Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Kachina Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Dr. Anthony DiNardo20 Peaslee Hill
    West Hartford, CT 06117
    Mrs. Sheila DiNardo20 Peaslee Hill
    West Hartford, CT 06117
    Mr. David W. Haddock1410 Chickering Rd.
    Nashville, TN 37215
    Mrs. Ann D. Hearn3350 Woodward Court
    Buford, GA 30519
    Dr. Thomas Lee Hossfeld555 W. Linda Vista Boulevard
    Oro Valley, AZ 85704
    Mr. Stephen J. HubbellP.O. Box 344
    Weaverville, CA 96093
    Miss Bonnie Lee7809 Sand Harbor Court
    Las Vegas, NV 89128
    Ms. Charlotte Clem McGowan15 Sargent Park
    Newton, MA 02458
    No No Classes
    Mrs. Pamela B. Peat10360 E. Raintree Drive
    Scottsdale, AZ 85255
    Mr. James G. Reynolds3580 Rivergate Way #405
    Ottawa
    ONT Canada, K1V 1V5
    Dr. Dale D. Simmons9935 SW 163rd Avenue
    Beaverton, OR 97007
    Ms. Patricia A. Strong7721 Cardinal Cv N
    Indianapolis, IN 46256


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Dr. Anthony DiNardo
    8:00 AM 
     14Bulldog 4-7-(2-1)
     12Pug 6-2-(4-0)
    9:00 AM 
     19French Bulldog 8-7-(2-2)
     11Basenji 2-5-(2-2)
    10:10 AM 
     4Redbone Coonhound 2-2
     13Irish Wolfhound 6-6-(1-0)
     5Siberian Husky 2-2-(1-0)
    11:00 AM 
     16Standard Schnauzer 2-5-(6-3)
     13Miniature Pinscher 2-6-(2-3)
    12:05 PM 
      Lunch
    12:50 PM 
     11Afghan Hound 4-4-(2-1)
     11Vizsla 4-3-(4-0)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Sheila DiNardo
    8:00 AM 
     30Boxer 9-18-(3-0)
    9:10 AM 
     4Akita 3-0-(1-0)
     2Alaskan Malamute 0-1-(1-0)
     5Anatolian Shepherd 0-3-(0-2)
     4Bernese Mountain Dog 2-2
     5Black Russian Terrier 2-2-(1-0)
    10:00 AM 
     1Cane Corso 1-0
     4Bullmastiff 0-1-(3-0)
     7Dogue De Bordeaux 1-3-(1-2)
     18Doberman Pinscher 5-9-(3-1)
    11:10 AM 
     1Great Pyrenees 1-0
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 3
    Judge: Dr. Thomas Lee Hossfeld
    11:00 AM 
     6West Highland White Terrier 3-1-(0-2)
     8Cairn Terrier 2-4-(1-1)
     7Fox Terrier (Smooth) 0-5-(1-1)
     6Scottish Terrier 1-4-(1-0)
    Ring No 4
    Judge: Mr. James G. Reynolds
    8:00 AM 
     16Mastiff 6-5-(3-2)
     9Portuguese Water Dog 1-4-(3-1)
    9:00 AM 
     1Greater Swiss Mountain Dog 0-0-(0-1)
     5German Pinscher 2-0-(1-2)
     18Samoyed 2-6-(7-3)
    10:00 AM 
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     3Newfoundland 2-0-(1-0)
     13Rottweiler 3-5-(3-2)
    10:45 AM 
     1Norwegian Buhund 0-0-(0-1)
     3Old English Sheepdog 0-1-(1-1)
     14Pembroke Welsh Corgi 6-5-(2-1)
     11Irish Setter 3-4-(3-1)
    11:55 AM 
      Lunch
    12:40 PM 
     1Gordon Setter 1-0
     18Labrador Retriever 6-8-(4-0)
    Ring No 5
    Judge: Ms. Charlotte Clem McGowan
    8:00 AM 
     2Belgian Sheepdog 1-1
     4Belgian Tervuren 1-1-(1-1)
     10Cardigan Welsh Corgi 4-5-(1-0)
     9Brittany 2-3-(3-1)
    9:00 AM 
     5Clumber Spaniel 2-2-(1-0)
     3Pointer 1-0-(0-2)
     9German Shorthaired Pointer 1-6-(2-0)
     9Australian Cattle Dog 2-5-(2-0)
    10:00 AM 
     17Australian Shepherd 6-9-(2-0)
     5Border Collie 2-2-(0-1)
     4Bouvier Des Flandres 1-1-(2-0)
    11:00 AM 
     28Shetland Sheepdog 10-15-(2-1)
    12:05 PM 
     6Bearded Collie 1-1-(3-1)
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     4Manchester Terrier (Standard) 1-0-(1-2)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Pamela B. Peat
    8:00 AM 
     33Rhodesian Ridgeback 9-14-(5-5)
    9:15 AM 
     1Pekingese 1-0
     5Poodle (Toy) 2-0-(3-0)
     2Silky Terrier 0-1-(0-1)
     5Toy Fox Terrier 2-1-(0-2)
     13Miniature Schnauzer 2-6-(4-1)
    10:15 AM 
     25Whippet 9-10-(3-3)
    11:15 AM 
     1Dachshund (Smooth) 0-1
     12Dachshund (Longhaired) 3-5-(2-2)
     8Dachshund (Wirehaired) 2-3-(2-1)
    12:05 PM 
      Lunch
    12:50 PM 
     13Yorkshire Terrier 3-9-(1-0)
     24Papillon 9-11-(3-1)
     4Norwich Terrier 1-2-(1-0)
     4Parson Russell Terrier 2-2
     2Welsh Terrier 0-0-(1-1)
     3Soft Coated Wheaten Terrier 0-2-(1-0)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Ann D. Hearn
    8:00 AM 
     5English Springer Spaniel 2-2-(1-0)
     2Welsh Springer Spaniel 0-1-(1-0)
     1Irish Water Spaniel 0-0-(0-1)
     1Rat Terrier 0-1
     12Brussels Griffon 4-2-(2-4)
     6Japanese Chin 2-3-(1-0)
    9:00 AM 
     5Pomeranian 3-1-(1-0)
     8Havanese 2-4-(2-0)
     10Italian Greyhound 3-3-(3-1)
     6Affenpinscher 0-4-(2-0)
    10:10 AM 
     21Chihuahua (Long Coat) 5-9-(4-3)
    11:00 AM 
     15Chihuahua (Smooth Coat) 8-3-(2-2)
     9Maltese 1-5-(2-1)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     14Chinese Crested 8-4-(1-0)
     29Cavalier King Charles Spaniel 7-11-(8-3)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Stephen J. Hubbell
    8:00 AM 
     11Shiba-Inu 2-5-(3-1)
     9Schipperke 1-4-(1-2)
     7German Shepherd Dog 3-2-(2-0)
     7Miniature American Shepherd 5-2
     2Sloughi 0-2
    9:25 AM 
     6Boston Terrier 2-3-(1-0)
     4Shih Tzu 0-4
     2Bichon Frises 0-0-(2-0)
     7Keeshond 2-5
     2Lhasa Apso 0-1-(0-1)
    10:15 AM 
     3Poodle (Miniature) 2-0-(0-1)
     10Tibetan Spaniel 2-5-(1-2)
     2Tibetan Terrier 0-1-(0-1)
     2Chinese Shar-Pei 1-0-(0-1)
     2Chow Chow 0-1-(1-0)
     11Briard 2-7-(1-1)
    11:25 AM 
     13Collie (Rough) 7-5-(1-0)
     6Collie (Smooth) 1-3-(0-1)
     8Poodle (Standard) 2-4-(1-1)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     5Airedale Terrier 0-2-(2-1)
     9American Staffordshire Terrier 1-6-(1-1)
     1Bull Terrier (Colored) 1-0
     2Kerry Blue Terrier 1-1
     4Australian Terrier 1-1-(2-0)
     2Bedlington Terrier 0-0-(2-0)
     13Border Terrier 3-3-(4-3)
     3Fox Terrier (Wire) 0-2-(0-1)
     1Miniature Bull Terrier 0-0-(1-0)
    Ring No 9
    Judge: Dr. Dale D. Simmons
    8:00 AM 
     10Bloodhound 2-4-(2-2)
     2Wirehaired Pointing Griffon 0-1-(0-1)
     13Ibizan Hound 3-4-(2-4)
    9:00 AM 
     2Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(2-0)
     1Pharaoh Hound 1-0
     14Saluki 4-7-(2-1)
     8Dalmatian 2-3-(2-1)
    10:00 AM 
     1American Eskimos 0-0-(1-0)
     1Finnish Spitz 0-0-(1-0)
     3Basset Hound 0-0-(3-0)
     6Beagle Thirteen Inches 1-2-(1-2)
     11Beagle Fifteen Inches 5-3-(1-2)
     3English Cocker Spaniel 1-2
    11:00 AM 
     38Golden Retriever 13-16-(6-2)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     9Cocker Spaniel (Black) 3-4-1VD-(1-0)
     3Cocker Spaniel (Ascob) 1-2
     4Cocker Spaniel (Parti-Color) 1-2-(1-0)
     1Chesapeake Bay Retriever 0-0-(0-1)
     2Flat-Coated Retriever 0-0-(1-1)
     9English Setter 3-4-(1-1)
     3German Wirehaired Pointer 0-0-(1-2)
     4Weimaraner 0-0-(2-1)
    Ring No 11
    Judge: Miss Bonnie Lee
    8:00 AM 
     9Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:20 AM 
     2Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    9:45 AM 
     1Obedience-Versatility Class
    (Starting number 0785 )
    9:55 AM 
     1Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
    10:05 AM 
     1Obedience-Pre Utility
    (Starting number 0875 )
    10:15 AM 
     12Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    Ring No 12
    Judge: Ms. Patricia A. Strong
    8:00 AM 
     6Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    8:45 AM 
     1Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    8:55 AM 
     9Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    10:05 AM 
     1Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    10:15 AM 
     1Obedience-Pre Novice
    (Starting number 0815 )
    Ring No 14
    Judge: Mr. David W. Haddock
    8:30 AM 
     6Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    8:55 AM 
     6Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    9:20 AM 
     2Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    9:30 AM 
     9Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    10:00 AM 
     4Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    10:30 AM 
     4Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    10:50 AM 
     3Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )

    Additional Information & Notices
    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    Owner-Handler Series Group Judging will start at 2:00 p.m. in Ring 2. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time. Judges will be announced at the show.
    Working
    Non-Sporting
    Herding
    Toys
    Sporting
    Hounds
    Terriers
    Best Owner Handler In Show
    Variety Judging will start at 2:30 p.m. in Rings 3 and 4. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Working Ms. McGowan
    Non-Sporting Mr. Reynolds
    Herding Dr. Simmons
    Toys Mr. Reynolds
    Sporting Mr. Hubbell
    Hounds Dr. Simmons
    Terriers Mr. Hubbell
    Best In Show Mrs. Hearn
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mr. Hubbell will judge Airedale Terriers, American Staffordshire Terriers, Australian Terriers, Bedlington Terriers, Border Terriers, Colored Bull Terriers, Wire Fox Terriers, Kerry Blue Terriers, Miniature Bull Terriers, Shih Tzus, Bichon Frises, Boston Terriers, Chinese Shar-Pei, Chow Chows, Keeshonden, Lhasa Apsos, Miniature Poodles, Standard Poodles, Schipperkes, Shiba Inu, Tibetan Spaniels, Tibetan Terriers, Briards, Rough Collies, Smooth Collies, German Shepherd Dogs and Miscellaneous Breeds in place of Mr. MacDonald.
    Mr. Reynolds will judge Labrador Retrievers, Gordon Setters and Irish Setters in place of Mrs. Stafford.
    Dr. Simmons will judge Chesapeake Bay Retrievers, Flat Coated Retrievers, English Setters and German Wirehaired Pointers in place of Mrs. Stafford.

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher69:00 AM7
    Afghan Hound1112:50 PM1
    Airedale Terrier51:15 PM8
    Akita49:10 AM2
    Alaskan Malamute29:10 AM2
    American Eskimos110:00 AM9
    American Staffordshire Terrier91:15 PM8
    Anatolian Shepherd59:10 AM2
    Australian Cattle Dog99:00 AM5
    Australian Shepherd1710:00 AM5
    Australian Terrier41:15 PM8
    Basenji119:00 AM1
    Basset Hound310:00 AM9
    Beagle Thirteen Inches610:00 AM9
    Beagle Fifteen Inches1110:00 AM9
    Bearded Collie612:05 PM5
    Bedlington Terrier21:15 PM8
    Beginner Novice A310:50 AM14
    Beginner Novice B410:30 AM14
    Belgian Sheepdog28:00 AM5
    Belgian Tervuren48:00 AM5
    Bernese Mountain Dog49:10 AM2
    Bichon Frises29:25 AM8
    Black Russian Terrier59:10 AM2
    Bloodhound108:00 AM9
    Border Collie510:00 AM5
    Border Terrier131:15 PM8
    Boston Terrier69:25 AM8
    Bouvier Des Flandres410:00 AM5
    Boxer308:00 AM2
    Briard1110:15 AM8
    Brittany98:00 AM5
    Brussels Griffon128:00 AM7
    Bull Terrier (Colored)11:15 PM8
    Bulldog148:00 AM1
    Bullmastiff410:00 AM2
    Cairn Terrier811:00 AM3
    Cane Corso110:00 AM2
    Cardigan Welsh Corgi108:00 AM5
    Cavalier King Charles Spaniel2912:45 PM7
    Chesapeake Bay Retriever11:15 PM9
    Chihuahua (Long Coat)2110:10 AM7
    Chihuahua (Smooth Coat)1511:00 AM7
    Chinese Crested1412:45 PM7
    Chinese Shar-Pei210:15 AM8
    Chow Chow210:15 AM8
    Clumber Spaniel59:00 AM5
    Cocker Spaniel (Ascob)31:15 PM9
    Cocker Spaniel (Black)91:15 PM9
    Cocker Spaniel (Parti-Color)41:15 PM9
    Collie (Rough)1311:25 AM8
    Collie (Smooth)611:25 AM8
    Dachshund (Longhaired)1211:15 AM6
    Dachshund (Smooth)111:15 AM6
    Dachshund (Wirehaired)811:15 AM6
    Dalmatian89:00 AM9
    Doberman Pinscher1810:00 AM2
    Dogue De Bordeaux710:00 AM2
    English Cocker Spaniel310:00 AM9
    English Setter91:15 PM9
    English Springer Spaniel58:00 AM7
    Finnish Spitz110:00 AM9
    Flat-Coated Retriever21:15 PM9
    Fox Terrier (Smooth)711:00 AM3
    Fox Terrier (Wire)31:15 PM8
    French Bulldog199:00 AM1
    German Pinscher59:00 AM4
    German Shepherd Dog78:00 AM8
    German Shorthaired Pointer99:00 AM5
    German Wirehaired Pointer31:15 PM9
    Golden Retriever3811:00 AM9
    Gordon Setter112:40 PM4
    Great Pyrenees111:10 AM2
    Greater Swiss Mountain Dog19:00 AM4
    Havanese89:00 AM7
    Ibizan Hound138:00 AM9
    Irish Setter1110:45 AM4
    Irish Terrier112:05 PM5
    Irish Water Spaniel18:00 AM7
    Irish Wolfhound1310:10 AM1
    Italian Greyhound109:00 AM7
    Japanese Chin68:00 AM7
    Keeshond79:25 AM8
    Kerry Blue Terrier21:15 PM8
    Kuvasz110:00 AM4
    Labrador Retriever1812:40 PM4
    Lhasa Apso29:25 AM8
    Maltese911:00 AM7
    Manchester Terrier (Standard)412:05 PM5
    Mastiff168:00 AM4
    Miniature American Shepherd78:00 AM8
    Miniature Bull Terrier11:15 PM8
    Miniature Pinscher1311:00 AM1
    Miniature Schnauzer139:15 AM6
    Newfoundland310:00 AM4
    Norwegian Buhund110:45 AM4
    Norwich Terrier412:50 PM6
    Novice Junior Class111:10 AM2
    Novice Class A110:05 AM12
    Novice Class B1210:15 AM11
    Novice Graduate18:45 AM12
    Old English Sheepdog310:45 AM4
    Open Class A68:00 AM12
    Open Class B98:55 AM12
    Open Graduate19:55 AM11
    Open Intermediate Class411:10 AM2
    Open Senior Class611:10 AM2
    Papillon2412:50 PM6
    Parson Russell Terrier412:50 PM6
    Pekingese19:15 AM6
    Pembroke Welsh Corgi1410:45 AM4
    Petit Basset Griffon Vendeens29:00 AM9
    Pharaoh Hound19:00 AM9
    Pointer39:00 AM5
    Pomeranian59:00 AM7
    Poodle (Miniature)310:15 AM8
    Poodle (Standard)811:25 AM8
    Poodle (Toy)59:15 AM6
    Portuguese Water Dog98:00 AM4
    Pre Novice110:15 AM12
    Pre Utility110:05 AM11
    Pug128:00 AM1
    Rally Novice A410:00 AM14
    Rally Novice B99:30 AM14
    Rally Advanced A29:20 AM14
    Rally Advanced B68:55 AM14
    Rally Excellent B68:30 AM14
    Rat Terrier18:00 AM7
    Redbone Coonhound410:10 AM1
    Rhodesian Ridgeback338:00 AM6
    Rottweiler1310:00 AM4
    Saluki149:00 AM9
    Samoyed189:00 AM4
    Schipperke98:00 AM8
    Scottish Terrier611:00 AM3
    Shetland Sheepdog2811:00 AM5
    Shiba-Inu118:00 AM8
    Shih Tzu49:25 AM8
    Siberian Husky510:10 AM1
    Silky Terrier29:15 AM6
    Sloughi28:00 AM8
    Soft Coated Wheaten Terrier312:50 PM6
    Standard Schnauzer1611:00 AM1
    Tibetan Spaniel1010:15 AM8
    Tibetan Terrier210:15 AM8
    Toy Fox Terrier59:15 AM6
    Utility Class A29:20 AM11
    Utility Class B98:00 AM11
    Versatility Class19:45 AM11
    Vizsla1112:50 PM1
    Weimaraner41:15 PM9
    Welsh Springer Spaniel28:00 AM7
    Welsh Terrier212:50 PM6
    West Highland White Terrier611:00 AM3
    Whippet2510:15 AM6
    Wirehaired Pointing Griffon28:00 AM9
    Yorkshire Terrier1312:50 PM6


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved