Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Kennel Club of Beverly Hills

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mr. Edd E. Bivin4108 Pebblebrook Court
    Fort Worth, TX 76109
    Mrs. JoAnn K. Dutton179 Rickettes Rd.
    Hamilton, MT 59840
    Mr. Dan EricssonHarkeberga Ekeby
    S-74596 Enkoping
    SWEDEN
    Mrs. Michele R. Illes1564 Aalborg Court
    Solvang, CA 93463
    Miss Virginia L. Lyne2918 Lamont Rd., Saanichton
    BC V8M 1W5
    CANADA
    Mr. Kenneth M. McDermott110 Valley View Drive
    Newburgh, NY 12553
    Mrs. Ainslie Mills19084 87A Avenue R R 15
    Surrey, BC V4N 6E4
    Mrs. Pamela Murphy3627 Monte Real
    Escondido, CA 92029
    Mr. Allen L. Odom5511 Kittredge St
    Denver, CO 80239
    Mr. Jay Richardson38W024 Heatherfield Drive
    Elgin, IL 60124
    Mrs. Betty-Anne Stenmark12970 Skyline Boulevard
    Woodside, CA 94062


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Kenneth M. McDermott
    Ring Steward: Lee Runnels
    Ring Steward: Arun Casuba
    8:00 AM 
     11Chihuahua (Smooth Coat) 2-5-1VD-(1-2)
     7Chihuahua (Long Coat) 3-0-(3-1)
     8Italian Greyhound 1-1-(2-4)
    9:00 AM 
     1Affenpinscher 0-0-(1-0)
     4Brussels Griffon 1-0-(1-1)
     17Chinese Crested 4-8-(3-2)
    9:50 AM 
     33Havanese 5-14-(7-5)
    11:10 AM 
      Lunch
    12:10 PM 
     55Cavalier King Charles Spaniel 19-21-(14-1)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Edd E. Bivin
    Ring Steward: Pat Seifert
    Ring Steward: Sam Israel
    8:00 AM 
     33French Bulldog 10-11-(7-5)
    9:20 AM 
     17Bulldog 3-9-(2-3)
     2Chow Chow 0-1-(1-0)
     6Chinese Shar-Pei 4-0-(1-1)
    10:20 AM 
     1Boston Terrier 0-1
     6American Eskimos 1-4-(1-0)
     16Bichon Frises 6-7-(2-1)
     3Tibetan Spaniel 0-2-(1-0)
     3Xoloitzcuintli 0-1-(2-0)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     3Poodle (Miniature) 0-2-(1-0)
     8Lhasa Apso 2-2-(3-1)
     43Dalmatian 14-18-(5-5)
    2:40 PM 
     3Finnish Spitz 0-1-(2-0)
     4Keeshond 2-2
     1Shiba-Inu 1-0
     2Tibetan Terrier 0-0-(0-2)
     10Poodle (Standard) 2-8
    Ring No 3
    Judge: Mr. Dan Ericsson
    Ring Steward: Barbara Rupert
    8:00 AM 
     15Pug 5-6-(4-0)
     3Pekingese 2-0-(0-1)
    8:45 AM 
     9Cardigan Welsh Corgi 3-4-(2-0)
     5Pembroke Welsh Corgi 0-4-(1-0)
     1Collie (Smooth) 1-0
     2German Shepherd Dog 1-0-(1-0)
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     1Swedish Vallhund 0-1
     7Border Collie 3-0-(3-1)
    9:45 AM 
     1Beauceron 0-0-(1-0)
     5Belgian Tervuren 0-3-(1-1)
     7Australian Cattle Dog 0-4-(0-3)
     13Australian Shepherd 3-7-(2-1)
    10:45 AM 
     12Poodle (Toy) 6-2-(1-1)-2BR
     2Briard 0-1-(0-1)
     7Bearded Collie 1-0-(3-3)
     4Bouvier Des Flandres 0-0-(2-2)
    11:40 AM 
      Lunch
    12:40 PM 
     4Old English Sheepdog 1-2-(1-0)
     8Shetland Sheepdog 3-4
     7Maltese 3-4
     9Japanese Chin 2-4-(2-1)
    1:45 PM 
     8Miniature Pinscher 0-4-(2-2)
     12Papillon 2-4-(5-1)
     11Pomeranian 5-4-(2-0)
     3Shih Tzu 0-3
     2Silky Terrier 0-0-(1-1)
     2Yorkshire Terrier 1-0-(1-0)
    Ring No 4
    Judge: Mrs. JoAnn K. Dutton
    Ring Steward: Robette Johns
    Ring Steward: Blair Mullin
    8:00 AM 
     2Dogue De Bordeaux 1-0-(0-1)
     20Boxer 4-12-(2-2)
    8:50 AM 
     12Bullmastiff 5-3-(2-2)
     3Akita 1-1-(1-0)
     3Anatolian Shepherd 1-1-(1-0)
     2Bernese Mountain Dog 1-0-(1-0)
     8Doberman Pinscher 2-4-(1-1)
    10:00 AM 
     1Black Russian Terrier 0-0-(1-0)
     3Great Pyrenees 1-1-(0-1)
     2Giant Schnauzer 2-0
     19Great Dane 10-6-(1-2)
    11:00 AM 
     3Alaskan Malamute 0-1-(1-1)
     16Cane Corso 7-4-(2-3)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:45 PM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 5
    Judge: Miss Virginia L. Lyne
    Ring Steward: Linda Shue
    Ring Steward: Ed Wanjon
    8:00 AM 
     5Standard Schnauzer 1-0-(0-4)
     8Newfoundland 2-3-(3-0)
     7Greater Swiss Mountain Dog 3-1-(2-1)
     2Kuvasz 1-1
     6Leonberger 1-0-(0-5)
    9:05 AM 
     25Siberian Husky 5-12-(6-2)
    10:05 AM 
     7Mastiff 4-2-(1-0)
     19Rottweiler 4-8-(6-1)
    11:05 AM 
     1Wirehaired Pointing Griffon 0-1
     1ST. Bernard 0-0-(1-0)
     22Weimaraner 3-2-(9-7)
    12 Noon 
      Lunch
    1:00 PM 
     13Vizsla 2-5-(1-5)
     6Portuguese Water Dog 0-3-(1-2)
     6Samoyed 0-2-(3-1)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Allen L. Odom
    Ring Steward: Loren Wilson
    8:00 AM 
     7Black and Tan Coonhound 1-4-(2-0)
     2Bloodhound 0-0-(2-0)
     3Dachshund (Longhaired) 0-1-(2-0)
     4Dachshund (Smooth) 1-2-(0-1)
     3Dachshund (Wirehaired) 0-1-(1-1)
     4American Hairless Terrier 2-2
     1Miniature American Shepherd 1-0
     3Sloughi 2-1
    9:05 AM 
     20Beagle Thirteen Inches 5-8-(3-4)
    9:55 AM 
     20Beagle Fifteen Inches 6-6-(4-3)
    10:40 AM 
     22Basset Hound 3-12-(5-2)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     1Greyhound 1-0
     2Basenji 0-0-(1-1)
     15Afghan Hound 3-6-(4-2)
     13Borzoi 3-3-(1-6)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Betty-Anne Stenmark
    8:00 AM 
     30Rhodesian Ridgeback 8-10-(8-4)
    9:10 AM 
     1Ibizan Hound 0-0-(0-1)
     3Norwegian Elkhound 0-2-(0-1)
     4Otter Hound 0-2-(1-1)
     2Pharaoh Hound 0-1-(1-0)
     7Saluki 1-3-(2-1)
    9:55 AM 
     57Whippet 12-31-(7-7)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     14Irish Wolfhound 2-7-(3-2)
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Ainslie Mills
    Ring Steward: Kim Tucker
    8:00 AM 
     26Labrador Retriever 9-13-(3-1)
    9:00 AM 
     5English Setter 0-2-(2-1)
     4Gordon Setter 1-0-(2-1)
     20Irish Setter 6-8-(3-3)
    10:10 AM 
     56Golden Retriever 18-28-(5-5)
    12:25 PM 
      Lunch
    1:25 PM 
     7Brittany 1-4-(1-1)
     9Pointer 3-2-(0-4)
     2Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 0-1-(1-0)
     1German Wirehaired Pointer 0-0-(1-0)
     3Chesapeake Bay Retriever 1-0-(1-1)
     15Flat-Coated Retriever 2-8-(3-2)
     6German Shorthaired Pointer 3-1-(1-1)
    Ring No 12
    Judge: Mr. Jay Richardson
    Ring Steward: Doug McFarlane
    8:00 AM 
     5American Staffordshire Terrier 3-1-(0-1)
     5Staffordshire Bull Terriers 1-4
     4Field Spaniel 1-2-(1-0)
     6Irish Water Spaniel 2-2-(1-1)
     2Sussex Spaniel 0-0-(2-0)
    8:50 AM 
     1Airedale Terrier 0-0-(0-1)
     3Irish Terrier 1-0-(1-1)
     1Lakeland Terrier 0-0-(1-0)
     3Welsh Terrier 0-2-(0-1)
     6Soft Coated Wheaten Terrier 2-2-(1-1)
     13Welsh Springer Spaniel 1-5-(5-2)
    10:00 AM 
     2Cocker Spaniel (Black) 0-1-(0-1)
     22English Springer Spaniel 7-11-1VB-(3-0)
    11:00 AM 
     1Cocker Spaniel (Ascob) 0-1
     5West Highland White Terrier 1-2-(2-0)
     5Australian Terrier 0-1-(1-1)-2BR
     2Border Terrier 0-1-(0-1)
     2Cairn Terrier 1-0-(0-1)
     5Fox Terrier (Smooth) 0-2-(2-1)
     1Fox Terrier (Wire) 0-1
     1Manchester Terrier (Standard) 1-0
     9Rat Terrier 2-0-(2-3)-2BR
    12:05 PM 
      Lunch
    1:05 PM 
     15Scottish Terrier 5-7-(2-1)
     5Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-1-(2-2)
     2Clumber Spaniel 0-0-(2-0)
     6English Cocker Spaniel 0-3-(1-2)
    2:10 PM 
     7Bedlington Terrier 1-3-(2-1)
     3Miniature Bull Terrier 0-1-(2-0)
     1Parson Russell Terrier 0-0-(1-0)
     1Russell Terriers 1-0
     19Miniature Schnauzer 1-12-(4-2)
    Ring No 14
    Judge: Mrs. Pamela Murphy
    Ring Steward: Carole Foth
    Ring Steward: Barbara LaRandeau
    Ring Steward: Carl Wright
    8:00 AM 
     9Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:20 AM 
     3Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    9:50 AM 
     1Obedience-Versatility Class
    (Starting number 0785 )
    10:00 AM 
     1Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
    10:10 AM 
     12Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    11:40 AM 
     5Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
     2Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    Ring No 15
    Judge: 10 Minutes Prior to Rally
    Ring Steward: Dean Lund
    Ring Steward: Stewart Jackson
    Ring Steward: Steve Lewin
    Ring Steward: Daphne Bell
    6:00 AM 
    Ring No 15
    Judge: Mrs. Michele R. Illes
    8:00 AM 
     10Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    9:05 AM 
     7Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    10:00 AM 
     7Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    10:55 AM 
     5Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
     11Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
     3Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
     10Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
     6Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
     8Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     6Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Additional Information & Notices

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.

    Variety Group Judging will start at 2:15 p.m. in Rings 4 and 5. The groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.

    Presentation of Best Junior Handler

    Hounds Mr. Odom

    Working Mrs. Dutton

    Herding Miss Lyne

    Non-Sporting Mrs.Mills

    Terriers Mrs.Stenmark

    Sporting Mr. Richardson

    Toys Mr. Bivin

    Best Brace In Show, Best In Show Mr. Ericsson

    TRANSFERS

    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.

    NEW EXHIBITOR BRIEFING

    A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher19:00 AM1
    Afghan Hound1512:30 PM6
    Airedale Terrier18:50 AM12
    Akita38:50 AM4
    Alaskan Malamute311:00 AM4
    American Eskimos610:20 AM2
    American Hairless Terrier48:00 AM6
    American Staffordshire Terrier58:00 AM12
    Anatolian Shepherd38:50 AM4
    Australian Cattle Dog79:45 AM3
    Australian Shepherd139:45 AM3
    Australian Terrier511:00 AM12
    Basenji212:30 PM6
    Basset Hound2210:40 AM6
    Beagle Thirteen Inches209:05 AM6
    Beagle Fifteen Inches209:55 AM6
    Bearded Collie710:45 AM3
    Beauceron19:45 AM3
    Bedlington Terrier72:10 PM12
    Beginner Novice A510:55 AM15
    Beginner Novice B710:00 AM15
    Belgian Tervuren59:45 AM3
    Bernese Mountain Dog28:50 AM4
    Bichon Frises1610:20 AM2
    Black and Tan Coonhound78:00 AM6
    Black Russian Terrier110:00 AM4
    Bloodhound28:00 AM6
    Border Collie78:45 AM3
    Border Terrier211:00 AM12
    Borzoi1312:30 PM6
    Boston Terrier110:20 AM2
    Bouvier Des Flandres410:45 AM3
    Boxer208:00 AM4
    Briard210:45 AM3
    Brittany71:25 PM9
    Brussels Griffon49:00 AM1
    Bulldog179:20 AM2
    Bullmastiff128:50 AM4
    Cairn Terrier211:00 AM12
    Cane Corso1611:00 AM4
    Cardigan Welsh Corgi98:45 AM3
    Cavalier King Charles Spaniel5512:10 PM1
    Chesapeake Bay Retriever31:25 PM9
    Chihuahua (Long Coat)78:00 AM1
    Chihuahua (Smooth Coat)118:00 AM1
    Chinese Crested179:00 AM1
    Chinese Shar-Pei69:20 AM2
    Chow Chow29:20 AM2
    Clumber Spaniel21:05 PM12
    Cocker Spaniel (Ascob)111:00 AM12
    Cocker Spaniel (Black)210:00 AM12
    Cocker Spaniel (Parti-Color)51:05 PM12
    Collie (Smooth)18:45 AM3
    Dachshund (Longhaired)38:00 AM6
    Dachshund (Smooth)48:00 AM6
    Dachshund (Wirehaired)38:00 AM6
    Dalmatian4312:30 PM2
    Doberman Pinscher88:50 AM4
    Dogue De Bordeaux28:00 AM4
    English Cocker Spaniel61:05 PM12
    English Setter59:00 AM9
    English Springer Spaniel2210:00 AM12
    Field Spaniel48:00 AM12
    Finnish Spitz32:40 PM2
    Flat-Coated Retriever151:25 PM9
    Fox Terrier (Smooth)511:00 AM12
    Fox Terrier (Wire)111:00 AM12
    French Bulldog338:00 AM2
    German Shepherd Dog28:45 AM3
    German Shorthaired Pointer61:25 PM9
    German Wirehaired Pointer11:25 PM9
    Giant Schnauzer210:00 AM4
    Golden Retriever5610:10 AM9
    Gordon Setter49:00 AM9
    Great Dane1910:00 AM4
    Great Pyrenees310:00 AM4
    Greater Swiss Mountain Dog78:00 AM5
    Greyhound112:30 PM6
    Havanese339:50 AM1
    Ibizan Hound19:10 AM7
    Irish Setter209:00 AM9
    Irish Terrier38:50 AM12
    Irish Water Spaniel68:00 AM12
    Irish Wolfhound141:15 PM7
    Italian Greyhound88:00 AM1
    Japanese Chin912:40 PM3
    Keeshond42:40 PM2
    Kuvasz28:00 AM5
    Labrador Retriever268:00 AM9
    Lakeland Terrier18:50 AM12
    Leonberger68:00 AM5
    Lhasa Apso812:30 PM2
    Maltese712:40 PM3
    Manchester Terrier (Standard)111:00 AM12
    Mastiff710:05 AM5
    Miniature American Shepherd18:00 AM6
    Miniature Bull Terrier32:10 PM12
    Miniature Pinscher81:45 PM3
    Miniature Schnauzer192:10 PM12
    Newfoundland88:00 AM5
    Norwegian Elkhound39:10 AM7
    Novice Junior Class412:45 PM4
    Novice Class A79:05 AM15
    Novice Class B108:00 AM15
    Novice Graduate211:40 AM14
    Novice Intermediate Class312:45 PM4
    Old English Sheepdog412:40 PM3
    Open Class A511:40 AM14
    Open Class B1210:10 AM14
    Open Graduate110:00 AM14
    Open Intermediate Class812:45 PM4
    Open Senior Class1212:45 PM4
    Otter Hound49:10 AM7
    Papillon121:45 PM3
    Parson Russell Terrier12:10 PM12
    Pekingese38:00 AM3
    Pembroke Welsh Corgi58:45 AM3
    Pharaoh Hound29:10 AM7
    Pointer91:25 PM9
    Polish Lowland Sheepdog18:45 AM3
    Pomeranian111:45 PM3
    Poodle (Miniature)312:30 PM2
    Poodle (Standard)102:40 PM2
    Poodle (Toy)1210:45 AM3
    Portuguese Water Dog61:00 PM5
    Pug158:00 AM3
    Rally Novice A610:55 AM15
    Rally Novice B810:55 AM15
    Rally Advanced A610:55 AM15
    Rally Advanced B1010:55 AM15
    Rally Excellent A310:55 AM15
    Rally Excellent B1110:55 AM15
    Rat Terrier911:00 AM12
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)21:25 PM9
    Rhodesian Ridgeback308:00 AM7
    Rottweiler1910:05 AM5
    Russell Terriers12:10 PM12
    Saluki79:10 AM7
    Samoyed61:00 PM5
    Scottish Terrier151:05 PM12
    Shetland Sheepdog812:40 PM3
    Shiba-Inu12:40 PM2
    Shih Tzu31:45 PM3
    Siberian Husky259:05 AM5
    Silky Terrier21:45 PM3
    Sloughi38:00 AM6
    Soft Coated Wheaten Terrier68:50 AM12
    ST. Bernard111:05 AM5
    Staffordshire Bull Terriers58:00 AM12
    Standard Schnauzer58:00 AM5
    Sussex Spaniel28:00 AM12
    Swedish Vallhund18:45 AM3
    The Master Class312:45 PM4
    Tibetan Spaniel310:20 AM2
    Tibetan Terrier22:40 PM2
    Utility Class A39:20 AM14
    Utility Class B98:00 AM14
    Versatility Class19:50 AM14
    Vizsla131:00 PM5
    Weimaraner2211:05 AM5
    Welsh Springer Spaniel138:50 AM12
    Welsh Terrier38:50 AM12
    West Highland White Terrier511:00 AM12
    Whippet579:55 AM7
    Wirehaired Pointing Griffon111:05 AM5
    Xoloitzcuintli310:20 AM2
    Yorkshire Terrier21:45 PM3


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved