Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Silver Bay Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Ms. Julianne K. Bitter1025 Windeler Ave
    Tracy, CA 95377
    Mr, James Byrnes37 Pennywell
    Limerick City
    Ire
    Mrs. Doris Cozart10000 La Jolla Way
    Denton, TX 76207
    Ms. Tempest Deptuch7298 Somenos Rd
    Duncan, BC V9L 5Z9
    Canada
    Mrs. Sharon Dykes620 N 10th St
    Union, OR 97883
    Mr. Alvin W. Eng4925 Charter Rd
    Rocklin, CA 95765
    Mrs. Janet L. Fink1227 Mira Monte Dr
    Redlands, CA 92373
    Mr. Robert H. Futh47 Kielwasser Rd
    Washington Depot, CT 06794
    Mrs. Sara Futh47 Kielwasser Rd
    Washington Depot, CT 06794
    Ms. Gina Grissom9209 Priscilla St
    Downey, CA 90242
    Mrs. Carolyn A. Herbel77019 N 2348 Road
    Putnam, OK 73659
    Mr. Fred Jones2A Norburgh Park, Foyleoak
    Co. Derry, Northern Ireland
    BT48 ORQ
    Ms. Sheri Kennedy7527 171St Ave, SE
    Snohomish, WA 98290
    Ms. Geri Lopez1447 Hickory St
    Roseville, CA 95678
    Mrs. Christie Martinez720 Pioneer Dr
    Port Ludlow, WA 98365
    Mr. Sidney L. Marx2312 N Hibbert Cir
    Mesa, AZ 85201
    Ms. Tracy McManus22 Whitehaven Ave.
    Quakers Hill
    NSW Australia 2763
    Mrs. Janet Turnage Nahikian18395 Meyer Ave.
    Port Charlotte, FL 33948
    No Classes No Classes
    Mrs. Juliet E. Rigtrup13455 Olive Tree Ln.
    Poway, CA 92064
    Mr. Stanley Shen38 Lorong Marzuki, d'Casita 05-08
    Singapore, Sing 41710-4
    Mr. Jan Lourens Ten Napel61 Baird Ave., Germiston
    SAF 1401
    Ms. Kimberly Washington2765 Thurman Ave
    Los Angeles, CA 90016

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Alvin W. Eng
    8:00 AM 
     16Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    10:20 AM 
     3Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    10:50 AM 
     1Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
    11:00 AM 
     12Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
     1Obedience-Preferred Novice
    (Starting number 0855 )
     1Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
     6Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     8Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    Ring No 2
    Judge: Ms. Gina Grissom
    8:00 AM 
     7Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    8:50 AM 
     1Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    9:00 AM 
     16Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    Ring No 3
    Judge: Ms. Geri Lopez
    8:00 AM 
     13Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    8:50 AM 
     12Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     2Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
    9:30 AM 
     16Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     5Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
    10:30 AM 
     15Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
    11:00 AM 
     20Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     13Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
    Ring Steward: Karen Kennedy
    8:00 AM 
     2Barbet 0-2
     3Nederlandse Kooikerhondjes 0-1-(2-0)
     4Pointer 0-1-(2-1)
     7German Shorthaired Pointer 2-2-(2-1)
     5Chesapeake Bay Retriever 1-3-(1-0)
     7Weimaraner 2-2-(1-2)
    9:05 AM 
     8English Springer Spaniel 2-0-(2-3)
     8Wirehaired Pointing Griffon 2-4-(0-2)
     9Vizsla 2-3-(3-1)
    10:05 AM 
     4Lagotto Romagnolo 2-0-(1-1)
     5Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 3-1-(1-0)
     2Welsh Springer Spaniel 0-0-(1-1)
     9Keeshond 2-0-(5-2)
     11English Cocker Spaniel 4-1-(4-2)
    11:20 AM 
      Lunch
    Ring No 4
    Judge: Ms. Julianne K. Bitter
    12:15 PM 
     16Dachshund (Longhaired) 8-3-(3-2)
     14Dachshund (Smooth) 3-5-(1-5)
     13Dachshund (Wirehaired) 2-2-(5-4)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Jan Lourens Ten Napel
    Ring Steward: Elena Edwards
    8:00 AM 
     6Dogo Argentino 3-3
     21Doberman Pinscher 4-9-(3-5)
    9:05 AM 
     48Rottweiler 10-24-(6-8)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Stanley Shen
    11:00 AM 
     24Rhodesian Ridgeback 4-12-(7-1)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1Greyhound 0-0-(1-0)
     1Norwegian Elkhound 1-0
     14Irish Wolfhound 5-3-(4-2)
     2Otterhound 2-0
     5Alaskan Malamute 1-0-(2-2)
     8Portuguese Water Dog 2-3-(2-1)
     7Bouvier Des Flandres 0-1-(3-3)
    Ring No 6
    Judge: Mr, James Byrnes
    Ring Steward: Kim Jacobson
    8:00 AM 
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     1Irish Red & White Setters 0-0-(1-0)
     23Flat-Coated Retriever 6-7-1VD-(5-4)
    9:00 AM 
     1Cirneco dell Etna 0-1
     10Brittany 0-7-(1-2)
     12Labrador Retriever 2-7-(1-2)
    10:00 AM 
     22Irish Setter 6-6-(5-5)
     5English Setter 1-0-(3-1)
     3Clumber Spaniel 0-1-(1-1)
    11:15 AM 
      Lunch
    Ring No 6
    Judge: Mr. Sidney L. Marx
    12:45 PM 
     50Golden Retriever 12-25-(8-5)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Christie Martinez
    Ring Steward: Laura Lei Strain
    8:00 AM 
     2Grand Basset Griffon Vendeen 0-0-(1-1)
     3Scottish Deerhound 1-2
     8Saluki 1-4-(1-2)
     5Bloodhound 1-2-(0-2)
     4Black and Tan Coonhound 0-1-(1-2)
    8:55 AM 
     11Basenji 4-2-(3-2)
     5Beagle Thirteen Inches 2-1-(1-1)
     8Beagle Fifteen Inches 4-2-(2-0)
    9:55 AM 
     14Basset Hound 5-3-(4-2)
    10:30 AM 
     18Borzoi 4-7-(4-3)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Sheri Kennedy
    11:15 AM 
     6Bichon Frises Sweepstakes 4-2
     2Bichon Frises Veteran Sweepstakes 1-1
    11:35 AM 
      Lunch
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Christie Martinez
    12:20 PM 
     26Bichon Frise 5-13-(5-3)
     17Afghan Hound 6-2-(7-1)
    Ring No 9
    Judge: Ms. Tracy McManus
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    Ring Steward: Bonnie O'Neill
    8:00 AM 
     20Staffordshire Bull Terriers Sweepstakes 7-13
     5Staffordshire Bull Terriers Vet Sweepstakes 3-2
    Ring No 9
    Judge: Ms. Kimberly Washington
    9:30 AM 
     8Staffordshire Bull Terriers Futurity 5-3
    Ring No 9
    Judge: Mr. Fred Jones
    10:00 AM 
     108Staffordshire Bull Terriers 23-33-3VD-2VB-(20-16)-4BR-3SD
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Janet Turnage Nahikian
    Ring Steward: Michelle Mixon
    8:00 AM 
     7Pug 0-3-(3-1)
     5Chihuahua (Smooth Coat) 3-1-(0-1)
     7Brussels Griffon 0-2-(3-2)
     6Japanese Chin 0-2-(2-2)
     2Affenpinscher 0-1-(0-1)
    9:00 AM 
     5Havanese 2-1-(2-0)
     6Italian Greyhound 2-2-(1-1)
     15Pomeranian 5-7-(3-0)
    10:00 AM 
     6Chihuahua (Long Coat) 1-2-(2-1)
     4Maltese 2-1-(1-0)
     1Shih Tzu 0-1
    10:25 AM 
     33Cavalier King Charles Spaniel 8-15-(8-1)
     2Yorkshire Terrier 0-2
    Ring No 11
    Judge: Ms. Tempest Deptuch
    Ring Steward: Erin Matthews
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     7Russell Terriers 2-0-(3-2)
     2Welsh Terrier 1-0-(0-1)
     2Sealyham Terrier 0-0-(0-2)
     1Norfolk Terrier 0-0-(1-0)
     2Norwich Terrier 0-0-(2-0)
     3Parson Russell Terrier 0-1-(1-1)
     4Rat Terrier 0-2-(2-0)
     5Cairn Terrier 0-2-(1-2)
    9:00 AM 
     21Whippet 5-7-(4-5)
     5Border Terrier 0-2-(2-1)
    10:00 AM 
     2Fox Terrier (Wire) 0-1-(1-0)
     5Miniature Schnauzer 1-1-(2-1)
     7Scottish Terrier 1-3-(1-2)
     11West Highland White Terrier 3-3-(4-1)
     1Bull Terrier (Colored) 0-0-(1-0)
     1Kerry Blue Terrier 0-0-(0-1)
    Ring No 12
    Judge: Ms. Julianne K. Bitter
    Ring Steward: Brandon Melanese
    8:00 AM 
     1Toy Fox Terrier 0-0-(1-0)
     19Papillon 5-6-(7-1)
    8:50 AM 
     7Poodle (Toy) 4-3
     9Manchester Terrier (Toy) 1-4-(1-3)
     10Miniature Pinscher 2-5-(1-2)
    9:50 AM 
     2Poodle (Miniature) 1-1
     17Chinese Crested 4-5-(5-3)
     1Silky Terrier 0-0-(1-0)
    10:40 AM 
     19Poodle (Standard) 4-11-(3-1)
    Ring No 12
    Judge: Mrs. Juliet E. Rigtrup
    11:30 AM 
     6Novice Junior Class
     1Novice Intermediate Class
     5Open Junior Class
     6Open Intermediate Class
     8Open Senior Class
     1The Master Class
    Ring No 14
    Judge: Mrs. Sara Futh
    Ring Steward: John Fowler
    8:00 AM 
     42Boxer 11-21-(5-4)
    9:40 AM 
     20Newfoundland 4-5-(8-3)
    10:30 AM 
     13ST. Bernard 3-5-(3-2)
    Ring No 14
    Judge: Mrs. Doris Cozart
    11:00 AM 
     12Anatolian Shepherd 4-2-(3-3)
     16Cane Corso 3-7-(3-3)
    12:05 PM 
     4Leonberger 2-2
     5Standard Schnauzer 0-0-(4-1)
     1German Pinscher 0-1
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     2Dogue De Bordeaux 1-1
     2Giant Schnauzer 0-1-(1-0)
     2Kuvasz 0-0-(1-0)
     1Neapolitan Mastiff 1-0
     22Siberian Husky 5-7-(7-1)
    2:20 PM 
     12Shiba-Inu 2-6-(3-1)
     3Tibetan Terrier 0-1-(1-1)
     2Tibetan Spaniel 0-1-(0-1)
    Ring No 15
    Judge: Mrs. Doris Cozart
    Ring Steward: Genette Fuller
    8:00 AM 
     14Samoyed 2-4-(5-3)
     5Great Pyrenees 1-1-(3-0)
     5Tibetan Mastiff 1-2-(2-0)
    9:00 AM 
     17Bullmastiff 6-4-(2-5)
     7Black Russian Terrier 1-5-(0-1)
    Ring No 15
    Judge: Mrs. Sharon Dykes
    10:00 AM 
     6Pekingese 2-2-(2-0)
     11Boston Terrier 1-5-(1-4)
    10:40 AM 
     42Dalmatian 8-18-(9-7)
    12:20 PM 
      Lunch
    1:05 PM 
     56French Bulldog 18-23-(10-5)
    3:20 PM 
     1Lhasa Apso 0-0-(1-0)
     1Schipperke 0-1
     4American Eskimos 1-1-(0-2)
     11Xoloitzcuintli 5-4-(1-1)
    Ring No 17
    Judge: Mrs. Janet L. Fink
    Ring Steward: Carol Murphy
    8:00 AM 
     9Beauceron 0-5-(1-3)
     3Belgian Malinois 1-1-(1-0)
     4Belgian Sheepdog 0-2-(1-1)
     6Belgian Tervuren 0-4-(1-1)
     3Berger Picard 1-2
    9:00 AM 
     2Bergamasco Sheepdog 0-2
     7Border Collie 0-1-(2-3)
     11Australian Shepherd 3-7-(0-1)
     3German Shepherd Dog 1-1-(0-1)
     3Puli 0-0-(2-1)
    10:00 AM 
     9Bearded Collie 0-2-(3-3)
     3Briard 0-0-(2-1)
     1Icelandic Sheepdog 0-1
     1Pumi 1-0
     5Shetland Sheepdog 0-5
     7Cardigan Welsh Corgi 2-4-(1-0)
    11:00 AM 
     12Pembroke Welsh Corgi 5-5-(0-2)
     12Miniature American Shepherd 1-4-(4-3)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     8Old English Sheepdog 5-1-(1-1)
     20Australian Cattle Dog 6-8-(2-4)
    Ring No 18
    Judge: Mr. Robert H. Futh
    Ring Steward: Ron Dickey
    8:00 AM 
     13Mastiff 4-5-(3-1)
     16Bernese Mountain Dog 6-7-(2-1)
    9:10 AM 
     2Akita 0-2
     28Great Dane 9-11-(5-3)
    Ring No 18
    Judge: Mr. Sidney L. Marx
    10:20 AM 
     2Cocker Spaniel (Black) 1-1
     2Cocker Spaniel (Ascob) 0-1-(1-0)
     3Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-2)
     7Manchester Terrier (Standard) 1-2-(1-3)
     2American Hairless Terrier 1-0-(1-0)
     4Lakeland Terrier 1-1-(1-1)
     4Skye Terrier 1-2-(1-0)
     1Miniature Bull Terrier 0-0-(0-1)
     4Irish Terrier 3-0-(1-0)
    11:30 AM 
     4Airedale Terrier 1-1-(2-0)
     9Soft Coated Wheaten Terrier 2-3-(2-2)
    12 Noon 
      Lunch
    Ring No 19
    Judge: Mickey L. Polimeni
    6:00 AM 
    Ring No 19
    Judge: Mrs. Sharon Dykes
    Ring Steward: Mickey L. Polimeni
    8:00 AM 
     43Bulldog 14-18-(6-5)

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    Variety Group Judging will start at 2:15 p.m. in Rings 10-11-12. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Toys Ms. Bitter*
    Hounds Ms. Martinez*
    Herding Mrs. Futh
    Working Mr. TenNapel
    Sporting Mr. Shen
    Terriers Mr. Marx*
    NonSporting Ms. Deptuch
    Best In Show Mrs. Herbel
    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION - The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    NEW EXHIBITOR BRIEFING - A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    Under Chapter 7, Section 13 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mrs.Herbel will judge Keeshonden in place of Mrs. Dykes.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher28:00 AM10
    Afghan Hound1712:20 PM8
    Airedale Terrier411:30 AM18
    Akita29:10 AM18
    Alaskan Malamute512:45 PM5
    American Eskimos43:20 PM15
    American Hairless Terrier210:20 AM18
    Anatolian Shepherd1211:00 AM14
    Australian Cattle Dog2012:45 PM17
    Australian Shepherd119:00 AM17
    Barbet28:00 AM4
    Basenji118:55 AM8
    Basset Hound149:55 AM8
    Beagle Thirteen Inches58:55 AM8
    Beagle Fifteen Inches88:55 AM8
    Bearded Collie910:00 AM17
    Beauceron98:00 AM17
    Beginner Novice A811:00 AM1
    Beginner Novice B611:00 AM1
    Belgian Malinois38:00 AM17
    Belgian Sheepdog48:00 AM17
    Belgian Tervuren68:00 AM17
    Bergamasco Sheepdog29:00 AM17
    Berger Picard38:00 AM17
    Bernese Mountain Dog168:00 AM18
    Bichon Frise2612:20 PM8
    Bichon Frises Sweepstakes611:15 AM8
    Bichon Frises Veteran Sweepstakes211:15 AM8
    Black and Tan Coonhound48:00 AM8
    Black Russian Terrier79:00 AM15
    Bloodhound58:00 AM8
    Border Collie79:00 AM17
    Border Terrier59:00 AM11
    Borzoi1810:30 AM8
    Boston Terrier1110:00 AM15
    Bouvier Des Flandres712:45 PM5
    Boxer428:00 AM14
    Briard310:00 AM17
    Brittany109:00 AM6
    Brussels Griffon78:00 AM10
    Bull Terrier (Colored)110:00 AM11
    Bulldog438:00 AM19
    Bullmastiff179:00 AM15
    Cairn Terrier58:00 AM11
    Cane Corso1611:00 AM14
    Cardigan Welsh Corgi710:00 AM17
    Cavalier King Charles Spaniel3310:25 AM10
    Chesapeake Bay Retriever58:00 AM4
    Chihuahua (Long Coat)610:00 AM10
    Chihuahua (Smooth Coat)58:00 AM10
    Chinese Crested179:50 AM12
    Cirneco dell Etna19:00 AM6
    Clumber Spaniel310:00 AM6
    Cocker Spaniel (Ascob)210:20 AM18
    Cocker Spaniel (Black)210:20 AM18
    Cocker Spaniel (Parti-Color)310:20 AM18
    Dachshund (Longhaired)1612:15 PM4
    Dachshund (Smooth)1412:15 PM4
    Dachshund (Wirehaired)1312:15 PM4
    Dalmatian4210:40 AM15
    Doberman Pinscher218:00 AM5
    Dogo Argentino68:00 AM5
    Dogue De Bordeaux21:15 PM14
    English Cocker Spaniel1110:05 AM4
    English Setter510:00 AM6
    English Springer Spaniel89:05 AM4
    Flat-Coated Retriever238:00 AM6
    Fox Terrier (Wire)210:00 AM11
    French Bulldog561:05 PM15
    German Pinscher112:05 PM14
    German Shepherd Dog39:00 AM17
    German Shorthaired Pointer78:00 AM4
    Giant Schnauzer21:15 PM14
    Golden Retriever5012:45 PM6
    Gordon Setter18:00 AM6
    Grand Basset Griffon Vendeen28:00 AM8
    Great Dane289:10 AM18
    Great Pyrenees58:00 AM15
    Greyhound112:45 PM5
    Havanese59:00 AM10
    Icelandic Sheepdog110:00 AM17
    Irish Setter2210:00 AM6
    Irish Red & White Setters18:00 AM6
    Irish Terrier410:20 AM18
    Irish Wolfhound1412:45 PM5
    Italian Greyhound69:00 AM10
    Japanese Chin68:00 AM10
    Keeshond910:05 AM4
    Kerry Blue Terrier110:00 AM11
    Kuvasz21:15 PM14
    Labrador Retriever129:00 AM6
    Lagotto Romagnolo410:05 AM4
    Lakeland Terrier410:20 AM18
    Leonberger412:05 PM14
    Lhasa Apso13:20 PM15
    Maltese410:00 AM10
    Manchester Terrier (Standard)710:20 AM18
    Manchester Terrier (Toy)98:50 AM12
    Mastiff138:00 AM18
    Miniature American Shepherd1211:00 AM17
    Miniature Bull Terrier110:20 AM18
    Miniature Pinscher108:50 AM12
    Miniature Schnauzer510:00 AM11
    Neapolitan Mastiff11:15 PM14
    Nederlandse Kooikerhondjes38:00 AM4
    Newfoundland209:40 AM14
    Norfolk Terrier18:00 AM11
    Norwegian Elkhound112:45 PM5
    Norwich Terrier28:00 AM11
    Novice Junior Class611:30 AM12
    Novice Class A111:00 AM1
    Novice Class B1211:00 AM1
    Novice Graduate18:50 AM2
    Novice Intermediate Class111:30 AM12
    Old English Sheepdog812:45 PM17
    Open Junior Class511:30 AM12
    Open Class A78:00 AM2
    Open Class B169:00 AM2
    Open Graduate110:50 AM1
    Open Intermediate Class611:30 AM12
    Open Senior Class811:30 AM12
    Otterhound212:45 PM5
    Papillon198:00 AM12
    Parson Russell Terrier38:00 AM11
    Pekingese610:00 AM15
    Pembroke Welsh Corgi1211:00 AM17
    Pointer48:00 AM4
    Pomeranian159:00 AM10
    Poodle (Miniature)29:50 AM12
    Poodle (Standard)1910:40 AM12
    Poodle (Toy)78:50 AM12
    Portuguese Water Dog812:45 PM5
    Preferred Novice111:00 AM1
    Pug78:00 AM10
    Puli39:00 AM17
    Pumi110:00 AM17
    Rally Novice A1311:00 AM3
    Rally Novice B2011:00 AM3
    Rally Intermediate1510:30 AM3
    Rally Advanced A59:30 AM3
    Rally Advanced B169:30 AM3
    Rally Excellent A28:50 AM3
    Rally Excellent B128:50 AM3
    Rally Master138:00 AM3
    Rat Terrier48:00 AM11
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)510:05 AM4
    Rhodesian Ridgeback2411:00 AM5
    Rottweiler489:05 AM5
    Russell Terriers78:00 AM11
    Saluki88:00 AM8
    Samoyed148:00 AM15
    Schipperke13:20 PM15
    Scottish Deerhound38:00 AM8
    Scottish Terrier710:00 AM11
    Sealyham Terrier28:00 AM11
    Shetland Sheepdog510:00 AM17
    Shiba-Inu122:20 PM14
    Shih Tzu110:00 AM10
    Siberian Husky221:15 PM14
    Silky Terrier19:50 AM12
    Skye Terrier410:20 AM18
    Soft Coated Wheaten Terrier911:30 AM18
    ST. Bernard1310:30 AM14
    Staffordshire Bull Terriers10810:00 AM9
    Staffordshire Bull Terriers Futurity89:30 AM9
    Staffordshire Bull Terriers Sweepstakes208:00 AM9
    Staffordshire Bull Terriers Vet Sweepstakes58:00 AM9
    Standard Schnauzer512:05 PM14
    The Master Class111:30 AM12
    Tibetan Mastiff58:00 AM15
    Tibetan Spaniel22:20 PM14
    Tibetan Terrier32:20 PM14
    Toy Fox Terrier18:00 AM12
    Utility Class A310:20 AM1
    Utility Class B168:00 AM1
    Vizsla99:05 AM4
    Weimaraner78:00 AM4
    Welsh Springer Spaniel210:05 AM4
    Welsh Terrier28:00 AM11
    West Highland White Terrier1110:00 AM11
    Whippet219:00 AM11
    Wirehaired Pointing Griffon89:05 AM4
    Xoloitzcuintli113:20 PM15
    Yorkshire Terrier210:25 AM10


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved