Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Kennel Club of Riverside

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Ms. Vicki E. Allenbrand24779 Harmony Rd
    Paola, KS 66071
    Mr. Luc Boileau415 S Wells St, Unit 803
    Lake Geneva, WI 53147
    Ms. Karen J. Hynek11801 Links Rd
    Mathasville, MO 63357
    Ms. Edweena (Teddy) McDowell12130 S. Moonlight Rd
    Olathe, KS 66061
    Mrs. Debbie L. Melgreen386 Knox Rd 2300E
    Yates City, IL 61572
    Mr. Richard V. MillerP.O. Box 401
    La Harpe, IL 61450
    Ms. Joanne (Jan) N. Paulk781 Stagecoach Circle
    Santa Fe, NM 87501
    Mr. Earl B. Vaughan460 Islandcrest Dr.
    Camano Island, WA 98282
    Mrs. Pamela Waldron16409 Bennett
    Mt. Vernon, WA 98273
    Mrs. Judy Webb432 Cordova Ave NW
    Albuquerque, NM 87107

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Debbie L. Melgreen
    Ring Steward: Paul Garrity
    8:00 AM 
     5Belgian Sheepdog 1-3-(1-0)
     4Belgian Tervuren 2-0-(1-0)
     6Bouvier Des Flandres 2-2-(1-1)
     9Miniature American Shepherd 2-5-(2-0)
    9:00 AM 
     13Cardigan Welsh Corgi 2-7-(3-1)
    9:30 AM 
     12Dachshund (Longhaired) 3-5-(3-1)
     9Dachshund (Smooth) 1-2-(3-3)
     2Dachshund (Wirehaired) 1-0-(0-1)
    10:25 AM 
     32Golden Retriever 13-10-(5-2)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Luc Boileau
    Ring Steward: Alice Sakayeda
    8:00 AM 
     22French Bulldog 9-10-(2-1)
     3Beagle Fifteen Inches 0-2-(1-0)
    9:00 AM 
     19Basset Hound 5-6-(6-2)
    9:50 AM 
     8Basenji 3-1-(3-1)
     1American Foxhound 1-0
     3Bloodhound 0-1-(0-2)
     1Grand Basset Griffon Vendeen 0-0-(1-0)
     2Harrier 0-1-(0-1)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(0-1)
    10:30 AM 
     16Irish Wolfhound 4-3-(5-4)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Pamela Waldron
    Ring Steward: Ron Dickey
    10:00 AM 
     1Brussels Griffon 0-0-(1-0)
     4Havanese 1-3
     4Maltese 0-2-(2-0)
     1Silky Terrier 0-0-(0-1)
     4Boston Terrier 1-2-(0-1)
     5German Shepherd Dog 2-2-(1-0)
    10:50 AM 
     9Novice Junior Class
     2Open Junior Class
     6Open Intermediate Class
     2Open Senior Class
     1The Master Class
    Ring No 4
    Judge: Mr. Richard V. Miller
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     6Toy Fox Terrier 2-0-(1-3)
     8Miniature Pinscher 1-3-(2-2)
     1Pug 0-1
     6Manchester Terrier (Toy) 1-2-(2-1)
     4Japanese Chin 2-2
    9:00 AM 
     9Chihuahua (Long Coat) 2-2-(4-1)
     2Chihuahua (Smooth Coat) 0-0-(0-2)
     13Chinese Crested 3-6-(2-2)
    10:00 AM 
     5Poodle (Toy) 1-3-(1-0)
     7Pekingese 5-1-(1-0)
     5Italian Greyhound 2-1-(2-0)
     4Pomeranian 1-3
    10:50 AM 
     15Papillon 3-7-(4-1)
     12Cavalier King Charles Spaniel 3-5-(3-1)
    Ring No 5
    Judge: Ms. Vicki E. Allenbrand
    Ring Steward: Phyllis Williams
    8:00 AM 
     21Boxer 5-11-(2-3)
     4Doberman Pinscher 1-1-(0-2)
    9:00 AM 
     9Siberian Husky 3-1-(4-1)
     10Newfoundland 4-3-(2-1)
     8Australian Shepherd 3-2-(2-1)
    10:05 AM 
     2Anatolian Shepherd 0-0-(0-2)
     2Bernese Mountain Dog 1-1
     4Black Russian Terrier 1-1-(2-0)
     15Bullmastiff 5-3-(2-5)
    11:00 AM 
     1Akita 0-0-(1-0)
     4Alaskan Malamute 2-1-(1-0)
     1Dogue De Bordeaux 0-0-(1-0)
     1Greater Swiss Mountain Dog 0-0-(1-0)
     18Cane Corso 9-3-(4-2)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1Boerboel 0-1
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     1Neapolitan Mastiff 1-0
     13Great Dane 3-6-(2-2)
     4Portuguese Water Dog 2-1-(0-1)
     10Rottweiler 3-6-(1-0)
     6Samoyed 2-0-(3-1)
    Ring No 6
    Judge: Ms. Edweena (Teddy) McDowell
    8:00 AM 
     10Flat-Coated Retriever 1-3-(2-4)
     1Lagotto Romagnolo 0-1
     1Nederlandse Kooikerhondjes 0-0-(1-0)
     3Pointer 0-0-(2-1)
     2Chesapeake Bay Retriever 1-0-(0-1)
     9English Springer Spaniel 1-5-(2-1)
    9:00 AM 
     4Cocker Spaniel (Black) 0-2-(0-2)
     3Cocker Spaniel (Ascob) 0-1-(2-0)
     4English Cocker Spaniel 2-0-(2-0)
    9:30 AM 
     16Labrador Retriever 5-10-(1-0)
     1English Setter 0-0-(1-0)
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(0-1)
     1Clumber Spaniel 0-0-(1-0)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Judy Webb
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     9Staffordshire Bull Terriers 3-5-(1-0)
     4American Staffordshire Terrier 1-1-(0-2)
     8Irish Terrier 0-4-(1-3)
     3Miniature Bull Terrier 0-1-(0-2)
    9:00 AM 
     5Border Terrier 0-4-(1-0)
     7Dandie Dinmont Terrier 0-6-(1-0)
     1Fox Terrier (Smooth) 1-0
     1Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-0)
     4Miniature Schnauzer 1-2-(0-1)
     8Rat Terrier 1-6-(1-0)
    10:00 AM 
     1Parson Russell Terrier 0-0-(1-0)
     2West Highland White Terrier 0-0-(2-0)
     7Russell Terriers 1-1-(2-3)
     11Scottish Terrier 3-6-(0-2)
     5Skye Terrier 1-4
    11:00 AM 
     8Poodle (Miniature) 1-5-(1-1)
     5Welsh Terrier 1-4
     4Soft Coated Wheaten Terrier 1-0-(1-2)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     28Poodle (Standard) 11-14-(2-1)
     3Fox Terrier (Wire) 0-2-(1-0)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Joanne (Jan) N. Paulk
    Ring Steward: Gerri Shurb
    8:00 AM 
     2Chinese Shar-Pei 0-0-(0-2)
     6Bulldog 1-5
     2Keeshond 1-0-(0-1)
     5Mastiff 1-1-(1-2)
     11Borzoi 2-1-(6-2)
    9:00 AM 
     2ST. Bernard 0-1-(1-0)
     3Sloughi 2-1
     20Whippet 4-10-(4-2)
    10:00 AM 
     1Greyhound 0-0-(1-0)
     4Ibizan Hound 0-3-(0-1)
     3Afghan Hound 0-0-(2-1)
     1Tibetan Terrier 0-0-(0-1)
     1Xoloitzcuintli 0-0-(1-0)
     1Shiba-Inu 0-0
     5American Eskimos 2-3
     4Coton de Tulear 0-4
    10:50 AM 
     16Dalmatian 2-3-1VB-(7-3)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     9Bichon Frise 2-5-(2-0)
    Ring No 9
    Judge: Ms. Karen J. Hynek
    Ring Steward: Sylvia Thomas
    8:00 AM 
     6Brittany 1-2-(1-1)
     3Pumi 2-0-(1-0)
     7Vizsla 1-2-(3-1)
     3Weimaraner 0-1-(1-1)
     5German Shorthaired Pointer 1-2-(0-2)
    9:00 AM 
     25Rhodesian Ridgeback 6-10-(9-0)
    10:00 AM 
     9Irish Setter 5-3-(1-0)
     1Spinone Italiano 1-0
     1Standard Schnauzer 0-1
     4Australian Cattle Dog 1-1-(1-1)
     1Beauceron 1-0
     1Border Collie 0-0-(0-1)
     1Briard 1-0
     6Collie (Rough) 1-3-(2-0)
     2Collie (Smooth) 0-1-(0-1)
    11:00 AM 
     6Old English Sheepdog 3-2-(1-0)
     2Entlebucher Mountain Dog 0-0-(1-1)
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     1Peruvian Inca Orchid 0-1
     13Pembroke Welsh Corgi 2-10-(1-0)
    11:55 AM 
     11Shetland Sheepdog 5-4-(1-1)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     21Great Pyrenees 7-5-1VD-(5-3)
    Ring No 10
    Judge: Mr. Earl B. Vaughan
    Ring Steward: Anita Palmer
    Ring Steward: Stacy Holtz
    Ring Steward: Randy Akahoshi
    10:00 AM 
     4Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    10:20 AM 
     3Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     1Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
    10:35 AM 
     4Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     4Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
    11:05 AM 
     3Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     7Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time. Bred by groups at 1:30 pm in Ring 2.
    Sporting Teddy Mc Dowell
    Toys Renata Dumond
    Herding Beckie Williams
    NonSporting Susanne Ozasa
    Working Sylvia Thomas
    Hounds Karen Hynek
    Terriers Teddy McDowell
    BBIS Pamela Waldron
    Variety groups at 2 pm in Rings 1 and 3.
    Sporting Ms. McDowell*
    Toys Mr. Miller
    Herding Ms. Hynek
    NonSporting Mr. Miller
    Working Ms. Allenbrand*
    Hounds Mr. Boileau
    Terriers Mrs. Webb
    Best In Show Ms. Paulk
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    NEW EXHIBITOR BRIEFING
    A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.
    Note: At the time of this printing there have been no judge changes.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Afghan Hound310:00 AM8
    Akita111:00 AM5
    Alaskan Malamute411:00 AM5
    American Eskimos510:00 AM8
    American Foxhound19:50 AM2
    American Staffordshire Terrier48:00 AM7
    Anatolian Shepherd210:05 AM5
    Australian Cattle Dog410:00 AM9
    Australian Shepherd89:00 AM5
    Basenji89:50 AM2
    Basset Hound199:00 AM2
    Beagle Fifteen Inches38:00 AM2
    Beauceron110:00 AM9
    Belgian Sheepdog58:00 AM1
    Belgian Tervuren48:00 AM1
    Bernese Mountain Dog210:05 AM5
    Bichon Frise912:15 PM8
    Black Russian Terrier410:05 AM5
    Bloodhound39:50 AM2
    Boerboel112:45 PM5
    Border Collie110:00 AM9
    Border Terrier59:00 AM7
    Borzoi118:00 AM8
    Boston Terrier410:00 AM3
    Bouvier Des Flandres68:00 AM1
    Boxer218:00 AM5
    Briard110:00 AM9
    Brittany68:00 AM9
    Brussels Griffon110:00 AM3
    Bulldog68:00 AM8
    Bullmastiff1510:05 AM5
    Cane Corso1811:00 AM5
    Cardigan Welsh Corgi139:00 AM1
    Cavalier King Charles Spaniel1210:50 AM4
    Chesapeake Bay Retriever28:00 AM6
    Chihuahua (Long Coat)99:00 AM4
    Chihuahua (Smooth Coat)29:00 AM4
    Chinese Crested139:00 AM4
    Chinese Shar-Pei28:00 AM8
    Clumber Spaniel19:30 AM6
    Cocker Spaniel (Ascob)39:00 AM6
    Cocker Spaniel (Black)49:00 AM6
    Collie (Rough)610:00 AM9
    Collie (Smooth)210:00 AM9
    Coton de Tulear410:00 AM8
    Dachshund (Longhaired)129:30 AM1
    Dachshund (Smooth)99:30 AM1
    Dachshund (Wirehaired)29:30 AM1
    Dalmatian1610:50 AM8
    Dandie Dinmont Terrier79:00 AM7
    Doberman Pinscher48:00 AM5
    Dogue De Bordeaux111:00 AM5
    English Cocker Spaniel49:00 AM6
    English Setter19:30 AM6
    English Springer Spaniel98:00 AM6
    Entlebucher Mountain Dog211:00 AM9
    Flat-Coated Retriever108:00 AM6
    Fox Terrier (Smooth)19:00 AM7
    Fox Terrier (Wire)312:30 PM7
    French Bulldog228:00 AM2
    German Shepherd Dog510:00 AM3
    German Shorthaired Pointer58:00 AM9
    Golden Retriever3210:25 AM1
    Grand Basset Griffon Vendeen19:50 AM2
    Great Dane1312:45 PM5
    Great Pyrenees211:15 PM9
    Greater Swiss Mountain Dog111:00 AM5
    Greyhound110:00 AM8
    Harrier29:50 AM2
    Havanese410:00 AM3
    Ibizan Hound410:00 AM8
    Irish Setter910:00 AM9
    Irish Terrier88:00 AM7
    Irish Wolfhound1610:30 AM2
    Italian Greyhound510:00 AM4
    Japanese Chin48:00 AM4
    Keeshond28:00 AM8
    Kuvasz112:45 PM5
    Labrador Retriever169:30 AM6
    Lagotto Romagnolo18:00 AM6
    Maltese410:00 AM3
    Manchester Terrier (Standard)19:00 AM7
    Manchester Terrier (Toy)68:00 AM4
    Mastiff58:00 AM8
    Miniature American Shepherd98:00 AM1
    Miniature Bull Terrier38:00 AM7
    Miniature Pinscher88:00 AM4
    Miniature Schnauzer49:00 AM7
    Neapolitan Mastiff112:45 PM5
    Nederlandse Kooikerhondjes18:00 AM6
    Newfoundland109:00 AM5
    Novice Junior Class910:50 AM3
    Old English Sheepdog611:00 AM9
    Open Junior Class210:50 AM3
    Open Intermediate Class610:50 AM3
    Open Senior Class210:50 AM3
    Papillon1510:50 AM4
    Parson Russell Terrier110:00 AM7
    Pekingese710:00 AM4
    Pembroke Welsh Corgi1311:00 AM9
    Peruvian Inca Orchid111:00 AM9
    Petit Basset Griffon Vendeens19:50 AM2
    Pointer38:00 AM6
    Polish Lowland Sheepdog111:00 AM9
    Pomeranian410:00 AM4
    Poodle (Miniature)811:00 AM7
    Poodle (Standard)2812:30 PM7
    Poodle (Toy)510:00 AM4
    Portuguese Water Dog412:45 PM5
    Pug18:00 AM4
    Pumi38:00 AM9
    Rally Novice A711:05 AM10
    Rally Novice B311:05 AM10
    Rally Intermediate410:50 AM10
    Rally Advanced B410:35 AM10
    Rally Excellent A110:20 AM10
    Rally Excellent B310:20 AM10
    Rally Master410:00 AM10
    Rat Terrier89:00 AM7
    Rhodesian Ridgeback259:00 AM9
    Rottweiler1012:45 PM5
    Russell Terriers710:00 AM7
    Samoyed612:45 PM5
    Scottish Terrier1110:00 AM7
    Shetland Sheepdog1111:55 AM9
    Shiba-Inu110:00 AM8
    Siberian Husky99:00 AM5
    Silky Terrier110:00 AM3
    Skye Terrier510:00 AM7
    Sloughi39:00 AM8
    Soft Coated Wheaten Terrier411:00 AM7
    Spinone Italiano110:00 AM9
    ST. Bernard29:00 AM8
    Staffordshire Bull Terriers98:00 AM7
    Standard Schnauzer110:00 AM9
    The Master Class110:50 AM3
    Tibetan Terrier110:00 AM8
    Toy Fox Terrier68:00 AM4
    Vizsla78:00 AM9
    Weimaraner38:00 AM9
    Welsh Springer Spaniel19:30 AM6
    Welsh Terrier511:00 AM7
    West Highland White Terrier210:00 AM7
    Whippet209:00 AM8
    Xoloitzcuintli110:00 AM8


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved