Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Silver Bay Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    JP in PDF for Judging Program page on website:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mrs. Nancy E. Craig15730 Silver Spur Rd
    Riverside, CA 92504
    Mr. Rick L. Garvin4566 Harbour Hills Dr
    Manhattan, KS 66503
    Ms. Nancy Liebes624 S. Homestead Dr
    New Castle, IN 47362
    Mr. Ronald Lukins561 Avenida Gaviota
    Camarillo, CA 93012
    Mr. Robert M. Margolis13324 Sutton St
    Cerritos, CA 90703
    Mr. George Milutinovich7564 N. Tahan
    Fresno, CA 93711
    No Classes No Classes
    Mr. Jim Owens46 Sayles Lyda Rd
    Fairview, NC 28730
    Ms. Joanne (Jan) N. Paulk781 Stagecoach Circle
    Santa Fe, NM 87501
    Dr. Gerard C. Penta200 Lakeside Way
    Greensburg, PA 15601
    Mrs. June A. Penta200 Lakeside Way
    Greensburg, PA 15601
    Mr. Jay Richardson38W024 Heatherfield Dr
    Elgin, IL 60124
    Ms. Nikki Riggsbee3412 Blowing Oak St
    Valrico, FL 33596
    Mr. Johnny R. Shoemaker5989 Sierra Medina Av
    Las Vegas, NV 89139
    Mrs. Debra Thornton581 Blacks Ln
    Scottsville, VA 24590
    Mr. Joe C. Walton41 Swaying Trees Court
    Chapel Hill, NC 27517

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Robert M. Margolis
    8:00 AM 
     11Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:35 AM 
     5Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    10:10 AM 
     2Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    10:25 AM 
     6Obedience-Preferred Novice
    (Starting number 0855 )
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Nancy E. Craig
    8:00 AM 
     1Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    8:10 AM 
     2Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    8:25 AM 
     2Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
    8:40 AM 
     4Obedience-Preferred Open
    (Starting number 0875 )
    9:10 AM 
     10Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    Ring No 3
    Judge: Mr. Rick L. Garvin
    8:00 AM 
     12Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    8:35 AM 
     2Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    8:50 AM 
     13Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    9:40 AM 
     5Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    10:10 AM 
     11Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    10:45 AM 
     5Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    11:15 AM 
     1Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    11:20 AM 
     10Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    Ring No 4
    Judge: Mr. Ronald Lukins
    Ring Steward: Carol Murphy
    8:00 AM 
     45Rhodesian Ridgeback 12-23-(7-3)
    9:45 AM 
     18Dachshund (Longhaired) 4-7-(5-2)
    10:30 AM 
     12Dachshund (Smooth) 3-2-(2-5)
    11:00 AM 
     27Dachshund (Wirehaired) 3-14-(6-4)
    12:05 PM 
      Lunch
    12:50 PM 
     1Greyhound 0-0-(1-0)
     1Pharaoh Hound 0-0-(0-1)
     14Afghan Hound 4-3-(6-1)
     5Saluki 2-1-(1-1)
    1:40 PM 
     26Whippet 5-11-(5-4)
    2:40 PM 
     2Portuguese Podengo Pequeno 0-1-(1-0)
     7Otterhound 1-3-(1-2)
     16Irish Wolfhound 6-7-(1-2)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. June A. Penta
    Ring Steward: Bill Murphy
    8:00 AM 
     15Australian Cattle Dog 3-7-(3-2)
     11Australian Shepherd 5-1-(4-1)
    9:00 AM 
     9Miniature American Shepherd 2-3-(2-2)
     10Cardigan Welsh Corgi 2-5-(3-0)
     7Pembroke Welsh Corgi 4-1-(1-1)
    10:00 AM 
     1Pumi 0-1
     1Beauceron 0-1
     2Shetland Sheepdog 0-1-(1-0)
     3Belgian Tervuren 2-0-(1-0)
     4Berger Picard 1-3
     6Border Collie 2-3-(0-1)
     8Bouvier Des Flandres 0-4-(2-2)
    11:00 AM 
     8Old English Sheepdog 4-1-(3-0)
     10Bearded Collie 2-4-(2-2)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     8Briard 2-3-(2-1)
     5German Shepherd Dog 2-3
     4Ibizan Hound 1-0-(1-2)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
    Ring Steward: Karen Kennedy
    8:00 AM 
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     3English Setter 0-0-(2-1)
     22Irish Setter 7-8-(3-4)
    Ring No 6
    Judge: Dr. Gerard C. Penta
    9:00 AM 
     39Rottweiler 12-14-1VB-(7-5)
    10:30 AM 
     1American Staffordshire Terrier 0-0-(1-0)
     11Soft Coated Wheaten Terrier 0-5-(5-1)
     9Border Terrier 3-3-(2-1)
     2Lhasa Apso 0-0-(2-0)
     2Xoloitzcuintli 1-0-(0-1)
    11:30 AM 
     1Finnish Spitz 0-0-(1-0)
     9Scottish Terrier 0-6-(1-2)
     5Rat Terrier 1-2-(2-0)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Joanne (Jan) N. Paulk
    Ring Steward: Christopher Taylor
    8:00 AM 
     16Boston Terrier 1-6-(5-4)
     10Pug 1-6-(3-0)
    9:00 AM 
     1Affenpinscher 0-0-(1-0)
     1Coton de Tulear 0-0-(1-0)
     8Havanese 3-2-(2-1)
     13Chow Chow 6-2-(5-0)
    9:55 AM 
     25Vizsla 3-12-(5-5)
    10:55 AM 
     15Flat-Coated Retriever 2-5-(4-2)
     11English Cocker Spaniel 1-4-(4-2)
    11:55 AM 
      Lunch
    12:40 PM 
     2Chesapeake Bay Retriever 0-0-(1-1)
     9Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 5-2-(2-0)
     41Cavalier King Charles Spaniel 15-12-(10-4)
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Debra Thornton
    Ring Steward: Jill Hopper
    8:00 AM 
     3Akita 0-2-(0-1)
     12Siberian Husky 3-2-(5-2)
     3Alaskan Malamute 0-0-(2-1)
     2Irish Red & White Setters 0-0-(2-0)
     4Pointer 2-1-(1-0)
    9:00 AM 
     1German Wirehaired Pointer 0-0-(1-0)
     3Wirehaired Pointing Griffon 0-1-(1-1)
     21German Shorthaired Pointer 5-11-(4-1)
    10:00 AM 
     1Irish Water Spaniel 0-0-(0-1)
     1Wirehaired Vizsla 1-0
     9Weimaraner 2-3-(3-1)
     11English Springer Spaniel 2-2-1VB-(4-2)
    10:50 AM 
     20Labrador Retriever 5-11-(3-1)
    Ring No 9
    Judge: Mr. George Milutinovich
    12:15 PM 
     7Pekingese 3-1-(2-1)
     15Chihuahua (Long Coat) 5-5-(3-2)
     2Chihuahua (Smooth Coat) 1-1
    1:15 PM 
     2Shih Tzu 0-1-(1-0)
     2Silky Terrier 0-0-(0-2)
     2Japanese Chin 0-0-(1-1)
     4Brussels Griffon 0-0-(2-2)
     15Chinese Crested 4-6-(4-1)
    2:15 PM 
     12Italian Greyhound 2-4-(1-5)
     16Miniature Pinscher 2-6-(3-5)
    Ring No 10
    Judge: Mr. George Milutinovich
    Ring Steward: Michelle Mixon
    8:00 AM 
     7Toy Fox Terrier 0-5-(1-1)
     53French Bulldog 25-20-(5-3)
    10:25 AM 
     9Keeshond 1-2-(3-3)
     3Norwegian Elkhound 2-0-(0-1)
     7Tibetan Terrier 1-4-(1-1)
     4Shiba-Inu 1-2-(1-0)
     6Tibetan Spaniel 3-1-(1-1)
    11:30 AM 
      Lunch
    Ring No 11
    Judge: Ms. Nancy Liebes
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     6Russell Terriers 4-1-(1-0)
     3Skye Terrier 0-1-(2-0)
     6Welsh Terrier 1-4-(0-1)
    8:40 AM 
     15Pomeranian 6-6-(2-1)
     2Airedale Terrier 0-0-(1-1)
     1Kerry Blue Terrier 0-1
     1Lakeland Terrier 1-0
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(0-1)
     2Sussex Spaniel 1-0-(1-0)
    9:30 AM 
     25Papillon 8-9-(6-2)
    10:30 AM 
     1Fox Terrier (Wire) 0-0-(1-0)
     7Maltese 2-5
     7Clumber Spaniel 0-4-(1-2)
     10Miniature Schnauzer 2-4-(2-2)
    Ring No 12
    Judge: Dr. Gerard C. Penta
    Ring Steward: Mickey Polimeni
    8:00 AM 
     1Fox Terrier (Smooth) 0-1
     1Norfolk Terrier 0-0-(0-1)
     1Norwich Terrier 0-0-(0-1)
     4Australian Terrier 0-1-(1-2)
     7Cairn Terrier 2-4-(1-0)
     9Parson Russell Terrier 1-3-(4-1)
    Ring No 12
    Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
    9:00 AM 
     1Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(1-0)
     3Cocker Spaniel (Black) 1-2
     7Cocker Spaniel (Parti-Color) 3-2-(1-1)
    9:30 AM 
     28Bichon Frises 7-9-(7-5)
    10:35 AM 
     4Novice Junior Class
     4Novice Intermediate Class
     1Novice Senior Class
     5Open Junior Class
     5Open Intermediate Class
     6Open Senior Class
    Ring No 14
    Judge: Mr. Jay Richardson
    Ring Steward: Kari Ketchum
    8:00 AM 
     49Boxer 13-24-(6-6)
    10:00 AM 
     9ST. Bernard 1-5-(1-2)
     17Newfoundland 3-5-(6-3)
    11:00 AM 
     7Anatolian Shepherd 2-1-(2-2)
     13Brittany 1-4-(3-4)
     5Bernese Mountain Dog 4-1
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1German Pinscher 0-0-(1-0)
     14Doberman Pinscher 3-5-(2-4)
     6Black Russian Terrier 3-2-(0-1)
     6Dogue De Bordeaux 0-2-(1-3)
    1:45 PM 
     18Cane Corso 7-4-(3-4)
    Ring No 15
    Judge: Ms. Nikki Riggsbee
    Ring Steward: Logan Ott
    8:00 AM 
     38Great Dane 10-16-(9-3)
    9:30 AM 
     51Golden Retriever 20-25-1VD-(3-2)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     1Manchester Terrier (Toy) 0-0-(0-1)
     1Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-0)
     10West Highland White Terrier 1-5-(4-0)
     2Miniature Bull Terrier 0-1-(0-1)
     8Staffordshire Bull Terriers 3-5
    Ring No 16
    Judge: Mr. Jim Owens
    Ring Steward: Brandon Melanese
    8:00 AM 
     12Mastiff 3-5-(2-2)
     5Leonberger 2-2-(1-0)
     9Portuguese Water Dog 1-2-(5-1)
    9:00 AM 
     2Grand Basset Griffon Vendeen 1-1
     15Samoyed 3-6-(4-2)
     8Standard Schnauzer 3-1-(3-1)
    10:00 AM 
     16Bullmastiff 4-7-(2-3)
     7Greater Swiss Mountain Dog 2-3-(1-1)
     8Great Pyrenees 1-3-(4-0)
    11:15 AM 
     1Treeing Walker Coonhound 0-0-(1-0)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(0-1)
     8Basenji 3-2-(2-1)
     4Black and Tan Coonhound 1-0-(2-1)
     5Bloodhound 0-0-(3-1)
     2Giant Schnauzer 1-0-(0-1)
    Ring No 16
    Judge: Mr. Joe C. Walton
    12:45 PM 
     5Poodle (Miniature) 0-2-(3-0)
     8Beagle Thirteen Inches 1-4-(2-1)
     8Beagle Fifteen Inches 3-0-(4-1)
     23Borzoi 4-5-(8-5)
    2:30 PM 
     19Poodle (Standard) 8-8-(1-2)
    Ring No 17
    Judge: Mr. Joe C. Walton
    Ring Steward: Genette Fuller
    Ring Steward: Kim Jacobson
    8:00 AM 
     11Basset Hound 2-4-1VB-(3-1)
    8:30 AM 
     47Bulldog 17-17-(5-8)
    10:25 AM 
     31Dalmatian 6-10-(9-6)
    11:40 AM 
     7Poodle (Toy) 2-3-(1-1)
    12 Noon 
      Lunch

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    Variety Group Judging will start at 1:30 p.m. in Rings 10-11-12. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Terriers Dr Penta
    Herding Mrs. Penta
    Sporting Mrs.Thornton*
    Working Mrs. Thornton
    NonSporting Ms. Riggsbee*
    Toys Ms. Paulk
    Hounds Mr. Lukins*
    Best In show Mr. Walton
    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION - The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    NEW EXHIBITOR BRIEFING - A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    Under Chapter 7, Section 13 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mrs. Penta will judge Ibizan Hounds in place of Mr. Lukins.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher19:00 AM8
    Afghan Hound1412:50 PM4
    Airedale Terrier28:40 AM11
    Akita38:00 AM9
    Alaskan Malamute38:00 AM9
    American Staffordshire Terrier110:30 AM6
    Anatolian Shepherd711:00 AM14
    Australian Cattle Dog158:00 AM5
    Australian Shepherd118:00 AM5
    Australian Terrier48:00 AM12
    Basenji811:15 AM16
    Basset Hound118:00 AM17
    Beagle Thirteen Inches812:45 PM16
    Beagle Fifteen Inches812:45 PM16
    Bearded Collie1011:00 AM5
    Beauceron110:00 AM5
    Beginner Novice A111:15 AM3
    Beginner Novice B1011:20 AM3
    Belgian Tervuren310:00 AM5
    Berger Picard410:00 AM5
    Bernese Mountain Dog511:00 AM14
    Bichon Frises289:30 AM12
    Black and Tan Coonhound411:15 AM16
    Black Russian Terrier612:45 PM14
    Bloodhound511:15 AM16
    Border Collie610:00 AM5
    Border Terrier910:30 AM6
    Borzoi2312:45 PM16
    Boston Terrier168:00 AM8
    Bouvier Des Flandres810:00 AM5
    Boxer498:00 AM14
    Briard812:30 PM5
    Brittany1311:00 AM14
    Brussels Griffon41:15 PM9
    Bulldog478:30 AM17
    Bullmastiff1610:00 AM16
    Cairn Terrier78:00 AM12
    Cane Corso181:45 PM14
    Cardigan Welsh Corgi109:00 AM5
    Cavalier King Charles Spaniel4112:40 PM8
    Chesapeake Bay Retriever212:40 PM8
    Chihuahua (Long Coat)1512:15 PM9
    Chihuahua (Smooth Coat)212:15 PM9
    Chinese Crested151:15 PM9
    Chow Chow139:00 AM8
    Clumber Spaniel710:30 AM11
    Cocker Spaniel (Ascob)19:00 AM12
    Cocker Spaniel (Black)39:00 AM12
    Cocker Spaniel (Parti-Color)79:00 AM12
    Coton de Tulear19:00 AM8
    Dachshund (Longhaired)189:45 AM4
    Dachshund (Smooth)1210:30 AM4
    Dachshund (Wirehaired)2711:00 AM4
    Dalmatian3110:25 AM17
    Doberman Pinscher1412:45 PM14
    Dogue De Bordeaux612:45 PM14
    English Cocker Spaniel1110:55 AM8
    English Setter38:00 AM6
    English Springer Spaniel1110:00 AM9
    Finnish Spitz111:30 AM6
    Flat-Coated Retriever1510:55 AM8
    Fox Terrier (Smooth)18:00 AM12
    Fox Terrier (Wire)110:30 AM11
    French Bulldog538:00 AM10
    German Pinscher112:45 PM14
    German Shepherd Dog512:30 PM5
    German Shorthaired Pointer219:00 AM9
    German Wirehaired Pointer19:00 AM9
    Giant Schnauzer211:15 AM16
    Golden Retriever519:30 AM15
    Gordon Setter18:00 AM6
    Grand Basset Griffon Vendeen29:00 AM16
    Great Dane388:00 AM15
    Great Pyrenees810:00 AM16
    Greater Swiss Mountain Dog710:00 AM16
    Greyhound112:50 PM4
    Havanese89:00 AM8
    Ibizan Hound412:30 PM5
    Irish Setter228:00 AM6
    Irish Red & White Setters28:00 AM9
    Irish Water Spaniel110:00 AM9
    Irish Wolfhound162:40 PM4
    Italian Greyhound122:15 PM9
    Japanese Chin21:15 PM9
    Keeshond910:25 AM10
    Kerry Blue Terrier18:40 AM11
    Labrador Retriever2010:50 AM9
    Lakeland Terrier18:40 AM11
    Leonberger58:00 AM16
    Lhasa Apso210:30 AM6
    Maltese710:30 AM11
    Manchester Terrier (Standard)112:15 PM15
    Manchester Terrier (Toy)112:15 PM15
    Mastiff128:00 AM16
    Miniature American Shepherd99:00 AM5
    Miniature Bull Terrier212:15 PM15
    Miniature Pinscher162:15 PM9
    Miniature Schnauzer1010:30 AM11
    Newfoundland1710:00 AM14
    Norfolk Terrier18:00 AM12
    Norwegian Elkhound310:25 AM10
    Norwich Terrier18:00 AM12
    Novice Junior Class410:35 AM12
    Novice Class A210:10 AM1
    Novice Class B59:35 AM1
    Novice Intermediate Class410:35 AM12
    Novice Senior Class110:35 AM12
    Old English Sheepdog811:00 AM5
    Open Junior Class510:35 AM12
    Open Class A28:10 AM2
    Open Class B109:10 AM2
    Open Graduate28:25 AM2
    Open Intermediate Class510:35 AM12
    Open Senior Class610:35 AM12
    Otterhound72:40 PM4
    Papillon259:30 AM11
    Parson Russell Terrier98:00 AM12
    Pekingese712:15 PM9
    Pembroke Welsh Corgi79:00 AM5
    Petit Basset Griffon Vendeens111:15 AM16
    Pharaoh Hound112:50 PM4
    Pointer48:00 AM9
    Pomeranian158:40 AM11
    Poodle (Miniature)512:45 PM16
    Poodle (Standard)192:30 PM16
    Poodle (Toy)711:40 AM17
    Portuguese Podengo Pequeno22:40 PM4
    Portuguese Water Dog98:00 AM16
    Preferred Novice610:25 AM1
    Preferred Open48:40 AM2
    Pug108:00 AM8
    Pumi110:00 AM5
    Rally Novice A510:45 AM3
    Rally Novice B1110:10 AM3
    Rally Advanced A59:40 AM3
    Rally Advanced B138:50 AM3
    Rally Excellent A28:35 AM3
    Rally Excellent B128:00 AM3
    Rat Terrier511:30 AM6
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)912:40 PM8
    Rhodesian Ridgeback458:00 AM4
    Rottweiler399:00 AM6
    Russell Terriers68:00 AM11
    Saluki512:50 PM4
    Samoyed159:00 AM16
    Scottish Terrier911:30 AM6
    Shetland Sheepdog210:00 AM5
    Shiba-Inu410:25 AM10
    Shih Tzu21:15 PM9
    Siberian Husky128:00 AM9
    Silky Terrier21:15 PM9
    Skye Terrier38:00 AM11
    Soft Coated Wheaten Terrier1110:30 AM6
    ST. Bernard910:00 AM14
    Staffordshire Bull Terriers812:15 PM15
    Standard Schnauzer89:00 AM16
    Sussex Spaniel28:40 AM11
    Tibetan Spaniel610:25 AM10
    Tibetan Terrier710:25 AM10
    Toy Fox Terrier78:00 AM10
    Treeing Walker Coonhound111:15 AM16
    Utility Class A18:00 AM2
    Utility Class B118:00 AM1
    Vizsla259:55 AM8
    Weimaraner910:00 AM9
    Welsh Springer Spaniel18:40 AM11
    Welsh Terrier68:00 AM11
    West Highland White Terrier1012:15 PM15
    Whippet261:40 PM4
    Wirehaired Pointing Griffon39:00 AM9
    Wirehaired Vizsla110:00 AM9
    Xoloitzcuintli210:30 AM6


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved