhound 1-1-(2-1)
     3Sloughi 0-3
     17Basenji 5-7-(4-1)
    1:15 PM 
     18Beagle Thirteen Inches 4-10-(2-2)
     40Beagle Fifteen Inches 11-14-1VB-(10-4)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
    Ring Steward: Judith Dexter
    8:00 AM 
     16Border Collie 3-7-(5-1)
     10Black Russian Terrier 3-4-(1-2)
    9:00 AM 
     6Tibetan Mastiff 1-3-(2-0)
     15Cane Corso 3-7-(2-3)
    9:50 AM 
     30Siberian Husky 2-11-(13-4)
    11:00 AM 
     17Briard 5-8-(3-1)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     54Doberman Pinscher 15-26-(6-7)
    Ring No 9
    Judge: Ms. Elizabeth "Beth" Sweigart
    Ring Steward: John Kunipo
    9:00 AM 
     25Border Terrier 7-5-(11-2)
     11Rat Terrier 1-4-(3-3)
     1Dandie Dinmont Terrier 0-1
     6Australian Terrier 3-1-(2-0)
     5Airedale Terrier 1-0-(2-2)
     3Bedlington Terrier 1-0-(1-1)
    10:00 AM 
     26Soft Coated Wheaten Terrier 4-11-(6-5)
    11:00 AM 
     9Kerry Blue Terrier 1-5-(3-0)
    11:20 AM 
      Lunch
    Ring No 9
    Judge: Ms. Carolyn Snavely
    12:05 PM 
     11Fox Terriers (Smooth) Sweepstakes 4-7
    Ring No 9
    Judge: Ms. Elizabeth "Beth" Sweigart
    12:30 PM 
     24Fox Terrier (Smooth) 5-9-(5-5)
     9Fox Terrier (Wire) 4-1-(2-2)
    Ring No 10
    Judge: Ms. Sharon L. Clark
    Ring Steward: John Shoemaker
    8:00 AM 
     20American Staffordshire Terrier 6-8-(4-2)
     8Welsh Terrier 1-4-(1-2)
    9:05 AM 
     27Staffordshire Bull Terriers 8-11-(2-6)
    10:05 AM 
     7American Hairless Terrier 2-4-(0-1)
     19Miniature Schnauzer 5-8-(3-2)
    11:05 AM 
     12Scottish Terrier 1-7-(1-3)
    11:30 AM 
     21Parson Russell Terrier 4-6-(8-3)
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
    1:05 PM 
     8Keeshond 2-1-(2-3)
     9Finnish Spitz 2-4-(2-1)
     15Ibizan Hound 2-4-(3-6)
    Ring No 11
    Judge: Mr. Michael J. Feigelson
    Ring Steward: Doris Bandoian
    8:00 AM 
     23Chihuahua (Long Coat) 7-11-(2-3)
    8:55 AM 
     1English Toy Spaniel (KC&R) 1-0
     15Affenpinscher 2-6-(5-2)
    Ring No 11
    Judge: Ms. Tracey Isaacson
    9:45 AM 
     2Manchester Terrier (Toy) Sweepstakes 0-2
     1Manchester Terrier (Toy) Veteran Sweepstakes 1-0
    Ring No 11
    Judge: Mr. Michael J. Feigelson
    9:50 AM 
     16Manchester Terrier (Toy) 2-4-(6-3)
     9Manchester Terrier (Standard) 0-2-(5-2)
    Ring No 11
    Judge: Mrs. Gayle M. Denman
    12 Noon 
     12Bull Terrier (Colored) 3-4-(1-4)
     14Bull Terrier (White) 4-6-(1-3)
    1:00 PM 
     21Miniature Bull Terrier 5-4-(4-8)
    Ring No 12
    Judge: Mr. Peter J. Green
    Ring Steward: Donald Petryca
    8:00 AM 
     15Cardigan Welsh Corgi 2-6-(4-3)
     9Beauceron 4-3-(1-1)
    9:00 AM 
     10Bouvier Des Flandres 4-1-(1-4)
     1Collie (Rough) 0-1
     1Entlebucher Mountain Dog 0-0-(1-0)
     1Norwegian Buhund 0-0-(1-0)
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
    9:30 AM 
     1Puli 1-0
     4Pumi 1-2-(1-0)
     8Bearded Collie 1-2-(4-1)
     8Old English Sheepdog 2-1-(2-3)
    10:20 AM 
     29Miniature American Shepherd 8-10-(3-8)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     21Australian Cattle Dog 6-8-(1-5)
    1:05 PM 
     12Pointer 5-3-(3-1)
     14Cairn Terrier 5-7-(2-0)
    2:05 PM 
     13West Highland White Terrier 5-3-(4-1)
     2Glen of Imaal Terrier 0-1-(0-1)
     2Sealyham Terrier 1-0-(1-0)
    Ring No 14
    Judge: Mrs. Karen S. McFarlane
    Ring Steward: Ellen Petryca
    8:00 AM 
     4ST. Bernard 1-2-(1-0)
     4Great Pyrenees 1-0-(2-1)
     7Anatolian Shepherd 0-3-(1-3)
     9Toy Fox Terrier 1-5-(1-2)
    Ring No 14
    Judge: Ms. Susan Henderson
    9:00 AM 
     8Bernese Mt. Dog Sweepstakes 3-5
     5Bernese Mt. Dog Veteran Sweepstakes 2-3
    Ring No 14
    Judge: Mrs. Karen S. McFarlane
    9:40 AM 
     32Bernese Mountain Dog 11-8-2VD-2VB-(6-1)-2BR
    10:50 AM 
     28Pug 7-14-(7-0)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     56Samoyed 13-23-1VB-(9-8)-2BR
    Ring No 15
    Judge: Ms. Helene Nietsch
    Ring Steward: Robin McTaggert
    8:00 AM 
     28Mastiff 8-10-(5-5)
    9:10 AM 
     15Standard Schnauzer 4-3-(5-3)
     6German Pinscher 0-0-(3-3)
    10:00 AM 
     57Great Dane 23-22-1VB-(9-2)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     26Bullmastiff 5-11-(5-5)
    2:00 PM 
     25Portuguese Water Dog 4-10-(4-7)
     14Dogue De Bordeaux 2-4-(5-3)
     5Kuvasz 1-3-(1-0)
    Ring No 16
    Judge: Jennifer Bridges
    6:00 AM 
    Ring No 18
    Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
    Ring Steward: Jennifer Bridges
    8:00 AM 
     96Golden Retriever 34-46-1VD-(10-5)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     7Gordon Setter 2-3-(2-0)
     43English Springer Spaniel 12-20-1VB-(5-5)
    Ring No 19
    Judge: Mrs. Debbie Claussen
    Ring Steward: Paullet DeLong
    8:00 AM 
     79Labrador Retriever 27-39-(9-3)
    11:05 AM 
     22English Cocker Spaniel 5-9-(6-2)
    Ring No 20
    Judge: Mr. James S. Covey
    Ring Steward: Juliet Rigtrup
    8:00 AM 
     14Weimaraner 1-4-(3-6)
     16Welsh Springer Spaniel 3-3-(3-7)
    9:10 AM 
     30German Shorthaired Pointer 7-17-(4-2)
    10:20 AM 
     48Irish Setter 15-14-(9-10)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     1Curly-Coated Retriever 0-0-(1-0)
     2Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 0-0-(1-1)
     3Lagotto Romagnolo 1-0-(2-0)
     9Brittany 2-1-(3-3)
     8Clumber Spaniel 0-2-(5-1)
    Ring No 21
    Judge: Mr. Ken J. Murray
    Ring Steward: Christine Erickson
    8:00 AM 
     26Flat-Coated Retriever 3-9-(7-6)
    9:00 AM 
     27English Setter 4-10-(8-4)
    10:00 AM 
     54Vizsla 11-22-(9-10)
    12:05 PM 
      Lunch
    12:50 PM 
     13Irish Red & White Setters 3-6-(3-1)
     5Sussex Spaniel 2-1-(2-0)
     2Spinone Italiano 2-0
     7Irish Water Spaniel 1-3-(1-2)
    1:50 PM 
     3Cocker Spaniel (Black) 1-1-(1-0)
     1Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(1-0)
     2Cocker Spaniel (Parti-Color) 1-0-(1-0)
     1Plott Hound 0-1
     5Norwegian Elkhound 3-0-(0-2)
     11Bluetick Coonhound 3-6-(0-2)
    Ring No 22
    Judge: Connie Clark
    6:00 AM 
    Ring No 22
    Judge: Mrs. Doris Cozart
    Ring Steward: Connie Clark
    8:00 AM 
     34Bulldog 11-14-(6-3)
    9:20 AM 
     69French Bulldog 29-27-(7-6)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     27Chinese Shar-Pei 10-6-(2-9)
    Ring No 23
    Judge: Ms. Lynn Wyza
    Ring Steward: Carol R. Hamilton
    9:00 AM 
     11Vizsla Sweepstakes 6-5
     2Vizsla Vet Sweepstakes 1-1
    Ring No 23
    Judge: Miss Casandra Clark
    9:30 AM 
     5Irish Red & White Setters Sweepstakes 1-4
    Ring No 24
    Judge: Mr. David A. Alexander
    Ring Steward: Judith Voran
    8:00 AM 
     3Schipperke 1-0-(2-0)
     23Shiba-Inu 6-10-(6-1)
    9:00 AM 
     5Tibetan Spaniel 1-0-(3-1)
     4Xoloitzcuintli 0-0-(2-2)
     2Coton de Tulear 0-0-(1-1)
    9:30 AM 
     38Dalmatian 7-11-(11-9)
    11:00 AM 
     23Chow Chow 5-9-1VD-(6-2)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     18Lhasa Apso 7-5-(4-2)
     17Bichon Frises 5-4-(5-3)
     6Tibetan Terrier 0-2-(3-1)
    Ring No 25
    Judge: Ms. Christine Salyers Anderson
    Ring Steward: Jennifer McFarlin
    8:00 AM 
     40Papillon 15-16-(7-2)
    9:40 AM 
     24Havanese 7-8-(6-2)
    10:40 AM 
     34Chinese Crested 6-17-(7-4)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     7Brussels Griffon 1-1-(2-3)
     6English Toy Spaniel (B&PC) 3-1-(2-0)
     16Japanese Chin 1-9-(4-2)
     9Silky Terrier 0-6-(0-3)
    Ring No 26
    Judge: Ms. Ruth Sampson
    Ring Steward: Kathleen Soares
    9:30 AM 
     11Chow Chow Sweepstakes 5-6
     1Chow Chow Veteran Sweepstakes 1-0
    Ring No 26
    Judge: Mrs. Sheila M. Gordon
    10:00 AM 
     27Italian Greyhound 7-7-1VD-(6-6)
    11:00 AM 
     7Maltese 0-5-(1-1)
     20Pomeranian 10-6-(4-0)
    12:05 PM 
     8Shih Tzu 5-2-(1-0)
    Ring No 27
    Judge: Mr. Bradley Odagiri
    Ring Steward: Bruce Voran
    8:00 AM 
     33Miniature Pinscher 7-16-(2-8)
    9:15 AM 
     18Chihuahua (Smooth Coat) 6-5-(4-2)
    10:00 AM 
     1Yorkshire Terrier 0-0-(0-1)
     9Pekingese 1-3-(4-1)
     30Cavalier King Charles Spaniel 12-6-(9-3)
    Ring No 28
    Judge: Mrs. Carolyn I. Alexander
    Ring Steward: Mickey Polimeni
    8:00 AM 
     71Boxer 19-34-(9-9)
    10:50 AM 
     16Poodle (Toy) 5-6-(3-2)
    11:30 AM 
     1Giant Schnauzer 0-0-(0-1)
     7Greater Swiss Mountain Dog 1-2-(2-2)
     14Poodle (Miniature) 3-8-(1-2)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     29Poodle (Standard) 8-14-(4-3)
     15Akita 6-7-(2-0)
     2Dogo Argentino 1-1
     3Grand Basset Griffon Vendeen 2-1
     1Portuguese Podengo 0-1
    Ring No 34
    Judge: Mr. Carl P. Lentz
    Ring Steward: Nancy Kennedy
    Ring Steward: Dean Lund
    Ring Steward: Daphne Bell
    Ring Steward: Elizabeth Daschner
    8:00 AM 
     15Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    8:40 AM 
     1Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    8:50 AM 
     12Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    9:25 AM 
     6Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    9:50 AM 
     22Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    10:50 AM 
     12Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    11:35 AM 
     12Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     3Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
     2Obedience-Preferred Novice
    (Starting number 0855 )
    Ring No 35
    Judge: Mr. Alvin W. Eng
    Ring Steward: Steve Lewin
    Ring Steward: Yvonne Martin
    Ring Steward: Doris Schlicht
    8:00 AM 
     3Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    8:20 AM 
     15Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    10:00 AM 
     34Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
     6Obedience-Preferred Open
    (Starting number 0875 )
     5Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    Ring No 36
    Judge: Ms. Betty Brask
    Ring Steward: Linda Hawes
    Ring Steward: Yvette Sheehan
    Ring Steward: William Kasper
    8:00 AM 
     31Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    11:25 AM 
     5Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
     5Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
     13Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    NOHS Group Judging will start at 1:45 pm in Rings 1 and 3.
    Herding Ms. Silveria
    Sporting Mrs. Claussen
    Toys Mrs. Gordon
    NonSporting Mrs. Beisel-McIlwaine
    Terriers Mr. Covey
    Hounds Mrs. Pardue
    Working Ms. Jenkins
    BOHIS Mrs. Hutchinson
    Variety Group Judging will start at 2:15 p.m. in Rings 5 and 7.
    Herding Mrs. Hutchinson
    Sporting Mr. Covey
    Toys Ms. Anderson
    NonSporting Mrs. Pardue*
    Terriers Mr. Green
    Hounds Mr. Murray*
    Working Mrs. McFarlane
    Best Brace In Show, Best In Show Mr. Grosso
    TRANSFERS - The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's table prior to 7:30 AM the morning of the show. NEW EXHIBITOR BRIEFING - A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents table. Spectators are welcome to attend.
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    American Kennel Club Rules Applying to Dog Shows, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Under Ch. 7, Sec. 13
    Mrs. Denman will judge Colored Bull Terriers, White Bull Terriers and Miniature Bull Terriers in place of Mrs. Hughes
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher158:55 AM11
    Afghan Hound331:10 PM2
    Airedale Terrier59:00 AM9
    Akita151:15 PM28
    Alaskan Malamute128:00 AM5
    American Hairless Terrier710:05 AM10
    American Staffordshire Terrier208:00 AM10
    Anatolian Shepherd78:00 AM14
    Australian Cattle Dog2112:15 PM12
    Australian Shepherd319:00 AM5
    Australian Terrier69:00 AM9
    Basenji1712:15 PM7
    Basset Hound3810:00 AM7
    Beagle Thirteen Inches181:15 PM7
    Beagle Fifteen Inches401:15 PM7
    Bearded Collie89:30 AM12
    Beauceron98:00 AM12
    Bedlington Terrier39:00 AM9
    Beginner Novice A311:35 AM34
    Beginner Novice B1211:35 AM34
    Belgian Malinois412:55 PM3
    Belgian Sheepdog88:00 AM3
    Belgian Tervuren188:00 AM3
    Berger Picard712:55 PM3
    Bernese Mountain Dog329:40 AM14
    Bernese Mt. Dog Sweepstakes89:00 AM14
    Bernese Mt. Dog Veteran Sweepstakes59:00 AM14
    Bichon Frises1712:45 PM24
    Black and Tan Coonhound512:15 PM7
    Black Russian Terrier108:00 AM8
    Bloodhound149:00 AM7
    Bluetick Coonhound111:50 PM21
    Border Collie168:00 AM8
    Border Terrier259:00 AM9
    Borzoi5010:00 AM4
    Boston Terrier348:00 AM1
    Bouvier Des Flandres109:00 AM12
    Boxer718:00 AM28
    Briard1711:00 AM8
    Brittany91:00 PM20
    Brussels Griffon712:45 PM25
    Bull Terrier (Colored)1212 Noon11
    Bull Terrier (White)1412 Noon11
    Bulldog348:00 AM22
    Bullmastiff261:00 PM15
    Cairn Terrier141:05 PM12
    Cane Corso159:00 AM8
    Cardigan Welsh Corgi158:00 AM12
    Cavalier King Charles Spaniel3010:00 AM27
    Chesapeake Bay Retriever78:00 AM2
    Chihuahua (Long Coat)238:00 AM11
    Chihuahua (Smooth Coat)189:15 AM27
    Chinese Crested3410:40 AM25
    Chinese Shar-Pei2712:45 PM22
    Chow Chow2311:00 AM24
    Chow Chow Sweepstakes119:30 AM26
    Chow Chow Veteran Sweepstakes19:30 AM26
    Clumber Spaniel81:00 PM20
    Cocker Spaniel (Ascob)11:50 PM21
    Cocker Spaniel (Black)31:50 PM21
    Cocker Spaniel (Parti-Color)21:50 PM21
    Collie (Rough)19:00 AM12
    Coton de Tulear29:00 AM24
    Curly-Coated Retriever11:00 PM20
    Dachshund (Longhaired)219:00 AM6
    Dachshund (Smooth)219:50 AM6
    Dachshund (Wirehaired)2610:40 AM6
    Dalmatian389:30 AM24
    Dandie Dinmont Terrier19:00 AM9
    Doberman Pinscher5412:30 PM8
    Dogo Argentino21:15 PM28
    Dogue De Bordeaux142:00 PM15
    English Cocker Spaniel2211:05 AM19
    English Setter279:00 AM21
    English Springer Spaniel4312:45 PM18
    English Toy Spaniel (B&PC)612:45 PM25
    English Toy Spaniel (KC&R)18:55 AM11
    Entlebucher Mountain Dog19:00 AM12
    Finnish Spitz91:05 PM10
    Flat-Coated Retriever268:00 AM21
    Fox Terrier (Smooth)2412:30 PM9
    Fox Terrier (Wire)912:30 PM9
    Fox Terriers (Smooth) Sweepstakes1112:05 PM9
    French Bulldog699:20 AM22
    German Pinscher69:10 AM15
    German Shepherd Dog3210:55 AM3
    German Shorthaired Pointer309:10 AM20
    German Wirehaired Pointer98:00 AM2
    Giant Schnauzer111:30 AM28
    Glen of Imaal Terrier22:05 PM12
    Golden Retriever968:00 AM18
    Gordon Setter712:45 PM18
    Grand Basset Griffon Vendeen31:15 PM28
    Great Dane5710:00 AM15
    Great Pyrenees48:00 AM14
    Greater Swiss Mountain Dog711:30 AM28
    Greyhound148:00 AM6
    Havanese249:40 AM25
    Ibizan Hound151:05 PM10
    Irish Setter4810:20 AM20
    Irish Red & White Setters1312:50 PM21
    Irish Red & White Setters Sweepstakes59:30 AM23
    Irish Terrier119:00 AM4
    Irish Water Spaniel712:50 PM21
    Irish Wolfhound248:00 AM7
    Italian Greyhound2710:00 AM26
    Japanese Chin1612:45 PM25
    Keeshond81:05 PM10
    Kerry Blue Terrier911:00 AM9
    Kuvasz52:00 PM15
    Labrador Retriever798:00 AM19
    Lagotto Romagnolo31:00 PM20
    Lakeland Terrier99:00 AM4
    Lhasa Apso1812:45 PM24
    Maltese711:00 AM26
    Manchester Terrier (Standard)99:50 AM11
    Manchester Terrier (Toy)169:50 AM11
    Manchester Terrier (Toy) Sweepstakes29:45 AM11
    Manchester Terrier (Toy) Veteran Sweepstakes19:45 AM11
    Mastiff288:00 AM15
    Miniature American Shepherd2910:20 AM12
    Miniature Bull Terrier211:00 PM11
    Miniature Pinscher338:00 AM27
    Miniature Schnauzer1910:05 AM10
    Newfoundland318:40 AM2
    Norfolk Terrier58:00 AM4
    Norwegian Buhund19:00 AM12
    Norwegian Elkhound51:50 PM21
    Norwich Terrier168:00 AM4
    Novice Junior Class410:30 AM5
    Novice Class A38:00 AM35
    Novice Class B158:20 AM35
    Novice Graduate510:00 AM35
    Novice Intermediate Class210:30 AM5
    Novice Senior Class110:30 AM5
    Old English Sheepdog89:30 AM12
    Open Junior Class610:30 AM5
    Open Class A1311:25 AM36
    Open Class B3410:00 AM35
    Open Graduate511:25 AM36
    Open Intermediate Class1110:30 AM5
    Open Senior Class1510:30 AM5
    Otterhound68:00 AM6
    Papillon408:00 AM25
    Parson Russell Terrier2111:30 AM10
    Pekingese910:00 AM27
    Pembroke Welsh Corgi269:00 AM3
    Petit Basset Griffon Vendeens48:00 AM6
    Pharaoh Hound59:00 AM7
    Plott Hound11:50 PM21
    Pointer121:05 PM12
    Polish Lowland Sheepdog19:00 AM12
    Pomeranian2011:00 AM26
    Poodle (Miniature)1411:30 AM28
    Poodle (Standard)291:15 PM28
    Poodle (Toy)1610:50 AM28
    Portuguese Podengo11:15 PM28
    Portuguese Podengo Pequeno28:00 AM6
    Portuguese Water Dog252:00 PM15
    Preferred Novice211:35 AM34
    Preferred Open610:00 AM35
    Pug2810:50 AM14
    Puli19:30 AM12
    Pumi49:30 AM12
    Rally Novice A1210:50 AM34
    Rally Novice B229:50 AM34
    Rally Advanced A69:25 AM34
    Rally Advanced B128:50 AM34
    Rally Excellent A18:40 AM34
    Rally Excellent B158:00 AM34
    Rat Terrier119:00 AM9
    Redbone Coonhound1412:25 PM6
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)21:00 PM20
    Rhodesian Ridgeback779:15 AM1
    Rottweiler411:00 PM6
    Russell Terriers69:00 AM4
    Saluki3712:45 PM4
    Samoyed5612:45 PM14
    Schipperke38:00 AM24
    Scottish Deerhound69:00 AM7
    Scottish Terrier1211:05 AM10
    Sealyham Terrier22:05 PM12
    Shetland Sheepdog2310:00 AM3
    Shiba-Inu238:00 AM24
    Shih Tzu812:05 PM26
    Siberian Husky309:50 AM8
    Silky Terrier912:45 PM25
    Skye Terrier38:00 AM4
    Sloughi312:15 PM7
    Soft Coated Wheaten Terrier2610:00 AM9
    Spinone Italiano212:50 PM21
    ST. Bernard48:00 AM14
    Staffordshire Bull Terriers279:05 AM10
    Standard Schnauzer159:10 AM15
    Sussex Spaniel512:50 PM21
    The Master Class110:30 AM5
    Tibetan Mastiff69:00 AM8
    Tibetan Spaniel59:00 AM24
    Tibetan Terrier612:45 PM24
    Toy Fox Terrier98:00 AM14
    Utility Class A511:25 AM36
    Utility Class B318:00 AM36
    Vizsla5410:00 AM21
    Vizsla Sweepstakes119:00 AM23
    Vizsla Vet Sweepstakes29:00 AM23
    Weimaraner148:00 AM20
    Welsh Springer Spaniel168:00 AM20
    Welsh Terrier88:00 AM10
    West Highland White Terrier132:05 PM12
    Whippet629:55 AM2
    Wirehaired Pointing Griffon91:10 PM2
    Xoloitzcuintli49:00 AM24
    Yorkshire Terrier110:00 AM27


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved