Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Bahia Sur Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. David Bolus7118 Wolftever Landing Dr
    Harrison, TN 37341
    Mrs. Anne Savory Bolus7118 Wolftever Landing Dr
    Harrison, TN 37341
    Mr. Allan BrownAppleton Rd RR #4
    Almonte, Ontario
    Canada K0A 1A0
    Mrs. Thora P. BrownAppleton Rd RR #4, Almonte
    ONT, Canada K0A 1A0
    Mrs. Gloria Geringer18485 Freeland Rd
    Welsh, LA 70591
    Mr. David Maurer211 County Road
    Bedford, NH 03110
    Mrs. Celeste Meade Maurer211 County Road
    Bedford, NH 03110
    Mrs. Sheila Polk170 Nardi Ln
    Martinez, CA 94553
    Mrs. Patricia V. TrotterP.O. Box 222036
    Carmel, CA 93922

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Julie Zucker
    6:00 AM 
    Ring No 1
    Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
    Ring Steward: Julie Zucker
    8:00 AM 
     20Boxer 7-12-(1-0)
     6Bullmastiff 2-2-(1-1)
    9:00 AM 
     5Pointer 2-0-(0-3)
     1Gordon Setter 0-1
     8Bernese Mountain Dog 3-3-(1-1)
    9:35 AM 
     45Golden Retriever 17-19-(7-2)
    11:20 AM 
     8Anatolian Shepherd 1-2-(2-3)
     2Akita 1-1
    11:45 AM 
      Lunch
    Ring No 2
    Judge: Mr. David Bolus
    Ring Steward: Alexandra Silvera
    8:00 AM 
     7Beagle Thirteen Inches 1-4-(1-1)
     6Beagle Fifteen Inches 2-3-(1-0)
     5Basenji 0-1-(1-3)
     3Dachshund (Smooth) 0-1-(0-2)
     3Dachshund (Wirehaired) 0-0-(0-3)
    9:00 AM 
     15Dachshund (Longhaired) 5-6-(2-2)
     2Grand Basset Griffon Vendeen 0-1-(1-0)
     2Cirneco dell Etna 0-1-(0-1)
     1Bloodhound 0-0-(0-1)
     14Borzoi 4-5-(3-2)
    10:20 AM 
     11Basset Hound 3-2-(5-1)
     6Afghan Hound 0-3-(1-2)
     6Australian Cattle Dog 0-4-(1-1)
     3Bearded Collie 0-0-(2-1)
     2Beauceron 1-1
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     1Belgian Malinois 0-0-(1-0)
     1Belgian Sheepdog 0-0-(1-0)
     1Belgian Tervuren 0-0-(1-0)
     1Briard 0-0-(1-0)
     1Canaan Dog 1-0
     3Berger Picard 0-2-(0-1)
     3Border Collie 1-1-(0-1)
     13Bouvier Des Flandres 3-4-(5-1)
     4Collie (Rough) 0-2-(2-0)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
    Ring Steward: Carol Murphy
    12:30 PM 
     28Great Dane 6-10-(6-6)
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Thora P. Brown
    Ring Steward: Genette Fuller
    8:00 AM 
     36Rhodesian Ridgeback 8-15-(8-5)
    9:25 AM 
     2Irish Wolfhound 1-0-(0-1)
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     1Otterhound 1-0
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(0-1)
     1Pharaoh Hound 0-0-(0-1)
     3Saluki 0-1-(2-0)
     9Whippet 1-5-(3-0)
     2Keeshond 0-0-(1-1)
    10:15 AM 
     22Cane Corso 10-4-(4-4)
    11:05 AM 
     10Australian Shepherd 3-3-(3-1)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     7Poodle (Miniature) 2-5
     3Lhasa Apso 0-0-(3-0)
     4Shiba-Inu 0-2-(2-0)
     2Tibetan Spaniel 0-0-(1-1)
     7Xoloitzcuintli 4-1-(1-1)
     2Tibetan Terrier 1-0-(1-0)
    1:15 PM 
     7Poodle (Standard) 0-5-(2-0)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Sheila Polk
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     10Miniature American Shepherd 2-3-(4-1)
     5Polish Lowland Sheepdog 1-2-(0-2)
     3Puli 1-1-(1-0)
     1Pumi 0-0-(1-0)
     8Cardigan Welsh Corgi 1-4-(3-0)
    9:05 AM 
     8Pembroke Welsh Corgi 3-5
     1Chesapeake Bay Retriever 1-0
     1Flat-Coated Retriever 0-0-(0-1)
     7Labrador Retriever 0-5-(2-0)
     9Brittany 1-4-(2-2)
    10:05 AM 
     20German Shorthaired Pointer 3-12-(2-3)
     2Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 0-0-(0-2)
     3English Setter 0-0-(3-0)
    11:05 AM 
     9Vizsla 5-3-(0-1)
     7Weimaraner 0-4-(0-3)
     2Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(1-1)
     6Irish Setter 1-3-(1-1)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     7English Springer Spaniel 0-4-(1-2)
     1Sussex Spaniel 0-0-(1-0)
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(0-1)
     4Cocker Spaniel (Ascob) 0-4
     1Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-0)
     3English Cocker Spaniel 0-2-(1-0)
     1Entlebucher Mountain Dog 0-0-(1-0)
     7German Shepherd Dog 1-5-(1-0)
    1:45 PM 
     5Old English Sheepdog 2-0-(1-2)
     11Shetland Sheepdog 6-3-(2-0)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    Ring Steward: Anita Palmer
    8:00 AM 
     11Toy Fox Terrier 5-2-(2-2)
     3Manchester Terrier (Standard) 0-1-(2-0)
     1Parson Russell Terrier 0-0-(1-0)
     3Russell Terriers 0-0-(2-1)
     1Sealyham Terrier 0-0-(1-0)
     2Skye Terrier 0-1-(1-0)
     1Welsh Terrier 0-0-(0-1)
     2Lakeland Terrier 2-0
    9:00 AM 
     1Nederlandse Kooikerhondjes 0-0-(1-0)
     4Miniature Bull Terrier 0-2-(0-2)
     5Miniature Schnauzer 0-3-(1-1)
     1Scottish Terrier 0-0-(0-1)
     8Miniature Pinscher 2-3-(1-2)
     4Pekingese 3-0-(1-0)
     5Poodle (Toy) 1-2-(1-1)
    10:00 AM 
     9Papillon 0-6-(1-2)
     13Pomeranian 6-4-(2-1)
     2Pug 0-0-(1-1)
    11:00 AM 
     1Yorkshire Terrier 1-0
     10Shih Tzu 1-7-(1-1)
     1West Highland White Terrier 0-0-(1-0)
     5Soft Coated Wheaten Terrier 0-2-(2-1)
     8Staffordshire Bull Terriers 2-3-(3-0)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1Silky Terrier 0-0-(1-0)
     18Bichon Frise 7-5-(4-2)
     4Novice Junior Class
     1Novice Intermediate Class
     1Open Junior Class
     6Open Intermediate Class
     3Open Senior Class
     2The Master Class
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Gloria Geringer
    Ring Steward: Logan Ott
    8:00 AM 
     4Chihuahua (Smooth Coat) 0-3-(0-1)
     10Manchester Terrier (Toy) 0-2-(4-4)
     11Japanese Chin 2-6-(1-2)
    9:00 AM 
     11Chihuahua (Long Coat) 1-5-(2-3)
     1English Toy Spaniel (B&PC) 0-0-(1-0)
     1Havanese 0-0-(1-0)
     3Brussels Griffon 0-1-(2-0)
    9:40 AM 
     1Airedale Terrier 0-0-(1-0)
     4American Staffordshire Terrier 1-2-(0-1)
     2Bedlington Terrier 0-2
     1Bull Terrier (Colored) 1-0
     11Cairn Terrier 2-5-(3-1)
     2Fox Terrier (Wire) 0-2
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
    10:30 AM 
     7Maltese 0-5-(2-0)
     6Chinese Crested 1-1-(2-2)
     9Border Terrier 0-5-(3-1)
     8Cavalier King Charles Spaniel 2-3-(3-0)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Allan Brown
    Ring Steward: Sandy Garlinger
    8:00 AM 
     3Tibetan Mastiff 0-3
     24French Bulldog 8-13-(1-2)
    9:05 AM 
     8Bulldog 3-3-(2-0)
     4Chinese Shar-Pei 2-1-(1-0)
     4Chow Chow 1-2-(0-1)
     11Boston Terrier 4-4-(2-1)
    10:10 AM 
     8Mastiff 5-2-(1-0)
     9Newfoundland 3-5-(1-0)
    11:00 AM 
     14Samoyed 0-7-(4-3)
     14Siberian Husky 5-5-(3-0)
     3Standard Schnauzer 0-1-(0-2)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     3Alaskan Malamute 0-0-(2-1)
     5Black Russian Terrier 1-2-(0-2)
     6Doberman Pinscher 4-2
     3Giant Schnauzer 0-1-(2-0)
     2Great Pyrenees 0-0-(2-0)
     1Greater Swiss Mountain Dog 1-0
     2Kuvasz 0-0-(1-0)
     2Leonberger 0-0-(1-1)
    2:00 PM 
     1Portuguese Water Dog 0-0-(1-0)
     9Rottweiler 4-2-(2-1)
     3ST. Bernard 1-2
     7Coton de Tulear 1-6
     21Dalmatian 4-7-(7-3)
    Ring No 9
    Judge: Mr. David Maurer
    8:00 AM 
     4Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    8:40 AM 
     1Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    8:50 AM 
     1Obedience-Versatility Class
    (Starting number 0785 )
    9:00 AM 
     1Obedience-Preferred Open
    (Starting number 0875 )
    9:10 AM 
     4Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    9:40 AM 
     5Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Celeste Meade Maurer
    8:00 AM 
     11Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    8:45 AM 
     11Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     2Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
    9:20 AM 
     10Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     9Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
    10:20 AM 
     9Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     5Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    11:25 AM 
     7Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
     4Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
     4Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     2Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SUNDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time. NOHS Groups will start at 2:15 pm in Ring 3
    Terriers Mrs. Bolus
    Toys Mrs. Bolus
    Hounds Mrs. Bolus
    Sporting Mrs. Polk
    NonSporting Mr. Brown
    Herding Mr. Brown
    Working Mrs. Trotter
    BISOH Mr. Bolus
    Variety Groups will start at 2:45 pm in Rings 1-2
    Terriers Mrs. Geringer
    Toys Mrs. Geringer
    Hounds Mr. Bolus
    Sporting Mrs. Bolus
    NonSporting Mrs. Brown
    Herding Mrs. Polk
    Working Mr. Brown
    Best In Show Mrs. Trotter
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    NEW EXHIBITOR BRIEFING A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE - Under American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Under Chapter 7, Section 8 Mrs. Geringer will judge the Terrier Group, Toy Group, Airedale Terriers, American Staffordshire Terrriers, Bedlington Terriers, Border Terriers, Bull Terriers (Colored), Cairn Terriers, Wire Fox Terriers, Irish Terriers, Brussels Griffons, Cavalier King Charles Spaniels, Long Chihuahua, Smooth Chihuahua, Chinese Crested, English Toy Spaniels, Havanese, Japanese Chin, Maltese and Toy Manchester Terriers in place of Mrs. Kahn.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Afghan Hound610:20 AM2
    Airedale Terrier19:40 AM7
    Akita211:20 AM1
    Alaskan Malamute31:00 PM8
    American Staffordshire Terrier49:40 AM7
    Anatolian Shepherd811:20 AM1
    Australian Cattle Dog610:20 AM2
    Australian Shepherd1011:05 AM4
    Basenji58:00 AM2
    Basset Hound1110:20 AM2
    Beagle Thirteen Inches78:00 AM2
    Beagle Fifteen Inches68:00 AM2
    Bearded Collie310:20 AM2
    Beauceron210:20 AM2
    Bedlington Terrier29:40 AM7
    Beginner Novice A211:25 AM10
    Beginner Novice B411:25 AM10
    Belgian Malinois112:15 PM2
    Belgian Sheepdog112:15 PM2
    Belgian Tervuren112:15 PM2
    Berger Picard312:15 PM2
    Bernese Mountain Dog89:00 AM1
    Bichon Frise1812:45 PM6
    Black Russian Terrier51:00 PM8
    Bloodhound19:00 AM2
    Border Collie312:15 PM2
    Border Terrier910:30 AM7
    Borzoi149:00 AM2
    Boston Terrier119:05 AM8
    Bouvier Des Flandres1312:15 PM2
    Boxer208:00 AM1
    Briard112:15 PM2
    Brittany99:05 AM5
    Brussels Griffon39:00 AM7
    Bull Terrier (Colored)19:40 AM7
    Bulldog89:05 AM8
    Bullmastiff68:00 AM1
    Cairn Terrier119:40 AM7
    Canaan Dog112:15 PM2
    Cane Corso2210:15 AM4
    Cardigan Welsh Corgi88:00 AM5
    Cavalier King Charles Spaniel810:30 AM7
    Chesapeake Bay Retriever19:05 AM5
    Chihuahua (Long Coat)119:00 AM7
    Chihuahua (Smooth Coat)48:00 AM7
    Chinese Crested610:30 AM7
    Chinese Shar-Pei59:05 AM8
    Chow Chow49:05 AM8
    Cirneco dell Etna29:00 AM2
    Cocker Spaniel (Ascob)412:45 PM5
    Cocker Spaniel (Parti-Color)112:45 PM5
    Collie (Rough)412:15 PM2
    Coton de Tulear72:00 PM8
    Dachshund (Longhaired)159:00 AM2
    Dachshund (Smooth)38:00 AM2
    Dachshund (Wirehaired)38:00 AM2
    Dalmatian212:00 PM8
    Doberman Pinscher61:00 PM8
    English Cocker Spaniel312:45 PM5
    English Setter310:05 AM5
    English Springer Spaniel712:45 PM5
    English Toy Spaniel (B&PC)19:00 AM7
    Entlebucher Mountain Dog112:45 PM5
    Flat-Coated Retriever19:05 AM5
    Fox Terrier (Wire)29:40 AM7
    French Bulldog248:00 AM8
    German Shepherd Dog712:45 PM5
    German Shorthaired Pointer2010:05 AM5
    Giant Schnauzer31:00 PM8
    Golden Retriever459:35 AM1
    Gordon Setter19:00 AM1
    Grand Basset Griffon Vendeen29:00 AM2
    Great Dane2812:30 PM3
    Great Pyrenees21:00 PM8
    Greater Swiss Mountain Dog11:00 PM8
    Havanese19:00 AM7
    Irish Setter611:05 AM5
    Irish Terrier19:40 AM7
    Irish Wolfhound29:25 AM4
    Japanese Chin118:00 AM7
    Keeshond29:25 AM4
    Kuvasz21:00 PM8
    Labrador Retriever79:05 AM5
    Lakeland Terrier28:00 AM6
    Leonberger21:00 PM8
    Lhasa Apso312:15 PM4
    Maltese810:30 AM7
    Manchester Terrier (Standard)38:00 AM6
    Manchester Terrier (Toy)108:00 AM7
    Mastiff810:10 AM8
    Miniature American Shepherd108:00 AM5
    Miniature Bull Terrier49:00 AM6
    Miniature Pinscher89:00 AM6
    Miniature Schnauzer59:00 AM6
    Nederlandse Kooikerhondjes19:00 AM6
    Newfoundland910:10 AM8
    Norwegian Elkhound19:25 AM4
    Novice Junior Class412:45 PM6
    Novice Class A411:25 AM10
    Novice Class B711:25 AM10
    Novice Intermediate Class112:45 PM6
    Old English Sheepdog51:45 PM5
    Open Junior Class112:45 PM6
    Open Class A59:40 AM9
    Open Class B49:10 AM9
    Open Intermediate Class612:45 PM6
    Open Senior Class312:45 PM6
    Otterhound19:25 AM4
    Papillon910:00 AM6
    Parson Russell Terrier18:00 AM6
    Pekingese49:00 AM6
    Pembroke Welsh Corgi89:05 AM5
    Petit Basset Griffon Vendeens19:25 AM4
    Pharaoh Hound19:25 AM4
    Pointer59:00 AM1
    Polish Lowland Sheepdog58:00 AM5
    Pomeranian1310:00 AM6
    Poodle (Miniature)712:15 PM4
    Poodle (Standard)71:15 PM4
    Poodle (Toy)59:00 AM6
    Portuguese Water Dog12:00 PM8
    Preferred Open19:00 AM9
    Pug210:00 AM6
    Puli38:00 AM5
    Pumi18:00 AM5
    Rally Novice A510:20 AM10
    Rally Novice B910:20 AM10
    Rally Intermediate99:50 AM10
    Rally Advanced B109:20 AM10
    Rally Excellent A28:45 AM10
    Rally Excellent B118:45 AM10
    Rally Master118:00 AM10
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)210:05 AM5
    Rhodesian Ridgeback368:00 AM4
    Rottweiler92:00 PM8
    Russell Terriers38:00 AM6
    Saluki39:25 AM4
    Samoyed1411:00 AM8
    Scottish Terrier19:00 AM6
    Sealyham Terrier18:00 AM6
    Shetland Sheepdog111:45 PM5
    Shiba-Inu412:15 PM4
    Shih Tzu1011:00 AM6
    Siberian Husky1411:00 AM8
    Silky Terrier112:45 PM6
    Skye Terrier28:00 AM6
    Soft Coated Wheaten Terrier511:00 AM6
    ST. Bernard32:00 PM8
    Staffordshire Bull Terriers811:00 AM6
    Standard Schnauzer311:00 AM8
    Sussex Spaniel112:45 PM5
    The Master Class212:45 PM6
    Tibetan Mastiff38:00 AM8
    Tibetan Spaniel212:15 PM4
    Tibetan Terrier212:15 PM4
    Toy Fox Terrier118:00 AM6
    Utility Class A18:40 AM9
    Utility Class B48:00 AM9
    Versatility Class18:50 AM9
    Vizsla911:05 AM5
    Weimaraner711:05 AM5
    Welsh Springer Spaniel112:45 PM5
    Welsh Terrier18:00 AM6
    West Highland White Terrier111:00 AM6
    Whippet99:25 AM4
    Wirehaired Pointing Griffon211:05 AM5
    Xoloitzcuintli712:15 PM4
    Yorkshire Terrier111:00 AM6


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved