Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Santa Ana Valley Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    JP in PDF for Judging Program page on website:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Gary L. Andersen6250 E. Pershing Ave
    Scottsdale, AZ 85254
    Mrs. Debbie Campbell-Freeman654 White Cap Dr
    Ventura, CA 93003
    Mr. Ronald Freeman654 White Cap Dr
    Ventura, CA 93003
    Mr. Don Hanson8653 E Royal Palm Rd Unit 2025
    Scottsdale, AZ 85258
    Mr. Duff M. Harris16583 Yucca Circle
    Fountain Valley, CA 92708
    Mr. Robert E. Hutton216 W. Kenwood Dr
    Louisville, KY 40214
    Mrs. Michele R. Illes1564 Aalborg Court
    Solvang, CA 93463
    Mrs. Pamela Murphy3627 Monte Real
    Escondido, CA 92029
    No Classes No Classes
    Ms. Susie Osburn4048 Pepe Circle
    Las Vegas, NV 89121
    Mr. Del Richards9000 Ridgeway Dr
    Gilroy, CA 95020
    Mrs. Donnelle Richards9000 Ridgeway Dr
    Gilroy, CA 95020
    Mr. Jay Richardson38W024 Heatherfield Dr
    Elgin, IL 60124
    Mr. Masaki Shimizu40 Colorido
    Rancho St Margarita, CA 92688
    Dr. Robert D. SmithP.O. Box 309
    St. Stephens Church, VA 23148
    Mrs. Polly SmithP.O. Box 309
    St. Stephens Church, VA 23148
    Ms. Joyce A. Vanek476 Meadow Vista Dr
    Evergreen, CO 80439

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Del Richards
    Ring Steward: Paul Garrity
    8:00 AM 
     15Cardigan Welsh Corgi 5-7-(3-0)
     11Bouvier Des Flandres 3-2-(1-5)
    9:00 AM 
     2Belgian Malinois 0-1-(0-1)
     1Belgian Sheepdog 0-0-(1-0)
     8Border Collie 4-1-(1-2)
     15Australian Cattle Dog 4-7-(1-3)
    10:00 AM 
     3Belgian Tervuren 0-2-(0-1)
     2Briard 0-1-(1-0)
     3Canaan Dog 0-2-(1-0)
     2Collie (Rough) 0-2
     12Australian Shepherd 7-2-(1-2)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Gary L. Andersen
    Ring Steward: Michael Potter
    8:00 AM 
     7Pug 3-4
     8Miniature Pinscher 2-2-(1-3)
     1Manchester Terrier (Toy) 0-0-(0-1)
     1Portuguese Water Dog 0-0-(1-0)
     3Newfoundland 1-0-(2-0)
    8:50 AM 
     13Rottweiler 7-2-(2-2)
    9:20 AM 
     2Lhasa Apso 1-0-(1-0)
     6Havanese 2-3-(0-1)
     9Chinese Crested 1-5-(2-1)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Duff M. Harris
    10:10 AM 
     2Staffordshire Bull Terriers 1-0-(0-1)
     1American Staffordshire Terrier 0-0-(0-1)
     2Airedale Terrier 0-1-(0-1)
     3Irish Terrier 0-2-(1-0)
     2Kerry Blue Terrier 1-0-(1-0)
     1Lakeland Terrier 0-0-(1-0)
     8Border Terrier 1-5-(2-0)
    11:00 AM 
     1Cairn Terrier 0-0-(1-0)
     1Miniature Schnauzer 0-1
     7Parson Russell Terrier 0-1-(3-3)
     8Rat Terrier 2-4-(2-0)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Jay Richardson
    Ring Steward: John Kunipo
    8:00 AM 
     3Alaskan Malamute 0-0-(2-1)
     4Bernese Mountain Dog 2-1-(1-0)
     5Great Pyrenees 1-0-(2-2)
     13Labrador Retriever 5-6-(1-1)
    9:00 AM 
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     3English Setter 1-0-(1-1)
     14Irish Setter 2-3-(5-4)
     7Soft Coated Wheaten Terrier 0-5-(1-1)
    10:00 AM 
     3American Hairless Terrier 2-0-(0-1)
     15Russell Terriers 7-5-(2-1)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Masaki Shimizu
    10:45 AM 
     12Flat-Coated Retriever 3-3-(3-3)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Ronald Freeman
    Ring Steward: Donna Smiley-Auborn
    8:00 AM 
     3Clumber Spaniel 0-2-(1-0)
     4Weimaraner 0-2-(1-1)
     8Chesapeake Bay Retriever 4-2-(1-1)
     7Pointer 2-3-(2-0)
     2German Wirehaired Pointer 1-0-(1-0)
    9:00 AM 
     6English Cocker Spaniel 1-3-(1-1)
     7German Shorthaired Pointer 2-3-(1-1)
     8Vizsla 0-2-(2-4)
    10:00 AM 
     24Golden Retriever 6-13-(3-2)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Don Hanson
    11:15 AM 
     4Shih Tzu 0-3-(1-0)
     6Italian Greyhound 0-0-(1-5)
     2Schipperke 0-1-(1-0)
     2Novice Junior Class
     2Open Junior Class
     5Open Intermediate Class
     2Open Senior Class
     1The Master Class
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Donnelle Richards
    Ring Steward: Donald Petryca
    8:00 AM 
     23Basset Hound 4-12-(6-1)
    8:55 AM 
     7Bloodhound 2-2-(2-0)
     11Borzoi 2-3-(4-2)
     1Harrier 0-0-(0-1)
     5Otterhound 1-4
     2Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(0-2)
    10:00 AM 
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     4Pharaoh Hound 2-0-(2-0)
     9Samoyed 1-5-(1-2)
     12Siberian Husky 2-3-(3-3)
    11:00 AM 
     1Tibetan Terrier 0-0-(0-1)
     5Irish Wolfhound 0-3-(1-1)
     5Afghan Hound 2-1-(2-0)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     2Basenji 2-0
     3Beagle Thirteen Inches 0-2-(0-1)
     5Beagle Fifteen Inches 3-1-(1-0)
     12Dachshund (Longhaired) 3-4-(3-2)
     4Dachshund (Smooth) 0-0-(2-2)
     1Dachshund (Wirehaired) 0-0-(1-0)
     1Tibetan Spaniel 0-0-(1-0)
     5Xoloitzcuintli 0-4-(0-1)
    Ring No 6
    Judge: Dr. Robert D. Smith
    Ring Steward: Lafayette McGowan
    8:00 AM 
     43French Bulldog 23-12-(3-5)
    9:45 AM 
     4Bulldog 1-3
     6Boston Terrier 2-4
     9Dogue De Bordeaux 5-2-(1-1)
     6Bullmastiff 0-4-(2-0)
    10:45 AM 
     2Wirehaired Vizsla 2-0
     2Anatolian Shepherd 0-0-(1-1)
     6Mastiff 1-3-(0-2)
     7Tibetan Mastiff 2-4-(1-0)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Polly Smith
    Ring Steward: Kathleen Hairston
    9:00 AM 
     25Papillon 9-12-(3-1)
    10:00 AM 
     1Pekingese 0-0-(1-0)
     1Silky Terrier 1-0
     1Yorkshire Terrier 1-0
     2Chihuahua (Smooth Coat) 1-1
     13Cavalier King Charles Spaniel 4-3-(3-3)
     8Chihuahua (Long Coat) 2-3-(2-1)
    11:00 AM 
     2Pomeranian 1-1
     5Maltese 1-4
     5Japanese Chin 1-2-(1-1)
    11:30 AM 
      Lunch
    Ring No 7
    Judge: Mr. Jay Richardson
    12:30 PM 
     4West Highland White Terrier 0-1-(1-2)
     7Scottish Terrier 0-2-(1-4)
     5Welsh Terrier 0-4-(0-1)
     6Greater Swiss Mountain Dog 0-3-(2-1)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Joyce A. Vanek
    Ring Steward: Ellen Petryca
    8:00 AM 
     28Boxer 8-16-(2-2)
    9:05 AM 
     15Pembroke Welsh Corgi 1-12-(2-0)
     12Cane Corso 2-4-(2-4)
    10:10 AM 
     1Cocker Spaniel (Black) 0-1
     1Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(1-0)
     1Pumi 1-0
     10Shetland Sheepdog 5-3-(1-1)
     5Miniature American Shepherd 1-3-(0-1)
     1Entlebucher Mountain Dog 0-1
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     2Puli 1-1
    11:00 AM 
     6Old English Sheepdog 1-2-(2-1)
     2Field Spaniel 0-0-(0-2)
     1Sussex Spaniel 1-0
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(0-1)
     3Wirehaired Pointing Griffon 0-1-(2-0)
    11:30 AM 
     22English Springer Spaniel 8-7-(4-2)
    12:20 PM 
      Lunch
    1:05 PM 
     12Brittany 3-6-(2-0)
     30Great Dane 9-14-(5-2)
    Ring No 9
    Judge: Mr. Jay Richardson
    10:45 AM 
     20Keeshond 5-6-(5-4)
    11:45 AM 
      Lunch
    Ring No 10
    Judge: Mr. Robert E. Hutton
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     3Black Russian Terrier 2-1
     22Rhodesian Ridgeback 7-12-(3-0)
    9:00 AM 
     2Doberman Pinscher 1-1
     1German Pinscher 0-0-(1-0)
     1Giant Schnauzer 0-0-(1-0)
     2Akita 0-1-(1-0)
     8Saluki 1-4-(2-1)
     10Chinese Shar-Pei 2-4-(3-1)
    10:00 AM 
     19Whippet 5-8-(2-3)
     6Chow Chow 1-1-(3-1)
    11:00 AM 
     30Dalmatian 10-8-(6-5)
    12:10 PM 
      Lunch
    12:55 PM 
     1Coton de Tulear 0-0-(0-1)
     3Shiba-Inu 1-2
     14Bichon Frise 3-6-(3-2)
     9Standard Schnauzer 1-6-(1-1)
     2Scottish Deerhound 2-0
     2Portuguese Podengo Pequeno 0-1-(1-0)
    Ring No 11
    Judge: Mrs. Michele R. Illes
    8:00 AM 
     8Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:10 AM 
     3Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    9:30 AM 
     10Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    Ring No 12
    Judge: Mrs. Pamela Murphy
    8:00 AM 
     5Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    8:40 AM 
     4Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    9:10 AM 
     2Obedience-Preferred Novice
    (Starting number 0855 )
    9:35 AM 
     6Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    10:10 AM 
     7Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    Ring No 14
    Judge: Ms. Susie Osburn
    8:00 AM 
     9Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    8:30 AM 
     3Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    8:45 AM 
     6Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    9:00 AM 
     3Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    9:15 AM 
     9Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    9:45 AM 
     5Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Additional Information & Notices

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show
    NOHS groups at 1 pm in Ring 2
    Toys Mr. Hanson
    Terriers Mr. Harris
    Sporting Mr. Shimizu
    Herding Mr. Freeman
    Hounds Mrs. Richards
    Nonsporting Mr. Hanson
    Working Mr. Anderson
    BISOH will be judged immediately following all 7 NOHS groups
    BOHIS Mr. Freeman
    Variety Groups at 1:30 pm in Rings 3 and 4
    Toys Mrs. Smith
    Terriers Mr. Richardson
    Sporting Dr. Smith
    Herding Mr. Richards
    Hounds Mr. Hutton
    NonSporting Mrs. Richards
    Working Ms. Vanek
    Best In Show Mrs. Campbell-Freeman
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    Note: At the time of this printing there have been no judge changes.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Afghan Hound511:00 AM5
    Airedale Terrier210:10 AM2
    Akita29:00 AM10
    Alaskan Malamute38:00 AM3
    American Hairless Terrier310:00 AM3
    American Staffordshire Terrier110:10 AM2
    Anatolian Shepherd210:45 AM6
    Australian Cattle Dog159:00 AM1
    Australian Shepherd1210:00 AM1
    Basenji212:15 PM5
    Basset Hound238:00 AM5
    Beagle Thirteen Inches312:15 PM5
    Beagle Fifteen Inches512:15 PM5
    Beginner Novice A710:10 AM12
    Beginner Novice B69:35 AM12
    Belgian Malinois29:00 AM1
    Belgian Sheepdog19:00 AM1
    Belgian Tervuren310:00 AM1
    Bernese Mountain Dog48:00 AM3
    Bichon Frise1412:55 PM10
    Black Russian Terrier38:00 AM10
    Bloodhound78:55 AM5
    Border Collie89:00 AM1
    Border Terrier810:10 AM2
    Borzoi118:55 AM5
    Boston Terrier69:45 AM6
    Bouvier Des Flandres118:00 AM1
    Boxer288:00 AM8
    Briard210:00 AM1
    Brittany121:05 PM8
    Bulldog49:45 AM6
    Bullmastiff69:45 AM6
    Cairn Terrier111:00 AM2
    Canaan Dog310:00 AM1
    Cane Corso129:05 AM8
    Cardigan Welsh Corgi158:00 AM1
    Cavalier King Charles Spaniel1310:00 AM7
    Chesapeake Bay Retriever88:00 AM4
    Chihuahua (Long Coat)810:00 AM7
    Chihuahua (Smooth Coat)210:00 AM7
    Chinese Crested99:20 AM2
    Chinese Shar-Pei109:00 AM10
    Chow Chow610:00 AM10
    Clumber Spaniel38:00 AM4
    Cocker Spaniel (Ascob)110:10 AM8
    Cocker Spaniel (Black)110:10 AM8
    Collie (Rough)210:00 AM1
    Coton de Tulear112:55 PM10
    Dachshund (Longhaired)1212:15 PM5
    Dachshund (Smooth)412:15 PM5
    Dachshund (Wirehaired)112:15 PM5
    Dalmatian3011:00 AM10
    Doberman Pinscher29:00 AM10
    Dogue De Bordeaux99:45 AM6
    English Cocker Spaniel69:00 AM4
    English Setter39:00 AM3
    English Springer Spaniel2211:30 AM8
    Entlebucher Mountain Dog110:10 AM8
    Field Spaniel211:00 AM8
    Flat-Coated Retriever1210:45 AM3
    French Bulldog438:00 AM6
    German Pinscher19:00 AM10
    German Shorthaired Pointer79:00 AM4
    German Wirehaired Pointer28:00 AM4
    Giant Schnauzer19:00 AM10
    Golden Retriever2410:00 AM4
    Gordon Setter19:00 AM3
    Great Dane301:05 PM8
    Great Pyrenees58:00 AM3
    Greater Swiss Mountain Dog612:30 PM7
    Harrier18:55 AM5
    Havanese69:20 AM2
    Irish Setter149:00 AM3
    Irish Terrier310:10 AM2
    Irish Wolfhound511:00 AM5
    Italian Greyhound611:15 AM4
    Japanese Chin511:00 AM7
    Keeshond2010:45 AM9
    Kerry Blue Terrier210:10 AM2
    Labrador Retriever138:00 AM3
    Lakeland Terrier110:10 AM2
    Lhasa Apso29:20 AM2
    Maltese511:00 AM7
    Manchester Terrier (Toy)18:00 AM2
    Mastiff610:45 AM6
    Miniature American Shepherd510:10 AM8
    Miniature Pinscher88:00 AM2
    Miniature Schnauzer111:00 AM2
    Newfoundland38:00 AM2
    Norwegian Elkhound110:00 AM5
    Novice Junior Class211:15 AM4
    Novice Class B48:40 AM12
    Old English Sheepdog611:00 AM8
    Open Junior Class211:15 AM4
    Open Class A58:00 AM12
    Open Class B109:30 AM11
    Open Intermediate Class511:15 AM4
    Open Senior Class211:15 AM4
    Otterhound58:55 AM5
    Papillon259:00 AM7
    Parson Russell Terrier711:00 AM2
    Pekingese110:00 AM7
    Pembroke Welsh Corgi159:05 AM8
    Petit Basset Griffon Vendeens28:55 AM5
    Pharaoh Hound410:00 AM5
    Pointer78:00 AM4
    Polish Lowland Sheepdog110:10 AM8
    Pomeranian211:00 AM7
    Portuguese Podengo Pequeno212:55 PM10
    Portuguese Water Dog18:00 AM2
    Preferred Novice29:20 AM12
    Pug78:00 AM2
    Puli210:10 AM8
    Pumi110:10 AM8
    Rally Novice A59:45 AM14
    Rally Novice B99:15 AM14
    Rally Advanced A39:00 AM14
    Rally Advanced B68:45 AM14
    Rally Excellent A38:30 AM14
    Rally Excellent B98:00 AM14
    Rat Terrier811:00 AM2
    Rhodesian Ridgeback228:00 AM10
    Rottweiler138:50 AM2
    Russell Terriers1510:00 AM3
    Saluki89:00 AM10
    Samoyed910:00 AM5
    Schipperke211:15 AM4
    Scottish Deerhound212:55 PM10
    Scottish Terrier712:30 PM7
    Shetland Sheepdog1010:10 AM8
    Shiba-Inu312:55 PM10
    Shih Tzu411:15 AM4
    Siberian Husky1210:00 AM5
    Silky Terrier110:00 AM7
    Soft Coated Wheaten Terrier79:00 AM3
    Staffordshire Bull Terriers210:10 AM2
    Standard Schnauzer912:55 PM10
    Sussex Spaniel111:00 AM8
    The Master Class111:15 AM4
    Tibetan Mastiff710:45 AM6
    Tibetan Spaniel112:15 PM5
    Tibetan Terrier111:00 AM5
    Utility Class A39:10 AM11
    Utility Class B88:00 AM11
    Vizsla89:00 AM4
    Weimaraner48:00 AM4
    Welsh Springer Spaniel111:00 AM8
    Welsh Terrier512:30 PM7
    West Highland White Terrier412:30 PM7
    Whippet1910:00 AM10
    Wirehaired Pointing Griffon311:00 AM8
    Wirehaired Vizsla210:45 AM6
    Xoloitzcuintli512:15 PM5
    Yorkshire Terrier110:00 AM7


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved