Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Channel City Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    JP in PDF for Judging Program page on website:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Gary L. Andersen6250 E. Pershing Ave
    Scottsdale, AZ 85254
    Mrs. Beverly R. Andersen6250 E. Pershing Av
    Scottsdale, AZ 85254
    Mr. Kenneth Buxton3215 Pine Arbor Trail
    Kingwood, TX 77345
    Mrs. Donna J. Buxton3215 Pine Arbor Trail
    Kingwood, TX 77345
    Mr. Jon R. ColeP.O. Box 160205
    Nashville, TN 37216
    Mr. Arley D. Hussin11750 W 76th Ave
    Arvada, CO 80005
    Mrs. Michele R. Illes1564 Aalborg Court
    Solvang, CA 93463
    Miss. Michelle Jace27823 Palmetto Ridge Dr
    Valencia, CA 91354
    Dr. Eric Liebes16160 Hopper Rd
    Peyton, CO 80831
    Mr. Robert M. Margolis13324 Sutton St
    Cerritos, CA 90703
    Mrs. Jodi Moline1010 Piedmont Place
    Bellingham, WA 98229
    Ms. Susie Osburn4048 Pepe Circle
    Las Vegas, NV 89121
    Mr. James G. Reynolds3580 Rivergate Way #405
    Ottawa
    ONT Canada, K1V 1V5
    Mr. Johnny R. Shoemaker5989 Sierra Medina Av
    Las Vegas, NV 89139
    Mrs. Claire (Kitty) Steidel10040 East Happy Valley Rd #229
    Scottsdale, AZ 85255

    Top

    Judging Program

    Ring No 2
    Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     5Toy Fox Terrier 1-3-(1-0)
     4Pug 0-2-(2-0)
     2Pekingese 1-1
     2Manchester Terrier (Toy) 0-0-(1-1)
     11Miniature Pinscher 2-4-(1-4)
    9:00 AM 
     2Poodle (Toy) 0-2
     3Italian Greyhound 0-1-(1-1)
     2Japanese Chin 0-2
     2Papillon 0-0-(2-0)
     10Chihuahua (Long Coat) 4-2-(4-0)
     5Chihuahua (Smooth Coat) 3-0-(2-0)
    10:00 AM 
     1Silky Terrier 0-0-(1-0)
     1Affenpinscher 0-0-(1-0)
     1Brussels Griffon 0-0-(1-0)
     15Pomeranian 10-3-(2-0)
     5Maltese 0-4-(0-1)
    11:00 AM 
     7Havanese 3-1-(0-3)
     9Chinese Crested 3-3-(3-0)
     6Yorkshire Terrier 1-5
     6Cavalier King Charles Spaniel 1-1-(3-1)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Gary L. Andersen
    Ring Steward: Jean Reba
    8:00 AM 
     13Doberman Pinscher 3-4-(3-3)
     3Dogue De Bordeaux 0-2-(1-0)
     5Giant Schnauzer 2-0-(1-2)
     4Great Pyrenees 0-0-(3-1)
    9:00 AM 
     23Great Dane 10-5-(6-2)
     2Lagotto Romagnolo 0-1-(0-1)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Beverly R. Andersen
    10:00 AM 
     3Airedale Terrier 0-2-(0-1)
     3Kerry Blue Terrier 0-0-(2-1)
     4Soft Coated Wheaten Terrier 0-3-(1-0)
     1Miniature Bull Terrier 0-0-(0-1)
     1Rat Terrier 0-0-(1-0)
     4Fox Terrier (Smooth) 0-3-(1-0)
     2Fox Terrier (Wire) 1-0-(1-0)
     2Australian Terrier 0-0-(0-2)
     2Weimaraner 0-0-(2-0)
     4Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(2-2)
    11:00 AM 
     15Miniature Schnauzer 5-4-(4-2)
     6Scottish Terrier 2-2-(0-2)
     4Vizsla 0-1-(2-1)
    Ring No 3
    Judge: Mr. James G. Reynolds
    12:20 PM 
     1Lakeland Terrier 0-0-(1-0)
     4Welsh Terrier 0-3-(0-1)
     2West Highland White Terrier 1-0-(1-0)
     5Border Terrier 1-3-(1-0)
     1Norwich Terrier 0-0-(1-0)
     7Parson Russell Terrier 0-4-(3-0)
     7Russell Terriers 2-3-(2-0)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Donna J. Buxton
    Ring Steward: Carolyn Alexander
    8:00 AM 
     48French Bulldog 20-20-1VB-(2-5)
    9:50 AM 
     3Bulldog 1-1-(0-1)
     1Chinese Shar-Pei 0-0-(0-1)
     1Chow Chow 0-0-(1-0)
     14Keeshond 2-4-(4-4)
     5Boston Terrier 2-1-(1-1)
    10:50 AM 
     1Coton de Tulear 0-0-(0-1)
     2Lhasa Apso 0-0-(2-0)
     2Lowchen 0-1-(1-0)
     1Schipperke 0-0-(1-0)
     2Shiba-Inu 0-1-(1-0)
     1Tibetan Spaniel 0-0-(1-0)
     2Tibetan Terrier 0-0-(0-2)
     1Xoloitzcuintli 0-0-(0-1)
     1Peruvian Inca Orchid 0-1
    11:20 AM 
     10Poodle (Standard) 3-6-(1-0)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:20 PM 
     14Dalmatian 2-3-(5-4)
     17Bichon Frises 4-9-(2-2)
    Ring No 6
    Judge: Mr. James G. Reynolds
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     31Labrador Retriever 14-13-(2-2)
    9:10 AM 
     1Clumber Spaniel 0-0-(1-0)
     1Sussex Spaniel 0-0-(1-0)
     1English Springer Spaniel 0-0-(1-0)
     1Cocker Spaniel (Black) 0-1
     2Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(2-0)
     10English Cocker Spaniel 1-4-(3-2)
     1Irish Water Spaniel 0-0-(0-1)
     1Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 1-0
    9:55 AM 
     41Golden Retriever 13-21-(5-2)
    11:35 AM 
      Lunch
    Ring No 6
    Judge: Mr. Gary L. Andersen
    12:20 PM 
     9Brittany 1-5-(2-1)
     5German Shorthaired Pointer 1-1-(1-2)
     6Chesapeake Bay Retriever 2-2-(0-2)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     4Flat-Coated Retriever 1-0-(2-1)
    1:20 PM 
     3English Setter 0-0-(2-1)
     8Irish Setter 1-0-(4-3)
    Ring No 7
    Judge: Dr. Eric Liebes
    Ring Steward: David Alexander
    8:00 AM 
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     1Puli 0-0-(1-0)
     2Belgian Malinois 0-1-(0-1)
     1Belgian Sheepdog 0-0-(1-0)
     3Belgian Tervuren 1-1-(0-1)
     2Berger Picard 0-1-(1-0)
     15Border Collie 5-4-(5-1)
    9:00 AM 
     8Beauceron 3-4-(1-0)
     3Bouvier Des Flandres 0-0-(0-3)
     3Bearded Collie 0-1-(1-1)
    9:30 AM 
     18Australian Shepherd 5-9-(2-2)
    10:15 AM 
     10Cardigan Welsh Corgi 3-3-(3-1)
     11Pembroke Welsh Corgi 4-4-(1-2)
    11:00 AM 
     12Australian Cattle Dog 2-4-(3-2)
     6Briard 1-2-(3-0)
    11:45 AM 
      Lunch
    Ring No 7
    Judge: Miss. Michelle Jace
    12:30 PM 
     1Novice Junior Class
     1Open Junior Class
     5Open Intermediate Class
     6Open Senior Class
    Ring No 8
    Judge: Mr. Arley D. Hussin
    Ring Steward: Mike Brophy
    8:00 AM 
     10Mastiff 2-5-(1-2)
     12Rottweiler 2-6-(4-0)
    8:50 AM 
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     10Newfoundland 2-5-(2-1)
     20Samoyed 5-5-(3-5)-2BR
    Ring No 8
    Judge: Mr. Kenneth Buxton
    10:00 AM 
     34Boxer 7-16-(5-6)
    11:20 AM 
     7Old English Sheepdog 3-1-(2-1)
     8Bullmastiff 2-3-(1-2)
     2Collie (Smooth) 1-1
     7Cane Corso 2-2-(3-0)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     11Miniature American Shepherd 4-1-(3-3)
     7German Shepherd Dog 3-3-(1-0)
     1Akita 0-0-(1-0)
     2Anatolian Shepherd 0-0-(1-1)
     1Bernese Mountain Dog 0-0-(1-0)
     1Black Russian Terrier 0-0-(0-1)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Arley D. Hussin
    2:15 PM 
     3Manchester Terrier (Standard) 0-0-(2-1)
     1ST. Bernard 0-0-(1-0)
     7Greater Swiss Mountain Dog 3-2-(1-1)
     4Siberian Husky 0-0-(2-2)
    Ring No 9
    Judge: Mr. Jon R. Cole
    Ring Steward: Yvonne Brophy
    8:00 AM 
     2Basset Hound 0-0-(1-1)
     16Whippet 3-7-(4-2)
     6Black and Tan Coonhound 0-3-(2-1)
    9:00 AM 
     1Portuguese Podengo Pequeno 0-0-(1-0)
     2Petit Basset Griffon Vendeens 1-0-(0-1)
     1Beagle Thirteen Inches 0-0-(1-0)
     2Beagle Fifteen Inches 1-0-(1-0)
     2Harrier 1-0-(1-0)
     2Bloodhound 0-1-(1-0)
     11Borzoi 0-5-(4-2)
     5Irish Wolfhound 2-1-(1-1)
    10:00 AM 
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     3Otterhound 1-0-(1-1)
     6Saluki 2-3-(1-0)
     2Greyhound 0-0-(0-2)
     6Afghan Hound 1-3-(2-0)
     13Basenji 4-4-(3-2)
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Claire (Kitty) Steidel
    11:10 AM 
     5Dachshund (Longhaired) 2-1-(2-0)
     4Dachshund (Smooth) 0-2-(1-1)
     6Dachshund (Wirehaired) 1-2-(1-2)
    11:45 AM 
     18Rhodesian Ridgeback 5-7-(4-2)
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Jodi Moline
    Ring Steward: Wilma Johnson
    9:00 AM 
     12Standard Schnauzer Sweepstakes 6-6
     7Standard Schnauzer Vet Sweepstakes 0-7
    Ring No 10
    Judge: Mr. Arley D. Hussin
    10:00 AM 
     66Standard Schnauzer 8-20-1VB-(14-18)-2BR
    12:35 PM 
      Lunch
    Ring No 11
    Judge: Mr. Gary L. Andersen
    Ring Steward: Lani McKennon
    11:20 AM 
     8German Wirehaired Pointer 3-2-(1-2)
    11:35 AM 
      Lunch
    Ring No 11
    Judge: Dr. Eric Liebes
    12:30 PM 
     18Shetland Sheepdog 2-13-(1-2)
    Ring No 11
    Judge: Mr. Arley D. Hussin
    1:20 PM 
     21Alaskan Malamute 3-2-1VB-(7-8)
    Ring No 12
    Judge: Ms. Susie Osburn
    Ring Steward: Steve Lewin
    Ring Steward: Rex Mincheff
    Ring Steward: Pat Ames
    Ring Steward: Steve Smith
    Ring Steward: Toni Beach
    9:00 AM 
     17Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    9:50 AM 
     2Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    10:00 AM 
     15Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    10:45 AM 
     1Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    10:50 AM 
     14Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    11:35 AM 
     2Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 13
    Judge: Ms. Susie Osburn
    Ring Steward: Cait Cortenbach
    Ring Steward: Kai Myashiro
    Ring Steward: Cathy Gusulak
    8:00 AM 
     6Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    8:35 AM 
     2Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    Ring No 13
    Judge: Mrs. Michele R. Illes
    9:00 AM 
     4Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    9:35 AM 
     1Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
    9:45 AM 
     13Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    11:20 AM 
     5Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    Ring No 14
    Judge: Mr. Robert M. Margolis
    Ring Steward: Sue Meile
    Ring Steward: Ashley Pyler
    Ring Steward: Curt Urtiz
    8:00 AM 
     18Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    10:35 AM 
     4Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    11:05 AM 
     2Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    11:20 AM 
     2Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Additional Information & Notices

    NOHS Groups starting at 2 pm in Rings 4-5
    NonSporting Mr. Shoemaker
    Terriers Mr. Andersen
    Sporting Mrs. Andersen
    Toys Mrs. Buxton
    Herding Mr. Hussin
    Hounds Mr. Reynolds
    Working Mr. Andersen
    BISOH Mr. Cole
    Variety Groups starting at 2:30 pm in Rings 6-7
    NonSporting Mrs. Buxton
    Terriers Mr. Reynolds
    Sporting Mr. Reynolds
    Toys Mr. Shoemaker
    Herding Dr. Liebes
    Hounds Mr. Cole
    Working Mr. Buxton
    Best In Show Mrs. Steidel
    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Dr Liebes will judge Australian Cattle Dogs, Australian Shepherds, Bearded Collies, Beauceron, Belgian Malinois, Belgian Sheepdog, Belgian Tervuren, Berger Picard, Border Collies, Bouvier des Flandres, Briards, Cardigan Welsh Corgis, Pembroke Welsh Corgis, Shetland Sheepdogs, Polish Lowland Sheepdogs, Pulik and the Herding Group in place of Ms. Robey.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher110:00 AM2
    Afghan Hound610:00 AM9
    Airedale Terrier310:00 AM3
    Akita11:00 PM8
    Alaskan Malamute211:20 PM11
    Anatolian Shepherd21:00 PM8
    Australian Cattle Dog1211:00 AM7
    Australian Shepherd189:30 AM7
    Australian Terrier210:00 AM3
    Basenji1310:00 AM9
    Basset Hound28:00 AM9
    Beagle Thirteen Inches19:00 AM9
    Beagle Fifteen Inches29:00 AM9
    Bearded Collie39:00 AM7
    Beauceron89:00 AM7
    Beginner Novice A28:35 AM13
    Beginner Novice B68:00 AM13
    Belgian Malinois28:00 AM7
    Belgian Sheepdog18:00 AM7
    Belgian Tervuren38:00 AM7
    Berger Picard28:00 AM7
    Bernese Mountain Dog11:00 PM8
    Bichon Frises1712:20 PM5
    Black and Tan Coonhound68:00 AM9
    Black Russian Terrier11:00 PM8
    Bloodhound29:00 AM9
    Border Collie158:00 AM7
    Border Terrier512:20 PM3
    Borzoi119:00 AM9
    Boston Terrier59:50 AM5
    Bouvier Des Flandres39:00 AM7
    Boxer3410:00 AM8
    Briard611:00 AM7
    Brittany912:20 PM6
    Brussels Griffon110:00 AM2
    Bulldog39:50 AM5
    Bullmastiff811:20 AM8
    Cane Corso711:20 AM8
    Cardigan Welsh Corgi1010:15 AM7
    Cavalier King Charles Spaniel611:00 AM2
    Chesapeake Bay Retriever612:20 PM6
    Chihuahua (Long Coat)109:00 AM2
    Chihuahua (Smooth Coat)59:00 AM2
    Chinese Crested911:00 AM2
    Chinese Shar-Pei19:50 AM5
    Chow Chow19:50 AM5
    Clumber Spaniel19:10 AM6
    Cocker Spaniel (Ascob)29:10 AM6
    Cocker Spaniel (Black)19:10 AM6
    Collie (Smooth)211:20 AM8
    Coton de Tulear110:50 AM5
    Dachshund (Longhaired)511:10 AM9
    Dachshund (Smooth)411:10 AM9
    Dachshund (Wirehaired)611:10 AM9
    Dalmatian1412:20 PM5
    Doberman Pinscher138:00 AM3
    Dogue De Bordeaux38:00 AM3
    English Cocker Spaniel109:10 AM6
    English Setter31:20 PM6
    English Springer Spaniel19:10 AM6
    Flat-Coated Retriever412:20 PM6
    Fox Terrier (Smooth)410:00 AM3
    Fox Terrier (Wire)210:00 AM3
    French Bulldog488:00 AM5
    German Shepherd Dog71:00 PM8
    German Shorthaired Pointer512:20 PM6
    German Wirehaired Pointer811:20 AM11
    Giant Schnauzer58:00 AM3
    Golden Retriever419:55 AM6
    Gordon Setter112:20 PM6
    Great Dane239:00 AM3
    Great Pyrenees48:00 AM3
    Greater Swiss Mountain Dog72:15 PM8
    Greyhound210:00 AM9
    Harrier29:00 AM9
    Havanese711:00 AM2
    Irish Setter81:20 PM6
    Irish Water Spaniel19:10 AM6
    Irish Wolfhound59:00 AM9
    Italian Greyhound39:00 AM2
    Japanese Chin29:00 AM2
    Keeshond149:50 AM5
    Kerry Blue Terrier310:00 AM3
    Kuvasz18:50 AM8
    Labrador Retriever318:00 AM6
    Lagotto Romagnolo29:00 AM3
    Lakeland Terrier112:20 PM3
    Lhasa Apso210:50 AM5
    Lowchen210:50 AM5
    Maltese510:00 AM2
    Manchester Terrier (Standard)32:15 PM8
    Manchester Terrier (Toy)28:00 AM2
    Mastiff108:00 AM8
    Miniature American Shepherd111:00 PM8
    Miniature Bull Terrier110:00 AM3
    Miniature Pinscher118:00 AM2
    Miniature Schnauzer1511:00 AM3
    Newfoundland108:50 AM8
    Norwegian Elkhound110:00 AM9
    Norwich Terrier112:20 PM3
    Novice Junior Class112:30 PM7
    Novice Class A211:20 AM14
    Novice Class B511:20 AM13
    Novice Graduate211:05 AM14
    Old English Sheepdog711:20 AM8
    Open Junior Class112:30 PM7
    Open Class A410:35 AM14
    Open Class B139:45 AM13
    Open Graduate19:35 AM13
    Open Intermediate Class512:30 PM7
    Open Senior Class612:30 PM7
    Otterhound310:00 AM9
    Papillon29:00 AM2
    Parson Russell Terrier712:20 PM3
    Pekingese28:00 AM2
    Pembroke Welsh Corgi1110:15 AM7
    Peruvian Inca Orchid110:50 AM5
    Petit Basset Griffon Vendeens29:00 AM9
    Polish Lowland Sheepdog18:00 AM7
    Pomeranian1510:00 AM2
    Poodle (Standard)1011:20 AM5
    Poodle (Toy)29:00 AM2
    Portuguese Podengo Pequeno19:00 AM9
    Pug48:00 AM2
    Puli18:00 AM7
    Rally Novice A211:35 AM12
    Rally Novice B1410:50 AM12
    Rally Advanced A110:45 AM12
    Rally Advanced B1510:00 AM12
    Rally Excellent A29:50 AM12
    Rally Excellent B179:00 AM12
    Rat Terrier110:00 AM3
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)19:10 AM6
    Rhodesian Ridgeback1811:45 AM9
    Rottweiler128:00 AM8
    Russell Terriers712:20 PM3
    Saluki610:00 AM9
    Samoyed208:50 AM8
    Schipperke110:50 AM5
    Scottish Terrier611:00 AM3
    Shetland Sheepdog1812:30 PM11
    Shiba-Inu210:50 AM5
    Siberian Husky42:15 PM8
    Silky Terrier110:00 AM2
    Soft Coated Wheaten Terrier410:00 AM3
    ST. Bernard12:15 PM8
    Standard Schnauzer6610:00 AM10
    Standard Schnauzer Sweepstakes129:00 AM10
    Standard Schnauzer Vet Sweepstakes79:00 AM10
    Sussex Spaniel19:10 AM6
    Tibetan Spaniel110:50 AM5
    Tibetan Terrier210:50 AM5
    Toy Fox Terrier58:00 AM2
    Utility Class A49:00 AM13
    Utility Class B188:00 AM14
    Vizsla411:00 AM3
    Weimaraner210:00 AM3
    Welsh Terrier412:20 PM3
    West Highland White Terrier212:20 PM3
    Whippet168:00 AM9
    Wirehaired Pointing Griffon410:00 AM3
    Xoloitzcuintli110:50 AM5
    Yorkshire Terrier611:00 AM2


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved